Linux

Linux - pitanja i odgovori

Interland pet 29.1.2021 11:41

Probao sam prije u Gpartedu napraviti mount point /boot/efi no dozvoljava mi ili:

-da odaberem FAT32, pa upišem /boot/efi

https://postimg.cc/qNpRvjWN

-da odaberem efi, ali onda ne mogu postavljati boot.

https://postimg.cc/jW7d8m7k

Kad kasnije na takvu efi particiju stavim boot point kaže da ne može boot biti FAT32 particija ili No EFI System Partition was found. THis system will likely not be able to boot..., screenshot kao u prošlom postu. Ako ostavim efi sustav se ne podiže.

 

Probao sam i Erase (prethodni linux koji sam instalirao ali se ne podiže) and reinstall, Erase disk and install Ubuntu.

 

 

Verzije su Ubuntu 18.04 LTS i 20.04.1 LTS.

 

Interland pet 29.1.2021 12:28

Vjerojatno je, jer je do prije nekoliko dana prije bio windows 10 gore. Laptop je kupljen bez OS odnosno sa nekim bizarnim i jako okljaštrenim linuxom koji je izgledao gore nego Slackware pred dvadeset godina.  instalirao sam win 10. sjećam se da je bilo nekih problema radi UEFI, nisam imao password - ne mogu ući u postavke ni sada. Tražili su da donesem laptom u servis i da to platim, jer sam maknuo izvorni OS, nisam htio jer mi je to apsudrno. Uspio sam staviti windows, nisam sigurano što sam točno radio, ne sjećam se više, prošle su dvije godine, vjerojatno u recovery modu sam namjestio postavke koje su trebale.

 

Sad po formatiranju cijelog diska sam pobrisao i sve drugo ako je bilo na disku.

EFI particiju sam već sada formatirao, brisao, prepravljao nekoliko puta koliko pokušavam instalaciju.

 

Zar nisu BIOS i UEFI isključivi, ako se pokreće jedan drugog nema?

 

Kako mogu provjeriti (i uključiti) ,ako već nije, efi boot?

Veliki Brat pet 29.1.2021 13:05
Interland kaže...

instalirao sam win 10. sjećam se da je bilo nekih problema radi UEFI, nisam imao password - ne mogu ući u postavke ni sada. Tražili su da donesem laptom u servis i da to platim, jer sam maknuo izvorni OS, nisam htio jer mi je to apsudrno.

Besmisleno je da te servis maltretira s tim glupostima. Vjerojatno je garancija istekla, ako ne možeš u BIOS bez lozinke, rašarafi ga, izvadi CMOS bateriju da resetiraš BIOS i budi sam svoj gazda. Prije toga proguglaj, određeni modeli laptopa uopće nemaju CMOS bateriju, nego ovise o glavnoj bateriji, pa je možda dovoljno izvaditi glavnu bateriju i "upaliti" laptop kako bi se BIOS ispraznio...

Interland pet 29.1.2021 13:22

U live ubuntu 20.04

 

sam napravio ovo:

 

sudo apt install efibootmgr

 

sudo efibootmgr

 

 

izbacio mi je:

 

BootCurrent: 0001
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 0002,2002,0000,2001,2003
Boot0000* y
Boot0001* ATAPI CDROM: HL-DT-ST DVDRAM GUE1N
Boot0002* ubuntu
Boot0004* Windows Boot Manager
Boot2001* EFI USB Device
Boot2002* EFI DVD/CDROM
Boot2003* EFI Network

 

 

Pretpostavljam da je onda EFI mod uključen, jer mi inače ne bi ništa izbacio?

 

Ovo je nakon što sam nanovo instalirao, potpuno izbrisao sdd, nisam kreirao niti jednu particiju i ostavio instalacijskom programu da si napravi kako god želi.

Sad ga samo trebam restartati ako se sustav podigne poslije lako kreiram particije.

 

 

EDIT:

 

Opet ništa.

Sad sam uzeo instalacijski DVD od WIN10, pokrenuo recovery/troubleshooting, podigao bios setup utility, (password dobio sa neta)

U opcijama je UEFI uključen.

https://postimg.cc/RNDMLLvh

https://postimg.cc/ykqjgwZ8

 

Eto, iskreno ne znam više. Da ovo pod 9 EFI File boot proguram na prvo mjesto?

Garancija nije istekla jer sam uzeo produženje na 5 godina. samo ovo je softwersko njesra, nije hardver.

 

 

EDIT2:

Pri bootanju (F12) imam samo opciju 1. y 

To je valjda taj EFI, zašto y to samo bog zna.

 

 

EDIT3:

 

U

https://postimg.cc/ykqjgwZ8

pod Boot mode mogu izabrati UEFI i Legacy

 

Da probam sa Legacy?

 

Polako se umaram, sad mi je malo žao što sam win10 išao uopće brisati. Sve je radilo kako treba, a prestar sam da bi se "igrao hackera".

 

ihush pet 29.1.2021 14:52
Interland kaže...

Pozdrav.

Imam velik problem sa instalacijom Linuxa. Prije je na kompu bio Windows 10, UEFI, kako imam drugi laptop sa Windows 10, na jednom sam htio Linux koji sam davno koristio i koji mi je ostao u dobrom sjecanju.

Sve sam formatirao, disk je SSD, ako ima kakve veze. Napravio standardne particije kao:

/

/home

swap

 

Instalacija je protekla u redu, bez problema, ali nakon restarta ne podize sustav nego mi na ekranu ispise:

 

Default Boot Device Missing or Boot Failed

Insert Recovery Media and Hit anz key

Then Sellect "Boot Manager" to chose a new Boot Device or to Boot Recovery Media.

 

Probao sam opet formatirati, dodao EFI particiju. Onda opet u potpunosti ostaviti Linuxu sa sam napravi particije kako zeli. Sam je napravio EFI particiju od cca 512Mb a preostalo je bilo ext4.

 

Nista!

Formatirao sam i mijenjao nekoliko puta, sa 18.04 i 20.04, obje LTS, sve je isto.

 

Pretpostavljam da je problem u tom UEFI modu, no racunao sam da ako formatiram disk da ce sve krenuti normalno, od 0.

Ali nista.

 

Sto mogu napraviti?

 

Sto sa sam kupio novi veci disk i da sam htio napraviti novu instalaciju, opet bi bio u istom sranju?

Istina, dosta se sve promijenilo dok sam ja davno kopao po MBR, BIOSu, koristio Partition Magic itd. ali ovo mi nema nikakvog smisla.

 

Laptop je Acer Aspire E15 (E5-575G).

 

 -nemaš /boot particiju, linux install nudi sve (detaljno-ručno ili automatika..) i ako ne postaviš boot tad nema boot managera npr grub-a (može i win-boot, podržava tj boot manager je stvar izbora, kad nemaš boot-managera možeš npr bootati sa stikića-live/installera pa upaliti, ali jedan boot moraš imati tj nijedan ne radi..).

 

-spominješ starije distre, od 2014-2016/18 je problematično, tj uefi (sec.boot i ostalo) ovisno kako koja distra, trebaš novije gdje je to ispravno + podesiti bios (ovisno što se nudi, npr samo uefi ili legacy-cms i piše li nešto za win8-10 i other os..). Ponekad postoji opcija u biosu, stavka, ali s jednom opcijom-stavkom.. tj ponekad nemaš izbor, igre wintela-oema-interesa.. ograničenja laptop-biosa, možda novi bios..).

 

-ovisno kako je prije bilo podešeno, važan je gpt ili mbr mod za prisup disku tj ako to mijenjaš moraš obrisati-reinicijalizirati disk u drugom-željenom modu, diskpart-geprated.. svi disk/part manageri rade isto, kao i bootmanageri :)

-uefi ima svoje requiremenste, + sve manje distri koje postoje kao 32bit i mada nije stvarni uvjet, ponekad je povezano (jer ze uefi računalo mora biti x64 kompatibilno i sad se već ukida većina 32bitnih-support pa time i razvoj, problemi kao i banalno s bootom ili installerom dok staro nije rješenje jer sve se mijenja i moraš koristiti novo-updateano zbog drivera, interneta, sec.boot-uefija itd.. npr ne može grub 0-1, nego mora grub 2+..).

-problem što se ponekad moraš snaći ovisno što ti bios nudi, npr možeš instalirati na drugom računalu i tad vratiš disk, upališ.. a možda je uključena enkripcija, secboot itd. sve te fičere pa i fastboot isključiti, tj samo kad imaš razlog, kad moraš tad koristiš jer realno ne koriste korisniku nego interesu wintela..

 

-disk bi bio u istom stanju, tj novi disk nema stanje tj dobije ga inicijalizacijom u gpt ili mbr modu ovisno kako je podešen bios i boot medij, tj zato se ne koristi običan boot (bootorder-biosa) nego uvjek bootaj korištenjem F-tipke za CMS (quickbootmeni, boot meni računala, paljenje-bios-post i piše na ekranu ili googlaš, npr f12..) i tad ovisno kako je bootmedji-intaller (stikić) napravljen vidiš jedan-drugi ili oba moda gpt-mbr tj uefi-legacy ovisno kako u kojoj poruci piše što ovisi o biosu, isto je samo čitati + logika, ako nije prvi tad je onaj drugi mod i u dva pokušaja moraš pogoditi, osim ako u međuvremenu pogrešno inicijaliziraš disk u onom drugom modu.. :)

-disk je u istom 'clean' stanju kad obrišeš sve, to se radi disk-part managerima kao diskpart (korištenje partition magica i sl. govori da nemaš iskustva, tj svi rade isto, nepotrebni dodatni alati osim što neke stvari olakša klik umjesto tipkanja i sl. pa i ja koristim.. no nepotrebno, svaki os ima sve što mu treba inače ne bi bio os i ekšli to ne raid neki alat nego os, dok su alati samo frontend koji to olakša klikanjem i sl. ..)

 

-po novom /swap nije nužan tj tad se koristi swapfile (kao casper, kao win.. umjesto particije..) particija je i dalje 'bolji' način ako je već potrebna (često nije) i koristi je svaka distra automatski ako postoji pa i live.. a tad da bi mogao obrisati moraš odmountati itd itd..

 

-gpt ili mbr su stvari koje moraš odrediti prije svega, u biosu + install medij ako je u jednom modu (može u 'oba' tj preciznije je reći nijednom, kao supperfloppy fat32, koji nema mod, nije disk nego disketta, koristi ms kao mctool i dvd2usb.. dok rufus nudi opcije koje su konkretne + emulacije koje su kemijanje kad nešto neće a to tad moraš znati-razumjeti tj kao svaki alat, to je samo alat a znanje moraš imati da bi ga primijenio ili na sreću pa možda radi..

 

-kompatibilnost, dok nije postojao uefi, gpt.. nije bilo tih problema koji su sad utrostručeni (tri dijela: bios, medij, disk) .. i sve bi moralo raditi s novijim distrama, npr 20.04.1+.. tj uvjek je preporuka koristiti posljednju-najnoviju verziju upravo zbog stalnih izmjena mada je software vječan-nepoderiv nije support + sve ostalo što se mijenja.

-sve distre, svi osevi već desetljeće imaju iste-slične requirmentse, pa nema razloga ostati na starijoj distri (kao provjerana-radi..) jer je sve to isto + ovisiš o ostatku-kompatibilsnosti npr biosa.

-probaj npr kubuntu, može i live-persistent na stikiću, ako radi tad će svaki os raditi jednako dobro, tj ako imaš adekvatnu vga-gpu, ako nemaš tad će jednako loše raditi svaki os-distra jer se svugdje koristi npr za browsere odnosno tad ideš na light distru kao xubuntu, tj zato postoje ubuntu varijacije, dok je i dalje samo jedan linux kao jedan boot manager ili alati kojima se to radi (ili ručno tipkanje u terminalu-cmdu..).

 

djigibao pet 29.1.2021 16:02
Interland kaže...

U live ubuntu 20.04

 

sam napravio ovo:

 

sudo apt install efibootmgr

 

sudo efibootmgr

 

 

izbacio mi je:

 

BootCurrent: 0001
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 0002,2002,0000,2001,2003
Boot0000* y
Boot0001* ATAPI CDROM: HL-DT-ST DVDRAM GUE1N
Boot0002* ubuntu
Boot0004* Windows Boot Manager
Boot2001* EFI USB Device
Boot2002* EFI DVD/CDROM
Boot2003* EFI Network

 

 

Pretpostavljam da je onda EFI mod uključen, jer mi inače ne bi ništa izbacio?

 

Ovo je nakon što sam nanovo instalirao, potpuno izbrisao sdd, nisam kreirao niti jednu particiju i ostavio instalacijskom programu da si napravi kako god želi.

Sad ga samo trebam restartati ako se sustav podigne poslije lako kreiram particije.

 

 

EDIT:

 

Opet ništa.

Sad sam uzeo instalacijski DVD od WIN10, pokrenuo recovery/troubleshooting, podigao bios setup utility, (password dobio sa neta)

U opcijama je UEFI uključen.

https://postimg.cc/RNDMLLvh

https://postimg.cc/ykqjgwZ8

 

Eto, iskreno ne znam više. Da ovo pod 9 EFI File boot proguram na prvo mjesto?

Garancija nije istekla jer sam uzeo produženje na 5 godina. samo ovo je softwersko njesra, nije hardver.

 

 

EDIT2:

Pri bootanju (F12) imam samo opciju 1. y 

To je valjda taj EFI, zašto y to samo bog zna.

 

 

EDIT3:

 

U

https://postimg.cc/ykqjgwZ8

pod Boot mode mogu izabrati UEFI i Legacy

 

Da probam sa Legacy?

 

Polako se umaram, sad mi je malo žao što sam win10 išao uopće brisati. Sve je radilo kako treba, a prestar sam da bi se "igrao hackera".

 

 

Da ne smeta mozda "Secure Boot"?

 BTW: zasto ne stavljat slike direkt na forum nego linkove?

Interland pet 29.1.2021 16:44

Promijenio sam UEFI u Legacy, izbrisao EFI particiju, formatirao cijeli disk i pustio ubuntu da instalira sam.

Instaliralo se, podiže se.

 

Samo, opet ostaje pitanje, zašto neće UEFI.

 

 

@ihush

Probao sam staviti boot, napisao sam. Nije mi dalo boot na efi particiju jer je fat32, nisam je ja prebacio nego sam instalacijski program.

Osim toga, nije jednom bilo da ostavim prazan sdd, označim da instalira novi ubuntu 20.04, ako OS treba /, /boot, /svašta nešto, nek si napravi.

Koja poanta je da kad se "samoinstalira", sam stavi efi particiju od 512Mb u FAT32, zapuni je sa dvadesetak Mb i onda se ne može podići? Jer linux boot nemre biti FAT32. Ne znam, malo čudno.

 

Na kraju, jel ostaviti ovako, bios/legacy ili da pokušavam još na UEFI?

Ko da imam karoseriju od Audi Q7 pa u nju prišarafim mašinu golfa 2 GTI.

 

@djigibao

Iskreno ne znam.

 

 

ihush pet 29.1.2021 19:40

-uefi tj gpt je potreban samo kad je potreban, kao boot disk veći od 2tb.. tako da bez gpt-a a time i svega povezanog s uefijem možeš, nema razlike za os-korisnika-hw.. osim problema kompatibilnsoti koje danas više ne bi trebalo biti (novi hw + novi install..).

-problem je kako napraviš boot medij, koji mod, kao i boot s tog medija, tj ako je superfloppy tad moraš u bootu izabrati ako bios nudi uefi-mbr/legacy.. ako nisi bootao u odgovarajućem modu tad naravno ne radi, ako bios ne nudi izbor tad napraviš boot medij u konkretnom modu, no neke posebne prednosti-potrebe nema tj pitanje koliko ćeš se zadržati na linuxu prije nego se vratiš na win :)) .. ili možda ne.

 

edit, bunker..

-znam ga ja, skupa u školi, mali je lud ali ok.. ili, a pitanje je tko zna debilana ili nešto konkretno kao pitanje??

bunker pet 29.1.2021 19:51


Ma sjećam se da se netko ovdje bakćao debianom, ali ok...

Evo c/p sa dugog foruma gdje isto čekam pomoć za ovo kaj me muči: zapala me kajgana da na desetak extra old pc-a instaliram bilo kaj da se ta računala još neko vrijeme zadrže u radu ( nekakve edukativne radionice ). Rutinski sam isprobao par Linuxa i par verzija Windowsa i ispalo je da to baš i nije lagan zadatak za 1 GB RAM-a i prastari CPU , Asus p5b ploča i sl. Naravno da sam pročitao prije sve kaj se preporuča na netu, i ništa od toga nije radilo zbog raznih uzroka , da ih sad ne nabrajamo. Jedino kaj sam našao a da sve radi i da se pritom ti strojevi normalno ponašaju ( čitaj: da se ne vleku ko krepane kokoši ) je Antix Linux 32 bit verzija. Nevidim odgovarajuću temu pa da pitam ima li tko iskustva i znanja sa tim debian forama jer sam naletio na situacije koje neznam riješiti a srećom nisu bitne za rad sustava. Pročitao sam dostupnu dokumentaciju i net savjete no nisam uspio uspostaviti funkcionalnu trash kantu za smeće. Vjerovali ili ne, nema kante nego se odmah trajno briše, i svi trikovi koje nađoh samo razvale sistem ili file manager ali nema uporabljive kante. I nevidim kako postaviti DNS na WiFi mrežnu vezu jer editor konekcija nudi samo upali i ugasi WiFi bez mogućnost editinga veza.... Postoji nekakvi kontrol panel, no tamo je dosta toga u nekakvim konfiguracijskim fajlovima koji se ručno editiraju pa mi se tu baš i ne čačka ...

Sve kaj net nudi sam prošao i nije dalo rezultata ...

ihush pet 29.1.2021 21:53

dakle, želiš HW problem riešiti SWom-OSom? -smiješno-tužno-nerealno :) tj osevi su 'isti' desetljeće, isti-identični requirementsi, odnosno ako želiš nešto 'kompatibilno' (gledajući vrijeme-resurse) tad je to kao xp tj (npr) ubuntu 9.10 .. ali zaboravi tad na npr internet, odnosno obrnuto, ako je kriterij internet, tad moraš zadovoljiti današnje-internet kriterije (što za sam browser znači +2gb + gpu.. ili se vuče ko magla), dok klasična floskula vrijedi i dalje, linux je jedan, dok su distre samo nakupine softa koji radi ok ili ovisi o cilju-želji onog tko je slagao distru, no nije ono što želiš tj nije rješenje jer je soft (ne hard).

 

-tj sve što radiš ovisi upravo o tome što-čime radiš, tj zahtijevi sw moraju biti u skladu s hw, igra, office, surfanje ili tetris.. isto je tj neki npr knjigovodstveni soft može raditi jednako dobro (osim fisklaizacije i sl.) ili možda lakše za razumjeti-usporediti, igre, tad gejmaš igre iz tog toba tj one koje su unutar mogućnosti hw-gpua i ostalih requirementsa, tj to je jedini 'pravi' kriterij, pročitaš requirementse softwarea kojeg planiraš koristiti i tad imaš ili nemaš adekvatno računalo, tad možeš birati os ako je izbor.. inače je besmisleno.

bunker pet 29.1.2021 22:11


Ihush , nemoj biti površan kao inače, a i čemu plahta teksta koja nema veze sa onim kaj sam ja pitao. Niti imaš instaliranog Debiana niti Antixa , a još manje imaš znanja o njihovim konfiguracijskim datotekama pa si nađi neku drugu zabavu a ne se ovdje praviti pametan...

Nikakvi ja nemam hardverski problem sa tim računalima jer se Antix na njima vrlo živo i veselo vrti , a stavio sam najnoviju verziju pa je čak i update dostupan slijedećih par godina. I surfanje, i multimedija pa čak i igre rade začuđujuće responzivno. Antix me ugodno iznenadio , nakon niza pokušaja drugih oseva na tom starom hardveru. Pročitaj si malo o antixu pa bu ti jasnije zakaj se na old hardveru vrti poput win10 na i7.

Problem je kaj je Grk ( tvorac Antixa ) izostavio trash ( recycle bin ) a internet rješenja nisu urodila plodom, a ja bih nekako rado dodao kantu za smeće u file manager. Naravno da sam pročitao dokumentaciju, isprobao rješenja koja nudi Google, izmijenjao par file managera i sve plugine za njih, prčkao po konfiguracijskim fileovima, no nisam dobio kantu za smeće koja bi radila.

Drugi problem je da ne nalazim načina kako editirati dns za mrežne veze jer mu connection editor ima svega par rudimentarnih funkcija. Os i je strahovito responzivan jer su mu većina apk baš takve, rade brzo i jednostavno ono čemu su namijenjene, ali su okljaštrene do te mjere da malo toga možeš mijenjati u njima.

Pretpostavljam da se to može riješiti u cfg datotekama pa mi zato treba poznavatelj Debiana da me bar navede u kojim bi to bilo datotekama ili možda neki drugi način koji mi za sada nepada napamet .....

ihush pet 29.1.2021 22:28
bunker kaže...
.. ili možda neki drugi način koji mi za sada nepada napamet .....

 --da bi ti nešto palo na pamet, pogađaš... :) pa da, no sretno.

 

edit: no to bi bilo prejednostavno, pa nastavimo ...

antix je pun gluposti, kao about koji navede npr da može raditi na pentač-3 256mb .. što je bezvezarija ili picazjlasto pogrešno, tj x686 nije x386, zapravo sve distre, svi osevi u posljednjem desetljeću rade na 512mb i manje rama, no nije smisao sam os, nego npr browser, koji u ovom slučaju dolazi kao firefox, koji gle što traži.. tj to je requirements, + naravno i ostatak kao gpu. Pa sad, kakve veze ima os s browserom ili tko što traži i što čime radiš.. tj ako ti ta distra ''leti'' (radi, brzo-responzivno..) što radi?.. radi li FF brzo? Playa neki yt video? Soft je kriterij, ne os, dok je to sve isti-jedan linux a ovo samo derivat debiana.

-može li raditi na spomenutom pentač-3 s 256mb? kažu da može.. no ima li to smisla, upotrebljivo i što može raditi, FF?.. ništa?

djigibao pet 29.1.2021 23:03
bunker kaže...

Ma sjećam se da se netko ovdje bakćao debianom, ali ok...

Evo c/p sa dugog foruma gdje isto čekam pomoć za ovo kaj me muči: zapala me kajgana da na desetak extra old pc-a instaliram bilo kaj da se ta računala još neko vrijeme zadrže u radu ( nekakve edukativne radionice ). Rutinski sam isprobao par Linuxa i par verzija Windowsa i ispalo je da to baš i nije lagan zadatak za 1 GB RAM-a i prastari CPU , Asus p5b ploča i sl. Naravno da sam pročitao prije sve kaj se preporuča na netu, i ništa od toga nije radilo zbog raznih uzroka , da ih sad ne nabrajamo. Jedino kaj sam našao a da sve radi i da se pritom ti strojevi normalno ponašaju ( čitaj: da se ne vleku ko krepane kokoši ) je Antix Linux 32 bit verzija. Nevidim odgovarajuću temu pa da pitam ima li tko iskustva i znanja sa tim debian forama jer sam naletio na situacije koje neznam riješiti a srećom nisu bitne za rad sustava. Pročitao sam dostupnu dokumentaciju i net savjete no nisam uspio uspostaviti funkcionalnu trash kantu za smeće. Vjerovali ili ne, nema kante nego se odmah trajno briše, i svi trikovi koje nađoh samo razvale sistem ili file manager ali nema uporabljive kante. I nevidim kako postaviti DNS na WiFi mrežnu vezu jer editor konekcija nudi samo upali i ugasi WiFi bez mogućnost editinga veza.... Postoji nekakvi kontrol panel, no tamo je dosta toga u nekakvim konfiguracijskim fajlovima koji se ručno editiraju pa mi se tu baš i ne čačka ...

Sve kaj net nudi sam prošao i nije dalo rezultata ...

 

WinXP FTW  

bunker sub 30.1.2021 00:19


Ihush , opet ti sa svojim teoretiziranjem. Imaš li doma instaliran Antix na 20 godina starom računalu pa si to sve isprobao ili trkeljaš onako napamet ?

Baš Firefox leti na ovom os-u na ovako starom hardveru. Ti surfaš, pročitaš nekaj i onda to piskaraš ovdje bez da si dublje proučio tematiku. Zakaj i Firefox i multimedija pa čak i 3d igre rade zaista brzo i responzivno na antixu na old mašinama ? Pa zato kaj si je netko dao truda i izvukao maximum iz tih apk i os-a na način da je izbacio sve ono bez čega se može, optimizirao ih za brzinu i jednostavnost, doradio kernel baš za performanse i sl....

Tvoja spika da je to sve file i da je to sve isto samo pokazuje tvoju površnost i neznanje. Tebi za info, Firefox je na antixu ravno 6x manji ( u MB ) nego na manjaru što znači da nije Firefox svuda i uvjek isti, niti po veličini a niti po performansama. U menijima antixovog Firefoxa nema 3/4 funkcija koje imam na manjaru i mintu.

U upravitelju veza su ostavljene samo on i off funkcije dok je sve drugo uklonjeno, i čak niti na nivou os-a nepronalazim načina za to urediti.

Pa iz file managera je poizbacano sve osim par osnovnih radnji ( copy, paste i sl ), do te mjere da nema niti recycle bin-a, i to je urađeno na nivou os-a tako da nepomaže instalacija drugog file managera .


Uostalom kao di ti uopće znaš razlike između nema, thunara i sl.... 😂

bunker sub 30.1.2021 00:31


Djigibao , nije to baš tako jednostavno. Naravno da sam probao i win7 i winxp sp3 , no tada se pojavio problem da više nijedan proizvođač aplikacija neradi svoje apk za te stare oseve, a te stare apk nemogu više ništa odraditi ( npr neki stari Chrome ili Firefox ili ie nemože više pristupiti većini web stranica koje se odbiju učitati uz error poruku da koristim nepodržani preglednik. I tu se nađeš u petlji iz koje nema izlaza.

U obzir zato dolazi samo novi os za kojeg postoje nove verzije najbitnijih aplikacija ( browser, file manager, igre, playeri, codeci...).

Dodatni problem je bio i kaj je to 32bit hardver, a veće Linux distre imaju samo 64bit verzije .

Na Antix sam skoro pa slučajno naletio nakon kaj sam probao sve ono kaj Google stručnjaci u stilu ihusha preporučuju ( pepermint os, lxle i sl ), vidio da ga ima novog u 32bit verziji, isprobao i ostao paf kako to dobro radi na starom hardveru.

Još tih par sitnica da riješim pa ih predajem u daljini rad. 😉

ihush sub 30.1.2021 09:37
bunker kaže...

Ihush , opet ti sa svojim teoretiziranjem. Imaš li doma instaliran Antix na 20 godina starom računalu pa si to sve isprobao ili trkeljaš onako napamet ?

Baš Firefox leti na ovom os-u na ovako starom hardveru. Ti surfaš, pročitaš nekaj i onda to piskaraš ovdje bez da si dublje proučio tematiku. Zakaj i Firefox i multimedija pa čak i 3d igre rade zaista brzo i responzivno na antixu na old mašinama ? Pa zato kaj si je netko dao truda i izvukao maximum iz tih apk i os-a na način da je izbacio sve ono bez čega se može, optimizirao ih za brzinu i jednostavnost, doradio kernel baš za performanse i sl....

Tvoja spika da je to sve file i da je to sve isto samo pokazuje tvoju površnost i neznanje. Tebi za info, Firefox je na antixu ravno 6x manji ( u MB ) nego na manjaru što znači da nije Firefox svuda i uvjek isti, niti po veličini a niti po performansama. U menijima antixovog Firefoxa nema 3/4 funkcija koje imam na manjaru i mintu.

U upravitelju veza su ostavljene samo on i off funkcije dok je sve drugo uklonjeno, i čak niti na nivou os-a nepronalazim načina za to urediti.

Pa iz file managera je poizbacano sve osim par osnovnih radnji ( copy, paste i sl ), do te mjere da nema niti recycle bin-a, i to je urađeno na nivou os-a tako da nepomaže instalacija drugog file managera .


Uostalom kao di ti uopće znaš razlike između nema, thunara i sl.... 😂

 -nije to teoretiziranje nego tebi baš ništa nije jasno.. možda banalan primjer, auto-običan-serijski i isti auto za trke-brzinu. Izbaciš sve što možeš, siceve, pepeljaru, sve.. i auto je isti ali lakši, brži. Tad ti tražiš sic, kojeg nema. Ili-ili. To je debian, kao i arč, odnosno ne postoji minikanister za 50L jer je to fizika-zakon neovisno što ja teoretiziram.

-distra, sviđa ti se ili koji već razlog, koristiš.. tj to je posložio profesionalac, radi. Sad bi ti bio 'majstor' i popravio? Možeš biti juzer, realnost, odnosno bavi se time desetljeće i tad napravi odgovarajuću distru s željenom kantom za smeće.

-btw, ja ne podnosim kantu za smeće, smeta mi.. :)

-firefox .. ili je isti, firefox ili nije, ako nije tad nema kako kažeš 3/4 funkcija-viška-smeća.. i tad ako nešto od tog želiš, nema.

-problem ako ti kao juzer, želiš takvu distru, ovisiš o supportu te ekipe, koja možda sutra ode nekamo.. i tad opet nemaš ništa i tražiš drugu distru tj završiš na npr ubuntuu ili deb ili arch, odnosno nečem dugoročno-stabilnom što radi i ima ono što želiš, auto koji ima klimu i siceve, .. 

-to ne radi 'vikendprogramer', nije to copypaste kao što si se već mogao uvjeriti dok je legendarni cowboy odavno nestao iz teme (on bi to sve ugurao u 286xt s 512kb..).

bunker sub 30.1.2021 10:44


Umbel , probao sam bar 20-tak operativnih sistema prije nego mi je Antix došao pod ruku.

Kod većih Linux distri je problem kaj su odustali od 32bit priče i onda mogu pronaći i koristiti samo neku stariju verziju takvih sistema za koju više nema podrške, nedolaze nadogradnje i krpanja, također su tada u pitanju i starije verzije aplikacija pa npr mnoge web stranice se uopće ne žele učitati uz poruku da koristim nepodržani preglednik, da nemam odgovarajuće certifikate, da postoji sigurnosni problem i sl.

Dao sam si truda i usprkos navedenim problemima sam testirao kako rade lubuntu, xubuntu, mint Xfce, lxde, pepermint, Zorin lite, no to je sve bilo toliko sporo uz stalna zamrzavanja sustava , u biti nije uopće bilo upotrebljivo.

Isti problemi su se pojavili i sa winxp sp3, win7 .... Em su se vukli, em nema nadogradnji i podrške, em prastare apk i browseri sa kojima više nikaj nemreš, a novijih nema za te sisteme.


@ihush , tebi je baš dosadno pa kratiš ovdje vrijeme plahtama teksta koje nemaju nikakvog smisla ? Da, Firefox nije uvjek i svuda isti, u antixu je ogoljen no svoju temeljnu funkciju obavlja savršeno i bez 3/4 funkcija u setingsima. Svi certifikati su tu, tu je i podrška za sve suvremene web protokole , codeci i multimedija lete kao da je unutra i7 i neka ljuta grafika, stranice se učitavaju instantno, yt i sl vrti genijalno na srednjim rezolucijama, online office365 i ms Teams rade na chromiumu brže nego na win10 ...

U control panelu su manje više cfg datoteke, i koliko sam dosada saznao, tu se može dosta toga izmijeniti dodavanjem, brisanjem ili editiranjem linija koda. No zasada pokušavam pronaći neki easy gui način da dodam recycle bin i editiram DNS prije nego kante isporučim onome tko mi ih je dao da ih oživim. One prve Google upute sam probao i naravno da nedaju ploda nego samo osakate sistem pa timeshiftom popravljam stvari.

Prema tome, ako ne znaš rješenje i cilj ti je samo filozofirati, daj si nađi zabavu, kupi si peseka, zbari kakvu pankericu, treniraj nekaj....

bunker sub 30.1.2021 13:41

ihush kaže...
Sad bi ti bio 'majstor' i popravio? .......ima ono što želiš, auto koji ima klimu i siceve, ..
-to ne radi 'vikendprogramer', nije to copypaste kao što si se već mogao uvjeriti .....



Ima ovaj auto i klimu i siceve, samo kaj nije baš dostupno na jedan desni klik , tako da mi niti netreba vikend programer nego samo dubra duša koja se pojavila i šapnula mi kako klikanjem doći do gui interfacea kojim mogu editirati mrežne postavke. Jedan problem riješen, a uz malo sreće će se pronaći i ovakav easy način za recycle bin.



Vidiš da i ogoljen sistem prilagođen performansama ima i siceve i pepeljaru, samo kaj nije nadohvat ruke kao u mintu, manjaru, opensuseu, no da bi došao do toga treba ipak malo više od yt škole...



Pojma nisi imao da ovo postoji unutar sistema ( kao niti ja ) no svejedno si imao nekakvi poriv da piskaraš o tome kako toga nema, kako mi treba vikend programer, kako sam ovisan o suportu ekipe koja je ovo napravila, o tome da promijenim distru koja odmah ima sve i sebi i sl....



Daj shvati da nikome nepomažeš ispraznim teoretiziranjem o nečemu o čemu pojma nemaš i da time samo odmažeš i navodiš na krive puteve. Da te netko poslušao nebi dublje tražio editor mrežnih veza nego bi odmah digao ruke uvjeren da toga uopće nema u distri i da najbolje da si odmah traži drugu distru....



ihush sub 30.1.2021 18:59

-kritika od nekog tko traži upute za dns .. naravno da možeš podesiti ručno (manualno) adrese umjesto dhcp-om, no i dalje nije jasno što tražiš-želiš.. tj što natipkaš i misliš da je nešto pametno. Naravno, pojma nemam, nit tvrdim da znam što uopće želiš pitati oko dns-postavki, no ti još manje znaš što želiš pitati, pa eto još jedna plahta, :)

bunker sub 30.1.2021 20:06


Ihush , itekako je jasno kaj sam pitao: kako dobiti upotrebljivi recycle bin ( trash ) u distri u kojoj ga defaultno nema, i kako editirati mrežne veze ( DNS ) jer u toj distri nema uobičajenog editora mrežnih veza niti je baš jasno u kojoj konfiguracijskoj datoteci bi se to nalazilo.

Iako ispišeš plahte, konkretnog odgovora nisi ponudio jer ga ne znaš, i fakat nekužim kaj te tjera da klafraš ispraznu slamu.

Niti sad nemaš pojma koju cfg datoteku na antixu treba editirati a isto tako pojma nemaš kako sam došao do one slike u kojoj je vidljiv gui način za edit veza. Naravno da svi znamo da se to obično može nekakvim gui alatom ili ručnim unosom, no nismo na manjaru ili Ubuntu gdje to odradimo žmirećki, ovdje se radi o antixu za kojeg ti pojma nemaš kako dodati recycle bin i kako editirati DNS. Uzalud buš surfanjem tražio rezultate ( da bi ovdje nešto pametno rekao ) jer sam to sve isprobao i nedaje rezultate.




ihush ned 31.1.2021 19:54

-varaš se.. uopće ne tražim/google.

-za kantu je jasno što želiš, odnosno jasno da je to izbačeno (zbog potreba distre-resursa kao što je npr 32bitna), no editiranje dns-a je i dalje nešto nedokučivo, želiš editirati domain name server nešto.. što? Što inače radi dhcp, dodjeli ip, gw, dns.. ili uneseš ručne podatke ili koristiš dhcp tj tad router to radi, tj podesiš na routeru automatika ili ručno i tad sva računala u mreži imaju automatikom... no kakvo editiranje dns-a ti želiš, .. jamačno nešto važno-korisno, za hakere.

bunker pon 1.2.2021 13:08


Ihush , pak si zasnovao teoriju na nizu netočnih pretpostavki.

Računala nisu moja, niti će biti kod mene doma, tako da namještanje unutar mog rutera doma ništa nebi riješilo kada se ta računala razmile diljem Hrvatske u prostorijama jedne udruge.

Nadalje, neki ruteri od providera nisu baš oduševljeni editiranjem pa uopće nemaju te mogućnosti.

Također, DNS od ISP-a je spor i najčešće nije ispravno konfiguriran za predmemoriranje i onda usporavaju cijelu priču. Na ovako jadnom i starom hardveru se to daleko više osjeti nego na i7 i 16 GB RAM-a.

A DNS može poslužiti i u security priči obzirom da članovi udruge baš nisu it experti i rado klikaju na popup na kojem piše da obližnja milfača čeka tvoj poziv...

ihush pon 1.2.2021 13:22

prevedeno, želiš podesiti dns, ali ne znaš kako? :) .. jednako na svim mogućim uređajima-osevima, mreža-pravila su ista-identična svugdje. Ako uređaj kao npr mobitel nema mogućnost ručnog unosa, tad to rješavaš na routeru, što je kvalitetnije, urednije, bolje.. pogotovo kad govoriš o firmi... a ako firma nema sredstva za kupnju jeftinakenr routera od 150kn tad je problem daleko veći od dns-a.

-imaš npr hosts, nekad su i browseri imali svoje liste, no ako želiš kontrolu-sigurnost, tad to ne radiš klikanjem po računalu nego centralno tj ili server (ako AD-ms, gpo i sl.) ili router kao mrežni šef, tj router-soft je samo soft, koji jednako može biti u računalu-serveru (mada već desetljećima to radimo u kutijici ne u računalu..) + naravno tad server mora biti 'pravi' s barem dvije mrežne.

 

-problem s kantom, nećeš riješiti.. jer to nije 'cfg-skripta' za copypaste, nego ugnježđeno u os, fs, permisione .. i sam smisao. Kako da želiš dodati 6tu brzinu na neki postojeći motor s 5 brzina.. tj nije to za klasu vikendaša :)

-tj da sve što je autor distre izbacio vratiš, tad si opet na nultoj točci, tj tad možeš kraćim putem instalirati debilana ili buntića.

-svaka (extremna) specijalizacija-optimizacija je dvostrana, tj dobitak-gubitak, pa tako i s računalom, custom distra, nije univezralno tj take it or leave it, ako ne radi ono što trebaš tad ti nije adekvatna, ako radi ne diraj.