Monitori

Koji monitor kupiti

dovla1977 sub 5.2.2022 08:30

može preporuka kakvog 4k 32" monitora. namjena uglavnom gledanje serija 1080p i filmova 1080p i 4k , surfanje, igre nisu u planu. normalno da je cijena presudna, limit do 500eur. može ponuda iz Njemačke jer sam tu trenutno.

Ivanjino96 sub 5.2.2022 10:59
dovla1977 kaže...

može preporuka kakvog 4k 32" monitora. namjena uglavnom gledanje serija 1080p i filmova 1080p i 4k , surfanje, igre nisu u planu. normalno da je cijena presudna, limit do 500eur. može ponuda iz Njemačke jer sam tu trenutno.

 Pametni monitor Samsung 32" 4k Type C, 2xHDMI  osobno ga imam i koristim ga za surfanje i word, te gledanje netflixa, youtube-a u sobi...

deepshitcro uto 8.2.2022 13:47

Pozz likice i likovi. :)
Trebao bih monitor koji ce biti najbolja opcija za moju ROG Strix 1060 OC 6GB. Velicina mi odgovara 27", ali ne znam isplati mi se ici zbog grafe na 4k ili je ipak realnija opcija 2k(gaming ide na 1080p na starom monitoru)? Htio bi da bude bar 144Hz kao ovaj koji sada koristim ali namjena mu nije gaming vec surfanje i rad na racunalu od nekih 4h dnevno kao i gledanje serija. Zahvaljujem na svakoj preporuci, budget 2500-3000kn. Hvala i lp

ibme74 uto 8.2.2022 13:55
deepshitcro kaže...
Pozz likice i likovi. :)
Trebao bih monitor koji ce biti najbolja opcija za moju ROG Strix 1060 OC 6GB. Velicina mi odgovara 27", ali ne znam isplati mi se ici zbog grafe na 4k ili je ipak realnija opcija 2k(gaming ide na 1080p na starom monitoru)? Htio bi da bude bar 144Hz kao ovaj koji sada koristim ali namjena mu nije gaming vec surfanje i rad na racunalu od nekih 4h dnevno kao i gledanje serija. Zahvaljujem na svakoj preporuci, budget 2500-3000kn. Hvala i lp

 

Ovo ti je neki BB 1440p 144hz klik

Ovaj je isto solidan klik

 

Ali nećeš se baš nešto naigrati na 1440p sa GTX1060

molnyi uto 8.2.2022 13:57

Ovaj AOC ti je skroz OK, ja imam takav samo zaobljeni... kupio prije cca. tjedan dana i monitor je bez zamjerki ( za sada)...

 

Imam istu grafičku kao i ti... Za LoL i takve gluparije biti će ok na 1440p, za nekaj više - teško!

 

Azor Ahai uto 8.2.2022 15:17

Pozdrav, u potrazi sam za uredskim monitorom, treba mi za rad od kuće. Trenutno koristim 22" FHD, a sad ciljam na 32" QHD. Gledao sam monitore oko 2000kn, pa mi je iskočilo nekoliko AOC monitora. Je li postoji što bolje od ovog, a da je cijena tu negdje:
AOC Q32P2 IPS QHD

cijena s popustom 2.120 kn, a izgleda mi bolje od nešto jeftinijih AOC varijanti.

Madbeard pon 21.2.2022 08:37

Pozdrav svima,

 

Molio bih za vašu pomoć i savjete oko odabira monitora.

Kupio sam novu konfiguraciju zajedno sa novim monitorom Dell S2721DGFA.

Novi monitor je fenonemalan po dizajnu, konstrukciji i prikazu, ali nažalost nije dobar za mene. Nakon 10-tak minuta gledanja u njega, oči me ubijaju. Do te mjere da me počinje glava boljet.

Išao sam malo istraživat po netu kako ga kalibrirati da si pomognem, ali čini se da nema lijeka. Probao sam svašta i ništa ne pomaže.

Zaključak je da moje oči ne trpe wide color gamut, nano-IPS tj oversaturated boje.

 

https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/j78zu9/dell_s2721dgf_prone_to_eye_strain_fatigue/

 

Probat ću vratiti taj monitor u trgovinu i zamjeniti ga za neki drugi, međutim sad me strah bilo što uzet da se ovo opet ne ponovi.

 

Sa svojim starim monitorom Dell U2412M, nemam problema, kao ni sa Samsung U28E590D na poslu.

 

Da li netko ima slicna iskustva i pokoji savjet što da kupim/zamjenim? Cijena do 3350 kn.

Mislio sam uzet 27", 2k i 144 HZ. Namjena je primarno gaming i sekundarno graficki dizajn.

 

Konfiguracija je:

 

Intel CPU Desktop Core i5-11400F

XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon™ RX 6600 XT 8GB GDDR6

Patriot Viper Steel, 3200Mhz, 16GB

Asrock Intel LGA1200 B560 STEEL LEGEND

 

Zahvaljujem svima unaprijed

 

EDIT:

Zaboravio napisat da bi radije ravan monitor. Za zakrivljeni nemam mjesta, a i nisu bas nesto za graficki dizajn. Bar sam tako citao. Iskreno ja nemam iskustva s njima.

 

 

ibme74 pon 21.2.2022 09:12
Madbeard kaže...

Pozdrav svima,

 

Molio bih za vašu pomoć i savjete oko odabira monitora.

Kupio sam novu konfiguraciju zajedno sa novim monitorom Dell S2721DGFA.

Novi monitor je fenonemalan po dizajnu, konstrukciji i prikazu, ali nažalost nije dobar za mene. Nakon 10-tak minuta gledanja u njega, oči me ubijaju. Do te mjere da me počinje glava boljet.

Išao sam malo istraživat po netu kako ga kalibrirati da si pomognem, ali čini se da nema lijeka. Probao sam svašta i ništa ne pomaže.

Zaključak je da moje oči ne trpe wide color gamut, nano-IPS tj oversaturated boje.

 

https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/j78zu9/dell_s2721dgf_prone_to_eye_strain_fatigue/

 

Probat ću vratiti taj monitor u trgovinu i zamjeniti ga za neki drugi, međutim sad me strah bilo što uzet da se ovo opet ne ponovi.

 

Sa svojim starim monitorom Dell U2412M, nemam problema, kao ni sa Samsung U28E590D na poslu.

 

Da li netko ima slicna iskustva i pokoji savjet što da kupim/zamjenim? Cijena do 3350 kn.

Mislio sam uzet 27", 2k i 144 HZ. Namjena je primarno gaming i sekundarno graficki dizajn.

 

Konfiguracija je:

 

Intel CPU Desktop Core i5-11400F

XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon™ RX 6600 XT 8GB GDDR6

Patriot Viper Steel, 3200Mhz, 16GB

Asrock Intel LGA1200 B560 STEEL LEGEND

 

Zahvaljujem svima unaprijed

 

 

 

 

Možda ovako nešto klik

1440p 165Hz IPS

1 recenzija i malo komentara sa reddita od ljudi koji su ga kupili

Madbeard pon 21.2.2022 11:31

Hvala ibme74. Bacit cu oko na to. Iskreno nisam ni znao da Xiaomi radi monitore.

 

Problem sa tim odabirom monitora je sto je ovo za oci individualne prirode i tesko je tu biti pametan sto odabrati. Nekog bole oci sa odredjenim modelom, nekoga ne. I tako u krug.

Najbolje je negdje ih probati pa odluciti, medjutim to nisam u mogucnosti pa moram ovako nabadati.

Bas mi je zao sto me od ovog Della bole oci jer je monitor stvarno odlican :(

 

 

Btw, gledam po netu da BenQ hvale kao eye friendly monitore. Ima netko iskustva?

ibme74 pon 21.2.2022 11:34

Gdje god narucis online imas pravo povrata unutar 14 dana bez da navodiš razloge, tako da samo online narudzba, pazi da ne pokidas ambalažu pri otvaranju i ako ne paše vratiš i tako dok ne ubodeš nešto što ti ne smeta.

 

EDIT. imaš ovaj benq i recenzija

 

 

Madbeard pon 21.2.2022 11:49
ibme74 kaže...

Gdje god narucis online imas pravo povrata unutar 14 dana bez da navodiš razloge, tako da samo online narudzba, pazi da ne pokidas ambalažu pri otvaranju i ako ne paše vratiš i tako dok ne ubodeš nešto što ti ne smeta.

 

EDIT. imaš ovaj benq i recenzija

 

 

 

Znam da, ali ne kupujem online nego rjesavam preko firme s kojom moja firma posluje, pa tako, da oprostis na izrazu, zajebavam covjeka koji mi to sredjuje. Jer oni nisu trgovina nego dobavljaju opremu za firme. Tako on mora svaki put gnjaviti svog dobavljaca da li ce mu uzeti nazad ili mora pokusati prodati. A tesko da ce prodati gaming monitor kad pretezno radi s firmama.

Ugl specificna situacija, ali rjesit cemo nesto :)

 

E bas taj BenQ sam i gledao. Samo nisam vise siguran sto uzeti i sad mozda pusem i na hladno :)

 

A da li ima netko osobna iskustva s ovim problemima s ocima i monitorima?

 

WillyWonka pon 21.2.2022 11:51

Pozdrav svima,

 

samo da ostavim svoje iskustvo/pohvalu za kupnju monitora. Često spominjan monitor ovdje na ovoj temi je AOC od 27 incha.

 

Ja sam sebi kupio AOC Q27G2U ( CQ27G2U je zaobljeni što nisam htio, a 27G2U je sa rezolucijom 1920x1080, tako da ako vam je u planu kupnja istog, pripazite na navedene tehnikalije).

 

Link za kupnju monitora:

https://www.nabava.net/monitori/aoc-q27g2u-bk-tv-monitor-cijena-mva-va-238-27-16-9-117563531

 

Svog sam kupio za 1500kn, prodao mi tip sa Njuškala, kupio ga mjesec dana prije al ne vidi on te razlike između 60hz i 144hza, i razliku u rezoluciji kad je 2560x1440 (zato ja vidim :D), pa mu je sve to skupa bila promašena investicija...

Tako da sam za tu cijenu mislim prošao dobro (valjda se sad neću ureć), još je svjez i ima skoro pune 3 godine garancije. Tip mi još dao i 2 bezicna miša, tastaturu i slušalice za tu cijenu... Svaki taj komad vrijedi po stotinjak kuna.

 

Uglavnom, monitor je 2560x1440, radi na 144hz, baš dobro izgleda, evo nakon mjesec dana korištenja nisan pronašao neke posebne zamjerke. Mislim da se stvarno isplati kupnja ovog monitora pogotovo ako naletite na nekakvu akciju ili ako možete kupiti polovni. Ja sam čekao priliku nekih dva mjeseca, kad je došla - ugrabia sam je. :)

 

Ako vam nije bitno 2560x1440 možete proći još jeftinije, takvih po njuškalu zna bit po 1000kn (u trgovini oko 1700-1900kn), ovisno koliko ste dugo spremni čekati i tražiti...

disco uto 22.2.2022 06:21

Madbeard 

Pozdrav, ako pogledaš recenziju na rtings, vidjet ćeš da taj Dell imam titranje, ovo je rijetkost i ne znam zašto su tu fušarili jer je ovo odavno riješeno i još veli da se ne koristi PWM (slika u prilogu).... pa je vjerojatnije da te zbog toga ubija glava (ovo ne pogađa svih; meni smeta). Čim sam to vidio sam odustao. Ovo za boje čujem prvi put, ali možda je i do toga. I preporuka da izbjegavaš M27Q jer iako se hvali na sve strane kao best buy, meni je npr no-go zbog BGR matrice i problema sa tekstom u programima koji ne podržavaju cleartype.

Madbeard uto 22.2.2022 08:22
disco kaže...

Madbeard 

Pozdrav, ako pogledaš recenziju na rtings, vidjet ćeš da taj Dell imam titranje, ovo je rijetkost i ne znam zašto su tu fušarili jer je ovo odavno riješeno i još veli da se ne koristi PWM (slika u prilogu).... pa je vjerojatnije da te zbog toga ubija glava (ovo ne pogađa svih; meni smeta). Čim sam to vidio sam odustao. Ovo za boje čujem prvi put, ali možda je i do toga. I preporuka da izbjegavaš M27Q jer iako se hvali na sve strane kao best buy, meni je npr no-go zbog BGR matrice i problema sa tekstom u programima koji ne podržavaju cleartype.

 

Hvala ti puno. Moguce da je zbog tog titranja. Citao sam taj review i taj dio mi je ocito promaknuo. Steta da imaju titranje kad je monitor stvarno dobro napravljen. Nakon sto mi se desilo to s ocima, isao sam guglat malo vezano za taj problem i naletio na dosta postova ljudi koji imaju isti problem kao i ja. Najgore mi je to sto nisam siguran zbog cega je tocno. Do sad sam koristio Dell U2412M koji je 1920:1200, i mislio sam da mi je mozda i prelazak na 2560 x 1440 stvorio problem jer je sve sitnije.

 

Morat ću malo detaljnije proucit te monitore da vidim sto odabrati.

ansha uto 22.2.2022 09:24
disco kaže...

Madbeard 

Pozdrav, ako pogledaš recenziju na rtings, vidjet ćeš da taj Dell imam titranje, ovo je rijetkost i ne znam zašto su tu fušarili jer je ovo odavno riješeno i još veli da se ne koristi PWM (slika u prilogu).... pa je vjerojatnije da te zbog toga ubija glava (ovo ne pogađa svih; meni smeta). Čim sam to vidio sam odustao. Ovo za boje čujem prvi put, ali možda je i do toga. I preporuka da izbjegavaš M27Q jer iako se hvali na sve strane kao best buy, meni je npr no-go zbog BGR matrice i problema sa tekstom u programima koji ne podržavaju cleartype.

Isto tako stoji da je taj flicker nemoguce primjetiti i dobio je max ocjenu u tom segmentu...

AFARON uto 22.2.2022 12:52
disco kaže...

I preporuka da izbjegavaš M27Q jer iako se hvali na sve strane kao best buy, meni je npr no-go zbog BGR matrice i problema sa tekstom u programima koji ne podržavaju cleartype.

 

Ja nisam primjetio problem sa slovima. Ali ne mora značiti da ne postoji, možda sam ćorav ili mi je scaling preveliki da bi se primjetilo.

disco uto 22.2.2022 13:51
ansha kaže...
disco kaže...

Madbeard 

Pozdrav, ako pogledaš recenziju na rtings, vidjet ćeš da taj Dell imam titranje, ovo je rijetkost i ne znam zašto su tu fušarili jer je ovo odavno riješeno i još veli da se ne koristi PWM (slika u prilogu).... pa je vjerojatnije da te zbog toga ubija glava (ovo ne pogađa svih; meni smeta). Čim sam to vidio sam odustao. Ovo za boje čujem prvi put, ali možda je i do toga. I preporuka da izbjegavaš M27Q jer iako se hvali na sve strane kao best buy, meni je npr no-go zbog BGR matrice i problema sa tekstom u programima koji ne podržavaju cleartype.

Isto tako stoji da je taj flicker nemoguce primjetiti i dobio je max ocjenu u tom segmentu...

 

 

Oni ne primjete i ne smeta im, ima dosta ljudi po netu koji se bune i kažu da imjau glavobolje i/ili ih bole oči (baš sa S2721DGF). Već sam napisao da to ne smeta svima. ;)

Čovjek ima galvobolje i misli da mu je to zbog boja...a ja sam mu samo napisao da more biti i ovo, jer je će si zbog sumnje u to otpisat hrpu dobrih monitora (a možda ga stavrno zezaju te boje...treba probati). ;)

 

A za M27Q, opet isto, tu čak velika većina i primjeti, najlakše opisati je da su slova mutnija i kao da imaju chromatic aberation efekt oko sebe. Kada se pokrene onaj cleartype tuner u win10, onda prvo nudi 2 teksta, lijevi je RGB a desni je BGR. Kada se podesi bude u većini slučajeva sve kako treba, ali nisu svi programi prilagođeni BGR CT-u, pa npr Chrome mislim ima problema sa time, opet neko to ni ne kuži jer na 27-icama sa 1440p malo viši DPI pa je slika oštrija.

 

Meni osobno je jako bitan i najniži brajtnes, a to hrpa rivjua uopće ne navodi, a i hrpa monitora ima poprilično visok min brajtnes, neki imaju po 120 cd/m2 što je za mene suludo, opet neki to ne primjećuju nego si prže oči.

rokonja uto 22.2.2022 16:37
disco kaže...
ansha kaže...
disco kaže...

Madbeard 

Pozdrav, ako pogledaš recenziju na rtings, vidjet ćeš da taj Dell imam titranje, ovo je rijetkost i ne znam zašto su tu fušarili jer je ovo odavno riješeno i još veli da se ne koristi PWM (slika u prilogu).... pa je vjerojatnije da te zbog toga ubija glava (ovo ne pogađa svih; meni smeta). Čim sam to vidio sam odustao. Ovo za boje čujem prvi put, ali možda je i do toga. I preporuka da izbjegavaš M27Q jer iako se hvali na sve strane kao best buy, meni je npr no-go zbog BGR matrice i problema sa tekstom u programima koji ne podržavaju cleartype.

Isto tako stoji da je taj flicker nemoguce primjetiti i dobio je max ocjenu u tom segmentu...

 

 

Oni ne primjete i ne smeta im, ima dosta ljudi po netu koji se bune i kažu da imjau glavobolje i/ili ih bole oči (baš sa S2721DGF). Već sam napisao da to ne smeta svima. ;)

Čovjek ima galvobolje i misli da mu je to zbog boja...a ja sam mu samo napisao da more biti i ovo, jer je će si zbog sumnje u to otpisat hrpu dobrih monitora (a možda ga stavrno zezaju te boje...treba probati). ;)

 

A za M27Q, opet isto, tu čak velika većina i primjeti, najlakše opisati je da su slova mutnija i kao da imaju chromatic aberation efekt oko sebe. Kada se pokrene onaj cleartype tuner u win10, onda prvo nudi 2 teksta, lijevi je RGB a desni je BGR. Kada se podesi bude u većini slučajeva sve kako treba, ali nisu svi programi prilagođeni BGR CT-u, pa npr Chrome mislim ima problema sa time, opet neko to ni ne kuži jer na 27-icama sa 1440p malo viši DPI pa je slika oštrija.

 

Meni osobno je jako bitan i najniži brajtnes, a to hrpa rivjua uopće ne navodi, a i hrpa monitora ima poprilično visok min brajtnes, neki imaju po 120 cd/m2što je za mene suludo, opet neki to ne primjećuju nego si prže oči.

  Ja tek sad dobio uvid što se konkretno dobiva s većim cd/m2. Ja osobno kada sam kupovao monitor tražio sam čim brži odaziv i čim veće cd/m2 (kao neka svijetlina, pa...) i tek onda ferkvencija (samo ne ispod 100hz).

 

edit: i bio na milimetar da kupim taj dell, al nije ga bilo trenutno u linksu i eto acer.

energyman pet 25.2.2022 18:38

Bok,

 

trenutno imam AOC Q3279VWF popularni forumski monitor. 

Tražim neki drugi monitor kojim bi zamijenio ovog jer želim sve prebaciti na USB-C. 

 

Ono što tražim:

32", 2K, USB-C ulaz sa napajanjem od minimalno 65W, USB 3.0 portove za periferiju, poželjno da ima gigabit LAN ali nije toliko presudno, idealno tanji okvir i svijetlija boja monitora da mi se estetski uklopi u okolinu.

 

Od nekog užeg odabira za oko mi je zapeo ovaj Dell: 

 

https://www.mall.hr/lcd-monitori/dell-uredski-monitor-p3221d-210-axnj-

 

Ne znam jel ima nešto pametnije/jeftinje a da sam propustio? 

imsonotgonnatellyoumyname sub 26.2.2022 11:56

Ja sam taj (ili neki donekle sličan njemu) sebi gledao, ali mi je smetalo što je 2k, a ne 4k.

Po meni je genijalan. Nećeš naći kvaliteniji monitor od toga za tu lovu. Ima i potpuno pomičan nosač, Hub, sve.

LAN port na monitoru nećeš pronaći, pogotovo po toj cijeni.

Bijeli okvir monitora ti je generalno samo u gejmerskim izdanjima, ili onaj sivi što HP prodaje, ali je upitno ako toga ima kod nas.

 

Možeš eventualno LG gledati ako želiš kvalitetu (ionako LG proizvodi sve te panele, no on je onda cca 5-6k kn), ili Asus TUF seriju ako si na budžetu.

Ja sam se opredijelio za Samsung, te vjerujem da sam čak pogriješio, no barem je bio dosta jeftiniji (ali nema USB-C).

imsonotgonnatellyoumyname sri 2.3.2022 11:21

Umm, moj odgovor je bio korisniku "energyman", a ne tebi.

Ne znam što tebi treba.

 

Po meni je taj tvoj AOC jako loš jer je samo 250nits (cd/m2), što znači da ćeš jedva vidjeti što je na njemu kad je upaljeno svjetlo i da ništa nećeš vidjeti ako ima sunca. Po meni se ništa ne kupuje ispod 350-400 nits svjetline.