phoenix2003 pet 18.8.2017 23:02

Pokrećem ovu temu s ciljem da opišem i testiram ova DSLR kao i da pomognem onima koje zanima ova kamera i onima koji razmišljaju da je kupe. Kameru sam kupio na Amazonu sa  18-135mm nanoUSM objektivom, "no warranty" model a iskoristio sam slab tečaj američkog dolara. Odmah na početku da kažem da ću detaljniji opis postaviti ovdje nakon nekog vremena jer će biti potrebno malo duže vrijeme da je potpuno istresem.

Ono što sam u ova dva dana opazio, i što ću iskoristiti prigodu da sada napišem, jeste odlična ergonomija, izuzetno brz AF, live view, odličan ekran osjetljiv na dodir, savršena pentaprizma i more mogućnosti podešavanja.

Kako sam inače krupnije građe i imam šake koje su natprosječne veličine, nemam nikakvih problema sa korištenjem ove kamere. Odlično leži u ruci (rukama), dugmići su lijepo složeni po tijelu i nema ih previše i nisu premali kao kod nekih modela i proizvođača. Inače, korištenje dugmića za podešavanje kamere gotovo i da nije nužno jer kamera ima odličan ekran osjetljiv na dodir kojeg najčešće i koristim za podešavanja. Ekran se super vidi i po najjačem suncu tako da sa te strane nema nikakvih problema. AF je posebna priča. Stvarno je brz, na auto modu rada dobro izabere područja koja i treba da fokusira. Inače AF ima bezbroj, ali bukvalno bezbroj, načina rada koji možete da postavite onako kako želite. Upravo sam testirao i WiFi na kameri i aplikacija na Androidu odlično radi. Sve fotografije veoma lako možete prebaciti na dosta drugih uređaja. Uočio sam da prilikom prebacivanja fotografija na smartphone iste smanji (na 1,3 MB). Smartphone možete koristiti i kao daljinski upravljač za kameru. Možete vršiti osnovna podešavanja (ISO, blendu....i okidanje naravno). Ostaje mi veliki posao da je dobro istresem. Sve što nađem da je zanimljivo, naravno, podjeliću ovdje sa vama.

phoenix2003 pet 5.1.2018 22:32

Obećano-ispunjeno....

Nakon mjeseci testiranja tj. uživanja sa 80D konačno da nađem vremena da napišem koju rečenicu o ovom modelu. Prije svega želim da naglasim da neću ponavljati testove koje možete naći na internetu, određena mjerenja i slično. Pisaću osobno iskustvo sa ovim uređajem korištenim van studija, korišten u "normalnim životnim slučajevima".

Ergonomija je odlična, posebno za osobe sa velikim šakama. Većina parametara koji zahtjevaju česta podešavanja imaju dugmić na kućoštu pa nema potrebe ulaziti u Menu. Osim toga možete koristiti i touch screen koji se može rotirati i koji je jako funkcionalan u uvjetima kada trebate jako podići ili spustiti uređaj kako bi napravili korisne fotografije. Uređaj odlično leži u rukama i nije težak. 

WiFi je pun pogodak! Do sada sam samo jednom izvadio karticu i direktno je priključio na računalo (ne mogu se ni sjetiti zašto). Osim što naravno možete slati fotografije i video preko wifi-ja, vaš smartphone možete koristiti kao daljiski upravljač preko kojeg možete upravljati  kamerom i pristupati njenom podešavanju itd. Osim WiFi ja tu je NFC i Bluetooth preko kojih također možete pristupati vašoj kameri. Dodatak kameri koje nemaju ove funkcije a omogućava ih na Amazonu košta 129$.

AF je odličan i na prste jedne ruke mogu nabrojati slučajeve kada je promašio. Fokusiranje u uvjetima sa malo svjetla (npr. u kazalištu) nije nikakav problem i sa 18-135mm objektivom. Fokus je gotovo nečujan i mislim da sam ga samo dva ili tri puta čuo kako radi. Na ovom objektivu jedina zamjerka je da je prilično teško meko zumiranje kada snimate video. Možda se to vremenom i od upotrebe samo i podesi, vidjećemo. Posebno bih pohvalio fokus u live view modu (ne kažem naravno da bolje radi nego na viewfinder-u) ali jednako sam uživao i veoma je koristan u određenim uvjetima. Pentaprizma je veoma svijetla i prikazuje neke važne informacije poput nagiba, broja fotografija koje je moguće napraviti u burst, svjetla, ISO,itd. Bitno je pomenuti veoma važnu karakteristiku da je viewfinder 100%.

Balans bijele je točan ali ga po želji možete podesiti u bezbroj kombinacija. O podešavanjima raznih opcija za fotografiju ne bih ovom prigodom jer bi mi oduzelo čitav dan samo za to. 

Za opću upotrebu 18-135mm nanoUSM je više nego dovoljan ali za dobre fotografije u uvjetima gdje ima malo svjetla ipak treba optika f2,8 ili brža. Ja osobno ću u budućnosti gledati da kupim 70-200 f2,8. 

Sama tijelo je zvijer. U burst modu ide i do 8 FPS. Uglavnom sam radio u Av modu a tek sam nedavno dobio prigodu da punom snagom testiram Tv mod i oduševio me. Ovaj uređaj će prodisati punim plućima tek sa bržim objektivom i mogu samo zamisliti kakve dobre fotografije će praviti.

Tko razmišlja da kupi novi DSLR neka ozbiljno razmisli o ovom modelu. 

Čim prije postaviću par fotografija.....

 

https://photos.app.goo.gl/7ES9J6VqCfeUwAv92