Grafičke kartice

Od čega je sastavljena grafička kartica?

donator_bubrega pet 1.6.2012 22:18
DreamTeh kaže...

Zanimaju me ove PCI-e x16, x8 i x1 ili koje vec sabirnice,

Da li ja mogu (npr) zvucnu ili WiFi karticu koja je x1 (ima mali PCI-e konektor) staviti u punokrvni PCI-e x16 ili x8 utor gdje inace dolazi druga graficka?

Cisto informativno pitanje, to mi nikada nije bilo jasno pa evo da naucim :D

 

PCi i PCi-Express su fizički drukčiji slotovi, tako da ne, ne možeš.

 

 

Jakovp ned 15.7.2012 16:34
donator_bubrega kaže...
DreamTeh kaže...

Zanimaju me ove PCI-e x16, x8 i x1 ili koje vec sabirnice,

Da li ja mogu (npr) zvucnu ili WiFi karticu koja je x1 (ima mali PCI-e konektor) staviti u punokrvni PCI-e x16 ili x8 utor gdje inace dolazi druga graficka?

Cisto informativno pitanje, to mi nikada nije bilo jasno pa evo da naucim :D

 

PCi i PCi-Express su fizički drukčiji slotovi, tako da ne, ne možeš.

 

 

 

Nisi ga skužio, on ima pci- E x1 karticu, i pita može li ući u veći pci-e utor, tipa x16, a odgovor je da može, naravno.

 

Pri3s7 kaže...

ako na maticnoj imam agp slot za graficku , dali je vazno kakve konektore ima grafa, tj dali ima 2 ili 3, sve mogu uc na taj slot, vazno da su agp?

 

Da, nije bitno, jedino je bitno da je napon odgovoarajući, a ako nemaš neki ekstremno stari kompjuter, onda je sve ok.

1947FAL čet 26.7.2012 01:25

Imam par pitanja o grafičkim karticama...za primjer uzimam MSI HD 6850, 1GB GDDR5 256-bit.

 

1) Što označava ovo 256-bit? Je li to vezano za prijenos podataka između GPU i memorije na samoj kartici? Znači, što više bitova, to je veći "protok" informacija?

2) Je li GDDR5 brzina memorije kartice, ili? Ako je, kolika je razlika između nje i GDDR4?

3) Koji su još elementi, osim ova dva, bitni za brzinu, ili da se izrazim "jačinu" grafičke kartice? Ima jako puno ljudi koji stalno naglašavaju količinu memorije...znam da to nije toliko bitno, ako su svi ostali dijelovi loši...

Vegeta čet 26.7.2012 01:30
1947FAL kaže...

Imam par pitanja o grafičkim karticama...za primjer uzimam MSI HD 6850, 1GB GDDR5 256-bit.

 

1) Što označava ovo 256-bit? Je li to vezano za prijenos podataka između GPU i memorije na samoj kartici? Znači, što više bitova, to je veći "protok" informacija?

2) Je li GDDR5 brzina memorije kartice, ili? Ako je, kolika je razlika između nje i GDDR4?

3) Koji su još elementi, osim ova dva, bitni za brzinu, ili da se izrazim "jačinu" grafičke kartice? Ima jako puno ljudi koji stalno naglašavaju količinu memorije...znam da to nije toliko bitno, ako su svi ostali dijelovi loši...

256 bit je oznaka za sirinu sabirnice koja je direktno vezana za propusnost same kartice, dakle od viska glava ne boli.

GDDR5(graphic double data rate 5)je vrsta graficke memorije temeljena na DDRIII ram memoriji, trenutno najnovija vrsta memorije u upotrebi sto se tice grafickih kartica.

Sto se tice HD6850, super si odabrao, jako isplativa i snazna kartica.Mnogo je jos stvari bitno, broj ROP jedinica, broj shadera, takt memorije i jezgre, kolicina VRAM memorije itd.Da ne duljim, kupi HD6850.

Ivan(4) čet 26.7.2012 01:47

1) 256-bit označava širinu magistrale između GPU i grafičke memorije. U konkretnom slučaju, u jednom taktu se prenese 256 bita (16 bajtova), dok se kod 128-bitne magistrale prenese 128 bita, tj 8 bajtova. Ukoliko je na obe kartice ugrađena memorija iste brzine, 256-bitna će imati duplo veći protok između GPU i memorije.

2) GDDR5 je tip memorije, a ima ih raznih brzina. Bez ulaženja u detalje, u odnosu na ranije tipove, GDDR5 omogućava znatno veći protokć, pa ako, npr, nađeš dve kartice koje se razlikuju samo po tome što jedna ima GDDR4, a druga GDDR5, varijanta sa GDDR5 će po pravilu biti brža.

3) Bitan je sam grafički čip, jer on mora da iscrta scenu. U okviru jedne kuće (AMD ili Nvidia), i, preciznije, u okviru jedne serije (npr GeForce 600 i Radeon 7000), čipove možeš grubo porediti po frekvenciji i broju shaderskih jedinica (grubo gledano, ako će se praviti analogija sa CPU-ovima, shaderska jedinica je otprilike kao mini-jezgro). Ipak, ovako ne možeš porediti GPU-ove iz različitih kuća, jer je kod AMD/ATI-ja dugo bilo da su shaderske jedinice organizovane u grupe od po 4 ili 5, od čega je samo jedna "punokrvna" dok ostale znaju izvršavati samo neke prostije (ali česte) instrukcije, dok su kod Nvidie sve shaderske jedinice bile jednake.

Žohar pet 14.8.2015 16:44

Ako mogu se uključiti, iako nije vezano za temu, pa admin pomakni...

Imam problem sa VRAM, čini mi se kako grafika zauzima previše(preko 1GB) VRAM-a, pa mi zato "trza"(sttutering) u svim igrama, jer nije do temperature i prašine.

Savjet dobro došao. Hvala....