Sport

Kutak za ljubitelje Formule 1

Gnjavator uto 18.10.2022 07:09
Mariner kaže...

E, i što je problem bio tako komentirati ako ti moje mišljenje nije po guštu?! U medijima se nagađa kad kažu da je bilo "up to 5%" prekoračenje pa ne mogu zaključiti što je točno. Bila greška proceduralna ili ne greška je s kojom su mogli testirati i upotrijebiti ne znam koliko podnica, prednjih krila ili ne znam što još. Kažu neki da je prednje krilo 300.000 eura onda ispada da je tih 5% značajan iznos kojeg druge ekipe nisu iskoristile. Nemam ništa za ni protiv Red Bulla, kao ni za ikoga drugoga, ali ako postoji ograničenje onda čemu uopće ograničenje ako ga bez konzekvenci možeš premašiti.

 Kraj Neweya. čovjeka koji zna kako to funkcionira im nije trebala hrpa podnica i krila, to je ipak čovjek koji je pravio dizajne koji su pobjeđivali u doba kada su svi ovi koncepti bili u igri :)

 

Više je tu drugima žao što nemaju pojma kako stvar funkcionira pa cijelu sezonu istražuju kako ispraviti probleme sa aerodinamikom, a Red Bull je imo problema samo sa usisavanjem goriva kada je "na rezervi" pred kraj trke. :)

ministar uto 18.10.2022 09:22
itomic009 kaže...

Stvar je u tome, koliko sam bio citao da nisu oni te novce sto je navodno ispalo preko ulozili u razvoj, nego je stvar placa i kako se obracunalo. Ali dok se to sluzbeno ne objavi, moze se samo naklapati. Kao sto se recimo lupetalo da su otisli preko 10 milijuna, sto se na kraju pokazalo kao teska glupost. Tako i sad, kad se sve razrijesi, mozemo pametno komentirati. 

pa jesu ih uložili u razvoj, jer da su imali par milijuna manji budžet radi toga, onda bi i manje uložili u razvoj

GranDaddo uto 18.10.2022 12:52

Zadnje što sam čuo je 2-2.2mil funti. 

Na što su potrošili 2 mil funti je irelevantno.

Ako su potrošili na kondome onda su idioti koji su namjerno prekoračili budget cap.

Ako su potrošili na performance, i onda je to bilo namjerno, samo su znali da im je potencijalni benefit veći od potencijalne kazne. 2021. im je bila vrlo uspješna i bez obzira na što su potrošili, taj novac je sudjelovao u rezultatu. 

Da li bi Ferrari ili Mercedes bili uspješniji, to nije važno. Možda ih ni 10mil ne bi spasilo, a možda bi 100k. 

Ono što je trajno u RB je da su u 2021. uspjeli naučiti važne lekcije o dragu i downforceu s kojima su bili kompetitivni, a ove godine su samo gradili na tome. Mnogi kažu da zato jer su radili na high rake 2021. i bili uspješni, da su mogli sad u 2022. voziti više od poda i biti bolji od ostalih. Mercedes zna samo trbuhom po podu. Porpoising ih je iznenadio i problem je bio tim veći. Iz istog razloga mislim da je RB u prednosti i za 2023. jer kad se podnice podignu za tih 15mm, RB je "već tamo". 

miki1981 čet 20.10.2022 09:40
ministar kaže...
itomic009 kaže...

Stvar je u tome, koliko sam bio citao da nisu oni te novce sto je navodno ispalo preko ulozili u razvoj, nego je stvar placa i kako se obracunalo. Ali dok se to sluzbeno ne objavi, moze se samo naklapati. Kao sto se recimo lupetalo da su otisli preko 10 milijuna, sto se na kraju pokazalo kao teska glupost. Tako i sad, kad se sve razrijesi, mozemo pametno komentirati. 

pa jesu ih uložili u razvoj, jer da su imali par milijuna manji budžet radi toga, onda bi i manje uložili u razvoj

 Ali nisu. Jer da su znali da fia ne računa contractora kao jednog od najplaćenihijih zaposlenika onda bi ga jednostavno prebacili kao zaposlenika i svi potrošeni iznosi bi bili identični, samo bi tad FIA rekala: to je ok.

Znači RBR je Neweya, kao jednog od tri zaposlena koje najviše plaćaju, izdvojio iz budget capa. I to je ok. Tako kaže FIA, 2 vozača, plus 3 najplaćenija zaposlenika su izvan budget capa.

I na sve ostalo je RBR potrošio iznos koji je manji od budget capa. Znači recimo, računice radi, da je rbr na vozače i 3 najplaćenije osobe potrošio 100 mijuna, i onda još dodatnih 140 miljuna koji spadaju pod budget cap.

 

FIA je to pogledala i rekla je: ali Newey vam nije klasično zaposlen, njega plaćate kao vanjskog suradnika, a vanjske suradnike ne računamo u ona 3 najplaćenija zaposlenika. Tako da ćemo vam mi iznos koji ste platiti Neweyu računati u budget cap, a 4. najplaćeniju osobu ćemo vam izuzeti iz budget capa.

To je čisto proceduralna pogreška po onome kako ja to shvaćam i po onome kako je to izašlo u medije, jer da je RBR to znao prije, mogao je Neweya prebaciti na klasičnu plaću, platiti ga jednako, ili više, pa i 10 puta više ako želi, i tada bi sve bilo ok. Jer npr u tom bi slučaju RBR opet potrošio 100 miljuna na 2 vozača + 3 najplaćenija zaposlenika, i dodatnih 140 miljuna na sve ono što ide u budget cap. Dakle identična stvar što se tiče love za razvoj, što se tiče budget capa, što se tiče onoga što se budget capom htjelo postići. RBR nije probio budget cap razvojem, cfd-om, novim djelovima, zračnim tunelom...probio ga je samo zato jer je FIA rekla da jedan od njihova 3 najplaćenija zaposlenika ustvari nije njihov zaposlenik nego paušalni obrtnik i zato ga FIA ne želi računati u izuzete od cost cap-a pa im ga je uračunala u cost cap. I onda je cost cap probijen za razliku između Neweyeve plaće i plaće 4tog najplaćenijeg zaposlenika u RBR-u, plus malo lufta kojegh su imali, naravno do vrha cost cap-a.

Gnjavator čet 20.10.2022 11:58
miki1981 kaže...
ministar kaže...
itomic009 kaže...

Stvar je u tome, koliko sam bio citao da nisu oni te novce sto je navodno ispalo preko ulozili u razvoj, nego je stvar placa i kako se obracunalo. Ali dok se to sluzbeno ne objavi, moze se samo naklapati. Kao sto se recimo lupetalo da su otisli preko 10 milijuna, sto se na kraju pokazalo kao teska glupost. Tako i sad, kad se sve razrijesi, mozemo pametno komentirati. 

pa jesu ih uložili u razvoj, jer da su imali par milijuna manji budžet radi toga, onda bi i manje uložili u razvoj

 Ali nisu. Jer da su znali da fia ne računa contractora kao jednog od najplaćenihijih zaposlenika onda bi ga jednostavno prebacili kao zaposlenika i svi potrošeni iznosi bi bili identični, samo bi tad FIA rekala: to je ok.

Znači RBR je Neweya, kao jednog od tri zaposlena koje najviše plaćaju, izdvojio iz budget capa. I to je ok. Tako kaže FIA, 2 vozača, plus 3 najplaćenija zaposlenika su izvan budget capa.

I na sve ostalo je RBR potrošio iznos koji je manji od budget capa. Znači recimo, računice radi, da je rbr na vozače i 3 najplaćenije osobe potrošio 100 mijuna, i onda još dodatnih 140 miljuna koji spadaju pod budget cap.

 

FIA je to pogledala i rekla je: ali Newey vam nije klasično zaposlen, njega plaćate kao vanjskog suradnika, a vanjske suradnike ne računamo u ona 3 najplaćenija zaposlenika. Tako da ćemo vam mi iznos koji ste platiti Neweyu računati u budget cap, a 4. najplaćeniju osobu ćemo vam izuzeti iz budget capa.

To je čisto proceduralna pogreška po onome kako ja to shvaćam i po onome kako je to izašlo u medije, jer da je RBR to znao prije, mogao je Neweya prebaciti na klasičnu plaću, platiti ga jednako, ili više, pa i 10 puta više ako želi, i tada bi sve bilo ok. Jer npr u tom bi slučaju RBR opet potrošio 100 miljuna na 2 vozača + 3 najplaćenija zaposlenika, i dodatnih 140 miljuna na sve ono što ide u budget cap. Dakle identična stvar što se tiče love za razvoj, što se tiče budget capa, što se tiče onoga što se budget capom htjelo postići. RBR nije probio budget cap razvojem, cfd-om, novim djelovima, zračnim tunelom...probio ga je samo zato jer je FIA rekla da jedan od njihova 3 najplaćenija zaposlenika ustvari nije njihov zaposlenik nego paušalni obrtnik i zato ga FIA ne želi računati u izuzete od cost cap-a pa im ga je uračunala u cost cap. I onda je cost cap probijen za razliku između Neweyeve plaće i plaće 4tog najplaćenijeg zaposlenika u RBR-u, plus malo lufta kojegh su imali, naravno do vrha cost cap-a.

 I onda dođemo do toga da su kada je ta razlika (višak) tako mala kako je ispalo čak su imali dosta lufta jer Newey je sigurno dosta više plaćen od toga koji je uletio umjesto njega u računicu :)

GranDaddo čet 20.10.2022 12:49

Miki, ajmo ovako.

 

1. Horner (izuzet)

2. Marko (izuzet)

3. Newey - paušali - 10mil$

4. Waché - nek je dosta manje od Neweya iako je 9 godina u kompaniji.  - 7.5mil$

 

145mil za potrošiti i sad imaš 2 scenarija.

 

1) Red Bull je u pravu (Horner, Marko i Newey izuzeti)

145 je potrošeno sa Wachéovom plaćom. Recimo neka je to 137.5 + Wachéova plaća 7.5 = 145

 

2) FIA je u pravu (Horner, Marko i Waché izuzet)

137.5 potrošeno + 10 Newey = 147.5mil iliti +2.5mil$ viška

 

Ono što ne razumiješ je da je RB igrao "pošteno", onda bi potrošili 135mil + 10mil Newey. Na što su potrošili 2.5mil je i dalje pitanje, jer su oni računali s većim odbitkom. Nitko me neće uvjeriti da momčad koja se borila do zadnjeg kruga za titulu bi ostavila 2.5mil sa strane a smije i može i ima za potrošiti. 

 

Neka me netko ispravi.

 

Druga stvar je kao što sam prije pisao. 2 milijuna viška, iz bilo kojeg razloga, je 2 milijuna viška. Ne možeš očekivati da će FIA reći - potrošili ste više ali to vam nije dalo prednost, pa evo jedna kazna. Druge godine isto to napravi Alpine i kažu to vam je dalo prednost i evo druga kazna.

 

emerik čet 20.10.2022 13:28
GranDaddo kaže...

Miki, ajmo ovako.

 

1. Horner (izuzet)

2. Marko (izuzet)

3. Newey - paušali - 10mil$

4. Waché - nek je dosta manje od Neweya iako je 9 godina u kompaniji.  - 7.5mil$

 

145mil za potrošiti i sad imaš 2 scenarija.

 

1) Red Bull je u pravu (Horner, Marko i Newey izuzeti)

145 je potrošeno sa Wachéovom plaćom. Recimo neka je to 137.5 + Wachéova plaća 7.5 = 145

 

2) FIA je u pravu (Horner, Marko i Waché izuzet)

137.5 potrošeno + 10 Newey = 147.5mil iliti +2.5mil$ viška

 

Ono što ne razumiješ je da je RB igrao "pošteno", onda bi potrošili 135mil + 10mil Newey. Na što su potrošili 2.5mil je i dalje pitanje, jer su oni računali s većim odbitkom. Nitko me neće uvjeriti da momčad koja se borila do zadnjeg kruga za titulu bi ostavila 2.5mil sa strane a smije i može i ima za potrošiti. 

 

Neka me netko ispravi.

 

Druga stvar je kao što sam prije pisao. 2 milijuna viška, iz bilo kojeg razloga, je 2 milijuna viška. Ne možeš očekivati da će FIA reći - potrošili ste više ali to vam nije dalo prednost, pa evo jedna kazna. Druge godine isto to napravi Alpine i kažu to vam je dalo prednost i evo druga kazna.

 

Malo krivo gledas, uzet cu brojke iz tvog primjera i recimo da je Neweyeva placa 10M i Wacheova 7.5M. Mi znamo da je RB mislio da se Newey broji kao jedan od trojice najplacenijih zaposlenika sto znaci da su potrosili sveukupno budget cap + Newey = 145M + 10M(Horner i Marko + vozaci ovdje nisu bitni jer se oni sigurno ne racunaju i iste su "varijable" u obje jednadzbe). Znaci RB je sveukupno potrosio 155M. Budget cap = budget ostatka tima + Wache, sto znaci da je budget ostatka tima 145M - 7.5M = 137.5M. Sad imamo dvije opcije:

1) Newey se gleda kao jedan od trojice najplacenijih zaposlenika: Budget iz perspektive FIA-e = budget ostatka tima(137.5M) + Wache(7.5M) = 145M, Neweyeva placa ovdje nist ne znaci.

2) Newey se ne gleda kao jedan od trojice najplacenijih zaposlenika: Budget iz perspektive FIA-e = budget ostatka tima(137.5M) + Newey(10M)  = 147.5M, ovdje vidimo da Neweyeva placa stvara razliku

 

Mozda sam malo bespotrebno raspisao, ali najbitnije je vidjeti da je realno potrosen novac isti u oba slucaja i veci je od dozvoljenog budget capa(svaki tim je potrosio zapravo vise novaca od budget capa upravo zato jer postoji iznimka da se vozaci i 3 najplacenija zaposlenika ne broje), ali postoji razlika u tome kako se interpretira i zato se mozda cini kao da je RB potrosio vise no ostali.

Da su znali da se Newey ne broji u top 3, jednostavno bi promijenili njegov status iz pausaliste u zaposlenika. Mozemo mi raspravljati kolko hocemo, ali znat cemo 100% kad FIA objavi vise informacija...

GranDaddo čet 20.10.2022 13:57

Ne želim ponavljati RB, jer ne želim da ispadne ciljano.

 

Slažem se s tvojom računicom. Nije ona pogrešna, ali ideš s stajališta da je momčad u pravu i potrošila koliko je smjela. Da je tih 137.5mil opravdano. FIA kaže da su potrošili 2.5mil previše. Interpretacija između zaposlenika i nekog na ugovor je druga stvar. To je izbog momčadi i zaposlenika koji su platili UK porez na tu odluku. Ako je FIA točna, RB je trebao potrošiti 2.5mil manje i to bi sigurno utjecalo na performanse. Zar ne?

emerik čet 20.10.2022 14:32
GranDaddo kaže...

Ne želim ponavljati RB, jer ne želim da ispadne ciljano.

 

Slažem se s tvojom računicom. Nije ona pogrešna, ali ideš s stajališta da je momčad u pravu i potrošila koliko je smjela. Da je tih 137.5mil opravdano. FIA kaže da su potrošili 2.5mil previše. Interpretacija između zaposlenika i nekog na ugovor je druga stvar. To je izbog momčadi i zaposlenika koji su platili UK porez na tu odluku. Ako je FIA točna, RB je trebao potrošiti 2.5mil manje i to bi sigurno utjecalo na performanse. Zar ne?

Ovisi o interpretaciji FIA-inog pravilnika i kakav je pravni rjecnik koristen. Ali da, ako u pravilinku izricito pise da se contractori ne mogu smatrati zaposlenicima onda je RB u krivu i potrosili su previse. Makar opet, da su to sa 100% sigurnoscu znali, zaposlili bi Neweya, a drugog stavili kao contractora. Ne branim RB, vjerojatno su se svjesno igrali u sivoj zoni, ali samo pokusavamo opisati situaciju s RB strane te koje su njihove opcije i moguce akcije.

GranDaddo pet 21.10.2022 16:44

https://racingnews365.com/red-bulls-f1-cost-cap-breach-was-in-four-main-areas 

 

Despite rumours to the contrary, Adrian Newey's salary is not understood to be a reason for the breach.

Newey's salary is believed by sources familiar with the matter to be exempt from counting towards the cost cap as it is one of the top three highest earners in the team.

miki_the_pirat ned 23.10.2022 11:43

U jednoj situaciji FP1 ili FP2... nisam ziher HAM-u "snapnuo" bolid... kao i mnogima prije i poslije i komentatori odmah dižu ton (kao i uvijek u tim situacijama - logično) i veli "he was lucky... bla bla (kako se spasio)" da bi se nakon 5 sekundi ispravio sa "he was TALENTED(naglašeno)... bla bla (kako se spasio)".
Druga situacija gdje je HAM zasmetao nekome u brzom krugu pa zaključak kako nije puno izgubio jer se HAM nije maknuo.
A da ne pričam o hvalospjevima za mercedesovo opetovano "inovativno" tumačenje pravila za prednje krilo... dok nisu skužili da je nelegalno.
Ne kužim jel HAM tolika diva ili je britanska javnost tolika diva da se ne smije reći ništa niti polunegativno... čemu strah (jer baš mi na to liči).

Korny1603987 ned 23.10.2022 12:44

Uvijek će me smetati kada F1 ima službeni TV prijenos putem bilo kojeg medija - u ovom slučaju SkySport F1, a onda imamo bias kao da Drago Ćosić prenosi s HRTa Hrvatska-Francuska u rukometu.

 

Ako već imaju glavnu TV postaju za cijeli svijet onda bi ista trebala biti neutralna jer je gledaju navijači svih timova, svih vozača, s različitm pogledima i stajalištima, ali ne ovi likovi su totalno u svom svijetu gdje je ono što oni vide univerzalna istina i Hamilton je Isus Krist Superstar, a svi timovi u kojima ne voze britanci su varalice. Dovoljno je da Ferrari dobije 3 trke za redom i ti licemjeri će već prokazivati da sigurno varaju, a da je Hamilton imao nesreću.

 

Netko dirne Hamiltona (sigurnost, sigurnost, to se ne smije događati, suci moraju oštro reagirati, netko može gadno nastradati)

Hamilton zvizne nekog drugoga (ovo je utrkivanje, ovakve stvari se događaju, suci ne smiju smetati utrkivanje, zato smo tu)

 

Ako moram birati i pogađati na koji tim imaju najveći pik - Ferrari. Likovi toliko mrze Ferrari da je to bolno slušati. Jedini način da se smire je da Ferrari bude kriminalno loš, ako krenu pobjede kreće kuknjava.

sudy_freak ned 23.10.2022 14:42
lange kaže...
Korny1603987 kaže...

Čovjek je iza sebe ostavio jedan od najprepoznatljivijih brandova u svijetu. Svatko zna što je Red Bull.

 Limenka otrova i nista drugo!

Jel ti cola išta manje otrovna?

loky4i4 ned 23.10.2022 19:16
Korny1603987 kaže...

Uvijek će me smetati kada F1 ima službeni TV prijenos putem bilo kojeg medija - u ovom slučaju SkySport F1...

 od kada je sky službeni za čitav svijet, imaš f1tv