Obi Wan uto 24.12.2019 22:19
Manzi kaže...
A jeste svašta tu nadrobili bože dragi... Serija za hardcore gamere?? Pa nemojte me nasmijavati, serija prati događaje prije igre. 

nije stvar hardcore gamera, nego je stvar u tome da je serija, odnosno poticaj za napravit seriju, potekao od popularnosti igre. prema tome, trebali su, radi manje zbunjoze, popratiti odredene elemente koji su u igrama definirani, narocito u trici. tu ponajprije mislim na casting i zadrzavanje imena likova (jaskier/dandelion). malo je blesavo usred serije ostati konfuzan i pitati se ko je jaskier kad se nonstop u igrama spominje dandileon. to sto su dogadaji serije prije igre je besmislen komentar buduci da su glavni likovi u oba perioda isti. ista stvar vrijedi za casting, a jos je tragicnije sto je source material, dakle ono po cemu se serija radi, jasno i nedvosmisleno definirala izgled likova. to je isto kao da je legolas crnac u LOTR .sva sreca pa je peter jackson zivio u dobu kada ovih "diversity" budalastina nije bilo. u svakom slucaju, rekao sam na tu temu sve sto sam imao u svom prijasnjem postu ali vidim da su neki ljudi krivo interpretirali pa koristim ovu priliku za dodatno pojasnjavanje.

Colossus7 sri 25.12.2019 00:29

Meni apsolutno ne smeta da ima crnih ili žutih glumaca u seriji, ali Triss su omašili potpuno i nepotrebno. Ipak da nisu ubacili nekog crnca, tamnoputi fanovi diljem svijeta bi sigurno primjetili takve stvari.

 

Jedina stvar koja bi meni smetala je da stave crnog glumca ili glumicu u ovakav fantasy setting koji totalno vuče sve korijene iz slavenske kulture i mitologije gdje smo svi bljedoliki bijelci plavih ili smeđih očiju, a da taj odglumi ulogu sa onim tipičnim crnačkim ghetto attitude preseravanjem, tipa Samuel L. Jackson, tip koji ima dobrih uloga, ali u praktički svakom filmu glumi sebe tj. ghetto gangster flavor sa vrlo malo varijacije. E  takve stvari su totalni deal breaker jer jednostavno ne pašu u setting. Stavi brate kalibar Denzela Washingtona, James Earl Jonesa ili Foresta Whitakera u seriju sa nekom dobrom ulogom u ovakav uradak, ekipu koja zna odradit vrhunsku glumu, nitko riječi nebi rekao, bolio bi ih kuki što je glumac crnac.

 

Jer jebiga, da se snima serija o Shakazulu,  Bladeu ili Black Pantheru, šta sad bi kao glavni likovi trebali biti bjelci sa hrpu šminke na sebi? Gtfo.

 

Sa druge strane, nešto baš razmišljam, da sam ja neki crnac, fan Witcher knjiga i igara, te da snime seriju gdje su apsolutno svi likovi bijelci, razmišljam kako bi bilo gledati meni kao bjelcu seriju Witcher ili bilo koju drugu gdje su svi glumci ili 90% njih crnci, koliko bi se mogao poistovjetiti ili ufurati u takav uradak, a inače mi baš serija super.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

prorok sri 25.12.2019 11:43

Disclaimer: Odigrao sam samo prvog Witchera i jedno 700 sati gwenta (open beta).

 

Vidim da ljudi ne kuže da ovo nije adaptacija igara, nego knjiga, i tako bi se i trebalo gledati na seriju. I izgleda mi kao da je ovo samo uvod nekakav u svijet i likove i da od iduće sezone počinje prava radnja.

 

Serija je očito namjerno napravljena da gledatelj, kroz očite hintove (foltest kao kralj i kao dijete npr) skuži da imamo 3 vremenski odvojene radnje (koje se u predzadnjoj epizodi napokon spoje).

 

Od glumaca su mi većina super, pogotovo Cavill. Jedino mi je Ciri malo čudan izbor (al to će se možda promjeniti u idućoj sezoni). Crno/bijelo/smeđe mi ne igra nikakvu ulogu.

 

Koreografije fightova su mi vrh, mislim da su se tu čak s igrama poslužili u nekim pokretima i battle stance-ovima geralta.

 

Netko je spomenuo gore da fali oslovljavanja imenima u seriji i to se slažem. Npr one u Brokilon šumi niti jednom nisu oslovili ko je i šta je, ja pretpostavljam da su to Morenn i Braen npr, mogli su to malo bolje.

I čudno mi je bilo vidjeti neke likove koji se bore za jednu stranu a u gwentu su jedne od jačih karata druge fakcije, pa se nadam da mi to nije spoiler da će netko izdat haha.

 

btw kad smo već kod gwenta, ni g od gwenta nije bilo, čak ni spomen. Tako da odmah ocjena manje :P

 

p.s. - jaskier je dandelionovo pravo ime, tj OG ime iz knjiga i poljskog.

Čitatelj sri 25.12.2019 13:41

Njegovo originalno Jaskier je ime cvijeta "Zutica", u engleskim knjigama je on Dandelion (Maslacak),

na srpskom je Neven (opet cvijet) - zasto? Zato sto je u knjigama opisan kao plavokos, tj. zutokos, i po tome je dobio ime.

 

Dakle, serija prati vizuale glavnih likova po igri, a dio izmislja (jer ni u knjizi nema crnih, smedjis, indijskih itd likova).

 

Mislim da je najgore prosao talijanski prijevod, gdje prvih par knjiga ima jedno ime (nekav plavi, a ne zuti cvijet), a ostatak knjiga i igre drugo ime.

https://witcher.fandom.com/wiki/Dandelion

 

 

Apocalypso722 čet 26.12.2019 03:18

Trenutno na 6/8 epizoda. Zadnje kaj sam gledao je bio Chernobyl, koji me se iznimno dojmio, pa sam ušao u ovo s dosta visokim očekivanjima.

 

Cavill je apsolutno pogodio Geralta iz Witchera 3, govor, intonaciju, ton, kretanje... Tu i tamo ko da gledam super high rez, ray tracean cinematic.

 

No prve cca 3.5 epizode me se nisu dojmile. Vidlo se da je sve još u začetcima, nisu se uhodali, nego ko da su mehanički glumili (Cavill u puno manjoj mjeri od ostalih). Radnja mi je tu i tamo bila forsirana, kao i dijalozi između većine likova, humor predvidljiv, neki zapleti nisu imali smisla, neki likovi se činili potpuno nepotrebnima. Posebno je bilo lako primijetiti kako sporedni likovi (nezz kako da ih nazovem drugačije), kao straža, ili one ratnice u šumi, opčenito oni koji za potrebe serije mogu biti i nijemi i samo hodaju od A do B, ili stoje na C u čudnim pozama - mehanički glume, neznaju kako gledati, kamo gledati, pogotovo kad se nekamo hoda a dvoje bitnijih likova u kadru istovremeno ima dijalog. Iz nekog razloga me to posebno dira hahaha

 

Tek od 5. sam se baš uživio. Još da se popravi dio sa Ciri, koji mi je nepotrebno predug, i taman. 

 

Upravo gotov. Awesome. Sad čekati drugu :D 

doktor1 čet 26.12.2019 19:53

Druga Witcher sezona će započeti sa snimanjem 17. veljače 2020. godine.

 

“Ono što je super za drugu sezonu, što vam mogu reći, je to, u onome što smo mi napisali, priča postaje puno fokusiranija. Postoje jači pokretači priče, zato što svi odnosi koje smo gradili u prvoj sezoni, zapravo počinju donositi ploda u drugoj sezoni.”

 

Navodno serija ima već sedam isplaniranih sezona...

segregator sub 28.12.2019 19:11
doktor1 kaže...

 

E sada dolazimo do onog djela sa kojim je tvorac Kingdom Come: Deliverance igre imao problem - casting crnaca, (ili u slučaju Kingdom Come - nepostojanje istih unutar igre)
Dakle, ovo je Fringilla u igri / seriji:

 

Igra se ne bazira na igri nego na knjigama?

OK, ovo je njen opis iz knjige:
"And Fringilla Vigo. Dejected. Sad. And pale with a truly deathly, morbid, utterly ghastly paleness."

Nisam rasista ni slično, ali ovdje imamo tipični "moram napravit to i to da me se ne prozove rasistom i ne proispituje"
__________

Treća epizoda mi je bila vrhunska, kao i spajanje Yen i Geralta, ali posle mi se sve to nekako razvodnilo i djelovalo previše razbacano...

 

Jedva čekam da se neko ohrabri i napravi autobiografiju Nelsona Mandele i stavi Charlie Sheena da ga glumi...
čisto da čitam reakcije

BeLLicus sub 28.12.2019 19:53

Vidiš nisam znao da Cirin biološki otac nije Emhyr var Emreis u igri se to nigdje ne govori a na Witcher wikipediji Emhyr stoji kao father, nigdje se ne spominje onaj lik što je izgledao kao jež da joj je on zapravo biološki otac što saznajemo u seriji...

VladimirLem sub 28.12.2019 19:56
BeLLicus kaže...
Vidiš nisam znao da Cirin biološki otac nije Emhyr var Emreis u igri se to nigdje ne govori a na Witcher wikipediji Emhyr stoji kao father, nigdje se ne spominje onaj lik što je izgledao kao jež da joj je on zapravo biološki otac što saznajemo u seriji...

Hm, da ....

spolers alert Jež/Dunny je Emhyr

ivan dragi pon 30.12.2019 19:39
prorok kaže...
I izgleda mi kao da je ovo samo uvod nekakav u svijet i likove i da od iduće sezone počinje prava radnja.

 

Serija je očito namjerno napravljena da gledatelj, kroz očite hintove (foltest kao kralj i kao dijete npr) skuži da imamo 3 vremenski odvojene radnje (koje se u predzadnjoj epizodi napokon spoje).

 

Od glumaca su mi većina super, pogotovo Cavill. Jedino mi je Ciri malo čudan izbor (al to će se možda promjeniti u idućoj sezoni). Crno/bijelo/smeđe mi ne igra nikakvu ulogu.

 

Koreografije fightova su mi vrh, mislim da su se tu čak s igrama poslužili u nekim pokretima i battle stance-ovima geralta.

 Pogledao sve epizode, vizualno vrlo dobro, na mahove izvanredno.

 

Ovo si dobro rekao, vidi se da je uvod u nešto.

 

Gdje sam razočaran:

 

Kada je ovih par epizoda već uvod, zašto nisu napravili neki proloque scene gdje bi se svatko (a ne samo fan serijala knjiga/igrica) mogao brže uključiti u vremensko politički kontekst. Kao što LOTR počinje sa narratorom koji te u par minuta upozna sa situacijom (ili Star Warsi sa svojim tekstom), komotno su mogli izmisliti nešto slično. Razgovaraju o nekakvim kraljevstvima sjevera i juga kao da su tarfine opcije u HR mrežama, sve neka čudna imena neznaš di šta kako zašto, tko je dobar, za koga navijamo itd. Sat vremena po epizodi, nigdje nema jedne mape "kontinenta".

 

Razočaravajuće je sve sporo zato što se baš SVE otkriva u dijalozima (što su Witcheri, koja kraljevstva postoje...). Em imamo 3 različite radnje (šta se mene osobno tiče, dosta dobro napravljeno, ne pretjeruju, brzo se to sve skupa izmjenjuje i lako se "prati"), em stalno upoznajemo neke nove likove (dođu, umru, zaborave se), zatim se neki od tih likova vrte u različitim vremenima pa tek kasnije sve postaje jasnije, što u ovom slučaju nije dobro jer je toga svega previše.

 

Nešto mi tu fali, iako je sve to dosta dobro. Ipak mi je trebalo 3-4 veceri da sve pogledam (npr Cernobyl sam pojeo u jednom danu, nisam mogao prestat gledat) tako da ne mogu rec da je prva sezona vrhunska.

 

Šta se netfliksovog sjw-stva tiče; da nekom smetaju crnci jer su crnci - nije istina. Da je gandalfa glumio Morgan Freeman nitko se nebi bunio jer se radi o vrhunskom glumcu i sve na svijetu bi bolio đon šta Gandalfa glumi crnac. Problem je kada za neku ulogu stave bilo koga iz bilo kojeg drugog razloga osim talenta za glumu pa useru dobru seriju jer misle da će time postići mir u svijetu.

Obi Wan pon 30.12.2019 22:45

ivan dragi kaže...

Da je gandalfa glumio Morgan Freeman nitko se nebi bunio jer se radi o vrhunskom glumcu i sve na svijetu bi bolio đon šta Gandalfa glumi crnac. 

neistinito i jako opasno razmisljanje. kada je rijec o biranju glumca, a vec postoji literatura koja opisuje lika kojeg bi taj glumac trebao glumiti, a hinji se autenticnost prema samome izvoru, onda tvoja konstatacija apsolutno nema nikakvog logickog smisla. istina je da je Freeman odlican glumac, ali nikako ne moze stajati da bi on bio dobar gandalf jer gandalf nije crnac. ista se paralela moze povuci da abrahama lincolna glumi npr denzel washington. pa iako je realnost jedno, a knjige nesto sasvim drugo, lore koje knjige definiraju u ovom slucaju funkcioniranu kao odredena vrsta stvarnosti koju u ovom kontekstu treba, odnosno koju se maksimalno mora respektirati. samim time sto su odradili takav kriminalan casting pokazuje kako njihove namjere nisu, kako se voli popularno tvrditi, takve da reprezentiraju materijal koji je sapkowsi napravio na sto kredibilniji nacin. uzmimo za primjer bitku kod Sodena koja nije prezentirana onako kako je pisano u knjizi.

ako su vec mislili mijenjati neke stvari, onda nisu trebali nabijati knjige svima na nos, a istom logikom su onaj krepani armor koji nose nilfgaardians mogli uzeti iz igre jer je tamo puno bolje izveden.

ivan dragi sri 1.1.2020 18:52
Obi Wan kaže...
neistinito i jako opasno razmisljanje. kada je rijec o biranju glumca, a vec postoji literatura koja opisuje lika kojeg bi taj glumac trebao glumiti, a hinji se autenticnost prema samome izvoru, onda tvoja konstatacija apsolutno nema nikakvog logickog smisla. istina je da je Freeman odlican glumac, ali nikako ne moze stajati da bi on bio dobar gandalf jer gandalf nije crnac. ista se paralela moze povuci da abrahama lincolna glumi npr denzel washington. pa iako je realnost jedno, a knjige nesto sasvim drugo, lore koje knjige definiraju u ovom slucaju funkcioniranu kao odredena vrsta stvarnosti koju u ovom kontekstu treba, odnosno koju se maksimalno mora respektirati. samim time sto su odradili takav kriminalan casting pokazuje kako njihove namjere nisu, kako se voli popularno tvrditi, takve da reprezentiraju materijal koji je sapkowsi napravio na sto kredibilniji nacin. uzmimo za primjer bitku kod Sodena koja nije prezentirana onako kako je pisano u knjizi.

Niti je moje razmišljanje neistinito, niti je opasno (?!). Dapače, započinješ rasističku raspravu namećući svoje nelogične zaključke na temelju izmišljenih činjenica.

 

Probaj zaključiti da se radi o izmišljenim likovima koje vlasnik prava može napraviti kako god želi. Da su Kinezi htjeli uložiti svojih 100 milijuna, vjeruj mi da bi barem pola glumaca bilo Kineza. Debatirati o istinama u belatristici pak nema nikakvog smisla niti logike. Svemirski brodovi lete, vukodlaci razglabaju o filozofiji, žabe pričaju, prolazimo kroz crne rupe, a tebi je problem što bi Gandlaf bio crnac jer što? To nebi bila istina?

Ian McKellen je openly gay glumac i kako je to ikome smetalo u filmu? U nekom hipotetskom svemiru, da se isti nije nikad rodio i da je Peter Jackson izabrao Morgana Freemana nebi nimalo fulao. Od svih glumaca na svijetu njih 2 bi jedina mogla glumiti Gandalfa (koji je, ponavljam izmišljen lik) i to što je Tolkien istoga zamislio kao bijelca (nota bene pisano pred više od pola stoljeća kada nije postojao ni jedan crni protagonist ni u jednoj knjizi, a i danas je rijetkost) uopće nije nikakav normalan razlog zbog kojeg Freeman nebi mogao glumiti Gandalfa.

 

Filmovi koji su adaptacija knjige imaju mali milijun izmjena i promjena. Da je Gandalfa glumio Freeman, što bi se točno promjenilo? Zar bi radije Stalonea? Gorana Višnjića, jer je eto bijel? Freeman ima vrhunski talent, glas, "father figure"/ mudrac auru.. usporedimo li recimo njega kao naratora i glavnog protagonista u Shawshanku - to što je crnac nimalo ne igra ulogu jer je odličan, ali odličan glumac koji bi tu ulogu živio jednako kao i Mortensen Aragorna, Mckellen Gandalfa itd. BTW u LoTR-u(film) su napravili hrpetinu izmjena i svejedno je film ispao odlično i nitko neće reć da film NIJE snimljen po knjizi jer ima 150 izmjena u odnosu na knjige. Mene mogu smetati loši glumci jer su loši glumci, svejedno da li se radi o crncu ili kinezu. Hoće li nekog izmišljenog lika glumiti netko suprotnog spola - ako dobro odglumi - nije me briga. Da su za Gandalfinu stavili Hellen Mirren ili Meryl Streep film vjerojatno nebi bio ništa lošiji jer se radi o vrhunskim glumicama koje su sigurno dorasle takvom zadatku. Za razliku od adaptacija filma GhostBusters (i sličnih retardacija), gdje uposle 4 loše glumice i sve loše šta su mogli nać pa film ispadne sranje jer pod krinkom tobožnjeg feminizma muzu lovu na starim kravama ili se dodvoravaju sjw leftardima.

 

Da se vratim na normalne filmove sa "stvarnim likovima". Misliš da su za ulogu Gimlija trebali nać prave patuljke? U Witcheru castati samo slavene? Do koje razine to "ispravno reprezentiranje" mora ići i zašto redatelj ili vlasnik prava nebi o tome sam vodio računa?

 

Čemu uspoređivati izmišljenu belatristiku sa nekakvim biografsko povijesnim filmovima gdje je apsolutno potrebno/poželjno da glavni glumac bude što je moguće sličniji osobi iz stvarnog života, naravno pod uvijetom da je dobar glumac (Zato Ashton Kutcher glumi Jobsa itd). Dakle ne samo iste rase nego što je moguće sličniji (ukoliko postoje portreti, slike itd).

 

Mislim da se namjerno praviš bedast kao da neznaš da od Shakesparea naovamo imamo mali milijun adaptacija u kojim neki novi redatelj na temelju neke već izmišljene priče smišlja redizajniranu priču. Od Romea i Julije (ajd reci da nema bar 400 verzija što dramskih što filmskih svih rasa, spolova, vjeroispovijesti), ezopovih basni, raznoraznih bajki (samo pepeljuge imaš 150 filmskih verzija).

 

Bezveze si se uhvatio raspravljanja o crncima, moja tvrdnja da mi je bitnije da je glumac - dobar glumac i dalje stoji. Logika iz usporedbe Gandalfa i Abraham Lincolna je za neku ozbiljniju doktorsku disertaciju.

Jack Sparrow sri 1.1.2020 19:25

Al kako će oni objasniti da su si Duny, Ciri i Firingilla rod. Ili to da su Yennefer i Firingillla slične jer je Geralt rekao da ju je zato prasnuo haha.

 

Već vidim onu seriju LOTR koja se snima. Gandalf crnac, Frodo Indijanac, Aragorn Japanac, Legolas Indijac. Dok Pippin i Merry će vjerovatno biti gay par. Čisto da se ispuni kvota raznovrsnosti, nema veze što narušava kako su likovi opisani u knjigama.

Čitatelj sri 1.1.2020 23:35
Jack Sparrow kaže...

Al kako će oni objasniti da su si Duny, Ciri i Firingilla rod. Ili to da su Yennefer i Firingillla slične jer je Geralt rekao da ju je zato prasnuo haha.

 

 

 

Nece to moci nikako objasniti. Osobito jer su Fringilla Vigo i Anna Henrietta sestricne - da je bar Vigo mulatkinja,

ajde jos nekako - al ona je crna da crnja ne moze biti.

 

Inace, gledao sam par fotki sadasnje "Triss" iz serije, i bas je lijepa i simpa - al sta su onda ovi vizazisti u seriji radili?
Sminkali je da bude sto gadnija da gadnija ne moze? Totalno fulani lik, izgledom i karakterom. Osobito sto su joj mijenjali dosta stvari,

koje se nikad ne dese u knjiga - a u seriji se dese - nema smisla.

 

Nego, ako je tko gledao Bewitchera, imaju najbolju Triss i Yen, dok im je Geralt "tako-tako", bar onima koji prate igre,

al po knjigama je njegovo lice blijedo, izduzeno, neugodno i zastrasujuce - sto je u Bewitcheru pogodjeno. Plus, nosi 1 mac sa sobom,

ostalo je na Roachu. Tj. nosi 1 mac i 1 "mac".

 

   

 

https://www.youtube.com/watch?v=GctAJz-mB5s

Obi Wan čet 2.1.2020 01:02
ivan dragi kaže...

 

naslusao sam se i nacitao svakavih gluposti i bedastoca, ali ovo je, nazalost, medu gorima.

cijela tvoja logika temelji se na sljedecim stvarima:

a) nije me briga tko glumi, bitno mi je da je glumac dobar i b) to su ionako izmisljene stvari pa nije vazno. vazno je itekako, narocito u vremenu kojem zivimo.

kazes da zapocinjem rasisticku raspravu. suluda tvrdnja koja se temelji samo na mom nezadovoljstvu sto se ne prati izvorni, ali i prijasnji materijal. nadodao bih da je takoder ovo tvrdnja koja vrijeda inteligenciju jer sam kazao kako je morgan freeman za mene izvrstan glumac. sukladno tome, tih nebuloza koje insinuiras ne da nema, nego nisu niti blizu istine. preporucujem da u buduce pazis sto pises, a ne da iznosis neistine. da ponovim, pa ako treba sto puta: ne volim glumicu koja glumi fringillu vigo ne zato sto je crna vec zbog toga sto je lik kojeg glumi bijelkinja, a razlog zbog cega se to to godilo zove se diversity koji se masovno gura u proteklih par godina. oni su "morali" nesto napraviti da se ne bi "vocal minority" pobunio i uzrokovao probleme netflixu. ovdje potrebno napomenuti da smo vec imali prikazivanje tih likova u igri, a s obzirom na to da i igra i serija koriste isti materijal, dobijamo nesklad izmedu tih verzija. nepozeljno i izrazito pogubno, narocito za publiku koja je igrala igre.

kada je rijec o izmisljenim likovima, naglasio sam vec prije o cemu je rijec. ti izmisljeni likovi zive u izmisljenom svijetu u kojemu vrijede odredena pravila. prema tome, taj izmisljeni svijet je stvaran jer smo se mi dogovorili da je stvaran i imao ono sto se naziva lore i canon. stoga se moze kazati kako je u ovom slucaju fikcija ima sve karakteristike koju ima stvarnost. cim dode do nepostivanja tih stvari, dolazi do problema. uzmimo za primjer ovu nesretnu disney star wars trilogiju. disney je svojim elementarnim nepostivanjem tih pravila napravio takav nered u star wars lore-u i uzrokovao ogromne probleme do te mjere da je, bar sto se mene tice, buducnost star warsa upitna osim ako ne dode do nekakvog naglog zaokreta da se isprave fatalne greske koje su pravljene u novoj trilogiji. prema tome, iako su ti likovi izmisljeni i ti svjetovi izmisljeni, kontinuitet je izrazito vazan. a oni koji do toga drze su fanovi jer su fanovi ti koji nose fransize kao sto su witcher ili star wars.

to sto je ian mckellen gay to apsolutno nema nikakve veze. ovdje se ocito da se hvatas za slamke. prebacujes retoriku sa boje koze na seksualnu orijentaciju. po tome mogu zakljucit da nemas nikakav smislen odgovor niti kontra argument na problematiku. dobar pokusaj, ali to ti nece upalit. morgan freeman ne moze glumiti gandalfa jer smo vec utvrdili da se petar jackson odlucio biti pametan i drzati tolkeinovih zamisli. 

jos jedan nacin tvojega pokusavanja skrecanja paznje sa originalne problematike je ubacivanje retorike da LOTR nije u potpunosti snimljen po knjizi. istina je da nije sniman po knjizi, ali za to postoje razlozi. prvi i osnovni razlog je sto se radi o filmu, a ne o seriji kao sto je ovdje slucaj. film bi bio predug (ionako je poprilicno dug, tu prvenstveno mislim na extended edition), a stvari koje su izbacene (kao npr tom bombadil) ne utjecu nikako na cijelu pricu. pretpostavit cemo da taj detalj ne znas. s druge strane, tolkeinov sin nije kukako kako su glumci lose castani, nego je njegova primjedba bila da film nije prenio ljepotu i ozbiljnost knjige. opet, problematika je formata. malo ljudi bi sjedilo 5 sati u komadu i gledalo bilo koji film, bez obzira o cemu se radi. s druge strane, witcher kao serija ima taj luksuz gdje je moguce na dugo i na siroko ulaziti u detalje. na kraju krajeva, to se i ocekuje od jedne serije. medutim, neke stvari nisu odradene kako treba. prema tome, ovdje se radi o usporedivanju kursaka i jabuka. 

ovu izjavu da je gandalf zensko... a ne znam sto bih kazao. jos jedna u nizu bedastoca. mislim da rijec koja opisuje ovu izjavu je tragikomicno. sto ce tice ovog abortiranog gnjojiva zvanog Ghostbusters (2016), film nije zaradio nista, naprotiv, izgubio je preko 125 mil dolara. taj film nije potrebno niti vrijedno komentirati. jedina je utjeha sto se slazemo da je film smece. zbog kojih razloga, o tome se da pricat, ali to je tema za neki drugi topic, a ne ovaj.

sljedeca recenica koji si napisao mi je bas predivna, a kaze sljedece: "Mislis da su za ulogu Gimlija trebali nac prave patuljke?". Da, kao i sto su nasli za hobite. Nasli su glumce koji ce ih prikazivati u krupnom planu, a onda su snimali sa dvojnicima da se prikaze na pravi nacin kako se radi o kojoj specificnoj rasi, pri cemu su dvojnici imali maske glumaca. To se ujedno nastavlja na tvoju recenicu gdje govoris o ispravnoj reprezentaciji. tome se mora uvijek teziti, narocito kada smo imali drugu verziju, dakle kao u witcheru. tamo je fringilla vigo prikazana kako je, sto se slaze sa knjigom. u tom slucaju je jos vaznije prikazati je kako je prikazana u igri jer se na taj nacin definira i ucvrscuje kontinuitet. doduse, tada kada su igru radili bila su neka druga vremena (prva igra je izasla 2007 godine) kada se ljudi nisu pravili blesavi kao danas. e da, vazna je lokacija gdje se igra, a gdje serija radila.

kazes da se pravim bedast. naprotiv, poprilicno sam ozbiljan i stojim pri onome sto sam napisao. priznajem, postoji xyz verzija Romea i Julije i tih stvari koje si naveo. to nije sporno, to je naprosto cinjenica. medutim, u tu tematiku necu i ne zelim ulazit jer s njom nisam upoznat onoliko koliko bih zelio biti. sto se tice bajki i basni, vrijedi isto. opcenito, te stvari ne pratim pa me ne interesira. s druge strane, ovo mi je jedna od jako dragih fransiza i jako mi je stalo da se stvari naprave na najbolji moguci nacin kako bi i ova verzija te fransize, odnosno serija bila sto kvalitetnija i bolja. 

za kraju cu kazati sljedece. ako postoji verzija koja je vec definirala odredene stvari (naravno ovdje mislim za casting i pravila, odnosno logiku svijeta u kojem se stvari odvijaju), onda je imperativ postivati tu verziju. u tome lezi cijela logika. isto tako vrijedi i postivati i izvorni materijal koliko je god moguce, narocito u ovim vremena kada se takve stvari rade pod krinkom diversity-ja, a ne zato jer jer glumac/glumica dobra. prije to nije bio problem jer su ljudi bili normalni i racionalni. no vremena se mijenjaju, a nazalost nose brojne nebuloze i farse zbog tko za kojih razloga. vazno je takoder navesti kako je vecina ljudi upoznala witchera kroz igre i tamo im je zacementiran prikaz odredenih likova zbog cega je jako tesko uziviti se u lika ako mu je izgled promjenjen, cime se remeti kontinuitet. imamo za primjer triss merigold. glumica koju glumi triss uopce ne lici na lika na kojeg smo navikli iz igre. kad sam prvi put vidio "Triss" mislio sam da je to neka random sorsa i nije me bilo briga za nju, al kad se predstavila doslovno sam ostao zatecen i prizeljkivao sam da je bude sto manje jer mi je kvarila cijeli dozivljaj. isto mogu kazati i za yennefer koja mi uopce nije legla. to su naravno moja misljenje i svakako da se ne mora nitko sa mnom slagati. medutim, necu dozvoliti nikome da me optuzuje za poticanje rasisticke rasprave, a ponajmanje tebi.

prorok čet 2.1.2020 01:54

Mi može netko objasnit kako to boja kože utječe na radnju u witcheru? Zašt onaj guard ne bi mogao bit crnac? Postoje li crnci u tom svijetu?

Eto ne znam, ja sam isto fan svijeta i igara, i niti malo mi ne smetaju izbori glumaca, ne kužim zašto je toliko teško prihvatit da je svejedno jel fringilla crnkinja il nije, jel Triss drugačija nego u igrama (stim da su meni poprilično pogodili nju). 

 

Meni izgleda kao da je 'in' biti protiv, a ovi koji se protive tim "krivim" castanjima su puno glasniji i iritantniji od onih 'sjw'-ova. 

ivan dragi čet 2.1.2020 02:39
Obi Wan kaže...
preporucujem da u buduce pazis sto pises,
ne volim glumicu koja glumi fringillu vigo ne zato sto je crna vec zbog toga sto je lik kojeg glumi bijelkinja,

jos jedan nacin tvojega pokusavanja skrecanja paznje sa originalne problematike je ubacivanje retorike da LOTR nije u potpunosti snimljen po knjizi. istina je da nije sniman po knjizi, ali za to postoje razlozi. prvi i osnovni razlog je sto se radi o filmu, a ne o seriji kao sto je ovdje slucaj. film bi bio predug (ionako je poprilicno dug, tu prvenstveno mislim na extended edition), a stvari koje su izbacene (kao npr tom bombadil) ne utjecu nikako na cijelu pricu. pretpostavit cemo da taj detalj ne znas. s druge strane, tolkeinov sin nije kukako kako su glumci lose castani, nego je njegova primjedba bila da film nije prenio ljepotu i ozbiljnost knjige. opet, problematika je formata.

 LOL

 

Prvo, te plačljive prijetnje prodavaj klincima.

 

Drugo, ovo boldano?

 

 

Treće, o tolkienovom svijetu nažalost znam previše i neda mi se dalje s tobom o tome raspravljat. Dođi u temu lotro pa ćemo tamo spamat temu ako želiš razglabat o Djeci Hurina, Silmarillionu itd.

 

Ovo dalje od citata nisam ni čitao jer mi je previše nebuloza za jedno veče'. Sam sebi kontriraš na mnogim jestima pa mi te teško pratit. Prvo se drži Tolkiena, pa se ne drži Tolkina?

 

Šta ti se mora crtat da a) ako je glumac loš, loš je jer je loš glumac. b) to što neki crni glumac loše glumi, ne glumi loše jer je crnac već zato šta nezna glumit. Čoeće, Morgan Freeman glumi boga u onom Brucu (osrednji film, nebitno) ali lik je jebeno dobro odglumio Boga. Di nebi odglumio Gandalfa?! Pričamo o valjda top 10-15 glumcu svih vremena.

 

Ne sjećam se da smo prije raspravljali pa mi je nejasno šta si se mene uhvatio objašnjavat o crncima koji su bili eto fusnota u mom prvom postu.

The_K pet 17.1.2020 21:11

Može netko objasnit zašto yennefer nakon 3-4 epizode više nije savjetnik kralju nego radi što joj se prohtije. Kako može samo tako otići sa te pozicije?

I zašto ti svi iz aretuze žele zaustaviti nilfgaard, a Fringilla koja je također iz aretuze je na njihovoj strani? Jedna od mnogih stvari koja je serija loše objasnila.

Cansee sub 18.1.2020 10:11

ja isto nisam baš ljubitelj kada se promijeni opis lika u ekranizaciji, ali ne mogu sad reći da me smeta toliko da ne bi gledao film/seriju. meni bi bilo jasno da se odabere nekoga druge rase da glumi određenog lika, ali onda taj netko mora biti kao stvoren za tu ulogu. znači naprimjer traži se gandalf i dođe sto bijelaca i jedan crnac, i baš tom crncu stoji ta uloga, baš ju razvaljuje i njega se uzme - e to mi je ok. ono što mi nije ok je casting manjina da bi se ispunila kvota, radi jebene političke korektnosti. 

 

ono što mi je najgore u cijeloj priči je koliko se vremena i energije gubi na tu usranu političku korektnost u filmovima/serijama. samo se počelo pričati o tome, uopće nema veze šta se događa u filmu, kakva je radnja, sve što je bitno je da postoji raznolikost u glumačkoj ekipi. a ako ti se slučajno film ne sviđa onda si običan rasist

 

pa kad su izlazile vijesti o witcheru, to je sve mahom bila priča o rasama, manjinama itd

 

a o star warsu da ne pričam. Kathleen Kennedy gdje god dođe samo priča o ženama, o feminizmu, star wars je totalno nebitan, priča može biti ultra sranje (što i je) i to je totalno nebitno. Ona priča kako su joj sve kreatorice žene (što naravno implicira da ih ne bira prema sposobnosti nego prema činjenici jel imaju kitu među nogama ili ne), bitno je da je promocija žena glavna premisa star warsa, ništa drugo nema apsolutno nikakvo značenje. 

Jack Sparrow sub 18.1.2020 10:48
Cansee kaže...

ja isto nisam baš ljubitelj kada se promijeni opis lika u ekranizaciji, ali ne mogu sad reći da me smeta toliko da ne bi gledao film/seriju. meni bi bilo jasno da se odabere nekoga druge rase da glumi određenog lika, ali onda taj netko mora biti kao stvoren za tu ulogu. znači naprimjer traži se gandalf i dođe sto bijelaca i jedan crnac, i baš tom crncu stoji ta uloga, baš ju razvaljuje i njega se uzme - e to mi je ok. ono što mi nije ok je casting manjina da bi se ispunila kvota, radi jebene političke korektnosti. 

 

ono što mi je najgore u cijeloj priči je koliko se vremena i energije gubi na tu usranu političku korektnost u filmovima/serijama. samo se počelo pričati o tome, uopće nema veze šta se događa u filmu, kakva je radnja, sve što je bitno je da postoji raznolikost u glumačkoj ekipi. a ako ti se slučajno film ne sviđa onda si običan rasist

 

pa kad su izlazile vijesti o witcheru, to je sve mahom bila priča o rasama, manjinama itd

 

a o star warsu da ne pričam. Kathleen Kennedy gdje god dođe samo priča o ženama, o feminizmu, star wars je totalno nebitan, priča može biti ultra sranje (što i je) i to je totalno nebitno. Ona priča kako su joj sve kreatorice žene (što naravno implicira da ih ne bira prema sposobnosti nego prema činjenici jel imaju kitu među nogama ili ne), bitno je da je promocija žena glavna premisa star warsa, ništa drugo nema apsolutno nikakvo značenje. 

  Mislim da Morgan Freeman bude gandalf nitko se nebi bunio. E sad da uzme Samuel L Jackson, e to bi već bila druga stvar. Pa tko bi slušao Gandalfa kako govori: Here you shall not pass Motherfucker ili umjesto Fly you fool, Fly you motherfuckers. haha

 

Šalu na stranu nitko ne može zamjeniti Iana u toj roli.

 

 

 

Uvijek postoji šansa da si neke vještice kao promjene izgled kao što je to napravila Yen

1domagoj1 ned 19.1.2020 15:52
The_K kaže...

Može netko objasnit zašto yennefer nakon 3-4 epizode više nije savjetnik kralju nego radi što joj se prohtije. Kako može samo tako otići sa te pozicije?

I zašto ti svi iz aretuze žele zaustaviti nilfgaard, a Fringilla koja je također iz aretuze je na njihovoj strani? Jedna od mnogih stvari koja je serija loše objasnila.

Ja sam pročital prvu knjigu Posljednja želja (polj. Ostatnie życzenie). Prva knjiga je napisana kao skup od 7 kratkih priča koje prate Geraltove avanture. Yennefer se prvi puta pojavljuje upravo u istoimenoj kratkoj priči Posljednja želja (po kojoj se i knjiga zove). U toj priči Jaskier i Geralt love ribu za doručak, ali izvuku amforu s džinom.

 

Džin je genij (polj. Geniusz) - geniji su stvorenja koja žive u jednoj od četiri ravnina magičnog svijeta. Svaki genij odgovara jednom od elemenata - džin je genij Zraka, marid (polj. Maridy) je genij Vode, ifrit je genij Vatre, a d'ao je genij Zemlje. Prije mnogo godina vrlo moćan mag Geoffrey Monck (specijaliziran za magiju zraka) je pronašel i zatočil sve džinove zraka u amfore. Tko nađe tu bocu s džinom i oslobodi ga, džin bude mu ispunil tri želje, iako ne baš (svoje)voljno.

 

Kad su Jaskier i Geralt izvukli tu bocu, Jaskier ju je odmah otvoril i počel s recitiranjem želja koje mu džin nije ispunil već ga je napal i počel daviti. Geralt je pokušal spasiti Jaskiera, ali bezuspješno. Onda se sjetil neke narodne mudrosti za koju je smatral da je glupost, uzel je čep amfore i izrekel neko bajanje. Nakon toga je džin otišel, ali je Jaskier ostal ozljeđen i Geralt ga je brzo odvel u grad Rinde. Tamo su sreli Yennefer koja je već odavno radila po svojem.

 

Tak da, koliko se sjećam ni u pričama nije to baš objašnjeno (trebal bih opet pročitati), ali za pretpostaviti je da je, s obzirom na Yenneferinu moć i ambiciju (i da joj te kraljevske stvari dosađuju), jednostavno odlučila otići i raditi po svojem. Kao i neki drugi magovi.

 

Sjevernjaci žele zaustaviti Nilfgaardovce iz jednostavnog razloga - jer ovi žele sve zauzeti i porobiti. Fringilla Vigo se ne spominje u knjizi Posljednja želja, koliko se sjećam tak da ne mogu govoriti sa stajališta knjige. Ona se prvi put pojavljuje u ciklusu knjiga Saga o vješcu (polj. Saga o wiedźminie) i to ako se ne varam u knjizi Vatreno krštenje/Krštenje ognjem (polj. Chrzest ognia).

 

Tako da, što se serije tiče, ona je završila u Nilfgaardu jer joj je Yennefer otela mjesto u Aedirnu. Naime, kad su saznali da je Yennefer četvrtvilenjakinja prenamijenili su ju u Nilfgaard iako je trebala otići u Aedirn. Onda se magijom transformirala iz grbavca u lijepu čarobnicu i na balu preotela mjesto u Aedirnu. To je očevidno ozlovoljilo Fringillu.

 

Također, sve magice se školuju u Aretuzi, ali kada ih pošalju na dvor kraljevima da ih savjetuju, ako kralj želi napasti neku drugu zemlju, napast će ju. Tak da, bez obzira što je Fringilla Vigo iz Aretuze (zapravo je Aretuza jedna od dviju škola magije, druga je u Ban Ardu u Kaedwenu. Aretuza je za žene, Ban Ard je za muškarce) ona je sa svojim kraljevstvom i uz njega.

sexytoiletpaper pon 20.1.2020 12:16
Cansee kaže...

ja isto nisam baš ljubitelj kada se promijeni opis lika u ekranizaciji, ali ne mogu sad reći da me smeta toliko da ne bi gledao film/seriju. meni bi bilo jasno da se odabere nekoga druge rase da glumi određenog lika, ali onda taj netko mora biti kao stvoren za tu ulogu. znači naprimjer traži se gandalf i dođe sto bijelaca i jedan crnac, i baš tom crncu stoji ta uloga, baš ju razvaljuje i njega se uzme - e to mi je ok. ono što mi nije ok je casting manjina da bi se ispunila kvota, radi jebene političke korektnosti. 

 

ono što mi je najgore u cijeloj priči je koliko se vremena i energije gubi na tu usranu političku korektnost u filmovima/serijama. samo se počelo pričati o tome, uopće nema veze šta se događa u filmu, kakva je radnja, sve što je bitno je da postoji raznolikost u glumačkoj ekipi. a ako ti se slučajno film ne sviđa onda si običan rasist

 

pa kad su izlazile vijesti o witcheru, to je sve mahom bila priča o rasama, manjinama itd

 

a o star warsu da ne pričam. Kathleen Kennedy gdje god dođe samo priča o ženama, o feminizmu, star wars je totalno nebitan, priča može biti ultra sranje (što i je) i to je totalno nebitno. Ona priča kako su joj sve kreatorice žene (što naravno implicira da ih ne bira prema sposobnosti nego prema činjenici jel imaju kitu među nogama ili ne), bitno je da je promocija žena glavna premisa star warsa, ništa drugo nema apsolutno nikakvo značenje. 

 Mislim da je to jako ovisno o situaciji iskreno. Kada je u predstavi Hermionu glumila crnkinja, skroz ok, zena je vjerojatno bila najbolji izbor, super, neka. Kada je JK Rowling rekla da je za nju Hermiona uvijek bila crnkinja onda mislim da se ekipa s razlogom pocela rugati Rowling jer je Emma Watson imala tu ulogu 8 filmova, Rowling ju je hvalila da je savrsena itd. Cisti debilizam autorice.

Kada je Idris Elba dobio ulogu u Dark Toweru, ja sam bio skroz ok s time, ne znam fransizu, Idris Elba je odlican glumac i izgleda u filmu odlicno za ulogu. Zagrizeni ljubitelji tog serijala su bili ljuti jer je S. King tog lika napisao inspiriran Clintom Eastwoodom i kada nisu dobili takvog lika, naljutili su se. Mogu ih shvatiti ali ne mogu reci da me smeta kao nekoga tko nije pratio serijal.

Sto se tice Star Warsa, meni je odlicno sto je Daisy Ridley dobila glavnu ulogu, curi odlicno stoji, Rey je ok ideja lika koju su dva redatelja sjebala jer nisu znali sto bi i kaj bi radili uopce u toj fransizi. Mislim da tu Kennedy nije imala previse prste u tome s obzirom kolike su razlike izmedu 7., 8. i 9. dijela i kako su zapravo ocito nepovezani i jednostavno losi filmovi. Cijeli taj skup glumaca je u biti od dobar do fantastican ali su ih u ovim filmovima redatelji grdo sjebali.

Sto se tice Witchera, skroz mi je ok sto mijenjaju rase ekipi. Stvarno me ne smeta. Smetalo bi me da je Geralt crnac ili zensko ali mislim da je to svima jasno da bi bila veoma ocito pogresna odluka. Zena koja glumi Fringillu je odradila odlican posao za razliku od ogromnog djela glumacke postave te serije. Vise me iskreno smeta Yen i kao glumica i kako izgleda kada se usporedi sa igrom. Jel ta cura zgodna? Je. Jel izgleda kao Yen u igrama? Ni blizu. A po meni je to trebalo biti nesto sto moraju pogoditi savrseno, umjesto da odrade fantastican posao za Henrya Cavilla, tak-tak posao za Ciri i fulaju ne samo gol, nego razbiju prozor 3 ulice dalje sa Yen.

Cansee pon 20.1.2020 12:47
sexytoiletpaper kaže...
Cansee kaže...

ja isto nisam baš ljubitelj kada se promijeni opis lika u ekranizaciji, ali ne mogu sad reći da me smeta toliko da ne bi gledao film/seriju. meni bi bilo jasno da se odabere nekoga druge rase da glumi određenog lika, ali onda taj netko mora biti kao stvoren za tu ulogu. znači naprimjer traži se gandalf i dođe sto bijelaca i jedan crnac, i baš tom crncu stoji ta uloga, baš ju razvaljuje i njega se uzme - e to mi je ok. ono što mi nije ok je casting manjina da bi se ispunila kvota, radi jebene političke korektnosti. 

 

ono što mi je najgore u cijeloj priči je koliko se vremena i energije gubi na tu usranu političku korektnost u filmovima/serijama. samo se počelo pričati o tome, uopće nema veze šta se događa u filmu, kakva je radnja, sve što je bitno je da postoji raznolikost u glumačkoj ekipi. a ako ti se slučajno film ne sviđa onda si običan rasist

 

pa kad su izlazile vijesti o witcheru, to je sve mahom bila priča o rasama, manjinama itd

 

a o star warsu da ne pričam. Kathleen Kennedy gdje god dođe samo priča o ženama, o feminizmu, star wars je totalno nebitan, priča može biti ultra sranje (što i je) i to je totalno nebitno. Ona priča kako su joj sve kreatorice žene (što naravno implicira da ih ne bira prema sposobnosti nego prema činjenici jel imaju kitu među nogama ili ne), bitno je da je promocija žena glavna premisa star warsa, ništa drugo nema apsolutno nikakvo značenje. 


Kada je Idris Elba dobio ulogu u Dark Toweru, ja sam bio skroz ok s time, ne znam fransizu, Idris Elba je odlican glumac i izgleda u filmu odlicno za ulogu. Zagrizeni ljubitelji tog serijala su bili ljuti jer je S. King tog lika napisao inspiriran Clintom Eastwoodom i kada nisu dobili takvog lika, naljutili su se. Mogu ih shvatiti ali ne mogu reci da me smeta kao nekoga tko nije pratio serijal.

Sto se tice Star Warsa, meni je odlicno sto je Daisy Ridley dobila glavnu ulogu, curi odlicno stoji, Rey je ok ideja lika koju su dva redatelja sjebala jer nisu znali sto bi i kaj bi radili uopce u toj fransizi. Mislim da tu Kennedy nije imala previse prste u tome s obzirom kolike su razlike izmedu 7., 8. i 9. dijela i kako su zapravo ocito nepovezani i jednostavno losi filmovi. Cijeli taj skup glumaca je u biti od dobar do fantastican ali su ih u ovim filmovima redatelji grdo sjebali.


 

Meni je recimo Idris Elba bio odličan izbor za Rolanda, iako je bio bijelac u knjizi (pročitao sam nekoliko knjiga iz serijala). Uopće nemam s tim problema, imam problem s tim što je film smeće, odnosno ekranizacija je bila škart

 

Također mi Daisy Ridley nije problem, dapače ona mi se dosta sviđala, i nema s time veze Kathleen Kennedy niti ju krivim što je Daisy Ridley dobila ulogu. Rey mi je problem. Rey je živa katastrofa. Daisy Ridley je skroz ok.

Čitatelj pon 20.1.2020 12:52

S moje strane je Yen dobila veoma dobru glumicu, makar indijku, i mogu reci da je bas njena uloga bila najjaca u prvoj sezoni.

Em je upecatljiva, ima vise dijaloga od Gerija, cak i Maslacko ima vise dijaloga od Gerija. Kao drze se knjige,

a Geri je kopija iz igre, od glasa, stasa, do govora. A po knjigama je Geri neugledan tip izbuljenih ociju, upalog lica,

blijede puti i sive slamnate kose - dakle nemoguce da su radili Gerija po knjigama nego po igri - sto cijelo vrijeme zele opovrgnuti.

 

Pa ako se realno sagleda prva sezona - Yen je glavna uloga, ne Geri ili netko treci.

Najgora gluma i karakterzijacija lika je bas Ciri i Triss - Ciri ima glumicu koja je izgubljena,

a sa tim lecama izgleda kao "lutka" a ne zivo bice, sto je zaista bezveze.

 

A Triss, sta je ona ovdje u seriji? Druid? Njene moci su nicanje gljiva koje pustaju otrovne spore i brzi rast brsljena na vratima?

Ona je ovdje prestavljena kao druid, a ne mage. I jos je glumica veoma bezlicna, bez ikakvih emocija na licu, totalno propali slucaj.

 

Po meni, najbolje uloge u prvoj sezoni su:

1- Yen

2- Geri

3- Roach

4- Maslacko

5- Sonic the Hedgehog