Paske pon 26.3.2012 18:06

Nažalost niti jednoj od tih tvrtki koje kukaju da im fali stručnog kadra ne pada na pamet investirati u znanje postoječih zaposlenika ili novih zaposlenika i vezat ih ugovorom da vrate uložen novac u znanje.

 

Naravno da svatko želi stručnjaka za Oracle baze sa 5+ godina iskustva, čak će ga i adekvatno platiti, ali ga nisu spremne stvoriti. Od obrazovanja do praćenja kroz godine radnog iskustva.

 

Isto vrijedi i za programere.

Sistemaša i mrežaša ima i to poprilično, međutim za one teže kategorije ala baze podataka, programiranje isl. daleko manje. Međutim da se uzme neki prosječan sistemaš i u njega se uloži vremena, novca i znanja da ga se iskleše kao programera dobio bi se kvalitetan i izuzetno zahvalan zaposlenik.

 

Međutim to je mukotrpan i naporan proces na kojeg se malokoja tvrtka odlučuje.

Mrgud Veliki pon 26.3.2012 18:11

Jedno su informaticari, a sasvim drugo su kvalitetni IT strucnjaci.

Isto kao i pravnici, ekonomisti... Imamo ih za bacanje, a onih kvalitetnih izrazito malo. Zato nam i je ovako uredjena drzava i ovako razvijena ekonomija.

Nije poanta u stancanju brojeva, vec u kvaliteti naobrazbe. Kod nas se studiranje svelo na bubanje necega sto ces zaboraviti za godinu dvije, a prakticno znanje je gotovo nikakvo.

Umjesto da se napravi reforma prastarog sistema (da se uci ono sto se trazi, a ne nebitne stvari na kojima se gubi i godina) oni i dalje guslaju staru melodiju...

I to tako vec 15 godina...

 

 

Bypass pon 26.3.2012 18:22

Sve 5, nedostaje informatičara - IT stručnjaka.

 

Ali ako je itko pratio oglase za posao onda i fali oglasa iliti poslova za te iste koji fale. Prosječno 4-5 novih oglasa na tjedan, pa onda prema tome zaključujem da gospoda direktori, menadžeri i njima slični naveliko i nadebelo laprdaju.

uuY pon 26.3.2012 18:36

Poslodavci žele jedno, tražitelji posla nešto drugo, kako u informatici, tako i u drugim područjima.

 

Uvijek će poslodavci reći da je teško naći dobre zaposlenike i da im fali izbora.

Tako mogu i ja kukati da fali zgodnih cura...

 

No čitav ovaj okrugli stol i poruke s njega su u funkciji reklame za Algebru i njezine tečajeve za sve i svašta u informatici.

Premda završeni Algebra tečaj nije baš ono za čim poslodavci žude kod kandidata, ali eto, riječ tamo, reklama amo, neka se ribica bu uplela...

dd.inc pon 26.3.2012 18:43

Laži i obmane!

 

Hrpa ljudi s iskustvom i znanjem je na burzi, a isto tako i onih VSS. Oni sretnici koji i dobiju posao (obično preko veze), obično su potplaćeni za svoje znanje, jer je jednostavno prevelika potraga za poslom, ljudi su opterećeni razno raznim kreditima i pristati će raditi i u puno lošijim uvjetima, nego što bi inače pristali.

Što se tiče podataka o malom broju VSS informatičara, to je smiješno. Pa ti ljudi u 98% slučajeva nemaju blage veze o poslu za kojeg su potrošili barem 5 godina (a nerijetko i 6-8 g.) školujući se. Kome onda treba takav kadar? U čemu je razlika između VSS i SSS radnika koji nemaju blage veze o poslu, kakva je korist poslodavcu od takvih ljudi? Više se isplati učiti sam i upisati neke od tečajeva, pa imati nekakvo kvalitetno znanje.

 

Zadnjih dana po novinama stalno pišu kako informatičara fali, kako je 60+% ljudi na burzi SSS spreme, a to su sve obmane kako bi ljude naveli na razmišljanje da nešto s njima samima ne valja kad ne mogu naći posao. Npr. nisu naveli koliko radno sposobnog stanovništva i inače ima SSS, pa taj podatak usporedili s onima na burzi, te koliko ljudi s VSS je na burzi (i zašto, kad je VSS tako super cool po njihovom mišljenju)?

 

Od početka stvaranja ove države, vode ju razni lopovi, mutikaše i propaliteti, koji su na kraju državu s jako puno potencijala upropastili. Očekivati da će njihovo laprdanje i mazanje očiju iz dana u dan dovesti do boljeg života, je iluzija.

 

Učite i trbuhom za kruhom, jer ovdje neće biti prosperiteta još vrlo dugo!

royalhero pon 26.3.2012 18:44

Drago mi je ovo čuti. Ja sebe u budućnosti vidim kao IT stručnjaka i ovo je lijepa stvar za mene.
Nadam se da će ih trebati i za 5 godina.

Naravno mislim biti "pravi" IT stručnjak, ASP.NET, IIS, C#, SQL Server, Windows Server, Project management, Cisco...
Nadam se da će takvih trebati. {#}

meho pon 26.3.2012 19:07

Ja pratim oglase za poslove u IT-ju u SLO več par godina i poslova ima.

 

Ali isto tako je istina da se je broj tih oglasa u zadnjih par godina jako smanjio. Od tih poslova je dobar dio tipa "sales" ("prodajni inžinjer, vođa prodaje" i slično).

Plaće su isto tako išle dole. Velika poduzeća su morala otpustiti dio ljudi jer se broj projekata dosta smanjio.

 

Uglavnom trenutna situacija nije ružičasta.

A kad vidiš koliko moraš vremena uložiti da bi stizao nove tehnologije i držao korak sa vremenom.....

I onda vidiš da razni manager-i vrte par puta veču lovu, a cijeli dan su na kavama i sastancima.

Još kad te počnu svaki dan pitat jeli več gotovo i zašto se kasni....

 

Uglavnom IT je u našim krajevima (HR/SLO) podcijenjen glede na uloženu energiju i vrijeme.

Barem je takva moja percepcija, ali i mojih suradnika i kolega.

 

Druga stvar je da Algebra tu nije objektivan subjekt. Naravno da njima odgovara da se u javnosti vrti priča kako je IT vrlo unosan i da sa par tečajeva možeš

uletit na posao za 10+ K kuna.

 

 

kakapo pon 26.3.2012 19:16
dd.inc kaže...

Laži i obmane!

 

(...)

Nažalost, sve je ovo samo bolna istina, i događa se situacija da se osobe koje traže posao prvo oslanjaju na veze i poznanstva jer se očito sa svojim znanjem ne mogu istaknuti u masi. 

A iskreno, to što piše u medijima obično nema veze sa stvarnim svijetom - jednom napišu da ih ima previše, drugi puta premalo, tak da. Na koncu, kada bi se pregledalo kolika je zapravo ponuda poslova u IT sektoru, vidjelo bi se da je očajna, a ne da ih fali..

segregator pon 26.3.2012 19:35
royalhero kaže...

Drago mi je ovo čuti. Ja sebe u budućnosti vidim kao IT stručnjaka i ovo je lijepa stvar za mene.
Nadam se da će ih trebati i za 5 godina.

Naravno mislim biti "pravi" IT stručnjak, ASP.NET, IIS, C#, SQL Server, Windows Server, Project management, Cisco...
Nadam se da će takvih trebati. {#}

 

 

Pola tih tehnologija uopće neće postojati za 5 godina, plaća će ti biti 4000kn, a kad pređeš 35-tu

ako se ne uvališ negdje drugdje iz programiranja završit ćeš na burzi

SasaFrr pon 26.3.2012 19:37
kakapo kaže...
dd.inc kaže...

Laži i obmane!

 

(...)

Nažalost, sve je ovo samo bolna istina, i događa se situacija da se osobe koje traže posao prvo oslanjaju na veze i poznanstva jer se očito sa svojim znanjem ne mogu istaknuti u masi. 

A iskreno, to što piše u medijima obično nema veze sa stvarnim svijetom - jednom napišu da ih ima previše, drugi puta premalo, tak da. Na koncu, kada bi se pregledalo kolika je zapravo ponuda poslova u IT sektoru, vidjelo bi se da je očajna, a ne da ih fali..

Jeste zagrizli na Algebrinu marketinšku patku baš ono ko majmun bananu :-) 

Činjenica je ta da trenutno nema baš puno nikakvog posla. U biti koliko ja vidim najveća je potražnja za poslovima trgovina / ekonomija bar po broju oglasa na moj.posao.

Oglasa za informatičare ima ali niti približno kolika je ponuda.

 

Valjda se rulja raspitala kako stvari stoje pa i zbog krize i štednje novčića ne upisuju sumanuto tečajeve što Algebru primorava na ovakve marketinške objave.

segregator pon 26.3.2012 19:46
royalhero kaže...

@segregator

Ali namjeravam upisati fakultet. FIT(Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar). Da li i tada mogu sa 35 na biro?

 

 

Starog programera (osim ako je baš neophodan) niko ne voli...teško

ga je natjerat da radi 18h dnevno kao onog od 20g nekim pričama i obećanjima,

kronično je nezadovoljan jer kuži da je popušio u životu, a počinje i

gnjaviti zahtjevima za većom plaćom itd...uglavnom, riješiti ga se što prije :)

Zizo pon 26.3.2012 19:50

Da kritično nam nedostaje informatičara,zato sam ja umjesto da se upišem na neki faks i usavršim svoje znanje,morao sam sebi kontru stisnuti i poći za varioca daleko od Lijepe naše!That's all bullshit!

woodgamesfx pon 26.3.2012 19:50
royalhero kaže...

@segregator

Ali namjeravam upisati fakultet. FIT(Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar). Da li i tada mogu sa 35 na biro?

 

A čuj ja znam informatičara-programera sa 65 godina i sa britkim pamčenjem i respektabilnim znanjem i tzv. friško pečenih smartassova koji su dijametralno suprotni prvom primjeru. Tako da ono ništa nije 100%. Ako voliš to , ako imaš mogučnost formalno se educirat, Just do it {#}

 

 

mario.L_hr pon 26.3.2012 19:51

Nedostaje IT stručnjaka = Upišite tečaj u Algebri. Potrošiti ćete novce ali ćete zauzvrat dobiti znanje. To što ćete s tim znanjem teško dobiti posao znači samo da se ne uklapate u statistiku jer istraživanja kažu drukčije. Molio bih da se definira pojam IT stručnjaka, jer ja npr. nemam nikakvog formalnog obrazovanja (iz te branše) a obavljam i posao koji bi potpao pod IT (ne smatram se stručnjakom). Takva je situacija u većini tvrtki (do 20-tak zaposlenih) koje ja poznajem. Nije da radimo neki high-tech posao ali skupi se toga.

royalhero pon 26.3.2012 19:51

Osim ako je u državnoj firmi?

Inače u recimo telekomunikacijskoj tvrtci u BiH, IT inžinjer koji ima platu od ~2000KM ~8000KN, ne zna šta je referentna tablica, brutalno, ali je tako. Web tehnologiju, nužna zna osnove PHP-a, ali kažem osnove. I zar nije bolje da radi neko ko zna dosta toga, ko voli informatiku, stvarno me informatika interesuje i svakim danom naučim nešto novo i učit ću. Nepravda čista.

Ovo gore navedeno je 100% tako.

woodgamesfx pon 26.3.2012 19:55
mario.L_hr kaže...
Nedostaje IT stručnjaka = Upišite tečaj u Algebri. Potrošiti ćete novce ali ćete zauzvrat dobiti znanje. To što ćete s tim znanjem teško dobiti posao znači samo da se ne uklapate u statistiku jer istraživanja kažu drukčije. Molio bih da se definira pojam IT stručnjaka, jer ja npr. nemam nikakvog formalnog obrazovanja (iz te branše) a obavljam i posao koji bi potpao pod IT (ne smatram se stručnjakom). Takva je situacija u većini tvrtki (do 20-tak zaposlenih) koje ja poznajem. Nije da radimo neki high-tech posao ali skupi se toga.

 

Mislim da na liberano slobodnom tržištu ljudi kao ti imaju šansu, jer

 

a) manje koštaju

b) imaju industrijske certifiate i određeno znanje oje su stekli u vlastitom angažmanu

c) u pravilu su više poslušni i može se s njima manipuirat.

 

 

 

segregator pon 26.3.2012 19:57
royalhero kaže...

Osim ako je u državnoj firmi?

Inače u recimo telekomunikacijskoj tvrtci u BiH, IT inžinjer koji ima platu od ~2000KM ~8000KN, ne zna šta je referentna tablica, brutalno, ali je tako. Web tehnologiju, nužna zna osnove PHP-a, ali kažem osnove. I zar nije bolje da radi neko ko zna dosta toga, ko voli informatiku, stvarno me informatika interesuje i svakim danom naučim nešto novo i učit ću. Nepravda čista.

Ovo gore navedeno je 100% tako.

 

E al njemu je stric kantonalni ministar, i on će tamo ostati i jednog dana ti biti šef, a ti ćeš imat plaću 200KM, a ne 2000KM

royalhero pon 26.3.2012 20:00
woodgamesfx kaže...

 

Mislim da na liberano slobodnom tržištu ljudi kao ti imaju šansu, jer

 

a) manje koštaju

b) imaju industrijske certifiate i određeno znanje oje su stekli u vlastitom angažmanu

c) u pravilu su više poslušni i može se s njima manipuirat.

 

 

 

Recimo ovakav posao mi se sviđa, ali upitno je kakva je to kompanija i udaljena je 110 km od moga mjesta. {#}

http://www.posao.ba/job.php?user=459a12b06c0492ccabb8c480f09ceac7&jobID=60878

kakapo pon 26.3.2012 20:05
royalhero kaže...

Ma i ja znam neke ljude i možda bih se mogao uvaliti u jednu tk tvrtku, i imati platu kao on, ali to nije to, ja bih volio postizati svojim radom. Vjerovatno sam jošpremlad.

i naivan. NHF, ali realno, ono što je već izneseno, treba ti veza za takvu plaću i posao. iznad je sarkastičan komentar da mu je stric kantonalni ministar, zato i ima takvu plaću (a neznanje frca). Slažem se

ITman pon 26.3.2012 20:07

Očito da nam nedostaje, zato i jesam od 11. mjeseca prošle godine nezaposlen.... prije toga sam nakon tri godine od diplome i na stotine poslanih zamolbi jedva dobio posao i to sam radio 5 mj. bez ugovora (na crno) min. 10 sati na dan (a znalo se ostat i do 21. 00 h), plaću (astronomskih 3500 kn) sam dobival na tri djela, i to sam moral molit i tražit svaki čas.... onda mi je 6 mjesec dal ugovor na čak mjesec dana (prijavio me na minimalac NKV) i onda više nije bilo posla i pedala sinko. E onda sam bio mjesec dana na "godišnjem" pa sam jedva dobil posel ko "sezonac" u jednoj kompaniji  (u kojoj se prek veze zapošljavaju kojekakvi polupismeni degeni bez škole i bez pameti i to na pozicije gdi bi trebal netko s mozgom i iskustvom)  to sam arbajtal 2.5 mjeseca i onda više nije bilo potrebe za "sezoncima"(bar ne onima koji nemaju debelu vezu) i opet na biro {#}.
Dok većina cijele dane visi na fejsu itd.. ja se fino zanimam sa stručnom literaturom i upijam sve to silno znanje(jer kao znanje je moć).... a na kraju krajeva to u ovoj ušljivoj državi ne vrijedi ni kolko je crno pod noktom.

Ak nemaš love da platiš, dobru vezu ili ludu sreću, bez debelog radnog iskustva nakon faksa se moš fućkat..... {#}, il si prekvalificiran, il si nedovoljno kvalificiran, il nisi podoban, il nisi ovo, il nisi ono..... uglavnom uvijek je problem u tebi!
Al bitno da nama nedostaje informatičara.... {#}

SaidSikiraX pon 26.3.2012 20:08
royalhero kaže...

@segregator

Ali namjeravam upisati fakultet. FIT(Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar). Da li i tada mogu sa 35 na biro?

Slabo ćeš proči sa FIT-om, nije ti to neki respektabilni fakultet. Bolje ti je kako znaš i umiješ da se upišeš na Elektrotehinku, smijer informatika

mario.L_hr pon 26.3.2012 20:10

@woodgamesfx: nisi shvatio poantu, ja imam posao koji nema veze s IT-om, stekao sam i određeni renome tako da ne tražim posao u IT sektoru. Ono štosam htio reći da u malim tvrtkama, ljudi pored normalnog posla obavljaju i posao vezan uz IT. Inače kod nas svatko pored osnovnog posla ima još barem jedan sporedni posao. U nadolazećim vremenima će se ljudi morati naučiti na to.