Automobili

Karakteristican kvar na Vectri C?

Chupo pet 31.3.2023 19:38
Posmatrač kaže...

Ne znam na koje modele konkretno mercedese se referiras ali od 2007 do 2012 sam radio u ovlastenom zastupniku MB-a i nesto se ne sjecam tih problema....

 

Ja nisam nikad radio s autima ali cini mi se da u naslovu prvog videa pise model Mercedesa iz kojeg je taj EZS a ako se procitaju komentari ljudi ispod tog videa onda je evidentno da se javljaju i vlasnici drugih modela Mercedesa u kojima se koriste isti processori i koji zbog njega imaju razne probleme. U ovom slucaju processor ima masku 4J74Y a ne 2J74Y ali to je isti processor (mislim da je razlika u assemblerskom listingu monitor ROM rutine koja je u processore uprogramirana tvornicki).

 

Dok sam trazio informacije o tom processoru sam na puno mjesta vidio da se taj problem javlja i na instrument tabli od Mercedesa Vito. Cak sam i htio kupiti neke kompjutere od Mercedesa da bi iz njih odlemio te processore jer se novi ispravni vise ne mogu nabaviti.

 

Ali sta je problem u Google napisati:

 

mercedes 2j74y

mercedes 4j74y

 

pa pogledati opise cipova koji su se nekad prodavali na codecard ili pogledati opise doslovno hiljada kvarova povezanih s tim processorom u Mercedesima na digital kaosu i na mhhauto?

 

Evo recimo jedan od hiljada rezultata:

 

https://codecard.eu/index.php?act=viewProd&productId=125

 

Evo i jedan Mercedes koji na istoj plocici ima i 2J74Y i 4J74Y verzije MC68HC908AZ60 processora:

 

https://mhhauto.com/Thread-W203-EZS-very-strange-problem-2j74y-4j74y

 

Ne znam sta bi trebalo znaciti to da si ti radio kod ovlastenog zastupnika a da se tih kvarova na Mercedesima ne sjecas - nisam ih ja valjda izmislio a taj processor proucavam godinu dana otkad sam pokusavao popraviti auto.

 

MC68HC908AZ60 je prvi cip u povijesti koji je imao integriran CAN kontroler a prodavan je i kao siguran cip zasticen od citanja i prema onome sta sam doznao kad sam trazio informacije o tom cipu ispada da se je godinama ugradjivao u puno kompjutera od puno marki i modela auta.

 

Dovoljno je pogledati garage subforum na digital kaosu gdje se svaki peti post odnosi na neki od kvarova koje je u raznim autima (od kojih je dosta Mercedesa) uzrokovao bas taj processor.

 

Simptomi koji se dok taj cip prestane raditi ispravno desavaju mogu bili bilo kakvi jer ono sta ce se desavati ovisi o tome na kojim se adresama u flash-u na niskim temperaturama podaci vise ne mogu procitati ispravno i o tome koliko bitova se u nekom byte-u cita pogresno i sta ti pogresno procitani byte-ovi znace. Jer ti byte-ovi su opcode-ovi instrukcija i ako se recimo pogresno procita instrukcija RET onda ce se cak i ako se program ne srusi odma s vremenom desiti stack overflow i program ce se srusiti naknadno. U nekim slucajevima se zbog pogresno procitane instrukcije nece desiti nista ili ce prestati raditi neka beznacajna funkcija a u nekim slucajevima ce watchdog timer resetirati processor pa ce firmware onda registrirati da je restart uzrokovao watchdog timer a ne power on reset a na CIM-u od Vectre su programeri ocito napravili da ako se takva situacija desi 4 puta zaredom onda se program zaustavlja jer je to znak da se izvrsava nekontrolirano.

 

S obzirom da vecina auta ima nekoliko CAN mreza a svaki takav processor ima samo jedan CAN kontroler se onda vecinom koriste po dva takva processora tako da jedan komunicira s CAN mrezom visoke brzine a drugi s CAN mrezom niske brzine i ta dva processora onda jos komuniciraju medjusobno.

Nuclear_Phoenix pet 31.3.2023 20:06

Još jednom, svaka čast na iscrpnoj analizi problema, pretpostavljam da niti u Opelu ne idu u ovakve detalje :)

 

Jel ovo sve skupa znači da je manje više svaki CIM sa tom serijom procesora osuđen na propast i druga stvar, zašto je (po tebi) ponekad dovoljan samo reflow modula na Astrama/Vectrama tog godišta - malo sam se raspitao za svoju kod kupca moje Astre, eto veselo radi i žmiga dan danas.

Chupo pet 31.3.2023 21:04
Nuclear_Phoenix kaže...

Još jednom, svaka čast na iscrpnoj analizi problema, pretpostavljam da niti u Opelu ne idu u ovakve detalje :)

 

Jel ovo sve skupa znači da je manje više svaki CIM sa tom serijom procesora osuđen na propast i druga stvar, zašto je (po tebi) ponekad dovoljan samo reflow modula na Astrama/Vectrama tog godišta - malo sam se raspitao za svoju kod kupca moje Astre, eto veselo radi i žmiga dan danas.

 

U ovlastenim servisima se elektronika izgleda ne popravlja nego se ugradjuju novi kompjuteri ali ovakvih novih kompjutera na trzistu vise nema a vise nema ni takvih novih processora. Oni bi kad bi htjeli mogli na stranicama objaviti hex dump-ove svih verzija firmware-ova iz svih CIM-ova ko sta proizvodjaci maticnih ploca na svojim stranicama objavljuju BIOS-e ali niti jedan proizvodjac auta to nikad nece napraviti.

 

Da, svaki dio auto elektronike koji u sebi ima neku od ranijih verzija tih processora koje imaju maskset 2J74Y ce sigurno prije ili kasnije prestati raditi jer ce se sadrzaj flash-a na niskim temperaturama poceti citati pogresno a processor za vrijeme rada iz flash-a cita instrukcije. Moze se desiti da neki od tih cipova radi i 50 godina ali zbog greske u dizajnu podaci u flash segmentima od tih cipova umjesto 100 ili 200 godina traju 10, 15 ili 20 godina a u nekim serijama samo par godina pa su se prvi takvi kvarovi na nekim autima javljali jos u garantnom roku.

 

Dobra stvar je da ce cip koji je radio 10 ili 20 godina nakon reprogramiranja vjerojatno opet jos dugo raditi a kad prestane onda se flash moze opet reprogramirati s podacima procitanim ranije.

 

Moze se uzeti i CIM s MC68HC908AZ60 mask 1J35D ali samo ako je u njemu ista verzija firmware-a (sta je malo vjerojatno jer jedan CIM kojeg sam nabavio je proizveden samo par dana nakon CIM-a iz mojeg auta a u njemu je vec bila druga verzija firmware-a) jer razne verzije firmware-a podatke u EEPROM-u sifriraju s drugim siframa (u CIM-u se za spremanje PIN-a recimo koristi obicno XOR-iranje byte-ova ali se u raznim verzijama firmware-a podaci XOR-iraju s razlicitim byte-ovima) a u nekim verzijama firmware-a su podaci u EEPROM-u vjerojatno i na drugim adresama. Ako se pronadje CIM s 1J35D processorom i istom verzijom firmware-a onda je u 1J35D dovoljno iskopirati samo EEPROM i sve bi trebalo raditi bez reprogramiranja a inace treba raditi sve ko da je instaliran novi CIM.

 

U ovom videu je covjek koji ocitao zna sta radi u auto ugradio novi CIM ali nije uspio prijaviti originalni kljuc pa je morao kupiti novi transponder koji je prekodiran za Vectru i prijaviti ga i narezivati nove kljuceve:

 

https://youtu.be/ShVxLdL_8lM

 

U ovom videu je covjek ugradio novi CIM koji ne bi trebao raditi ispravno s Vectrama iz 2002. i 2003. godine i uspio je prijaviti originalni kljuc ali mislim da ce sve te greske koje mu se javljaju s tim CIM-om i ostati:

 

https://youtu.be/8997_tIXXsc

 

Jer Vectre C prozvedene prije 2005. imaju drukciju CAN mrezu od onih proizvedenih kasnije a ovaj je ugradio CIM proizveden 2011.

 

Dok sam istrazivao kvarove na CIM-u sam naisao i na karakteristican kvar na Astrama kojeg spominjes ali taj problem nije povezan s processorom nego kod nekih modela CIM-ova do kvara dolazi zbog losih kontakata i mogu se naci videi gdje su ljudi na takve CIM-ove umjesto konektora lemili zice ili su samo ponovo zalemili konektore ili su stavili nove konektore a negdje sam procitao (mozda u Opel TIS-u) da je i Opel u neke modele naknadno ugradjivao stezaljku koja je te kontakte drzala cvrsce.