Grafičke kartice

Od čega je sastavljena grafička kartica?

Whalter vT pet 19.12.2008 11:32

Samo da nadopunim PC Street Hackera kada govori o sabirnicama grafičkih kartica.

Između ostalih još postoje i slijedeće sabirnice:

 

MCA - razvio IBM, revolucionaran u svoje vrijeme, preteća Plug n Play-a, ali nije zaživjelo zbog nekompatibilnosti.

VL-BUS - na 486 i prvim Pentium MBO, slot za krafičke karticne propusnosti kao i PCI slot, samo fizički znatno veći.

Juventus 4ever ned 4.1.2009 20:37
PC Street Hacker kaže...

Tema za početnike.Ova tema će objasniti od čega je sastavljena grafička kartica i objasniti čemu služi svaki dio.

Evo krenimo.

Tipična grafička kartica(bez poklopca)

 

GPU-grafički procesor, ujedno i glavni dio koji prevodi binarni kod u sliku(na ovoj slici se nalazi ispod aktivnog hladnjaka).LINK

 

VRAM-služi za pohranjivanje najnužnijih podataka za GPU, najčešće teksture(nalazi se ispod pasivnih hladnjaka).LINK


KONEKTOR-Služi za spajanje na matičnu ploču tj. za spajanje na računalo,postoje AGP,PCI,PCI Express.LINK

 

VGA IZLAZ-To je utor koji služi za spajanje grafičke kartice na CRT monitor.LINK  LINK

 

DVI IZLAZ-To je utor koji služi za spajanje grafičke kartice na LCD monitor.LINK

 

Što su to uopće sabirnice?

 

Sabirnice su podskup unutar računala ili neke druge elektroničke opreme koja kroz jedan dogovoreni standard omogućava usmjeravanje podataka i upravljačkih signala između: integriranih krugova kao na primjer CPU i memorije, ostalih uređaja koje sačinjavaju računalo pod skupova unutar računala, ili izmedu međuspojnica koje dozvoljavaju spajanje računala s vanjskim svijetom.

 

Postoje:

 

ISA-sabirnica za IBM računala,napravljena je za spajanje(proširenje) grafičkih kartica sa matičnom pločom

 

PCI-ova sabirnica stvorena je kao zamjena za zastarjelu ISA sabirnicu

 

AGP-također i ova sabirnica poboljšana je od PCI i radi na duplo bržem taktu,smislio je Intel

 

PCI Express-dosad najbrža i najmanja sabirnica.

 

Ovo je slika sabirnica.

 

Sad govorimo o spajanju dvije ili više grafičkih kartica.Pa krenimo.

Postoje dvije vrste spajanja a to su SLI i Crossfire.

 

SLI-SLI je stvoren da se može staviti dvije kartice kao jedna.Naravno to mogu biti vrlo vrlo jake performanse, SLI grafičke kartice koriste isključivo PCI Express x16 utore(pogledaj sliku).Naravno i matična ploča mora podržavati SLi,

a takve ploče moraju imati nForce čipset.Ovo vrijedi samo za NVIDIA-u. LINK

 

Crossfire-također stvoren za uparivanje dviju grafičkih kartica za dobivanje boljih performansi.On je da tako kažemo konkurencija nvidia-jim SLI koja također upariva dvije grafičke.Ovo vrijedi samo za ATI. LINK

 

ATI Crossfire tehnologija podržava četiri moda rada.

 

SuperTiling: Ovaj način rada dijeli ekran na manje kvadratiće slične šahovskoj ploči. Supertiling podržava rad sa svim Direct3D aplikacijama, ali ne i sa OpenGL aplikacijama. Ovo je najsporiji način rada te se pretpostavlja da daje snagu od svega 1.15x snage jedne kartice.

 

Split Frame Rendering: Ovaj način rada horizontalno dijeli ekran na dva jednaka pravougaonika. Svaka grafička kartica obrađuje po jedan pravougaonik. Ovo je najčešći način rada sa OpenGL aplikacijama. Nažalos performanse su u rangu sa SuperTiling-om.

 

Alternate Frame Rendering: U ovom načinu rada jedna grafička kartica "obrađuje" parne dok druga neparne FPS (Frame Per Second). Ovaj način rada daje najbolje performanse.

 

CrossFire Super AA: Ovaj način rada nije dizajniran da bi povečao perfomanse, već da bi poboljšao kvalitet prikaza u 3D aplikacijama. Ovaj mod uduplava AA(Anti-Aliasing) bez gubitka perfomansi.

 

Eto to bi bilo to.Možda i napravim koji update.(napravljen 9.9.2008 17:46)

 

 

 

 

  Neznam dal te neko prije ispravio ili nije, al SLI i CF podržavaju kod nvidie 3 Way SLI/ 3 kartice ( za nvidiu nisam 100% ziher dal mogu tri 9800 GX2 u SLI.) , A kod ATI-a , 6 Čipova tj tri grafe HD 4870 x2 ili HD 3870 X2..

I ne stvori se jedna grafa.. kak si ti napisao nego se dijele zadaci na više grafa....
igy sri 4.2.2009 20:25
Razer_Copperhead kaže...

Mene zanima jedna stvar imam grafičku 9800 GX2 i piše na kutiji PCI 2.0. Zanima me da li je taj PCI 2.0 isto što i pci express 16 ili je taj pci express 16 PCI 1.0? Eto ako mi možete to objasnit. Hvala.

 PCIE 16 1.0 (ili bez 1.0) razlikuje se od 2.0 po vecoj propusnosti ovog drugog. prednost je sto su medusobno kompatibilni...
leo_819 sri 4.2.2009 22:03

Alex55 kaže...
igy kaže...
Alex55 kaže...
Kako se zovu one grafičke kartice koje su spojene u Crossfire???
 mislim da se ne zovu nikako za amd je crossfire za nvidiu sli povezivanje
 Ne!!!

Kako se zove ta grafička kartca (ima ih četiri)???
 mislis ovo sa slike???...to je HD 3850

gamer 16 ned 17.5.2009 13:45

Da ne otvaram novu temu zanima me sta znaci shader/stream procesorssors  npr:na gf gts 250 je 120 tih jedinica a na hd 4830 ih ima 640 moze li tko to malo objasniti koja je razlika i dali se to osjeti u igrama?.hvala

 

microman ned 17.5.2009 15:12
gamer 16 kaže...

Da ne otvaram novu temu zanima me sta znaci shader/stream procesorssors  npr:na gf gts 250 je 120 tih jedinica a na hd 4830 ih ima 640 moze li tko to malo objasniti koja je razlika i dali se to osjeti u igrama?.hvala

 

 Moglo bi se reči da su to jezgre GPU-a.Stream/Shader to je ista stvar samo različiti proizvođači rabe različito ime i drugačiju arhitekturu.I da osijeti se u igrama.Više je bolje.
gamer 16 ned 17.5.2009 15:32
microman kaže...
gamer 16 kaže...

Da ne otvaram novu temu zanima me sta znaci shader/stream procesorssors  npr:na gf gts 250 je 120 tih jedinica a na hd 4830 ih ima 640 moze li tko to malo objasniti koja je razlika i dali se to osjeti u igrama?.hvala

 

 Moglo bi se reči da su to jezgre GPU-a.Stream/Shader to je ista stvar samo različiti proizvođači rabe različito ime i drugačiju arhitekturu.I da osijeti se u igrama.Više je bolje.
 znaci onda bi po tome bila bolja hd 4830 od palit gainward gts 250?
microman ned 17.5.2009 15:36
gamer 16 kaže...
microman kaže...
gamer 16 kaže...

Da ne otvaram novu temu zanima me sta znaci shader/stream procesorssors  npr:na gf gts 250 je 120 tih jedinica a na hd 4830 ih ima 640 moze li tko to malo objasniti koja je razlika i dali se to osjeti u igrama?.hvala

 

 Moglo bi se reči da su to jezgre GPU-a.Stream/Shader to je ista stvar samo različiti proizvođači rabe različito ime i drugačiju arhitekturu.I da osijeti se u igrama.Više je bolje.
 znaci onda bi po tome bila bolja hd 4830 od palit gainward gts 250?
 Po sirovoj snazi samo GPU-a da.No na konačne preformanse u globalu odlučuje i puno drugih stvari.I konačno je GTS250 brža od HD4830.
Samo da napomenem da ATI-eve grafe bolje računaju fiziku(Physx) baš zbog veče količine Shadera.
Gamer-gts sub 23.5.2009 01:04
zerocool12 kaže...

Ima li tko kakvu grafu za predlozit ali da bude geforceica i da se povezuje u SLI, naime imam vec geforce 8800gs i htio bih je spojit s nekvom jacom...

 Ne možeš s jačom
moraš potpunu istu
te imati matičnu za SLi
jedino je ATi napravio da se različite generacije grafa mogu spajati
Hyperion sub 23.5.2009 01:10
microman kaže...
gamer 16 kaže...
microman kaže...
gamer 16 kaže...

 

 

Po sirovoj snazi samo GPU-a da.No na konačne preformanse u globalu odlučuje i puno drugih stvari.I konačno je GTS250 brža od HD4830.Samo da napomenem da ATI-eve grafe bolje računaju fiziku(Physx) baš zbog veče količine Streamova.



 Shaderi kod ati-a, cores/stream kod nvidia-e iako je to potpuno ista stvar,ali mora nvidia uvijek renameat...
kristijan_vk sri 3.6.2009 22:35

evo ovako da ne otvaram novu temu jedan moj frend je kupio novi kompjuter i ima grafu ati radeon nezz tocno sve al znam da ima grafa 1 gb

ja imam kompjuter sa grafom nvidia geforce 8600 gt 512 mb

i on instalira jednu igricu i pojaca sve na najjace i .... steka mu ja instaliram tu istu i stavim sve na najjace i ne steka uopce

zanima me je li moguce da je moja graficka bolja od njegove?

Katana čet 4.6.2009 18:35

Fino ga ti pitaj šta ima jer "moja 8600gt je jača od neke tamo ati 1g" ne znači ništa.

Rezolucija ekrana, procesor, rami i ostale stvari drastično utječu na petformanse same igre.

Edit: vidim da imaš 19" monitor, ali 9600 je sasvim ok za njega.

hyko pet 5.6.2009 22:32

ovih dana kad se vratim kuci nazalost sam sada u bolnici.. cu iskrenirat djelove enterea koji su imali bas ovo za temu i super je bilo napisano bas ono osnovno, jest da neke informacije fale jer su to stari brojevi kad je jos agp bio aktualan pa mozemo to postat na prvi post... jer je bas ljepo opisano za pocetnike :) ... naravno ako to nije nesto protuzakonito skenirat enter i postat to pod temu ovdje ??

edit: koliko se sjecam jos je bilo takvih tema u enteru ili negdje drugdje di se nalazi tako isto samo za maticnu, procesor pa i ostale dijelove... pa bi mogli to skenirat pa bacit pod sticky....

 

sutra sam kuci pa mi javite dali je to ok... pa sredimo jedna lijep sticky za pocetnike :)

Miro pet 5.6.2009 22:44
hyko kaže...

ovih dana kad se vratim kuci nazalost sam sada u bolnici.. cu iskrenirat djelove enterea koji su imali bas ovo za temu i super je bilo napisano bas ono osnovno, jest da neke informacije fale jer su to stari brojevi kad je jos agp bio aktualan pa mozemo to postat na prvi post... jer je bas ljepo opisano za pocetnike :) ... naravno ako to nije nesto protuzakonito skenirat enter i postat to pod temu ovdje ??

Nemoj, takve stvari neka stavlja redakcija, a ne forumaši! (a i radi se o starijoj generaciji kartica)
Uostalom već ima dostupnih stvari (na starom Eneterovom webu), recimo ovo:
hyko pet 5.6.2009 22:51
Miro kaže...
hyko kaže...

ovih dana kad se vratim kuci nazalost sam sada u bolnici.. cu iskrenirat djelove enterea koji su imali bas ovo za temu i super je bilo napisano bas ono osnovno, jest da neke informacije fale jer su to stari brojevi kad je jos agp bio aktualan pa mozemo to postat na prvi post... jer je bas ljepo opisano za pocetnike :) ... naravno ako to nije nesto protuzakonito skenirat enter i postat to pod temu ovdje ??

Nemoj, takve stvari neka stavlja redakcija, a ne forumaši! (a i radi se o starijoj generaciji kartica)
 zato sam i pitao ovdje dali staviti prije nego sta sam stavljao upravo radi toga... a onda bi bilo liejpo od redakcije da tako nesto makar skenira i stavi na net vec ce se nadopunit ti zastarjeli podaci od strane forumasa... jer generalno princip je ostao isti nije se nista toliko drasticno promjenilo... cisto prijmera prije je za vezu s plocom sluzio agp danas pci-x namjena prakticki ista samo veci i brzi protok podataka, a opet bi nekima bile puno jasnije neke stvari...
denix sub 10.4.2010 21:40
6BoosteR9 kaže...

Može mi ko reći kakva je razlika između PCI-E 2.0 i PCI-E 2.1? Jel ima kakva razlika u tim utorima il kaj?

Neznam, pa moram tražiti po wikipedii. Evo ovdje ima nešto o karakteristikama pojedinog utora