Kućišta i napajanja

Elektricitet pri dodirivanju kucista računara

Zelja pet 11.2.2022 12:35
syncmaster245b kaže...

Okreni utikac za 180 na uticnici.

 Ništa isto.

 

 

Ma dajte drugovi nije normalno da me fata struja dodirujuci kućište,evo upravo me fino pecka struja...

Ali samo kad istovremeno dodirujem laptop i kuciste,samo kuciste NE.

Zelja pet 11.2.2022 12:53
AF139 kaže...

Da bude jasnije evo shemica stanja i razloga što trese, jer kondenzatore od par nF/400V~ ima u laptop napajanju (A) i PC napajanju (B) samo što PC ima spoj na uzemljenje (nulovano ili ne).

 

https://ibb.co/GTxKQdG

 Sad ću evo da pogledam to.

Računar ne radi,isključen je samo da naglasim,ne znam ima li to veze.

Po ovome što se dešava, ispadam da ja provodim elektricitet tj struju izmedju laptopa i računara.

Isključio sam računar tj napajanje prekidačem i opet osjećam elektricitet.

Svašta!!

Zelja pet 11.2.2022 13:00

Sklonio sam laptop iz krila i apsolutno nikakvih problema tj ne osjecam nista dodirujuci kuciste.

Znači nekako preko laptopa ja postanem provodnik elektriciteta,samo da mi neko kaže ZAŠTO i kako?

ihush pet 11.2.2022 13:19

-to su čuda elektriciteta, kao grom na nebu.. ide putem manjeg otpora, prirodno, kroz vodić koji može biti žica ali i ti-koža što je tesla demonstrirao s neonkama u kavezu.

-uvjek će napon naći put do 'nečeg'.. sam statički je dovoljan da te pecne struja ako nosiš npr vunenu vestu.

 

Opusti se to je normalno-prirodno, a -pošto si i ti čudo prirode, naravno da se idelano poklapate.. :) .. tj bilo bi čudo da je kod tebe nešto normalno, da ne trese struja i sl.

s druge strane, ja ne bi živio u istoj zgradi, preopasno, kako je tek ostalim stanarima ako si ti zabrinut? :))

nhf.

Zelja pet 11.2.2022 13:31
ihush kaže...

-to su čuda elektriciteta, kao grom na nebu.. ide putem manjeg otpora, prirodno, kroz vodić koji može biti žica ali i ti-koža što je tesla demonstrirao s neonkama u kavezu.

-uvjek će napon naći put do 'nečeg'.. sam statički je dovoljan da te pecne struja ako nosiš npr vunenu vestu.

 

Opusti se to je normalno-prirodno, a -pošto si i ti čudo prirode, naravno da se idelano poklapate.. :) .. tj bilo bi čudo da je kod tebe nešto normalno, da ne trese struja i sl.

s druge strane, ja ne bi živio u istoj zgradi, preopasno, kako je tek ostalim stanarima ako si ti zabrinut? :))

nhf.

 Ahahahahahah makar me ti nasmija...da, kod mene se uvijek dešavaju paranomalne pojave.

Evo već duže vrijeme a i sada,monitor se pali sam od sebe bez mene iz standby režima.

Šta je sad to?

ihush pet 11.2.2022 13:41

čudo.. (ti) :))

-i meni se tako pali tv, klima, daljinskim.. možda imaš takav monitor a neki susjed ima daljinski? :) no ipak bi rekao da je s tobom sve u kategoriji čuda, lakše objašnjivo. :)))

 

edit: .. a kad već imaš stuju ko jegulja, ništa neobično da pališ monitor i sl. samo obični ljudi koriste daljinski, tebi ne treba.

- to je ko ono kad se na neke ljepe žlice, novci, .. svašta, a meni ni flaster na prstu neće držat nego otpadne, štaš, nismo svi isti, no bar se možemo nasmijati (osim tvojih susjeda, njima nije lako..) :))

Zelja pet 11.2.2022 13:44
ihush kaže...

čudo.. (ti) :))

-i meni se tako pali tv, klima, daljinskim.. možda imaš takav monitor a neki susjed ima daljinski? :) no ipak bi rekao da je s tobom sve u kategoriji čuda, lakše objašnjivo. :)))

 Pa bio ga je palio daljinski od RGB LED trake,i nju sam morao skinuti,a što se sad pali zaista ne znam...

Jednom jesam primjetio da se upalio kad sam upalio TV koji je isto od Samsung-a a većinom nema veze s time.

MOžda opet problem nulovanje hahah

ihush pet 11.2.2022 13:47
Kolacic kaže...

Ja sam siguran da rjesenje necemo naci.

 -pa ima jedno.. da ga nulujemo? (želju..) par metara-šest stopa, koliko već ide pravo uzemljenje?

.. no pitanje bi li 'subjekt' bio tim riješenjem zadovoljan.. :))

ZaliazniMacan pet 11.2.2022 16:06
191x7 kaže...

Imaš nešto napona na uzemljenju. To je ili neispravna utičnica, neispravan produžni ili neispravno uzemljenje. Uglavnom, nije dobro za komponente i to moraš riješiti.

 Ovo ti je najbolji i najpotpuniji odgovor što si dobio...  E sad može bit i ovo problem ali može čak biti da ti je žica od uzemljenja u laptopu uhvaćena u procjepu i onda se negdje dira ili magnetskim indukcijom dobiva malu struju što osjećaš...  Inače možeš probat eliminirati točno redoslijedom gore napisano...

ZaliazniMacan pet 11.2.2022 16:10
191x7 kaže...
AF139 kaže...

Već sam napisao, nema nikakvih problema za rad tvojih uređaja jer i dalje njihovi adapteri za napajanje dobijaju isti napon od 220~V i svi su "uzemljeni" nulovanjem .

 Čekaj, hoćeš reći da mu je normalno da napajanje preko utičnice dobija napon na GND-u te prenosi na kućište a time i na sve ostale komponente?

Koje su tvoje kvalifikacije da možeš takvo nešto izjaviti?

 Vjerojatno je zidar... 

Ako faza probije na nulu a nula je i uzemljenje koje obično bude slampavo izvedeno e onda je pitanje dirty  harryja upravo za te situacije "Do you feel lucky punk"...

 

AF139 pet 11.2.2022 18:50

Ako faza probije na nulu (kratki spoj) isti tren izbaci osigurač .

 

Krivo tumačiš, nema napona na uzemljenju osim u slučaju što sam naveo primjer u priobalju i osjeti se u dodiru sa vodovodom ili kanalizacijom , a težak slučaj  da to ima u sobi sa računalima.

 

dodatak:

Neznam po komentarima tko je "zidar" jer sam ja ipak električar (doduše sad već 10god. u mirovini).

Zelja pon 14.2.2022 16:20

Dobro ljudi nemojte se prepucavati sada.

Znaci uradjeno je to nulovanje,ocito nije moglo drugacije jer je stara zgrada (komunisticki rezim).

Mene samo zanima posto je tako izvedeno uzemljennje kako jeste,da li postoji opasnost po moje komponente u slucaju nekog prenapona?

Naravno ja cu nastavljati iakljucivati sve iz produznog u slucaju grnljavine kao i do sada.

Ne zelim sad da gubim vrijemw vama sto me vata elektrictet vata pa vata i sta sad.

Mislim da AF139 ima pravo i da ima veze sa punjacem laptopa 

Zelja pon 14.2.2022 16:29
AF139 kaže...

Ako faza probije na nulu (kratki spoj) isti tren izbaci osigurač .

 

Krivo tumačiš, nema napona na uzemljenju osim u slučaju što sam naveo primjer u priobalju i osjeti se u dodiru sa vodovodom ili kanalizacijom , a težak slučaj  da to ima u sobi sa računalima.

 

dodatak:

Neznam po komentarima tko je "zidar" jer sam ja ipak električar (doduše sad već 10god. u mirovini).

 Vjerovatno.Samo je pitanje hoce li meni izgoriti graficka ili ploca pre nego sto izbaci osigurac.

Ali sta je tu je.

Isto mi je receno od jednog jakog lika iz Corsair-a da je u mom slucaju prenaponska zastita koja je kupljena suvisna,jer uzemljenje nije uradjeno na "klasican nacin".

191x7 pon 14.2.2022 16:33
AF139 kaže...

Neznam po komentarima tko je "zidar" jer sam ja ipak električar (doduše sad već 10god. u mirovini).

Oko kućnih instalacija se neću raspravljati s eketričarem, priznajem struku i iskustvo.

Ja sam mag.ing. računarstva i računalni entuzijast, hardveraš, pa se malo kužim u računala, komponente i to, i znam da nije zdravo da električki osjetljive komponente dobijaju napon na uzemljenju, kućištu ili dijelovima koji ne bi smjeli biti pod naponom.

Ispravan rad računala je uvjetovan time da napajanje može pustiti na uzemljenje, komponente moraju biti uzemljene.

E sad, nisam mag.ing. elektrotehnike (iako je isti faks) tako da nisam siguran kako nulovanje djeluje, ali ako je GND na nuli, moguće da je izbacivanje sklopke uvjetovano određenim minimalnim naponom (da ne izbacuje ako postoji nekakav napon koji nije npr opasan).

Problem je što za računalo ne bi trebao imati nikakvog napona na GND! Komponente su iznimno osjetljive!

Ovdje postoji neki uređaj što pušta napona na GND i pošto nije uzemljeno taj napon JE SVUGDJE. I to samo ako nije u pitanju nekakav indukcijski napon na neispravnom produžnom ili utičnici.

fer-de-lance pon 14.2.2022 17:11

Zapravo je to ful jednostavno.

Kad uzemljenje izvedeš nulovanjem, onda zapravo postigneš samo to da kad uređaj probije na uzemljenje izgori osigurač ako je proboj dovoljan da izgori oaigurač.

Naravno, to je tek toliko (bar neka zaštita), dok je kod izvedbe pravog uzemljenja - tu su zapravo nula i uzemljenje električki ista točka, ali s tom razlikom da je uzemljenje onda sondom spojeno u zemlju  i dodaje se diferencijalna sklopka (popularno znana kao fidovka), i uzemljenje ima zasebni vodič.

Kad fidovka "skuži" da veća struja od dozvoljene curi (razlika struje između faze i nule - "ulaz i povrat", ili malo složenije u trofaznoj izvedbi), to je zato jer je ta razlika otišla u vodič  uzemljenja i fidovka izbaci.

Znači, takav sustav efikasno štiti čim se pojavi na uzemljenju napon dovoljne vrijednosti da uzrokuje okidnu struju, i to u propisanom minimalnom vremenskom trajanju.

Naravno, uvjet da bi to funkcioniralo je da je sonda u dobrom spoju sa zemljom i da su vodiči uzemljenja čim manjeg otpora (čim deblji i čim kraći, ak se dobro sjećam cca. 2 ohma je neka granica koju regulativa dopušta).

E sad, čovjek bi se zapitao zašto uopće ubacujemo sondu u zemlju kad je ta zemlja zapravo nula koju imamo već spojenu na kuću - upravo zato kaj sam vod od trafostanice do kuće ima preveliki otpor da bi fidovka mogla brzo reagirati, a ubacivanjem sonde u zemlju mi zapravo dodajemo još jedan vodič nule u paralelu, s tim da je taj vodič onda puno manjeg otpora.

Naravno, isto mora biti ostvareno i s mrežne strane - dobro uzemljena trafostanica i tu i tamo spustit i s bandere ako treba.

 

A kaj se samog napona na kučištima tiče - kolega je dobro rekao, sva switching napajanja daju napon na uzemljenje (to je normalno), ali je uvjet da bi sve to bilo sigurno to da je taj napon kroz kondenzatore klase koja je dovoljne sigurnost (tipa X2 ili slično ak se ne varam), pa ako i dođe do kvara kondića nema šanse da dođe do direktnog spoja faze na uzemljenje (nema te više perice...), čega se jako često ne drže u mnogim kineskim šrot proizvodima....

 

Edit: i kao što je kolega rekao, da ima normalno uzemljenje ne bi ga tepla struja ako bi i adapter od laptopa i pc napajanje imali utikače sa uzemljenjem.

 

AF139 pon 14.2.2022 18:11

Sve bi bilo jednako i da zgrada ima uzemljenje kao što sad nema , tj. imao bi isto peckanje između laptopa i PC kućšta.

 

Jednako tako bi bilo i da ima "FID" jer se radi o struji (kroz mali kapacitet) koja je manja nego prag okidanja sklopke.

 

Sjetim se samo koliko puta bi me dobro zatreslo kad bi na mokrom  krovu namještao antenu a TV ima običan priključak sa dvije žice u utičnicu i normalno kondenzatore spojene na masi kućišta na koji je spojen i oplet koaksa preko priključka

 

Kao što reče @191x7  nezgodno je i za PC priključke jer se rjetko kad zna desiti da kod priključivanja vanjskog aparata koji kao laptop, tv, audio pojačalo, printer koji nemaju uzemljenje sa utičnice ( nebitno da li je nulovano) crkne nešto pa prije prespajanja je dobro isključiti kabal iz napajanja.

Radno uzemljenje je i u moje vrime bilo ispod 2ohma a gromobransko ispod 4ohma.

Inače radio sam instalacije kuća koje nemaju svoje uzemljenje već sam instalaciju napravio sa odvojenom nulom i uzemljenjem po propisima i sa FID u kući a nulovano je samo vani na priključku dovoda od HEP-a.

Zelja pon 14.2.2022 18:17

Dobro okej teorije i na pretek.

Koje bezbjedosne mjere mi predlazete?

Mislim meni je spojeno 6 uredjaja na taj "surge protector".

Racunare moram drzati u struji radi punjenka baterije cmos zar ne?

AF139 pon 14.2.2022 18:20

Ništa ne trebaš, samo ako ti je nezgodno da te pecka spoji komad žice između kućišta laptopa i PC-a kako sam već prije opisao.

 

ps: baterija za CMOS se ne puni već mjenja kad ti se izgube podaci.

191x7 pon 14.2.2022 18:23

Cr2032 nije punjiva baterija.

 

Treba ti multimetar, voltmetar ili dobar ispitivač. Isključiš sklopku na par minuta. Iskopcas sve potrošače. Uključiš sklopku I tražiš uključenje kojeg potrošača će rezultirati nadopunom na gnd pinovima.

Najčešće to budu pećnice, bojleri, kuhala i slično. Kada nađeš koji uređaj je, ruknes ga na otpad.

AF139 pon 14.2.2022 18:39

U ovom slučaju iz ove teme to što ga pecka bi bilo i sa novim novcatim laptopom i PC , a utvrđeno je da nema peckanja kad se isključi napajanje sa laptopa.

Dakle kondenzatori koji rade kao RSO filter daju napon na kućište laptopa a kapacitet istih je mali pa je i struja premalena da bi osim neugode pod prstima napravila štetu prilikom rada.

Uzmi primjer novi novcati svaki TV spoji multimetar između mase na priključcima ( ant, usb, hdmi) i izmjeri napon prema uzemljenju zidne 220V utičnice i imat ćeš napon bez obzira ima li posebno uzemljenje ili nulovanje el. instalacije.

Zelja pon 14.2.2022 19:04

Moram preurediti i biti precizniji.

Da, izgube se postavke u eprom cipu kad racunar nije spojen na struju.

Zacudjuce imam 2 stare konfe stare oko 10 godina koje stoje u karton kutiji i nemaju problem s time kad kresnem racunar.

Samo su problem eve nove zbrljave ploce sa modernim UEFI sistemima bla bla...

ihush pon 14.2.2022 19:07
Zelja kaže...

..

Racunare moram drzati u struji radi punjenka baterije cmos zar ne?

 -cmos baterija je obična, nije aku-kondenzator (mada može biti..) kraće, ne puni se pogotovo ne na mbo čak ako imaš takvu aku-punjivu.

 

Zelja kaže...

Ja znam da kad iskljucim jedan PC iz napajanja i recimo ukljicim sutra zbrlja postavke iz BIOSa i nece da digne sistem.

..

 -baterija može biti prazna, tad nema postavke, kao datum-sat-ostalo.. služi jedino tome da zapamti te postavke, tj kad se računalo upali cmos baterija je nepotrebna do gašenja tj idućeg paljenja..

 

-automatika, svako računalo-bios može imati automatiku, koja će nešto resetirati kod prekapčanja struje ili izmjene komopnenti. BIOS zbog sigurnosti-provjere svaki put kad primjeti promjenu ili nestanak struje treba obaviti provjeru. Neki bios ima guard-soft pa ako se restarta 3-5 puta napravi reset itd.. .. i u pravilu krene od reseta na default ili detekciju cpu-ram + prilagodba napona za rad i paljenje vga interne-dodatne kao inicijalizacija diskova itd.

-fastboot preskače detekciju-promjene a zato dodatno može biti automatika ako se isključi struja. netko to nikad ne primjeti jer su možda defaultne postavke jednake potrebnom tj 99% je to ok dok se datum-vrijeme sinkronizira u win itd.

-kad je baterija slaba ili na hladnoći, tad svaki uređaj može imati problema, od paljenja nadalje.. nova baterija je par kuna to može i ne mora imati veze s automatikom tj može biti ispravna baterija i tad s novom nema razlike dok računala danas pretpostavljaju da je stalno priključen na struju bez prekida-gašenja i po toj logici je ok reset ako je isključeno dok kraće vrijeme u minutama možda radi bez reseta.

Zelja pon 14.2.2022 19:09
191x7 kaže...

Cr2032 nije punjiva baterija.

 

Treba ti multimetar, voltmetar ili dobar ispitivač. Isključiš sklopku na par minuta. Iskopcas sve potrošače. Uključiš sklopku I tražiš uključenje kojeg potrošača će rezultirati nadopunom na gnd pinovima.

Najčešće to budu pećnice, bojleri, kuhala i slično. Kada nađeš koji uređaj je, ruknes ga na otpad.

 Hvala ali na ovu uticnicu su spojeni samo racunari, 2 zvucna sistema ruter i eksterni HDD i monitor.