cro_blue ned 27.6.2010 16:35
bnaci kaže...

Ne samo da ne radi ta konverzija, nego cak ne radi isti paket napravljen za stariju verziju distroa. Meni se cini da vi uopce ne koristite linux nego samo fiozofirate ovdje Osmijeh

Zbilja me fascinira kako se s vremena na vrijeme na ovom forumu pojave nekakvi "Linux gurui" čije se jedino "znanje" o Linuxu svodi na besmisleno pljuvanje po korisnicima istog.

 

Sreća pa se takvi već po prvom komentaru mogu prepoznati i ignorirati.

bnaci ned 27.6.2010 21:13
ibazulic kaže...
bnaci kaže...
xxxxx kaže...

Zašto je konkurencija dobra:

Pa evo pogledaj konkurenciju među 2 "glavna" desktop enviromenta GNOME i KDE - stalno se poboljšaju nebi li bili bolji od ovoga drugoga i tako dolazi do novih ideja i stvari.

Uvjek dobijaju nove i bolje mogućnosti i tako pokušaju pridobiti korisnike.

Razlike između paketa nemaju veze, .rpm se lako konvertira u .deb i obrnuto, a ako koristi neku treću vrstu i nemožeš naći program za nju uvjek možeš kompajlirati source.

Ne samo da ne radi ta konverzija, nego cak ne radi isti paket napravljen za stariju verziju distroa. Meni se cini da vi uopce ne koristite linux nego samo fiozofirate ovdje Osmijeh

 

ti ocito nikad nisi cuo zarepository i dependancy - dvije rijeci koje su kao "dobro jutro" u svijetu linuxa. konverzija radi (alien dobro odradi svoj posao), ali ne uvijek, i to upravo zbog gornje dvije rijeci. jer, za paket koji konvertiras u repositoryu tvoje distribucije mozda ne postoje svi dependancyi (glupi nedostatak prijevoda :-S) za taj konkretni paket. kada se jos k tome doda da svaki "proizvodjac" distribucija razne verzije iste stvari (recimo, glibc biblioteka) oznacava na razne nacine i razlicito ih kompajliraju (jer paketi nisu nista drugo doli binary programa), ocito je da je moguce da dodje do problema.

 

sto se tice starih paketa za isti distro - naravno da ne rade, jer se svi programi linkaju na najnoviju verziju librarya. to je kao da sad pokusas instalirati, opet kao primjer, glibc-2.15 a najnovija verzija je 2.20 (or sth, nije bitno) a tvoj program bas zahtijeva verziju 2.20. naravno da program nakon toga nece raditi, da ce ti sustav biti nestabilan i da opcenito stvari nece dobro funkcionirati (Tko zna sta se jos polomilo pri forsiranju te instalacije). ista stvar i sa windowsima - jedina je razlika sto u windowsima imas 500 verzija istog librarya *uvijek instaliranog*, dok kod linuxa tome nije slucaj - glibc-2.20 radi jednako dobar posao za programe koji zahtijevaju glibc-2.15 kao i glibc-2.15. dakle, jedna te ista biblioteka za sve programe koje imas instalirane.

 

dakle, prije nego sto pocnes pisati o nekoj temi, savjetujem ti da se malo informiras o *OSNOVNIM POJMOVIMA* te teme, te kakvu oni interakciju imaju medjusobno. jer ovako samo ispadas smijesan.

Probaj instalirati najobicniji skype iz repositorija, neces ga naci, a ako odes na stranicu i skines ga onda ces upoznati famozni "dependancy hell". Eto ti jedan brzi tutorijal. Smijeh

ibazulic pon 28.6.2010 00:01

ma nemoj?u mojem Gentoo repositoryu Skype se najnormalnije nalazi, zajedno sa svim dependancyima. sto se tice drugih distribucija, za ubuntu se skype, recimo, nalazi u "Cannonical Partner Repository". siguran sam da je isto i u Fedori. konacno, ako ni to ne funkcionira, skines .deb paket sa Skypeovih stranica, i onda sa

 

sudo dpkg -i skype-blablabla.deb

 

instaliras isti.

cro_blue pon 28.6.2010 19:10
hrvatskafarkasevec kaže...

cuo sam da je ok  Feather linux (mislim da je to isto mini)

pa ako je netko koristio da ga malo opise

Skinuo sam danas Feathera pa ću ga večeras detaljnije isprobati. Ono što se na prvu dalo vidjeti je to da je Feather zapravo derivat Knoppixa i da kao window manager koristi Fluxbox.

 

Večeras ću posvetiti malo više vremena "percetu" pa ću napisati manju recenziju sa screenshotovima.

bnaci pon 28.6.2010 21:42
ibazulic kaže...

ma nemoj?u mojem Gentoo repositoryu Skype se najnormalnije nalazi, zajedno sa svim dependancyima. sto se tice drugih distribucija, za ubuntu se skype, recimo, nalazi u "Cannonical Partner Repository". siguran sam da je isto i u Fedori. konacno, ako ni to ne funkcionira, skines .deb paket sa Skypeovih stranica, i onda sa

 

sudo dpkg -i skype-blablabla.deb

 

instaliras isti.

Da..Nema ga u ubuntu kao u Genntoou po defaultu dok se ne ukljuci taj dodatni... Tko ce li ga znati kako je u red flagu Osmijeh

 

da taj tvoj kod radi onda ga ja ne bi naveo skype kao primjer "dependency hella" u prijasnjem postu Smijeh  (malo si naivan)

 

Idem od ovog threada, dosta mi je...

xxxxx pon 28.6.2010 21:52

bnaci prije 20ak dana sam imao ubuntu i nije bilo nikakvog dependecy hell-a kod skype-a kako ti kažeš, instalirao je se dvoklikom.

Izgleda da izmišljaš probleme tamo gdje ih nema samo da popljuješ linux, ajde ti lijepo na windowse i gotova stvar.

 

ibazulic pon 28.6.2010 22:14
bnaci kaže...
ibazulic kaže...

ma nemoj?u mojem Gentoo repositoryu Skype se najnormalnije nalazi, zajedno sa svim dependancyima. sto se tice drugih distribucija, za ubuntu se skype, recimo, nalazi u "Cannonical Partner Repository". siguran sam da je isto i u Fedori. konacno, ako ni to ne funkcionira, skines .deb paket sa Skypeovih stranica, i onda sa

 

sudo dpkg -i skype-blablabla.deb

 

instaliras isti.

Da..Nema ga u ubuntu kao u Genntoou po defaultu dok se ne ukljuci taj dodatni... Tko ce li ga znati kako je u red flagu Osmijeh

 

da taj tvoj kod radi onda ga ja ne bi naveo skype kao primjer "dependency hella" u prijasnjem postu Smijeh  (malo si naivan)

 

Idem od ovog threada, dosta mi je...

 

prvo, taj moj kod radi kod mene i kod jos 10ak drugih racunala gdje sam ga isprobavao. ocito si ti jedini kojemu to ne radi. ako nemas neki paket koji skype treba, dpkg ti lijepo veli koji ti paket fali pa ga ti onda instaliras i onda dpkg sam skuzi da ima skype koji je instaliran ali nije konfiguriran i mirna bosna - sve, ali bas sve, radi.

 

drugo, pise se Gentoo, a ne Genntoo :-P

 

trece, da, ocito je da je tebi na pameti samo da popljujes nesto s cim se ne znas sluziti i sto ne razumijes. ali to nije moj problem, niti problem linuxa kao takvog, vec samo tvoj problem. ja bih se u tom slucaju zapitao...

cro_blue pon 28.6.2010 23:07

Kako sam obećao ranije, na nagovor kolege hrvatskafarkasevac s neta sam skinuo mini distribuciju Feather Linux pa sam ju odlučio malo testirati.

 

Ova mini distribucija teška je svega 119 megabajta pa je prikladna za pokretanje s USB sticka ili CD-a. Samo učitavanje traje oko pola minute stoga predstavlja jako dobar izbor onima koji svoj OS žele nositi u svome džepu.

 

Sam Feather Linux ustvari je "osakaćeni" Knoppix 3.4, a aktualna verzija Feathera (0.7.5) ustvari je bazirana na kernelu 2.4.27. Kako autor distribucije kaže, s njom je želio napraviti OS koji je funkcionalan poput Knoppixa, ali ne i pretrpan raznim alatima koji su, prema njegovom mišljenju nepotrebni. Tako su iz Feathera izbačeni OpenOffice.org i uobičajeni XFree86 server te neki drugi alati, a ubačeni AbiWord i XVesa odnosno XFbdev serveri koji su puno manji i brži.

 

Nakon svih ovih preinaka, Feather Linux i dalje ima šezdesetak predinstaliranih aplikacija pa je pravo čudo kako je autor distribucije uspio sve to zbiti u tako malo prostora. Popis svih aplikacija možete pogledati na OVOM linku. 

 

Nakon zaista kratkog i brzog pokretanja, prvo što će vas dočekati je desktop s osamnaest ikonica raspoređenih u gornji desni kut ekrana. Da bi sve išlo brzo i glatko, autori Feathera su kao window manager uzeli Fluxbox koji se u ovoj minimalistički orijentiranoj distribuciji pokazao kao odličan odabir. Sve zaista funkcionira jako fino, a i moja prastara testna kanta (Celeron 900 MHz, 512 MB SDRAM, VIA integruša...) s ovom distribucijom nakratko je doživjela novu mladost. 

 

Nakon pozitivnih dojmova moram kazati da je bilo i nekoliko negativnih. Prvi je taj što se Feather temelji na prastarom kernelu. Druga stvar koja me je zasmetala je jako kompliciran način postavljanja layouta tipkovnice i posljednja i možda najupečatljivija stvar, nefunkcioniranje USB miša zbog čega sam morao tražiti davno izgubljeni prijelaz USB -- PS/2.

 

Za kraj... Feather Linux je u meni ostavio podijeljene dojmove. Dio problema leži u činjenici da sam možda očekivao malo previše od mini distribucije, ali svejedno mislim da se to moglo bolje izvesti. S druge strane, s obzirom na svoju veličinu, Feather je jako dobro opremljen i, sudeći prema veličini zajednice koja sudjeluje u njegovom razvoju, sigurno će pronaći svoje poklonike.

 

Kako je najavljeno na službenoj stranici, u fazi ranog razvoja je nova verzija Feathera koja će biti temeljena na 2.6.xx kernelu i s kojom će doći niz novih i boljih promijena. Dok se one ne dogode, mislim da će Feather Linux čekati neka bolja vremena.

cro_blue pon 28.6.2010 23:20
hrvatskafarkasevec kaže...

e hvala ti za ovo ja sam mislio ga bacit na neku jadnu konfu sam za torrente i takve stvari

sta mislis koja bi mini distra bila najbolja za to

Gle... Tu jako teško mogu biti objektivan. Moja prva ljubav je SLAX i njega preporučam kome god stignem. U tvom slučaju odabir ovisi o mnogo elemenata, od računala pa do subjektivnog dojma (koji je u ovom slučaju najvažniji).

 

Kažem, moj osobni odabir bi bio Slax, a svakako nećeš pogriješiti ako odabereš nešto drugo (npr. Puppy).

hrvatskafarkasevec pon 28.6.2010 23:39
cro_blue kaže...
hrvatskafarkasevec kaže...

e hvala ti za ovo ja sam mislio ga bacit na neku jadnu konfu sam za torrente i takve stvari

sta mislis koja bi mini distra bila najbolja za to

Gle... Tu jako teško mogu biti objektivan. Moja prva ljubav je SLAX i njega preporučam kome god stignem. U tvom slučaju odabir ovisi o mnogo elemenata, od računala pa do subjektivnog dojma (koji je u ovom slučaju najvažniji).

 

Kažem, moj osobni odabir bi bio Slax, a svakako nećeš pogriješiti ako odabereš nešto drugo (npr. Puppy).

budem ga instalirao na usb pa javim kakav mi je

xxxxx uto 29.6.2010 00:07

Vidim da ima linux mint s fluxboxom pa možeš probati njega - link (skrolaj dole na Fluxbox Community Edition.

Također tu je i DSL koji koristi fluxbox također.

Mogao bi probati i neki s xfce4 ali fluxbox i openbox su najlakši de (barem za koje znam)

r00t pet 9.7.2010 00:03

Tema je odlicna, samo nastavite sa recenzijama :)

 

btw Ja sada koristim Ubuntu 10.04 (doduse uporedo sa win7) i mogu reci da je odlican..na windozu me 'drzi' samo par specijalistickih programa kojih nema za linux..pozdrav

RaNzO čet 5.8.2010 10:38

postoji li neka distribucija koja ne instalira neki paket programa, već samo ono najnužnije da bi OS mogao funkcionirati, a onda dalje da sam biram koji programi će mi se instalirati...

 

mrzim vidjeti distre tipa xubuntu, lubuntu, koje su mi ljepše od ubuntua, a i nešto lakše za laptop da ne dolaze s open office paketom...

 

bilo bi lijepo kad bi imala neka ubuntu distra koja se može instalirati s jednim korakom više, tj. odabirom programa koje hoću imati..kernel, drivere instalira po defaultu, ali ponudi odabir browsera, sučelja, playera...

xxxxx čet 5.8.2010 17:00
RaNzO kaže...

postoji li neka distribucija koja ne instalira neki paket programa, već samo ono najnužnije da bi OS mogao funkcionirati, a onda dalje da sam biram koji programi će mi se instalirati...

 

mrzim vidjeti distre tipa xubuntu, lubuntu, koje su mi ljepše od ubuntua, a i nešto lakše za laptop da ne dolaze s open office paketom...

 

bilo bi lijepo kad bi imala neka ubuntu distra koja se može instalirati s jednim korakom više, tj. odabirom programa koje hoću imati..kernel, drivere instalira po defaultu, ali ponudi odabir browsera, sučelja, playera...

Arch Linux.

Možeš je podesiti kako god ti želiš ali nije je baš lako podesiti, pogledaj ovo.

Dok ga ne namjestiš sve moraš praviti iz komandne linije.

 

Ili jednostavno uzmi ubuntu i deinstaliraj nepotrebne programe.

RaNzO čet 5.8.2010 17:49
xxxxx kaže...
RaNzO kaže...

postoji li neka distribucija koja ne instalira neki paket programa, već samo ono najnužnije da bi OS mogao funkcionirati, a onda dalje da sam biram koji programi će mi se instalirati...

 

mrzim vidjeti distre tipa xubuntu, lubuntu, koje su mi ljepše od ubuntua, a i nešto lakše za laptop da ne dolaze s open office paketom...

 

bilo bi lijepo kad bi imala neka ubuntu distra koja se može instalirati s jednim korakom više, tj. odabirom programa koje hoću imati..kernel, drivere instalira po defaultu, ali ponudi odabir browsera, sučelja, playera...

Arch Linux.

Možeš je podesiti kako god ti želiš ali nije je baš lako podesiti, pogledaj ovo.

Dok ga ne namjestiš sve moraš praviti iz komandne linije.

 

Ili jednostavno uzmi ubuntu i deinstaliraj nepotrebne programe.

znam za te distre tipa arch, gentoo...ali bi bilo lijepo vidjeti neku distru za manje vješte korisnike, ali koji znaju što žele...šteta ako nema niti jedna takva...

EVO pet 6.8.2010 09:29
xxxxx kaže...
RaNzO kaže...

kako napraviti vlastitu distru lik je živi smijeh Smijeh

Pa eto probaj tako, znači regaš se na http://susestudio.com/ i praviš "svoju" distru koja je bazirana na openSUSE-u.

 

Ajde čini se lagano.

 

Inače ja preporučam UBUNTU, jer mi se na njega najlakše bilo priviknut, te mi se srušio, samo na početku, jer sam radio 3 updatea 9.04>9.10>10.04, pri čemu se 10.04, nije dobro primio, tj. nasilno sam zatvorio firefox, pa je nekim čudom osto aktivan.

 

Ubuntu je jako stabilan, ali onop što me zna živcirati je disk check, koji ne radi uvijek savršeno, te ponekad se zna usporiti, te mu tada zna GNOME zna otkazati, pa je sučelje kao u ranijim verzijama Ubuntu-a, mislim na ubuntu 6 ili 7, tako nešto. Ubuntu ima brdo programa, te ima Wine, koji služi svrsi, ali opet nije savršen bez podešavanja. Dobra distribucija koju koristim, jer su mi se Windowsi zgadili, em se ruše

 

+ stabilnost, zajednica, jednostavnost, programi, brzina, unikatne igre, ubuntu software centar, podesivost, efekti (compiz config)...

 

-  driveri, igranje (podrška u wine-u), dick check, update, .rpm se mora konvertirat u .deb, nedostatak igara u ubuntu sw cen. , 

dosta kompliciran za low usere koji ne znaju koristiti terminal...

 

 

svakako jedna od najboljih distribucija, ali nije za one koji traže lijepo sučelje, te za one koji vole podešavati sve živo...

BLOGERX4 pet 6.8.2010 13:04
EVO kaže...
xxxxx kaže...
RaNzO kaže...

kako napraviti vlastitu distru lik je živi smijeh Smijeh

Pa eto probaj tako, znači regaš se na http://susestudio.com/ i praviš "svoju" distru koja je bazirana na openSUSE-u.

 

Ajde čini se lagano.

 

Inače ja preporučam UBUNTU, jer mi se na njega najlakše bilo priviknut, te mi se srušio, samo na početku, jer sam radio 3 updatea 9.04>9.10>10.04, pri čemu se 10.04, nije dobro primio, tj. nasilno sam zatvorio firefox, pa je nekim čudom osto aktivan.

 

Ubuntu je jako stabilan, ali onop što me zna živcirati je disk check, koji ne radi uvijek savršeno, te ponekad se zna usporiti, te mu tada zna GNOME zna otkazati, pa je sučelje kao u ranijim verzijama Ubuntu-a, mislim na ubuntu 6 ili 7, tako nešto. Ubuntu ima brdo programa, te ima Wine, koji služi svrsi, ali opet nije savršen bez podešavanja. Dobra distribucija koju koristim, jer su mi se Windowsi zgadili, em se ruše

 

+ stabilnost, zajednica, jednostavnost, programi, brzina, unikatne igre, ubuntu software centar, podesivost, efekti (compiz config)...

 

-  driveri, igranje (podrška u wine-u), dick check, update, .rpm se mora konvertirat u .deb, nedostatak igara u ubuntu sw cen. , 

dosta kompliciran za low usere koji ne znaju koristiti terminal...

 

 

svakako jedna od najboljih distribucija, ali nije za one koji traže lijepo sučelje, te za one koji vole podešavati sve živo...

Ma hajde covjece pa ne moze biti jednostavniji(osim za install drivera i jos ponesto-naravno za pocetnike), a sto se tice izgleda sucelje ne može biti niti gore od sucelja ostalih distri(a i usput se moze namjestiti da se i crna guja nasmije)...Namigiva

EVO pet 6.8.2010 13:33

Pod low user-e, mislim, na one koji znaju samo za Windows-e, te znaju upalit kompjuter, surfat, te pisat u nekom office alatu.

A ovo s sučeljem. Pa sučelje nije najljepše, ali je jako funkcionalno i jednostavno, ako se još uredi, s compizconfig-om, te skine neka prekrasna tema, onda može biti predivno, ali nikada neće prestići KDE. (mislim po izgledu, funkcionalnost je podjednaka, ali je ubuntu lakši za snać)

RaNzO pet 6.8.2010 15:20

pratim linux i isprobavam različite distribucije već godinama, ali do sad nisam imao vremena da se posvetim učenju linuxa, te sam se zadržavao na distribucijama koje nude funkcionalnost (više-manje) out of the box, tipa ubuntu (i derivati xubuntu, lubuntu...). ubuntu sadrži sve što jedan home desktop komp treba i ekstra je jednostavan, za totalne amatere puno jednostavniji od windowsa...

 

više ne želim pratiti linux, želim ga naučiti (ne "malo se igrati", već naučiti) i totalno se prebaciti na linux. koja bi bila najbolja distribucija za to?

im li neka knjiga, ili opširni tutorijal kako naučiti koristiti linux, recimo da mi je cilj moći koristiti linux bez grafičkog sučelja...po mogućnosti da su materijali na hrvatskom, jer će mi tako ipak trebati manje vremena, ali može biti i engleski...

od kud krenuti?

Buffer Overflow pet 6.8.2010 15:29
RaNzO kaže...

pratim linux i isprobavam različite distribucije već godinama, ali do sad nisam imao vremena da se posvetim učenju linuxa, te sam se zadržavao na distribucijama koje nude funkcionalnost (više-manje) out of the box, tipa ubuntu (i derivati xubuntu, lubuntu...). ubuntu sadrži sve što jedan home desktop komp treba i ekstra je jednostavan, za totalne amatere puno jednostavniji od windowsa...

 

više ne želim pratiti linux, želim ga naučiti (ne "malo se igrati", već naučiti) i totalno se prebaciti na linux. koja bi bila najbolja distribucija za to?

im li neka knjiga, ili opširni tutorijal kako naučiti koristiti linux, recimo da mi je cilj moći koristiti linux bez grafičkog sučelja...po mogućnosti da su materijali na hrvatskom, jer će mi tako ipak trebati manje vremena, ali može biti i engleski...

od kud krenuti?

I Ubuntu je dovoljan za to jer je i dalje "punokrvan" linux.

 

A za učenje imaš brdo knjiga na netu.

RaNzO pet 6.8.2010 15:56
Buffer Overflow kaže...
RaNzO kaže...

pratim linux i isprobavam različite distribucije već godinama, ali do sad nisam imao vremena da se posvetim učenju linuxa, te sam se zadržavao na distribucijama koje nude funkcionalnost (više-manje) out of the box, tipa ubuntu (i derivati xubuntu, lubuntu...). ubuntu sadrži sve što jedan home desktop komp treba i ekstra je jednostavan, za totalne amatere puno jednostavniji od windowsa...

 

više ne želim pratiti linux, želim ga naučiti (ne "malo se igrati", već naučiti) i totalno se prebaciti na linux. koja bi bila najbolja distribucija za to?

im li neka knjiga, ili opširni tutorijal kako naučiti koristiti linux, recimo da mi je cilj moći koristiti linux bez grafičkog sučelja...po mogućnosti da su materijali na hrvatskom, jer će mi tako ipak trebati manje vremena, ali može biti i engleski...

od kud krenuti?

I Ubuntu je dovoljan za to jer je i dalje "punokrvan" linux.

 

A za učenje imaš brdo knjiga na netu.

znam da je punokrvan, ali ovog trena ga imam kao dual boot. sve mi radi od prve, samo preko synaptica povučem par programa i ima sve što mi treba i mogu ga koristiti bez da znam išta napraviti preko konzole...

onda dođe neki problem i ja nemam pojma gdje što i kako...

upravo zato želim naučiti, a za naučiti treba neka kvalitetna literatura i neka distribucija na kojoj ću vježbati...

savjet sam tražio upravo zato jer sam masu materijala o linuxu pročitao, ali nigdje nisam naletio na nešto konkretno. obično su to nek opisivanja mogućnosti, file sistema, opis distribucije...

RaNzO sub 7.8.2010 00:39

evo krenuo sam u posao...skidam arch linux i planieam ga instalirati u neki virtual machine. pošto nisam do sad petljao s time, osim u jednom slučaju, molim neku preporuku za windowse, open source, ili besplatna...

 

EDIT:

sorry na pitanju bez googlanja, ali sam već umoran danas i ne bi su htio odabirom zakomplicirati život, samo želim što radi, što jednostavnije...

VirtulBox?