Grafički programi

Photoshop - Pitanja, odgovori, tutorijali

4ucker sub 4.9.2010 21:46

Otvaram ovu temu prvenstveno za one koji žele naučiti raditi u Photoshopu ili koji su već počeli, ali ne znaju "što dalje" te one koji imaju problema te mogu postaviti pitanje i dobiti odgovor.


Uvod:

 

 

Photoshop je jedan od najboljih i najpopularnijih alata za obradu fotografija kao što znate te ću napisati nekoliko osnova o njemu.


Najčešće korišteni Photoshop prečaci:

CTRL + N - New file

CTRL + O - Open file

CTRL + S - Save

CTRL + Alt + Shift + S - Save for Web

CTRL + Q - Quit Photoshop

CTRL + Z - Undo

CTRL + Shift + Z - Redo (show History)

CTRL + C - Copy

CTRL + V - Paste

CTRL + X - Cut

CTRL + A - Select All

CTRL + W - Close window

CTRL + D - Deselect

CTRL + H - Hide Extras

CTRL + R - Hide Rulers

CTRL + U - Hue/Saturation

CTRL + T - Transform

CTRL + E - Merge layers

CTRL + Shift + I - Invert Selection

CTRL + Shift + N - New Layer

X - Promjena background/foreground boje

D - Vraća crnu/bijelu boju

Desni klik miša - Dodatne opcije kao primjerice veličina brusha itd.

CTRL + TAB - Prebacivanje na druge dokumente unutar Photoshopa

 

 

 

 

 

 

...nakon objašnjenih i napisanih prečaca na tipkovnici i mišu krenimo sa objašnjenjima što je uloga pojedinih alata:


Move Tool - ukratko, alat za pomjeranje objekata unutar pojedinog layera. (V)

Lasso Tool - alat za nepravilan odabir nekog objekta ili texta unutar layera. (L)

Magic Wand Tool - Automatski odabire približni dio primjerice slike te stvara selekciju. (W)

Slice Tool - obično se koristi za pomoć pri kreiranju web stranica. (K)

Healing Brush Tool - kopira određeni dio slike te pri retuširanju ili "popravljanju prištića na licu ili grešaka na drugom objektu" popunjava "nedostatke". (J)

Brush & Pencil Tool - Jedni od najosnovnijih alata za crtanje. Razlika je što kod Brush Toola postoji više "oblika". Svaki alat ima mogućnost odabira "opacitya" (postotak vidljivosti) te "flow" (brzina nanošenja boje). (B) Š+Đ (povećava/smanjuje veličinu brusha).

Clone Stamp Tool - Sličan HB Toolu koji je već spomenut. Velika razlika je da Clone Stamp Tool ne prilagođava svoju "svrhu" originalnoj slici, nego se samo kopira iz željenog izvora. (S)

Eraser Tool - Alat za brisanje. (E)

Paint Bucket Tool - Kantica sa bojom, služi za popunjavanje većih površina bojom. (G)

Gradient Tool - Sličan alat poput PB Toola, no on se povlačenjem iz jedne u drugu točku "prelijeva" iz primjerice plave u crvenu boju. (G)

Blur Tool - Zamućuje određeni dio objekta (R)

Sharpen Tool - Izoštrava dio objekta. (R)

Smudge Tool - Razmazuje određeni dio objekta. (R)

Dodge Tool - Služi za osvjetljavanje nekog područja. (O)

Burn Tool - Potamnjuje dijelove objekta (najčešće fotografije). (O)

Sponge Tool - Postoje dvije opcije - Saturate/Desaturate. Kod prve dodajemo boju dok kod druge pretvaramo u crno-bijelu iliti Grayscale. (O)

Horizontal Type Tool - Služi za pisanje teksta u horizontalnom stilu. (T)

Vertical Type Tool - Služi za pisanje u vertikalnom stilu.

Pen Tool - Stvara oblik oko objekta ili površine koju odabirete te najčešće kod izrezivanja objekta iz slike te vektorskog crtanja. (P)

Eyedropper Tool - Nakon klika na na neku pozadinu (boju) u foreground polje dodaje vrijednost jednog odabranog piksela (boju). (I)

Hand Tool - Kako samo ime kaže, alat kojim pomjeramo kroz sliku pri najčešće zoomiranju. (H)

Zoom Tool - Alat za zumiranje i odzumiranje. (Z)

Kao tutoriale za početnike najbolje je otići na neku od stranica kao što su Photoshop Star, Photoshop Lady te PSD Vault (no on je ipak za one malo "naprednije"). Ako žele nešto bolje objašnjeno onda neka se odluče za Lyndine ili Top Secret tutorijale.

SVI NAPISANI PREČACI SU MOŽDA IZMJENJENI U NOVIJIM JER SU KAO PRIMJERI SLUŽILI IZ CS2 VERZIJE.

 

(EDIT/NAPOMINJEM: ovo moje iznad napisano je samo uvod u jedan dio jedne cjeline, naknadno se kroz aktivnost teme očekuju tutorijali vezani za nešto drugo, treće, deseto i tako dalje, da ne bi došlo do zabune da je samo Phothoshop-prečaci-related i slično)

4ucker sub 4.9.2010 22:10
Rabenbal kaže...

koja je svrha ispisivanje help fajle?! po tko zna koji put tema o photoshopu i precacima. na stranici 2 il 3 bi trebala biti jos jedna.

U njoj je samo o tomu, ovu hoću da se pišu i tutorijali i konkretno pitanja i odgovori, i mislim da nije bilo potrebe pisati takav komentar.

4ucker sub 4.9.2010 22:19
ivan123 kaže...
4ucker kaže...

U njoj je samo o tomu, ovu hoću da se pišu i tutorijali i konkretno pitanja i odgovori, i mislim da nije bilo potrebe pisati takav komentar.

Misliš na ovo?

Ajd' ne zanovjetaj! :P

Rabenbal sub 4.9.2010 23:17
4ucker kaže...
Rabenbal kaže...

koja je svrha ispisivanje help fajle?! po tko zna koji put tema o photoshopu i precacima. na stranici 2 il 3 bi trebala biti jos jedna.

U njoj je samo o tomu, ovu hoću da se pišu i tutorijali i konkretno pitanja i odgovori, i mislim da nije bilo potrebe pisati takav komentar.

lik vec ima dvije teme o photoshopu i tutorijalima. si ti slijep? bez uvrede ali cini mi se da si umoran pa nisi skuzio.

4ucker ned 5.9.2010 14:30
Rabenbal kaže...
4ucker kaže...
Rabenbal kaže...

koja je svrha ispisivanje help fajle?! po tko zna koji put tema o photoshopu i precacima. na stranici 2 il 3 bi trebala biti jos jedna.

U njoj je samo o tomu, ovu hoću da se pišu i tutorijali i konkretno pitanja i odgovori, i mislim da nije bilo potrebe pisati takav komentar.

lik vec ima dvije teme o photoshopu i tutorijalima. si ti slijep? bez uvrede ali cini mi se da si umoran pa nisi skuzio.

Hajd' ne pametuj i lati se modeliranja Zealota. :P Ovu temu sam otvorio jer ću postaviti više tutorijala za početnike.

Ad4pt3r ned 5.9.2010 16:13

Nacrtajte pospano fantasy oko - digital painting tutorial :

U ovom tutorialu pokušat ću vam objasniti kako na najlakši način nacrtati realni oblik oka i spojiti ga sa
elementima fantasy kulture.
Ovaj tutorial nije namjenjen apsolutnim početnicima i poželjno je poznavanje baratanja kistom i mirna ruka.
Poželjno je imati tablet, no pošto ga ni ja nemam, moguće je crtati i mišem. Rezultat je jednako dobar jedino
je potrebno više vremena.
Vremenski, za ovaj tutorijal, potrebno je 2-3 sata ovisno o rezoluciji i načinu crtanja.
Pa, ajmo početi.

Za početak otvorite novi transparentni dokument. Rezolucija koju sam ja koristio bila je 1280x850.

Ukoliko želite veču ili manju sliku, odaberite rezoluciju po vlastitoj potrebi.
U novom dokumentu pozadinu ispunite sa srednje tamnom nijansom sive ( bijelu ili crnu boju nije poželjno
koristiti zbog prejakog i nerealnog kontrasta kojeg daju).Ja sam koristio boju 929292.
Sad počnimo sa crtanjem osnovnih vanjskih linija. Na ovom dijelu nije potrebno biti precizan jer su ove linije
ovdje samo da označe granice i mogu se nacrtati proizvoljno. Ukoliko ne znate kakvo bi oko crtali ima pregršt
stockova na deviantart.com i sxc.hu koje bi mogle poslužiti kao referenca.
Odaberite obični okrugli kist, veličine od 5-8 pixela ( ovisno o rezoluciji ). Koristite drugačiju nijansu sive,
u ovom slučaju ja sam koristio 81807f.
Sada nacrtajte osnovni oblik oka, znači samo gornji i donji kapak kao što je prikazano na slici #1. Važno je
da poštujete simetriju samog oka.
Sljedeće krečemo na unutrašnjost samog oka. Nacrtajte dva nezavršena polukruga, jedan unutar drugog i spojite
ih sa gornjim i donjim kapkom. Ostatak prostora bit će bjelina unutar oka.
Sljedeće krećemo na trepavice. Uzmite manji kist, oko 2-4 pixela i povlačite polukružne linije iz centra oka
prema gore. Nakon toga uzmite nešto deblji kist i nacrtajte crne točke po trepavicama kao što je prikazano na
slici #2.
Sad je vrijeme da počnemo nanositi boje. Cijeli taj proces temelji se na nanošenju tri nijanse sive boje, koje
se kasnije pomoću smudge toola uklapaju i stvaraju oblik.
Znači na gornji kapak oka počnemo nanositi sljedeće boje : 2e2e2e = tamnija, cecccd = svijetla i 504e4f = prijelaz
izmedu tamne i svjetle boje. Sada napravimo novi layer te boje sa kistom nanesemo na kapak oka i sa smudge brushem koji je
raspona oko 6 pixela na dalje i snage 90% počinjemo uklapati boje počevši od lijeva na desno ( važno se je
držati tog kontinuiranog flowa s jedne na drugu stranu ) kao što je prikazano na slici #3.
To radite sve dok ne uklopite cijeli gornji kapak i onda prelazite na dojnji dio. U principu je isti postupak
samo je drugačiji poredak osvjetljenja i sjene ( slika #4 ).
Nakon što završite kapke potrebno je krenuti na zjenicu i unutrašnjost oka. Nanesite iste boje, no ovdje smudge
koristite odozgora prema dolje i obrnuto kako bi se dobio taj mističan dojam.Dodajte dvije točke osvjetljenja i blurajte ih
kako je prikazano na slici #5.

Nakon toga potrebno je ispuniti bjelinu unutar oka koristeći svijetlu boju od one tri. Pomoću smudge toola snage oko 75% i

nešto manje veličine kista uklopite bjelinu u ostatak oka dok ne dobijete nešto slično onome na slici #6.
Sljedeći korak su trepavice. Na ovom oku nisam htio neke standardne trepavice, več sam htio da one daju nekakvi fantasy, polumutirani
dojam na ovom oku. Stoga sam odlučio da one izrastu u jedan golemi skup sa strane samog oka. Koristeći smudge tool snage 90% i manji
kist razmažite tanke trepavice.
Sad kad je sam oblik oka gotov potrebno mu je dodati boje i živosti. Ja sam odlučio koristiti nijanse crvene, plave i boja sličnog spektra.

Za početak odaberite boju 861f21 kao i nanesite ju na polovicu oka kao što je na slici #7 i nanesite Filter-Blur-Gaussian Blur na oko 17 pixela.
Blending mode postavite na Linear Burn. Druga boja koja će davati kontrast bit će nijansa plave 12379f koju nanesite na drugu polovicu oka i
postavite na Color Dodge i blurajte na oko 26 pixela.
Sad je potrebno napraviti prijelaz izmedu dvije boje. Uzmite kist sa oko 8 pixela i nanesite boju a9545f kao što je prikazano na slici #8.
Blending mode postavite na Color Dodge i malo blurajte ako je potrebno.
Sljedeće je potrebno obojati zjenicu. Koristeći istu crvenu i plavu boju kao i za oko pobojajte zjenicu.Za blending mode plave boje koristite Screen,
a kod crvene Darken.
Za prostor oko zjenice nanijeli smo 4e004d i 1c1c69 kao što je prikazano na slici #9. Dodamo malo Gaussian blura i blending mode stavite na
Difference. Još su ostale trepavice kod kojih sa istom crvenom i plavom bojom napravite tanke linije da dodaju dojam i dubinu. Plavu i crvenu
boju postavite na Lighten
Sljedeće napravite novi prazni layer i ispunite sa b4b2d9 i postavite na Color Burn i smanjite opacity na oko 40-ak posto. Nakon toga potamnite
rubove slike koristeći gradiente ili veliki mekani kist.
Sljedeće napravite novi Layer-New Adjustment Layer - Color Balance i pod Midtones postavite -8 -4 +2, a pod Highlits +12, +5, +4.
Napravite opet novi Adjustment layer- Levels i malo poboljšajte kontrast slike. Sad smo gotovo pri kraju i jedino što vam je preostalo
je da možda cropate sliku i uredite pozadinu. Ja sam koristio floral brusheve, a rezultat je na slici #10.


Nadam se da vam je ovaj tutorial pomogao da shvatite neke trikove digital paintinga i slobodno postajte svoj outcome.

Quilombo23 pon 6.9.2010 00:29

Posto je tema Photoshop,pitanja,odgovori,tutoriali.....mene zanima par stvari,pa bi bilo lijepo da neko objasni i napravi tutorial....pravljenje HDR slika nesto kao (slika 1),bojenje dijelova slike ili cijele slike ali ne ono kao u paintuOsmijeh,primjer (slike2) i kako uraditi izjednacenje boje koze npr.u slici kada zalijepimo svoju glavu na necije tijelo pa da nebude crnac-bjelacOsmijeh

Dosta svari sam zaboravio,a neke nikad nisam ni znaoOsmijeh,nisam dugo koristio Ps a sad mi opet doslo

ExXxEr sub 30.10.2010 14:08
trackmanijak kaže...

Upomoć! Glup sam! Zatvorio sam fotošop i kad me pitao dal oću sejvat stisnuo sam "No"!! slučajno...

Ostao mi je onaj temp fajl, jel ko zna dal mu mogu pristupit nekako!?

nikako.

leoo ned 31.10.2010 13:41

imao bih pitanje za photoshop evo vidite htjeo bih rođaka malo zezati pa staviti njegova glavu na ovu sliku ali mi nikako ne uspijeva a evo vam slika glave

nemože jer je glava slika kvadrastog oblika pa ako me itko razumije da mi pomogne da glavu stavim da bude samo glava bez pozadine neka mi pomogne plizzzz