Linux

Dual boot - vidljivost datoteka

Grisha čet 5.3.2020 17:56

Imam računalo s Windowsima koje koristim za posao kojeg obavljam preko obrta, ali i za osobnu upotrebu. Kao što to biva s poslovnim računalima, sve mora biti po P.S.-u po pitanju licenci da se ne bih našao u nekom problemu.

 

Razmišljao sam da bi napravim bual boot i da bih odvojio poslovno i privatno i da bih za poslovni dio koristio Linux, točnije ZorinOS.

 

Ono što me zanima je može li eventualna inspekcija, dok je upaljen Linux, vidjeti što se nalazi u Windows (privatnom) dijelu računala? Problem je što bih onda na Windowsima sigurno ušao u sivu zonu jer za npr. igre (koje jesu kupljene) nemam račune, a i računi koje imam nisu naslovljeni na ime obrta.

 

Imam SSD s kojeg pokrećem Windowse i HDD podijeljen na dvije particije za pohranu. Mogao bih bez problema uzeti cca 200GB od HDD-a da napravim treću particiju za Linux. A opcija je i da si kupim još jedan SSD za taj Linux.

bunker pet 6.3.2020 16:03


@grisha

A koje aplikacije ti trebaju za obavljanje posla ?

Ako ti je dovoljan samo browser i neki bazični office, onda si kupi malo veći jeftinjak tablet sa Androidom i neka ti on bude za biznis. To ti je cca 1000 kn, a onda na Windowsima imaj kaj te volja...

ihush ned 8.3.2020 11:41

-pravno? ako te ulove, kriv si, jedino je nadati se da nikad neće primjetiti. Nije dobra ideja mješati osobno-poslovno, nikad, ni iz kojeg razloga... (obično požališ).

-možeš sakriti, možeš svašta... no igre i posao? uozbilji se ili te poslodavac plaća za igranje.. + rizik je tad na firmi, tj ako tebe ulove i dalje je odgovorna firma (za sve što je u vlasništvu firme) pa tako i kazne koje ideu po osobi/odgovornoj osobi u firmi, imaju nulu više za firmu.

-što ako ... ?? npr pokupiš kriptovirus? odnosno, ljudska narav, jedino što te spriječava je moguća kazna? nema odgovornosti ili brige za ostale kao firmu? Više se trebaš bojati šefa-admina nego inepktra u tom slučaju.. jednako kao da bilo što nedopustivog radiš na poslu (spavaš-kradeš itd..).

-odnosno, kupi disk, fizički odvojeno, tj tad je soft odvojen, funkcija i mogućnosti npr zaraze, problema.. vrlo lako izvedivo s ladicom za ODD disk (naravno ako laptop ima optical-cd/dvd neki noviji nemaju..) i to na način da je 'glavni' disk u ladici kojeg umjesto dualboota fizički zamjeniš i dok se igraš baš ništa se neće desiti s poslovnim diskom-podacima jer je izvađen kao i obrnuto, ako si na poslu s radnim diskom, nema opasnosti da inspektor vidi soft za koji nemaš licence kao win.. tj barem to fizičko razdvajanje, ali preporuka, ne miješaj nikad poslovono-privatno....