Duje00 sub 3.11.2018 19:35

Evo malo da se vratim iz mrtvih predpostavljam sa glupim pitanjem.

Imam po kuci u svakoj sobi razveden utp-kabel sa 6 zica  stara instalacija.

Zanima me dali od njega mogu ikako napraviti rj-45 konektor koji trazi 8zica.

Klijesta za kripanje,jackove sve to imam i radio sam naravno samo pitam moze li bez te dvije zice i kako bi to onda tribalo spojit ako moze.

Taj utp bi bio koristen za spajanje PC-a na ruter.

Utp je vucen iz centralnoga mjesta svaki u svoju sobu a nije raden "most" iz kutije u kutiju" pa tu mislim staviti novi switch i eventualno imati Lan opciju u svakoj sobi. 

 

JozoBozo121 sub 3.11.2018 19:55

To ne mora onda biti UTP kabel već neki najobičniji telefonski koji nije predviđen za tu upotrebu. Imaš na internetu shemu za 100 megabita s 2 para žica, ali pitanje je je li motan za frekvencije kakve se koriste. 

 

Je li to u bužirima ili je kabel u žbuci? Ako je u bužiru onda možeš i provući nove kablove.

Duje00 sub 3.11.2018 22:14
JozoBozo121 kaže...

To ne mora onda biti UTP kabel već neki najobičniji telefonski koji nije predviđen za tu upotrebu. Imaš na internetu shemu za 100 megabita s 2 para žica, ali pitanje je je li motan za frekvencije kakve se koriste. 

 

Je li to u bužirima ili je kabel u žbuci? Ako je u bužiru onda možeš i provući nove kablove.

 Nije u buzirima zbuka je preko njih. Da je buzir nebi se puno mislio. Izolacijom isvime podsjeca na UTP kabel cak pise na njemu UTB 8005 nesto nije bitno. Neznam sada frekvencije i to.

Kruu kaže...

Koje boje imaš na tom kabelu. To nije UTP svakako.

 

A mrežu 10/100 mbit možeš napraviti sa 4 žice. Onda spajaš samo naranđastu i zelenu paricu. Po B standardu. 

 

http://ic.ims.hr/images/it-mreza/utp/utp-rj45.png

 

 

 Ima 3 crne zelena siva i crvena. 

JozoBozo121 ned 4.11.2018 01:31
Duje00 kaže...

 Nije u buzirima zbuka je preko njih. Da je buzir nebi se puno mislio. Izolacijom isvime podsjeca na UTP kabel cak pise na njemu UTB 8005 nesto nije bitno. Neznam sada frekvencije i to.

 Da, to je onda obični kabel za telefon, ako je kratka udaljenost trebalo bi raditi za 100 megabita prema shemi s 4 žice. A ako ne radi onda mozes pogledati jesu ti strujne instalacije u bužirima, ja sam dio UTP kablova provukao po njima, a sad kad smo renovirali sam uštemao nove bužire i utičnice samo za UTP. 

 

Ali samo oprezno ako se radi blizu struje, opreza nikad dosta.

AF139 ned 4.11.2018 10:00

To je instalacijski telefonski kabal ..... a meni na fleksibilnom plosnatom telefonskom kablu sa 4 žice radi mreža 100Mbps na 20m pa bi po instalacijskom morala raditi i daleko više  metara.

Six-pack sri 16.3.2022 12:21

Puca mi internetska veza nekoliko puta a dan po 40 sekundi, a onda i telefonski signal preko rutera nestane na 4 minuta.

Kupljen nov telefonski kabel, novi telefon i dobio novi ruter. Nije pomoglo...

Majstor sjecka i prekopčava na sve strane, ali vidim da ni on ne zna što je.

Na kraju je rekao da telefonski kabel ne bi trebao biti duži od 2 metra (ja imam 10 m) i da prolazak kraj struje (produžni) može uticati na vezu.

Pa je preporučio da kupim UTP kabel od 10 metara.

Ima li to neke logike?

Meni trebaju rj11 konektori, ali majstor kaže da to nema i da kupim bez konektrora pa će on spajati. Da li je to ok?

Koji točno UTP kabel da kupim, postoje li različiti? Treba mi od utičnice u zidu do dsl utora u ruteru...

Internet je na starom kablu i ruteru radio savršeno godinama.

Iako se ne razumijem baš previše, meni ovo zvuči kao pecanje iz očaja. No, kabel nije skup pa nemam ništa protiv probati...

Svaki savjet dobrodošao...

 

ihush sri 16.3.2022 12:45
Six-pack kaže...

Puca mi internetska veza nekoliko puta a dan po 40 sekundi, a onda i telefonski signal preko rutera nestane na 4 minuta.

Kupljen nov telefonski kabel, novi telefon i dobio novi ruter. Nije pomoglo...

Majstor sjecka i prekopčava na sve strane, ali vidim da ni on ne zna što je.

Na kraju je rekao da telefonski kabel ne bi trebao biti duži od 2 metra (ja imam 10 m) i da prolazak kraj struje (produžni) može uticati na vezu.

Pa je preporučio da kupim UTP kabel od 10 metara.

Ima li to neke logike?

Meni trebaju rj11 konektori, ali majstor kaže da to nema i da kupim bez konektrora pa će on spajati. Da li je to ok?

Koji točno UTP kabel da kupim, postoje li različiti? Treba mi od utičnice u zidu do dsl utora u ruteru...

Internet je na starom kablu i ruteru radio savršeno godinama.

Iako se ne razumijem baš previše, meni ovo zvuči kao pecanje iz očaja. No, kabel nije skup pa nemam ništa protiv probati...

Svaki savjet dobrodošao...

 

 .. ah, majstori... :)

ili ovako, što god da je uzrok-problem.. prvo se mora otkriti-potvrditi, tek tad se može pokušati popraviti-otkloniti. Ako je problem kabel, tad će novi-ispravan-adekvatan-kvalitetno napravljen biti riješenje, .. ako nije?

-što ako su radovi na centrali, što ako su raskopane žice u kvartu-zgradi, po stupovima, što ako crkava modem? .. da je problem kabel tad ti veza ne bi pucala nekoliko puta nego bi stalno imao isti problem, po tome je najmanje vjerojatan uzrok u kablu, možda loš spoj pa prekida.. no dok ne diraš bi tad radilo a to bi tako i otkrio.

-elektromagnetske smetnje.. ako je to npr neki bojler, tad ćeš primjetiti da se to desi kad se recimo uključi.. ili neki drugi uređaj. Zato žice imaju odgovarajuću izolaciju kao što postoje pravila kako se i na kojoj udaljenosti vode elektro instalacije i komunikacije kroz zid (ne zajedno itd i ako žice prelaze tad se izvodi 90-stupanjski prelaz..) što bi prosječan električar znao.

-pošto je sad novi kabel, novi telefon (koji nema veze ni sa čime) i novi modem.. recimo da nije u tome problem, pa može biti neka el.magnetska smetnja ili sasvim izvan tvojeg dosega, tj stvar linije-operatera do centrale.

 

-edit: npr, možda imaš problem sa strujom, pad napona ili izbacivanje osigurača.. i tad se modem recimo ugasi-resetira, dok uspostavi liniju treba par minuta. Struja i strujne žice nemaju nikakve veze s modemom-komunikacijama osim naravno da traži struju kao i frižider.. itd.