Windows

Windows 11 - problemi

Cansee uto 31.1.2023 08:50

 

zadnjih mjesec dana imam raznih problema, prvi i osnovni je da su mi se više puta crashale razne igre, nekad se i komp restartao, više puta sam i dobio onaj plavi ekran "Your PC has ran into a problem" u zadnjih tjedan dana 3-4 puta, nisam uspio problem izolirati, ali mi kaže jedan kolega da mu se slično događalo zadnjih tjedan dana, isto ima win 11.

 

S obzirom na to da nisam poduzimao nikakve posebne radnje, a situacija se ponešto smirila, rekao bi da možda stvarno je do windowsa 11, možda je i problem što sam napravio upgrade sa 10. Možda bi bilo bolje da nanovo instaliram win 11, samo ne znam hoće li mi kodovi štimati.

 

Prvi put kad su mi počeli crashevi to je bilo da jedva uđem u igru (više različitih igara) i odmah sve padne, pa se i restarta, taj dan sam popizdio. Bez da sam išta posebno poduzeo sada igram sat vremena i ništa ne pada, onda bude sljedeća gaming sesija pa padne za pol sata.

Valentin17 uto 31.1.2023 10:34
Posmatrač kaže...

Jesam li ja jedini sreckovic ovdje kome se win 11 niti jednom nije srusio niti imam bilo kakvih problema sa njim. Jos sam na developer verziji.....

Ma slabo ti to koristiš. Meni je npr. explorer beskoristan koliko šteka ako mi je ugašen server na koji imaš mapiran mrežni share. Inače to računalo koristim samo za internet i muziku tako da mi je nebitno kako radi.

Gnjavator uto 31.1.2023 12:29
Valentin17 kaže...
Posmatrač kaže...

Jesam li ja jedini sreckovic ovdje kome se win 11 niti jednom nije srusio niti imam bilo kakvih problema sa njim. Jos sam na developer verziji.....

Ma slabo ti to koristiš. Meni je npr. explorer beskoristan koliko šteka ako mi je ugašen server na koji imaš mapiran mrežni share. Inače to računalo koristim samo za internet i muziku tako da mi je nebitno kako radi.

 a zašto ti je ugašen server? i zašto imaš mapiran share na server koji je ugašen?

Posmatrač uto 31.1.2023 12:35
Valentin17 kaže...
Posmatrač kaže...

Jesam li ja jedini sreckovic ovdje kome se win 11 niti jednom nije srusio niti imam bilo kakvih problema sa njim. Jos sam na developer verziji.....

Ma slabo ti to koristiš. Meni je npr. explorer beskoristan koliko šteka ako mi je ugašen server na koji imaš mapiran mrežni share. Inače to računalo koristim samo za internet i muziku tako da mi je nebitno kako radi.

 Meni i tada radi odlicno....

Valentin17 uto 31.1.2023 14:19
Gnjavator kaže...
 a zašto ti je ugašen server? i zašto imaš mapiran share na server koji je ugašen?

Na serveru imam spremljene filmove, neku muziku, privatni cloud i kad mi to ne treba, ugasim ga.

Ali ako je sustav ispravan, mora raditi kako god okreneš, nebitno je da li server radi ili ne radi.

oblivian kaže...

ja takve stvari riješavam sa dodavanjem u quick access a ne mapiranjem (a mapiram samo prema trenutnoj potrebi i odmapiram)

Možeš napraviti i prečac na radnoj površini, ali ovo isto nije riješenje. Ista stvar se događa kao da je mapiran.

Ako server upalim ili ovo obrišem, explorer radi odlično.

zelenapaprika uto 31.1.2023 16:36
Valentin17 kaže...
Gnjavator kaže...
 a zašto ti je ugašen server? i zašto imaš mapiran share na server koji je ugašen?

Na serveru imam spremljene filmove, neku muziku, privatni cloud i kad mi to ne treba, ugasim ga.

Ali ako je sustav ispravan, mora raditi kako god okreneš, nebitno je da li server radi ili ne radi.

 Ne baš. Postoji i neki timeout i sl. Ovisno tko je i kako isprogramirao taj softver. Na primjer, popularni Irfanview zablokira ako ne može doći do printera. Meni je na službenom laptopu ostao odabran kućni printer, kojeg na poslu, dakako, nemam dostupnog i onda je Irfanview lijepo zablokirao. Postoji rješenje, ja sam ga primijenio, ali sam i izgubio vrijeme na to. Jer gospodin Škiljan nije u softver oveo timeout na odgovor printera.

midzan21 uto 31.1.2023 17:37
Posmatrač kaže...

Jesam li ja jedini sreckovic ovdje kome se win 11 niti jednom nije srusio niti imam bilo kakvih problema sa njim. Jos sam na developer verziji.....

 a imaš li možda što već zadnja 3 dev builda (tj ovogodišnja) koči neke od nas - random freezove kad je upaljen neki od browsera u kojem je primjerice najobičniji gmail upaljen te uz to još ima npr steam te obs upaljen za game recording. čak i kod surfanja na mozilli se zna događati isto, dakle samo tražim nešto za posao i opa, full system freeze, hard reset pomaže. slao sam feedback na sve, kažu, investigating.

 

edit: zbog toga sam downgradean na zadnji dev build od prošle godine, ometa u radu na privatnom kompu

Posmatrač sri 1.2.2023 07:07
Valentin17 kaže...
Posmatrač kaže...

Evo info....

Ma ti si se sada urekao.

 Ma ko ga j..e :) Ionako je sve u cloudu ;) Reinstaliram win za pola sata max ;)

Ima precih stvari u zivotu da me to nervira :) Al da kucnem u drvo radi odlicno ;)

BlackMoon sri 1.2.2023 11:50

Kako Oblivian kaže, mrežne diskove ne mapirati, već najkorištenije foldere istih zakačiti na “brzi pristup”. Stvar koja je upalila i kod mene, jer mi je mapiranje znatno usporavalo otvaranje explorera. I još kad ti izbaci poruku “nije uspjelo povezivanje svih mrežnih diskova!”
Microšrot nikad nije riješio SMB povezivanje i dijeljenje diskova u exploreru kako treba, a na win11 je još najgora situacija…meni mrežni disk jednostavno zna ispasti i pomaže samo restart rutera!

Gnjavator sri 1.2.2023 12:49
Valentin17 kaže...
Gnjavator kaže...
 a zašto ti je ugašen server? i zašto imaš mapiran share na server koji je ugašen?

Na serveru imam spremljene filmove, neku muziku, privatni cloud i kad mi to ne treba, ugasim ga.

Ali ako je sustav ispravan, mora raditi kako god okreneš, nebitno je da li server radi ili ne radi.

oblivian kaže...

ja takve stvari riješavam sa dodavanjem u quick access a ne mapiranjem (a mapiram samo prema trenutnoj potrebi i odmapiram)

Možeš napraviti i prečac na radnoj površini, ali ovo isto nije riješenje. Ista stvar se događa kao da je mapiran.

Ako server upalim ili ovo obrišem, explorer radi odlično.

 pa radi on, samo ima ima timeout dok prvi put pokušava pristupiti tom share-u da ti da podatak "jel tu" i koliko je zauzeće prostora... nije da svaki put to provjerava i računa. A to se lako riješi, pobriši taj share... pa kad upališ server lijepo pokreneš preko linka i komandu za mapiranje diska i vuk sit i koze na broju :)

 

Gnjavator sri 1.2.2023 13:23
BlackMoon kaže...
Kako Oblivian kaže, mrežne diskove ne mapirati, već najkorištenije foldere istih zakačiti na “brzi pristup”. Stvar koja je upalila i kod mene, jer mi je mapiranje znatno usporavalo otvaranje explorera. I još kad ti izbaci poruku “nije uspjelo povezivanje svih mrežnih diskova!”
Microšrot nikad nije riješio SMB povezivanje i dijeljenje diskova u exploreru kako treba, a na win11 je još najgora situacija…meni mrežni disk jednostavno zna ispasti i pomaže samo restart rutera!

 to onda već može biti i do rutera? Kakav ruter imaš?! Ja problema nemam ni sam mapiranim diskovima ni sa linkovima na mrežne mape. Jedino eto, kad upališ komp prvo otvaranje "Ovaj PC" potraje par sekundi (ja ne gasim servere) dok pita server za sve share-ove koliki su i koliko je zauzeće da mi to ispiše i iscrta ali ništa se ne gubi naknadno. A serveri su jedna server 2016 na nekom jadnom Atomu od prije 10 godina i 4GB memorije, a drugi je jadničko od HP ML310 sa Win10 i 2GB memorije.

Posmatrač sri 1.2.2023 19:03
midzan21 kaže...
Posmatrač kaže...

Evo info....

 hmm... ovo je ili beta ili rp verzija, dev su već od kraja prošle godine na 252xx.1000 buildovima

 Insider je uglavnom. Ona verzija koja je bliza zvanicnoj....

BlackMoon sri 1.2.2023 20:41
Gnjavator kaže...
BlackMoon kaže...
Kako Oblivian kaže, mrežne diskove ne mapirati, već najkorištenije foldere istih zakačiti na “brzi pristup”. Stvar koja je upalila i kod mene, jer mi je mapiranje znatno usporavalo otvaranje explorera. I još kad ti izbaci poruku “nije uspjelo povezivanje svih mrežnih diskova!”
Microšrot nikad nije riješio SMB povezivanje i dijeljenje diskova u exploreru kako treba, a na win11 je još najgora situacija…meni mrežni disk jednostavno zna ispasti i pomaže samo restart rutera!

 to onda već može biti i do rutera? Kakav ruter imaš?! Ja problema nemam ni sam mapiranim diskovima ni sa linkovima na mrežne mape. Jedino eto, kad upališ komp prvo otvaranje "Ovaj PC" potraje par sekundi (ja ne gasim servere) dok pita server za sve share-ove koliki su i koliko je zauzeće da mi to ispiše i iscrta ali ništa se ne gubi naknadno. A serveri su jedna server 2016 na nekom jadnom Atomu od prije 10 godina i 4GB memorije, a drugi je jadničko od HP ML310 sa Win10 i 2GB memorije.

 Može biti i do rutera, jer otkad su mi stavili ovaj Speedport Smart 3, to lošije radi i na win 10 na druga dva PC-a. Ali to ne opravdava Microsoft i njegovu implementaciju mrežnih diskova u exploreru. Tu je uvijek bilo problema!

ihush čet 2.2.2023 08:39
BlackMoon kaže...
Kako Oblivian kaže, mrežne diskove ne mapirati, već najkorištenije foldere istih zakačiti na “brzi pristup”. Stvar koja je upalila i kod mene, jer mi je mapiranje znatno usporavalo otvaranje explorera. I još kad ti izbaci poruku “nije uspjelo povezivanje svih mrežnih diskova!”
Microšrot nikad nije riješio SMB povezivanje i dijeljenje diskova u exploreru kako treba, a na win11 je još najgora situacija…meni mrežni disk jednostavno zna ispasti i pomaže samo restart rutera!

 -glupost.. tj imaš neki problem, opreme-mreže ili nešto treće-deseto. Ispravno, podešeno radi, radi na stotinama-milijunima računala, servera, ne samo win-osa.. nije ms tako nesposobna kompanija, tj ako imaš problem pomisliš li ikad da nije to ms-a nego nešto drugo? .. dok to ne pomisliš, nećeš ni naći uzrok a tad ni otkloniti problem.

Gnjavator čet 2.2.2023 09:46
ihush kaže...
BlackMoon kaže...
Kako Oblivian kaže, mrežne diskove ne mapirati, već najkorištenije foldere istih zakačiti na “brzi pristup”. Stvar koja je upalila i kod mene, jer mi je mapiranje znatno usporavalo otvaranje explorera. I još kad ti izbaci poruku “nije uspjelo povezivanje svih mrežnih diskova!”
Microšrot nikad nije riješio SMB povezivanje i dijeljenje diskova u exploreru kako treba, a na win11 je još najgora situacija…meni mrežni disk jednostavno zna ispasti i pomaže samo restart rutera!

 -glupost.. tj imaš neki problem, opreme-mreže ili nešto treće-deseto. Ispravno, podešeno radi, radi na stotinama-milijunima računala, servera, ne samo win-osa.. nije ms tako nesposobna kompanija, tj ako imaš problem pomisliš li ikad da nije to ms-a nego nešto drugo? .. dok to ne pomisliš, nećeš ni naći uzrok a tad ni otkloniti problem.

 a najlakše se reć da je Microsoft za sve kriv, a ne neki bezvezni ruter, driver koji je napisan zbrda-zdola i slično...

Valentin17 čet 2.2.2023 14:37
Gnjavator kaže...

 a najlakše se reć da je Microsoft za sve kriv, a ne neki bezvezni ruter, driver koji je napisan zbrda-zdola i slično...

Meni je prije dev radio dobro, jedan prije njega nije radio, na trenutnom opet ne radi.

Ne znam za kolegu BlackMoon, ali kod mene je problem do Windowsa 11.

Valentin17 čet 2.2.2023 14:45
BlackMoon kaže...

 Može biti i do rutera, jer otkad su mi stavili ovaj Speedport Smart 3, to lošije radi i na win 10 na druga dva PC-a. Ali to ne opravdava Microsoft i njegovu implementaciju mrežnih diskova u exploreru. Tu je uvijek bilo problema!

https://www.youtube.com/watch?v=9yTs1lxb-qo

https://www.youtube.com/watch?v=MqLBQ-vmkFY

 

I Computer\HKEY_CURRENT_USER\Network\Z (ili koje slovo već imaš), 32 bit d-word sa nazivom ProviderFlags i vrijednosti 1.

Gnjavator čet 2.2.2023 20:26
Valentin17 kaže...
BlackMoon kaže...

 Može biti i do rutera, jer otkad su mi stavili ovaj Speedport Smart 3, to lošije radi i na win 10 na druga dva PC-a. Ali to ne opravdava Microsoft i njegovu implementaciju mrežnih diskova u exploreru. Tu je uvijek bilo problema!

https://www.youtube.com/watch?v=9yTs1lxb-qo

https://www.youtube.com/watch?v=MqLBQ-vmkFY

 

I Computer\HKEY_CURRENT_USER\Network\Z (ili koje slovo već imaš), 32 bit d-word sa nazivom ProviderFlags i vrijednosti 1.

 Ako ti ovaj "providerflags" nešto riješava onda imaš problem da ti uređaj na koji se spajaš podržava samo SMB v1 a Win10 tamo negdje od prije 2 godine isključuje SMB v1 podršku jer je sigurnosna rupa. Pa onda samo treba omogućiti SMB v1 u dodacima pa će raditi kao i prije.

 

Onaj prvi video priča o problemu da kada neki program traži pristup "višeg nivoa" pokrene ga kao administrator, a administrator nema mapirane diskove običnog usera... to je skroz drugi uiser i drugi problem. Tu onda treba taj registry ključ koji je eto samo nekima problem... ja do sada od stotina i stotina kompjutera samo kod 3 korisnika vidio da im tako nešto treba.

 

A drugi video, eto taj reg ključ isključi onu poruku da se nisu uspjeli mapirati diskovi... sad sam probao na sliužbenom laptopu gdje imam mapirane neke diskova u firmi. sve se jednako ponaša i ovako i onako, samo što u ovom slučaju nema te poruke. Dok sam na kućnoj mreži diskovi su tu, ali sa crvenim oznakama da su nedostupni... spojim se preko VPN-a i 5 sekundi kasnije u exploreru se normalno pokažu ikonice sa oznakama zauzetosti, prekinem vezi, nestanu ikonice i sve normalno radi.

 

Samo, ja ne koristim insider verzije nego samo normalno ažurirane verzije windowsa.

 

zelenapaprika čet 2.2.2023 21:11
Gnjavator kaže...

 Ako ti ovaj "providerflags" nešto riješava onda imaš problem da ti uređaj na koji se spajaš podržava samo SMB v1 a Win10 tamo negdje od prije 2 godine isključuje SMB v1 podršku jer je sigurnosna rupa. Pa onda samo treba omogućiti SMB v1 u dodacima pa će raditi kao i prije.

 

 

 Tada su i nastali problemi za mrežne printere.

ihush pet 3.2.2023 09:01
zelenapaprika kaže...
Gnjavator kaže...

 Ako ti ovaj "providerflags" nešto riješava onda imaš problem da ti uređaj na koji se spajaš podržava samo SMB v1 a Win10 tamo negdje od prije 2 godine isključuje SMB v1 podršku jer je sigurnosna rupa. Pa onda samo treba omogućiti SMB v1 u dodacima pa će raditi kao i prije.

 

 

 Tada su i nastali problemi za mrežne printere.

 -ne samo za printere.. smb (1.0) se koristi za tisuće uređaja, naprosto mrežni standard-servis, linux.. čak linux ima elegantno-normalno to riješeno, normalan gui meni s izborom koji smb želiš, 3.2 .. ili 1.0 ne ovako kao win-ms, skriveno. Najblesavija stvar za smb u win je što ako juzer kad ga dodaje-uključuje u programima... ako ne otvori kućicu, ako klikne glavnu kućicu, tad će uključiti i automatsko uklanjanje.. i nakon nekog vremena će se isključiti-nestati.. :) kao što se av-defender sam uključuje i sl. .. jednostavno ms nešto forisira a automatika radi svoje, treba otvoriti kućicu i dodati smb ako je potreban, ne sve (server) i ne uklanjanje.. i jedan problem manje.

 

-naprosto mada je rupa, ponekad je nužan, zbog uređaja npr printer-skener-kopirka, protokol.

 

edit: ili ostali mrežni problemi, navike, miješane mreže, stari xp nadalje.. npr juzeri su navikli bez user&passa, nije im jasno da bez tog nema ništa mrežnog (po novom, dok je staro dozvoljavalo, rupe..), kao i korištenje user-passa za pravo pristupa mrežnim shareovima, uopće vidljivost računala-sharea ili privatna-javna mreža s različitim postavkama kad je dovoljno da juzer nije izabrao privatnu-sigurnu mrežu i fw sve zatvori.

-win više ne dozvoljava korištenje drugog usernamea-passa za mrežne stvari, tj ako si se logirao kao 'pero' tad imaš dostupno ono što je dostupno 'pero-u'.. ne ono za 'stipe-u', iveku joži.. i naravno, može se no treba editirati reg, omogućiti.. ili promijeniti navike, organizaciju mreže, uvesti AD server i sl. .. (trošak).

-mreža je univerzalna, nije stvar jednog osa, sve radi na istim standardima-protokolima i moramo ih se pridržavati (osim izuzetaka..). Unutar tih pravila admin prilagodi želje-potrebe-mogućnosti-resurse.. to radi admin, ne štefica&pero-ivo..juzeri. Tad mreža radi, sve radi, dok se opet ne pojavi nova rupa-zakrpa, pravilo..

Gnjavator pet 3.2.2023 12:59
ihush kaže...
zelenapaprika kaže...
Gnjavator kaže...

 Ako ti ovaj "providerflags" nešto riješava onda imaš problem da ti uređaj na koji se spajaš podržava samo SMB v1 a Win10 tamo negdje od prije 2 godine isključuje SMB v1 podršku jer je sigurnosna rupa. Pa onda samo treba omogućiti SMB v1 u dodacima pa će raditi kao i prije.

 

 

 Tada su i nastali problemi za mrežne printere.

 -ne samo za printere.. smb (1.0) se koristi za tisuće uređaja, naprosto mrežni standard-servis, linux.. čak linux ima elegantno-normalno to riješeno, normalan gui meni s izborom koji smb želiš, 3.2 .. ili 1.0 ne ovako kao win-ms, skriveno. Najblesavija stvar za smb u win je što ako juzer kad ga dodaje-uključuje u programima... ako ne otvori kućicu, ako klikne glavnu kućicu, tad će uključiti i automatsko uklanjanje.. i nakon nekog vremena će se isključiti-nestati.. :) kao što se av-defender sam uključuje i sl. .. jednostavno ms nešto forisira a automatika radi svoje, treba otvoriti kućicu i dodati smb ako je potreban, ne sve (server) i ne uklanjanje.. i jedan problem manje.

 

-naprosto mada je rupa, ponekad je nužan, zbog uređaja npr printer-skener-kopirka, protokol.

 

edit: ili ostali mrežni problemi, navike, miješane mreže, stari xp nadalje.. npr juzeri su navikli bez user&passa, nije im jasno da bez tog nema ništa mrežnog (po novom, dok je staro dozvoljavalo, rupe..), kao i korištenje user-passa za pravo pristupa mrežnim shareovima, uopće vidljivost računala-sharea ili privatna-javna mreža s različitim postavkama kad je dovoljno da juzer nije izabrao privatnu-sigurnu mrežu i fw sve zatvori.

-win više ne dozvoljava korištenje drugog usernamea-passa za mrežne stvari, tj ako si se logirao kao 'pero' tad imaš dostupno ono što je dostupno 'pero-u'.. ne ono za 'stipe-u', iveku joži.. i naravno, može se no treba editirati reg, omogućiti.. ili promijeniti navike, organizaciju mreže, uvesti AD server i sl. .. (trošak).

-mreža je univerzalna, nije stvar jednog osa, sve radi na istim standardima-protokolima i moramo ih se pridržavati (osim izuzetaka..). Unutar tih pravila admin prilagodi želje-potrebe-mogućnosti-resurse.. to radi admin, ne štefica&pero-ivo..juzeri. Tad mreža radi, sve radi, dok se opet ne pojavi nova rupa-zakrpa, pravilo..

 

Ali ostaje činjenica da velikoj većini ljudi taj SMB 1.0 ne treba... a kom treba neka si ga uključi... po neobaveznim značajkama možeš posebno dodati smb 1.0 klijent ili server ili oboje i mir. Svi kukaju zbog neke sigurnosti a onda kada se to riješi ovako ili onako onda se kuka "ajooooj" pa vidi zašto nešto "ne valja" pa si podesi. Svi stručnjaci ono, tvikaju po sistemu, vrte insajder verzije windowsa a pate ih neke "osnovne stvari".

 

A što se tiče mreže, dopuštenja... pa daj pristup svima koji trebaju ili gost pristup i nemaš problema. Ako ti klijent ima problem pristupa a dao si mu "otvoreni pristup" onda neka provjeri jel mu mreža prijavjena kao javna jer Windowsi od 7 pa nadalje anonimni pristup dopuštaju samo na privatnim mrežama. Majketi, jakog problema. Bez kopanja po registryu, i bez gluposti u 99% slučajeva, al vole ljudi rudarit.

 

zelenapaprika pet 3.2.2023 18:48
ihush kaže...
zelenapaprika kaže...
Gnjavator kaže...

 Ako ti ovaj "providerflags" nešto riješava onda imaš problem da ti uređaj na koji se spajaš podržava samo SMB v1 a Win10 tamo negdje od prije 2 godine isključuje SMB v1 podršku jer je sigurnosna rupa. Pa onda samo treba omogućiti SMB v1 u dodacima pa će raditi kao i prije.

 

 

 Tada su i nastali problemi za mrežne printere.

 -ne samo za printere.. smb (1.0) se koristi za tisuće uređaja, naprosto mrežni standard-servis, linux.. čak linux ima elegantno-normalno to riješeno, normalan gui meni s izborom koji smb želiš, 3.2 .. ili 1.0 ne ovako kao win-ms, skriveno. Najblesavija stvar za smb u win je što ako juzer kad ga dodaje-uključuje u programima... ako ne otvori kućicu, ako klikne glavnu kućicu, tad će uključiti i automatsko uklanjanje.. i nakon nekog vremena će se isključiti-nestati.. :) kao što se av-defender sam uključuje i sl. .. jednostavno ms nešto forisira a automatika radi svoje, treba otvoriti kućicu i dodati smb ako je potreban, ne sve (server) i ne uklanjanje.. i jedan problem manje.

 

-naprosto mada je rupa, ponekad je nužan, zbog uređaja npr printer-skener-kopirka, protokol.

 

edit: ili ostali mrežni problemi, navike, miješane mreže, stari xp nadalje.. npr juzeri su navikli bez user&passa, nije im jasno da bez tog nema ništa mrežnog (po novom, dok je staro dozvoljavalo, rupe..), kao i korištenje user-passa za pravo pristupa mrežnim shareovima, uopće vidljivost računala-sharea ili privatna-javna mreža s različitim postavkama kad je dovoljno da juzer nije izabrao privatnu-sigurnu mrežu i fw sve zatvori.

-win više ne dozvoljava korištenje drugog usernamea-passa za mrežne stvari, tj ako si se logirao kao 'pero' tad imaš dostupno ono što je dostupno 'pero-u'.. ne ono za 'stipe-u', iveku joži.. i naravno, može se no treba editirati reg, omogućiti.. ili promijeniti navike, organizaciju mreže, uvesti AD server i sl. .. (trošak).

-mreža je univerzalna, nije stvar jednog osa, sve radi na istim standardima-protokolima i moramo ih se pridržavati (osim izuzetaka..). Unutar tih pravila admin prilagodi želje-potrebe-mogućnosti-resurse.. to radi admin, ne štefica&pero-ivo..juzeri. Tad mreža radi, sve radi, dok se opet ne pojavi nova rupa-zakrpa, pravilo..

 Hrpa ljudi ima male kućne mreže. Kaki AD server.

Gnjavator ned 5.2.2023 10:36
zelenapaprika kaže...
Gnjavator kaže...
 jer Windowsi od 7 pa nadalje anonimni pristup dopuštaju samo na privatnim mrežama.

 

Nakon Windowsa XP anonimni pristup je brutalno srezan. Na XP je bio jako otvoren.

 ma, samo mrežu podesiti da je kućna mreža, da nije javna i možeš dijeliti skoro isto kao na XP-u, podijeliš javno i to je to...

BlackMoon pon 6.2.2023 02:23
Valentin17 kaže...
BlackMoon kaže...

 Može biti i do rutera, jer otkad su mi stavili ovaj Speedport Smart 3, to lošije radi i na win 10 na druga dva PC-a. Ali to ne opravdava Microsoft i njegovu implementaciju mrežnih diskova u exploreru. Tu je uvijek bilo problema!

https://www.youtube.com/watch?v=9yTs1lxb-qo

https://www.youtube.com/watch?v=MqLBQ-vmkFY

 

I Computer\HKEY_CURRENT_USER\Network\Z (ili koje slovo već imaš), 32 bit d-word sa nazivom ProviderFlags i vrijednosti 1.

 Hvala Valentin, znam za te trikove, pogotovo ovaj drugi koji sam i koristio dok sam disk Z držao mapiran. Trenutno ga ne držim mapiranog, ali mu mogu normalno pristupiti po SMB i ftp protokolu, kad to zakaže, napravim restart rutera i sve OK. A znaš kako je s t-com skalamerijom!