Mrežni hardver

Preporuka ax Wi-Fi adaptera ili dongle-a za 1gbit

60nine ned 20.8.2023 18:55

znači, na kraju uzeo 10m lan kabl (iako bi mi 5m bilo vjerojatno dovoljno, ali hej - futureproofing), spojim sve kablom i skužim da mi LAN na matičnoj (B450M Pro4-F) ne radi :/

probao sve - disable/enable LAN u biosu, noviji bios, nekoliko Realtek drivera (službeni sa stranica matične, neslužbeni sa drugih Asrock ploča koji imaju isti LAN chip), probao ubuntu s usb sticka - ništa...

 

guglao malo - vidim da je to česta pojava na Asrock Pro4 i Pro4-F pločama i da nema baš nekog rješenja (probao sam čak i ono s micanjem donjeg šarafa na matičnoj/kućištu, iako mi je zvučalo debilno)

 

ak netko ima još neku ideju kaj probat - feel free...

iako izgleda da mi ne gine usb3 ethernet adapter...

 

ps: 3 godine imam tu ploču, do sad nisam nikad koristio LAN pa nisam pojma imao da ne radi :)

 

60nine ned 20.8.2023 21:29

sve je zgašeno

to je rješenje kad ti win vidi LAN adapter/uređaj, ali ti se isti gasi svako malo zbog te sleep opcije...

 

meni windowsi uopće ne vide network adapter, niti postoji kao unknown device

ihush ned 20.8.2023 23:05

-tad je crknuti ili disejblan-bios.. a ako je bios problematičan-bugovit.. tad vjerojatno prva revizija s kojom je mbo proizvedena radi (jer je to često jedina provjerena verzija)... ovisno o verziji ne dozvoiljava fleshanje starijim itd..

60nine ned 20.8.2023 23:16

u biosu je upaljen ethernet

prije bi rekao da je crknut, pošto je više ljudi to prijavljivalo za te vrste ploča (i to ne samo ove manjeg formata sa F oznakom)

 

btw da li bi se nešto desilo da flasham stariji bios preko novog? pretpostavljam da ne (uvijek sam flashao novije biose na svim kompovima, ne sjećam se da sam ikad radio downgrade istog)

 

edit: zaboravi, piše na stranicama Asrocka da nije moguć downgrade biosa

edit2: iako neki kažu da se to da bez problema napraviti :D

millennial pon 21.8.2023 12:56
notloB kaže...
millennial kaže...

 sjebati ćeš nešto na kraju 

 

što ne uzmeš ovako nešto https://www.mikronis.hr/proizvod/d-link-mrezna-kartica-pci-p-n-dge-528t-/346/

 To je kartica za prastari pci utor, mainstream desktop ploče s tim slotom se ne proizvode već oko 15 godina, usb je dobra opcija zbog obilja usb portova po novijim pločama odnosno oskudici pcie slotova.

 bubnuo sam prvo što mi je nabava izbacila, nisam ni gledao koju ploču ima. to je bilo više kao ideja za lan karticu pa sam računao da će sam naći onu koja mu odgovara.

 

evo ovo je možda prigodnije

https://megabajt.hr/proizvod/nic-tp-link-tg-3468-32-bit-gigabit-pcie-network-adapter-realtek-rtl8168b-10-100-1000mbps-rj45-port-auto-mdi-mdix/

 

a može i usb kako mu je draže

60nine pon 21.8.2023 17:05
millennial kaže...

 sjebati ćeš nešto na kraju 

 

što ne uzmeš ovako nešto https://www.mikronis.hr/proizvod/d-link-mrezna-kartica-pci-p-n-dge-528t-/346/

 

sve je ok :) trenutno sam na biosu s kojim je ploča došla iz trgovine (iako ni ta verzija nije bila baš preporučena od strane Asrock-a za procesor kojeg imam gore)

 

a sad ću opisati zašto ne bi uzeo pci-e karticu...

naime, na kraju se uspostavilo da se ethernet iz nekog razloga clash-a sa nvme pci-e karticom na kojoj mi je dodatni (radni) nvme disk, čim sam tu karticu izvadio - bios je prepoznao Realtek ethernet, a isto tako i Windowsi koji su digli zadnji driver bez beda... (ethernet je radio bez problema, speedtest i fast.com uredno preko 900mbps na 10m flat kablu)

e sad, problem je što ova matična ima samo 2 pci-e slota od kojih jedan otpada na grafičku, a drugi mi je služio za taj nvme (pošto matična na sebi ima jedan brzi nvme port i jedan običan m.2 sata koji mi ne podržava taj drugi disk)

 

probao sam i zamjeniti mjesta te kartice i grafičke, ali grafičku mi ne prepoznaje u tom drugom slotu tako da ta kombinacija otpada... 

 

velim, mislim da ću na kraju uzeti usb3 2 ethernet adapter i riješit si problem - ionako nemam u planu uskoro nadograđivati postojeću konfiguraciju (osim možda s nekom polovnom grafičkom do 50ak €)

 

hvala svima na pomoći, nadam se da će ovaj thread pomoći i još nekome...

 

 

millennial pon 21.8.2023 17:27
60nine kaže...
millennial kaže...

 sjebati ćeš nešto na kraju 

 

što ne uzmeš ovako nešto https://www.mikronis.hr/proizvod/d-link-mrezna-kartica-pci-p-n-dge-528t-/346/

 

sve je ok :) trenutno sam na biosu s kojim je ploča došla iz trgovine (iako ni ta verzija nije bila baš preporučena od strane Asrock-a za procesor kojeg imam gore)

 

a sad ću opisati zašto ne bi uzeo pci-e karticu...

naime, na kraju se uspostavilo da se ethernet iz nekog razloga clash-a sa nvme pci-e karticom na kojoj mi je dodatni (radni) nvme disk, čim sam tu karticu izvadio - bios je prepoznao Realtek ethernet, a isto tako i Windowsi koji su digli zadnji driver bez beda... (ethernet je radio bez problema, speedtest i fast.com uredno preko 900mbps na 10m flat kablu)

e sad, problem je što ova matična ima samo 2 pci-e slota od kojih jedan otpada na grafičku, a drugi mi je služio za taj nvme (pošto matična na sebi ima jedan brzi nvme port i jedan običan m.2 sata koji mi ne podržava taj drugi disk)

 

probao sam i zamjeniti mjesta te kartice i grafičke, ali grafičku mi ne prepoznaje u tom drugom slotu tako da ta kombinacija otpada... 

 

velim, mislim da ću na kraju uzeti usb3 2 ethernet adapter i riješit si problem - ionako nemam u planu uskoro nadograđivati postojeću konfiguraciju (osim možda s nekom polovnom grafičkom do 50ak €)

 

hvala svima na pomoći, nadam se da će ovaj thread pomoći i još nekome...

 

 

 nekada davno u moje vrijeme igranja s hardwareom smo to riješavali sa promjenom IRQa, ne znam je li to i dalje aktualno. vidi malo u biosu i windowsima možeš li ručno odabrati vrijednosti zbog kojih se kartice "kolju". pogledaj i event log u windowsima možda piše nešto pametno, razlog i što se točno preklapa.

60nine pon 21.8.2023 17:30
millennial kaže...

 nekada davno u moje vrijeme igranja s hardwareom smo to riješavali sa promjenom IRQa, ne znam je li to i dalje aktualno. vidi malo u biosu i windowsima možeš li ručno odabrati vrijednosti zbog kojih se kartice "kolju". pogledaj i event log u windowsima možda piše nešto pametno, razlog i što se točno preklapa.

 

sjećam se da se to moglo, nisam tak mlad :D

samo kaj nemam pojma kak to napraviti - u biosu nisam vidio takve opcije... 

ne znam da li event log uopće vidi ethernet kad ga ne prepoznaje ni kao unknown device (ni bios ga ne vidi, znači ne postoji im uopće)

millennial pon 21.8.2023 17:52
60nine kaže...
millennial kaže...

 nekada davno u moje vrijeme igranja s hardwareom smo to riješavali sa promjenom IRQa, ne znam je li to i dalje aktualno. vidi malo u biosu i windowsima možeš li ručno odabrati vrijednosti zbog kojih se kartice "kolju". pogledaj i event log u windowsima možda piše nešto pametno, razlog i što se točno preklapa.

 

sjećam se da se to moglo, nisam tak mlad :D

samo kaj nemam pojma kak to napraviti - u biosu nisam vidio takve opcije... 

ne znam da li event log uopće vidi ethernet kad ga ne prepoznaje ni kao unknown device (ni bios ga ne vidi, znači ne postoji im uopće)

 morao bi imati PCI PnP opcije ili tako nešto. vidi malo po bios-u. mene je jednom tako nešto zezalo nije mi prepoznalo drugu grafu i onda sam u bios-u upalio nekakav above 4G nešto i proradilo. izgubio dane tražeći što je.

60nine pon 21.8.2023 18:05
millennial kaže...

 morao bi imati PCI PnP opcije ili tako nešto. vidi malo po bios-u. mene je jednom tako nešto zezalo nije mi prepoznalo drugu grafu i onda sam u bios-u upalio nekakav above 4G nešto i proradilo. izgubio dane tražeći što je.

 

imam tu opciju (above 4G), ali mi nije dostupna za mijenjanje jer kao moram ugasiti CSM u boot opcijama bios-a, a to mi pak ne da napraviti jer kao grafička nije UEFI kompatibilna (stara je jbg.) ili tako nešto...

ihush pon 21.8.2023 20:52

to nema veze s IRQ.. tj pnp-automatika (prošlo stoljeće..) :) .. nego s brojem staza sabirnice + cpu (nije isto celeron-xeon).. tj dio staza hendla mbo-chipset, dio cpu.. (kao i memoriju, odnosno adresni prostor..).

-zato npr mbo koje podržavaju dijeljenje pciex staza npr 1x16 ili 2x8 ili 4x4 .. za npr bifurkaciju spadaju u server-workstation klasu tj može biti isti čipset ali mora nudiiti i opciju u biosu ili automatiku koja će to odraditi za pci slot..

-jednostavno mbo niže klase ne može sve što može viša, banalnija razlika dual-single vs triple-quad memorijski kanali ili broj nvme staza kao i za gpu što je još lakše za razumjeti tj prvi slot podržava x16 dok drugi neovisno o tome što može biti fizički pune-x16 dimenzije možda radi samo x8 itd.. tj duže-kraće pciex utore pri čemu sve to mora biti podržano na svim levelima, bios, chipset.. pa i to da se tad obično stavi duži port, rijetko x8 dok se x4 i x1 često nađu na manjim mbo .. druga sličnost ili razlika za razumjeti razliku :)) .. je npr adapter za gpu-mining vs ext-gpu ... jedan služi samo za mining-rigove, usb.. drugi je pravi pciex x16 utor za gpu na recimo laptopu i razlika u cijeni je osjetna mada izgleda slično (pa ljudi ponekad kupe pogrešno misleći da će im raditi gaming i sl.)..

 

ili.. npr unutar iste klase-generacije chipseta, desktop mbo i laptop mbo mada su teoretski iste, razlika je ogromna, primarno bios tj laptop ima sve integrirano-tvornički.. kao wlan + tipke za paljenje i sl. dok mbo za desktop u prodaju ide kao zasebna komponenta, bez cpu, ram, gpu, .. i bios je tad različit, tj jedan ima podršku samo za tvorničke komponente-laptop, dok je drugi za bilo što.. pa na laptopu može biti problem zamijeniti wlan adapter jer ovisi o biosu, ne samo driver.. tj mada je to isti fizički port, proizvođač jednostavno ne želi ništa drugo na njemu dozvoliti (baš za eGPU..) jer bi tad rezao granu na kojoj sjedi.. tj juzer bi lako dodao externu gpu i time laptop gaming klase ili radna stanica nema više cijenu.. itd itd.

 

sheranje pci portova-staza.. je stvar mbo-chipset-biosa + cpu.. i dovoljno da bios ne nudi opciju promjene i tad ne radi, kao što novi laptopi u opciji za uefi nude jednu stavku (nema više legacy-opcije za mbr.. meni s jednom stavkom, besmislica..)... dok desktop mbo za sad još ima te opcije + cms meni pa je moguće instalirati ne-uefi os kao xp-w7.. itd.

 

-kad je to važno, kad se to traži po recimo manualu, .. može biti problem pronaći, tj neke stvari nisu navedene, koji port s kojim dijeli adrese-širinu, npr za sata kad ima više portova tad obično externi ili nvme dijele s portovima 5-6.. pa ne radi oboje nego ili-ili.. takve stvari se navode za server-ws klasu recimo supermicro i sl. brandovi, dok serveri imaju konkrento navedene primjere u koji slot se spaja koji kontroler (kao i npr redosljed popunjavanja dimova-rama..)

ihush uto 22.8.2023 12:21

-opcija bifurkacije je ok... no i dalje ostaje pitanje sheranja s drugim portom, ili-ili.. treba probati (inače bi rekao RTFM no često nema ..). Rekao bi da neće, tj automatika bi 90% to već postavila da je 'osjetila' potrebu dijeljenja..

-ali, postoji i dobra šansa, npr za svaku veću promjenu je potrebno reset biosa, tad se rasporede potrebni resursi, kao i fastboot koji to preskače.. npr za količinu rama, pa ako nije do sad resetiran i savean, tad bi to bilo to..

 

-kao i problem pojedinih komponenti, po čemu je poznata radeonka (amd) i upravo kolizija s dijeljenjem resursa s mrežom (ili audio, još iz doba soundblastera i sl.) jer koristi neke adrese-resurse, kao i irq-sharing no to s irq nije problem dok je baš port-adresa (memorijska lokacija, ne ram, za pristup svemu u računalu, portovi..) ono što tad gpu traži i uzme a druga komponenta do tog ne može. Kao da bifurkacijom želimo dijeliti dva kontrolera koji traže punu širinu x16, dok to može kad rade s manje, x4-x8.. radeonke i problemi :)

60nine pon 4.9.2023 14:13

evo samo lagani update

- uzeo na kraju 1gbit USB3 ethernet adapter, neki bazični sa Temu shopa iz Kine (marka Quuge, koštao 13ak ojra :D izgleda kao Anker ili Baseus neki, vjerojatno iz iste tvornice ide)

- u device manageru piše ASIX AX88179 USB 3.0 to Gigabit Ethernet Adapter

 

plug & play, bez dodatnih drivera - spojio kabl s routerom i sve šljaka uredno (900+ mbps u mjerenjima Speedtesta i Fast.com)

edit: kasnije je Windows preko updatea povukao i noviji driver (2023) - iako sve radi isto :)

 

fala svima još jednom na pomoći i savjetima