Automobili

Koji SUV do 16k eura?

MasterOfDisaster uto 23.1.2024 09:05
sosta kaže...
MasterOfDisaster kaže...
BioZZG kaže...

Hvala ekipa svima na preporukama.

 

Budžet se povećao na nekih 19k E max, za sad gledam Kadjar 1.3 Tce.

Ukoliko smatrate da se za te novce može dobiti nešto kvalitetnije, molim vas sugerirajte :)

 

 

Za obitelj je super i Scenic - LINK ili Talisman Grandtour - LINK (jedino što je dizel, ali to nije mana).

Također imaš i Nissan Qashqai, ali veći i bolji izbor je sa dizlašima - ja imam 1.6dCi i dobar mi je, ali ja radim i 25.000 km godišnje.

 

 Imam grand scenica 3 (1,9 dci), to je stvarno prostran auto, ono što se meni sviđa kod njega je što je iza ravan pod i mogu se staviti i 3 sjedalice ako netko ima potrebe. Također, nedavno sam uzeo i kadjara (16 dci), on je naravno puno manji, to je u stvari "povišeni" megane. Osim toga, ako se razmatra i qashqai, kadjar i qashqai su praktički isti auti, ali kadjar je nešto prostraniji unutra, s time da u qashqai praktički dodirujem glavom krov, pogotovo ako ima panoramski krov (imam 187cm). Trenutni model qashaiija je još niži po tom pitanju.

Imam Qashqai 1,6dCi 2018. godina i nema panoramu (jer nisam ni htio) imam mjesta za glavu 7cm sigurno, inače imam 185cm, sjedalo mi je na najnižoj razini jer mi tako najviše odgovara. Osobno sam gledao (u 9/2023, kada sam uzeo Qashqai-a) ili Koleosa ili Espace-a, ali su bili preko 20.000€ i to fino, sa nekom boljom opremom i mlađe godište.

sosta uto 23.1.2024 09:39

Kad sam isprobavao, sjedalo je najniže, u tom starijem modelu qashaia imam mjesta za glavu, ali možda par centimetara, u kadjaru definitvo imam više. Panoramski krov snizi još par centimetara visinu.

BioZZG uto 23.1.2024 11:31
Strm kaže...
BioZZG kaže...
Strm kaže...
0x4c756b61 kaže...

Zašto su budalaštine?

- veći clearance - udobnija vožnja (zapravo nestabilniji auto, koji nije ništa udobniji od auta iste klase, a često košta kao i auto više klase)

- više prostora za putnike, uglavnom i veći gepek (jednako prostora za putnike i gepek sa autima iste klase, a često košta kao i auto više klase)

- preglednost

- praktičnost - lakše ulaženje / izlaženje - nisu svi u cvijetu mladosti i zdravi (koliko je praktičniji za parkirati??)

 

Od ovog što si nabrojao eventualno bi se parkiranje zbog gabarita moglo smatrati kao mana u gradu? 

Pa ne voziš tenka :) (kupuješ nešta šta ima aerodinamiku tenka, sa time Co2 i potrošnju)

 

Uvijek ću prije odabrati hatchback ili sedan, ali jasne su prednosti takvih auta, ovo mi se čini kao baljezganje samo da se pljuje :)

 Edit

 

Čudno mi je kako još nitko nije Peugeot preporučio, pa tko će drugi nego ja hah

 

Imaš do 19k Peugeot 3008, meni je osobono to dosta bolji izbor od Kađe. Motori su im solidni, od negdje 2020 su riješene sve mane koje su imali, 1.2 PureTech 130ks

Vozio sam sa 3 suputnika i pratećom prtljagom 308, 3008, 508 i 5008 sa tim 1.2 130ks, dobro se snalazi u svim autima. Osobna zamjerka je osjetna razlika u raspoloživoj snazi kad si sam i kad voziš više od dvoje ljudi, dok npr. ista vozila sa 1.5 dizelom 115ks ne osjeti se gotovo uopće

 Sad ce netko rec da sam zadrt, al nedam 19k eura za tri cilindra pa da su i od zlata napravljeni.

 

Al svakako hvala na preporuci!

Frende uz dužno poštovanje, to nije neka velika lova za koju baš možeš stati i birati, pogotovo ove nazovi SUV-ove, kad budeš davao 35k i više onda zauzmi takav stav...

U međuvremenu, probaj provozati Kadjara pa onda probaj 3008, velika je razlika i u vožnji nećeš primjetiti koliko je cilidara pod haubom, ali ćeš primjetiti koliko je 3008 bolje vozilo.

Ali nebitno to, jako puno sam se navozio Renaulta, i stvarno su top auti, ali po meni je Kadjar promašen auto i ne mogu ga preporučiti. Jako loša kvaliteta izrade kabine, vozio sam više njih i svaki je škripao unutra...

A na primjer Qashqai koji je njemu brat blizanac, je 5 puta bolji auto po pitanju izrade, to bi ti isto preporučio da probaš provozati, imaju iste motore.

 Pa nije bas niti mali iznos, smatram da se za 19k moze kupiti itekako dobar rabljeni auto,da si hocu uzet novi uzeo bi, ali sta kad mi ne treba, stajo bi mi pred kucom.

Auto palim 2 3 puta tjedno jer radim od doma i zivimo u sirem centru zga, sve mi je dostupno pjeske i k tome idemo na more 2x godisnje tako da mi karavani i dizeli ne ulaze u izbor.

 

Vjerojatno cu uvest iz eu jer tu benzinaca jako slabo ima po oglasima.

Hvala na savjetu za Qashqaia!

Strm uto 23.1.2024 18:35
BioZZG kaže...
Strm kaže...
BioZZG kaže...
Strm kaže...
0x4c756b61 kaže...

Zašto su budalaštine?

- veći clearance - udobnija vožnja (zapravo nestabilniji auto, koji nije ništa udobniji od auta iste klase, a često košta kao i auto više klase)

- više prostora za putnike, uglavnom i veći gepek (jednako prostora za putnike i gepek sa autima iste klase, a često košta kao i auto više klase)

- preglednost

- praktičnost - lakše ulaženje / izlaženje - nisu svi u cvijetu mladosti i zdravi (koliko je praktičniji za parkirati??)

 

Od ovog što si nabrojao eventualno bi se parkiranje zbog gabarita moglo smatrati kao mana u gradu? 

Pa ne voziš tenka :) (kupuješ nešta šta ima aerodinamiku tenka, sa time Co2 i potrošnju)

 

Uvijek ću prije odabrati hatchback ili sedan, ali jasne su prednosti takvih auta, ovo mi se čini kao baljezganje samo da se pljuje :)

 Edit

 

Čudno mi je kako još nitko nije Peugeot preporučio, pa tko će drugi nego ja hah

 

Imaš do 19k Peugeot 3008, meni je osobono to dosta bolji izbor od Kađe. Motori su im solidni, od negdje 2020 su riješene sve mane koje su imali, 1.2 PureTech 130ks

Vozio sam sa 3 suputnika i pratećom prtljagom 308, 3008, 508 i 5008 sa tim 1.2 130ks, dobro se snalazi u svim autima. Osobna zamjerka je osjetna razlika u raspoloživoj snazi kad si sam i kad voziš više od dvoje ljudi, dok npr. ista vozila sa 1.5 dizelom 115ks ne osjeti se gotovo uopće

 Sad ce netko rec da sam zadrt, al nedam 19k eura za tri cilindra pa da su i od zlata napravljeni.

 

Al svakako hvala na preporuci!

Frende uz dužno poštovanje, to nije neka velika lova za koju baš možeš stati i birati, pogotovo ove nazovi SUV-ove, kad budeš davao 35k i više onda zauzmi takav stav...

U međuvremenu, probaj provozati Kadjara pa onda probaj 3008, velika je razlika i u vožnji nećeš primjetiti koliko je cilidara pod haubom, ali ćeš primjetiti koliko je 3008 bolje vozilo.

Ali nebitno to, jako puno sam se navozio Renaulta, i stvarno su top auti, ali po meni je Kadjar promašen auto i ne mogu ga preporučiti. Jako loša kvaliteta izrade kabine, vozio sam više njih i svaki je škripao unutra...

A na primjer Qashqai koji je njemu brat blizanac, je 5 puta bolji auto po pitanju izrade, to bi ti isto preporučio da probaš provozati, imaju iste motore.

 Pa nije bas niti mali iznos, smatram da se za 19k moze kupiti itekako dobar rabljeni auto,da si hocu uzet novi uzeo bi, ali sta kad mi ne treba, stajo bi mi pred kucom.

Auto palim 2 3 puta tjedno jer radim od doma i zivimo u sirem centru zga, sve mi je dostupno pjeske i k tome idemo na more 2x godisnje tako da mi karavani i dizeli ne ulaze u izbor.

 

Vjerojatno cu uvest iz eu jer tu benzinaca jako slabo ima po oglasima.

Hvala na savjetu za Qashqaia!

 Ljudi koji vole benzince, uz benefit jeftinijeg održavanja i manje kvarljivosti imaju i balkanski mentalitet benefit, a to su smiješne cijene spram dizela, a i uvoz je jeftiniji

Alfredo nr.2 čet 25.1.2024 10:51

Meni su rekli da ni slučajno ne uzimam benzinski motor s tri cilindra jer se jako kvare od 60 000km nadalje i kvarovi su jako skupi. Kažu mi da nakon 150 000km ga možeš bacit. Uz to se tresu kao stari dizelaši. Ne znam da li je to istina to u vezi kvarova, ali da se tresu, tresu se. Išao sam da kupim novi auto, bio s tri cilindra i šokirao sam se kad sam ga upalio, trese, još me žena pita zašto se auto trese, a eto to je tako, ima tri cilindra :)

Maskeron čet 25.1.2024 19:22

Kupio sam novu Vitaru prije 8mj.

Nigdje ništa nisam isprobavao, točno sam ocijenio da je to ono što mi treba.

Ušao u autokuću i kupio je kao kilo banana.

Klasična suzukijeva priča.

Pouzdano, toči i vozi uz jeftino održavanje.

Plastike nisu na nivou i tu suzuki uvijek štedi zbog konačne cijene.

Ali mehanika je pouzdana i imaju najmanje kvarova na svim tablicama.

Vozio Swifta 17 godina. Ljudi misle da lažem, kada spomenem da sam zamijenio dvije male pozicione žarulje.

Ulje uvijek na max, rashladna tekućina na full. Nikada ništa dirnuto na automobilu.

Ako netko želi nepoderivog benzinca...Suzuki.

pr0n_addict pet 26.1.2024 10:21
Alfredo nr.2 kaže...

Meni su rekli da ni slučajno ne uzimam benzinski motor s tri cilindra jer se jako kvare od 60 000km nadalje i kvarovi su jako skupi. Kažu mi da nakon 150 000km ga možeš bacit. Uz to se tresu kao stari dizelaši. Ne znam da li je to istina to u vezi kvarova, ali da se tresu, tresu se. Išao sam da kupim novi auto, bio s tri cilindra i šokirao sam se kad sam ga upalio, trese, još me žena pita zašto se auto trese, a eto to je tako, ima tri cilindra :)

Koliko znam nešto o tim ICE motorima, redni šestak je navodno "najstabilniji" motor po tom pitanju to jest općenito su redni motori s parnim brojem cilindara "stabilniji" od V motora ili rednih s neparnim brojem cilindara.

Vozio sam se nekoliko puta u par autića s trocilindričnim motorom i primijeti se razlika u zvuku naspram npr. četverocilindričnih (sve benzinci, naravno), dosta podsjeća na stare dizele ali samo kada se nabije gasa (looking at you, Polo I3 TSI ). Antique dizlo se pak trese i u leru, poput nekakvog epileptičara.

 

Dodatan info o glatkoći rada rednih motora s parnim (naročito I6) brojem cilindara i manjku iste kod motora s neparnim brojem cilindara.

 

 

Kako je krenulo bit će sve teže i teže pronaći novi auto za neke normalne pare, pogonjen isključivo 4cyl benzinjarom (bez ikakve elektrike u kombinaciji, hoću reći).

 

Stric_Jura pet 26.1.2024 11:26

parni broj cilindara jamči poništavanje vibrcija n-tog reda - 2cilindara - 1 par, 6cilindara 3-para, bilo je i rednih 8-cilindraša u autima...

 

dakle 6 cilindraši imaju inherentno poništavanje vibracija 1., 2. i 3. reda... zato imaju taj "svileni" rad...

 

to je što se tiče samih cilindara, ali tu imaš i zamašnjak u igri i dodatne osovine za uravnoteženje...

 

3-cilindrašima je jedino ostao "mlinac" zvuk, ali ostalo je već popeglano...

 

osim kad rade gluposti tipa razvod ventila remenom u uljnoj kupki...pa se opeku i stave lanac...

pr0n_addict pet 26.1.2024 11:57
Stric_Jura kaže...
3-cilindrašima je jedino ostao "mlinac" zvuk, ali ostalo je već popeglano...

Jasno, morali su ulupati tko zna koliko vremena i para u R&D da bi zadovoljili sve restriktivnije emisijske norme, smanjili potrošnju, itd.

Koliko te shvaćam, prilično su povećali mehaničku kompleksnost (vjerojatno je tu i neka dodatna elektronika u igri) da bi dobili nešto nalik motorima s parnim brojem cilindara koji su takvi by-design po pitanju kombinacije glatkoće rada, snage i okretnog momenta.

Shit deal, ako mene pitaš. Manje troše i zagađuju, ali ono, da kupujem novi auto probao bih izbjeći takav dizajn motora osim ako je baš dokazano pouzdan i dugotrajan jer nemam baš para za mijenjanje auta svakih nekoliko godina.

Havo pet 26.1.2024 12:21

dosta su ti trocilindraši napredovali unazad 20-25 godina, od recimo tadašnje Corse B 1.0 koja se pokazala katastrofa sa trajnošću..

 

U zadnje vrijeme sam vozio Stonic 1.0 i Daciu Sandero 0,9 TCE...

oba ugodno iznenađenje sa odzivom na gas, snagom, ali čak i zvukom (Kia).. nije neugodan nikako za vozit..

 

Koliko čujemo vrte već neki debelo preko 100 somova km s tim Renaultovim TCE-om malim... 

 

Maskeron pet 26.1.2024 14:58

Jedina, nazovimo je mana Suzukija, inerijer materijala.. baš plastika. Ne upravljač, ne sjedala. Plastika na vratima i konzola (premda su na Vitari podigli kvalitetu i sada je nekako gumirana plastika kokpita).

17 godina sam u ovlaštenom servisu. Postao sam domaći. Nikada nikakve kvarove nisam imao.

Zato sam bez razmišljanja ponovno pošao na Vitaru.

Naravno, pošto sam postao domaća mušterija tokom toliko godina, lijepo sam zamolio u servisu da mi okvirno daju nekakva iskustva. Dolazi li itko s problemima.

Smiju se.. uz komentar.

Vitare? samo toči i vozi. Poštuj rokove servisne knjižice i nastavi točit i vozit. Što se tiče motora, sada su 1.4 turbo, 130ks..ja imam nekakvu blagu bateriju. Sve to ide debelo preko 200K bez da se išta dogodi.

Sastavlja se u mađarskoj tvornici koja radi već 30g.

Motori dolaze iz Hirošime, ulje u njima i već startani na testu. Jedina tvornica za cijeli svijet. Japanac da naruči Vitaru, doći će mu iz Mađarske.

Scross je na istoj traci. Vozio sam ga na probi. Sve isto, motor, osjećaj u vožnji..samo ima 13cm veći međuosovinski razmak.

Swifta su makli iz Mađarske i dolazi pravo iz Japana.

Dugo se čeka na swifta. Vitare, Scross i onaj đip Jimmny, za tjedan dana imaš auto.

 

Servis je povoljan. 17g swift sa 17 pečata u knjižici. Nikada nisam morao pitati...uh, što je ovo sve naplaćeno.

Vitara puni kasko croatia osiguranje 3700kn.

 

 

Stric_Jura pet 26.1.2024 15:36

ah glavno da je ta tvrda plastika precizno sastavljena...

 

to govorim kao bivši vlasnik neprežaljenog Suzuki Ignisa

 

nažalost, isto je i u novoj Hyundai Koni, more tvrde plastike, ali pogledaj samo opjevanu VAG grupaciju, mokri san rvackijeh auto-masturbatora...

 

sve Škode otraga na vratima imaju tvrdu plastiku (sprijeda još je ona mekanija)...

 

ali i Arteon, dizajnerski ušminkan Passat, na prednjim vratima ispod one gornje linije , ima tvrdu plastiku!

 

A moja Kia Xceed je fino podtsavljena mekom plastikom svugdje na vratima

Entry Point pet 26.1.2024 16:27

Imam Vitaru 1.0 112 KS (2019). Nepoderiv auto. Jedino je buka problem u autu (tvrd i izolacija nije najbolja, ali cijena je kakva jest) i mali prtljažnik (375L). Sve ostalo? Žarulju nećeš promjeniti 20 godina.

 

Mada sada gledam novu generaciju Škode Kodiaq pa ću vjerojatno prodati Vitaru.

display name ivo pet 26.1.2024 21:59

Čitam sad komentare u vezi tih manjih motora i 3 cilindra... Ja sam nedavno kupio novi automobil i mogu reći da sam gledajući konkurenciju zaključio da razlike i nisu neke, sve je to sada trend: motor manje zapremnine, manje cilindara, elektrifikacija, digitalni dash... Možeš ti biti protiv toga ali ti se izbor tada dosta sužava. Ja sam sa svojom prezadovoljan (doduše i koštao je) ali nismo svi isti i ne tražimo isto u vozilu. Ja taj zvuk ne čujem, tih mi je zadovoljavajuće, dosta jak i troši koliko mi je dizel trošio. Vjerujem da znaju oni zašto ih tako prave. Koliko će to dugotrajno biti dobro, ne znam, ali netko mora biti prvi.

ajimerej pet 26.1.2024 23:42

A nismo se još dotakli sigurnosti i koliko je smrtnih slučajeva više gdje SUV sudjeluje u sudaru nego običan auto. Postoji i statistika pa bih zamolio nekoga da pronađe i zalijepi gdje se lijepo vidi kako je auto industrija kroz noviju povijest napredovala i smanjivala smrtnost te kako je SUV sve to poništio.
Recimo SUV ima visok prednji kraj i udara pješaka jače, dok niži auti bacaju pješaka preko haube: https://www.forbes.com/sites/jimgorzelany/2020/06/17/study-says-suvs-are-more-deadly-striking-pedestrians-than-cars/

I ne treba zaboraviti fiziku, veća masa = duži put zaustavljanja https://www.consumerreports.org/cars/car-safety/best-and-worst-braking-distances-a2960086475/

Ima još razloga za manji auto ali nebitno nam je, nekako smo kao društvo postali komformisti samo gledamo na sebe. Ja ću voziti tenk i boli me K što netko može zaginuti radi mene, bitno da sam ja zaštićeniji a ostale golje gazim kao u GTA 💪

Ovi TD što sam dobio na ovoj relativno ozbiljnoj temi koja može dovesti do većeg postotka smrti, što to govori o vama/nama kao društvu? Koji vam je, nadam se da je u pitanju neznanje o sigurnosti!

Čitam dalje komentare i zadnji komentar @Stric Jura napiše svoje iskustvo i dobije TD, ne shvaćam zašto???
Da također sam oduševljen izradom KIA unutrašnjosti, nema tvrde plastike na vratima, nema tvrde plastike na kokpitu (ušivena plastika imitacija kože), udobnost sjedala.
Recimo VW me razočarao kad sam vidio koliko tvrde i ružne plastike ima TRok i koja neudobna sjedala.

Imam auto 2021. god., tri cilindra 1.0 turbobenzinac i ne trese. Više me tresao stari četverocilindraš 1.4i. Razlika je da novi 1.0 troši dosta manje goriva a razvija puno više konja od starog 1.4, naravno uz dosta veći pritisak na motor.

Maskeron sub 27.1.2024 00:19

Svaki pojedinac je različit kao otisak prsta kada se bira vozilo.

Ja sam u 50im i imam velikih problema s leđima.

Prvo što sam gledao za sljedeći automobil je podignutost.

Prva i osnovna stvar.

Ne trebam se saginjati kada sjedam i kada izlazim samo izbacim noge, stražnjica u ravnini kao da sam na kuhinjskoj stolici.

Prošle godine me čovjek vozio Uberom u novom meganu. Stane on, hvala doviđenja.. otvorim vrata i ne mogu izaći.

U koritu sam. U kadi. Na podu. Hvatam se za jedan prag, ne ide. Hvatam se s obe ruke za prag i doslovno sebe izvlačim kao da izlazim iz bunara.

Ja jednostavno takva vozila više nisam gledao, makar bila na 40% akcije.

 

CroVandal sub 27.1.2024 20:33

Sto se tih plastika u Autu tice VW mi se cini najgori jel cijenom su u razini BMW-a cesto a kvaliteta i oprema katastrofa. Doduse i BMW/Mercedes samo u bolje serije stavljaju kvalitetnije materijale.

fer-de-lance ned 28.1.2024 10:14
Stric_Jura kaže...

osim kad rade gluposti tipa razvod ventila remenom u uljnoj kupki...pa se opeku i stave lanac...

Strašno kak su se posrali po kupcima...

Recall samo 2017.-2021. modela i to samo u određenim konfiguracijama, premda već više od desetljeća guraju isto sranje i zaboli ih za to, ajd barem da su ljudima ponudili servis po nekoj normalnoj cijeni.

A mnogima je već nakon manje od 50k otišao motor u vječna lovišta, ali američki industrijski advokati su klasa za sebe.

Dobra pouka ljudima da nikad ne kupuju Ford.

Ili bilo koji drugi murica auto.

 

maks0806 ned 28.1.2024 12:26
Petar hw kaže...

jel itko ovdje vozi nesto postenije 2.0+ ili sve pimpeki 1.2-1.5 "dobro vuce" lol  ??

Pa kad te ti 1.5 ostave u prašini dok se ti sa svojim 2.2 koprcaš... Kome je onda lol i rofl? 

Strm pon 29.1.2024 14:27

Ista stvar sa Peugeot 1.2 PureTech, samo šta su riješili kroz recallove i van garancije dosta greški, promijenili su materijal remena i više nemaju problema od negdje 2021

Strm pon 29.1.2024 14:28
Petar hw kaže...

jel itko ovdje vozi nesto postenije 2.0+ ili sve pimpeki 1.2-1.5 "dobro vuce" lol  ??

 Mislim da seat ibiza 1.9tdi u bilo kojoj varijanti ili clio 1.5dci 115ks mogu uzeti mjeru dosta ozbiljnijim autima, najviše zbog odnosa snage i težine

Posmatrač pon 29.1.2024 14:44
maks0806 kaže...
Petar hw kaže...

jel itko ovdje vozi nesto postenije 2.0+ ili sve pimpeki 1.2-1.5 "dobro vuce" lol  ??

Pa kad te ti 1.5 ostave u prašini dok se ti sa svojim 2.2 koprcaš... Kome je onda lol i rofl? 

 Evo, meni dolazi 2.0 TDI sa 190 KS, comomn railom i 7stepenim DSG mjenjacom  ;) Koji to 1.5 to ostavi u prasini? P

Santana pon 29.1.2024 14:50
Posmatrač kaže...
maks0806 kaže...
Petar hw kaže...

jel itko ovdje vozi nesto postenije 2.0+ ili sve pimpeki 1.2-1.5 "dobro vuce" lol  ??

Pa kad te ti 1.5 ostave u prašini dok se ti sa svojim 2.2 koprcaš... Kome je onda lol i rofl? 

 Evo, meni dolazi 2.0 TDI sa 190 KS, comomn railom i 7stepenim DSG mjenjacom  ;) Koji to 1.5 to ostavi u prasini? P

 Kaj ti je to za oranje ? :P

Posmatrač pon 29.1.2024 14:51
Santana kaže...
Posmatrač kaže...
maks0806 kaže...
Petar hw kaže...

jel itko ovdje vozi nesto postenije 2.0+ ili sve pimpeki 1.2-1.5 "dobro vuce" lol  ??

Pa kad te ti 1.5 ostave u prašini dok se ti sa svojim 2.2 koprcaš... Kome je onda lol i rofl? 

 Evo, meni dolazi 2.0 TDI sa 190 KS, comomn railom i 7stepenim DSG mjenjacom  ;) Koji to 1.5 to ostavi u prasini? P

 Kaj ti je to za oranje ? :P

 Brnanje ;) Za oranje imam stariji model sa 140 KS ;)

Al 3 cilindra su smijurija......