T700 pet 11.6.2021 19:43

Pozdrav

 

imam tele2 ruter i duže vrijeme postoji problem sa povezivanjem na wifi, mreža nikako ne radi kako treba. 

Jeidno na kompjutoru koji je spojen žično radi dobro. I kad smo iskopčali taj kabel, i resetirali ruter i on radi dobro. 

 

 

Pitanje za vas, gdje je tu greška ? Zbog čega ostali preko wifija imaju problema ? Dali bi vrijedilo zamjenit ruter ? 

 

ihush sub 12.6.2021 01:09

-što si dobio iskapčanjem kabla?

-ovisi što je uzrok problema, modem-wlan ili smetnje-druga strana, npr imaš više uređaja i/ili susjeda u blizini -> nema slobodnih kanala, probaj na neki drugi npr -6-11..

T700 sub 12.6.2021 22:18
ihush kaže...

-što si dobio iskapčanjem kabla?

-ovisi što je uzrok problema, modem-wlan ili smetnje-druga strana, npr imaš više uređaja i/ili susjeda u blizini -> nema slobodnih kanala, probaj na neki drugi npr -6-11..

 nema susjeda u blizini

ali čini se da wifi radi dobro kad iskopačm RJ45 kabel i resetiram ruter. Kad to ne uradim onda wifi ne radi kako treba, kao da ruter nezna dijeliti mrežu podjednako ? 

 

ihush ned 13.6.2021 11:53

-za takav kvar .. veća šansa je loto.

-u tom slučaju je vjerojatno nešto na mreži (računalo, mob..) što ubije promet, malware ili 'normalna' app npr igre-update-download-torrent-miner itd. npr ako imaš torrent-seeder koji otvori previše kanala-konekcija.

 

-pretpostavimo da je izvor problema na računalu, soft.. neki mrežni soft-promet neovisno virus-app. Tad bi wlan trebao raditi normalno kad je računalo ugašeno i problem počne kad se upali + par minuta kasnije.

-test, eliminacija/potvrda, pribavi bilo koji live-medij, npr linux-ubuntu ili minipe-hirens (win), bootaš i tako eliminiraš sav soft s računala kao uzrok, tj ako je tad sve ok, tad znaš da je neki soft na računalu uzrok, ako je isto, tad nije soft nego hardware uzrok, sama mreža-žica-smetnje tj ako nije žica tad modem-router, switch-kontakti tj tad može biti problem u modemu.

-ako je to modem operatera, možda imaš loše postavke, profil, možda ga treba podesiti, možda je uzrok nešto deseto npr radovi na liniji, centrali itd. npr ako si otvarao portove za npr igre (port-fwd) obično na operaterovoj opremi to ode s resetom, koji se može napraviti bilo kad tj kad centrala zatraži ili ovisno o profilu ili jednom u 24 sata.. tj to bi moglo biti povezano ako pomaže reset routera (modema).

-ako je stariji modem .. nekad su routeri podržavali recimo 5 uređaja na wlanu, iznad tog problemi, sad normalno radi desetak (dok neki kao fičer-reklamu imaju za više, 64-250..) tj ako imaš par računala, tv-smart, mobitele-tablete.. većina kućanstava je danas iznad tog i tad počnu problemi jer wlan ne može istovremeno baratati s toliko podataka-paketa-adresa..

-kao što problem može biti u npr torrentu na računalu, može i neki mobitel.. neka app-smeće pa za takav test da bi otkrio koji mobitel (ili bežični uređaj) je izvor problema, ugasiš sve takve uređaje i pališ jedan po jedan.. ali, ako se kod paljenja posljednjeg problem primjeti može biti i neki prije upaljen tj neki koji je za sebe uzeo previše prometa i idući nema 'mjesta'.. pa je 50% šansa da si otkrio izvor tj ponoviti drugim-obrnutim redosljedom i tad je vjerojatno otkriven uzrok.

 

-može li neki drugi modem-router (zamijena) biti fix? -može, ako su uzrok app-soft-promet pa da novi-drugi podržava više u odnosu na stari. To ne znači da je stari neispravan nego da je 'slab' za današnje potrebe ili imaš previše mrežnog smeća  (appsa-malwarea) koji ubiju i jače uređaje. To upada u priču da problem nastane kad se spoji računalo-žica.. tj najvjerojatnije da je uzrok preopterećenja mrežnog prometa na PCju ako je to uzrok. .. npr podesi torrent-ograniči broj konekcija defaultno-nula znači neograničeno.. kao i bandwitht, stavi neki manji broj.

 

-sam wlan može biti stari 2.4 ili novi 5hgz ili dualband.. a neki stariji uređaji ne rade dobro s novim ili s oba istovremeno, tj broj antena za istovremeni ulaz-izlaz i broj korisnika je ograničenje ali to ne bi primjetio spajanjem žice-mreže nego stalno i ne bi pomalgao reset, ali neka kombinacija kad si recimo na granici možda pomogne taman da radi, pa možda isključiti 5ghz i ograničiti širinu kanala-hz itd. tj tako možda wlan postane 'stabilniji' taman da radi.

hardrock sri 1.9.2021 22:28

Pozdrav,

 Da ne otvaram neku stariju temu, internet mi radi preko wifia i na drugim racunalima.. trazio sam link za hr rusija i vjv me shebo neki virus, avast ga ne pronalazi.. ili je problem u postavkama? Spojen je pc lan kablom i povezano je na windowsu i ima pristup internetu.. no nema uopce neta ni na steamu ni nis, nit se učitava na chromeu... Ak zna ko kak rijesit ovo bio bih zahvalan... Lp

 

EDIT: rješeno, našao sam na netu komandu za cmd - sfc /scannow , pronašlo je corrupted files i obrisalo ih.. sad opet radi normalno

hardrock čet 2.9.2021 16:58

Evo mene opet, dodem s posla i opet ne radi.. sve je pocelo s ovim sto sam gore napisao.... Napravio sam reset network settingsa, restarto ruter mada to ne igra ulogu jer sam spojen na internet i internet radi... Što mi još preostaje napraviti, vratiti pc na tvorničke postavke ili mogu to rijesiti bez toga? Ako ko zna neka javi što prije...

Lp

 

EDIT: Vratio sam pc na točku vraćanja i sad radi normalno... nadam se da vise necu pisati u ovoj temi. :)

Valentin17 uto 21.9.2021 05:26
hardrock kaže...
EDIT: Vratio sam pc na točku vraćanja i sad radi normalno... nadam se da vise necu pisati u ovoj temi. :)

Ako želiš možeš dodatno proskenirati računalu sa Adwcleaner, Malwarebytes free, Hitman pro, Eset online scaner.

rename sri 9.2.2022 13:13

Pozdrav ljudi. Imam jedno pitanje pa ako mi mozete pomoci.

U stanu imam jedan glavni wifi router što sam dobio od svog internet provider-a, ali mi na drugom kraju stana je totalno slab signal. Probao sam sa wifi extender-om i to radi ali mi je drugi ssid i svaki put moram se ručno prebacivati sa jedne na drugu wifi mrezu. Uglavnom ono sto me interesuje da li postoji način da uz pomoć nekog uređaja (wifi repeater,extender ili dodatnog router -a) imam jednu mrezu tj isti ssid i da se ne moram svaki put rucno prebacivati sa jedne mreze na drugu, nego da je ista mreza.
P.S. Imam LAN konekciju provučenu od glavnog routera do utičnice na drugom kraju stana u koju mogu ubaciti dodatni uređaj.

Nadam se da imate neko rješenje :)