Sport

Kutak za ljubitelje Formule 1

GranDaddo pon 10.10.2022 18:01

Ja mislim da Mercedes i Ferrari žele puno oštrije kazne nego što je FIA spremna za sada dati. 

Sad oni razglabaju što ti 4mil $ može napraviti u F1. Od 20 novih podnica do bog zna čega već. 

 

They believe that breaching this limit provides a major benefit as around $4million would account for a full season of car development, or dozens of full-time staff.

Korny1603987 pon 10.10.2022 19:29

Kazne će biti, ali samo formalne. Gledati će kako da ih kazne, ali da pri tome ne ugroze ego i čast šefova formule 1. Maxu sigurno ostaje naslov, ali će nešto kreativno smisliti za tim.

Maddog_HR pon 10.10.2022 19:59

Ma nebitno je sto Merc i Ferrari traze. Ako kazna bude beznacajna ili samo na razini opomene, sve momcadi ce već od ove sezone krenuti s krsenjem financial capa. Jer zasto ne? Ako RB moze proci lišo, zasto ne bi i drugi.

Samim tim ce minor breach postati no breach jer se ne kaznjava.

Kazne bi trebale biti fiksno definirane, a ne da mogu ici od opomene do oduzimanja bodova. I trebale bi se striktno primjenjivati. Prekrsio si cap za 1 USD, jbga trebao si vise pazit, evo ti definirana kazna.

mihi999 uto 11.10.2022 00:49

Max, Max super Max. 

 

Sad nek jos obori sve Hamiltonove rekorde i sve ce bit super. I barem 10 naslova prvaka. Iako mislim da ce zeznut Red Bull nakon 2-3 sezone i opet promjenit pravila.

miki1981 čet 13.10.2022 11:19
itomic009 kaže...

Evo objašnjenja za navodno prekoračenje budget cap-a. 

 

Yes…Catering : formuladank (reddit.com)

 U stvarnosti ispada da je prekoračenje za nešto ispod 2 miljuna funti, ali, po ovome što sam zadnje čitao, ispada da nije i stvarno varanje, tj da nisu ništa zbog toga uspjeli uštedjeti.

Znači navodno je Newey u RBR-u ne na klasičnoj plaći, nego kao vanjski suradnik.

Neweyev spada u jednog od tri najplaćenija zaposlenika.

RBR zbog toga nije troškove Neweyeve plaće računao u budžet. Jer je on jedan od tri najplaćenija zaposlenika. I to bi sve bilo ok da je on kod njih na klasičnoj plaći. Ali nije, nego je, ajmo reći, kao kooperant. 

I FIA kaže da se on, kao kooperant, ne može onda maknuti iz budžeta kao jedan od tri najplaćenija zaposlenika. Nego su u FIA-inoj računici oni njega računali u budžet, a RBR ga nije računao, po pravilu da je jedan od tri najplaćenija zaposlenika.
Ali FIA kaže - vanjski suradnik, bez obzira što radi direktno na nečemu tako važnom za bolid, nije isto što i zaposlenik, nego je i dalje vanjski suradnik i troškovi koji se odnose na njega se ne mogu otpisati kao troškovi jednog od tri najplaćenija zaposlenika.

I tu je, opet kažem - navodno, nastala ta razlika.

AKO je to stvarno tako onda RBR time nije dobio ni centa više potrošenog na bilo što, i u duhu cost cap-a nije ništa zgriješio. 

Ali tko će to znati, što je stvarno što nije...dok god FIA službeno ne otkrije što je bilo

 

loky4i4 čet 13.10.2022 13:32
miki1981 kaže...
Ali FIA kaže - vanjski suradnik, bez obzira što radi direktno na nečemu tako važnom za bolid, nije isto što i zaposlenik, nego je i dalje vanjski suradnik i troškovi koji se odnose na njega se ne mogu otpisati kao troškovi jednog od tri najplaćenija zaposlenika

 haha pa onda će i ostali odjednom imati samo vanjske suradnike

ministar čet 13.10.2022 14:35
loky4i4 kaže...
miki1981 kaže...
Ali FIA kaže - vanjski suradnik, bez obzira što radi direktno na nečemu tako važnom za bolid, nije isto što i zaposlenik, nego je i dalje vanjski suradnik i troškovi koji se odnose na njega se ne mogu otpisati kao troškovi jednog od tri najplaćenija zaposlenika

 haha pa onda će i ostali odjednom imati samo vanjske suradnike

baš to.. možda uzmu i vanjsku firmu za proizvodnju motora i dijelova, pa im prodaju sve po 8 kuna.. zamisli tu uštedu

Maddog_HR čet 13.10.2022 14:38

Glupost, pa hajde da onda svi prebace sve zaposlenike na vanjske suradnike i to se eto nece računati u cost cap.

 

Ako je RB to stvarno napravio, onda je to varanje i treba ući u cost cap. Newey je ključan resurs za uspjeh momčadi i njegova plaća je dio godišnjeg budžeta. Nije da je riječ o čistačici koja nema nikakvog utjecaja na uspjeh momčadi...

 

 

NathanDrek čet 13.10.2022 16:06
Maddog_HR kaže...

Glupost, pa hajde da onda svi prebace sve zaposlenike na vanjske suradnike i to se eto nece računati u cost cap.

 

Ako je RB to stvarno napravio, onda je to varanje i treba ući u cost cap. Newey je ključan resurs za uspjeh momčadi i njegova plaća je dio godišnjeg budžeta. Nije da je riječ o čistačici koja nema nikakvog utjecaja na uspjeh momčadi...

 

 

 A kaj ak ih čistačica drži u dobrom raspoloženju i radno motivirane...

gil čet 13.10.2022 17:16

Računaju se samo tri(3) najplaćenija zaposlenika, nikakve vanjske firme ni svi zaposlenici. Nek odbiju Newey i dodaju trećeg najplaćenijeg u firmi i to je to.

Korny1603987 čet 13.10.2022 17:17

Drug Šojić: "Lepa Brena za 4 osobe"
Drug Šojić: "Odjelce na preduzeće"
Drug Šojić: "Ja u ćorku??? Ali ja ne želim u ćorku"

Drug Šojić: "Znači idem u ćorku jer sam mućkao, a da ne idem u ćorku moram opet mućkati?"

miki_the_pirat čet 13.10.2022 17:33
Maddog_HR kaže...

Glupost, pa hajde da onda svi prebace sve zaposlenike na vanjske suradnike i to se eto nece računati u cost cap.

 

Ako je RB to stvarno napravio, onda je to varanje i treba ući u cost cap. Newey je ključan resurs za uspjeh momčadi i njegova plaća je dio godišnjeg budžeta. Nije da je riječ o čistačici koja nema nikakvog utjecaja na uspjeh momčadi...

 

 

 Svaki tim ima pravo odabrati 3 čovjeka koja ne ulaze u budget cap (ja sam mislio da su samo 2)... slobodan izbor... može biti i čistačica ako im se tako isplati... nema veze jel Adrian ili bilo tko... obično su to 2 vozača, jedino je RB iznimka pa su imali vozača i Adriana.... jbg sad vidim da su trojica. A ovo nije varanje već po meni administrativna pogreška, mada neznanje nije opravdanje, ali obzirom da pravilnike 100% ne kuže ni oni koji su ih pisali.... šta reć

bit će - "tresla se brda rodio se miš" - mada ne treba potcjenjivati brit lobi mašineriju.

Bukva pet 14.10.2022 11:54
loky4i4 kaže...

 haha pa onda će i ostali odjednom imati samo vanjske suradnike

 

ministar kaže...

baš to.. možda uzmu i vanjsku firmu za proizvodnju motora i dijelova, pa im prodaju sve po 8 kuna.. zamisli tu uštedu

 

Maddog_HR kaže...

Glupost, pa hajde da onda svi prebace sve zaposlenike na vanjske suradnike i to se eto nece računati u cost cap.

 

Ako je RB to stvarno napravio, onda je to varanje i treba ući u cost cap. Newey je ključan resurs za uspjeh momčadi i njegova plaća je dio godišnjeg budžeta. Nije da je riječ o čistačici koja nema nikakvog utjecaja na uspjeh momčadi...

 

 Ne nego su napravili upravo dijametralno suprotno. RB ga je računao kao punokrvnog zaposlenika i kao jedan od 3 najplaćenija je izuzet od cost capa. FIA rekla da contractori ne mogu biti izuzeti i navodno uračunala koliko ga sveukupno plaćaju, ne samo za F1.

Automatikom je 4. najplaćeniji ušao u cost cap izuzeće (a on ima daleko manja primanja od Neweya) i RB otišao preko granice.

miki1981 pet 14.10.2022 12:34
Bukva kaže...
loky4i4 kaže...

 haha pa onda će i ostali odjednom imati samo vanjske suradnike

 

ministar kaže...

baš to.. možda uzmu i vanjsku firmu za proizvodnju motora i dijelova, pa im prodaju sve po 8 kuna.. zamisli tu uštedu

 

Maddog_HR kaže...

Glupost, pa hajde da onda svi prebace sve zaposlenike na vanjske suradnike i to se eto nece računati u cost cap.

 

Ako je RB to stvarno napravio, onda je to varanje i treba ući u cost cap. Newey je ključan resurs za uspjeh momčadi i njegova plaća je dio godišnjeg budžeta. Nije da je riječ o čistačici koja nema nikakvog utjecaja na uspjeh momčadi...

 

 Ne nego su napravili upravo dijametralno suprotno. RB ga je računao kao punokrvnog zaposlenika i kao jedan od 3 najplaćenija je izuzet od cost capa. FIA rekla da contractori ne mogu biti izuzeti i navodno uračunala koliko ga sveukupno plaćaju, ne samo za F1.

Automatikom je 4. najplaćeniji ušao u cost cap izuzeće (a on ima daleko manja primanja od Neweya) i RB otišao preko granice.

 Točno tako, i ako je to stvarno to što se dogodilo onda RBR nije izvukao nikakvu korist u smislu da je potrošio više novaca. 

Jer koliko god da su ga platili RBR je računao njega kao jednog od tri koja se može izuzeti. Dakel tu je sve čisto. Samo je problem nastao što je FIA njega računala ipak ne kao zaposlenika nego kao vanjskog suradnika. A oni ne ulaze među tri najplaćenija.

Tako da kompetitivne prednosti je postignuto čisto nula. I s obzirom da je to i dalje u duhu cost cap-a nije mi jasno zašto se stvara problem.

Jer financijski preko toga n emogu ništa "zaraditi" u smislu oslobođenja budget capa.

miki1981 pet 14.10.2022 12:40
Maddog_HR kaže...

Glupost, pa hajde da onda svi prebace sve zaposlenike na vanjske suradnike i to se eto nece računati u cost cap.

 

Ako je RB to stvarno napravio, onda je to varanje i treba ući u cost cap. Newey je ključan resurs za uspjeh momčadi i njegova plaća je dio godišnjeg budžeta. Nije da je riječ o čistačici koja nema nikakvog utjecaja na uspjeh momčadi...

 

 

 Nije ti točna analogija. Nisu oni njega prijavili kao iznimku zato jer je vanjski suradnik. Svi ostali vanjski suradnici su im uredno prijavljeni u cost capu. Nego su ga odbili jer je on jedna od tri najplaćenije osobe u RBR-u. Što je po pravilima.

Tako da to, po onome što se htjelo postiči cost cap-om nije varanje, jer oni zbog toga nisu oslobodili ni centa dodatnog u svom budžetu. Da je Newey njihov klasični zaposlenik i da su ga platili i 33 puta više nego do sad on bi legitimno bio jedan od top tri plaćene osobe i ne bi se računao u cost cap. Ali s obzirom da je on vanjski suradnik, a vjerojatno je to zato jer osim za RBR radi i na nekoliko drugih projekata i unutar i izvan RBR-a onda je u RBR-u prijavljen kao vanjski suradnik. I cijenom je i dalje u top 3 najplaćenije osobe u RBR-u-

gkelekov pet 14.10.2022 12:53
miki1981 kaže...
Maddog_HR kaže...

Glupost, pa hajde da onda svi prebace sve zaposlenike na vanjske suradnike i to se eto nece računati u cost cap.

 

Ako je RB to stvarno napravio, onda je to varanje i treba ući u cost cap. Newey je ključan resurs za uspjeh momčadi i njegova plaća je dio godišnjeg budžeta. Nije da je riječ o čistačici koja nema nikakvog utjecaja na uspjeh momčadi...

 

 

 Nije ti točna analogija. Nisu oni njega prijavili kao iznimku zato jer je vanjski suradnik. Svi ostali vanjski suradnici su im uredno prijavljeni u cost capu. Nego su ga odbili jer je on jedna od tri najplaćenije osobe u RBR-u. Što je po pravilima.

Tako da to, po onome što se htjelo postiči cost cap-om nije varanje, jer oni zbog toga nisu oslobodili ni centa dodatnog u svom budžetu. Da je Newey njihov klasični zaposlenik i da su ga platili i 33 puta više nego do sad on bi legitimno bio jedan od top tri plaćene osobe i ne bi se računao u cost cap. Ali s obzirom da je on vanjski suradnik, a vjerojatno je to zato jer osim za RBR radi i na nekoliko drugih projekata i unutar i izvan RBR-a onda je u RBR-u prijavljen kao vanjski suradnik. I cijenom je i dalje u top 3 najplaćenije osobe u RBR-u-

Istina, ali svjedno treba kazniti RB radi toga. Ako je treći najskuplji zaposlenik manje plaćen od Adriana, onda je to doslovno bilo ako prođe prođe, i time je RB u prekršaju, jer je međusuma između tih 2 plaće bila tolika.
Također treba kazniti i FIA-u radi istoga, jer su ostavili nedoumice koje je onda RB slučajno/namjerno htio iskoristit. Imam feeling da su kao KRADEZE u HR, pišu zakone i propise oni koji pojma nemaju, pa time rade puno rupa i prilika za zaobilaženje istih...

mihi999 pet 14.10.2022 21:55
deepshitcro kaže...
Ipak se radi o strasnom prekrsaju red bulla, odma luji pridodati proslu i ovu titulu!

 I omoguciti Mercedesu budzet od 500 milja, svake godine, a ostalima 100 milja, sljedecih 10 godina da se oporave od dusevnih bolesti od 2021 i 2022 i da Lujo osvoji jos 10 titula...

 

Iskreno se nadam da ce sljedece sezone barem neki od timova sustici Red Bull pa da bude zanimljivo, barem prvi dio sezone kako je bilo i ove.

loky4i4 sub 15.10.2022 11:56
deepshitcro kaže...
Ipak se radi o strasnom prekrsaju red bulla, odma luji pridodati proslu i ovu titulu!

 

mihi999 kaže...

 I omoguciti Mercedesu budzet od 500 milja, svake godine, a ostalima 100 milja, sljedecih 10 godina da se oporave od dusevnih bolesti od 2021 i 2022 i da Lujo osvoji jos 10 titula...

 jel možete biti jadniji 

GranDaddo pon 17.10.2022 16:56

Zak Brown preporuča (u slučaju da je prekoračenje budgeta 2mil$):

- 4 mil$ manji budget za 2023. 

- 20% manji CFD i zračni tunel

 

Nije ni loše. Mislim da bi se Ferrari složio s tim. Mercedes naravno ide na nož. Nekako mi se čini da bi radije uzeli Maxu 8.5 boda iz prošle sezone (a za momčad ih valjda nije ni briga kad su osvojili). 

S druge strane, sve je više članaka o tome kako je dopušteno da se informacije puste u eter. Pogotovo kad je AM ispao gotovo OK, a RB nije prekršio koliko se pisalo. 

lange pon 17.10.2022 18:40

Nisam za maxa ALI bilo bi bezveze uzet mu titulu!!

Kaznit r.bull da se sljedecih par sezona bori za ulazak u q2 odnosno brrba za 15mjesto.

Jer upravo radi love merc je izgubio par dobrih ing koje je r.bull kupio.

GranDaddo pon 17.10.2022 19:12

Meni je Zakov prijedlog u redu. 

Glupo je govoriti da 1mil$ vrijedi X sekundi/stotinki. Sam Ferrari zna koliko milijardi su ulupali u F1 i nisu osvajali ništa. Toyota, Honda, BMW i slični su svjedoci. 

Ovako daješ "šansu" ostalima da uz iste resurse dođu do istog ili boljeg a bez probijanja budgeta. E sad, dal će iskoristiti 20% više resursa ili ne, to je druga stvar i za to im RB ne može biti kriv. 

Meni ne bi bilo krivo ni da RB pobjeđuje unatoč manjem budgetu (ako se ne vara). To samo znači da znaju iskoristiti manje za dobiti više. Nitko nije kriv Ferrariju, Mercedesu ili Alpineu što ne rade isto ili slično. 

 

Bilo kakvo oduzimanje bodova me čini indiferentnim. Baš kao što mi nije drago da je Max nakon onakve sezone s onakvom zadnjom utrkom osvojio 1. naslov, ne bi mi bilo drago ni da Lewis dobije preko stola svoj. No baš kao što svi pišu, tko će to pamtiti za 30+ godina, ili kad bi Lewis glumio Stirlinga u devedestoj godini u rozoj pletenoj pidžami na krstitkama 6. unuka princa Williama. 

Mariner pon 17.10.2022 19:25

Meni je Zackov prijedlog preblag ako je sve to što se priča u vezi RB prekoračenja istinito. Nešto bi im trebalo oduzeti, da li ove ili prošle godine ne znam. Ako im se ostave naslovi onda ostaje gorak okus svima. Ben Johnson, Marion Jones su varali i oduzete su im sve medalje i rekordi. Ne samo njima. Osobno bih volio da ih se isključi iz ovogodišnje sezone i stave neki penali poput Zackovih. Ferrari bi bio vrlo zadovoljan s takvim rješenjem.

itomic009 pon 17.10.2022 22:49

P.S. Mislim, najbolje da im uzmu naslov radi proceduralne greške? Kakve to veze ima s normalnim? Ferrari nek se posloži sam sa sobom pa možda i osvoje naslov. Vozača za to imaju, brzinu imaju, sposobnu ekipu očito ne. Nažalost po njih, i prvenstvo.

Mariner pon 17.10.2022 23:19

E, i što je problem bio tako komentirati ako ti moje mišljenje nije po guštu?! U medijima se nagađa kad kažu da je bilo "up to 5%" prekoračenje pa ne mogu zaključiti što je točno. Bila greška proceduralna ili ne greška je s kojom su mogli testirati i upotrijebiti ne znam koliko podnica, prednjih krila ili ne znam što još. Kažu neki da je prednje krilo 300.000 eura onda ispada da je tih 5% značajan iznos kojeg druge ekipe nisu iskoristile. Nemam ništa za ni protiv Red Bulla, kao ni za ikoga drugoga, ali ako postoji ograničenje onda čemu uopće ograničenje ako ga bez konzekvenci možeš premašiti.

itomic009 pon 17.10.2022 23:49

Stvar je u tome, koliko sam bio citao da nisu oni te novce sto je navodno ispalo preko ulozili u razvoj, nego je stvar placa i kako se obracunalo. Ali dok se to sluzbeno ne objavi, moze se samo naklapati. Kao sto se recimo lupetalo da su otisli preko 10 milijuna, sto se na kraju pokazalo kao teska glupost. Tako i sad, kad se sve razrijesi, mozemo pametno komentirati.