Procesori i MBO

AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

itomic009 pet 24.2.2023 17:49

Preporuči mi koji dobar :D. Uglavnom, čekamo prave recenzije, ali ono, koji god CPU da je brži u gamingu par posto, ne znači ništa. Ryzen CPU su odlični, ali problem su skupe matične ploče i to je to. DDR5 je logičan iskorak i vrijeme je za prelazak, ali da obična malo bolja ploča košta 1500kn ili 200 eura, e to nije ok. 

Bero_ng95 pet 24.2.2023 17:52

Itomic kuhaš ne potrebno!!!

Puno se očekiva od ovih procesora tako da ovo što je početno izašlo je jad i bjeda, uzmimo u obzir i cijenu.

Ako nemogu pomest 13900k i bit bolji bar 30 posto od proslog  zalud truda. Jer najjači izlaze, što onda očekivat od 7800x3d.

Tako da ću se složit sa kolegom da je ovo poprilično nizvodno ako ostane ovako. Jedino ih rušenje cijena može sačuvat od kolapsa. Nitko ne kaže da je loše ali brate na puhali su te chipove onda neka i pravdaju...

picajzla0707 pet 24.2.2023 18:19
itomic009 kaže...

...DDR5 je logičan iskorak i vrijeme je za prelazak, ali da obična malo bolja ploča košta 1500kn ili 200 eura, e to nije ok. 

 baš zbog cijena ploče mnogima je logičnije ostati na zen3 i ddr4, razlike u perfomansama ionako nisu značajne

amd je to naučio na najgori način, zen3 se i danas prodaje sedam puta bolje od zen4

kad je zen3 bio nov, nisi mogao kupiti proc nigdje kolika je bila potražnja, a cijena je samo rasla - sad je obrnuto, zen4 se prodaje nikako, cijene idu dolje

'logično' se za amd pokazalo kao promašaj

rambox pet 24.2.2023 18:41
picajzla0707 kaže...
naravno da neću shvatiti kad to nema nikakve veze s osiguranjem budućnosti

što, da su omogućili ddr4 i ddr5 ploče u ovoj seriji, sljedeća bi bila bez budućnosti?

lupaš gluposti, pogotovo jer ionako nemaju ništa od budućnosti kad su im budući brži ramovi ionako beskorisni 

 Itekako ima, ali ti nemaš kapacitete za to razumit fučkaj ga sad.Činjenice su jasne, dakle odlučili su sasvim razumljivo ddr4 ostavit po strani i krenut samo sa ddr5 memorijom.To su več odavno poznate činjenice, a ti bi htio DDR4 AM5 matičnu ploču koja nije niti bila u planu.

 

- Zen 4 dizajn(spreman za pečnicu i testiranje)bio je gotov okvirno šest mjeseci prije Zen 3 lansiranja

 

- Zen 4 nema DDR4 memorijski kontroler, a ti bi htio DDR4/AM5 matičnu ploču

 

Zaboravi DDR4 memoriju za Zen 4, za Zen 4 DDR4 je otpisan ili prekrižen još prije nekoliko godina fučkaj ga sad.

 

Kryptonian kaže...

Kek, nisu ga smijeli ni sa 13900KS usporediti 

 

AMD Ryzen 9 7950X3D is 6% faster in gaming than Core i9-13900K according to leaked AMD review guide

 

Znači AMD opet nizvodno, izbacuju skupe 3D modele koji su zbog onog bitnog 3D chipleta sporiji u multithreadu oko 10% od vanilla 7950x, em kaj ce na kraju ispasti kako to i sada vec tradicionalno biva po lažnim AMD prezentacijama i navlačenjima rezulatata sporiji od intela...

 

Sve u svemu uz katastrofalan rdna 3 ne miriše na dobro.

 A kolko je u gejmingu KS brži od K verzije, pa to znamo=testirano i razlike su ogromne....................

 

Pa nisi od jučer na forumu, pa da ne znaš čitat tablice i kaj to znači prosječno 6% brži fučkaj ga sad.

 

Sve igrice ne vole veliki L3 cache, ili ima dosta igrica(jesi čuo za R7 5800X3D)u kojima veliki L3 cache slabo dolazi do izražaja.Ali u igricama koje jako ljube/napastuju što veči L3 Cache, vidiš i sam da FPS razlika čak ide do 27% bolje za Ryzen 9 X3D.

 

 

 

Nema tu ništa čudno, fučkaj ga sad pa odavno je poznato da se dosta igrica uopče ne oslanja na veliki L3 Cache.

picajzla0707 pet 24.2.2023 18:48
rambox kaže...

 Itekako ima, ali ti nemaš kapacitete za to razumit fučkaj ga sad.Činjenice su jasne, dakle odlučili su sasvim razumljivo ddr4 ostavit po strani i krenut samo sa ddr5 memorijom.To su več odavno poznate činjenice, a ti bi htio DDR4 AM5 matičnu ploču koja nije niti bila u planu.

 netko jest precijenio svoje kapacitete, to svakako

za početak amd, a ti za njima poput ovce

jedino mjerilo po tom pitanju je prodaja, a kad staru seriju prodaju sedam puta više nego novu, onda je sve jasno

 

EDIT

da prisnažim tebi omiljenim majndfaktorijem 

AMD Ryzen 5000 CPUs are Selling Nearly 7x More than the Ryzen 7000 Chips in Germany [Mindfactory]

segregator pet 24.2.2023 20:23
Bero_ng95 kaže...

Itomic kuhaš ne potrebno!!!

Puno se očekiva od ovih procesora tako da ovo što je početno izašlo je jad i bjeda, uzmimo u obzir i cijenu.

Ako nemogu pomest 13900k i bit bolji bar 30 posto od proslog  zalud truda. Jer najjači izlaze, što onda očekivat od 7800x3d.

Tako da ću se složit sa kolegom da je ovo poprilično nizvodno ako ostane ovako. Jedino ih rušenje cijena može sačuvat od kolapsa. Nitko ne kaže da je loše ali brate na puhali su te chipove onda neka i pravdaju...

 

A što je to izašlo i di ima za kupiti?

pqweasdyxc pet 24.2.2023 23:37

Samo 6% bolje od stock 13900k u cherry pickanim igarama  13900k je brži u ST i MT, s dobrim ramom brži u igrama - pogotovo modernim, jeftiniji, bolja platforma s manje bugova. 

 

3 AMD-ova faila za redom: Zen 4, RDNA 3 i Zen4 3D. 

rambox sub 25.2.2023 15:23
dery kaže...

Samo treba izbacit 7600x3d za 250$ i to bi bio apsolutni kralj.3D će u nekim igrama devastirat intela ali cijena ih jebe ma cijena am5 platforme je nekonkurentna.

Neš ga nikad vidit, ali buš videl grabež za R5 7600+gejming kad padnu njegove cijene i cijene AM5 matičnjača.S obzirom da je zeleno, za gejming brže od bilo kojeg Intel i5 bez K oznake+koš patuljastih CPU jezgri.

Zizo sub 25.2.2023 18:20

Samo da smanje cijenu matičnih,onda bu to pravi pogodak pogotovo oni koji traže x670/670E matične.....barem u mojem slučaju.

A sveukupno Zen 4 procesori nisu nikakav flop kak se počela tu voditi rasprava.U jednoj IT grupi sam gdje je većina korisnika iz SAD-a i kolko vidim svaki dan,više je AM5 buildova nego 13 serije Intela....još uz akcije koje Microcenter ima tamo,nema šanse da ne prebaciš se na AM5. 

AMD Ryzen 9 7900X, ASUS B650E-F ROG Strix Gaming WiFi, G.Skill Flare X5 Series 32GB DDR5-6000 Kit, Computer Build Combo - Micro Center

EricCartman ned 26.2.2023 11:09
rambox kaže...
dery kaže...

Samo treba izbacit 7600x3d za 250$ i to bi bio apsolutni kralj.3D će u nekim igrama devastirat intela ali cijena ih jebe ma cijena am5 platforme je nekonkurentna.

Neš ga nikad vidit, ali buš videl grabež za R5 7600+gejming kad padnu njegove cijene i cijene AM5 matičnjača.S obzirom da je zeleno, za gejming brže od bilo kojeg Intel i5 bez K oznake+koš patuljastih CPU jezgri.

 Jedva čekam te niže cijene.

Ali Intel nije loš, kad AMD pređe na "koš patuljastih CPU jezgri" sa Zen 5, to će biti ok?

ivicask ned 26.2.2023 11:22
Zizo kaže...

Samo da smanje cijenu matičnih,onda bu to pravi pogodak pogotovo oni koji traže x670/670E matične.....barem u mojem slučaju.

A sveukupno Zen 4 procesori nisu nikakav flop kak se počela tu voditi rasprava.U jednoj IT grupi sam gdje je većina korisnika iz SAD-a i kolko vidim svaki dan,više je AM5 buildova nego 13 serije Intela....još uz akcije koje Microcenter ima tamo,nema šanse da ne prebaciš se na AM5. 

AMD Ryzen 9 7900X, ASUS B650E-F ROG Strix Gaming WiFi, G.Skill Flare X5 Series 32GB DDR5-6000 Kit, Computer Build Combo - Micro Center

 A zbog čega konkretno trebaš 670E ploču ?

picajzla0707 ned 26.2.2023 12:01
Zizo kaže...

Samo da smanje cijenu matičnih,onda bu to pravi pogodak pogotovo oni koji traže x670/670E matične.....barem u mojem slučaju.

A sveukupno Zen 4 procesori nisu nikakav flop kak se počela tu voditi rasprava.U jednoj IT grupi sam gdje je većina korisnika iz SAD-a i kolko vidim svaki dan,više je AM5 buildova nego 13 serije Intela....još uz akcije koje Microcenter ima tamo,nema šanse da ne prebaciš se na AM5. 

AMD Ryzen 9 7900X, ASUS B650E-F ROG Strix Gaming WiFi, G.Skill Flare X5 Series 32GB DDR5-6000 Kit, Computer Build Combo - Micro Center

 počela se voditi rasprava o flop seriji zbog cijene cijelog kompleta

na početku su bili preskupi procesori, matične i rami

sad su procesori i rami pojeftinili, ploče se još čeka sniženje

 

a da je bio flop pokazala je i početna prodaja, koja je bila nikakva

zato su i išli sa snižavanjem cijena procesora i bržim izbacivanjem serije non x, što je potpuno suprotna politika od 5xxx serije

tako da nije to nekakvo izmišljanje da je serija flop, nego je tako bilo, ali još stignu biti konkurentni

rambox ned 26.2.2023 15:31
Zizo kaže...

Samo da smanje cijenu matičnih,onda bu to pravi pogodak pogotovo oni koji traže x670/670E matične.....barem u mojem slučaju.

A sveukupno Zen 4 procesori nisu nikakav flop kak se počela tu voditi rasprava.U jednoj IT grupi sam gdje je većina korisnika iz SAD-a i kolko vidim svaki dan,više je AM5 buildova nego 13 serije Intela....još uz akcije koje Microcenter ima tamo,nema šanse da ne prebaciš se na AM5. 

AMD Ryzen 9 7900X, ASUS B650E-F ROG Strix Gaming WiFi, G.Skill Flare X5 Series 32GB DDR5-6000 Kit, Computer Build Combo - Micro Center

Ja sam izabral malo drukčiji Mikrocentrasti paketič. 

 

Eto kolko bi to koštalo u Hrvatskoj 850eura, to je domača cijena za gotovinsko plačanje u jednom od najeftinijih dučana dakle niže ne može.Tako to ide, kad imamo 25% prodajnog poreza i okvirno smo nebitno i premalo tržište.

 

https://www.microcenter.com/product/5006061/amd-ryzen-7-7700x,-gigabyte-b650-aorus-elite-ax,-gskill-flare-x5-series-32gb-ddr5-6000-kit,-computer-build-combo

 

 

 

Mikrocenter je specifičan, dakle moš kupit i preuzet robu samo osobno u dučanu.Dalje znamo, Američki prodajni porez je 5-10%, a u nekoliko država taj porez je čista 0.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-cpu/224306.aspx?page=134&jumpto=5319339&sort=asc&view=flat

EricCartman kaže...
Jedva čekam te niže cijene. Ali Intel nije loš, kad AMD pređe na "koš patuljastih CPU jezgri" sa Zen 5, to će biti ok?

Nema ništa od toga, Zen 5 je več završen i nema nikakvih malih CPU jezgri kao kod Intela.Nitko više to ne spominje, nema nikakvih glasina jer se tu i nema kaj dodatno napisat.

 

Intel nije imal izbora, "naguraj patuljaste CPU jezgre+ubij AVX512 usput(na Desktopu)" ako ništa drugo barem za Cinebench i Rendering potrebe.

Izzy ned 26.2.2023 16:59

Ne spominje se izbacivanje 7600X3D? Ako ga ne misle izbaciti, onda je to valjda zato jer su svjesni da bi, barem u kontekstu igrača, "ubili" potrebu za ičim jačim od tog procesora. Što misli ekipa ovdje?

FileFicho ned 26.2.2023 17:04
dery kaže...

Čitam da zadržavaju izbacivanje 7800x3D jer ima brže 3D jezgre od 7950x3D. Očekivano moraju prodat kojeg jer ne bi u tom slučaju ni kom.

Pa to je i bilo za očekivati...7800X3D ima jedan CCD, a 7950X3D ima dva i mora mu se smanjiti clock kako bi bio stabilan s dodatnim cacheom. A o kakvim 3D jezgrama pričaš ne znam, takvo nešto ne postoji...3D je samo fensi izraz za povečan L3 cache na CPU-u. 

ivicask ned 26.2.2023 20:29
Zizo kaže...

Napisal sam X670/670E općenito.Ja osobno ciljam X670 ili neku jaču B650 samo radi robusnijeg VRM-a.

 Pa I B ploče imaju totalni overkill od VRM, ne vidim svrhu osim ak nećeš ići u nekakvi extreme overclocking..

ivicask pon 27.2.2023 14:00
Zizo kaže...

X670 AORUS ELITE AX  teško da imaju ovakav.Iako ni toj cijena nije ekstremna ali može to i bolje.Ne dela se tu da bum išel na ekstremni overklok već da mogu čim jače undervoltat proc sa čim jačim klokom-stabilnost kolega se traži,stabilnost.

Kolko ja znam(izvadio sam dušu svojoj asus b550 + 5900x i sve kombinacije istestirao i cijeli internet pročitao) tu ti ništa ne pomaže u vezi undervolta, čak imaš obrnuti učinak, da bi ti iskoristio te svoje VRM stages moraš dizat LLC, a dizanjem LLC u biti dodaješ voltažu, tako da poništavaš učinak undervolta i dolaziš na isto(da, dižeš stabilnost zato što dodaješ voltažu, al isto tako možeš i smanjit undervolt i dobit istu stabilnost), svi preporučaju da se LLC ostavlja na automatski ako se radi undervolt, tako da ti po meni je ovo bacanje novaca i ne dobivaš baš ništa i nikakvu dodatnu stabilnost ili mogućnost undervolta, rađe umjesto skuplje ploče uloži u RAM sa nižom latencijom.

 

Ali molim te ispravi me ako imam krive infromacije.

 

 

rambox pon 27.2.2023 16:31
dery kaže...

Čitam da zadržavaju izbacivanje R7 7800x3D jer ima brže 3D jezgre od R9 7950X3D. Očekivano moraju prodat kojeg jer ne bi u tom slučaju ni kom.

Zeleno nema brži CPU, jer zeleno ima niže CPU frekvencije/singlethread ili multithread maksimalno 5ghz.

 

Možeš ti isključit CCD bez 3D V-Cache na žutome=pa gejmat, ali buduči zelenaš če i dalje imati nešto niže CPU frekvencije.

 

https://youtu.be/DKt7fmQaGfQ

 

Impresivan pad CPU potrošnje. R9 7950X3D samo 3% sporiji u Blenderu, ali potrošnja sistama pada za skoro 80W.

 

  

 

Gejming potrošnja za žuto. Opet znatno niže u odnosu na R9 7950X, a Intel i9 a jezuš kristuš koje velike razlike ili rastrošan gejming i9.

 

https://www.computerbase.de/2023-02/amd-ryzen-9-7950x3d-test/

 

 

 

Žuto je defnitivno štedljiva katica za sve potrebe, pogotovo ako imaš viška love kaj drugo.Blender brojke su fakat impresivne, pogotovo jer Blender koristi jako puno ljudi i to za poslovne potrebe.Nisam očekival takav veči pad potrošnje procesora, dakle Rendering itd ali eto nema frke fučkaj ga sad.

 

Čisti gejmeri ionako ne kupuju 16/32 procesore, nego 90% ljudi gejma na R5 ili R7 procovima ne više.Dakle za čistokrvne gejmere, eto čekati R7 7800X3D koji če vjerojatno biti vrlo štedljiv gejming proc ili CPU potrošnja=FPS.