Tascam uto 29.9.2020 15:49
Gale92 kaže...

ekipa koliko ste čekali na priključenje na optiku (u mojem primjeru spojili su kablove na kuću i stavili mi kutiju) i već mj dana čekam dolazak operatera da donese ruter i pusti u pogon,,,, ŽALOSNO

 To što su  stavili kabel na kuću i kutiju ne znači da je mreža završena na tvojoj lokaciji.Strpljenja, biti će i drugi čekaju.

zelenapaprika uto 29.9.2020 16:43
Antropofob kaže...

Tcom je u opakoj svjetlovodnoj ofenzivi u zg, sad idu i na rezidencijalne kvartove naveliko: http://mapiranje.hakom.hr/hr-HR/SvjetlovodnaMreza

Neki baja iz Tcoma je u intervjuu reko da imaju volje i para za optiku al da im nedostaje radne snage, treba se naoružati strpljenjem. 

Izgleda da su odustali od VDSL i samo dijele hibridboxove onima koji nisu dobili VDSL.

A1 koji je prijašnjih par godina rasturao sa svjetlovodizacijom se sakrio u rupu ove godine izgleda.

 Aha. Kako da ne. Evo, čitao sam u Jutarnjem listu u nedjelju popis svjetlovodnih čvorova. I blizu mene će biti jedan. A optiku će dobiti 3-4 zgrade, od kojih je tek jedan gotova, a 3 se još grade. Zbog koncentracije ljudi. A mi starosjedioci u tom kvartu dobit ćemo od šake do lakta.

 

A1 isto jako pažljivo kalkulira gdje će uložiti novac. Kod mene nude koaksijalni kabel (DCM/Bnet/A1 - znač star je), ali od optike ništa. Dok radi kabel ništa od optike.

Antropofob uto 29.9.2020 17:58
191x7 kaže...
ucoxxx kaže...

jel tko zna sta se desava sa telefonima u slavoniji  izgleda neki kvar

  

 Evo i ZNANOST potvrdila! Nisu ejlieni ovaj put.

 

Geomagnetic Disturbance Alert28th September 2020British Geological Survey

The Earth is currently under the influence of high-speed solar wind from a large coronal hole in an Earth-facing position. The solar wind speed began rising yesterday (Sunday 27th) with some aurora sightings reported in the north of Scotland overnight.

Geomagnetic activity is likely to reach STORM levels within the next 24 hours. As the coronal hole is large in size, the high speed stream is likely to remain elevated for the next couple of days, with further chances of STORM periods possible.

 

Bash sri 30.9.2020 12:03

Flatbox - radi se prijenos broja na ovu uslugu koja je bezicna, ali ti mozes koristiti normalno telefon uz internet. Internet mozes nositi diljem cijele RH, ali kucni telefon radi samo u tvojoj zupaniji. Za ostalo mi se javi u privatnoj poruci.

Lil Dice sri 30.9.2020 17:44
user2206 kaže...

Mislim se prebaciti na A1 mobilni internet ali me zanima što mi se događa s linijom? Da li ostajem bez nje ako ne produžim pretplatu? Ako se sijećate ta telefonska linija se nekad plaćala masno.

 Pretpostavljam da misliš na fizičku liniju tj. žicu do tvoje kuće. Ništa se ne dešava, kabel ti ostane, a ako se u budućnosti želiš vratiti na HT samo sklapaš ugovor jer priključak već imaš.

Ivooh11 sri 30.9.2020 18:13

Imam hibridni ruter na t-comu i zanima me jel se možda može pojedine priključene uređaje (mobitel) ograničiti u postavkama rutera da ne troši mobilni promet tj onih 100 gb. Lik iz službe za korisnike mi je predložio da povremeno izvadim sim karticu iz rutera??da se drugo ne može.

Hexfire čet 1.10.2020 20:44
Ivooh11 kaže...
Imam hibridni ruter na t-comu i zanima me jel se možda može pojedine priključene uređaje (mobitel) ograničiti u postavkama rutera da ne troši mobilni promet tj onih 100 gb. Lik iz službe za korisnike mi je predložio da povremeno izvadim sim karticu iz rutera??da se drugo ne može.

 U postavkama routera pod Internet imaš Bonding User Filter List. Dodaš novi "rule" i ideš na edit. Tu si vidiš popis uređaja koji su se zadnje vrijeme spajali, odabereš Redirect devices on the LAN i označiš koje želiš. 

denis550Q uto 6.10.2020 13:14

Ima netko iskustva sa uvođenjem optike u stan bez postojeće linije? HT optika mi je provedena do zgrade i neki stanari su već spojeni preko optike. Uzeo bi Ultra MAXnet paket, u cjeniku za ultra max pakete piše da košta 225kn bez ugovorne obveze (brzina do 100Mbit/s i flat promet).

 

Problem je što mi u t-cetru kažu da uz tih 225kn treba plaćati i 101kn za maxAdsl flat promet. To mi baš nije jasno jer u cjeniku stoji da je flat promet uključen u paket.

 

Jel neko uzimao samostalnu optiku i koliko vas je to koštalo? Nije valjda da je bez ugovora toliko skupo? 625kn za instalaciju/provođenje kabla do stana i onda svaki mjesec 225kn paket +101kn promet + 30kn održavanje opreme…

pukycro uto 6.10.2020 14:50

Pitanje za znalce,

Ako stavim u istu kanalicu mrežne kabele i električni kabel za za napajanje da li će to imati utjecaja 

na kvalitetu signala odnosno da li će el. kabel prouzročiti smetnje ?

Hvala. 

ihush uto 6.10.2020 14:57

odgovor za (ne)znalce.. hoće li te ubiti strujni udar ako staviš prst u utičnicu.. šanse su 50%, bolje su na ruskom ruletu ako to pitaš.

obrnuto, i kad ne staviš u istu kanalicu kabel do kabla može biti smetnji, zato to ne radiš ako ih želiš izbjeći + koristiš oklopljeni kabel i pridržavaš se pravila koja služe tome da te taj problem izbjegne, bez da ga sam stvaraš.

 

jedini točan odgovor je probaj i vidiš rezultat, dok s utičnicom i dalje imaš 50% šansi za promašaj ili pogodak ovisi o fazi ili nuli.

hrčak sri 7.10.2020 15:10

Pozdrav, da li postoji posebnici cjenik kao za max 2 ili 3 usluge, ali za mobilne usluge, gdje nude tarife na pretplatu po nižim cijenama? Imam ugovoren max 3 paket za 209 kn, ako uzmem tarifu na pretplatu ali po toj sniženoj cijeni ili uđem u magentu 1, da li mi mijenjaju cijenu max 3 paketa ili ona ostaje ista? Hvala

sosta čet 8.10.2020 08:41

Jučer mi došao novi ruter za hibridbox (Huawei HA35), jučer naveče ga uključio i sve ok, međutim sad mi žena javila da se  ne može spojiti na VPN u firmi, stalno puca konekcija (cisco any connect). Inače do sad preko VDSL-a je radilo ok, i trenutno radi ok kad se spoji direktno na mobilni internet sheranjem preko mobitela.

Ima li neki razlog zašto VPN ne bi radio na hibridboxu i treba li možda nešto dodatno podesiti na ruteru?

 

 

sosta čet 8.10.2020 09:14
ihush kaže...

odgovor za (ne)znalce.. hoće li te ubiti strujni udar ako staviš prst u utičnicu.. šanse su 50%, bolje su na ruskom ruletu ako to pitaš.

obrnuto, i kad ne staviš u istu kanalicu kabel do kabla može biti smetnji, zato to ne radiš ako ih želiš izbjeći + koristiš oklopljeni kabel i pridržavaš se pravila koja služe tome da te taj problem izbjegne, bez da ga sam stvaraš.

 

jedini točan odgovor je probaj i vidiš rezultat, dok s utičnicom i dalje imaš 50% šansi za promašaj ili pogodak ovisi o fazi ili nuli.

 LOL, koji odgovor

Inače, oklopljeni kabel ima smisla ako oklop negdje uzemljiš (na jednom ili oba kraja), daj molim te reci gdje ti je to uzemljeno na kućnoj instalaciji?

I naravno da će raditi ako stavi kabele jedan do drugoga jer na 230V nisu tolike struje da bi uzrkovale elektromagnetske smetnje, iako je naravno preporuka da su kabeli međusobno razmaknuti (mislim da je nekom normom definirano 5cm).

 

Antropofob čet 8.10.2020 10:45
sosta kaže...

Jučer mi došao novi ruter za hibridbox (Huawei HA35), jučer naveče ga uključio i sve ok, međutim sad mi žena javila da se  ne može spojiti na VPN u firmi, stalno puca konekcija (cisco any connect). Inače do sad preko VDSL-a je radilo ok, i trenutno radi ok kad se spoji direktno na mobilni internet sheranjem preko mobitela.

Ima li neki razlog zašto VPN ne bi radio na hibridboxu i treba li možda nešto dodatno podesiti na ruteru?

 

 

 Možda je firewall preagresivan, odi na Internet-network security, pa probaj staviti na "Low" 

ihush čet 8.10.2020 10:46

-kažeš nekom normom 5cm .. a kanalica? (hint, kabel do kabla, nema 5cm razmaka)

-nisam električar, no postoji još pravila kako se žice slažu kad se to ne može izbjeći, npr pod pravim kutom ako moraju prijeći jedne preko drugih.. no to je samo pravilo, statistika, 99% radi .. (i to nije ono što pitanje pita.. tj želi znati 100% ili potvrdu a tog nema)

-uzemljenje u kućnoj instalaciji? .. pa npr u utičnici kao što se i odgovarajuća terminalana oprema uzemljuje pa i čitav mrežni ormar .. kad je to nešto bitno npr posao :)

 

-da, 99% može, nisu to takve smetnje.. no ponekad ih može biti, nevažan je razlog.. a jedini način je proba i vidi, no ako će imati nekih neobičnih problema tad se treba sjetiti da je možda to zbog žica koje ipak ako je moguće treba razdvojiti, zbog onih 1%, dok s manjom šansom ljudi igraju loto i nadaju se pogotku.. :)

sosta čet 8.10.2020 10:59
Antropofob kaže...
sosta kaže...

Jučer mi došao novi ruter za hibridbox (Huawei HA35), jučer naveče ga uključio i sve ok, međutim sad mi žena javila da se  ne može spojiti na VPN u firmi, stalno puca konekcija (cisco any connect). Inače do sad preko VDSL-a je radilo ok, i trenutno radi ok kad se spoji direktno na mobilni internet sheranjem preko mobitela.

Ima li neki razlog zašto VPN ne bi radio na hibridboxu i treba li možda nešto dodatno podesiti na ruteru?

 

 

 Možda je firewall preagresivan, odi na Internet-network security, pa probaj staviti na "Low" 

 Na Low je

sosta čet 8.10.2020 11:07
ihush kaže...

-kažeš nekom normom 5cm .. a kanalica? (hint, kabel do kabla, nema 5cm razmaka)

-nisam električar, no postoji još pravila kako se žice slažu kad se to ne može izbjeći, npr pod pravim kutom ako moraju prijeći jedne preko drugih.. no to je samo pravilo, statistika, 99% radi .. (i to nije ono što pitanje pita.. tj želi znati 100% ili potvrdu a tog nema)

-uzemljenje u kućnoj instalaciji? .. pa npr u utičnici kao što se i odgovarajuća terminalana oprema uzemljuje pa i čitav mrežni ormar .. kad je to nešto bitno npr posao :)

 

-da, 99% može, nisu to takve smetnje.. no ponekad ih može biti, nevažan je razlog.. a jedini način je proba i vidi, no ako će imati nekih neobičnih problema tad se treba sjetiti da je možda to zbog žica koje ipak ako je moguće treba razdvojiti, zbog onih 1%, dok s manjom šansom ljudi igraju loto i nadaju se pogotku.. :)

 Pregradiš kanalicu, pa imaš zaseban prostor za elektroenergetske kabele i telekomunikacijske kabele, evo nije 5cm nego pregrada prema normi 50174-2 Planiranje instalacija i instalacijska praksa unutar zgrada.

 

sosta čet 8.10.2020 21:10
sosta kaže...
Antropofob kaže...
sosta kaže...

Jučer mi došao novi ruter za hibridbox (Huawei HA35), jučer naveče ga uključio i sve ok, međutim sad mi žena javila da se  ne može spojiti na VPN u firmi, stalno puca konekcija (cisco any connect). Inače do sad preko VDSL-a je radilo ok, i trenutno radi ok kad se spoji direktno na mobilni internet sheranjem preko mobitela.

Ima li neki razlog zašto VPN ne bi radio na hibridboxu i treba li možda nešto dodatno podesiti na ruteru?

 

 

 Možda je firewall preagresivan, odi na Internet-network security, pa probaj staviti na "Low" 

 Na Low je

 Kad to računalo preusmjerim samo na LAN u bonding list, onda radi. Samo što sam onda opet 10/1 brzini, što je naravno cilj povećati korištenjem hibridboxa, pogotovo zbog uploada.

Arci5 ned 11.10.2020 22:53

Imam tcom vec 6 godine,brzinu skidanja imam 2,4mb/s,dok moj susjed koji ima isto sve od tcoma ima brzinu 4mb,pa dal ima neki nacin da se pojaca brzina skidanja? Placa se internet 180kn a dobi se k od brzine

191x7 pon 12.10.2020 00:34
Arci5 kaže...

Imam tcom vec 6 godine,brzinu skidanja imam 2,4mb/s,dok moj susjed koji ima isto sve od tcoma ima brzinu 4mb,pa dal ima neki nacin da se pojaca brzina skidanja? Placa se internet 180kn a dobi se k od brzine

 Jel 2.4 Mb/s ili 2.4 MB/s? Jer ako su u pitanju megabajti onda imaš pušteno skoeo 20 Mbps što nije nužno loše.

Isto tako, kakve su ti kućne instalacije, kakav kabel, koliko staro, koliko telefonskih utičnica?

Arci5 pon 12.10.2020 05:55
191x7 kaže...
Arci5 kaže...

Imam tcom vec 6 godine,brzinu skidanja imam 2,4mb/s,dok moj susjed koji ima isto sve od tcoma ima brzinu 4mb,pa dal ima neki nacin da se pojaca brzina skidanja? Placa se internet 180kn a dobi se k od brzine

 Jel 2.4 Mb/s ili 2.4 MB/s? Jer ako su u pitanju megabajti onda imaš pušteno skoeo 20 Mbps što nije nužno loše.

Isto tako, kakve su ti kućne instalacije, kakav kabel, koliko staro, koliko telefonskih utičnica?

 Mb/s,ruter staar 5 6 godina,kabel zuti valjda me to pitas haha i 1 uticnica