Grafički programi

3D Modeling - Iskustva, programi, problemi i dr.

997GT3 sri 4.6.2014 22:41
bruno03 kaže...

Prednje stranice objekta mi postanu prozirne nakon što ga kreiram u viewportu. U renderu izgledaju normalno. Ako resetam max ista stvar. Ako ga ugasim pa ponovno upalim onda se popravi.

Skužio sam da se to događa nakon korištenja materjala, odnosno svaki novi objekt i svi postojeći objekti bez materjala postanu prozirni.

Pa to je basic 3d studio maxa sto tebe muci !! 

 

U materijalima ukljuci 2 sided material, a pod viewport settings također 2 sided.. {#}

Berko pet 15.8.2014 16:25
Champollion kaže...

Jedno pitanje za sve koji rade u 3ds Max-u i Vray-u.

 

Postoji li kakav dodatak za max + vray sličan kao što su u Cinema 4D Lighting Essentials i Studio tools?

Misliš na gotove scene sa presetovima svjetla? Imaš toga ko blata... 

 

Ovo na drugom linku su obične HDR mape koje možeš koristiti i sa 3ds max-om: http://www.josefbsharah.net/studio-hdri-presets/

 

A imaš takvih mapa i free za skinut, npr:
http://zbyg.deviantart.com/art/HDRi-Pack-1-97402522
http://zbyg.deviantart.com/art/HDRi-Pack-2-103458406

više..
Samo ih lupi na Vray dome light i imaš gotovi "studio" preset. A te HDRI mape možeš koristit u bilo kojem programu.

Champollion pet 15.8.2014 20:47
Berko kaže...
Champollion kaže...

Jedno pitanje za sve koji rade u 3ds Max-u i Vray-u.

 

Postoji li kakav dodatak za max + vray sličan kao što su u Cinema 4D Lighting Essentials i Studio tools?

Misliš na gotove scene sa presetovima svjetla? Imaš toga ko blata... 

 

Ovo na drugom linku su obične HDR mape koje možeš koristiti i sa 3ds max-om: http://www.josefbsharah.net/studio-hdri-presets/

 

A imaš takvih mapa i free za skinut, npr:
http://zbyg.deviantart.com/art/HDRi-Pack-1-97402522
http://zbyg.deviantart.com/art/HDRi-Pack-2-103458406

više..
Samo ih lupi na Vray dome light i imaš gotovi "studio" preset. A te HDRI mape možeš koristit u bilo kojem programu.

Da, mislim na gotove scene. Linkovi koje sam postao se takođe odnose na gotove scene za Cinema 4D koje između ostalog sadrže i HDRI mape. Znam to iz iskustva zato što sam nekad koristio te stvari, možda nisi dobro proučio linkove ali to je sada najmanje bitno.

 

Stvar je u tom što radim modele u Cinema 4D za jednu kompaniju a 3ds Max mi je potreban za privatni projekt kako bi u njemu napravio samo shadere (znam da možda zvuči nelogično ali je tako). Pošto nemam stalan pristup 3ds Max-u a takođe nemam vremena niti želim učiti kako postaviti profesionalno osvjetljene u istom palo mi je napamet light presets. Pa ako ima netko kakvu preporuku bio bih zahvalan.

dax-lax ned 5.10.2014 11:20

Pozdrav. Pitanje za one koji imaju 6 i više jezgrene procesore. Naime, koristim računalo pod moj pc za max i render pa me zanima koliko bi brzinske razlike u renderu dobio da prijeđem s ovog 3770k na 5820k što povlači cijelu platformu novu za sobom ali razlika u cijeni me nebi ispala previše (kojih 3-4k kn ako prodam trenutni) za cpu, mbo, ram. Ustvari me zanima bi li vidio veliku razliku? O isplativosti ne mogu ništa reći jer još ne zarađujem od crtanja ali crtam podosta u zadnje vrijeme. Dakle 3770k vs 5820k

Mladen sri 5.11.2014 22:15

Upravo za te dvije jezgre više, oko 50%.
Da je potpuno ista arhitektura bilo bi nešto manje, ali 5820K je Haswell pa su jezgre na istom taktu nešto efikasnije nego kod 3770K (IvyBridge). Provrti malo Cinebench, njegovi rezultati se mogu primijeniti i na ostale render-enginee (VRay, Mental itd.). Za usporedbu, 5820K@4.4GHz daje 14.29 u starom Cinebenchu (R11.5) a 1289 u novom (R15).

elmario727 čet 6.11.2014 01:49

Pozdrav,

 

bavim se 3d -om i zanima me na koji način se može napraviti kao neka vrsta interaktivne aplikacije s objektom koji se može vrtiti, zumirati i npr ako se mišom pređe preko nekog dijela objekta da se otvori padajući izbornik i sl. Radim u cinema 4d, kolko sam skužio to se onda prebacuje u unity pa tamo programira... kolko je to zahtjevno za učiti ili. bilo bi dobro da se to može direktno u cinemi napravit?

Berko čet 6.11.2014 11:24
elmario727 kaže...

Pozdrav,

 

bavim se 3d -om i zanima me na koji način se može napraviti kao neka vrsta interaktivne aplikacije s objektom koji se može vrtiti, zumirati i npr ako se mišom pređe preko nekog dijela objekta da se otvori padajući izbornik i sl. Radim u cinema 4d, kolko sam skužio to se onda prebacuje u unity pa tamo programira... kolko je to zahtjevno za učiti ili. bilo bi dobro da se to može direktno u cinemi napravit?

Treba ti za tako nešto game engine; unutar cineme možeš napraviti modele, ali ih moraš onda exportat u game engine koji će to vrtit u realnom vremenu. A za praktički bilo što custom made i malčice zahtjevnije, treba ti i neko predznanje programiranja (u slučaju Unity-a), tak da imaš neku podlogu za učenje skriptiranja tih funkcija koje ti trebaju unutar game engine-a.
Evo par mojih primjera:
http://youtu.be/F2xn7rK28po
http://youtu.be/eF567pQBSr8 

 

Eventualno neka alternativa koju možeš napraviti u 3d programu je 360 stupnjeva panorama, ali to ti je limitirano na okretanje kamere samo oko svoje osi, te eventualnu interaktivnost možeš postići preko flash-a.

Evo primjer:
http://dd3d.hr/360-degrees-interactive-panoramas/?lang=en 

MasterG čet 6.11.2014 12:04

e sad, sa izbornicima i dodatnim stvarima iskreno ne znam, ali vjerojatno je kolega u pravu, treba i programiranja za takve stvari. Dok recimo interaktivno sučelje ne zahtjeva neko veliko znanje, znam da sam i ja tražio na netu kako do interaktivnog modela, tj da uploadam model na web i netko ga može okretati kako želi i gledati, zumirati i raditi što god sa njime. Ima već dosta sučelja koje to omogućavaju bez većih problema, možda najpoznatije je Sketchfab ako mislimo na isto.

Dok bi ti sa izbornicima i sve ovo što si nabrajao trebao možda cl3ver

daniel.hajdinjak666 pon 10.11.2014 22:46

Da li neko zna kako na Vray 2.0 za Sketchup dobiti caustic efekt u bazenu? Ima tutorijal ali frajer radi na Vray 1.4 i ne mogu dobiti to sa potpuno istim postavkama?

 

Ovo je najbolje kaj sam dobil ali ako pomaknem sat taj mali dio nestane. Kombiniral sam sve postavke od veličine sunca, photon radiusa do svih caustik postavki ali ništa.

Berko uto 11.11.2014 00:43
daniel.hajdinjak666 kaže...

Da li neko zna kako na Vray 2.0 za Sketchup dobiti caustic efekt u bazenu? Ima tutorijal ali frajer radi na Vray 1.4 i ne mogu dobiti to sa potpuno istim postavkama?

 

Ovo je najbolje kaj sam dobil ali ako pomaknem sat taj mali dio nestane. Kombiniral sam sve postavke od veličine sunca, photon radiusa do svih caustik postavki ali ništa.

Ne znam kak to radi u Sketchupu, ali u maxu je princip takav da sunce ima svoj radijus emitiranja fotona i ako nešto nije unutar tog radijusa, neće biti zahvaćeno fotonima i caustics se neće generirati. Ako se to dogodi, možeš napraviti 2 stvari; povećati taj radijus, ali se količina emitiranih fotona "rasprši" na veću površinu i kvaliteta causticsa je lošija; možeš povećati količinu fotona, ali onda se produljuje vrijeme rendanja. Bolja opcija je pomaknuti target od sunca na objekt di ti trebaju caustics (u ovom slučaju bazen), tako da se taj bazen obuhvati tim radijusom emitiranja fotona; naravno, ako možeš, poželjno je i smanjiti radijus, jer dobiješ kvalitetnije caustics.

E, sad, da li je to kod tebe slučaj i ako je da li možeš podesiti te opcije, to ti ne znam.

daniel.hajdinjak666 uto 11.11.2014 21:19

Mogu ja podesiti te opcije i to radim danas već četvrti dan ali ne ide. Čim povečam ili smanjim fotone ili radijus gubim sve, isto tako kad pomaknem sunce. Isprobal sam na desetke kombinacija vrijednosti tih parametara i ništa. 

 

Kontaktiral sam Fernanda koji je radil tutorijal na Vray 1.4 (ujedno je i član Chaos grupe) pa sad čekam odgovor. Budem još probal mjenjati vrijednosti možda dobijem taj efekat, hvala.

Berko sri 12.11.2014 22:47
daniel.hajdinjak666 kaže...

Mogu ja podesiti te opcije i to radim danas već četvrti dan ali ne ide. Čim povečam ili smanjim fotone ili radijus gubim sve, isto tako kad pomaknem sunce. Isprobal sam na desetke kombinacija vrijednosti tih parametara i ništa. 

 

Kontaktiral sam Fernanda koji je radil tutorijal na Vray 1.4 (ujedno je i član Chaos grupe) pa sad čekam odgovor. Budem još probal mjenjati vrijednosti možda dobijem taj efekat, hvala.

A da li ti možeš u Sketchupu selektirati target od sunca i pomaknuti ga di te volja? i dal isto možeš napravit sa samim suncem? Te, da li opće imaš oznaćeno di je taj radijus fotona? Evo u attachmentu je kak to izgleda u max-u; zeleni cilindar je oznaka pojasa emitiranja fotona, a samo sunce i target možeš selektirat i pomicat po volji.

Jesus pet 14.11.2014 15:29

Bok!

Nedavno sam krenuo raditi u najnovijoj verziji Blendera i želio sam napraviti jednostavnog lutka (ragdoll) kojeg bih bacio niz stepenice, gađao, itd...Simulacija fizike me najviše zanima.
Pratio sam ovaj tutorijal:
http://www.youtube.com/watch?v=8kjNkhsCl0M

I vrlo brzo sam naišao na problem.

Kada bih dodao Constraint između dva objekta, prilikom pokretanja simulacije, objekti bi se razdvojili kao da Constraint-a uopće nema. Tj. postoji constraint, jer je vidljiv, ali nikakvog utjecaja nema.
Točno sam pratio tutorial i sve radio kao i lik u videu, ali meni to jednostavno ne želi raditi kako treba.

Ima li tko iskustva sa time i u čemu je problem?

Da naglasim, imam iskustva sa Blenderom, iako sam radio u verziji 2.49b jer je to jedina verzija koja podržava skripte za Import/export Nif formata (za fallout new vegas u mom slučaju).
U toj starijoj verziji, constraints su radili kako treba i nisam imao problema sa simulacijom fizike. 

Berko uto 25.11.2014 18:56
Artem kaže...

Pozdrav, početnik sam u unity-u i ima problem sa exportovanjem modela naime kad exportujem model fale mi mnogi dijelovi ili iz jednog ugla se vide iz drugog ne, zna neko šta je problem?

 

MasterG kaže...

hm..normals možda?

Da, flip-ane su ti normale na modelu; otvori ga ponovno u programu u kojem si ga modelirao, flip-aj normale, te ponovno exportiraj taj model.

Artem uto 25.11.2014 19:25

Da to sam skužio pretraživajući forume, mijenjao sam ih ali nije mi išlo inače pokušavam da exportujem iz Cineme 4D, ima li neki način da se u potpunosti iskljuci to brisanje/zamagljivanje objekata(ili već kako se zove) ?

NiGHT_RiDER92 sri 26.11.2014 03:55

Pozdrav, imam pitanje što se tiče modeliranje u 3DSMaxu 2014, pokušavam (za probu)

izmodelirati Berretu 92 ali mi baš i ne ide, gledao sam neke tutoriale ali nije mi previše pomoglo

pa da pitam da li netko zna nekakav trik ili lakši način modeliranja prema referenci?

daniel.hajdinjak666 sri 26.11.2014 08:41

Sad tek vidim post. Ne, ne mogu vidjeti sunce ali mogu naštimati vremensku zonu, točan sat i datum tak da znam otprilike gdje mi je sunce, a i mogu se ravnati po sjenama kad ih uključim. Izgleda da je neki bug u Vray-u jer nisam jedini koji  ne može dobiti taj efekt. Nema veze, bude došla nadogradnja, nije mi hitno.

Minoza sri 26.11.2014 09:56
NiGHT_RiDER92 kaže...

Pozdrav, imam pitanje što se tiče modeliranje u 3DSMaxu 2014, pokušavam (za probu)

izmodelirati Berretu 92 ali mi baš i ne ide, gledao sam neke tutoriale ali nije mi previše pomoglo

pa da pitam da li netko zna nekakav trik ili lakši način modeliranja prema referenci?

 

Millenia ima jedan odlican tut za weapone koji pokriva modeling high polyja, low polyja, baking i texturing:

https://www.youtube.com/watch?v=2Tgy0lBdJK0&list=PL925958D31D8D30C7

 

Dok na ovom kanalu imas od pocetka do kraja modeling Beretta 9000 prema referenci:

https://www.youtube.com/watch?v=f-R6HIpaC-c&list=PL691824C5890E9B19

 

Minoza pon 2.2.2015 12:32
redatelj97 kaže...

Što mislite o programu Modo tvrtke The foundry?

 

Odlican komad software-a za modeliranje. Koristim ga i doma i na poslu za izradu game contenta, a na njega sam se prebacio sa 3DS Max-a kojeg sam koristio preko 6 godina pretezno za arh viz i kasnije game content. Razlog prebacivanja je bio taj sto je Modo visestruko jeftiniji, a za moje potrebe nudi isto pa cak i vise u nekim segmentima u odnosu na Max.

NiGHT_RiDER92 sri 4.2.2015 04:58

Pozdrav, imam problem s animacijama u Maya-i 2014.

Uglavnom da li netko zna neke DOBRE tutoriale za animaciju lika (koji hoda npr.)?


Malo sam gledao po YouTubeu, ali vecina tih video tutoriala je bezveze uz minmalno objašnjenja tako

da mi i nisu baš nešto pomogli. Cilj mi je napraviti neke animacije za import u Unity pa ako netko ima da mi

objasni kako je najbolje animirati i kako se pravilno to radi.