IT trgovine

Links i problemi s njima

ihush sri 3.11.2021 17:29

-gle, tek si kasnije naveo norvešku, provjeri-čitaj postove po redu.

-primjer koji ti daje kostolomac je ok, i primjeti da su to sve susjedne države švice.. naravno da to može, vrijedi, kad izlaziš iz eu u treću zemlju.

-ti si znači iz nizozemske išao za norvešku i tamo si to poštambiljao? .. tad to treba vrijediti, nema razloga da ne vrijedi, no tad nema veze dio s kojim počinješ put s aerodroma hr-zg.. gdje si to trebao napraviti.

-poreznoj trebaš dostaviti popunjene obrasce pečatirane od odgovarajuće carinske službe države iz koje si izašao izvan eu u treću zemlju i nema razloga da to ne vrijedi, nema razloga da ti neki službenik to osporava, po kojoj osnovi, tj u svakom odbijanju zahtijeva moraju navesti razlog, obrazloženje, stavak zakona itd. i tad znaš što dalje ili zašto nešto ne može.

 

-Traži odgovor porezne i moraš dobiti, ili porez ili obrazloženje zašto ne..

borg_hitman sri 3.11.2021 17:33
ihush kaže...

-gle, tek si kasnije naveo norvešku, provjeri-čitaj postove po redu.

-primjer koji ti daje kostolomac je ok, i primjeti da su to sve susjedne države švice.. naravno da to može, vrijedi, kad izlaziš iz eu u treću zemlju.

-ti si znači iz nizozemske išao za norvešku i tamo si to poštambiljao? .. tad to treba vrijediti, nema razloga da ne vrijedi, no tad nema veze dio s kojim počinješ put s aerodroma hr-zg.. gdje si to trebao napraviti.

-poreznoj trebaš dostaviti popunjene obrasce pečatirane od odgovarajuće carinske službe države iz koje si izašao izvan eu u treću zemlju i nema razloga da to ne vrijedi, nema razloga da ti neki službenik to osporava, po kojoj osnovi, tj u svakom odbijanju zahtijeva moraju navesti razlog, obrazloženje, stavak zakona itd. i tad znaš što dalje ili zašto nešto ne može.

 

-Traži odgovor porezne i moraš dobiti, ili porez ili obrazloženje zašto ne..

 Hvala ti, sutra cu zvati poreznu da pitam, jer informaciju od lika u prodavnici sto sam dobio jeste da dodem kod njih s papirima i oni mi izvrse povrat, ne porezna. ( valjda oni dalje s poreznom rjesavaju )

ali ovi na mailu nikako da priznaju papirologiju

 

Mislim da jos ne shvataju da je Hrvatska u EU.

 

Poruka od njih:

 

porezni savjetnici nam kažu da je kupac trebao sa tim obrascem ako je robu kupio u Šibeniku što po MP računu i je otići u carinsku ispostavu Šibenik i prijaviti izvozno carinjenje (što prijenos robe preko granice i je) i dobiti žig sa brojem ovjere. Jer hrvatske dokumente ovjerava hrvatska carina i nije legitimno da hrvatski dokument povrat pdv-a ovjerava strana država.

 

a prije toga:

 

na obrascu PDV-P kojeg ste nam dostavili razvidna je ovjera carinarnice Nizozemska – a Nizozemska je u EU – tako da ovaj zahtjev ne dokazuje upotrebu dobara na području treće zemlje, te predmetno nije podloga za povrat PDV-a.
Da bi obrazac bio podloga za povrat PDV-a dobra moraju iz EU otići u treće zemlje -  a dokaz je ovjera carine treće zemlje.

 

Znaci sami sebe kontriraju haha

kostolomac sri 3.11.2021 18:05
ihush kaže...
borg_hitman kaže...
..

 

Pecati na formularu postoje, od izlaza iz EU do ulaza u trecu zemlju da je roba unesena gdje oni i dalje odbijaju povrat poreza ( znaci 2 pecata na obrazu potvrduju da je roba izasla iz prostora RH i EU)

 

..

 

kostolomac kaže...
..

 

Nažalost ne mogu ti dati konkretan savjet za pomoć jer  si očito naletio na nekog tko nije baš upućen na temu vezanu  uz povrat poreza.

 -čitaš li? .. vidi boldano, hr je eu, ako je u niskozemskoj tad roba nije izašla iz eu, jasnije? Tek kad roba izađe može imati papir-izvoz-pečat. Švica koju navodiš nije eu (na pola), nizozemska je eu, roba tad nije izvezena i tad nema povrata pdv-a.

 Ti ne citas ocito, jer bi vidio da sam napisao kako smo udarali pecate za robu kupljenu u HR ( zadnje su bili madraci i kreveti )  u A, D, F, ili IT za ''kupca'' u CH. CH se vodi isto treća zemlja kao i u ovom slučaju Srbija.

borg_hitman čet 4.11.2021 12:43

Znaci zadnji njihov odgovor na gore poruku:

 

mi smo Vam dali svoje mišljenje na temelju preporuka nadležnih tijela te ukoliko niste zadovoljni imate pravo na daljnje upućivanje svojih zahtjeva kod nadležnih institucija.

 

nigdje veze, da li netko zna sta mogu dalje uciniti....

 

Sad sam kupio nesto kod njih i nikad vise...

borg_hitman pet 5.11.2021 21:34
sandokan111 kaže...
borg_hitman kaže...
nigdje veze, da li netko zna sta mogu dalje uciniti....

 Pogledaj tu

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=17722

 

Ako imas sve sto se tu navodi (ne da mi se sve citat) posalji poreznoj upit/poruku, ili nadji telefon kontakt pa ih zovi. Na kraju krajeva oni su ti koji su nadlezni nad ovim.

 Drug, pogledaj datum: Zagreb, 20.09.2011

 

Hrvatska je usla u EU 01. 07. 2013., ali po pravilima porezne uprave, oni traze da se pecat stavi iz drzave u koju si onio robu , ok to je isto odradeno.

 

Pravilink sto sam nasao na engleskom:  https://www.porezna-uprava.hr/en/EN_porezni_sustav/Documents/VATRefund.pdf

 

plus ovdje kaze:   https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?ID=17697

 

Porez na dodanu vrijednost vraća prodavatelj, jer je prodavatelj kao porezni obveznik pri prodaji dobara naplatio taj porez.

 

 

ukay1000 pet 5.11.2021 21:54

To je tocno.
Ali, u mojoj firmi se ne vraca pdv na prodajnom mjestu vec ga rješava racunovodstvo.
Kupis u hrv, odneses robu u npr. sloveniju, firma knjizi racun i salje dokumente o knjizenju racuna, racunovodstvo vraca pdv.
EZ.

borg_hitman pet 5.11.2021 21:59

To je za unutar EU izmedu kompanija, o cemu ovdje pricamo je fizicko lice iz trece zemlje.

 

Svugdje u EU ide:

 

-kupis robu

- das carini da pecatira na izlazu iz EU ( nebitno koja granica )

- vratis se u prodavnicu s tim papirom i oni ti vrate novice ( ili posalju SWIFTom ako ne modes doci )

 

Kako sada recimo po njihovom, Amer ili netko ko nije iz EU, dosao u HR na par dana kupi nesto, ode u Budimpestu posjeti i na izlazu iz EU preko Budimpeste uradi pecati i posalje im, onda isto kazu:

 

 

"Hrvatske dokumente ovjerava hrvatska carina i nije legitimno da hrvatski dokument povrat pdv-a ovjerava strana država."

sandokan111 pet 5.11.2021 23:34
borg_hitman kaže...

Drug, pogledaj datum: Zagreb, 20.09.2011

Hrvatska je usla u EU 01. 07. 2013., ali po pravilima porezne uprave, oni traze da se pecat stavi iz drzave u koju si onio robu , ok to je isto odradeno.

Pravilink sto sam nasao na engleskom:  https://www.porezna-uprava.hr/en/EN_porezni_sustav/Documents/VATRefund.pdf

plus ovdje kaze:   https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?ID=17697

Porez na dodanu vrijednost vraća prodavatelj, jer je prodavatelj kao porezni obveznik pri prodaji dobara naplatio taj porez.

 Ne znam kakve tocno veze ima datum ako se tice teme. Ono sto sam vidio na linku je bio neki kontakt ako ima problema. Da, trgovina vraca, ono malo sto sam vracao sam radio kako si opisao, ali na kraju krajeva, nad svime je nadlezna porezna. Ako ti trgovina odbija obaviti povrat, obratis se poreznoj. Ako porezna kaze da je sve u redu i da ti moraju obaviti povrat onda im mozes sjesti na vrat. Vjerojatno bi mogao i ovako da unajmis nekog odvjetnika i da se nateze s trgovinom samo je to neisplativo. Mislim da je ovako jednostavnije jer ce ti porezna odgovoriti da li si u pravu ili ne i sto poduzeti ako si u pravu. Bez dodatnih naknada, a sve sto se zahtjeva je email. Cak nisam siguran ni dal je trzna inspekcija zaduzena za ovako nesto. Na kraju krajeva, nista te ne kosta da se i njima obratis. U najgoru ruku ces dobit odgovor "nismo nadlezni". Nisam se s ovakvim slucajevima susretao pa nisam puno vise od pomoci od ovog sto sam napisao, obzirom da bih ja na ovaj nacin postupio i ne razbijao glavu previse.