Stanovanje

Klima uređaj - pitanje

kiwi_91 uto 5.7.2022 08:53

toma20

 

Po specifikacijama (učinkovitosti) nije bolji, ali po kvaliteti moguće da je. Naišao sam na YT kanal gdje rade recenzije klima i čak rastave vanjsku jedinicu. Najslabija verzija tog Fujitsu-a ima LG kompresor (link 1) pa moguće da je njihov kompresor i u jačoj verziji. Bosch su testirali (link 2) samo stariju verziju 5000 (bez i) i čini se da je to Midea rebrand.

 

Kentatsu (test 3) ima istu/sličnu vanjsku jedinicu i daljinski kao Bosch 5000i, a slaže se u Midea tvornici (izvor i na testovima zaista ima slične komponente kao Midea klime, tj. GMCC kompresor - Midea grupa) pa je i 5000i vjerojatno Midea rebrand.

 

 

1. https://www.youtube.com/watch?v=aXm26MuAQb0

 

2. https://www.youtube.com/watch?v=3eOdj9PJ3rw

 

3. https://www.youtube.com/watch?v=feqqhJm4J0U

fakincina sri 13.7.2022 14:49

Fujitsu je sigurno najboolja i najisplativija kupovina od japanskih klima npr. https://www.europrodaja.hr/proizvod/fujitsu-standard-eco-inverter-2-5-kw-klima-uredaj/ iako ni ostale klime nisu loše što su na tržištu. Mitsubishi je nšto skuplji https://www.europrodaja.hr/proizvod/mitsubishi-electric-standard-eco-inverter-35-kw-wifi-klima-uredaj/ ali i kvalitetniji. Ako je netko spreman potrošiti toliki buđet na klimu po meni bi to trebo biti izbor.

gocc01 čet 14.7.2022 18:52

Pozdrav, poznanik mi je neki dan montirao moju klimu na postojeće instalacije u stanu koji smo rentali. Naša je stajala nekorištena nakon demontaže oko godinu i pol dana na balkonu. Prošli tjedan ju je montirao, radilo je i radi sve super al je jučer navečer počelo iz nje smrdit po urinu. Ugasio sam je do danas, radila je evo oko 3-4 sata i sad je opet počelo smrdit iz nje po urinu. Treba li odradit čišćenje i servis ili je nešto samoriješivo? Klima je Fujitsu stara 6 godina s time da zadnjih godinu i pol nije uopće bila u uporabi. 

najdix sub 23.7.2022 14:42

Ako je netko raskapao ili servisira Vox klime, da li može reći koji je kompresor u vanjskoj jedinici VOX IVA1-12IR? Jel to vrijedi tih novaca, jer ima 5 g. garancije i može se dobiti inverter 3.5kw, 12000 btu za 2550kn?

ante5656 uto 2.8.2022 21:55

Pozdrav svima...

Imam jedan problem sa klimom ,tj ja mislim da je to problem...
Klima midea extreme save pro ugrađena ima mjesec dana... ugrađena na moje instalacije u dužini cca 10 m... u vikendicu tj prostoriju koja je sa svih strana izvana ali ima izolacija od 3 cm stiropor te na stropu 5 cm vuna ... 1 strana je potpunosti ostakljena .... površina 33 m kvadratni ....kosi strop u najnižem djelu 2 m u najvišem 3 m---

Klima nikako ne moze postici zadovoljavajucu temperaturu, npr vani je 35 ,,, ja je upalim na cool 16 i upalim turbo i ona nakon cijelog dana ne moze spustit temperaturu ispod 24 na turbu .... a kad niej turbo kad je ventilator na auto onda bude nekih 26...
Također sam primjetio da mi izlazi poprilicno malo kondenzata (za razliku od susjeda gdje se napuni za cijeli dan cca 5l ... meni za cijeli dan izade mozda 1l ...

Cijevi na izlazu od vanjske jedinice su ledene i pune kondenzata , zna li netko u cemu bi mogao biti problem , ili sam mozda previse ocekivao od klime??

R36 uto 2.8.2022 23:28
ante5656 kaže...

Pozdrav svima...

Imam jedan problem sa klimom ,tj ja mislim da je to problem...
Klima midea extreme save pro ugrađena ima mjesec dana... ugrađena na moje instalacije u dužini cca 10 m... u vikendicu tj prostoriju koja je sa svih strana izvana ali ima izolacija od 3 cm stiropor te na stropu 5 cm vuna ... 1 strana je potpunosti ostakljena .... površina 33 m kvadratni ....kosi strop u najnižem djelu 2 m u najvišem 3 m---

Klima nikako ne moze postici zadovoljavajucu temperaturu, npr vani je 35 ,,, ja je upalim na cool 16 i upalim turbo i ona nakon cijelog dana ne moze spustit temperaturu ispod 24 na turbu .... a kad niej turbo kad je ventilator na auto onda bude nekih 26...
Također sam primjetio da mi izlazi poprilicno malo kondenzata (za razliku od susjeda gdje se napuni za cijeli dan cca 5l ... meni za cijeli dan izade mozda 1l ...

Cijevi na izlazu od vanjske jedinice su ledene i pune kondenzata , zna li netko u cemu bi mogao biti problem , ili sam mozda previse ocekivao od klime??

Ne znam sta je tu nejasno. Kupi klimu od 7kw pa ces postic temperaturu ispod 0.

 

Hoces reci da ti 24C koju ona postigne nije dovoljno?

 

Meni je sad klima na 26C i hladno mi je...a hladim prostor od 50 kvadrata plus hodnik i tri spavace sobe. I u svim prostorijama je ugodno.

Min temperatura mi je bila 24C al tad mi nije ugodno.

 

 

 

ante5656 sri 3.8.2022 14:21

Upravo tako... evo ja san svoju upalija ima nekih cca 2 sata  stavio na 24  i auto fan pa cemo vidit ....

Ja nekako mislim da sa vanjske jedinice ne dolazi dovoljna količina hladnoce na isparivac ...

mzopg sri 3.8.2022 14:35
ante5656 kaže...

Cijevi na izlazu od vanjske jedinice su ledene i pune kondenzata , zna li netko u cemu bi mogao biti problem , ili sam mozda previse ocekivao od klime??

Provjeriti stanje plina u sistemu.

Izmjeri izlaznu temperaturu zraka kad ti je hlađenje na max i ventilatori na normalno.

mzopg sri 3.8.2022 17:13
kratos091 kaže...

Da nije problem u 10m instalacija? To mi zvuči jako puno.

 Današnje klime mogu bez problema preko 10m, naravno treba i na to paziti jer vjerojatno i dalje ima modela koji ne mogu preko 10m.

ivan dragi čet 4.8.2022 11:31
Luc989 kaže...

Molim preporuku klime za stan 80 kvadrata. ZG, zgrada 3 kat od 5, drveni prozori, klasična fasada.

 S obzirom na danasnji datum i cekanje na ugradnju kupi dva vivax ventilatora u pevecu i strpi se do akcija na jesen. Znaju imat na lageru viskove pa ih spuste po 20%. Mada, sad je sve to poremeceno pa ti je najbolje nazvat par loko instalatera pa pitat za ponudu. Klime treba i redovito cistit (minimum jednom godisnje + sam ocistis filtere svaka 2 mjeseca ili cesce ako imas pse, macke ili ako vas je puno u kuci) pa je dobro vec kod ugradnje uzet firmu koja ce ti to doc i ocistit, oprat, dezinficirat.. 

 

Ako ces hladiti cijeli stan trebaju ti bar 2 klime (ili 2/1 split ako dozvoljava instalacija/zidovi..).  Ako stavljas dve odvojene klime, jeftinija varijanta bila bi da u dnevni/blag/kuh stavis jednu jacu klimu (3.5-5.5kw) mitsubishi/fujitsu/daikin.. a u drugi dio stana (hodnik ili predsoblje ili kakav vec imas raspored i vanjske zidove zgrade) stavis nekog jeftinog maxona od 2.5 ili 3.5 kw da pomaze kad treba. To ti je cca 9-10.000kn + ugradnja. Na akciji mozda 1500kn manje.

 

Modeli nisu toliko bitni, skuplji modeli imaju ugradjene wifi module i razne điđe koje ne moras kupovat ako ti ne trebaju. 

 

Mada bi ti mozda preporucio da prvo promjenis stolariju (bar dnevni boravak) jer ce ti to drasticno smanjiti troskove hladjenja/grijanja. Prozori nisu toliko skupi i svakako bi prije klima ugradio prozore. Tu na moru se ljudima sa losom izolacijom pojave racuni preko 1500kn pa razmisli i o tome. Ne moras neku bjesnu Hueck ili Cortizo, obicnu "Salamander" srednju klasu stavi i vidit ces odmah razliku.

 

Sa losom izolacijom trosit ces vise struje, ako si okrenut na jug pa ti sunce pilji cijeli dan, nemoj se iznenaditi ako ti klime budu vristale skupa sa zenom kad dode racun od struje.

SilvioS čet 4.8.2022 12:16

Pozdrav svima u temi Klima!

 

Pokušao sam doći do informacije na webu ali za sad bezuspješno.

Naime razmišljam o pametnoj (WiFi) klimi za dnevni boravak (cca do 35-40m2)

 

Volio bih da klima bude A+/++/+++ (koja bi već bila preporuka struke da uštetimo na struji) energetske klase za grijanje i hlađenje, da se njome može upravljati preko Googole Assistanta i mobilne aplikacije.

U priči su unutarnja i vanjska jedinica.

Idealno je naravno niža cijena (ne bih nikako, ako je moguće, da prelazi pbudžet od 5k kn), ne treba biti spektakularna, već da odradi svoj posao i ima ove gadgete.

 

 

Primarno bi se koristila za hlađenje i eventualno za grijanje zimi ako oni tamo zavrnu plin.

 

Otvoren sam za sve prijedloge i sugestije - od branda i modela pa do jačine itd.

 

Klime su mi relativno velika nepoznanica pa ako netko ima savjete iz iskustva, dapače :-) 

love2ml86 pet 5.8.2022 20:35
SilvioS kaže...

Pozdrav svima u temi Klima!

 

Pokušao sam doći do informacije na webu ali za sad bezuspješno.

Naime razmišljam o pametnoj (WiFi) klimi za dnevni boravak (cca do 35-40m2)

 

Volio bih da klima bude A+/++/+++ (koja bi već bila preporuka struke da uštetimo na struji) energetske klase za grijanje i hlađenje, da se njome može upravljati preko Googole Assistanta i mobilne aplikacije.

U priči su unutarnja i vanjska jedinica.

Idealno je naravno niža cijena (ne bih nikako, ako je moguće, da prelazi pbudžet od 5k kn), ne treba biti spektakularna, već da odradi svoj posao i ima ove gadgete.

 

 

Primarno bi se koristila za hlađenje i eventualno za grijanje zimi ako oni tamo zavrnu plin.

 

Otvoren sam za sve prijedloge i sugestije - od branda i modela pa do jačine itd.

 

Klime su mi relativno velika nepoznanica pa ako netko ima savjete iz iskustva, dapače :-) 

Midea Brezeless radi super s Google asistentom.

artyom ned 28.8.2022 20:45
volegradele kaže...
Ekipa jel postoje klima uređaji sa A+++ energ.certifikatom…treba mu klima koja trosi sto manje struje koja je namijenjena hlađenju/grijanju poslovnog prostora od 18m2!

 Budžet?

evincar ned 28.8.2022 21:31
volegradele kaže...
Ekipa jel postoje klima uređaji sa A+++ energ.certifikatom…treba mu klima koja trosi sto manje struje koja je namijenjena hlađenju/grijanju poslovnog prostora od 18m2!

Ako lova nije problem nemozes fulati sa Mitsubishi/Toshiba/Daikin klimama.

Recimo Mitsubishi MSZ-AP25VGK/MUZ-AP25VG Super Inverter

volegradele ned 28.8.2022 21:57
artyom kaže...
volegradele kaže...
Ekipa jel postoje klima uređaji sa A+++ energ.certifikatom…treba mu klima koja trosi sto manje struje koja je namijenjena hlađenju/grijanju poslovnog prostora od 18m2!

 Budžet?

 5/6 K kn

kiwi_91 ned 28.8.2022 22:29

Ako želiš proći što jeftinije, onda možeš i pogledati onaj Vivax-ov (3500 kn) što sam stavio u ponude, ali najprije provjeri s njima je li to stvarno model s A+++ hlađenjem (grijanje je A++) ili je onaj obični AERI (bez +). 

Od povoljnijih bih osobno još gledao Bosch 6000i 2,5 kW (4060 kn; A+++ hlađenje / A++ grijanje) ili 3,5 kW (4500 kn; A+++ hlađenje / A++ grijanje), a od kvalitetnijih mislim da Toshiba (6150 kn) i Panasonic (6634 kn; provjeriti dostupnost u toj trgovini) imaju najpovoljnije modele (oba su s A+++ hlađenjem i grijanjem).

 

S većinom trgovina nemam iskustva, ali kod tih predloženih mi je ispala najpovoljnija cijena (treba provjeriti cijene dostave) pa sam ih zato stavio. Uzmi šifre proizvoda pa sam nađi trgovinu koja ti najbolje odgovara.

artyom pon 29.8.2022 07:10
kiwi_91 kaže...

Ako želiš proći što jeftinije, onda možeš i pogledati onaj Vivax-ov (3500 kn) što sam stavio u ponude, ali najprije provjeri s njima je li to stvarno model s A+++ hlađenjem (grijanje je A++) ili je onaj obični AERI (bez +). 

Od povoljnijih bih osobno još gledao Bosch 6000i 2,5 kW (4060 kn; A+++ hlađenje / A++ grijanje) ili 3,5 kW (4500 kn; A+++ hlađenje / A++ grijanje), a od kvalitetnijih mislim da Toshiba (6150 kn) i Panasonic (6634 kn; provjeriti dostupnost u toj trgovini) imaju najpovoljnije modele (oba su s A+++ hlađenjem i grijanjem).

 

S većinom trgovina nemam iskustva, ali kod tih predloženih mi je ispala najpovoljnija cijena (treba provjeriti cijene dostave) pa sam ih zato stavio. Uzmi šifre proizvoda pa sam nađi trgovinu koja ti najbolje odgovara.

Ja bi od svega navedenoga išao možda na Toshibu, tako da ako si u mogućnosti nadodaj malo više i na miru si. 

kiwi_91 pon 29.8.2022 10:38

volegradele

 

Možeš usporediti na primjeru Vivax-ovi iskazanih vrijednosti:

 

Klime snage 3,5 kW (snaga hlađenja) - nominalna ulazna snaga el. energije (hlađenje/grijanje) - procijenjena godišnja potrošnja po certifikatima (hlađenje/grijanje)

AERI (A++/A+) - 1089 W / 1050 W - 175 kWh / 922 kWh

AERI+ (A+++/A++) - 977 W / 977 W - 146 kWh / 791 kWh

AEYI (A+++/A+++) - 748 W / 924 W - 130 kWh / 620 kWh - učinkovitiji A+++, ali i skuplji model (od cca. 6000 kn)

 

2,5 kW imaju nekih 150 - 250 W nižu potrošnju, ali budući da su svi inverteri, 3,5 kW bi slabije i manje učestalo radili za hlađenje / grijanje prostora tvoje veličine pa ta razlika vjerojatno ne bi bila tako velika. Odnosno, želim reći da Toshiba i Panasonic od 2,5 kW vjerojatno ne bi nižom potrošnjom nadoknadili razliku u cijeni između njih i skoro dvostruko jeftinijeg Vivax-a od 3,5 kW. Sad je jedino pitanje koliko su Toshiba i Panasonic kvalitetniji od Vivax-a jer ako "nadžive" 2 Vivaxa, onda bi vrijedila ona: "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino". Osobno preferiram kvalitetnije, a ako će raditi 8 sati dnevno, onda se možda i isplati uzeti Toshibu ili Panasonica.