Razni mrežni problemi

Mrežni problemi - Windows 10

deelight pon 15.10.2018 14:58

Pozdrav ekipa,

 

pitanje. Umreženo je 5 računala, međutim jedno računalo sa Windowsima 10 radi probleme. Resetirane sve postavke i napravljen sharing iz početka, ali nažalost ne radi i nije vidljiv drugim računalima sve dok se ne ode u postavke adaptera i uključi i isključi "file and printer sharing for microsoft networks". Nakon toga sve apsolutno normalno radi, nakon restarta računala opet. 

 

Hvala :)

Pojmanemaju uto 22.12.2020 00:47

Nažalost nemam ideju. Imam slične probleme s desetkom.

Iz čistog mira neće otvarati ništa sa interneta. Ping radi, DNS ne radi, restartanje ne pomaže. Proguglam, čest problem za kojeg već ima kuharica kako riješiti. Desetka poluproizvod. Update koji se ne može kontrolirati itd. Sedmica je bila ok, desetku izbjegavam dok mogu. 

REAKTOR ned 11.7.2021 11:11

Imam jedan problem sa spajanjem na internet. Imam win 10 home i sa svojim kompjuterom imam internet, otac ima win 10 pro i ne može se spojiti na internet. Kad je kupio kompjuter polovni prije 3 mjeseca bilo je sve u redu. Prije par dana neće da se spoji na internet. Kad se probam spojiti piše nije spojen mrežni kabel, probali smo sa par različitih kabela i neće da se spoji, uzeo sam njegov kompjuter i spojio se preko svoga kabela i opet neće.Nosio je na popravak i kažu da su popravili mrežnu karticu i kad smo došli kući da ga ukljućimo opet nema interneta. U čemu je problem.

ihush ned 11.7.2021 12:27

-popravili mrežnu karticu... ne popravlja se, nego se komponente zamjene tj mrežna je integrirana na matičnu i možda su dodali novu, tad priključiš na pravi-drugi mrežni port te nove-druge mrežne kartice (ne stare-neispravne koji ako je crklo nikad ne može proraditi.. npr grmljavina).

-ali da bi bilo što radilo, mora biti odgovarajuće podešeno, npo omogućeno u biosu ili u slučaju stare neispravne nju treba isključiti (može biti isti chip-driver i može smetati..).

-idući korak je driver, jer sve radi isključivo kroz driver, a kad imaš više od jedne stvari-komponente tad postoji i izbor, npr kao za printer ili zvuk.. i ponekad je samo potrebno izabrati ili spojiti kabel.

-mrežna kartica mora imati driver a kvaka-22 (problem) sve ostale drivere može odraditi automatika-update povuči s interneta, ali ne za mrežu jer je to preduvijet za internet.. tj to je jedini driver kojeg moraš imati sve ostalo može kasnije s interneta ako nemaš..

 

-gledaj led-diodice obično postoje na mrežnoj žuto-crveno-zeleno.. jednako na routeru-switchu, kad spojiš mora se nešto desiti, blicnuti nakon par sekundi.. ako nema ništa tad ili nema žice ili je nešto crknuto.

 

... a sad što, tj logika, tj ne mora uopće biti problem u računalu, može jednako biti u modemu-switchu-portu koji ako je crkao ne radi.. ili ako je neka postavka koja ne dozvoljava pristup. Gledaš ledice i zaključiš postoji li fizička veza, ostalo je 'soft' kao driver i postavke i može biti problem u računalu ali i u routereu, može biti oboje tj ako je nešto crklo zbog stuje tad upravo to može biti na svemu gdje je udar prošao..

 

-ako su nešto u servisu 'popravili' tad to mora raditi, možda su samo naplatili.. možda, pa ako ništa ne možeš sam, reklamiraj i tad će riješiti.

AF139 ned 11.7.2021 18:41

Neke stvari se nebi trebalo dirati , defoult automatske postavke rade normalno , kao i kad odredim ručno IP , DNS itd. za PC, TV ...

PC od sina u sobi je na telefonskom plosnatom kablu (4 žice) od 20metara i normalno radi na 100Mbps kamoli na UTP kablu .

Svi LAN kablovi rade full duplex a da se ništa ne treba podešavat pa mislim da je tu čačkanjem po postavkama nešto zeznuto.

Trebao si kako je gore kolega rekao samo prebaciti kabal na novu LAN PCI karticu a u biosu isključiti onu neispravnu koja se prije koristila ( na MBO limiću). Provjeriš to u Device Menager-u bi tada trebala biti samo jedna (ethernet adapter).

lomba100 ned 11.7.2021 19:14
REAKTOR kaže...

Imam jedan problem sa spajanjem na internet. Imam win 10 home i sa svojim kompjuterom imam internet, otac ima win 10 pro i ne može se spojiti na internet. Kad je kupio kompjuter polovni prije 3 mjeseca bilo je sve u redu. Prije par dana neće da se spoji na internet. Kad se probam spojiti piše nije spojen mrežni kabel, probali smo sa par različitih kabela i neće da se spoji, uzeo sam njegov kompjuter i spojio se preko svoga kabela i opet neće.Nosio je na popravak i kažu da su popravili mrežnu karticu i kad smo došli kući da ga ukljućimo opet nema interneta. U čemu je problem.

Zanimljiv problem.

 

Da podijelim svoj nedavni problem sa mrežom i Win 10, možda nekome pomogne:

- kumu instaliram Win 10 21H1 na računalu koje je uredno radilo u mreži kod mene zadnjih 6-7 godina

- sve se čini OK, ali odjednom - nema mreže

- probaj drugi kabel, probaj direktno na router - nema sreće - u adapter properties konekcija svakih par sekundi padne, pa se spoji. Naravno da sam mislio da je hardverski problem

- probamo nanovo instalirati Win 10, isti bild 21H1 - isti problem

- nakon par dana probavanja svega i svačega, drajvera itd - probamo instalirati Win 10 bild 2004 - i... sve radi! Već tjedan dana radi bez ikakvih problema.

 

Tako da, moje je pitanje - je li ocu prije nekoliko dana prošao kakav jači apdejt?

 

Također:

- Je li računalo od oca spojeno direktno u router/swicth?

- Je li moguće skinuti nekakvu linux distribuciju, pa dignuti live sa USB-a, i testirati mrežu?

AF139 ned 11.7.2021 20:27

Neznao samo jel' kumu ili ocu i da li je to nešto bitno ( možda drugi PC) ?

Neznamo MI jel' spojeno na switch ili ruter ? ... poprati tamo kablove.

Neznamo da li su dirane ikakve postavke ?

Da , može se probati Live Linux .

ihush ned 11.7.2021 21:45
REAKTOR kaže...

Riješio sam problem  tako da sam postavio brzinu i duplex na 10 mb/s puni duplex. Probao sam na 100 mb/s i neće da me spoji na internet, vratim na 10 i sve je u redu. Probao sam na svom kompjuteru postaviti na 100 mb/s duplex i neće, vratim na 10 i radi bez problema. [img]https://i.imgur.com/61SvKKu.png[/img]

 -čačkanjem po driveru ćeš samo zbrljaviti .. tj to nisu stvari koje se diraju (osim kad postoji stvarno konkretan razlog.. ovo po opisu nije tj ili kvar i sl..).

-kad je problem s brzinom-protokolom, 10-100-1000 tad je vjerojatno u pitanju kabel-žica ili nešto takvo, pregoreno (ili samo oksidiran-nagoren spoj-kontakt.. smetnje ili napukla žica, tj ne samo žica bilo koji dio od utičnice do računala).

-npr ljudi koriste i telefonksi kabel za mrežu, može (ako baš mora) ali može biti i ovako, problem..

-imao si neki kvar, nešto je servis 'popravio'.. sad ako je popravljeno mora raditi, vrati serviseru + problem ne mora biti u računalu, može u bilo kojem dijelu žice..

 

-kao je dodana-zamijenjena mrežna kartica, tad možda imaš problem istog-sličnog drivera ili iz nekog razloga os koristi pogrešan (od stare kartice koja je recimo neispravna..) ali ako je to obavio servis tad se podrazumijeva da su i driver instalirali.. i da to mora raditi ili nisu ništa napravili ili na pola bez provjere..

 

-live boot (linux-win..) je zgodna stvar, upališ i vidiš možda radi.. ako radi, tad znaš da je fizički sve ok, računalo-žice.. i da je problem u win, postavke ili driver.. deinstaliraš i instaliraš ponovo pravi-odgovarajući driver i tad radi.

hardrock ned 24.4.2022 10:58

Pozdrav,

da ne otvaram novu temu napisat cu u ovoj...

 

Dakle danas mi se vec 2 put desilo da mi se internetska veza prekinula, problem riješen tako što sam ponovno pokrenuo računalo...

U opisu stoji ovo "prilagodnik ethernet nema valjanu konfiguraciju ip-a" ili "prilagodnik nije dostupan (tako nesto)"..

Kako rijesiti taj problem, jer recimo samo odjednom mi se prekine internet veza i taj prilagodnik ethernet me nesto zafrkava..

Ako ko zna gdje je problem bio bih mu zahvalan da ga rijesi..

Hvala i lp

ihush ned 24.4.2022 13:00
hardrock kaže...

..

Ako ko zna gdje je problem bio bih mu zahvalan da ga rijesi..

Hvala i lp

 -prvi korak za problem je otkriti uzrok..

- opsi problema je nepotpun tj može biti 'sto' raznih uzroka, npr loša mrežna-kvar-prekid, loša žica, reset modema, preopterećene linije, radovi centrale-operater pa i redovno resetiranje unutar 24sata.

- problem može biti u računalu, ne mora.. to zaključiš drugim uređajima, npr gledaš led-lampice na modemu ili radi li internet na npr mobitelu (ne mobilni nego linija-wlan).. i ovisno o tome tražiš uzrok. Ako je u računalu može biti obično starenje (početak kvara), može biti update-driver, može biti malware, može biti bilo što, pa i drugo računalo recimo kolizija ručno postavljenog ip-adrese.. može biti loš mrežni kabel, može biti slučajnost ili radovi pa ostatak dana radi normalno, tj i sad ti vjerojatno radi, što znači da nije kvar, žica itd ili nešto što je stalno, no može biti loš kontakt pa kad mrdneš žicu da prorati.

.. to sve moraš provjeriti, što god da ti padne na pamet, što god korisitš npr možda netko gleda yt-film, možda neko drugo računalo seeda ili updatea i time uzme sav promet sebi itd.. a to jedino ti možeš vidjeti i tad u opisu navesti, a tad već imaš prvi korak-trag gdje uzrok može biti. Ne mogu ja čarobnom kuglom.. :) tj mogu samo nagađati kao što su gore nabrojeni neki od mogućih uzroka i osnovna podjela, u računalu ili izvan.. tek kad znaš da je u računalu tad njega kreneš 'popravljati' .. dok s linijom-operaterom ne možeš nešto više od prijave SZK. + vjerojatno ti i sad internet radi pa je sve to ponekad beskorisno tj tek kad se prekid opet ponovi možeš znati-utvrditi što je uzrok a tek tad možeš stvarno nešto popraviti, do tad je samo čačkanje na ćoravo :)

Posmatrač ned 24.4.2022 16:27
hardrock kaže...

Pozdrav,

da ne otvaram novu temu napisat cu u ovoj...

 

Dakle danas mi se vec 2 put desilo da mi se internetska veza prekinula, problem riješen tako što sam ponovno pokrenuo računalo...

U opisu stoji ovo "prilagodnik ethernet nema valjanu konfiguraciju ip-a" ili "prilagodnik nije dostupan (tako nesto)"..

Kako rijesiti taj problem, jer recimo samo odjednom mi se prekine internet veza i taj prilagodnik ethernet me nesto zafrkava..

Ako ko zna gdje je problem bio bih mu zahvalan da ga rijesi..

Hvala i lp

 Mogao si pokoji podatak navesti. Koji windosi lap ili desktop kako ti je podesena mreza. Zica ili wifi fiksne adrese ili dhcp... Nema niko kristalnu kuglu pa da ti odgovori na osnovu pitanja internet ne radi....