Linux

Linux - pitanja i odgovori

bunker pon 1.2.2021 13:41


Ihush , pa kaj si već zaboravio da sam stavio fotku iz koje je vidljivo da sam našao način i to gui način za rješenje editiranja mrežnih postavki. Evo slike opet samo za tebe mog starog frenda...hehehehehe

Kompa, udruga je u pitanju ( branitelji ) a ne firma, a njihove prostorije su najčešće smještene po mjesnim zajednicama, općinama, ministarstvima i sl i onda oni koriste postojeće rutere od tih ustanova, i neizvedivo je da bu netko čačkao po tim ruterima.

ihush pon 1.2.2021 13:53

-nisam zaboravio.. niti mislim da je nešto što je nerješivo i sl, nego to da ni to nisi znao nego tražio, čačkao.. :) .. strašno! ;-)

-odnosno, da nije isto za kog se radi.. no legitimno sam spomenuo firme, odnosno ti spominješ edukativne radionice. No svatko od njih ima neku opermu, modem.. i to nije nešto što ti trebaš čačkati, tj to što pokušavaš je bezveze, dns nije problem tj nije bitna stvar osim kad želiš svaku milisekundu-optimizirati.. ne customiziraš nešto za general-usege ili nepoznate usere-situacije tj radiš suprotno 'pravilima' i na kraju ćeš odustati (ili nećeš) tj to što tebi ručna postavka dns-a radi bolje ne znači da je za sve korisnike isto ili potrebno-bitno, tj googleov 8.8.8.8 ili fire-1111 ..

-a postoji i razlog protiv, tj ovisi što radiš u mreži, tj želiš li ručne postavke ili dhcp-router.. a o tome ovisi i ostatak mreže-računala pa tako s ručnim postavkama računala u mreži ne moraju biti vidljiva, tj tad nije router centralno mjesto i tad se ne vide druga računala dok ne utipkaš ip ili naziv.. a to za edukativnu radionicu može biti veći problem nego par milisekundi uštede na resolvingu imena (najnevažnije sitnice na mreži..).

Zechina sri 10.2.2021 03:10

@Bunker/antix/RecycleBin (aka TrashCan)

Kudos za antiX, ova info je rudnik zlata za one koji znaju što to znači.

O "pravom, čistom" Debianu ne znam puno i lijen sam uopće viriti "ispod haube" ako ne trebam.
MX aka antiX sam probao davno.


Koliko se meni čini, problem ne ovisi o Debainu per se već Window Manageru, točnije (opširnije) o Desktop Environment i pripadajućem ("sistemskom") file manageru i - verziji distre (full|base|core|net).
Koliko se sjećam, Antix / MX Linux  je izbjegavao DE već je imao samo WM koje si sam mogao podesiti, i dugo je preferirani bio Fluxbox & ICE (i dalje strahovtio brzi, ali...).
Npr te varijante su uključivale (točnije preferirale) samo AbiWord, Siag Office i sl. umjesto "pravih officea", bio je neki strahovito brzi web browser koji je danas također abandone - ali ugl radi - probajte: Dillo (Abi i npr Gnumeric su i dalje funkcionalni; ograničeni ali strahovito brzi! Probajte!).

Ne znam koji je danas defaultni WM /DE, ali ako je Xfce, trash can se da namjestiti, relativno lako.
Ono je što je valjda problem je "undelete" i - čini mi se da tu nema lakog riješenja.

Trebao bi probati "full" (umjesto base|core|net) distru (na jačem, novijem kompu) i vidjeti ima li / može li se lako dodati trash can. Ako da, onda

1) probati dodati npr. nedostajući file manager (preko package managera) koji to omogućuje(plugins); ako ne
2) (jbg) ručno podesiti novu instalaciju s antiX-core da doda nedostajući dio sistema, koji nedostaje u "core" distri. Ali to onda znači ručno dodavanje WM i svega pripadajućeg.

 

- - - -

Jedino što vidim kao quick&dirty hibridno riješenje je "ručno" bacanje u "lažnu" kantu, koja se npr po cronu skriptom namjesti da se povremeno briše svakih xxx vremena. Fajlovi će tako biti sačuvani, no ne i "undelete path".
"Kantu" je na desktopu lako za napraviti (xfce @antix/mx)
To se može napraviti čak i u bazičnom Rox DE.

Ovo je originalna specifikacija prave kante za sve WM/DE
https://specifications.freedesktop.org/trash-spec/trashspec-latest.html

bunker sri 10.2.2021 07:06


Zechina , sva rješenja koja se nude na netu sam probao ali banana od svega toga.

Nisam upotrebio net/base nego full verziju antixa. Defaultno sučelje je icewm, file manager spacefm, browser je Firefox, set uredskih alata je libreoffice, defaultno je tu i alsamixer, nema systemd-a.... Ja sam dodao gimp, bleachbit, timeshift, chromium , gnome sistem monitor, gparted, ttf mscorefonts, par 3d igri ( tux ,openarena, nexuiz ... ) , Hplip tool, i to sve dela bez problema...

Probao sam instalirati i thunara i nema, ali to nije donijelo kantu. Čak sam instalirao kompletni kde što je dovuklo kompletni plasma de i pripadajuće apk među kojim i dolphin , no kante za smeće i dalje nije bilo ( niti bilo kakve slične funkcionalnosti iz izbornika ).

Defaultno, iz desnog klika imaš opciju delete, no to nije kanta za smeće nego tom opcijom trajno uklanjaš datoteku.

Kontaktirao sam i ekipicu koja razvija antix, i njihovo rješenje mi u file manageru u gornjoj alatnoj traci doda novi alat kojim mogu datoteku baciti u kantu. No to je nekako nespretno riješeno, moraš prvo u glavnom prozoru file managera selektirati datoteku, onda moraš iz gornje alatne trake odabrati taj alat i pomoću njega onda odabrati da datoteku premjestiš u recycle bin. Iz tog alata u alatnoj traci opet i ulaziš i recycle bin. Znači, nema mape smeća koju bi vidio u lijevom i desnom prozoru bilo kojeg file managera, nema opcije u desnom kliku kojom bi datoteku poslao u kantu za smeće, nego imaš taj novi alat u alatnoj traci iz čijeg onda izbornika manipuliraš datotekom nakon kaj si ju selektirao u glavnom prozoru file managera.

Imao sam tada vremena ( do roka kada sam morao isporučiti ta računala ) pa sam se igrao i lubuntom, kubuntom, xubuntom, pupijem, i hrpom tih distri za koje se po netu piskara da su extra light, no pod njima su se ti strojevi vlekli, zamrzavali i sl..

Čak sam se upustio u sadomazo igru instalacije gole cli jezgre debiana i onda sam dodao lxqt de no i to je bilo preteško za taj old hardver.

Uglavnom, antix je jedina distra koja se živahno vrtjela na tim old picekima, sve aplikacije su tu i normalno se koriste kao da je riječ o nekom i5 intelu na 8 gb rama. Tih par sitnica na koje sam ja naišao nisu bitne za rad sistema, nego su posljedica tunninga koji ima fokus na performansama tako da nemam nikakvih zamjerki glede antixa jer sam svjestan da je to specifična distra za takve old mašine.

Mogu samo reći hvala ekipi koja ulaže svoj trud/vrijeme/znanje da bi napravila softver koji će još neko vrijeme održati na životu stari hardver.

Zechina sri 10.2.2021 18:39

Da, samo to sam i ja našao, kao ekstenzija na Space FM.
Onaj link gore što sam postao, to je friško i za RoxICE (antiX default), za proizvoljne desktop ikone.
To bi trebalo šljakati nekako, ali iskreno, čak i da je još uvijek aktualno, pitanje je kolliko se isplati - puno truda uz upitne rezultate.

Nažalost, ne znam na kojem threadu sam naletio na to.

U svakom slučaju hvala za info za antiX: već vidim kako ću upogoniti jedan stari laptop koji se "teli" sa Win XP (+ ažuriranje softa je no-go).
Lista ažuriranog softvera za antiX je impresivna (+32-bit!).

Btw, da staviš samo Antix core (ili base?) + Fluxbox (on ide po defaultu i u ove distre iirc), to doslovce leti! Samo teško/nikako ćeš staviti moderni soft bez punog DE (ovo je samo WM).  Ali za neke simple stvari to ima smisla. Npr ako ima neki MAME ili sl zbirku emulatora za neke klasik igrice, za klince (to mi prvo palo na pamet, to sam radio sa edubuntu i sl davno).

bunker sri 10.2.2021 19:22


Zechina , kompovi koje sam morao oživjeti su bili 32 bit arhitekture, a većina velikih distri izdaje samo 64bit verzije , tako da je i tu antix u prednosti jer uredno još uvjek izdaje nove 32bit verzije koje će se uredno krpati i ažurirati još koju godinu.

Na strojeve stare 20 god sam pod antixom instalirao i 3d igre i ugodno se iznenadio kako to leti i u single i u multiplayer modu, a strojevi sa 1 gb rama.

Uglavnom, još sam se jednom uvjerio koliko je netočnih i polutočnih informacija dostupno na internetu, od čega je dobar dio na poznatim i čitanim svjetskim portalima. Svi redom kao light distre spominju lubuntu, xubuntu, mint xfce, pupy, i očigledno nikad nitko od tih tzv novinarčića nije si dao truda i isprobao to o čemu piše nego samo ko papige surfaju i prepisuju nešto što je neki drugi papak isto napamet napisao. Trebao sam napraviti video o tome kako se preporučene light distre smrzavaju i pucaju u radu .

Na defaultni antixov icewm sam kroz synaptic doguzio full kde i čak niti tada pod plazmom se antix nije usporio u radu. I to nije moj subjektivni osjećaj nego stanje koje je mjereno prikladnim softverima. Jedno dobre dvije radne smjene, cca 20-tak sati sam utrošio u isprobavanje raznih distri i de na tim old mašinama.

Zechina čet 11.2.2021 01:07

Odgovorio sam, ali mi je baš bio puko internet pa izgleda nije prošlo...
Ne da mi se ponovno pisati, uglavnom:

Bunker, hvala što si podjelio ovu informaciju, antiX već vidim kao super riješenje za jedan stari laptop koji se "teli" sa XP, a da ne spominjemo ažuriranja programa.

MaxWeber23 čet 25.2.2021 15:45

Bok, ljudi!

Pokušao sam koristiti recordmydesktop na Ubuntu 18.04 da snimim neko predavanje za faks i maknuo sam se od kompa na par sati i ovo me dočekalo u terminalu:

Initial recording window is set to:
X:0   Y:0    Width:1366    Height:768
Adjusted recording window is set to:
X:6   Y:0    Width:1354    Height:768
Your window manager appears to be Openbox

Initializing...
Buffer size adjusted to 4096 from 4096 frames.
Opened PCM device default
Recording on device default is set to:
1 channels at 22050Hz
Capturing!
New cache file could not be created.
Ending recording...

*********************************************

Cached 100673 MB, from 545870 MB that were received.
Average cache compression ratio: 81.6 %

*********************************************
Saved 137610 frames in a total of 75012 requests
Segmentation fault (core dumped)

 

Ne mogu nigdje u folderu nać .ogv koji inače izbaci, jesam li zauvijek izgubio file ili je negdje u nekom tempu za koji ja ne znam?

Hvala unaprijed!

ibari91 pet 5.3.2021 00:26

Imam problem sa pokretanjem jedne GUI aplikacije na Sparky Linuxu(debian stable) koja bi se trebala automatski pokrenuti na start up-u.

 

Kliknem na ikonu u start meniju ništa se ne događa a kad pokrenem u terminalu sa komandom "sudo" onda radi ali uz ove napomene...

 

access control disabled, clients can connect from any host
QStandardPaths: XDG_RUNTIME_DIR not set, defaulting to '/tmp/runtime-..."

 

 

redrum781 pet 5.3.2021 11:34
ibari91 kaže...

Imam problem sa pokretanjem jedne GUI aplikacije na Sparky Linuxu(debian stable) koja bi se trebala automatski pokrenuti na start up-u.

 

Kliknem na ikonu u start meniju ništa se ne događa a kad pokrenem u terminalu sa komandom "sudo" onda radi ali uz ove napomene...

 

access control disabled, clients can connect from any host
QStandardPaths: XDG_RUNTIME_DIR not set, defaulting to '/tmp/runtime-..."

 

 

 O kojoj se to aplikaciji radi? Zašto joj je potreban sudo/root pristup?

Da li koristiš wayland ili xorg?

ibari91 pet 5.3.2021 17:17

Koristim xorg a radi se o "sdwdate" aplikaciji za sigurnosno sinkroniziranje vremena koja ima dvije komponente. Sama aplikacija radi a sistem ne može pokrenuti drugu komponentu (sdwdate-gui) osim ako je ne pokrenem u terminalu sa sudo komandom.

Bobobo-bo Bo-bobo ned 7.3.2021 17:38
ibari91 kaže...

Imam problem sa pokretanjem jedne GUI aplikacije na Sparky Linuxu(debian stable) koja bi se trebala automatski pokrenuti na start up-u.

 

Kliknem na ikonu u start meniju ništa se ne događa a kad pokrenem u terminalu sa komandom "sudo" onda radi ali uz ove napomene...

 

access control disabled, clients can connect from any host
QStandardPaths: XDG_RUNTIME_DIR not set, defaulting to '/tmp/runtime-..."

 

 

Ima li kakva poruka kad pokreneš program u terminalu bez sudo?

ibari91 ned 7.3.2021 18:00

U terminalu nema nikakvog fatalnog erora, samo ako pokušam pokrenuti aplikaciju bez sudo onda me zatraži password i to je to a kad kliknem na start menu ikonu onda se ne desi ništa...probao sam prebaciti sistem sa gtk na qt isto ništa.

 

btw...aplikacija je u config-u podešena da se pokrene bez passworda pa mi je to malo čudno...ne znam što bi to moglo blokirati aplikaciju...baza programa radi u pozadini samo se ne želi pokrenuti grafičko sučelje bez sudo.

redrum781 uto 9.3.2021 13:06
ibari91 kaže...

Već sam probao ali ja želim da se ta aplikacija pokrene bez sudo i to svaki puta kad upalim sistem...ne znam što blokira aplikaciju.

 Uredi sljedeću datoteku:

sudo nano /etc/sudoers.d/sdwdate-gui

 

umjesto user stavi svoje korisničko ime u liniji

user ALL=(sdwdate-gui) NOPASSWD: /usr/lib/sdwdate-gui/sdwdate-gui

Reboot (ili logoff i logon) i trebalo bi raditi.

 

 

Equi pet 26.3.2021 18:36

Pozdrav ekipa. Kako da riješim grub za instalaciju ubuntua. Javlja mi se crni ekran s bash-om.

Probao sam set prefix=(hd1,gpt1) i root=(hd1,gpt1)/boot/grub, insmod normal i normal. Kada napisem exit, javlja mi se nekakav boot, ali me opet vrati na grub.

Entry Point sub 27.3.2021 07:46
Equi kaže...

Pozdrav ekipa. Kako da riješim grub za instalaciju ubuntua. Javlja mi se crni ekran s bash-om.

Probao sam set prefix=(hd1,gpt1) i root=(hd1,gpt1)/boot/grub, insmod normal i normal. Kada napisem exit, javlja mi se nekakav boot, ali me opet vrati na grub.

 Nabaci neke slike/text, ovako nemamo pojma o čemu pričaš 

Ana9 pon 5.4.2021 01:09

Pozdrav svima. Imam problem koji ne znam riješit pa bi molila za pomoc ako je moguce. Instalacija je Ubuntu 20.04 lts. Sistem se ne može podici vec ulazi u boot menu u kojem mi ne radi tipkovnica... sumnja je da je otisao hard ili dio na matičnoj. Prije nego bi ga nosila da ga raskopaju probala bi nanovo instalaciju. Trenutno ssd disku mogu pristupiti kad pokrenem ubuntu sa usb-a ali imam problem sa pristupom nekim fileovima gdje mi je "acess denied" radi se o pdf dokumentima, slikama i filmicima koje bi htjela prebaciti prije nove instalacije. Sve naredbe koje sam u terminalu zadala da promjene dostupnost filovima sa "usera" na "sve korisnike" su odbijene sa istim obrazlozenjem acess denied. Da li postoji nacin da nekako dodjem do tih fileova? Unaprijed hvala na odgovorima!

ihush pon 5.4.2021 11:24
Ana9 kaže...

..... sumnja je da je otisao hard ili dio na matičnoj...

 -nije. Kreni od tog da je pogrešna sumnja, jer tad ne bi mogla ni ono što navodiš dalje..  tj nešto je zbrljavljeno, možda dodatna zaštita-enkripcija. Ako je enkripcija, zaboravi, tj smisao je upravo to. Ako je userski-pass, opet, smisao zaštite je upravo taj da nitko osim vlasnika ne može do podataka. Zato postoji backup (ili podatci 'nisu važni') .. tj kvarovi i problemi su mogući, zato postoji backup, dok za sve ostalo postoji zaštita koja te ne smije pustiti dalje.

 

-ako je kvar, ovisi kakav.. npr soft-logički (zbrljavljena particija) ili nešto konkretnije, npr bad cluster, hdd-ssd.. postoji šansa da se nešto spasi-pročita kao i to da su neki dokumenti izgubljeni. To možeš tek kad prođeš dio zaštite, kao preduvijet-ulaz a to po ovome ne možeš znati. Kad se nešto takvo desi, tad ako su podatci važni, ne čačkaš, ne pokušavaš dok nisi 100% sigurna što radiš, jer svaki pokušaj spašavanja može uništiti sve, odnosno tad znaš zašto je backup obavezan.

 

-može biti bilo što, kao mbo, možda samo kontakt-kabel, možda nešto s cpu-ram npr smetnje-pregrijavanje koje rezultira greškama u radu, naravno najsumljiviji je disk-kvar .. pa za eliminaciju/potvrdu, najkraći put, spojiš disk u drugo (ispravno) računalo i vidiš, kvar ili ispravan disk (+ zaštita i dalje ne mora dozvoliti pristup, no kvar ako je na disku tad je identično ako je na ostatku računala s ispravnim diskom tad kvara nema.. i tad se vidi razlika npr bootaš svoj os i time eliminiraš problem čitanja 'tuđih' podataka tj pristup fileovima juzera-passa s recimo livea. Ovisno o tome imaš li drugo računalo.. i što se tad desi možda tad nastavak..

Ana9 pon 5.4.2021 16:00

Nemam trenutno mogucnost spajanja na drugo računalo. U jednom servisu su mi rekli da je otisao dio na maticnoj koji povezuje sa ssd om ali to mi je totalno nelogicno, onda ne bi ni mogla pristupit ssd-u zar ne? Ja sumnjam na bad clustere ili virus. Eto na žalost nova sam s Linuxom, koristim ga tek par mj. nakon postavljanja novog ssd diska, da uvijek radim back up ali ovo se desilo par dana nakon prebacivanja dokumenta, nisam stigla napraviti backup... tj nisam mislila da ce sistem otici tak brzo... Dal postoji mogucnost da napravim novu instalaciju sa istim usernameom al da ostavim home  folder u kojem su dokumenti netaknutim odnosno jos jednu instalaciju usporedno sa ovom pa da pristupim filovima sa nove instalacija sa ssda ? Ssd pokazuje tri particije 1.)filesystem 249mb fat, 2.) Swap 40gb i 3.)filesystem 200gb Ext4

 

Ili nešto ovako probati, to mi se cini jos najbolji odgovor na koji sam naisla, problem kao moj:  https://askubuntu.com/questions/136674/how-to-access-hdd-folder-when-booting-from-usb-permission-denied

 

 

Naisla sam i na : 

sudo chmod -R 777 / path/to/external/drive for example will change permissions for the entire file system.

Then you can re-install the OS you want and restore your data from the backup.

 

Ovo zadnje navodno uspijeva  kopirati dokumente ali navodno im je jos uvijek zabranjen pristup 

 

Dal bi ovo prvo sa linka gore drzalo vodu?

 

Pitam bas zato tu da ne napravim neku stetu isprobavanjem... puno hvala!

ihush pon 5.4.2021 18:27

-ovisi što ti ne dozvoljava pristup.. user&pass ili enkripcija ili nešto treće (kvar). Pavilo ako su podatci važni, tad ne računaš s ako-možda..

 

npr chmod 666-777 postavlja permišne, ali moraš imati pristup disku, što u slučaju enkripcije nemaš ili ako je neki kvar, interno kontroler na mbo ili u disku-chip.. tj prvo treba otkriti-potvrditi uzrok-problem (konkretno, ne možda) .. bez tog je bolje stati ako su podatci važni jer što god napraviš može dodatno pogoršati stvar npr ako je kvar banalno kabla.. tj tad ćeš samo dodatno 'kvariti' podatke.

-jedino što bez drugog računala možeš je npr live-stikić bootati i vidjeti kako se ponaša disk, tj to si već probala i disk radi, time nije crknut ili mbo-kontroler.. ali ako je neki servis/serviser tako nešto rekao (neovisno zna li što govori ili nabada) i to moramo uzeri kao moguće.. tj nemam čarobnu kuglu (treba izbjegavati nagađanje ili sreću kao faktor..).

-u slučaju nekog kvara diska je najbolje ne dirati, dok nemaš sve potrebno za kopiranje (drugi disk itd..) jer svako paljenje-pokušaj može biti posljednji.

+ hdd i ssd razlika, tj kod hdd-a se može pokušavati, ponekad prođe.. dok je ssd chip-elektronika, radi ili ne.. + nema rekonstrukcije TOCa jer interno kontroler razbacuje podatke (TRIM) i praktički je gubitak adresa-sadržaja-particije jednak gubitku podataka. Možda se 'zblokao' kao bug, nesigurna serija, možda samo nemaš sreće pa se tvoj diks pokvari dok drugih stotine rade.. to je tako. Jamstvo ne pomaže za podatke itd. tj zato postoji backup.

 

-problem, po prošlih par postova zvučiš kao osoba koja je sama instalirala os-lin.. tj danas je to lako, klik-next.. a problem je što se nudi automatika + npr zaštita-enkripcija i to tad treba znati, tj jesi li uključila enkripciju diska, u biosu, u osu, neki treći soft i sl.. ili nisi. Ako nisi, jedan problem manje ali to moraš znati, ne nagađati, jer o tome ovisi što možeš ili ne možeš dalje. .. tj ako je enkripcija ta koja ne dozvoljava, tad ne možeš ništa, tj to je smisao zaštite i tad možeš obrisati disk, instalirati, nema kvara ali nema ni podataka. Ako nije enkripcija, tad su šanse bolje ali to tad sugerira neki kvar ili se 'samo' zbrljavio soft-particija pa postoji šansa popravka-povrata svega, ne samo podataka.

-dalje, ovisno koji FileSys se koristi, npr ext .. tad ovisiš o alatima-softu za spašavanje koji podržavaju taj FS.. npr linux, dok za win imaš daleko više alata-ponude (jer to se realno ne dešava, FS mora raditi, to je osnova i nema tolerancije.. tj kad se nešto desi s diskom tad ili imaš backup ili nemaš.

 

-virus? male-nikakve šanse.. no sve je soft, pa i enkripcija, popularni pod win su crypt-ransomi.. tj tad bi to bilo kao posljedica, ali se moderni crypt virus ne ponaša tako, tj ne dira os-sys nego isključivo dokumente (slike-text-itd..) i tad bi ti os radio 'normalno'. Nešto drugo mora biti.. kvar ili zaštita, dok zaštita može biti veći problem od kvara (i zato ne treba koirstiti sve što se nudi, tj primjer kad 'sigurnost'-zaštita daje suprotni rezultat, tj agenti klase jamesbond imaju razlog dok normalni juzeri ne i tad je bolje bez..).

 

+ askubuntu je dobar izvor mogućih riješenja, ali gledaj i datume + hdd i ssd razliku, tj o tome jednako ovisi što (ne)možeš tj sve se mijenja, os, diskovi, .. + uefi i s tim povezano enkripcija, gpt-mod itd. su kasnije, 2014-nadalje i par godina problemi s install-bootanjem itd. .. a čitaš fix iz 2012.. pa je u kategoriji 'možda', čisto kao kriterij kako trebaš čitati internet riješenja .. sve je možda.