Periferija

Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

notloB sub 29.4.2023 11:56
guzda22 kaže...

ma probao sam čistit..vidio sam da postoje slični problemi pa sam našao par youtube/google tutoriala, i napravio sam na par tipki koje sam primjetio da štekaju, radilo je malo i onda opet sve ispočetka

novi hobi mi ne treba..dosta mi je i ovo sad što imam 

 

još ću malo s G513 izdržat dok ne skroz iživcira, onda leti u reciklažu 

 Ne razumijem, imam prastaru IBM SK-8820 tipkovnicu, u njoj su valjda tri vrećice čipsa i sve radi kako treba, imam je valjda dvadesetak godina, gledao sam kupiti neku mehaničku ali su cijene prevelike a ova radi i neće da crkne.

Većih problema imam s miševima, svakom nakon pola godine crkne lijevi klik odnosno počne dvoklikat, promijenio sam valjda desetak miševa zadnjih 6-7 godina i svaki krene dvoklikat, ne da mi se popravljat pa radije kupim zadnje smeće znajući da mi je potrošni materijal.

3dfx pon 1.5.2023 10:36
guzda22 kaže...

pozdrav, molio bih savjete iskusnijih kolega ako su se susretele sa mojom dvojbom..trenutna G513 počinje crkavat nakon 2 godine..klasika koliko je jamstvo pa bih trebao novu uzet.

na kraju sam sveo izboir na 3 tipkovnice. kakava su vaša iskustva ako ste ih koristili i koju bi izabrali

 

koristim za gejming i kad je rad od doma za programiranje i slično. tako da mi je tu bitno da je ugodna za duže korištenje.

 

naravno ako imate bolji prijedlog, slobodno..cjenovno cca 150€ -200€

 

thnx na pomoći

 

 za te novce is kupi neku pravu mehanicku tipkovnicu, a ne te genericke igracke koje kostaju duplo vise od onoga sto jesu

 

https://candykeys.com/
https://keygem.com/
https://mykeyboard.eu/catalogue/
https://coffeekeys.eu/en
https://kbdfans.com/
https://iqunix.com/

 

mozes si sloziti po volji, ili izaberes neku od vec gotovih u tome rangu do 200 EUR

 

 

thebeastcro čet 4.5.2023 22:30

Mehanicka tipkovnica sa wrist rastom, rgb naravno, numericke tipke, multimedijalne tipke do do nekih 80tak eura ili koji euro vise.

 

Gaming i pisanje dugih tekstova. Na poslu imamo neku logitech mehanicku tipkovnicu i razlika nebo i zemlja 

thebeastcro sub 6.5.2023 06:20
thebeastcro kaže...

Mehanicka tipkovnica sa wrist rastom, rgb naravno, numericke tipke, multimedijalne tipke do do nekih 80tak eura ili koji euro vise.

 

Gaming i pisanje dugih tekstova. Na poslu imamo neku logitech mehanicku tipkovnicu i razlika nebo i zemlja 

 S obzirom da nema prijedloga na moj originalni post, podižem budžet na 100 eura i mogu preživjeti bez multimedijalnih tipki, ali mehanicka tipkovnica sa wrist rest, rgb i numericke tipke ostaje, naravno da i prede preko 100 eura malo nije problem

RuskeGTT uto 13.6.2023 12:39

posto mi u par dan pocrkavala tipke ESC i A, bio sam jutros primoran kupiti tipkovnicu na silu, odnosno bez ikakvog istrazivanja koja je kakva itd

uzeo sam redragon K557 kala u interstaru za 420kn i nadam se da ce trajati barem pola od koliko mi trajala coolermaster devastator (10g)

ima li tko iskustva sa tocno ovim modelom? vidim ima MASU opcija za rgb i to mi se svida, feeling pri tipkanju mi super (prva mehanicka na kojoj sam tipkao ikad)

191x7 uto 13.6.2023 15:58
thebeastcro kaže...
thebeastcro kaže...

Mehanicka tipkovnica sa wrist rastom, rgb naravno, numericke tipke, multimedijalne tipke do do nekih 80tak eura ili koji euro vise.

 

Gaming i pisanje dugih tekstova. Na poslu imamo neku logitech mehanicku tipkovnicu i razlika nebo i zemlja 

 S obzirom da nema prijedloga na moj originalni post, podižem budžet na 100 eura i mogu preživjeti bez multimedijalnih tipki, ali mehanicka tipkovnica sa wrist rest, rgb i numericke tipke ostaje, naravno da i prede preko 100 eura malo nije problem

HyperX Alloy Origins s Aqua switchevima.

https://www.instar-informatika.hr/tipkovnica-hyperx-alloy-origins-hx-kb6aqx-us-zicana-gaming-mehanic/111288/product/?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

Nema wrist rest, ali to je ionako znatno bolje kupiti neki kožni izgleda koji ti štima nego 90% plastičnih wrist restova što dođu uz gaming tipkovnice.

BoTiA uto 13.6.2023 16:04
RuskeGTT kaže...

posto mi u par dan pocrkavala tipke ESC i A, bio sam jutros primoran kupiti tipkovnicu na silu, odnosno bez ikakvog istrazivanja koja je kakva itd

uzeo sam redragon K557 kala u interstaru za 420kn i nadam se da ce trajati barem pola od koliko mi trajala coolermaster devastator (10g)

ima li tko iskustva sa tocno ovim modelom? vidim ima MASU opcija za rgb i to mi se svida, feeling pri tipkanju mi super (prva mehanicka na kojoj sam tipkao ikad)

 imam je ja .... prebučna   i fale HR slova i veliki enter... ja je za posao nisam mogao koristiti

 

ali kao prva mehanicka tikovnica za igranje klinaca je poslužila odlično ...

X3M uto 13.6.2023 17:37
thebeastcro kaže...
thebeastcro kaže...

Mehanicka tipkovnica sa wrist rastom, rgb naravno, numericke tipke, multimedijalne tipke do do nekih 80tak eura ili koji euro vise.

 

Gaming i pisanje dugih tekstova. Na poslu imamo neku logitech mehanicku tipkovnicu i razlika nebo i zemlja 

 S obzirom da nema prijedloga na moj originalni post, podižem budžet na 100 eura i mogu preživjeti bez multimedijalnih tipki, ali mehanicka tipkovnica sa wrist rest, rgb i numericke tipke ostaje, naravno da i prede preko 100 eura malo nije problem

 Link pa si izaberi kvalitetnu mehanicku tipkovnicu

 

metallic uto 13.6.2023 18:18
X3M kaže...
thebeastcro kaže...
thebeastcro kaže...

Mehanicka tipkovnica sa wrist rastom, rgb naravno, numericke tipke, multimedijalne tipke do do nekih 80tak eura ili koji euro vise.

 

Gaming i pisanje dugih tekstova. Na poslu imamo neku logitech mehanicku tipkovnicu i razlika nebo i zemlja 

 S obzirom da nema prijedloga na moj originalni post, podižem budžet na 100 eura i mogu preživjeti bez multimedijalnih tipki, ali mehanicka tipkovnica sa wrist rest, rgb i numericke tipke ostaje, naravno da i prede preko 100 eura malo nije problem

 Link pa si izaberi kvalitetnu mehanicku tipkovnicu

 

 ide li carina po tome?

RuskeGTT uto 13.6.2023 21:12
BoTiA kaže...
RuskeGTT kaže...

posto mi u par dan pocrkavala tipke ESC i A, bio sam jutros primoran kupiti tipkovnicu na silu, odnosno bez ikakvog istrazivanja koja je kakva itd

uzeo sam redragon K557 kala u interstaru za 420kn i nadam se da ce trajati barem pola od koliko mi trajala coolermaster devastator (10g)

ima li tko iskustva sa tocno ovim modelom? vidim ima MASU opcija za rgb i to mi se svida, feeling pri tipkanju mi super (prva mehanicka na kojoj sam tipkao ikad)

 imam je ja .... prebučna   i fale HR slova i veliki enter... ja je za posao nisam mogao koristiti

 

ali kao prva mehanicka tikovnica za igranje klinaca je poslužila odlično ...

 sve sta si to naveo, meni ne smeta :D meni je skroz ok. sad koliko je kvalitetna, vidjet cemo. a nisam imao vremena istrazivati koje su kakve, trebala mi hitno

BoTiA uto 13.6.2023 22:47
RuskeGTT kaže...
BoTiA kaže...
RuskeGTT kaže...

posto mi u par dan pocrkavala tipke ESC i A, bio sam jutros primoran kupiti tipkovnicu na silu, odnosno bez ikakvog istrazivanja koja je kakva itd

uzeo sam redragon K557 kala u interstaru za 420kn i nadam se da ce trajati barem pola od koliko mi trajala coolermaster devastator (10g)

ima li tko iskustva sa tocno ovim modelom? vidim ima MASU opcija za rgb i to mi se svida, feeling pri tipkanju mi super (prva mehanicka na kojoj sam tipkao ikad)

 imam je ja .... prebučna   i fale HR slova i veliki enter... ja je za posao nisam mogao koristiti

 

ali kao prva mehanicka tikovnica za igranje klinaca je poslužila odlično ...

 sve sta si to naveo, meni ne smeta :D meni je skroz ok. sad koliko je kvalitetna, vidjet cemo. a nisam imao vremena istrazivati koje su kakve, trebala mi hitno

 onda super ... imam ju vec oko 4-5 god i nikakvih problema nema ... ko tenk je

191x7 čet 6.7.2023 07:39
rokonja kaže...

Ode mi tipkovnica. Zalijao ju klinac sokom, a nije ju okrenu i nema šanse da se upali. 

Ja bi:  HR slova, mehanička i (tiši switch) veliki enter. Ako je moguće do 100€. 

 HyperX Alloy Origins s Aqua switchevima. Taman.

goodye čet 6.7.2023 07:58

Nije da trazim, ali evo neka preporuka i od mene. Kuci sam uzeo g610 Orion sa red switchevima (Logitech) a na poslu imam MX Keys. Totalno razilcite tipkovnice i drago mi je da su takve.

 

Na polsu vec godinu dana koristim MX Keys i pozitivno sam se iznenadio kako je dobra tipkovnica, a i mis (MX Master 3) koji dode u bundle-u. Niski profil je tipki, ali opet ima nekako dovoljno "setnje" tipka, nije kao na laptopu i tipke su malo cvrsce, ne propadaju pristi na njima. Pored masu nekih mogucnosti, koje nisu primarne, uvijek bih odabrao MX keys preko G610 cisto za posao. Nisam probao igrati na ovoj tipkovnici, ali mislim da se ne bih tako dobro proveo.

 

S druge strane G610 je mehanicka tipkovnica sa red switchevima, ali od Logitecha neki switchevi. Iznenadujuce kako dobro hvata tipku, imam osjecaj da registrira tipku nakon 20% pritiska, ali opet nikad ne ubacije neke nepritisnute znakove. Takoder su malo cvrsce tipke, ne propadaju. Slabo igram u zadnje vrijeme, ako igram to je DOTA i tu mi je tipkovnica stvarno dobra, doduse prije nje sam imao neku Logitech od 15€. Za pisanje je takoder dobra, s tim da je meni bio potreban jedan period da se neviknem na hod tipki.

 

Obje imaju pozadinsko osvjetljenje tipki (bijelo) koje nije prenapadno i to mi se svida. Velika preporuka za obje tipkovnice, s tim da prednost dajem MX Keys, pogotovo ako je posao u pitanju.

 

 

Edit: Sjetih se kasnije, obje tipkovnice imaju US layout, s tim da MX Keys ima veliki enter, G610 ima mali enter i to mi bas smeta

rokonja čet 6.7.2023 20:26
rokonja kaže...

Ode mi tipkovnica. Zalijao ju klinac sokom, a nije ju okrenu i nema šanse da se upali. 

Ja bi:  HR slova, mehanička i (tiši switch) veliki enter. Ako je moguće do 100€. 

 

 Maxmalno ju rastavio oprao, sve što se moglo i dalo i proradila. Neda se... Hval na svjetima.

Rhodin čet 13.7.2023 10:20

Ima li što "jeftino" od mehaničkih BEŽIČNIH tipkovnica, a da je dobro za gaming?

Može TKL, ali bi htio da je ona 80%.

 

Klinci su ludili da se ne mogu igrat na trenutnoj jeftinoj logitech uredskoj, nisam ih baš doživljavao. Onda sam ja probao, htio sam si kosu počupat u 30 sekundi, ima tipkovnica užasan delay, na momente mi se čini da je 0.3-0.5 sekundi, grozne su tipke i još taj delay...

 

Ne znam uopće što je jeftino ni isplativo ni dobro...

T700 ned 23.7.2023 23:41

Pitanje koliko mogu tipkovnice biti tihe ? Imam neku koju sam davno kupio za 60kuna ali je bučna, i takve su bile i prijašne. Dali postoji nešto sto je 4-5 puta tišije ???

 

Jam od drugih u obitelji čuo da se to glasno i na hodniku čuje kako ja tipkam a vrata su zatvorena. Dakle htio bi neku mehaničku tipkovnicu, ne za gaming, samo klasično tipkanje tj za nekog tko puno tipka tekstove. i naravno žična. 

Ali me najviše zanima  iskustvo od vas, jeste li našli koju takvu tipkovnicu i dali se osjeti da se pritisnuli tipke?

 

 

notloB pon 24.7.2023 00:22
T700 kaže...

Pitanje koliko mogu tipkovnice biti tihe ? Imam neku koju sam davno kupio za 60kuna ali je bučna, i takve su bile i prijašne. Dali postoji nešto sto je 4-5 puta tišije ???

 

Jam od drugih u obitelji čuo da se to glasno i na hodniku čuje kako ja tipkam a vrata su zatvorena. Dakle htio bi neku mehaničku tipkovnicu, ne za gaming, samo klasično tipkanje tj za nekog tko puno tipka tekstove. i naravno žična. 

Ali me najviše zanima  iskustvo od vas, jeste li našli koju takvu tipkovnicu i dali se osjeti da se pritisnuli tipke?

 Ne znam koja tipkovnica ali treba ti neka gdje se nalaze crveni linearni prekidači/switchevi, oni se najmanje čuju, nisu clicky odnosno tactile.

Kod svake mehaničke tipkovnice pri kupnji možeš u opisu naći koju vrstu prekidača posjeduje.

Mitohondri uto 25.7.2023 12:13
T700 kaže...

Pitanje koliko mogu tipkovnice biti tihe ? Imam neku koju sam davno kupio za 60kuna ali je bučna, i takve su bile i prijašne. Dali postoji nešto sto je 4-5 puta tišije ???

 

Jam od drugih u obitelji čuo da se to glasno i na hodniku čuje kako ja tipkam a vrata su zatvorena. Dakle htio bi neku mehaničku tipkovnicu, ne za gaming, samo klasično tipkanje tj za nekog tko puno tipka tekstove. i naravno žična. 

Ali me najviše zanima  iskustvo od vas, jeste li našli koju takvu tipkovnicu i dali se osjeti da se pritisnuli tipke?

 

 

 za 60 kuna, nemres kupit tihu mehanicku tipkovnicu

 

ako ces kupovati gledaj da ima neke od ovih switcheva:

 

Gazzew Boba U4
Durock Daybreak
ZealPC Healios
ZealPC Zilent
Gateron Silent Yellow
Gateron Silent Red
Gateron Silent Black
Cherry MX Silent Red
Kailh BOX Silent Pink

notloB sri 26.7.2023 14:34

 Koji ljakse je ovaj Pejić, prvo te usere reklamom da odmah isključiš video, kritike na kapaljku, vodopad pohvala i za najjadnije proizvode, mogao je barem otvoriti tipkovnicu, mogu se okladiti da je ispod tih switcheva folija, font teški užas, nema ni jednostavno bijelo ili jednobojno svjetlo za tipkanje u mraku, teška katastrofa i jad od tipkovnice koja je kvalitetom i preskupa.

Mr.Natural kaže...

Postoji li koja solidna FULL keys mehanicka tipkovnica sa red ili brown switchevima do 30€? ne bi puno davao za tipkovnicu.

Ja ne bih kupovao meh. tipkovnicu za ispod 30€. Ne vjerujem da ćeš naći išta što se ne raspada za te novce, možda neku klasičnu nemehaničku.

Azmo pon 31.7.2023 18:52
Azmo kaže...

Evo napokon da održim obećano! Tu je recenzija tipkovnice ROCCAT SUORA nakon par tjedana korištenja!!! Istu ću direktno uspoređivati sa dosadašnjom tipkovnicom LOGITECH G510 koju sam koristio zadnjih 6 godina. Pa krenimo!

 

DIZAJN

 

                ROCCAT SUORA je apsolutno predivna! Naravno ako volite (i želite) minimalistički štih. Otprilike je čak za trećinu manja od G510 tako da sam se odjednom našao sa brdo mjesta na stolu! Gdje prije nisam mogao staviti ništa dodatno i dapače G510 je zapinjala za npr. monitor ili podlogu od miša ili miš za nju, s RS tu nema nikakvih problema! Mogu spavati na stolu ako treba!  Zbilja, dobitak na prostoru je OGROMAN! Sama RS je stvarno minimalistički dizajnirana. Nema tu nepotrebnih stvari. Nema ekrana (koji mi se na G510 zaista pokazao nepotreban), nema debelih rubova pa su tipke na dohvat prsta!  Nema odvojenih macro tipki (nikad koristio na G510). S druge strane sve potrebno je tu! TIPKOVNICA IMA RH ZNAKOVE ma što drugi pričali o tome. Naravno, ne svijetle ali nvm. Same tipke su napravljene od tvrde plastike, te su u kombinaciji sa BROWN TTC switchevima vrlo ugodne pod prstima. Osvjetljenje tipki je svijetlo plavo (službena ROCCAT boja) i zbilja je JAKO! Za razliku od G510 gdje je na raspolaganju milijun kombinacija boja ovdje je samo jedna, ta plava, i osobno mi je prekrasna te mi ne fali neka druga. Izuzetno dobro se uklapa u sam dizajn i boju tipkovnice. Također, na G510 kada bih osvjetljenje stavio na max, ne bi to bilo to. Uvijek je nekako bilo preslabo. Na RS ga držim na cca 70% i još je možda prejako. Oznake na tipkama zbilja dolaze do izražaja pod tim svijetlom. Postolje je napravljeno dvostruko. Gornji dio je aluminij, a donji plastika. Aluminij ima finu obradu i lijepo dolazi do izražaja te daje tipkovnici poseban štih. Također daje dojam visoke kvalitete, što za sada mogu potvrditi. S RS imate dojam da možete razvaliti zid koliko se doima čvrsto! Sve u svemu dizajn čista petica!

 

RAD NA TIPKOVNICI

 

                Jedan od glavnih razloga promjene tipkovnice je bio taj da konačno i ja vidim da li su te mehaničke tipkovnice zbilja tako dobre ili je to samo PR. Svi znamo kako je tipkat na membranskim tipkovnicama i G510 tu nije iznimka. Ugođaj tipkanja na membrani je jednoličan. Kao da lupaš prstima po jastucima bez ikakvog gušta i osjećaja. Glavno da se nešto ispisuje na ekranu. A grešaka koliko hoćeš ako nisi izvježban u tipkanju! Uglavnom, za mene je tipkanje po membrani bilo „gnjecavo“. ROCAT SUORA je to naglavce promijenila! Tipkanje je nebo i zemlja! Osjećaj zbilja postoji kad se pritisne tipka i taj famozni klik je fantastična promjena za mene! Jest, čuje se, ali ni približno koliko bi se to dalo zaključiti iz nekakvih video recenzija i drugih rewieva. Dapače, meni je ugodno čuti „klik-klak“ dok tipkam. A grešaka je puno manje jer se napokon ima dojam pritisnute tipke.

 

GEJMANJE

 

                Iako sam čitao da je gejmanje bolje na mehaničkim tipkovnicama, moram priznati da nisam primijetio promjenu u prijelazu sa membrane na mehaniku. Po meni, što se tiče gejmanja, nema razlike između moje stare G510 i RS. Nema tu većeg odaziva, brže reakcije ili nečeg sličnog. Ono što se jest promijenilo je preciznost! Više mi se ne događa da promašim tipku kao na G510 (istina nakon perioda privikavanja) tako da se u BF4 više ne događa da idem reload, a cilj mi je nekog najfat ili couterat i obrnuto!  Ali, to više prepisujem boljem i kompaktnijem dizajnu tipkovnice negoli nekoj drugoj njenoj kvaliteti „namijenjenoj gejmerima“. Također kao što sam već spomenuo RS nema šminkerskih điđa kao ekran koji pokazuje beskorisne podatke ili odvojene makro tipke. One su i dalje tu ali zauzimaju onih šest tipaka iznad strelica i pale se pritiskom na tipku GAME MODE. Također, istom se gasi i WIN tipka pa nema slučajnog izlaska iz igre u windoze. Ugođaj igranja je bolji zbog kvalitete izrade ali ne vjerujem da će nekome dati potreban „edge“ nad protivnikom. Za to su ipak ovdje gamerski miševi i 144hz ekrani! J Sve u svemu ako RS namjeravate kupiti za gejamnje nećete se razočarati, ali ni dobiti puno s prelaskom sa membrane.

 

DODATNO

 

                S obzirom da su tipke postavljene iznad postolja, RS se izuzetno lako čisti. Dovoljno ju je propuhati. Nema šanse da vam nešto pande i ostane ispod tipki jer je sve otvoreno. Minus je što za rubne tipke može zapeti kabel od miša, ali za to je potrebno samo malo opreza i problem je riješen tako da je cijena čiste tipkovnice zanemariva.

 

                Osobno nisam probao niti jedne druge switcheve osim ovih TTC BROWN tako da ne mogu spoređivati, ali ja sam zadovoljan i nemam nikavih problema niti zamjerki. Čitanje testova me dovelo do zaključka da su BROWN switchevi ono što meni treba i što želim i s time sam jako zadovoljan!

 

ROCCAT software zvan SWARM je moćan i jednostavan. Tu možete podesiti sve što se tiče tipkovnice i zbilja je sve jasno tako da se neću zadržavati i opisivati ga. Znajte da postoji i da je koristan!

 

ZAKLJUČAK

 

                ROCCAT SUORA je iznimno kvalitetno napravljena tipkovnica, jednostavnog, minimalističkog, a opet potpunog dizajna. Definitivno bi trebala zadovoljiti sve koji žele više prostora na stolu ili koji imaju manjak istog. Tipkanje na RS je čisti užitak posebno ako volite čuti „klik-klak“. Gejmanje se po meni ne razlikuje od membrane i osim ako ne patite na svemirski dizajn i brdo fičra s RS ne možete pogriješiti! Definitivna preporuka za sve koji žele prijelaz ili probu mehaničke tipkovnice, a ne daje im se 1000+ kuna. ROCCAT SUORA može se naći već oko 650 kuna što je više nego prihvatljivo za modernu, kvalitetnu i lijepo dizajniranu mehaničku tipkovnicu.

 

OCJENA

                9/10 

Jednom davno, davno na početku sam napravio recenziju tipkovnice ROCCAT SUORA pa mi je palo na pamet da se osvrnem i na njezin kraj.

 

I tako nakon 7 godina vjerne službe u kojoj smo prošli pandemiju, nebrojene online matcheve, simulacije, strategije, RPG-ove... tipkovnica je konačno počela otkazivati. Tipkovnica kao takva i dalje "radi" u smislu da sve tipke rade ali neke su se počele ponašati čudno. Tipka ESC i CTRL ne registriraju najbolje i treba ih se pritisnuti jako ili više puta da djeluju. Na numeričkom dijelu 1 ili 2 tipke registriraju pritisak više puta ili ne uopće. Isto tako par tipki i na ostatku tipkovnice. U svakom slučaju dovoljno za mene da je proglasim neispravnom i konačno zamijenim novom.

 

Tipkovnice bila si super komad Hardwarea s kojim sam bio jako zadovoljan. Sretan ti odlazak na elektroničke elizejske poljane!

 

Ako netko ima da korisni ovu tipkovnicu i treba mu iza rezervne dijelove ili je zna popraviti slobodno neka se javi.

notloB pon 31.7.2023 19:45

Jel' zna netko jesu li čemu Akko tipkovnice? Baš gledam ovu Black & Gold 5075S ISO, njemački iso koji bi najbolje odgovarao našem razmještaju slova + jedan od rijetkih proizvođača koji šalje u hr a nije ni pretjerano skupa, sve zajedno s našim porezom i dostava €119.99 +, odnosno - 5% off za subscribe na newsletter, ima na sebi akko v3 cream yellow pro swicheve, slušam po youtubeu, ne zvuče loše.