Procesori i MBO

AMD Ryzen procesori (opća tema)

molnyi sub 15.4.2017 22:43
jukiii kaže...

Ima li kakvih novosti u vezi R3 serije.. Zanima me kolike će bit cifre proceva ugrubo rečeno...

 Za sada je poznato samo da izlaze 2H/2017.  Po nekim predviđanjima, cijene oko 90-140$ ovisi od modela.

 

LeskiRM - Po meni je Ryzen tu daleko najisplativiji, rekao si 5k za proc/mbo/ram? 

 

 

R5 1600 cca. 1.900,00 kn

 

ASUS PRIME B350M-A - 720,00 kn

 

GSKILL 16GB DDR4 3200MHz - 1.000,00 kn

 

= 3.620,00 HRK.

 

Po meni, ovo je top za tu lovu.

 

Možeš dobit i Intel varijantu za optrilike istu lovu. Fps na Intelu će više manje biti jednak, ubiti ovisi do igrice - primjer :  https://www.youtube.com/watch?v=JypkqwpOtNI

 

Obrati pažnju na CPU usage.

 

 

The_Fichek ned 16.4.2017 00:01

Nije 1000kn nigdje G.Skill 3200Mhz i radi se o Ripjaws V koji su navodno specificno optimizirani za Z170/270 socket pa je pitanje kako ce raditi na Ryzenu. Najjeftiniji su 1130kn ili 1080kn za webshop u Hgspotu. Valja spomenuti da oni drze i G.Skill Flare X 2400Mhz 15-15-15-39 1,2V za 1039kn/1015kn (znaci ima prostora za 1,35V). Da Ripjaws V savrseno rade na Ryzenu, mislim da nebi ni izbacili Flare X i Fortis seriju, ali tko zna, mozda su sve te serije marketinski trik..

_mark0_69 jesi ti kupio nove RAMe za Ryzena ili si ostavio Ripjaws V i kako rade????

Tko moze, mislim da je najjeftinija, a najbolja B350 maticna Gigabyte GA-AB350 Gaming 3 od 925kn sa ALC1120 Audio kao premium featureom za te pare. Sigurno ce se i 1600 bolje clockati na tako nekoj ATX ploci, nego mATX.

 

Uz sve to, neki LC-CC-120 i to je nekih 4050-4150kn, ovisno o RAMima i nacinu placanja.

molnyi ned 16.4.2017 00:25
The_Fichek kaže...

Nije 1000kn nigdje G.Skill 3200Mhz i radi se o Ripjaws V koji su navodno specificno optimizirani za Z170/270 socket pa je pitanje kako ce raditi na Ryzenu. 

 Imaš pravo, zaboravio sam napisati cijeli naziv memorije... Vidiš, to nisam znao. A mislim da bi trebalo raditi... Treba testirat..

 

 googlajući ,naišao sam na dosta postova oko memorije, sve radi normalno..

 

Za svaki slučaj poslao sam mail, kad odgovore javim ...

 

Patrick_cro ned 16.4.2017 00:33

Kingston 8GB DDR4 2666MHz CL15 HyperX Fury Black Series ( 76eur) bi trebala raditi bez problema sa ryzenom, a ta memorija se odlicno clocka i postize bez problema 3ghz, a isto tako ima vec 8gb ddr4 3000mhz cl15 od iste serije za 83 eur

tadic ned 16.4.2017 10:02
LeskiRM kaže...
Nije mi toliko do isplativosti vec da izvucem maksimum za gaming iz budzeta 4700-5000 za plocu ram i proc. A najbitnije mi da je procesor ima dobre single core performanse

Ponovo "intelaši" dolaze u AMD Ryzen temu opravdavati kupovinu intela...

Dobro ljudi koji vam je klinac?

Imate teme za sklapanje konfiguracija i pitajte tamo. 

U ovoj temi su informacije o Ryzenu,i tu želim procitati nesto o tim procesorim.

Konacno je AMD napravio veoma dobar posao,i konkurentne procesore.

Oprostite na spamu,admini bi trebali izbrisati i sankcionirati svaki post koji nije vezan za temu. Idioti su vec jednu temu o Ryzenu upropastili i zaspamali,ne dozvolite da i ovu upropaste.

Colossus7 ned 16.4.2017 10:15

Fichek, ukratko jedno 4 verzije gskill ripjaws v
meme su na listi gore sto sam linkao za info , radit ce mu ta mema bez problema, i bas kako si rekao, tu naljepnicu ryzen compatible-ready je premium cijena -marketing za uzet pare ljudima koji se ne kuze ili nisu malo istrazili po netu info vezano za memoriju.

Colossus7 ned 16.4.2017 10:26

Dalje ti i ne treba od tih 3.8 ghz jer to je za ryzena sweet spot , radi ko sat sa niskom voltazom, stabilniji i hladniji, a tih dodatnih 200 mhz realno ne znaci u praksi nista osim sto lijepo izgleda, a na vecini primjeraka preko toga onda treba davati vece voltaze , i grije se dosta vise, te se prcati se sa settingsima, naravno zavisno od ploce - biosa. Iako sam vidio kod kolega 1600 procove na 4.0 sa nizim voltazama nego u vecine na vulgaris zracnom hladnjaku i super temperaturi. Kao i uvijek malo silikonske lutrije igra nekad ulogu.

picajzla0707 ned 16.4.2017 11:06
=xfact= kaže...
LeskiRM kaže...
A najbitnije mi da je procesor ima dobre single core performanse

 to ti je super ako igras igre stare 10+ god.. cak i crysis iz 2007 koristi 2 jezgre. 

 ne želim spamat temu, ali što bi sad ovo trebalo značiti?

zar i5 nema 4 jezgre, kakve onda veze ima crysis iz 2007. koji "čak" koristi 2 jezgre

prednost rayzena je valjda u igrama koje koriste više od broja jezgri koje ima intel, dakle 1600 ili 1700 će biti u prednosti nad i5 tek u igrama koje koriste više od 4 jezgre, crysis je tu blesavo uopće spominjati

 

meni osobno se tek nedavno dogodilo da mi živce kida i5, kad sam igrao novu mafiu i kad spustim igru, a ona toliko guši proc da nemerem niti google normalno otvoriti i tu pretpostavljam da bi ryzen itekako dobro došao s viškom jezgri i thredova + u igrama koje imaju koristi od tog viška

u svakom slučaju, da trenutno nadograđujem komp ili ako situacija ostane ovakva za dvije-tri godine, bez razmišljanja bi išao na ryzen 

Valentin17 ned 16.4.2017 11:22
picajzla0707 kaže...
meni osobno se tek nedavno dogodilo da mi živce kida i5, kad sam igrao novu mafiu i kad spustim igru, a ona toliko guši proc da nemerem niti google normalno otvoriti

Po meni to je do premalo radne memorije, ne do procesora.

Ja opet skrećem s teme, isprika svima.

ranko091 ned 16.4.2017 11:43
The_Fichek kaže...

Nije 1000kn nigdje G.Skill 3200Mhz i radi se o Ripjaws V koji su navodno specificno optimizirani za Z170/270 socket pa je pitanje kako ce raditi na Ryzenu.

 rade čisto normalno sa ovim novim 1004 agesa updejtom. ja ih imam. i baš sam ih u HG spotu kupio jer su tamo bili najjefitniji.

picajzla0707 ned 16.4.2017 11:56
Valentin17 kaže...
picajzla0707 kaže...
meni osobno se tek nedavno dogodilo da mi živce kida i5, kad sam igrao novu mafiu i kad spustim igru, a ona toliko guši proc da nemerem niti google normalno otvoriti

Po meni to je do premalo radne memorije, ne do procesora.

Ja opet skrećem s teme, isprika svima.

 mislim da nije, gledao sam task manager i memorija je bila ok s par giga viška, ali procesor je bio zabetoniran na 100% dok je god mafia bila upaljena i to je rezultiralo time da bi čekao po 20-30 sekundi da se otvori jebeni google bilo u chrome ili edge pregledniku, a da otvaranje stranica ili bilo što drugo ne spominjem

LeskiRM ned 16.4.2017 12:40

Kakav mrtvi intelas? Dosao sam ovdje i pitao kakav je ryzen r5 1600 za gaming posto slazem gaming masinu?
Hebo vas vise intel/amd i hdz/sdp podjele.

Kaj se onog pametnjakovica tice. WOT, igra koja je u top 5 po prihodima na pc-u koristi i dalje jednu jezgru a nije stara 10 god.

Isprike svima ako se nekom upalio fitilj, to nije bila namjera, niti sam znao da su forumske mimoze toliko osjetljive. Sretan uskrs

_mark0_69 ned 16.4.2017 13:10
The_Fichek kaže...

Nije 1000kn nigdje G.Skill 3200Mhz i radi se o Ripjaws V koji su navodno specificno optimizirani za Z170/270 socket pa je pitanje kako ce raditi na Ryzenu. Najjeftiniji su 1130kn ili 1080kn za webshop u Hgspotu. Valja spomenuti da oni drze i G.Skill Flare X 2400Mhz 15-15-15-39 1,2V za 1039kn/1015kn (znaci ima prostora za 1,35V). Da Ripjaws V savrseno rade na Ryzenu, mislim da nebi ni izbacili Flare X i Fortis seriju, ali tko zna, mozda su sve te serije marketinski trik..

_mark0_69 jesi ti kupio nove RAMe za Ryzena ili si ostavio Ripjaws V i kako rade????

Tko moze, mislim da je najjeftinija, a najbolja B350 maticna Gigabyte GA-AB350 Gaming 3 od 925kn sa ALC1120 Audio kao premium featureom za te pare. Sigurno ce se i 1600 bolje clockati na tako nekoj ATX ploci, nego mATX.

 

Uz sve to, neki LC-CC-120 i to je nekih 4050-4150kn, ovisno o RAMima i nacinu placanja.

 Što se tiče tih ripjawsa v iz hgspota, to je hynix memorija - radi se o istim čipovima sa različitim xmp-om (3000c15/3200c16) zbog "segmentiranja tržišta". Ja sam imao 3000c15 kit, klokao se relativno ok na intelu što se tiče same frekvencije, ali su latencije morale biti dosta konzervativne. To i jest problem hynixa, jednostavno ne mogu podnijeti visoke frekvencije uz agresivne latencije i napon ne pomaže previše.

Flare x 2133 i 2400 kitovi su hynix, 3200 i 3466 su samsung b.

Ja sam kupio ripjaws v 3200c14 kit za ryzena i ide bez problema na 3600c16, doduše na C6H ploči, koštao me usporedivo sa cijenama hynixa u hr.

 

Prilično je nezahvalno predlagati koju memoriju kupiti za ryzen jer je isplativost subjektivna. Vjerojatno se može imati jednako dobro iskustvo i sa jeftinijom memorijom koja će raditi na 2933 u usporedbi sa skupljom 3200 memorijom, sve zavisi koliko želite uložiti u konfu i jel vam bitno izvući svaki atom snage iz komponenti.

_mark0_69 ned 16.4.2017 14:27

Da, ali ne bih htio biti osoba koja će tvrdit da netko MORA kupiti 30% skuplji kit kako bi dobio 10% veće performanse (da se razumijemo, pričamo o hynix 3200 rated kitu koji će radit na možda 2933 vs samsung b 3200 rated kitu koji će radit na rated taktu), a i tu razliku će teško primjetiti bez nekog monitoring softvera ili u benchu.

Moja 3200c14 memorija ide na 3600c16 bez problema (i više uz malo tinkeringa) i razlike se vide u benčmarcima, ali ja sam imao dobar deal za memoriju pa je odluka bila laka no to je moje iskustvo koje se odnosi isključivo na moj slučaj - različiti ljudi, različite mogućnosti i potrebe.

ranko091 ned 16.4.2017 16:52
Jolckan kaže...

Razmišljam da kupim Asus X370 Prime, zanima me ako bi se dogodilo da se ploča kod updejta BIOS sj*be, to spada pod garanciju? Asus neće praviti probleme?

 sve manje više nove ploče ti imaju dual bios. i obavezno neki način kako hard resetati bios. tako da i da se desi neko sranje nije problem.

XXX ned 16.4.2017 16:56
picajzla0707 kaže...
Valentin17 kaže...
picajzla0707 kaže...
meni osobno se tek nedavno dogodilo da mi živce kida i5, kad sam igrao novu mafiu i kad spustim igru, a ona toliko guši proc da nemerem niti google normalno otvoriti

Po meni to je do premalo radne memorije, ne do procesora.

Ja opet skrećem s teme, isprika svima.

 mislim da nije, gledao sam task manager i memorija je bila ok s par giga viška, ali procesor je bio zabetoniran na 100% dok je god mafia bila upaljena i to je rezultiralo time da bi čekao po 20-30 sekundi da se otvori jebeni google bilo u chrome ili edge pregledniku, a da otvaranje stranica ili bilo što drugo ne spominjem

 Zašto bi uopče imao upaljenu igru pa je alt-tabao i palio chrome...pa ugasiš igu i onda surfaš ili imaš upaljenu igru pa pogledaš neš na netu prek tableta ili za silu mobitela ak je neš hitno. Opet se pretjeruje sa nekim komoditetom. Onda bi po toj logici bilo najbolje imati 8/16 proc, jedno tri monitora na stolu tak da ti slučajno nekaj ne promakne na forumu dok igraš igru 

 

Ajmo prestat spamat u ovoj temi, ima druga tema za to.

IVOX ned 16.4.2017 18:44
ranko091 kaže...
Jolckan kaže...

Razmišljam da kupim Asus X370 Prime, zanima me ako bi se dogodilo da se ploča kod updejta BIOS sj*be, to spada pod garanciju? Asus neće praviti probleme?

 sve manje više nove ploče ti imaju dual bios. i obavezno neki način kako hard resetati bios. tako da i da se desi neko sranje nije problem.

 Ta ploča nema dual bios kao ni skuplja Asus Crosshair VI Hero. Jedine ploče koje imaju dual bios, bar za Ryzena, su od Gigabytea.

Ako se nešto dogodi prilikom BIOS updatea mislim da to spada pod garanciju i da možeš tražiti novu ploču, ali samo ako je update pokrenut i odrađen u normalnim uvjetima.

Ako slučajno npr. nestane struje, samo na kratko, koruptirat će se instalacija i to će biti tvoja krivnja.

Uvijek možeš dati novom BIOS updateu dan ili dva da vidiš kakva je situacija kod drugih.

toninho ned 16.4.2017 19:12
XXX kaže...
picajzla0707 kaže...
Valentin17 kaže...
picajzla0707 kaže...
meni osobno se tek nedavno dogodilo da mi živce kida i5, kad sam igrao novu mafiu i kad spustim igru, a ona toliko guši proc da nemerem niti google normalno otvoriti

Po meni to je do premalo radne memorije, ne do procesora.

Ja opet skrećem s teme, isprika svima.

 mislim da nije, gledao sam task manager i memorija je bila ok s par giga viška, ali procesor je bio zabetoniran na 100% dok je god mafia bila upaljena i to je rezultiralo time da bi čekao po 20-30 sekundi da se otvori jebeni google bilo u chrome ili edge pregledniku, a da otvaranje stranica ili bilo što drugo ne spominjem

 Zašto bi uopče imao upaljenu igru pa je alt-tabao i palio chrome...pa ugasiš igu i onda surfaš ili imaš upaljenu igru pa pogledaš neš na netu prek tableta ili za silu mobitela ak je neš hitno. Opet se pretjeruje sa nekim komoditetom. Onda bi po toj logici bilo najbolje imati 8/16 proc, jedno tri monitora na stolu tak da ti slučajno nekaj ne promakne na forumu dok igraš igru 

 

Ajmo prestat spamat u ovoj temi, ima druga tema za to.

 Zar stvarno?Zasto bi gasio igru da odem prosurfat 2-3 stvai dok nesto cekam... Jbt pa kad igram poe znam imat otvoreno po 20 tabpva trejdov + yt+discord+slusam neku muziku sa kompa. U 4-5h igre tabam se van sigurno 100 puta ako ne i vise.

Ja nevidim nikakav razlog ako se kupuje proc do 2k kuna ic na 4core varijantu... kad uz nesto malo manje game performanse imas 2 jezgre za svakodnevni rad. Ako radi na 60fps-a i ne dropa dobro je. Kad standard postane 4k ili 200hz monitori onda cemo pricat o tome, ali sad prosjecnom korisniku na 1080p bilo koji i5 ili ekvivalent ryzena ce drzat tih 60 fps-a.

nixass ned 16.4.2017 19:49
toninho kaže...

 Zar stvarno?Zasto bi gasio igru da odem prosurfat 2-3 stvai dok nesto cekam... Jbt pa kad igram poe znam imat otvoreno po 20 tabpva trejdov + yt+discord+slusam neku muziku sa kompa. U 4-5h igre tabam se van sigurno 100 puta ako ne i vise.

Ja nevidim nikakav razlog ako se kupuje proc do 2k kuna ic na 4core varijantu... kad uz nesto malo manje game performanse imas 2 jezgre za svakodnevni rad. Ako radi na 60fps-a i ne dropa dobro je. Kad standard postane 4k ili 200hz monitori onda cemo pricat o tome, ali sad prosjecnom korisniku na 1080p bilo koji i5 ili ekvivalent ryzena ce drzat tih 60 fps-a.

 5h = 300min. 

ti svake 2.5-3min ides van igre "nekaj gledat na internete"? covjece.

zapali koju, proseci johnnya, nemoj bit tak nervozan.

mariolla79 ned 16.4.2017 20:48

Uzeo bih gigu x370 aurus gaming k5....jer ce bilo koja memorija na njoj radit ako ju necu oc ili? Uzet cu r5 1500 kroz mjesec dana a za memu bi mozda pricekao do 6 ili 7 mj...pa mozda padne cijena nesto kao i svake godine na ljeto...da ostavim wraith spire koji dolazi s njime ili nesto drugo..neznam kaj ima od boljih coolera za am4...uzeo bi cryorig iz uzia za 300kn al neznam dal ima podrsku za am4...i citao tu u nekoj temi da je netko stavio cooler s am3 socketa ili sam krivo procitao