IT trgovine

Links i problemi s njima

sandokan111 pet 22.1.2021 13:14
Azmo kaže...

Kupiš defektan uređaj i vratiš ga sljedeći dan i oni ne daju zamjenu nego šalju na servis i sad bih trebao čekati tko zna koliko nešto što sam kupio NOVO da ga servis popravi???? Pa to više nije novo!!! Zašto ne zamijene odmah pa nek se igraju sa servisom koliko ih volja! Ovo je čisto varanje potrošača.

 Samo se dijagnosticira u servisu, i normalno da ga ne servisiras vec trazis novi zapakirani uredjaj. Samo puno ljudi to ne zna i onda im servisiraju uredjaje stare 3-5-10-20 dana. Hau jes no. U smece s tim skartom. Ionako sve uredjaje prodaju da traju par godina i kad je sve u redu.

texas.bug pon 25.1.2021 19:53
Domaccc kaže...

Links Slavonski Brod iskustvo

Laptop kupljen 4.7.2020., od samog početka pravi jedan te isti problem vidljiv na sljedećem linku https://youtu.be/F_szICRtiNU

 

Slijed događaja u nastavku:

 

13.7.2020. predan u links, zaprimljeno 21.7.2020, datum popravka 27.7.2020. Dijagnostika - Napravljen reset operativnog sustava. Nadograđeni su BIOS i driveri na zadnju verziju. Uređaj uredno prolazi testove pod maksimalnim opterećenjem. Napomena: uzrok kvara je neadekvatna verzija grafičkog drivera.

 

10.9.2020. predan u links, 15.9.2020. zaprimljen u servis, datum popravka 1.10.2020 utrošeno vrijeme rada servisa za popravak laptopa 8h uz opis Dijagnostika - uređaj reagira na tipku za uključivanje i diže OS, uređaj testiran (više dana) u radu i pod opterećenjem, navedena greška nije uočena. Daljnjim pregledom uočeno je da uređaj ima staru verziju BIOS-a i kao staru verziju upravljačkog programa za grafiku. Popravak - OS ažuriran, instalirana zadnja verzija BIOS-a i upravljačkog programa za grafiku, uređaj testiran u radu, test OK!

 

7.12.2020. predan u links, 16.12.2020 zaprimljen u servis, vraćen mi je 5.1.2021. Dijagnostika - uređaj reagira na tipku za uključivanje i diže OS, nije uočen neispravan prikaz slike, uređaj testiran u radu, primijećeno da se ventilator ne vrti odnosno zuji kad se pokušava pokrenuti, testirano sa servisnim ventilatorom, normalno se vrti, neispravan! Popravak - zamijenjen ventilator, uređaj testiran u radu i pod opterećenjem, test OK!

 

Više mi je muka od njih, za iste stvari malo se koristiti engleskim (instalacija drivera), a sljedeći put objašnjenje da su ažurirali upravljačke programe. Na kraju kao ventilator... Smiješno i tužno.

Koliko puta trebam odnijeti na servis da bi imao pravo na povrat novca??

 

Napravio si pogrješku, iz neznanja.

I to veliku.

Pristao si na servis (što je i cilj trgovca da te nagovori na servisiranje) umjesto da si se pozvao na materijalni nedostatak na stvari.

 

Ukoliko se kupac u prvih 6 mjeseci od kupnje pozove na materijalni nedostatak predmnijeva se da je taj nedostatak postojao u trenutku kupnje (prodavatelj ili trgovac može pokušat dokazivati suprotno). U tom slučaju kupac ima 4 izbora, prvo je nova stvar (odnosno zamjena), drugo je povrat novca (to je ono što ZOO naziva raskid ugovora, ali treba to tako naglasti da želis raskid ugovora zbog materijalnog nedostatka), treće je slanje na servis, ili sniženje cijene. Ono što trgovci rade da navode kupca na slanje na servis, jer im taj izbor daje najviše mogućnosti za muljaže.

Nažalost jednom kad izabereš jednu od te 4 mogućnosti više ne možeš mjenjati.

 

https://www.zakon.hr/z/75/Zakon-o-obveznim-odnosima

 

ZAKON O OBVEZNIM ODNOSIMA

 

2. Odgovornost za materijalne nedostatke

 

Materijalni nedostaci za koje prodavatelj odgovara

 

Članak 400.

(1) Prodavatelj odgovara za materijalne nedostatke stvari koje je ona imala u trenutku prijelaza rizika na kupca, bez obzira je li mu to bilo poznato.

(2) Prodavatelj odgovara i za one materijalne nedostatke koji se pojave nakon prijelaza rizika na kupca ako su posljedica uzroka koji je postojao prije toga.

(3) Predmnijeva se da je nedostatak koji se pojavio u roku od šest mjeseci od prijelaza rizika postojao u vrijeme prijelaza rizika, osim ako prodavatelj ne dokaže suprotno ili suprotno proizlazi iz naravi stvari ili naravi nedostatka.

(4) Brisan.

Kad postoje materijalni nedostaci

 

Članak 401.

(1) Nedostatak postoji:

1) ako stvar nema potrebna svojstva za svoju redovitu uporabu ili za promet,

2) ako stvar nema potrebna svojstva za posebnu uporabu za koju je kupac nabavlja, a koja je bila poznata prodavatelju ili mu je morala biti poznata,

3) ako stvar nema svojstva i odlike koje su izrijekom ili prešutno ugovorene, odnosno propisane,

4) kad je prodavatelj predao stvar koja nije jednaka uzorku ili modelu, osim ako su uzorak ili model pokazani samo radi obavijesti,

5) ako stvar nema svojstva koja inače postoje kod drugih stvari iste vrste i koja je kupac mogao opravdano očekivati prema naravi stvari, posebno uzimajući u obzir javne izjave prodavatelja, proizvođača i njihovih predstavnika o svojstvima stvari (reklame, označavanje stvari i dr.),

6) ako je stvar nepravilno montirana pod uvjetom da je usluga montaže uključena u ispunjenje ugovora o prodaji,

7) ako je nepravilna montaža posljedica nedostataka u uputama za montažu.

(2) Ako je kupac na temelju izjava proizvođača ili njegova predstavnika očekivao postojanje određenih svojstava stvari, nedostatak se ne uzima u obzir ako prodavatelj nije znao niti morao znati za te izjave, ili su te izjave bile opovrgnute do trenutka sklapanja ugovora ili one nisu utjecale na odluku kupca da sklopi ugovor.

(3) Proizvođač, u smislu odgovornosti za materijalne nedostatke i jamstva za ispravnost prodane stvari, je proizvođač stvari, uvoznik stvari i svaka druga osoba koja se predstavlja kao proizvođač stavljanjem svojega imena ili naziva, žiga ili druge oznake na stvar.

 

 

Prava kupca

 

Članak 410.

(1) Kupac koji je pravodobno i uredno obavijestio prodavatelja o nedostatku može po svom izboru:

1) zahtijevati od prodavatelja da nedostatak ukloni,

2) zahtijevati od prodavatelja da mu preda drugu stvar bez nedostatka,

3) zahtijevati sniženje cijene,

4) izjaviti da raskida ugovor.

(2) U svakom od tih slučajeva kupac ima pravo i na poprav­ljanje štete prema općim pravilima o odgovornosti za štetu, uključujući i štetu koju je ovaj zbog nedostatka stvari pretrpio na drugim svojim dobrima.

(3) Ako je nedostatak neznatan kupac nema pravo na raskid ugovora, ali mu pripadaju druga prava iz odgovornosti za materijalne nedostatke uključujući i pravo na popravljanje štete.

(3) (4) Troškove otklanjanja nedostatka i predaje druge stvari bez nedostatka snosi prodavatelj.

 

 

 

 

 

texas.bug pon 25.1.2021 20:05
Azmo kaže...

Kupiš defektan uređaj i vratiš ga sljedeći dan i oni ne daju zamjenu nego šalju na servis i sad bih trebao čekati tko zna koliko nešto što sam kupio NOVO da ga servis popravi???? Pa to više nije novo!!! Zašto ne zamijene odmah pa nek se igraju sa servisom koliko ih volja! Ovo je čisto varanje potrošača.

  To je korištenje neznanja kupca.

Kupac u slučaju materijalnog nedostatka (za koji se smatra da je odgovornost trgovca ako se pojavi u roku 6 mjeseci od kupnje) ima pravo 4 stvari na izbor. Jedna od njih je raskid ugovora (odnosno povrat novca) druga je zamjena stvari, treca je slanje na servis, četvrta je smanjenje cijene.

Jasno je zašto trgovci iskorištavaju neukost kupaca i odmah krenu pričati da će slati na servis. NE! Treba ih kupac odmah prekinut i jasno im reći da nikakav servis ne dolazi u obzir, nego se pozvati na materijalne nedostatke i trazit ili raskid ugovora ili novu stvar.

 

 

Zakon o zaštiti potrošača predviđa rad inspektorata i kazne za trgovca koji se ogluši na zahtjev kupca, u članku 137. stavku 3. dio 5. kao i u članku 138. stavak 1. dio 49. kaznit trgovca od 10 000 do 100 000 kuna 

Pazi ovaj dio prema izboru potrošača

https://www.zakon.hr/z/193/Zakon-o-za%C5%A1titi-potro%C5%A1a%C4%8Da

texas.bug pon 25.1.2021 20:10
Vader kaže...

Normalna je procedura da sve ide na servis, tako da ne vidim razloga za ljutnju.

 Netočno, tijekom prvih 6 mjeseci od kupnje u slučaju materijalnog nedostatka, odnosno ako se kupac pozove na isti, tada kupac ima izbor da li servis ili ne. Druge opcije su raskid ugovora što podrazumjeva povrat novca, nova stvar (zamjena) ili smanjenje cijene.

texas.bug pon 25.1.2021 20:17
Azmo kaže...
Meni je normalno da ako kupim novi proizvod da je on i ispravan a ne da odmah ide na servis! To što je to tebi normalno samo pokazuje kolike smo svi ovce da dozvoljavamo da nam za naše novce prodaju poluproizvode.

 Zakon te u potpunosti štiti i pruža ti 4 opcije.

Tko ti je kriv ako dopustiš da te trgovac navuče na opciju servisiranje?

 

hahhaajaads kaže...
Azmo kaže...
Meni je normalno da ako kupim novi proizvod da je on i ispravan a ne da odmah ide na servis! To što je to tebi normalno samo pokazuje kolike smo svi ovce da dozvoljavamo da nam za naše novce prodaju poluproizvode.

 Pa nije to do njih nego jednostavno si dobio defektan uredjaj, nije to samo kod nas nego u cijelom svijetu... Ali kao sto ti je rekao, sve stvari idu prvo u servis pa tek onda se vidi sta bude sa njima.

 Izbor je na kupcu da li će pristat na servis ili će trazit neku od 3 preostale opcije u slučaju materijalnog nedostatka na stvari. Izbor nije na trgovcu, iako trgovci pokušavaju i nažalost uspjevaju smuljati neuke kupce.

azzie kaže...
Azmo kaže...
Meni je normalno da ako kupim novi proizvod da je on i ispravan a ne da odmah ide na servis! To što je to tebi normalno samo pokazuje kolike smo svi ovce da dozvoljavamo da nam za naše novce prodaju poluproizvode.

 Ubuduće kupuj online i ako je nesta defektno ili sumnjivo vrati natrag pa neka se oni natezu. Imamo tu opciju povrata unutar 15 dana i lijepo si osiguran. Tako sam vratio konzolu koja zujala zbog coil whine (to mi nebi priznali na servisu) i kupio novu kod drugoga trgovca koja je bescujna. Svu tehniku treba online kupovati.  

 Čak i ako nije kupljeno na daljinu postoji odgovornost trgovca za materijalne nedostatke u roku 6 mjeseci od kupnje, odnosno preumira se odgovornost trgovca.

Iako i kod kupnje na daljinu postoji zaštita kupaca, koja nažalost vremenski traje samo 14 dana.

Mariokt čet 18.2.2021 14:20

Dakle ovako ide moja priča o Linksiću:
Kupljena konfiguracija složena kod njih sve radi ,ja nadokupim hdd i pitam pošto mi je daleko zg jel mogu ubacit sam hdd unutra,kažu može nema problema(naljepnica ne lijepi više naravno). E sad nastupa nakon par mjeseci problem sa konfiguracijom,gasi se komp svakih pola sata pogotovo kod igara koje dotad nisu pokretane (bar ne tako zahtjevne).
Šaljem na odjel reklamacija o svom trošku konfiguraciju i kažu trebalo bi u tjedan dva sve biti riješeno. Reko ok. Zivkam jednom tjedno i napominjem kad dijagnosticiraju problem nek obavezno zovu (da ne zamijene s nekim sranjem neku komponentu). Nikako doć do dijagnostike.Nakon 30 dana zovem opet i kažu zamjenjena neispravna matična i poslano na moju adresu. Dolazi poštar i traži 200kn. Naplatili dijagnostiku 200kn,a sve u garanciji. Kažu oštećena naljepnica.Ja zovem kažem nije u redu prvo kažete smijem skinuti naljepnicu onda radi nje naplatite 200kn a i sve je u garanciji i pozvao sam se na materijalni nedostatak nesmije se ništa naplatiti a ja nisam ni tražio dijagnostiku. Pišite prigovor. Pišem prigovor,odgovor isti ko vas j ... naljepnica. Odlični su , 30 dana im treba da mi riješe računalo gdje sam naglasio da je hitno , ne nazovu me gdje sam naglasio da zovu i naplate naljepnicu 200kn, halo imam garanciju po komponenti,šta da sam slao komponetu po komponentu jbt?
Uglavnom radi 100kn jeftinije konfiguracije imaš posla sa smradovima. Nikada nijedna trgovina nije tako postupila tako da preporučam što dalje od ovih!!!!

Don_Pingu čet 18.2.2021 19:20

Imao sličan problem prije...mislim da 7-8 godina. Složim tadašnju konfiguraciju kod njih, provjerim s djelatnikom kompatibilnost dijelova, sve ok navodno bilo. Komentiraju oni meni pod upite kako garancija vrijedi za dijelove zasebno, kao i dijagnostika besplatna ako naljepnica ostaje, te da je sve istestirano s njihove strane i praktički "PC is good to go". Vrijeme prolazi, i komp mi se počinje pregrijavat užasno i gasiti tokom rada, reko idem ispuhat prašinu kompresorom i možda to riješi stvar.

 

Poboljšanja nije bilo, i dalje mi se gasio pa sam odnio PC njima nazad na dijagnostiku/reklamaciju. Donesem tada nekom djelatniku, počinje slikat komp u kakvom sam ga stanju doveo (da nebi bilo da su oni štetu kakvu napravili ako je bilo), na šalteru djelatnik jedva kućište znao otvorit...uglavnom, da će mi javit kad ga pošalju na servis, tehnički gdje već da vide šta je. Prošlo 3 tjedna uz pozive itd. dok se nisu udostojili to sve konačno poslat nazad, idem do njih, i kažu oni meni da se komp gasi zbog pregrijavanja (no shit!?) i da je to zbog toga što su unutar tog kućišta jaki dijelovi a kućište nije toliko prostrano (zamislite midi antec kućište tada, sa amd procom fx serije). Da mogu oni riješiti taj problem za dodatnih 400kn da hlađenje montiraju, plus 200 kn dijagnoze. Prepirem se ja s njima da kakvi troškovi dijagnoze, da imam garanciju...kažu oni meni naljepnica je skinuta...pa aj ti imaj komp X vremena i ne obriši prašinu, logični prvi korak kod pregrijavanja tada... Još bile neke prepirke vamo tamo, pa kako sad uopće mora na dijagnozu, pa Vi ste mi komentirali kako je PC istestiran, i da je cjelokupna konfiguracija dobra i trebala bi bit bez greške. Na to meni rekli da mi ne mogu pomoć...

 

Uglavnom, platio sam tih 200kn, rekao više se nikad ne vraćam ovdje, i problem sam si sam riješio ventilatorom od 50kn kojeg sam usput pokupio, i nikad više problema nije bilo...Da mi je samo znat kaj su imali na umu s tih 400kn tada, glava me boli kad se sjetim...

toncek333 pon 22.2.2021 14:01

Evo i ja sam se opekao s Linksom... Do sada nisam imao problema s njima jer mi se nista nije kvarilo, ali evo pred 10 dana sam kupio monitor koji je imao vise mrtvih pixela. Vratio sam ga isti dan i trazio povrat novca, na sto mi zaposlenik odgovara da imam to pravo, ali da monitor prvo mora na servis da se utvrdi neispravnost. Nisam bio dovoljno informiran pa pristajem na to jer mi je rekao da bi taj proces, buduci da je monitor "DOA", trebao trajati max 10 dana. Monitor je prvo poslan u Linksov servis, tamo je zaprimljen i onda proslijeđen u ovlašteni servis. Ja ih onda zovem jer mi nije jasno kako ovi u Links servisu nisu sposobni upaliti monitor i vidjeti grupu mrtvih pixela nasred zaslona, te me zanima koliko ce to jos trajati. Zenska me uvjerava da je to standardna procedura, pitam koliki je vremenski okvir da to ovlasteni servis riješi, a ona meni "a nema nekog okvira, 5-6-7-8-9 dana, ne dugo." 

 

Sad gledam ovu temu i ispada da sam, prije nego sto sam isao vratiti monitor, trebao pomno prouciti zakon i naoruzati se citatima clanaka zakona kako ne bi bio uvucen u njihovu muljazu sa servisom. Samo za usporedbu, u instar sam vraćao napajanje koje je bilo potpuno ispravno (kupljeno u trgovini, spojio sam i skuzio da mi je mbo crkla, a ne napajanje) i samo su na licu mjesta provjerili jesam li vratio sve iz prodajnog pakiranja i vratili mi novac. Ubuduće ću izbjegavati links, pogotovo za ovakve osjetljive artikle.

ministar pon 22.2.2021 21:08
toncek333 kaže...

Evo i ja sam se opekao s Linksom... Do sada nisam imao problema s njima jer mi se nista nije kvarilo, ali evo pred 10 dana sam kupio monitor koji je imao vise mrtvih pixela. Vratio sam ga isti dan i trazio povrat novca, na sto mi zaposlenik odgovara da imam to pravo, ali da monitor prvo mora na servis da se utvrdi neispravnost. Nisam bio dovoljno informiran pa pristajem na to jer mi je rekao da bi taj proces, buduci da je monitor "DOA", trebao trajati max 10 dana. Monitor je prvo poslan u Linksov servis, tamo je zaprimljen i onda proslijeđen u ovlašteni servis. Ja ih onda zovem jer mi nije jasno kako ovi u Links servisu nisu sposobni upaliti monitor i vidjeti grupu mrtvih pixela nasred zaslona, te me zanima koliko ce to jos trajati. Zenska me uvjerava da je to standardna procedura, pitam koliki je vremenski okvir da to ovlasteni servis riješi, a ona meni "a nema nekog okvira, 5-6-7-8-9 dana, ne dugo." 

 

Sad gledam ovu temu i ispada da sam, prije nego sto sam isao vratiti monitor, trebao pomno prouciti zakon i naoruzati se citatima clanaka zakona kako ne bi bio uvucen u njihovu muljazu sa servisom. Samo za usporedbu, u instar sam vraćao napajanje koje je bilo potpuno ispravno (kupljeno u trgovini, spojio sam i skuzio da mi je mbo crkla, a ne napajanje) i samo su na licu mjesta provjerili jesam li vratio sve iz prodajnog pakiranja i vratili mi novac. Ubuduće ću izbjegavati links, pogotovo za ovakve osjetljive artikle.

ako si ga kupio preko web-a, onda su te navukli, ali ako si kupio u trgovini, onda se mora utvrditi materijalni nedostatak i onda dobivas povrat (neka me sandokan ispravi ako sam u krivu)

sandokan111 pon 22.2.2021 22:41
ministar kaže...

ako si ga kupio preko web-a, onda su te navukli, ali ako si kupio u trgovini, onda se mora utvrditi materijalni nedostatak i onda dobivas povrat (neka me sandokan ispravi ako sam u krivu)

 U pravu si nema tu sto. Oni mogu inzistirat da to servis pregleda da ti nisi sto unistio (kod povrata kupnje na daljinu), ali 10 dana je vec puno previse. Ja bi im dao 2 dana i nakon tog slao prijavu za ovakve slucajeve iskoristavanja.

JackIsBack uto 23.2.2021 07:25

Izgleda da dosta ljudi miješa dvije razlicite stvari, materijalni nedostatak i povrat robe u roku od 14 dana.

Povrat robe u roku od 14 dana možete napraviti za bilo koji uređaj kupljen na daljinu (preuzimanje uređaja može biti u poslovnici ili dostava) bez da se navode ikakvi razlozi i nedostaci. Jednostavno javite da želite vratiti uređaj bez pozivanja na bilo kakav kvar ili materijalni nedostatak.

Materijalni nedostatak je nešto drugo i nema veze sa ovim gore opisanim povratom. Na materijalni nedostatak se pozivate ako uređaj ne radi ili ne radi kako treba ili je ostecen. Kada se pozovete na materijalni nedostatak, trgovac može poslati uređaj na servis kako bi servis potvrdio to što vi tvrdite (kvar na uređaju). Taj servis nije servis u smislu popravljanja uređaja nego samo dijagnostika. Nakon što servis potvrdi kvar onda vam trgovac može zamjeniti uređaj ili vratiti novce. Naravno, kvar može biti takav da je vidljiv i laiku na prvi pogled u tom slucaju trgovac ni ne šalje uređaj na servis (dijagnostiku) nego se odmah u dogovoru s kupcem popravlja, zamjenjuje ili radi povrat novca. Za materijalni nedostatak postoje neki vremenski okviri kada vrijede tako da ih provjerite prije nego se pozovete na njih.

Eh da. Postoji i garancija (jamstvo) koje opet nema veze sa ove dvije gore opisane stvari. To je nešto sto izdaje trgovac/proizvođač i vrijedi pod uvjetima koje je on odobrio.

Nekad ce biti bolje pozvati se na materijalni nedostatak a nekad na jamstvo. To ovisi od slucaja do slucaja.

sandokan111 uto 23.2.2021 10:00

Prve dvije godine materijalni nedostatak puno bolje stiti od jamstva, odnosno, jamstvo u najbolju ruku jednako dobro kao mat. nedostatak, a mozebitno losije, tako da je preporuka svakako se pozivati na mat. nedostatak u tom periodu, jamstvo tek nakon 24 mj.

Damir22 uto 23.2.2021 10:13

I moje iskustvo s linksom, koje je u startu pocelo kao i svako negativno ovdje, no, na kraju se pokazalo kao vrlo jednostavna situacija za rijesiti, uz prave argumente.

 

 

Dakle, kupujem hladnjak, ne treba mi, ali ajde, nije skup, lijepo izgleda, pregledam stranicu proizvodjaca, pregledam malo yt filmice..... fora izgleda.

 

Dolazim u links, covjek mi daje kutiju, ja kazem da tu nesto ne stima, jer kutija je obicna kartonska, i samo odstampana naljepnica s imenom proizvoda. No ok, pretpostavimo da je oem, pa da bude jeftinije nisu uzimali nikakve fancy kutije i ambalaze....

 

Uzimam (moja greska), sjedam i auto, i neda mi vrag mira, idem otvoriti kutiju..... sadrzaj kutije vrlo slican proizvodjacevom, no nekih dijelova nema, neki su drugaciji. Umjesto fancy arbg hladnjaka, s kontrolerom i cudima, u kutiji hladnjak vulgaris, s jednim rgb ventom, nepoznatog proizvodjaca. 

 

Gledam ponovo, guglam po nazivu, i svugdje pronalazim isti hladnjak koji odgovara onom sto proizvodjac nudi, cak i na drugim domacim shopovima, ovo sto sam ja kupio - google ne poznaje, nema takvog proizvoda....

 

Vratim se u poslovnicu, objasnim covjeku... pokazem sajt proizvodjaca, pokazem slike i sve...

 

I tu pocima prica - mi to moramo poslati u servis, to je to, mi neznamo, mi nemozemo....

 

Naravno, ne pada mi na pamet, fino objasnim covjeku, da bi meni najbolje odgovarao povrat novca, da se nebih pozivao na pravo povrata (narucen preko weba, preuzet u poslovnici), no, ukoliko oni zele da ide sluzbenim kanalima,i moraju slati to na servis, da cu onda kontaktirati proizvodjaca (links je uvoznik), da se on ocituje kakav to proizvod pod tim imenom prodaje, te da cu ih prijaviti za lazno oglasavanje i dovodjenje kupca u zabludu....

 

Decki su bili kulturni, razumni, svaka cast, nije to uopce do njih, vide i oni da nesto debelo ne stima, vracaju mi novce, i svi sretni i zadovoljni. Manje vise.....

 

Tako da, nisam pristalica prijetnji nekim prijavama i inspekcijama, no, upozoriti svakog trgovca da postupa nezakonito - to uvijek, pa nek on odluci hoce li ispostovati neki zdravi razum i zakon, ili nece.....

keymaster pet 22.10.2021 21:06

Nemam problem ali pitam za savjet.

Sitnica, bežična tipkovnica i miš, ne rade, prošlo je mjesec dana od kupnje.

Kupljeno je preko weba, preuzeto fizički u poslovnici, kao pravna osoba.

Pošto je kupljeno na tvrtku da li to što mijenja sa mojim pravima tj. mogu li tražiti povrat novca ili mora ići na servis?

 

Texpi sub 23.10.2021 10:10
keymaster kaže...

Nemam problem ali pitam za savjet.

Sitnica, bežična tipkovnica i miš, ne rade, prošlo je mjesec dana od kupnje.

Kupljeno je preko weba, preuzeto fizički u poslovnici, kao pravna osoba.

Pošto je kupljeno na tvrtku da li to što mijenja sa mojim pravima tj. mogu li tražiti povrat novca ili mora ići na servis?

 

 S obzirom da se to ne popravlja, dati će ti drugo, novo. Povrat novaca - ovisno ako ti dozvole, pravo na povrat nemaš.

ihush sub 23.10.2021 10:20
keymaster kaže...

Nemam problem ali pitam za savjet.

Sitnica, bežična tipkovnica i miš, ne rade, prošlo je mjesec dana od kupnje.

Kupljeno je preko weba, preuzeto fizički u poslovnici, kao pravna osoba.

Pošto je kupljeno na tvrtku da li to što mijenja sa mojim pravima tj. mogu li tražiti povrat novca ili mora ići na servis?

 

 -na firmu.. tad nemaš dodatno zakon o zaštiti potrošača (jer se odnosi-primjenjuje na male-potrošače-osobe..) ali to je nevažno, drugi dio koji se odnosi na minimalno trajanje jamstva-mat.nedostatak 2god je jednako sporedan jer nije istek tog roka tj duljina trajanja odgovornosti, tako da ti je isto.

-neispravno reklamiraš i dobiješ zamjenu nakon cca tjedan, možda kraće, ovisi koji dan reklamiraš i interna logistika dok prosljedi + dobiješ obavijest na mail-mob.. o stanju reklamacije. Relativno uredno mada bi moglo biti i dvostruko brže pa do trenutno ovisno o trgovini-lokaciji i servisu, jer to se ne popravlja, mijenja se .. ili povrat ako nema zamjene i servis samo utvrdi kvar što može biti obavljeno korz par minuta tj ovisi kad im stigne na radni stol tj logistika .. i zato traje cca tjedan.

borg_hitman sri 3.11.2021 15:53

Pozdrav,

 

trenutno imam problem sa pomenutom tvrtom. Kupio sam produkt kod njih i pokusavam dobiit povrat poreza.

 

Produkt je kupljen u prodavaonici u Sibeniku i kao drzavljanin trece zemlje imam pravo na tax free. Od prodavaca sam dobio popunjen obrazac koji je potrebno ovjeriti na izlazu.

 

Posto sam zurio na avion, zaboravio sam prijaviti carini u Zagrebu i na pasos kontroli su mi rekli da je van dijela gdje se ukrcava na avion. U tom slucaju sam otisao u slijedecoj stanici na izlazu iz EU, to je bio Amsterdam i ovjerio.

 

Od doticnih iz kompanije putem maila, sam dobio obavijest da pecat iz Amsterdama nije vazeci da im treba ovjera iz trece zemlje, sto sam i uradio.

 

Prvo sam im trebao objasniti da drzava u kojoj sam ovjerio nije clanica EU, te da je pecat validan. ( drugi po redu )

 

Nakon toga, misleci napokon da je sve rijeseno i da je papirologija rjesena dobivam mail da je i dalje ne vazece te da sam trebao ici u carinarnicu u Sibenik po neke dokumente.

 

Po pravilima RH nigdje ne spominje tu ovjeru nego ovjeru carinarnice trece zemlje ( https://www.porezna-uprava.hr/en/EN_porezni_sustav/Documents/VATRefund.pdf

 

Da li netko moze predloziti daljnje korake ili da li se moze kontaktirati Porezna uprava RH u ovom slucaju.

 

Stvarno ne znam sta vise da radim?

 

Hvala unaprijed.

ihush sri 3.11.2021 16:22

-taj problem nema veze s konkretnom trgovinom, jamstvom i sl. reklamacijama.. tj početak-uzrok je tvoja greška, na izlazu-carina.. dok se država-porezna uprava neće zamarati jednim slučajem, nećeš ništa riješiti, mada možeš jer je to za državu nevažan iznos samo ako nađeš nekog dobre volje tko ima pečat.. ali to nema veze s trgovinom. Idući put se drži protokola, tad nema problema.

borg_hitman sri 3.11.2021 16:51
ihush kaže...

-taj problem nema veze s konkretnom trgovinom, jamstvom i sl. reklamacijama.. tj početak-uzrok je tvoja greška, na izlazu-carina.. dok se država-porezna uprava neće zamarati jednim slučajem, nećeš ništa riješiti, mada možeš jer je to za državu nevažan iznos samo ako nađeš nekog dobre volje tko ima pečat.. ali to nema veze s trgovinom. Idući put se drži protokola, tad nema problema.

 

Sve je uradeno po protokolu.

 

Pecat udaren na izlazu iz EU i ulazu u trecu zemlju. Trgovina odbija povrat poreza. U prodavnici mi je receno da se pecat udara na carini, moj izlazi iz EU je bio u Holandiji, sto je po pravilima EU. 

Dosta sam robe kupio u drugim drzavama EU i nikad problema nisam imao oko povrata poreza, prvi put ovdje. Cak sam i u HG spotu kupovao bez problema.

 

Pecati na formularu postoje, od izlaza iz EU do ulaza u trecu zemlju da je roba unesena gdje oni i dalje odbijaju povrat poreza ( znaci 2 pecata na obrazu potvrduju da je roba izasla iz prostora RH i EU)

 

Lijep pozdrav

ihush sri 3.11.2021 17:02

-niskozemska-holandija.. je eu, hr je eu, nisi izašao u treću zemlju ili ne razumiješ što znači treća zemlja?

-napravio si propust prilikom izlaska (sam to kažeš), tvoj problem.. ili, što misliš da bi sad porezna ili trgovina trebali napraviti? kako? po kojem zakonu-pravilu? Ne može ti links vratiti pdv, ne pripada trgovini nego poreznoj, njoj moraš dati dokaz izvoza koji si propustio napraviti na izlazu.. kad poreznoj daš takav dokaz, tad će ti porezna vratiti pdv, dok ćeš tad platiti neki drugi pdv druge-treće države pa je pitanje koliko čitava priča može biti isplativa tj propustio si važan korak u protokolu, papirologija.. tj zakoni-pravila-birokracija su upravo to, 'slijepo držanje pravila'.. čak i kad je besmisleno, ali to je jedini pravni način, ostalo je sve stvar sreće-dobre volje ili kako ćeš uvjeriti nekog refereinta da ti nešto poštambilja, jer za državu je to zanemariv iznos, problem je samo na osnovu čega misliš dobiti takav pečat.. pisanjem u ovoj temi sigurno nećeš to riješiti, tj podsjetnik, ti si preskočio taj dio u žurbi, tvoja greška.. i tad kad je tvoja greška, tad ni ono što inače imaš pravo ne moraš dobiti, tj greške se plaćaju a sustav se neće ni pokrenuti zbog pojedinog slučaja, tj morao bi biti nešto extremno-važno da se napravi izuzetak.

kostolomac sri 3.11.2021 17:05
borg_hitman kaže...

Sve je uradeno po protokolu.

 

Pecat udaren na izlazu iz EU i ulazu u trecu zemlju. Trgovina odbija povrat poreza. U prodavnici mi je receno da se pecat udara na carini, moj izlazi iz EU je bio u Holandiji, sto je po pravilima EU. 

Dosta sam robe kupio u drugim drzavama EU i nikad problema nisam imao oko povrata poreza, prvi put ovdje. Cak sam i u HG spotu kupovao bez problema.

 

Pecati na formularu postoje, od izlaza iz EU do ulaza u trecu zemlju da je roba unesena gdje oni i dalje odbijaju povrat poreza ( znaci 2 pecata na obrazu potvrduju da je roba izasla iz prostora RH i EU)

 

Lijep pozdrav

 U pravu si potpuno, nažalost neznanje zaposlenika dotične trgovine je ovdje problem.

 Uopće ti nije bio potreban pečat od hr carine na izlasku, bilo koji pečat carine u EU vrijedi.

 

 Kolega koji ima CH državljanstvo  ( treća zemlja ) dosta puta je kod nas kupovao stvari, a ja sam mu slao gore sa svojim vozilima. Ovjeravali smo mu izlaz iz EU u A, D , F i IT i nikad problema s povratom.

 

Ovdje je riječ isključivo o neznanju .....a ovo da si trebao u Šibenik na carinu je nebuloza žešća. Zato i postoji obrazac kojeg ti pošiljatelj ovjeri i ispuni ( većina njih ), isti se ovjeri na izlazu iz EU ( a to ne mora biti HR, nego bilo koja zemlja u EU )

 

Nažalost ne mogu ti dati konkretan savjet za pomoć jer  si očito naletio na nekog tko nije baš upućen na temu vezanu  uz povrat poreza.

borg_hitman sri 3.11.2021 17:06
ihush kaže...

-niskozemska-holandija.. je eu, hr je eu, nisi izašao u treću zemlju ili ne razumiješ što znači treća zemlja?

-napravio si propust prilikom izlaska (sam to kažeš), tvoj problem.. ili, što misliš da bi sad porezna ili trgovina trebali napraviti? kako? po kojem zakonu-pravilu? Ne može ti links vratiti pdv, ne pripada trgovini nego poreznoj, njoj moraš dati dokaz izvoza koji si propustio napraviti na izlazu.. kad poreznoj daš takav dokaz, tad će ti porezna vratiti pdv, dok ćeš tad platiti neki drugi pdv druge-treće države pa je pitanje koliko čitava priča može biti isplativa tj propustio si važan korak u protokolu, papirologija.. tj zakoni-pravila-birokracija su upravo to, 'slijepo držanje pravila'.. čak i kad je besmisleno, ali to je jedini pravni način, ostalo je sve stvar sreće-dobre volje ili kako ćeš uvjeriti nekog refereinta da ti nešto poštambilja, jer za državu je to zanemariv iznos, problem je samo na osnovu čega misliš dobiti takav pečat.. pisanjem u ovoj temi sigurno nećeš to riješiti, tj podsjetnik, ti si preskočio taj dio u žurbi, tvoja greška.. i tad kad je tvoja greška, tad ni ono što inače imaš pravo ne moraš dobiti, tj greške se plaćaju a sustav se neće ni pokrenuti zbog pojedinog slučaja, tj morao bi biti nešto extremno-važno da se napravi izuzetak.

 Druze pecat udaren u Norveskoj i Nizozemskoj, oba imaju na formularu, jer su trazili dokaz i tu sam otisao u carinarnicu trece drzave ( Norveske ) i odradio. Znaci dokaz za izvoz je tu. Oni i dalje odbijaju povrat. Ne razumijem da li citas moj post ili sta? 

 

Pitanje je da li postoji neki drugi korak ili cisto da upozorim druge kupce za ovaj dio sto rade....

 

Trgovina ne porezna ni carinarnica , nego trgovnia odbija povrat poreza iako je dokumentacija odradena kako je trebala biti.

ihush sri 3.11.2021 17:11
borg_hitman kaže...
..

 

Pecati na formularu postoje, od izlaza iz EU do ulaza u trecu zemlju da je roba unesena gdje oni i dalje odbijaju povrat poreza ( znaci 2 pecata na obrazu potvrduju da je roba izasla iz prostora RH i EU)

 

..

 

kostolomac kaže...
..

 

Nažalost ne mogu ti dati konkretan savjet za pomoć jer  si očito naletio na nekog tko nije baš upućen na temu vezanu  uz povrat poreza.

 -čitaš li? .. vidi boldano, hr je eu, ako je u niskozemskoj tad roba nije izašla iz eu, jasnije? Tek kad roba izađe može imati papir-izvoz-pečat. Švica koju navodiš nije eu (na pola), nizozemska je eu, roba tad nije izvezena i tad nema povrata pdv-a.

borg_hitman sri 3.11.2021 17:13
kostolomac kaže...
borg_hitman kaže...

Sve je uradeno po protokolu.

 

Pecat udaren na izlazu iz EU i ulazu u trecu zemlju. Trgovina odbija povrat poreza. U prodavnici mi je receno da se pecat udara na carini, moj izlazi iz EU je bio u Holandiji, sto je po pravilima EU. 

Dosta sam robe kupio u drugim drzavama EU i nikad problema nisam imao oko povrata poreza, prvi put ovdje. Cak sam i u HG spotu kupovao bez problema.

 

Pecati na formularu postoje, od izlaza iz EU do ulaza u trecu zemlju da je roba unesena gdje oni i dalje odbijaju povrat poreza ( znaci 2 pecata na obrazu potvrduju da je roba izasla iz prostora RH i EU)

 

Lijep pozdrav

 U pravu si potpuno, nažalost neznanje zaposlenika dotične trgovine je ovdje problem.

 Uopće ti nije bio potreban pečat od hr carine na izlasku, bilo koji pečat carine u EU vrijedi.

 

 Kolega koji ima CH državljanstvo  ( treća zemlja ) dosta puta je kod nas kupovao stvari, a ja sam mu slao gore sa svojim vozilima. Ovjeravali smo mu izlaz iz EU u A, D , F i IT i nikad problema s povratom.

 

Ovdje je riječ isključivo o neznanju .....a ovo da si trebao u Šibenik na carinu je nebuloza žešća. Zato i postoji obrazac kojeg ti pošiljatelj ovjeri i ispuni ( većina njih ), isti se ovjeri na izlazu iz EU ( a to ne mora biti HR, nego bilo koja zemlja u EU )

 

Nažalost ne mogu ti dati konkretan savjet za pomoć jer  si očito naletio na nekog tko nije baš upućen na temu vezanu  uz povrat poreza.

 I meni tako izgleda , cini mi se ustvari kao da izbjegavaju vratiti novce.

 

Zvao sada jednu od prodavnica i pitao sta treba momak mi rekao sve ovo sto imam. Ali ovu iz podrske navode svaki put drugu papirologiju. Prvo nisu znali da Norveska nije u EU, trebalo im je to objasniti pa dalje.

 

Meni je najgore sto ja nisam u RH nego 2000km daleko pa ne mogu fizicki nista, nego moram preko maila.

 

Ali hvala ti sto si potvrdio da sam u pravu, jer gdje god na internetu procitam kaze fino udaris pecat i vozi. Jer ima dosta turista koji nece ovjeriti na izlazu iz RH nego recimo neke druge drzave i ovako im nece vratiti novce, jer je tamo netko ne upucen u proceduru.

borg_hitman sri 3.11.2021 17:14
ihush kaže...
borg_hitman kaže...
..

 

Pecati na formularu postoje, od izlaza iz EU do ulaza u trecu zemlju da je roba unesena gdje oni i dalje odbijaju povrat poreza ( znaci 2 pecata na obrazu potvrduju da je roba izasla iz prostora RH i EU)

 

..

 

kostolomac kaže...
..

 

Nažalost ne mogu ti dati konkretan savjet za pomoć jer  si očito naletio na nekog tko nije baš upućen na temu vezanu  uz povrat poreza.

 -čitaš li? .. vidi boldano, hr je eu, ako je u niskozemskoj tad roba nije izašla iz eu, jasnije? Tek kad roba izađe može imati papir-izvoz-pečat. Švica koju navodiš nije eu (na pola), nizozemska je eu, roba tad nije izvezena i tad nema povrata pdv-a.

 Ti fkt ne citas, roba je izasla u Norvesku i pecat udaren tamo. Samo sto sam prvo udario i u Holandiji jer po pravilima EU to je dovoljno:

 

https://ec.europa.eu/taxation_customs/guide-vat-refund-visitors-eu_en

 

  • You will receive an invoice for the goods. You must show the invoice, the refund form, the goods and any other necessary documents to the customs officers of the last EU country you leave. The customs officers must stamp the form as proof of export. Without the stamp, you will not obtain the refund.

 

Poslije toga je ovjereno u Norveskoj pored prvog pecata.

ihush sri 3.11.2021 17:18
borg_hitman kaže...
..moj izlazi iz EU je bio u Holandiji, sto je po pravilima EU. 

..

 -gle što pišeš, .. 

borg_hitman kaže...
..

 Ti fkt ne citas, roba je izasla u Norvesku i pecat udaren tamo.

 -tek si sad spomenuo norvešku (u postu iznad), do sad amsterdam-nizozemska (holandija).. ok?

 

-ne možeš tako brljaviti s podatcima koje daš, tj znamo samo ono što napišeš, dok ti očigledno imaš problem s time da se pravila moraš precizno pridržavati, nije to onako kako se sjetiš..

-možemo znati samo ono što napišeš, pročitaj ponovo redom postove i vidi što si pisao.. gdje je norveška?

borg_hitman sri 3.11.2021 17:22
ihush kaže...
borg_hitman kaže...
..moj izlazi iz EU je bio u Holandiji, sto je po pravilima EU. 

..

 -gle što pišeš, .. 

borg_hitman kaže...
..

 Ti fkt ne citas, roba je izasla u Norvesku i pecat udaren tamo.

 -tek si sad spomenuo norvešku (u postu iznad), do sad amsterdam-nizozemska (holandija).. ok?

 

-ne možeš tako brljaviti s podatcima koje daš, tj znamo samo ono što napišeš, dok ti očigledno imaš problem s time da se pravila moraš precizno pridržavati, nije to onako kako se sjetiš..

-možemo znati samo ono što napišeš, pročitaj ponovo redom postove i vidi što si pisao.. gdje je norveška?

 

ovdje:

 

borg_hitman kaže...

 

Od doticnih iz kompanije putem maila, sam dobio obavijest da pecat iz Amsterdama nije vazeci da im treba ovjera iz trece zemlje, sto sam i uradio.

 

Prvo sam im trebao objasniti da drzava u kojoj sam ovjerio nije clanica EU, te da je pecat validan. ( drugi po redu )

 

Nakon toga, misleci napokon da je sve rijeseno i da je papirologija rjesena dobivam mail da je i dalje ne vazece te da sam trebao ici u carinarnicu u Sibenik po neke dokumente.

 

 

ovdje:

 

borg_hitman kaže...
ihush kaže...

-taj problem nema veze s konkretnom trgovinom, jamstvom i sl. reklamacijama.. tj početak-uzrok je tvoja greška, na izlazu-carina.. dok se država-porezna uprava neće zamarati jednim slučajem, nećeš ništa riješiti, mada možeš jer je to za državu nevažan iznos samo ako nađeš nekog dobre volje tko ima pečat.. ali to nema veze s trgovinom. Idući put se drži protokola, tad nema problema.

 

Pecati na formularu postoje, od izlaza iz EU do ulaza u trecu zemlju da je roba unesena gdje oni i dalje odbijaju povrat poreza ( znaci 2 pecata na obrazu potvrduju da je roba izasla iz prostora RH i EU)

 

i ovdje:

 

borg_hitman kaže...
ihush kaže...

-niskozemska-holandija.. je eu, hr je eu, nisi izašao u treću zemlju ili ne razumiješ što znači treća zemlja?

-napravio si propust prilikom izlaska (sam to kažeš), tvoj problem.. ili, što misliš da bi sad porezna ili trgovina trebali napraviti? kako? po kojem zakonu-pravilu? Ne može ti links vratiti pdv, ne pripada trgovini nego poreznoj, njoj moraš dati dokaz izvoza koji si propustio napraviti na izlazu.. kad poreznoj daš takav dokaz, tad će ti porezna vratiti pdv, dok ćeš tad platiti neki drugi pdv druge-treće države pa je pitanje koliko čitava priča može biti isplativa tj propustio si važan korak u protokolu, papirologija.. tj zakoni-pravila-birokracija su upravo to, 'slijepo držanje pravila'.. čak i kad je besmisleno, ali to je jedini pravni način, ostalo je sve stvar sreće-dobre volje ili kako ćeš uvjeriti nekog refereinta da ti nešto poštambilja, jer za državu je to zanemariv iznos, problem je samo na osnovu čega misliš dobiti takav pečat.. pisanjem u ovoj temi sigurno nećeš to riješiti, tj podsjetnik, ti si preskočio taj dio u žurbi, tvoja greška.. i tad kad je tvoja greška, tad ni ono što inače imaš pravo ne moraš dobiti, tj greške se plaćaju a sustav se neće ni pokrenuti zbog pojedinog slučaja, tj morao bi biti nešto extremno-važno da se napravi izuzetak.

 Druze pecat udaren u Norveskoj i Nizozemskoj, oba imaju na formularu, jer su trazili dokaz i tu sam otisao u carinarnicu trece drzave ( Norveske ) i odradio. Znaci dokaz za izvoz je tu. Oni i dalje odbijaju povrat. Ne razumijem da li citas moj post ili sta? 

 

Pitanje je da li postoji neki drugi korak ili cisto da upozorim druge kupce za ovaj dio sto rade....

 

Trgovina ne porezna ni carinarnica , nego trgovnia odbija povrat poreza iako je dokumentacija odradena kako je trebala biti.