ihush sri 10.9.2014 18:34
ivanzgg kaže...

...jel moguce da da sam vratima prejako prikljestio kabel ili da sam prejako krimpao konektore?

-kako bi mi to mogli znati?

-moguće je... ali recimo da je loš kontakt/slabo krimpanje/loše krimpanje (ako kabel nije do kraja sjeo i sl, sama žica može brzo puknuti).

mario.L_hr sri 10.9.2014 22:50
ivanzgg kaže...

pozdrav, ovak kupio sam 30m cat5e utp kabla,5 konektora rj45 (ovo mi je prvi put da radim) krimpao sam po B standardu, spojim router i switch a na switch PC i sve je uredno radila veza na pcu(speedtest itd). Odspojim i idem provuc kabel do druge sobe spojim opet router i switch i ne radi lampica?!spojim laptop isto nista. a prije 5 min je bio spojen prek tog istog kabla i radilo je. nisam provlacio po zidovima ni kanalicama nego samo ovak prek sobe hodnika tek tolko da vidim oce radit jedino je kabel iso ispod jednih vrata.jel moguce da da sam vratima prejako prikljestio kabel ili da sam prejako krimpao konektore?

Ja bi prije posumnjao na krimpanje. Vidio sam kabela koji su bili izdeformirani ali su funkcionirali dok je većina kabela koji nisu radili imala problem u loše zakrimpanim konektorima.

ivanzgg čet 11.9.2014 00:26

cetvrti put stavio konektore ali sam ovaj put crossover napravio, sad imam internet samo preko switcha sve normalno radi, ali ako zelim kabel spojit prvo na router pa na switch/pc ne radi.

Jel moze bit spojen router-switch-switch-pc?

Jack.P.Ryan sri 22.10.2014 19:58

Problemi s kabelom. Trebam spojiti računalo i externi hard drive (mrežni, My Cloud) na switch. Switch je spojen na router. Kabel kojim spajam računalo i switch radi bez ikakvog problema a kabel kojim spajam hard i switch ponaša se čudno. Kad je spojen direktno na računalo s routera (da isprobam jel ispravan i ima konekciju) - radi, ima konekciju na internet. Kad je spojen na switch i hard - ne radi, zelena lampica na switchu blinka i to je sve. Kabel je kupljen u Americi ali to nebi trebalo imati veze mada su boje žica drugačije - bijela, smeđa, zelena, žuta, siva, roza, plava i crvena. Spojen je kao patch. Nemam ideju gdje je greška, u direktnoj vezi radi, između switcha i bilo čega drugog ne radi. Možete pomoći? Hvala

ya-sam-ya čet 29.9.2016 22:52

Je li moguće da mi brzina interneta ne ide preko 16Mbit/s jer je "majstor" koji je provlacio telefonsku liniju spojio energetskim kablovima (bakrenim debelim 1.5mm2 jel) telefonsku uticnicu direkt na izvod linije u kucu? :/

ihush ned 24.12.2017 15:30

gubitaka nema na 300m, standard predviđa na 100m switch/struju za svaki slučaj..

-bilo koja trgovina, biraš po boji, gipki-kruti-tanki.. ili cat5e (čak i cat6 zna biti jeftin ili nekoliko puta skuplji).

robimarko ned 24.12.2017 21:02
Patrick_cro kaže...
Kako nema gubitaka? To ti garantiras ili? Zna se da je standard do 100m, nakon toga ako ima em smetnje ili je veca temp dolazi do gubitaka signala i ne moze se garantirati 100% signal bez gubitaka.

Čim ide tako pored EM smetnji,FTP barem je obavezan.
A ako ide paralelno sa strujom onda je optika preporuka

ihush pon 25.12.2017 13:37
Patrick_cro kaže...
Kako nema gubitaka?..
To ti garantiras ili?..
Zna se da je standard do 100m..
.., nakon toga ako ima em smetnje ili je veca temp dolazi do gubitaka signala i ne moze se garantirati 100% signal bez gubitaka.

-gubitaka u svemu ima uvijek, zakoni fizike o očuvanju.. i gubitku. (jesu li gubici podnošljivi? u toleranciji..? to je bitno, jel radi.)

-nikad ništa ne garantiram.. može ti proizvođač dati garanciju :) ali generalno u životu garancije nema.

-i to je gore napisano.. no nema veze s RL-stvarnim stanjem. Najduži dobavljivi kabel u trgovinama je 305m (kolut), provjereno radi bez ikakvih problema. Ako želiš dokazivati, kupi, probaj, .. :) osim mogućih problema tj tvornički neispravan ili oštećen kabel ali tad duljina opet nije bitna jer problem može biti i na metru žice.  .. kao btw, slično je s wlanom, ponekad radi i na km dok se kao normalan domet uzme 10-50m s normalnim zidovima između, ali ako je neki debeli/nosivi/armatruni ili neki izvor radio smetnji između tad ni desetak metara nije sigurno. Garancije nema. Probaš-vidiš-znaš.

-EM smetnje su nešto sasvim drugo, nema veze s duljinom kabla, drugi uzrok. Fix pravilnim kabliranjem (odvojeno od strujnih žica) + shielded/kategorija kabla, konačna cijena.

Patrick_cro pon 25.12.2017 13:48

Ti si rekao da nema gubitaka na 300m, a to nije uopce tocno, s cime si mjerio sa fluxom ili? Ne mozes reci da nema gubitaka kada ima, a ovo za pravilno postavljanje je cista glupost, neces na novo razbijati zidove i vuci kanale samo za lan zicu jer je preskupo i nema nikakve potrebe za time. 

Abomb pon 25.12.2017 14:31

Danas imas i auta sta trose 2L u idealnim uvjetima.A na cesti jedva izguraju 5l

100m je granica.
Preko toga se gubi na stabilnosti.
To jr cinjenica.

Nemoj davat krive i neprovjerene informacije. Ili pak informacije bazirane na gluposti kao sto je mjerenje kabela u kolu

AF139 pon 25.12.2017 19:38

Svojim oćima sam vidio mrežu preko UTP kabla (100Mbps) dužine oko 200m i radi bez problema (upravna zgrada <> skladište .. tj PC skladištara).

 

Pa i za xDSL je kabal i radi  na 50-70Mbps ovisno koliko stotina metara su udaljeni od centrale i još u tom istom kablu imaju smetnje od drugih xDSL korisnika.

 

Pa nije to koaksijalni kabal da se gubi snaga sa svakim dodatnim metrom x dB ovisno o frekvenciji.

Patrick_cro pon 25.12.2017 19:53

A koliko paketa se izgubi na toj duzini? Koja je latencija? Ping? Nije stvar toga da nece raditi nego kako radi, ti i dalje mozes imati max brzinu ali ako je ping u klincu mozes se hebati s nekim radnjama. Ne zaboravi da je vecina jos na bakrenoj konekciji.

ihush uto 26.12.2017 00:22

- između 10, 100 i više metara, do 300, moj standard je isključivo ako radi bez greške, dakle identično. Svaki gupitak paketa ili ping je uzrok nešto treće, ne duljina kabla ako je sve ispravno.

ponovo primijeti, početni post, pišem tamo, standard je 100m pa swich.. standard, ono što mora raditi 100% bez ikakvih problema godinama (desetljećima, jer se kabliranje po firmi ne radi svaki čas..), pa kad ti kažem da provjereno do 300m radi.. onak, razmisli tko ti što govori, ponekad je pogrešno, ponekad nije. Isključivo 100% bez problema, ispod tog je za mene neispravno. ok?

 

ili postavi si pitanje ovako,.. bakar, centrala-priključak, što misliš kako to radi i kolika je prosječna udaljenost do korsinika? Centrala je x10 puta više metara nego kabel i pad signala je na 1000-1500m..

Patrick_cro uto 26.12.2017 00:51

Opet ti o svom standardu, ti si sam napisao da do 300m radi bez greske, a bez greske znaci bez ikakvih gubitaka a to nije slucaj, niti si spomenuo uvjete niti temp, nista ni tip konektora ni kojimtocn lan kabao, izolaciju nista. Ti si izmjerio da 305 m lan cabla ima konekciju s jednog kraja na drugi i to ti je jedni argument da sve radi kako spada. Kao sta si sam rekao seres :)