Periferija

Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

PlayPetepp uto 1.8.2023 18:31
notloB kaže...

Jel' zna netko jesu li čemu Akko tipkovnice? Baš gledam ovu Black & Gold 5075S ISO, njemački iso koji bi najbolje odgovarao našem razmještaju slova + jedan od rijetkih proizvođača koji šalje u hr a nije ni pretjerano skupa, sve zajedno s našim porezom i dostava €119.99 +, odnosno - 5% off za subscribe na newsletter, ima na sebi akko v3 cream yellow pro swicheve, slušam po youtubeu, ne zvuče loše.

Prije bi savjetovao nešto sa Keychron.de (recimo V1 QMK). Isto dostavljaju u HR, naručio sebi 31.05. V6 QMK sa "prelubed" Keychrone K Pro Red switchevima, s dostavom €118,82. Zvuči odlično. Stigla 17.06. Iako i te Akko izgledaju ok, a i prema youtube-u isto nisu loše.

notloB uto 1.8.2023 18:51
PlayPetepp kaže...

Prije bi savjetovao nešto sa Keychron.de (recimo V1 QMK). Isto dostavljaju u HR, naručio sebi 31.05. V6 QMK sa "prelubed" Keychrone K Pro Red switchevima, s dostavom €118,82. Zvuči odlično. Stigla 17.06. Iako i te Akko izgledaju ok, a i prema youtube-u isto nisu loše.

 Puno hvala, gledao sam i sam keychron ali nisam ubrao da ima odnosno da ih šalju iz njemačke, btw. i ja bih radije punu V6, to je u biti isti vrag samo sa num. dijelom i sada na lageru imaju samo sa brown taktilnim swichevima što bi mi i više odgovaralo.

Imaš li kakvu zamjerku na svoju, jel' ti se sviđa, mislim, jesi li zadovoljan s njom?

PlayPetepp uto 1.8.2023 19:00

Jedina stvar koja mi se ne sviđa je što tipke nemaju prozirne znakove pa u mraku ne vidiš koja je koja tipka (znam raspored inače pa mi toliko i ne smeta, ali je definitivno mana). Inače nemam zamjerku. Ne koristim je dovoljno dugo da bi mogao napraviti neki review, ali mi je velika razlika i puno bolja od Kingston Alloy Elite RGB što sam imao prije, znatno tiša i čini mi se da su tipke puno bolje i kvalitetnije. Osjećaj kod tipkanja je značajno bolji, a zvuk neusporediv. Same tipke mi se čine puno čvršće postavljene i manje se gibaju pri tipkanju. Dalje ne znam što bi više pisao, koristim je tek nešto manje od 2 mjeseca.

notloB uto 1.8.2023 19:10
PlayPetepp kaže...

Jedina stvar koja mi se ne sviđa je što tipke nemaju prozirne znakove pa u mraku ne vidiš koja je koja tipka (znam raspored inače pa mi toliko i ne smeta, ali je definitivno mana). Inače nemam zamjerku. Ne koristim je dovoljno dugo da bi mogao napraviti neki review, ali mi je velika razlika i puno bolja od Kingston Alloy Elite RGB što sam imao prije.

 To sam i ja primijetio na youtubeu iako na reklami piše shine-through, možda čak i na kutiji... ali svejedno i onaj akko nema prozirni otisak slova. btw. ima je i u hr iponu ako je još netko zainteresiran, ali na žalost samo uk iso.

Hvala još jednom.

Icefox ned 20.8.2023 12:36

U potrazi sam za mehaničkom tipkovnicom pa vas molim za pomoć. Tražim bežičnu, sa HR znakovima i idealno veliki enter, osvjetljenje bijelo, tiši linearni switch, ne plitke tipke, numpad može i ne mora imati. Cijena cca do 150 €, ako se može naći nešto ok kvalitete za niži budget (oko 100 €) bilo bi super.

Hvala

191x7 ned 20.8.2023 12:49
Icefox kaže...

U potrazi sam za mehaničkom tipkovnicom pa vas molim za pomoć. Tražim bežičnu, sa HR znakovima i idealno veliki enter, osvjetljenje bijelo, tiši linearni switch, ne plitke tipke, numpad može i ne mora imati. Cijena cca do 150 €, ako se može naći nešto ok kvalitete za niži budget (oko 100 €) bilo bi super.

Hvala

 Ako odustaneš od naših dijakritika lakše ćeš naći, a ako odustaneš od ISO layouta (tj odabereš ANSI s uskim Enterom) moći ćeš uzeti i najbolje dostupne. S našim dijakriticima nači ćeš samo otpad, nažalost.

mata94 čet 24.8.2023 09:48
Icefox kaže...

U potrazi sam za mehaničkom tipkovnicom pa vas molim za pomoć. Tražim bežičnu, sa HR znakovima i idealno veliki enter, osvjetljenje bijelo, tiši linearni switch, ne plitke tipke, numpad može i ne mora imati. Cijena cca do 150 €, ako se može naći nešto ok kvalitete za niži budget (oko 100 €) bilo bi super.

Hvala

Prodajem novu Logitech G815 Linear s HR gravurom. Dogovorimo se ako te zanima :)

Baci oko: https://forum.bug.hr/forum/topic/prodaja-ostalo/prodaja-logitech-g815-mehanicka-tipkovnica-us-h/295926.aspx

 

Mitohondri čet 24.8.2023 10:01
Icefox kaže...

U potrazi sam za mehaničkom tipkovnicom pa vas molim za pomoć. Tražim bežičnu, sa HR znakovima i idealno veliki enter, osvjetljenje bijelo, tiši linearni switch, ne plitke tipke, numpad može i ne mora imati. Cijena cca do 150 €, ako se može naći nešto ok kvalitete za niži budget (oko 100 €) bilo bi super.

Hvala

 ova ti je odlicna, ISO-DE layout, pa si za razliku u cijeni mozes ugravirati HR znakove

 

sad je na -25% akciji, imas i bijelu -20% ona ima purple switcheve, koji su nesto tisi od yellow

 

obje su linearne, bezicne sa ISO layout i kostaju oko 100 EUR, kad nisu na akciji

 

Akko je u vrlo kratkom roku postao vrlo omiljen kod obozavatelja mehanickih tipkovnica, imas na reditu iskustva korisnika hrpu, i tipkovica i njihovi keycapsa i slicnih proizvoda

 

ako ti ova ne odgovara potrazi alternative na Epomaker ili Keychron

95vida sri 30.8.2023 12:03

Pozdrav,

 

ne znam jel pitanje za ovo mjesto (jer je više za savjete koju tipkovnicu odabrati), ali planiram si uzeti Epomaker TH80 Pro.

 

Eh sad, ono što ne znam kako funkcionira s carinom? Pretpostavljam da me ne bi trebalo zapast jer je manje od 150 eura, al svejedno želio bih biti 100% siguran prije nego ju naručim (da ne bih imao nepotrebno dodatnog troška).

 

Također, ako ima netko da je uzimao od njih tipkovnice, koliko ste čekali da stigne?

moukie čet 31.8.2023 15:44
notloB čet 31.8.2023 18:14

Meni je slabo od tih gejmerskih hw meh. tipkovnica, to je sve prevara, radije bih kupio dobru nemehaničku nego bezvezne điđe koje će se raspasti prije nego ih kupim, tipkovnica nije odnosno ne treba biti nešto što se kupuje godišnje, skupi novaca i kupi dobru mehaničku za 100 eura, gejmerske tipkovnice su smeće.

Dr.Feel čet 31.8.2023 19:41
moukie kaže...!

 Ova 65 ti je manja, nema ovaj desni numpad. Pogledaj si na youtube review, medu boljim mehanickim za tu cijenu. Ja sam kupio sve 3 verzije:punu, 65 i 60, svaku za 350kn kada su bile akcije. Mislim da cak i za 800 kna neces naci bolju od te,a kamoli za 400.

191x7 pet 1.9.2023 09:29

Ja od jučer imam https://www.instar-informatika.hr/tipkovnica-hyperx-alloy-origins-core-hx-kb7aqx-us-zicana-gaming-me/111231/product/

Sviđaju mi se Aqua switchevi, taktilni kao Cherry MX Brown što sam imao u G710+ a mekani kao Red switchevi iz Spartan X. 

Morati ću se opet priviknuti na ANSI layout, najviše fulam Enter kod pisanja. Prvi laptop (iz 2006.) mi je imao ANSI pa mi nije problem, koristio sam ANSI godinama kao primarni.

 

Ova duplo jeftinija ti je mala tj 65%. Druga je full size. Meni paše obični TKL, na 60% i 65% mi fali previše tipki. Na fill size keybama udaram mišem u tipkovnicu kod numeričkog dijela.

 

notloB kaže...

Meni je slabo od tih gejmerskih hw meh. tipkovnica, to je sve prevara, radije bih kupio dobru nemehaničku nego bezvezne điđe koje će se raspasti prije nego ih kupim, tipkovnica nije odnosno ne treba biti nešto što se kupuje godišnje, skupi novaca i kupi dobru mehaničku za 100 eura, gejmerske tipkovnice su smeće.

Nisu smeće. Mnoge jesu, ali ima stvarno dobrih koje nisu. HyperX Alloy spadaju među bolje. A za 100€ više manje teško ćeš naći custom bez većih mana i da ima sve. 

 

Dr.Feel kaže...
moukie kaže...!

 Ova 65 ti je manja, nema ovaj desni numpad. Pogledaj si na youtube review, medu boljim mehanickim za tu cijenu. Ja sam kupio sve 3 verzije:punu, 65 i 60, svaku za 350kn kada su bile akcije. Mislim da cak i za 800 kna neces naci bolju od te,a kamoli za 400.

TKL je 80€, dobra cijena. Te što su bile jeftinije nisu s HyperX switchevima. 

 

moukie kaže...

Dada to sam primijetio, ali mislio sam neke tehnicke karaktesitike? 

Tipa tipke, latencija itd.

Jesu li po svemu iste osim po velicini (i tipkama kone nedostaju)?

 A gle, the HyperX imaju polling 1000Hz, a Spartan X od White Shark koju sam koristio preko godinu dana ima 62.5Hz. Razliku osjetim u PUBG.

Stric_Jura pet 1.9.2023 15:41

počela me zezati Roccat Suora, rastepo ju i očistio, ali ako će me idalje zezati, idem na nekaj novo....

 

Znači zanima me mehanička pune veličine s ISO rasporedom i našim dijakriticima...

 

pozadinsko osvjetljenje nije nužno, eventualno jednobojno s izmjenom intenziteta...

 

Ima kaj takvoga?

191x7 pet 1.9.2023 19:33

Asusice su OK. 

 

Stric_Jura kaže...

počela me zezati Roccat Suora, rastepo ju i očistio, ali ako će me idalje zezati, idem na nekaj novo....

 

Znači zanima me mehanička pune veličine s ISO rasporedom i našim dijakriticima...

 

pozadinsko osvjetljenje nije nužno, eventualno jednobojno s izmjenom intenziteta...

 

Ima kaj takvoga?

Možda Logitech, oni imaju ISO s našima. Nisu nešto, ali zadovoljavaju uvijete.

notloB pet 1.9.2023 21:04
Stric_Jura kaže...

počela me zezati Roccat Suora, rastepo ju i očistio, ali ako će me idalje zezati, idem na nekaj novo....

 

Znači zanima me mehanička pune veličine s ISO rasporedom i našim dijakriticima...

 

pozadinsko osvjetljenje nije nužno, eventualno jednobojno s izmjenom intenziteta...

 

Ima kaj takvoga?

 Imaš tone tipkovnica koje nisu gejmerske, čak ih možeš naći na ovoj temi... ali je bedara s dijakriticima, pomiri se s tim da nećeš naći hr tipkovnicu sa hr dijakriticima ako želiš dobru tipkovnicu, možeš naći njemačku iso i to je to, ostalo je smeće...

 

Mr.Natural pet 1.9.2023 21:29
Mr.Natural kaže...

Imate u instaru akcija pol cijene hyperx alloy mkw100 mehanicka red switch za 35€ narucio sam ju

https://www.instar-informatika.hr/tipkovnica-hyperx-alloy-mkw100-zicana-gaming-mehanicka-red-switche/120605/product/

 

 Sta nije hyperx kvaliteta, imaju kvalitetne slusalice pa su onda I valjda tipkovnice kvalitetne?
Dobra je tipkovnica. dolazi sa wrist restom, samo mi malo smeta sto je "ž" iznad entera pa kad brisem slova slucajno pretisnem.
Casablancas sub 2.9.2023 14:09

Jel zna tko gdje se naleze <> znakovi u ANSI layout tipkovnici pri korištenju Croatian layout software?

 

Znači imam ANSI tipkovnicu, a u OS-u imam Croatian layout. <> mi izbaci ,. ili ;: sa shiftom, a sa altom izbaci ništa i |.

 

ministar sub 2.9.2023 14:40
Casablancas kaže...

Jel zna tko gdje se naleze <> znakovi u ANSI layout tipkovnici pri korištenju Croatian layout software?

 

Znači imam ANSI tipkovnicu, a u OS-u imam Croatian layout. <> mi izbaci ,. ili ;: sa shiftom, a sa altom izbaci ništa i |.

 

najlakše ti je otvori "On-screen keyboard" i vidjeti gdje ti se koja tipka nalazi i što dobiješ uz shift/ctrl/alt

191x7 sub 2.9.2023 14:41
Casablancas kaže...

Jel zna tko gdje se naleze <> znakovi u ANSI layout tipkovnici pri korištenju Croatian layout software?

 

Znači imam ANSI tipkovnicu, a u OS-u imam Croatian layout. <> mi izbaci ,. ili ;: sa shiftom, a sa altom izbaci ništa i |.

 

 Pored slova M s desnim ALt su <>, ANSI nema tipku koja je kod lijevog shifta na ISO.

Casablancas sub 2.9.2023 14:43
191x7 kaže...
Casablancas kaže...

Jel zna tko gdje se naleze <> znakovi u ANSI layout tipkovnici pri korištenju Croatian layout software?

 

Znači imam ANSI tipkovnicu, a u OS-u imam Croatian layout. <> mi izbaci ,. ili ;: sa shiftom, a sa altom izbaci ništa i |.

 

 Pored slova M s desnim ALt su <>, ANSI nema tipku koja je kod lijevog shifta na ISO.

 e to znam, samo mi izbaci ovako:

 

Desni alt i < izbaci ništa

desni alt i > izbaci |

 

U terminalu sam nemam GUI još, ali izabrao sam Croat layout za terminal, y i z su na mjestu i sve ostalo radi.

Doktor-X čet 14.9.2023 22:44

Kupio sam novi pc i sad kupujem neku punu mehaničku tipkovnicu i ne mogi vjerovati da je problem naći sa hrvatskim slovima, koliko vidim jedino ima logitech 413 SE sa slovenskim tipkama da je koliko toliko "jeftina".

Mitohondri pet 15.9.2023 08:34
pravi_covijek kaže...

Mislim se izmedju Keychron V6 i Keychron K10. Treba mi max velicina sa num padom, osvjetljenje (nebitno da li RGB ili bijelo), te sto tisi switchevi, UK iso layout. Cijena do £150. Ako netko ima prijedlog osim Keychrona.

ako trazis za gaming, najbolja gaming tipkovnica ti je ova LINK i imas ISO UK layout, a cijenom ti je tocno tu negdje oko 160 funti 

 

ako nije primarno za gaming, onda su ti ove Keychron odlicne, imas jos i Iqunix. ili Akko kao alternative

Patrik Sonny uto 19.9.2023 13:38

Tražim novu tipkovnicu i pročitao sam uvodni post od 2012. Spominje se razlika od PS/2 i USB i ispada da je čak PS/2 bolje - evo zašto - citiram:

"mogućnost korištenja kombinacija više tipki odjednom. Većina USB tipkovnica muku muči s kombinacijama od 2 ili više tipki dok večina PS/2 tipkovnica bez problema prihvaća i do 5 tipki" ,

i drugo:

"USB tipkovnice ne funkcioniraju u mnogim biosima (bez uključenja USB support opcije u biosu)"

a treće:

"Još jedna prednost PS/2 tipkovnica je što nemaju pooling rate, tipka se registrira kada se stisne i vrši se hardverski interupt što znači da procesor odmah registrira tipku - ne može doći do zagušenja sabirnice drugim uređajima kao što je slučaj kod USB-a"

 

Razlog je imam stariji komp (iz 2011.g.), pa možda bolje da je PS/2 zbog BIOS-a - iako namjeravam u budućnosti kupiti novi komp.

 

A sad - sve tipkovnice koje gledam na Protis-u su USB... znači je prevladao USB?

 

Drugo pitanje, imaju li novije matične PS/2 port ili je i to prošlost? Ja sam gledao na netu i imaju! Nadam se da je tako - nek netko kaže drugačije, iako mi ne koristi jer ako ni nemogu kupiti više PS/2 tipkovnicu, razumijete, onda mi je a novu matičnu svejedno.