woodgamesfx pon 10.1.2011 14:29

Američki predsjednik Barack Obama najavio je da će američkom Ministarstvu trgovine dati ovlasti nad predloženim mjerama koje se odnose na cyber sigurnost, a koje predviđaju da svaki Amerikanac dobije svoj jedinstveni internet ID, odnosno identitet na internetu, objavila je Bijela kuća.
Više o ovome možete pročitati na : http://www.net.hr/tehnoklik/page/2011/01/10/0354006.html

PS.
Ja mislim da ovo ima prednosti u smislu sprečavanja ilegalnih aktivnosti na internetu, ali s druge strane duboko ulazi u priovatnost građana, tako da sam i za i protiv toga da postane praksa i šire.

Darky pon 10.1.2011 14:34

hoćeš voziti auto?

daj svoje podatke i sliku

hoćeš putovati u inozemstvo?

daj podatke i sliku za putovnicu

hoćeš internet?

koja je razlika u odnosu na ovo gore?

 

BTW kod nas je osobna iskaznica obavezna kod amera nije

Ivan(4) sri 12.1.2011 16:12
Darky kaže...

hoćeš voziti auto?

daj svoje podatke i sliku

hoćeš putovati u inozemstvo?

daj podatke i sliku za putovnicu

hoćeš internet?

koja je razlika u odnosu na ovo gore?

 

BTW kod nas je osobna iskaznica obavezna kod amera nije

Da bi vozio, moraš imati dozvolu za koju prilažeš sliku i podatke, ali ta dozvola sama po sebi ne ostavlja trag gde si išao po gradu, ispred koje ustanove si bio parkiran itd.

 

Takođe, ako hoćeš ući u prodavnicu i kupiti knjigu, ili film ili nešto treće, ne treba ti ništa. Ovako, ako ti se neka državna agencija ili pojedinac u njoj slučajno nakači na vrat, odmah ima kompletan popis svih tvojih aktivnosti iz koga može da izvuče da si čitao tu i tu knjigu, ili da si tog i tog datuma kupio veću količinu alkohola, ili tri puta posetio forum za ljubitelje oružja ili bilo šta drugo, jer kad iz života bilo kog normalnog pojedinca profiltriraš samo ono što tebe interesuje, možeš da mu izgradiš profil kakav god hoćeš. E zato je ovo opasno kršenje privatnosti.

 

Osim toga, sledeći deo je jako problamatičan sa drugog stanovišta: "novi sustav ... će poboljšati sigurnost i čak smanjiti potrebu da ljudi pamte desetke svojih lozinki koje imaju na različitim servisima na internetu." => sigurnosni Single point of failure za sve servise koje koristiš. Da je to dobra praksa, ne bi u svakom osnovnom sigurnosnom vodiču stajalo da ne treba koristiti istu lozinku za više stvari.

Darky sri 12.1.2011 17:39
Ivan(4) kaže...

Da bi vozio, moraš imati dozvolu za koju prilažeš sliku i podatke, ali ta dozvola sama po sebi ne ostavlja trag gde si išao po gradu, ispred koje ustanove si bio parkiran itd.

 

Takođe, ako hoćeš ući u prodavnicu i kupiti knjigu, ili film ili nešto treće, ne treba ti ništa. Ovako, ako ti se neka državna agencija ili pojedinac u njoj slučajno nakači na vrat, odmah ima kompletan popis svih tvojih aktivnosti iz koga može da izvuče da si čitao tu i tu knjigu, ili da si tog i tog datuma kupio veću količinu alkohola, ili tri puta posetio forum za ljubitelje oružja ili bilo šta drugo, jer kad iz života bilo kog normalnog pojedinca profiltriraš samo ono što tebe interesuje, možeš da mu izgradiš profil kakav god hoćeš. E zato je ovo opasno kršenje privatnosti.

 

Osim toga, sledeći deo je jako problamatičan sa drugog stanovišta: "novi sustav ... će poboljšati sigurnost i čak smanjiti potrebu da ljudi pamte desetke svojih lozinki koje imaju na različitim servisima na internetu." => sigurnosni Single point of failure za sve servise koje koristiš. Da je to dobra praksa, ne bi u svakom osnovnom sigurnosnom vodiču stajalo da ne treba koristiti istu lozinku za više stvari.

Dozvola daje podatke državi o tebi i onda nisi anoniman

Inače kako se ti spajaš sad na net?

Anonimno?

Ma daj, pa tvoj ISP točno zna tvoje ime, prezime i adresu i kuda si išao i što si radio po netu i to barem 2 godine unazad. (samo je pitanje volje da se to iskopa)

 

Na interenetu nema anonimnosti, to pričaju samo budale i holivudski filmovi.

I koje desetke lozinki? pa Firefox, Opera a bogme i IE imaju mogućnost da ti pamte pass i login na bilo čemu iako ljudi obično koriste samo 3 različite lozinke na 150+ internet usluga.

 

Ideja amera je da se uvede ID za internet kao i njihov socijalni broj ili naš OIB za internet pristup, pa se nečeš spajati na net kao ivan485 već kao ID 12345676

 

 

Ivan(4) sri 12.1.2011 18:17

Jesi li pročitao šta sam napisao? Da, dao sam podatke kad sam vadio dozvolu (zapravo, ništa što država već nije imala), i šta onda? Kako na osnovu vožačke dozvole država zna jesam li kolima išao na posao, kod švalerke, ili na utakmicu? Nikako! Ako me u toku vožnje nije zaustavila policija (a to mi se obično ne dešava), može da zna po broju tablice da su kola bila negde a i to samo ako mi je neko zabeležio registraciju, vreme i mesto, a to se opet uglavnom dešava kad te uhvate u prekršaju.

 

Uvođenje obavezne precizne identifikacije na internetu će prvenstveno značiti jedno: sve (iole ozbiljne) kriminalne aktivnosti na internetu će se obavljati ukradenim identitetima potpuno nedužnih ljudi (eventualno će se uspašno hvatati počinioci cyberbullyinga - moći ćete da na*ebete zbog pakosnog komentara na forumu). To, i olakšano detaljno praćenje običnih ljudi kakvo sam opisao u prethodnom postu.

 

A da totalne anonimnosti nema, istina je, ali ako neko hoće da zna ko je tad i tad pod određenim nikom pristupio BoL-u (trivijalan primer, ali nema veze), to danas funcioniše tako što se prvo od BoL-a traži IP adresa po kojoj se utvrdi provajder, pa se njemu šalje novi zahtev za informaciju koji je korisnik imao tu i tu adresu u tom i tom trenutku (što nije tako prosto a, sudskom praksom potvrđeno, ni pouzdano, inače bi mnogo više cyberkriminalaca bilo u zatvoru). I pri tom tako može da me identifikuje država, što je koliko toliko podnošljivo, nisam paranoičan ni kriminalac, a ne bilo koji glupi sajt na kome sam se registrovao da bih postavio komentar ili pitanje, pa da me zasipa spamom (elektronskim i fizičkim) i šta već ne.

MrBlc sri 12.1.2011 20:12

To tako ne funkcionira i to tako ni ne može funkcionirati. Prva stvar pristup internetu u javnim ustanovama i caffe barovima, te preko hotspotova - da bi to funkcioniralo, ti se morao logirati svojim accountom, što je ogromni potencijalni sigurnosni problem (krađa lozinke koja ti je za SVE) u protivnom opet ništa nije riješeno. Onda, dalje, kažu da će svaki građanin imati svoj identitet, znaći jedna konekcija bi morala podržavati više odvojenih logičkih veza. Pretpostavljam da bi IPv6 to mogao podržati, da svaki uređaj iza "routera" dobije javnu IP adresu, ali onda se javlja veći problem zaštite (lokalna mreža iza routera je oaza sigurnosti u odnosu na mrežu koja je podreža interneta).

 

Onda, opet, potrebno je da se isti korisnik može logirati s više uređaja istovremeno (računalo, mobitel, konzola i sl.), što opet otežava detekciju komprimitiranih lozinki. Uz to se postavlja pitanje mogučnosti spajanja uređaja poput televizora i starijih uređaja koji nemaju podršku za standard koji bi se koristio.

 

Onda opet treba riješiti problem stranaca koji dolaze, bilo poslovno ili turistički, ako se bez accounta ne mogu spojiti na net, onda to komplicira papirologiju, a ako mogu, onda je čitav sustav uzaludan.

 

Što se privatnosti tiće, ona ne postoji ni danas, ali je potreban opravdan razlog za pregledavanja nečijih podataka.

 

I na kraju, onaj tko želi zaobići sustav, zaobići će ga (kriptirana VPN mreža, plaćeni anonimni proxy u drugoj državi koja nema nikakve zakone o internet kriminalu i sl.).

CrapFireX sub 15.1.2011 14:41
Darky kaže...

hoćeš voziti auto?

daj svoje podatke i sliku

hoćeš putovati u inozemstvo?

daj podatke i sliku za putovnicu

hoćeš internet?

koja je razlika u odnosu na ovo gore?

 

BTW kod nas je osobna iskaznica obavezna kod amera nije

  hoćeš ući u dućan

daj svoje podatke i kopiju primanja

hoćeš prevrnuti   kamen na morskom dnu 

daj svoje podatke i ronilačku dozvolu

  hoćeš srati na WC-u?

daj svoju sliku i higijensku knjižicu

hoćeš čučati   doma ispod stola

daj podatke i račun za stol

  koja je razlika u odnosu na ovo gore?

MrBlc sub 15.1.2011 15:06

Da ne govorimo o tome da te u večini civiliziranih zemalja policajac na ulici ne smije pitati osobnu ukoliko ne kršiš zakon ili te ne smije zaustaviti dok voziš ako ne napraviš prekršaj. Iznimke su jedino organizirane akcije koje su najavljene unaprijed ili racije u slučaju da postoje dokazi (recimo da se u nekom klubu poslužuje droga i sl.).

Mitch sub 15.1.2011 19:10
woodgamesfx kaže...
Američki predsjednik Barack Obama najavio je da će američkom Ministarstvu trgovine dati ovlasti nad predloženim mjerama koje se odnose na cyber sigurnost, a koje predviđaju da svaki Amerikanac dobije svoj jedinstveni internet ID, odnosno identitet na internetu, objavila je Bijela kuća.
Više o ovome možete pročitati na : http://www.net.hr/tehnoklik/page/2011/01/10/0354006.html

PS.
Ja mislim da ovo ima prednosti u smislu sprečavanja ilegalnih aktivnosti na internetu, ali s druge strane duboko ulazi u priovatnost građana, tako da sam i za i protiv toga da postane praksa i šire.

Glupost, kako oni   misle dodjeljivat ID-eve ako više ljudi koristi istu IP adresu, odnosno isto računalo za pristup WEB-u ?

Ivan(4) sub 15.1.2011 22:50

Može više ljudi da koristi isti računar i IP adresu, ali kada neko od njih hoće da se uloguje na bilo kakav servis, forum ili nešto slično, umesto klasičnih usernamea i passworda će prilagati lični digitalni sertifikat (ili nešto slično).

 

Iz toga, s obzirom na važnost takvog sertifikata koji će biti digitalni ekvivalent lične karte, najverovatnije sledi da će pozajmljivanje sopstvenog sertifikata drugoj osobi, kao i korišćenje tuđeg biti krivično delo, a to opet implicira da će Amerikanac koji da rođaku ili prijatelju da igra nešto na njegovom Steam accountu (a i taj rođak ili prijatelj s njim) činiti ozbiljan prekršaj.