Stanovanje

USB-C zidna utičnica

Hacker002 čet 22.9.2022 16:57

Trebam nekoliko zidnih utičnica sa USB priključkom za punjenje mobitela. Inicijalni plan je bio sa USB-C konektorom, ali to je izgleda apstraktan pojam u HR, nalazim samo sa USB-A.

 

Primjer 1

 

Primjer 2

 

Ako netko zna gdje ih ima sa USB-C do 100kn max, slobodno zalijepite link.

 

Ako ne, ima na Aliexpressu, jedna ima i USB-C i USB-A, što mi je također prihvatljivo. Vrijeme čekanja također nije problem jer nije hitno, ali ako ima u HR bolje bih kod nas uzeo.

ivan dragi čet 22.9.2022 18:27

Uzmi od TEMa sve uticnice pa tako i usb i usb c.

 

Kosta vise od 100kn ali i punjac kosta vise pa jbg, bar ne viri cigla iz zida ako ti je do estetike. Znaju bit oko 250kn, mislim da sam ih vidio u Građi ili u Bauhausu nedavno.

 

Skuplja alternativa su VIMAR i GIRA, po njemackim online shopovima ih ima po nesto nizim cijenama nego kod nas.

 

Nije ih tesko nac, mozes ih u svakoj elektro trgovini kupit, meni su narucili pa doslo za par dana. Pitaj za katalog pa si pogledaj sve opcije boja, i baci oko i na ostale modele uticnica (net, antenski, mislim da sam vidio i hdmi - ide na masku od neta).

 

Posto ces na to punit mobitel, nemoj kupovat neko smece da ne bi bilo bum tras.

mbaksa pet 23.9.2022 03:21
dax-lax kaže...
Ali ni jedna nije PD kompatibilna, nego sve nešto do 10-15w. Nek puknu 60-100w pd i pokrili su skoro sve

Snažniji punjači ne bi stali u standardne rupe pa ih zato valjda ne proizvode.

 

Ali nije ni samo to u pitanju, nego je u pitanju i kvaliteta izlaza, koja je totalna nepoznanica, a da moram pretpostaviti, pretpostavio bih da nije baš najbolja, čak ni kod skupljih modela. Ali eto, trebalo bi testirati...

 

Osobno, ako ne bih znao da je kvaliteta izlaza dobra, ne bih kupovao takve utičnice, barem ne ako je cilj puniti mobitel. Klasični punjač bolje marke koji se šteka u utičnicu i dalje je vjerojatno puno bolje rješenje.

 

Hacker002 kaže...

Trebam nekoliko zidnih utičnica sa USB priključkom za punjenje mobitela. Inicijalni plan je bio sa USB-C konektorom, ali to je izgleda apstraktan pojam u HR, nalazim samo sa USB-A.

A jel uopće mora u pitanju biti zidna utičnica? Ako ne mora, možda da razmisliš o kocki s USB-A i USB-C portom/portovima i šuko utičnicama? Na primjer ovo? Vrijedi opaska otprije - kvaliteta izlaza je također upitna, kao i kod zidnih utičnica.

 

fer-de-lance pet 23.9.2022 09:28

To sam i ja mislio, ali npr. ovo https://store.leviton.com/products/60w-6a-usb-dual-type-c-c-power-delivery-wall-outlet-charger-with-20a-tamper-resistant-outlet-t5836-w?variant=42158241874150

To je US verzija, EU verzije nema.

Ali, kod nas su kutije fi60, a američke utičnice su vanjskih mjera 115x70, s tim da su to dimenzije plastičnog poklopca, sama utičnica je onda valjda nekih 90x50, znači možda samo mrvicu većeg volumena nego naša (ako su iste dubine), tak da jr onda očito moguće i EU verziju ugurati u naše kutije, pogotovo sad s GaN tehnologijom i planarnim transformatorima, kad je očito moguće i u klasičnoj izvedbi.

Ali, budući da vidim da nema baš puno proizvođača koji rade PD verzije, očito nije baš popularno, a i za EU tržište je puno zahtjevniji proces certifikacije pa možda i zato svi izbjegavaju projektiranje EU verzija.

Čekajmo da se Anker ubaci u igru...

 

steve90 pet 23.9.2022 09:50

Ja bih osobno zaobišao te usb utičnice ako je plan puniti mob na njih. Bolje uzeti Anker Nano3(?) koji je malih dimenzija i imaš 30W što bi trebalo biti dovoljno za većinu mobitela.

Hacker002 sub 24.9.2022 11:39
dax-lax kaže...
Ali ni jedna nije PD kompatibilna, nego sve nešto do 10-15w. Nek puknu 60-100w pd i pokrili su skoro sve

 Ni ne treba imati hrpu vata, to je za punjenje mobitela tokom noći, dovoljno je i 5W realno.

 

Naručio sam one sa svog linka sa Alia, pa ćemo vidjeti kako funkcionira, ako ne bude valjalo lako se vrate.

dax-lax sub 24.9.2022 11:44
Hacker002 kaže...
dax-lax kaže...
Ali ni jedna nije PD kompatibilna, nego sve nešto do 10-15w. Nek puknu 60-100w pd i pokrili su skoro sve

 Ni ne treba imati hrpu vata, to je za punjenje mobitela tokom noći, dovoljno je i 5W realno.

 

Naručio sam one sa svog linka sa Alia, pa ćemo vidjeti kako funkcionira, ako ne bude valjalo lako se vrate.

 Kako možeš za sve reći što je dovoljno. 5w ne koristim skoro nigdje osim na punjaču za nimh baterije. 

Moja želja je da pored svake klasične šuko, imam jednu C od 100w (pa i više) i onda umjesto da laptop/mob s brzim punjenjem etc. punim s brickom. Samo prištekam kabel i olakšam cijeli proces za ubuduće.

No, to sam samo ja.

Hacker002 sub 24.9.2022 12:29

Da, to si samo ti. Mene nije briga, 3 godine već punim mobitel bežičnim punjačem od 5W, puni se 3 sata svaku noć i to mi odgovara. Ako mi preko dana treba brzo više baterije spojim ga na 25W punjač i za pola sata imam dovoljno. S ovim si samo još olakšavam, ne moram imati punjače, tj mogu imati jedan za sve u kući koji se neće ni koristiti, dobiješ USB-C kabal sa svime koji ide direkt u utičnicu sada, kada treba brzo napuniti imaš jedan punjač i koristiš ga za sve.

nkdz sub 24.9.2022 18:30

Problem je u tome sto 60-100W zahtijeva vise elektronike, veci i snazniji transformator i takvo nesto se sigurno ne bi moglo uklopiti u dimenzije standardnih modularnih utikaca.

Dovoljno je pogledati npr. razliku u velicini standardnih 10-15W punjaca za mobitele i 45-65W punjaca za laptope.

dax-lax sub 24.9.2022 20:22

Pogledaj recimo xiaomi 67w adapter. Stani u kutiju bez brige. Više ni po psu nejdu one najmanje kutije kakce su se 80-ih stavljale, di jedva prekidač za svjetlo posavijaš. Nedaj bog da je žica 2.5 kvadrata ili više.

fer-de-lance ned 25.9.2022 09:29
nkdz kaže...
Problem je u tome sto 60-100W zahtijeva vise elektronike, veci i snazniji transformator i takvo nesto se sigurno ne bi moglo uklopiti u dimenzije standardnih modularnih utikaca.

Dovoljno je pogledati npr. razliku u velicini standardnih 10-15W punjaca za mobitele i 45-65W punjaca za laptope.

Nekad je tak bilo, ali sad se ide na planarne transformatore, sinkronu rektifikaciju i GaN poluvodiče, tak da više nije nikakav problem 100 W adapter utrpati u kutijicu veličine nekdašnjih 5W adaptera.