Stoja sub 19.9.2009 01:22

Evo ovako zanima me par pitanja u vezi optime.Sad su pred nedavno postali dostupni kod mene pa razmišljam da se maknem sa t-com i pređem na njih(internet i telefon)Pa me zanima općentio kakvi su?Sa T-comom nisam imao problema po pitanju kvarova/pucanja veze i tome slično.Vidim da i nisu skupi jer za 150kn dobijem 8mbps download dok ovdje za 170 ima 4mbps,a i za telefon mi se čine nekako povoljniji(mada ja ga toliko ne koristim koliko roditelji)Uglavnom koliko sam skužio oni će mi i dalje ići preko kabela od t-com,znači da mi je infrastruktura ista,samo ću dobit njihov modem.Sad još moram vidjet kad mi ističe ugovor od t-coma da znam kad bi se na njih mogao prešaltat.Eto recite mi malo svoja mišljenja u vezi toga da li je dobro ili nijeNevinašce

thuglife sub 19.9.2009 01:29
Stoja kaže...

Evo ovako zanima me par pitanja u vezi optime.Sad su pred nedavno postali dostupni kod mene pa razmišljam da se maknem sa t-com i pređem na njih(internet i telefon)Pa me zanima općentio kakvi su?Sa T-comom nisam imao problema po pitanju kvarova/pucanja veze i tome slično.Vidim da i nisu skupi jer za 150kn dobijem 8mbps download dok ovdje za 170 ima 4mbps,a i za telefon mi se čine nekako povoljniji(mada ja ga toliko ne koristim koliko roditelji)Uglavnom koliko sam skužio oni će mi i dalje ići preko kabela od t-com,znači da mi je infrastruktura ista,samo ću dobit njihov modem.Sad još moram vidjet kad mi ističe ugovor od t-coma da znam kad bi se na njih mogao prešaltat.Eto recite mi malo svoja mišljenja u vezi toga da li je dobro ili nijeNevinašce

Optimu koristim i mogu reći da je izvrsna, što se tiče T-Coma mislim da se ne isplati uzimati interent/telefon ukoliko nije u kombinaciji sa MaxTVom, stoga ako njega nemaš, mislim da je optima puno bolji i povoljniji izbor.

Stoja sub 19.9.2009 01:49

Ne,ne već sam na T-com i to nekih 7 godina ili kolko već(imam internet kod njih odkad je praktički adsl se pojavio)te evo dosad nijedan drugi operater mi nije bio dostupan da se promijenim.Inače su mi bili ok al koliko vidim skuplji na prema optimiBogataš

PredatoR sub 19.9.2009 09:07

14 mjeseci kod njih, 3 puta bez interneta. 2 puta zbog "širenja mreže" (možda sat vremena) i jednom kad im je oluja spalila glavnu centralu za regiju (onda nije ni telefon radio). Popravljeno unutar par sati.

Ostalo, prva liga.

dncrmt sub 19.9.2009 10:28

Ja otkad sam prešao na Optimu 2008.g. mi puca veza.Evo danas sam opet razgovarao s nekom butrom i opet sam morao nešto mijenjat u postavkama routera pa će mo vidjeti.I da,spajam se žično i živim u centru Zagreba.

bruno11 sub 19.9.2009 12:23
dncrmt kaže...

Ja otkad sam prešao na Optimu 2008.g. mi puca veza.Evo danas sam opet razgovarao s nekom butrom i opet sam morao nešto mijenjat u postavkama routera pa će mo vidjeti.I da,spajam se žično i živim u centru Zagreba.

ja živim u metkoviću i uzeja san optimu čin su postali dostupni 2 puta mi je pukla veza na par minuta i za razliku od t com dobivan punu brzinu

D.N.R. sub 19.9.2009 14:05

Ja koristim internet usluge od optime od studenog prošle godine i mogu reć da sam jako zadovoljan, veza je puknula mozda sve skupa 5 puta i to većinom kad je bilo jako veliko nevrijeme i onda kada su imali radove na mreži vezane uz povećanje brzine, inače su brzine konstantno na maksimumu odnosno preko 4mbs koliko plaćam mjesečno. Za razliku od adsla kod t-coma kojeg imam kod mame doma ovaj je odličan. Kod t-coma se dnevno minimalno jednom sruši internet i max tv zablokira, naravno beskorisno je zvat beskorisnu službu za korisnike jer nikad ništa ne naprave u što sam se sam uvjerio mnogo puta :(. Također, kao što je kolega prije mene napisao uvijek se raspitaj malo okolo jer to sve jako varira od lokacije do lokacije, sretno ;)

Stoja sub 19.9.2009 14:06

Da znam da dosta ovisi o lokaciji.Evo tu di se ja nalazim sa T-comom nikad nisam imao problema,ostao sam bez interneta jednom i to kad je bilo strašno nevrijeme i pol grada ostalo bez netaBelji seal su vrzo brzo sanirali(ja sam ionako onda bio u školi hehe)Al koliko sam skužio optima kao ide preko t-comove infrastrukture pa bi onda valjda sve trebalo ostat isto...

ihush sub 19.9.2009 15:29
Stoja kaže...

Da znam da dosta ovisi o lokaciji.Evo tu di se ja nalazim sa T-comom nikad nisam imao problema,ostao sam bez interneta jednom i to kad je bilo strašno nevrijeme i pol grada ostalo bez netaBelji seal su vrzo brzo sanirali(ja sam ionako onda bio u školi hehe)Al koliko sam skužio optima kao ide preko t-comove infrastrukture pa bi onda valjda sve trebalo ostat isto...

-da i ne. Samo prebacivanje je na centrali. Ako može t-com, optima onda provjeri i ostale ISPove, jer je optima 'najsiromašnija' u odnosu na ostale, dok samim prebacivanjem možeš dobiti nekvalitetniju liniju, nebi bio ni prvi ni zadnji takav slučaj... t-com je često radio probleme.

ugl. svi su povoljniji od t-coma, Optima cilja na najniže cijene/pakete u rangu 150kn, u rangu 174/168 su Iskon/AMIS (Metronet je banana)
 i svi imaju dodatnu opciju CARnet (i B.net), samo je skrivaju pa ako imaš nekog školarca možeš uštedjeti na flatu cca 70kn.

The Geek sub 19.9.2009 15:39

Evo ja koristim opticarnet i sjajan je! Veza puca dosta rijetko i dosta je jeftino- 140 kn za 4 mbs  flat i telefon iako mi brzina nikada nije na 4 mbs, često je puno veća (jednom sam dostigao i 5.9 mbs) i imam i opciju da ako doplatim 6 kn mogu skidati maksimalnom brzinom koju mogu dobiti neko vrijeme(čini mi se šest sati) :)

Stoja sub 19.9.2009 15:56
ihush kaže...

 i svi imaju dodatnu opciju CARnet (i B.net), samo je skrivaju pa ako imaš nekog školarca možeš uštedjeti na flatu cca 70kn.

Vidiš tek sam sad vidio za tu opciju za školarce,al ipak je nećemo uzet zbog brzine neta...već sam po cijeniku vidio za 150kn je 8mbps brzina pa čemo tu onda uzet +telefon neki paket.Iritira me ful što svi pilaju stim uploadom što je tako mali inače bi ja i na 4mbps ostao ali dosta stavljam video na youtube,igram preko neta pa bi htio veći upload a opet me dođe jeftinije nego kod T-comOsmijeh

pollux30 pon 19.10.2009 21:23

korisnik sam Optime telekoma od prvoga dana od kad je postojala mogucnost da se rijesim T-coma i imam rijeci hvale,flat internet za 50 kn kod t-coma 100 kuna,istina fixni telefon koristim malo,brzina od 5 mbita sve preko njihove infrastrukture i totalno zadovoljan,sta se tice pucanja veze desilo se samo jednom ali su me nazvali dan prije iz sluzbe za korisnike da ce biti neki radovi u Istr i da nece biti neta par sati....pohvalo,od pred par dana korisnik sam i njihove triple pay usluge(OPTItv)...70 kanala,vrhunska slika....ukratko samo rijeci pohvale!!!

Canassob uto 20.10.2009 11:18

Meni je super kvaliteta i cijena. Prije nam je racun bio ukupno za telefon i internet kod tcoma preko 400 kn sada je oko 200. A ako dode do pucanja veze samo nazovite sluzbu za korisnike i oni ce vam nesto podesit za pet minuta i vise se ne dogada pucanje veze i to je to. To je inace normalna pojava koja se lako rijesi. Samo kupi optimu ;)

razer1911 sub 24.10.2009 17:14

Ljudi nisu krivi oni za pucanje veza itd. da nenabrajam neko je imo srecu da mu je tom ulicom di zivi prosla nova linija telefona novi kablovi itd.a za pucanje veze i sto netko nema brzinu interneta ko svi ovisi o propusnosti bakrene parice

pollux30 ned 25.10.2009 10:12

Promjenu paketa napravis sam na korisnickim stranicama Optima telekoma,moras paziti kad si poslao zahtjev jer svaka nova promjena ide od prvoga u mjesecu...znaci ako si promjenu napravio npr 11.10 novi paket biti ce ti aktivan od 1.11!!!!

zabranjeniples pon 26.10.2009 16:03

Ja moram reć da da je bar sad optima za svaku pohvalu bar što se mene tiče. Čim sam prešao na optimu s max adsl-a stalno su mi se javljali problemi. Veza je pucala konstantno. Ja ih stalno zovem i oni dolaze i tako u nedogled. Dakle veza nije prestajala pucat. I tako ja izludim i pošaljem ih u 3 PM i kažem da sam imao dobar internet sve dok budale nisu dolazile po 15 puta na vrata i pričale bajke kako je optima najbolja kako ovo kako ono. I tad oni kao odu u neke postavke i rješe problem. Poslije toga mi je pukla veza još koji put ali su opet oni kao u neke opcije i to rješili. I eto od tad ima nekih sigurno godina dana optima mi radi bez ikakvih problema.

vrodic sub 14.11.2009 14:47

Pozdrav, 

 

Od danas ujutro primjetio sam spore download brzine na lokaciji Dugo 
Selo. Od 0.5-0.7 mbita za download. Zvao sam korisnicku sluzbu i 
promjene postavki DSL-a nisu pomogle. 

 

Do sada se DSL sinkronizirao brzinom od 4 megabita, a tehnička podrska 
je napravila nekoliko izmjena s kojima se DSL počeo sinkronizirati i 
na 7 megabita (downstream atenuacija na parici je 47 db što je zbilja 
na rubu za ovakve brzine), no to nije pomoglo i efektivna download 
brzina (bwm.carnet.hr, test.optima.hr) je ostala ista tj oko 0.6 
megabita. 

 

Testirao sam na Huawei EchoLife HG520s modemu i na Thomson Annex A 
modemu na kojem je Internet veza većinu vremena radila odlično i 
stabilno. Kažem većinu, jer mi sam prije nekoliko mjeseci imao isto 
problema sa smanjenom brzinom downloada (testirano sa bwm.carnet.hr i 
raznim drugim serverima u CIX-u), ali uglavnom u večernjim satima. 

 

Moja pretpostavka da je problem negdje u centrali, tj u linku od DSLAM- 
a prema Optiminoj daljnjoj agregaciji. Optima je vjerovatno radila 
nekakve promjene na mreži zbog uvođenja OptiTV usluge, pa se bojim da 
je zbog toga sada centrala u Dugom Selu zagušena. No s obzirom da je 
poznati da i T-Com radi razne spačke u spajanju korisnika (ljudi koji 
nemaju telefonsku liniju teško ili nikako dobivaju neku koja nije T- 
Com-ova, što je definitivno kršenje zakona) nebih se začudio da se 
radi o nekoj vrsti sabotaže. 

 

Ovo su trenutne statistike moje DSL veze, a 7 megabita na koje je 
spojeno je možda ipak malo previše za 47 db downstream atenuaciju (to 
zaključujemprema FEC i CRC errorima): 

ADSL State       Show Time 
Data Path        Interleaved 
Operation Mode   G.dmt.bisplus 
Max. Bandwidth Down/Up(kbps)     8240 / 1080 
Bandwidth Down/Up(kbps)  7224 / 799 
SNR Margin Down/Up(dB)   6.5 / 10.6 
Attenuation Down/Up(dB)  47.0 / 27.4 
Power Down/Up(dBm)       0.0 / 12.3 
CRC Down/Up      857/ 65502 
FEC  Down/Up     33162/ 65509 
HEC Down/Up      717/ 0 
System Up Time   0:31:37 
DSL Up Time      0:10:14 

 

xZero1 sub 14.11.2009 15:01

JA IMAM T-Com I NIKAKO NISAM ZADOVOLJAN: NE ZBOG PUCANJA veze nego iz razloga sto npr ak nest skidam npr. 300KB/s onda nemg surfat po netu normalno. Ili npr kad uploadam nešto ista stvar.               Inače imam Thompson Speed Touch Ruter,4 MBit net.

vrodic sub 14.11.2009 15:02
dncrmt kaže...

Ja mislim da mora biti do centrale pošto ti je atenuacija jako velika.

Atenuacija je takva jer sam prilicno daleko od centrale.

 

Sa takvom atenuacijom je radilo ok na 4000 mbit Annex M sinkronizacije jako dugo vremena (DL mi je bio oko 420 kb/sec, a bwm.carnet.hr je pokazivao oko 3 megabita brzinu). 

 

Tako je radilo dugo vremena, dakle ta atenuacija izgleda nije problem, nego propusnost od njihovog DSLAM-a (RSS-a) do njihove daljnje agregacije. To je moja pretpostavka, prijavljen je kvar i sada čekam da to riješe.  Kao što sam već rekao, i ranije (prije 6-7 mjeseci, ne sjećam se točno) sam imao sličan problem sa padom brzine, i to redovito u večernjim satima. Ništa se nije promjenilo u brzini sinkronizacije i registriranoj atenuaciji, ali ipak je u nekom trenutku sve ponovo postalo brzo. Nada se da ovaj puta neću taj trenutak morati predugo čekati jer je sada sporo cijelo vrijeme a ne samo navečer. 

 

 

Stoja sub 14.11.2009 15:29
xZero1 kaže...

JA IMAM T-Com I NIKAKO NISAM ZADOVOLJAN: NE ZBOG PUCANJA veze nego iz razloga sto npr ak nest skidam npr. 300KB/s onda nemg surfat po netu normalno. Ili npr kad uploadam nešto ista stvar.               Inače imam Thompson Speed Touch Ruter,4 MBit net.

Pa nekužim kako ti misliš surfat normlalno ako skidaš ili uploadas max brzinom...to nema veze ni do koga nego do toga što skidaš

Draža čet 19.11.2009 18:34

Ja san u optime ima par godina vec, i jedva cekan da izaden evo upravo trazin sad neke bolje jer ode svako malo problemi, par miseci mi pucala veza svako 20min, pa to popravili sad mi ide tako sporo da google jedva palin uvik nesto tako da ti nebi preporucija, a ako neko zna koji mi je najbolje uzet sad, da je cijena oko 100kn i da je flat, a brzina 2mb+. Živin u Splitu