Procesori i MBO

AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

X-Wind uto 9.11.2021 01:02
picajzla0707 kaže...
Ok, u svakom slučaju uvaljuju stare jezgre na starom proizvodnom procesu uz ove nove, jel razlog zato da zarade više ili zato jer nema kapaciteta sasvim je svejedno.
To da ne stignu twikat ne pušim, jer kad jenom to napraviš na staroj seriji ne treba ti godinu dana da to napraviš i za novu.
Ali opet me nešto muči, ako je big.little bezvezarija na koju je intel trenutno prisiljen kako se to ovdje predstavlja, jer ako si na nešto prisiljen onda je to kompromisno i lošije rješenje, zašto uopće amd ide tim smjerom i još toliko kasni? (Ovo je više pitanje za ramboxa obzirom da su to njegove teorije)

 a) Nedo bog da to rade jer dobiš više MT performansi u istom die spaceu? :) A i već smo kinda ustanovili da proizvodni proces Zen 4 i 5 bude vjv isti što znači da kapacitet ne igra ulogu niti imaju onda ikakvu uštedu, dapače kad bi to bilo tako kako prikazuješ onda im je valjda bolje štancat te Zen 5 jezgre da mogu za veću lovu prodavati, jer TSMC im za isti node naplaćuje istu cijenu po waferu bez obzira u koji proizvod na kraju išao.

 

 b) Svi smo postali i CPU arhitekti u zadnje vrijeme. Znači logika ide da prvo trebaš razviti inicijalnu arhitekturu (npr. Zen 5) pa tek onda možeš ići u to twikanje. Tu je onda logično da rađe izbace Zen 5 čim prije može (ilitiga čim je glavna arhitektura spremna), a ne da se čeka da i Zen 5c bude spreman, jer konkurencija isto izdaje svoje proizvode čim je prije moguće (pa evo po trenutnim leakovima/glasinama Raptor Lake je Q4 2022, a Meteor Lake Q2 2023., e sad već otom potom je li bude Intel N4 spreman do tad, ali tako im je trenutni plan).

 

c) Intel je trenutno bio "prisiljen" na big little čisto da može držati korak u MT performansama s AMD-om pošto ne budu imali chiplete tj. tileove sve do Meteor Lake-a. Da su i oni imali to spremno prije išli bi sigurno na tu varijantu prije nego bi odlazili u ikakve big little vode, jer su chiplet prednosti ogromne (em možeš natrpati masu punokrvnih jezgri, em su yieldovi puno bolji što znači da mogu za istu lovu dati puno više jezgri i/ili imati puno bolji profit, em ne treba nikakav softver prilagođavati i jebati se sa nikakvim thread directorima). Na kraju u 2023. budu obje firme imali obje tehnologije u svojim Zen 5 / Meteor Lake CPU-ovima, samo im redosljed dolaska do tamo bude obrnut, plus AMD izgleda da bi mogao imati puno bolji pristup takvoj big little arhitekturi nego Intel (pošto "samo" iskoristi postojeću Zen arhitekturu umjesto Intela koji kemija sa Gracemontom koji je skroz drugačiji u odnosu na Golden Cove).

picajzla0707 uto 9.11.2021 01:18

'kinda ustanovio' si ti, mi ostali raspravljamo s drukčijim informacijama, koje nismo prilagodili kako nam paše :D
Isto kao i ovo ostalo što tvrdiš, izvlačiš iz dupeta, isto kao i ja štonizvlačim da bi zajebavao, uz sitnu razliku - intelov big.little ne valja jer ne valja, ali amd big little će valjat zato jer će valjat i amd ne kasni nego ide drugim putem :D
I onda je rambox fenboy :D

X-Wind uto 9.11.2021 01:25
picajzla0707 kaže...
'kinda ustanovio' si ti, mi ostali raspravljamo s drukčijim informacijama, koje nismo prilagodili kako nam paše :D
Isto kao i ovo ostalo što tvrdiš, izvlačiš iz dupeta, isto kao i ja štonizvlačim da bi zajebavao, uz sitnu razliku - intelov big.little ne valja jer ne valja, ali amd big little će valjat zato jer će valjat i amd ne kasni nego ide drugim putem :D
I onda je rambox fenboy :D

 Napisano je temeljem trenutnih podataka koje znamo o Zen 5 release timelineu i TSMC N3 rasporedu tako da nije ništa "prilagođeno" kako meni paše. Ti ako imaš neke informacije onda slobodno objasni, jer mene jako zanima kakve su to šanse da ako u Q4 2022 budu izbacili Zen 4 na 5nm, već za 11-14 mjeseci od onda budu na 3nm sa Zenom 5 (dok je recimo Zen 2 izašao polovicom 2019. na 7nm isto kao i Zen 3 skoro godinu i pol kasnije)?

Također nigdje nisam napisao da Intel big little ne valja (baš suprotno, mislim da je ispalo i bolje od očekivanja s obzirom na sva kenjanja i katastrofalna predviđanja od strane nekih koja su se pisala u zadnjih godinu dana), tako da mani me se tih fanboy spika.

picajzla0707 uto 9.11.2021 03:02

Znači sve ovo što se piše o 3nm zen 5 se neće ostvariti? Svi su u krivu?
A ovo što ti kažeš da ne mogu zen 5 twikat i smanjit keš, jer valjda za to treba vremena koliko i za razvoj cijele nove generacije pa će nam zato uvalit stare zen4 jezgre, to isto trebamo prihvatit kao činjenicu, jelda.
I ovo da će to bit bolje rješenje od intelovog prije nego uopće znamo kako će to napravit.
Jebote, pa najbolji pr muljator bi se posramio ovakvih konstrukcija i onda kažeš da nisi fenboj.
Daj molim te, da u intelu nisu zaglavili budalaši u proizvodnji i da je prošle dvije gen napravio na 7nm, a 12. gen na 5nm kako je planirano, and bi i dalje samo kaskao. I koliko god mi je drago bilo da je završilo ovako konkurencije radi, kad vidim da je amd u roku odmah ispao duplo veće govno od intela, digao cijene mid range procesora na 300usd, druga im sranja da ne spominjem, čak mislim da bi nam bilo bolje da je intel ostao u prednosti.

Bilal uto 9.11.2021 06:23

Prije bih rekao da ih WIntel prisiljava na big.Litle. Windows je 11-ku prilagodio tom formatu, i tako pogurao Intel, a išao na štetu AMD-a. Što se odmah vidjelo izlaskom 11-ke. Tako da tržište diktira, i trebaju imati odgovor. Isto kao kada Nvidia izbaci neka proprietary sranja i to na hajpaju, pa moraju i oni predstaviti nešto slično... Ali u svakom slučaju, mislim da je taj format svakako potreban. Pogotovo za laptope i manje prenosive uređaje, poput Surface-a. Ne bih rekao ni da je to tek sad AMD isplanirao, nego da je to možda već odavno u planu, jer mi izgleda logično da se ide tim putem.

Drugo, mislim da nema nikakve logike da će te male jezgre biti iste ili veće od velikih. Inače mislim da ih nebi ni stavljali. Manje cache-a će valjda uštediti na prostoru. A biće manje klokovani, što je i smisao štedljivijih jezgri. Tako da će imati manji IPC, ali u konačnici sa više jezgri će imati bolje multicore performanse. I koliko ja znam, sa Zen4 će većina procesora biti sa integrisanom grafikom, za razliku od trenutnog, kada imaju samo po neki G model. Tako da mislim da neće imati problema sa prostorom, ako već imaju prostora i za integrisanu grafiku. A što se tiče tih jezgri, biće starija platforma, ali vjerovatno na istom proizvodnom procesoru kao i nova, koliko sam ja shvatio. Zen2, 3, 4 nisu fiksirani za proizvodni proces na kojem su se prvi put pojavili. Tako su izašli i oni Zen1 na nižem proizvodnom procesu nego originalni Zen1. Sad je za laptope ova zadnja serija U Ryzena izašla sa Zen2 i Zen3 jezgrama, a oba na unaprijeđenom 7nm procesu, dok je originalni Zen2 bio na starijem 7nm...

picajzla0707 uto 9.11.2021 06:45

Ma intel je dovoljno velik da natjera majkrosost na takvu promjenu, to svakako, ali ovo da ih se gura je malo blesavo jer nakon updejta su perfomanse 'vraćene' rajzenima.
A i planovi amd-a s big.little rješenjem su stariji od toga poprilično. Da ne govorimo o tužbama kojima bi majkrosoft i intel platili stotine milijuna odšteta i kazni, a lako su dokazive. Mislim da je to jednostavno jedno od rješenja koje je i amd držao u rezervi, pa kako se pokaže, a kad je intel krenuo tim putem, nemere si ni amd dozvolit da puno zaostane.
Što se rješenja tiče, mislim da će ići na duple niti, odnosno 1c/4t po tim 4d jezgrama, jedino tako mogu dobiti slabiji sc i jači mc rezultat. Tako će intel na istoj površini imat male 4/4 jezgre, a amd veću 1/4 jezgru kojom će konkurirati, pa ćemo vidjet čije je rješenje bolje

picajzla0707 uto 9.11.2021 07:08

Ma ne vidim drugi način da povećaš značajno mc sa starijom jezgrom koja zauzima skoro isti prostor kao i novija na nižem proizvodnom procesu osim njihove verzije hyperthreadinga. A i ranije je već najavljivano da će smt ići na 4threada, tako da je to najvjerojatnije to

X-Wind uto 9.11.2021 11:12
picajzla0707 kaže...
Znači sve ovo što se piše o 3nm zen 5 se neće ostvariti? Svi su u krivu?
A ovo što ti kažeš da ne mogu zen 5 twikat i smanjit keš, jer valjda za to treba vremena koliko i za razvoj cijele nove generacije pa će nam zato uvalit stare zen4 jezgre, to isto trebamo prihvatit kao činjenicu, jelda.
I ovo da će to bit bolje rješenje od intelovog prije nego uopće znamo kako će to napravit.
Jebote, pa najbolji pr muljator bi se posramio ovakvih konstrukcija i onda kažeš da nisi fenboj.
Daj molim te, da u intelu nisu zaglavili budalaši u proizvodnji i da je prošle dvije gen napravio na 7nm, a 12. gen na 5nm kako je planirano, and bi i dalje samo kaskao. I koliko god mi je drago bilo da je završilo ovako konkurencije radi, kad vidim da je amd u roku odmah ispao duplo veće govno od intela, digao cijene mid range procesora na 300usd, druga im sranja da ne spominjem, čak mislim da bi nam bilo bolje da je intel ostao u prednosti.

 Ja sam rekao da mi izgleda unlikely da će biti na 3nm u gore navedenom timeframeu, sva sreća za sve nas ako stvarno bude ipak na kraju 3nm i da pritom izađe krajem 2023.

Ne znam od kud ti to da im za twikanje keša treba vremena kao i za razvoj cijele generacije, opet pišeš stvari koje ja nikad nisam rekao. Pa za Zen 5 znamo da je u razvoju barem od 2018., a izlazi najranije 2023., znači pet godina bude razvoj te generacije, a ne treba im 5 godina za twikanje

Također ne znam što si navalio na to da će ti uvaliti "stare" jezgre, umjesto na to da bi trebao dobiti veće MT performanse s tim pristupom u odnosu na to da ti ih nisu išli "uvalit"... Intel se budi konačno i sigurno ti AMD neće ići uvaljivati "staru" / manje performantnu stvar jer tom logikom razmišljanja jako brzo ne bi bili konkurentni.

Again, nisam rekao da će finalno rješenje biti bolje od Intelovog, opet izvlačiš stvari koje nisam napisao, nego da barem zasad na papiru AMD-ov pristup izgleda bolji tj. more cost effective u najmanju ruku (jer odradi "samo" twikanje, ne moraju raditi skroz novu i drugačiju arhitekturu samo za te little coreove plus ISA ostaje isti tako da neće morati gasiti na big coreovima stvari poput AVX-512 kao što Intel radi na Alder Lakeu jer će i little coreovi to podržavati).

 

picajzla0707 kaže...
Ma ne vidim drugi način da povećaš značajno mc sa starijom jezgrom koja zauzima skoro isti prostor kao i novija na nižem proizvodnom procesu osim njihove verzije hyperthreadinga. A i ranije je već najavljivano da će smt ići na 4threada, tako da je to najvjerojatnije to

 Ovdje ima toliko pretpostavki u ovoj rečenici da je to strašno. Niti nisi siguran da bude niži proces za Zen 5, niti imaš pojma odnos veličine Zen 5 i Zen 4c die-ova, ali bitno da se lupaju stvari. S obzirom da gledaju kako uštedit čim više die spacea dobro je ako bude i SMT 2 enablean (trenutno i dalje stoji da je SMT 2 tamo) na tim Zen 4c coreovima, a kamoli SMT 4, kao što uostalom u MLID leaku i piše. Gracemont uopće ni nema hyperthreading podršku da se uštedi na die spaceu.

picajzla0707 uto 9.11.2021 12:12

a) možeš reć da je govno ili se oas posrao, ali isto je i jedno i drugo. Vrtio ti kako god, ali ako nakon zen4 izađe zen5 u kojem će pola orocesora biti zen4 onda je to uvaljivanje starih jezgri kako god okrenuo priču
b) i nemere bit drugo nego pretpostavka, pa što, meni se to čini najvjerojatnije.
To što ti misliš da će skidanjem dijela keša i smanjenjem brzine zen4 biti bar duplo manji od zen5, a istovremeno u mc puno jači i to bez ht-a, meni izgleda još nevjerojatnije, jer ne vidim kako bez ht-a mogu dobiti mc perfomanse da bi konkurirali intelu koji će tad već imati drugu gen malih jezgri i to po 4 na mjestu jedne velike. Toliko amd nemere smanjit zen4 ili mu povećat perfomanse samo rezanjem keša.
Ali eto, bar sam dao nekakvu pretpostavku, pa ćemo vidjet

rambox uto 9.11.2021 13:02
picajzla0707 kaže...
 koliko god mi je drago bilo da je završilo ovako konkurencije radi, kad vidim da je amd u roku odmah ispao duplo veće govno od intela, digao cijene mid range procesora na 300usd, druga im sranja da ne spominjem, čak mislim da bi nam bilo bolje da je intel ostao u prednosti.

Nemreš ti nikak ostat na temi, pa da je tako ti bi taj svoj Raketni 6/12 proc platil 500$.Dalje znamo realnu situaciju, da ima pameti u Intelu taj nakaradni Rocket Lake nikad ne bi niti lansirali.

 

Vezano za temu, ono malo c iza Bergamo Zen4c vjerojatno ili gotovo sigurno znači Compact.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-7000-zen-4-cpu/282858.aspx?page=0&jumpto=6435789&sort=asc&view=flat


"closely and neatly packed together; dense".

 

Izraz dense, to je realno ista priča ili opisuje istu kombinaciju dakle onaj ranije spomenuti Zen4D.

 

"dense, thick, and compact mean having parts that are gathered tightly together. dense is used of something in which the parts are very close together".

 

AMD vrti oznake, ali poanta je jasna c ili D to su sve samo ne klasične male CPU jezgre u bilo kakvoj kombinaciji.

 

picajzla0707 uto 9.11.2021 13:10

a) baš bi bio 500usd, pa intel nije dizao cijene svojih mid range niti blizu 300usd niti kad je vozio krugove oko amd-a, ovakvi slabiji i5 su uvijek bili do 200usd, top k verzije nisu prelazile 260usd, ali je zato amd čim je dobio gejming krunu mid range gurnuo na 300usd, pa ti vidi kome moramo zahvalit za nove rekorde i cijenu mid range u rangu iznad
b) naravno, dense zapravo znači da će u tom trenutku stara zen4 arhitektura biti jedno dvaput jača u mc i uz to energetski efikasnija od novije zen5, samo dodatkom slova d i uz pomoć čarobnog štapića. Buju je malo sprešali :D

X-Wind uto 9.11.2021 15:52
rambox kaže...

 

 Vezano za temu, ono malo c iza Bergamo Zen4c vjerojatno ili gotovo sigurno znači Compact.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-7000-zen-4-cpu/282858.aspx?page=0&jumpto=6435789&sort=asc&view=flat

 

 Od kud ti taj compact sad kad je već službeno rečeno što taj c znači?

 

The ‘c’ in this instance means ‘cloud optimized’. AMD has built two different forms of Zen 4 core, one for most applications, and a higher density version for the cloud.

 

https://www.anandtech.com/show/17055/amd-gives-details-on-epyc-zen4-genoa-and-bergamo-up-to-96-and-128-cores

rambox uto 9.11.2021 16:40
X-Wind kaže...

Od kud ti taj compact sad kad je već službeno rečeno što taj c znači?

The ‘c’ in this instance means‘cloud optimized’.AMD has built two different forms of Zen 4 core, one for most applications, and a higher density version for the cloud.

 

https://www.anandtech.com/show/17055/amd-gives-details-on-epyc-zen4-genoa-and-bergamo-up-to-96-and-128-cores

 Zeleno je marketing izraz, a compact ili dense je realno stanje ili to znači da Zen4c CPU jezgre imaju manju površinu.

Bilal sri 10.11.2021 06:23
picajzla0707 kaže...
a) baš bi bio 500usd, pa intel nije dizao cijene svojih mid range niti blizu 300usd niti kad je vozio krugove oko amd-a, ovakvi slabiji i5 su uvijek bili do 200usd, top k verzije nisu prelazile 260usd, ali je zato amd čim je dobio gejming krunu mid range gurnuo na 300usd, pa ti vidi kome moramo zahvalit za nove rekorde i cijenu mid range u rangu iznad
b) naravno, dense zapravo znači da će u tom trenutku stara zen4 arhitektura biti jedno dvaput jača u mc i uz to energetski efikasnija od novije zen5, samo dodatkom slova d i uz pomoć čarobnog štapića. Buju je malo sprešali :D

 Ali čovječe koliko su jezgri tada imali i5? 2 ili 4, i tako godinama uz minimalne pomake... I ti bi volio da je tako ostalo.

 

Ako je Intel tako dobar, sada kad su opet konkurentni, neka opet postave i5 do 200usd. Pratiće ih i AMD sa procesorima sličnih performansi, to je sigurno. Ali ako izbace nešto jače čemu Intel ne može konkurirati, onda će normalno podignuti cijenu. Pa nije ni AMD one svoje najjače FX prodavao ni blizu Intelovih najjačih, jer im nisu konkurirali. Nego su ih cijenili ko neki slabiji Intelov...

picajzla0707 sri 10.11.2021 07:06

Kakve to veze ima, grafe su rasle sa manje od milijardu na više milijardi tranzistora i dok majnanje nije usralo stvar znalo se koje grafe spadaju u koji rang. Gtx 980 je imala nekoliko puta više milijardi tranzistora od gtx 280, osam puta više vrama, pa je cjenovno bila u istom rangu, dapače čak i nešto jeftinija (650 vs 550usd).
Ta tvoja teorija bi možda mogla biti opravdanje da prije toga nisi imao tri 6core serije s normalnim cijenama, ali tek kad su preuzeli jebenu gejming krunu digli su cijene 6core na 300usd. A ostala sranja... godinu dana si čekao jeftinije b550 ploče, službene updejte za starije ploče skoro da nisu dali, kad su se predomislili onda ih se čekalo mjesecima za 4xx seriju, 3xx matičnih je otpala bez razloga, jeftinije zen3 procesore koje su ukinuli da ne spominjemo. Jebote pa nvidia ih je morala natjerat da odustanu od zaključavanja SAM samo na najskuplji i najnoviji hardver...
Baba Su je gladna love i pretvorila je amd u gore govno nego je intel ikad bio, samo pare se gledaju, zato i imamo po prvi put mid range procesore po 300usd, ne zato jer je to 6core a prije su bili 4core

Bilal čet 11.11.2021 07:10

Aha, vidim gledaš grafičke novije po cjenovnom rangu starijih sa sličnim performansama. A šta je sa onim sa jačim performansama od ranijih najjačih? Ista situacija kao sa procesorima, sa svakom serijom su sve skuplje...

Intel nije dizao cijene, jer su već bile preskupe, sa malim napretkom iz generacije u generaciju. Tek sa pojavom Zena, počeli su spuštati cijene drastično. Sad kad ni AMD nije imao konkurenciju, i oni su malo digli. Ništa drugačije od Intela. Ali barem su procesore digli na puno veći nivo... Sad ako Intel nastavi konkurirati, neka spuštaju cijene, i AMD će ih pratiti.

picajzla0707 čet 11.11.2021 08:20

Stvar je u tome da cijene procesora nisu bile sve više kako tvrdiš, i5 je išao od 200-250usd zadnjih 10-15 godina, kako koja serija, ali nikad do 300.
Niti uvođenje 6core nije to promijenilo jer si imao izvrsne 6core procove i po 200usd, recimo rajzen 2600, pa još bolji 3600. No onda s gejming krunom amd to diže na 300usd, apsolutni rekord ničim izazvan osim pohlepom. Isto kao i ostala sranja koja su počela vaš u tom trenutku

rambox uto 4.1.2022 21:05

Danas je AMD samo istaknuo osnovne detalje nove AM5 platforme.

 

- socket LGA 1718

 

- DDR5 memorija

 

- PCIE GEN5

 

 

 

Ništa drugo nije navedeno, kao recimo DDR4 podrška ili stari PCIE GEN4 za jeftinije matične ploče.Bit če sasvim očekivano, ako eto AM5 socket starta samo sa DDR5 matičnim pločama+samo PCIE GEN5.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-7000-zen-4-cpu/282858.aspx

 

https://youtu.be/_jX-hKvUQDU?t=2392

 

Za kraj prezentacije, pokazan je krači gejming Zen4 video.Samo po sebi nebitno, da eto teta Lisa nije napomenula "uvjeravam vas da u ovoj prezentaciji sve Zen4 CPU jezgre kucaju na 5ghz".

 

 

 

 

rambox pet 11.2.2022 16:13

Najnovije glasine, Zen4/AM5 platforma bit če lansirana u sedmom mjesecu ove godine.

 

https://twitter.com/3DCenter_org/status/1492055807453708320

 

 

Mali update, vezano za trenutne glasine da če svaki Desktop Zen4 CPU ili Raphael APU imati integriran iGPU.I dalje ništa nije 100% sigurno, ali spominju se ovakvi datelji posebno za ionako očekivani VCN multimedijski hardver.

 

https://twitter.com/KOMACHI_ENSAKA/status/1496868051916320768 

 

- 4CU RDNA2 iGPU

 

- najnoviji AMD VCN hardver, kompletno video dekodiranje/enkodiranje i AV1 dekodiranje

 

Vezano za prvi post u ovoj temi, ne mješati Rembrandt APU(trenutno je lansiran samo za Mobile kao 6000 serija) i Raphael APU to su sasvim različiti proizvodi.Rembrandt i Raphael APU nikako ne idu u isti koš, iako u praksi taj dvojac na sebi nosi identičnu RDNA2 iGPU generaciju i VCN hardver.

 

 https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-7000-zen-4-cpu/282858.aspx?page=0&jumpto=6367058&sort=asc&view=flat

 

- Zen4 Raphael CPU ili APU, to nije APU koji če na iGPU gejmingu nasljedit trenutni AM4 Cezanne APU

 

- Zen3+12CU RDNA2 iGPU Rembrandt APU(za sad samo Mobile 6000 serija), planirano je da sjedne u novi AM5 socket kao jeftinije rješenje za ugodan iGPU gejming=Cezanne APU nasljednik

 

To su trenutne glasine ili informacije, ali za finalnu AM5 CPU kombinaciju ili za potvrdu hardvera ipak treba pričekat još par mjeseci.

 

rambox uto 26.4.2022 14:09

Očekivano ili sve više potvrde, AM5 socket koristit če samo DDR5 memoriju.

 

https://www.tomshardware.com/news/amds-am5-platform-for-ryzen-7000-launches-with-ddr5-support-only-dual-chipset-design

 

DDR5 memorija nije jeftina, ali eto DDR4 memorija nije lansirana jučer ili prekjučer.Sve ima svoj kraj, i kad tad treba skočit na novo ili potpuno se prebacit na novi memorijski standard.

 

- DDR4 na tržište lansiran u Q2 2014

 

Dalje znamo, tko te sili u AM5 socket kao da se bez njega ne može živit ili gejmat itd.

Envy uto 26.4.2022 16:33
rambox kaže...
* * *

 

Kaj točno radi AMD nisam siguran, s obzirom da zadnjih par godina i predobro skrivaju najbitnije detalje.

 

* * *

AMD Kopira Intel a Intel kopira AMD. Mislim priča stara koliko i njhove parnice i oni patenti na x86 kada su se dogovorili da svaka od kompanioja koja posjeduje x86 može zaviriti u procesor ove druge.
A kopira i Intel da budemo realni i Intel ide na onu svoju varijantu 3D keša a AMD svoju varijantu BIG.little. Windowsi će jednostavno bolje raditi na BIG.little sa svakom novom nadogradnjom i to nikoga ne treba čuditi.

Neki dan mi izađe vijest da je službeno AMD vredniji od Intela. To me ne iznenađuje, kada god čujem neke loše poslovne rezultate neke kompanije (primjerice da se iPhone ne prodaje očekivano) dionice skoče.

Samo mi smrdi nešto na to da će AMD jednostavno bez razloga potonuti. Kao kada su svi hvalili Plazme a onda u ponoćoj šef Panasonica reče radnicima "obustavite proizvodnju plazma panela".

PS: Imam službeno i AMD Ryzen 5 5600G računalo pa mogu pljuvati sada po AMD-u koliko želim. Ako mi se garažna vrata ne otvore na prvi stisak tipke - biti će kriv AMD. Ako mi vodokotlić se sapere, znaš što već - biti će kriv AMD.
Inače računar dobro radi. Zadovoljan sam sa Radeon grafikom, ispravili su onaj Bug u vezi Zooma-a sa AMD procesorima.

Uređivano: Tko god misli da 6c/12t nije dovoljno neka uzme štrik i lagano se objesi. Takvi prije svega nisu informatičari a poslije svega na računaru samo igrice znjau igrati. (Čitaj GTA)
PS: Oduševljen sam procesorom, samo mi previše zuji, mozak će mi popiti dok ga ne sredim ili ne prodam za Aldera.

BTW: Ne znam odakle da pišem u uvoj temi jer ne znam zašto se se ista napravila (sad primjetio) kao nova a ne kao nastavak Ryzen teme. 

blackdevil sri 27.4.2022 12:14
picajzla0707 kaže...
rambox kaže...

Očekivano ili sve više potvrde, AM5 socket koristit če samo DDR5 memoriju.

 gotovo je s jeftinim matičnim pločama

sad ćeš biti sretan ako i najjadniju b650 dobiješ za soma kuna

 svejedno, mislim da svatko tko je imalo informatički pismen zna da prvu generaciju AMD_a treba preskočit dok se ne popeglaju dječje bolesti. a do onda će se cijena ddr5 malo popravit i biti će dostupne veće brzine te će cijena MBO-a

 

 

picajzla0707 sri 27.4.2022 12:41
blackdevil kaže...
picajzla0707 kaže...
rambox kaže...

Očekivano ili sve više potvrde, AM5 socket koristit če samo DDR5 memoriju.

 gotovo je s jeftinim matičnim pločama

sad ćeš biti sretan ako i najjadniju b650 dobiješ za soma kuna

 svejedno, mislim da svatko tko je imalo informatički pismen zna da prvu generaciju AMD_a treba preskočit dok se ne popeglaju dječje bolesti. a do onda će se cijena ddr5 malo popravit i biti će dostupne veće brzine te će cijena MBO-a

 

 

 Najbolje je pričekat par godina, pa kupit stari model. 

To je najsigurnije 

itomic009 sri 27.4.2022 13:19
Envy kaže...


Uređivano: Tko god misli da 6c/12t nije dovoljno neka uzme štrik i lagano se objesi. Takvi prije svega nisu informatičari a poslije svega na računaru samo igrice znjau igrati. (Čitaj GTA)
PS: Oduševljen sam procesorom, samo mi previše zuji, mozak će mi popiti dok ga ne sredim ili ne prodam za Aldera.

 Pa kupi si bolji cooler i amen :D

blackdevil sri 27.4.2022 14:05
picajzla0707 kaže...
blackdevil kaže...
picajzla0707 kaže...
rambox kaže...

Očekivano ili sve više potvrde, AM5 socket koristit če samo DDR5 memoriju.

 gotovo je s jeftinim matičnim pločama

sad ćeš biti sretan ako i najjadniju b650 dobiješ za soma kuna

 svejedno, mislim da svatko tko je imalo informatički pismen zna da prvu generaciju AMD_a treba preskočit dok se ne popeglaju dječje bolesti. a do onda će se cijena ddr5 malo popravit i biti će dostupne veće brzine te će cijena MBO-a

 

 

 Najbolje je pričekat par godina, pa kupit stari model. 

To je najsigurnije 

 ili pričekat godinu dana i uzet noviji proces. mislim da je druga generacija ryzena izašla 10 mjeseci nakon prve.

ili intel :D