Automobili

Auti - ultimativna tema

Boris grozni pet 27.5.2022 00:23
Genoxxx kaže...
ivanzu kaže...

Netočno, toči u DI benzince svakakvo smeće i nećeš se usrećiti.

 Kod nas je benzin e5 koji je i više nego odgovarajući za direktne benzince a i nigdje nisam vidio e10 benzin kod nas na pumpama, običan benzin je dovoljno čist da motor radi kako treba, po mom iskustvu... Ako nećeš mijenjati svjećice svakih cca 60k km i ako ti je šipka za ulje crna kao u dizela onda ti neće pomoći premium gorivo

 

 

 Sviječice nisam na golfu 4 1.4 16V promijenio jedno 100tkm+, ulje mijenjam jednom godisnje napravio 15 ili 35tkm žuti se ko suncokretovo ulje, čudo od autakaj se tice tog točenja s njim sam napravio 200tkm u 8 godina nikad nisam primjetio ikakvu razliku u benzinu ili da nesto ne štima s autom radi toga, kak se veli toči i vozi.

picajzla0707 pet 27.5.2022 14:10

na što pripaziti kod prodaje automobila

stavio sam staru corollu na oglasnik za 500e i ko do su poludili, zovu li zovu

na kraju lik ponudio uplatu odmah i dodao 100 eura

 

uplata je prošla u roku 5 minuta, javio mu da je prošlo, kaže da će javiti za par dana kad stiže po nju

e sad, dugo nisam kupo/prodavao auto, pa čisto ako tko zna što sad

ugovor i javni bilježnik i to je to ili...?

Hacker002 pet 27.5.2022 15:44

I kad ti dođu samo pošalješ policiji da je on vozio i kopiju kupoprodajnog i riješio si problem

 

Picajlza, javnog bilježnika nema već godinama kod prijepisa auta. Samo kupoprodajni ispuniti i potpisati, ti sebi svoje primjerke ostaviš i to je to. Dalje je sve na njemu i sve obavlja na tehničkom.

Nuclear_Phoenix pet 27.5.2022 15:54
Tony1999 kaže...

Odi s njim na tehnički i neka pred tobom prepiše, da ne bi bilo poslije da ga nije prepisao pa tebi kazne krenu dolazit.

Priložiš kupoprodajni kao odgovor kazni i riješeno.

 

Inače, rok je 15 dana, odeš nakon 15 dana i provjeriš je li prepisao. Ako nije, ti ga odjaviš i riješeno.

 

Kod prijepisa, kupac mora imati ugovore (2 primjerka), staru prometnu i one potvrde (ako je auto registriran) i to je to - prodavač ne mora biti tamo, on je potpisom ugovora riješio svoje.

Tincha sub 28.5.2022 07:58

Nakon godina pazenja i mazenja, neki dan nisam stigao reagirati i auto mi je sj*bala tuca (Vž). Prednja hauba i krov su dobili i to dosta. Molio bih preporuku servisa/limara koji se bavi popravcima bez lakiranja (Vž-Zg) i podijelite iskustvo ako imate. Naravno i info o cijeni je dobrodosao jer ne znam uopce kak se krecu cijene..

Genoxxx sub 28.5.2022 08:58
Tincha kaže...
Nakon godina pazenja i mazenja, neki dan nisam stigao reagirati i auto mi je sj*bala tuca (Vž). Prednja hauba i krov su dobili i to dosta. Molio bih preporuku servisa/limara koji se bavi popravcima bez lakiranja (Vž-Zg) i podijelite iskustvo ako imate. Naravno i info o cijeni je dobrodosao jer ne znam uopce kak se krecu cijene..

Jedna od najgorih stvari što se može dogoditi nekome tko pazi na svoj auto

Čuo sam dobre stvari o autodent (navodno jedan od najboljih) i tuča d.o.o... cijena ovisi o šteti, cijelo auto računaj od 5 do 7tis kn, možda sad i više s obzirom da su sve cijene podivljale... Pošalji njima par mail sa slikom auta pa će ti poslati ponude

picajzla0707 sub 28.5.2022 11:35
Genoxxx kaže...

...i tuča d.o.o... cijena ovisi o šteti, cijelo auto računaj od 5 do 7tis kn, možda sad i više s obzirom da su sve cijene podivljale...

 uh, meni se to dogodilo nedavno na viru, svima u ulici je sjebalo aute

pitao sam u vw servisu u zadru, mislim da je baš lik spomenuo tu firmu tuča d.o.o. i da povremeno dolaze u zadar kad se nakupi dosta auta za to odraditi

ali meni je rekao da je za polo otprilike oko soma i pol kuna, doduše to je lik na servisu kad je pogledao štetu (a ima tih udubljenja ohoho po krovu i haubi), nije iz te firme

 

EDIT

sad sam pogledao malo web, meni nije niti blizu ovako kao na slici koju su pokazali kao primjer - link

više je hrpa malih udubljenja koja se skoro i ne vide dok ih ne gledaš iskosa, pogotovo jer je polo srebrni pa se teže vide

ivanzu sub 28.5.2022 14:04

Zato sada treba imati policu koja pokriva tuču, zadnjih par godina sve češće pada. Požega je izgledala kao da je pala kazetna bomba onaj zadnji put kada je padalo.

gocc01 ned 29.5.2022 08:45

Dao sam u auto ugradit 70mai kameru za snimanje i počela je zajebavat pred cca mjesec dana. Spojena je kutiju kod kuplunga sa dvije žice. Kad upalim auto upali se i kamera al više ne radi kad je auto ugašen. Probao sam ukopčat iskopčat to dole al ništa. 

Druga stvar, spojena je na osigurač 11 (15А R.OUTLET1 – Rear electrical outlets) i na osigurač 6 (25А D.LOCK – Central electric lock). Počelo mi se događat da kad otključam auto, ne otvaraju mi se retrovizori sve dok ne sjednem u auto i upalim ga. Onda neki dan otključam auto i gepek mi je zaključan, zadnja vrata isto a samo vozačeva su otključana i tek kad njih otvorim otključaju se ostala. Poprilično sam siguran da je sve to povezano sa kamerom i njenim instalacijama. E sad, ići u ovlašteni, kod električara ili tam di su mi ugrađivali kameru? Bilo ie sve ok recimo 6 mjeseci nakon ugradnje a problemi su počeli otprilike kad se auto vratio sa popravka iz ovlaštenog nakon sudara. 

jozef ned 29.5.2022 09:11
gocc01 kaže...

Dao sam u auto ugradit 70mai kameru za snimanje i počela je zajebavat pred cca mjesec dana. Spojena je kutiju kod kuplunga sa dvije žice. Kad upalim auto upali se i kamera al više ne radi kad je auto ugašen. Probao sam ukopčat iskopčat to dole al ništa. 

Druga stvar, spojena je na osigurač 11 (15А R.OUTLET1 – Rear electrical outlets) i na osigurač 6 (25А D.LOCK – Central electric lock). Počelo mi se događat da kad otključam auto, ne otvaraju mi se retrovizori sve dok ne sjednem u auto i upalim ga. Onda neki dan otključam auto i gepek mi je zaključan, zadnja vrata isto a samo vozačeva su otključana i tek kad njih otvorim otključaju se ostala. Poprilično sam siguran da je sve to povezano sa kamerom i njenim instalacijama. E sad, ići u ovlašteni, kod električara ili tam di su mi ugrađivali kameru? Bilo ie sve ok recimo 6 mjeseci nakon ugradnje a problemi su počeli otprilike kad se auto vratio sa popravka iz ovlaštenog nakon sudara. 

Zašto misliš da je kamera kriva? Ovo s otključavanjem (sva vrata ili samo vozačka) i otklapanjem retrovizora (kod otključavanja ili paljenja motora) mi se čini kao opcije koje su sad podešene drugačije od onoga na što si navikao, provjeri uputstva. Kamera samo vuče struju (crvena žica acc sa zadnjih utičnica, žuta stalnih 12V sa centralne brave), tako da ne vjerujem da je ona uzrok "anomalija".

theJurke ned 29.5.2022 10:12

Ima ko kakvu inf o najavljenom novom sistemu za naplatu autocesta? Lagano se priblizava ljeto i odlazak na more pa sam mislio uzeti ENC. Ako sad uzmem neznam dal ce "podrzavati" novi nacin naplate, naravno ako ga uvedu kako je najavljeno unutar 2 god.

RuskeGTT ned 29.5.2022 10:59
gocc01 kaže...

Dao sam u auto ugradit 70mai kameru za snimanje i počela je zajebavat pred cca mjesec dana. Spojena je kutiju kod kuplunga sa dvije žice. Kad upalim auto upali se i kamera al više ne radi kad je auto ugašen. Probao sam ukopčat iskopčat to dole al ništa. 

Druga stvar, spojena je na osigurač 11 (15А R.OUTLET1 – Rear electrical outlets) i na osigurač 6 (25А D.LOCK – Central electric lock). Počelo mi se događat da kad otključam auto, ne otvaraju mi se retrovizori sve dok ne sjednem u auto i upalim ga. Onda neki dan otključam auto i gepek mi je zaključan, zadnja vrata isto a samo vozačeva su otključana i tek kad njih otvorim otključaju se ostala. Poprilično sam siguran da je sve to povezano sa kamerom i njenim instalacijama. E sad, ići u ovlašteni, kod električara ili tam di su mi ugrađivali kameru? Bilo ie sve ok recimo 6 mjeseci nakon ugradnje a problemi su počeli otprilike kad se auto vratio sa popravka iz ovlaštenog nakon sudara. 

 ako imas renaulta, ovo sve sta si napisao dogada se iz cista mira i drugima + dosta toga i nestane samo od sebe...tako da se ne bi brinuo previse oko toga

ako nemas renault, onda odi tamo gdje su ti instalirali kameru, reklamirat i mozda prodes jeftinije/besplatno, ili kod nekog sposobnog elektricara, al onda se spremi platit masno jbg...samo da ti otklone

izbjegavaj one samoprozvane mehanicare koji se kuze u odredenu marku automobila i kojih drugi ljudi koji se ne kuze u aute savjetuju, usparat ces vrijeme i novac i svejedno ce te dalje to zajebavat :D

eto cisto iz mojeg iskustva

gocc01 ned 29.5.2022 12:44

E da, znači Mazda 6 2017. Zna mi se događat da stanem, ugasim auto i retrovizori mi se iste sekunde zaklope i otklope. Nekad ostanu zaklopljeni pa kad otvorim vrata se otklope. 

Kaj se tiče kamere, crvena je spojena na R outlet a žuta na centralno. Kad ugasim auto kamera mi odmah javlja low battery i ugasi se. Znači da ne dobiva tu stalnu struju. Osigurači mi izgledaju ok. 

domac5 ned 29.5.2022 13:59

Ima ko da je skinuo okvir od tablice i zaljepio tablicu dvostranom trakom? Gledam ovako nesto uzet s alija al ne znam kako bi drzalo nakon nekog vremena, poslije pranja, kise, zime..

Smeta mi sto mi je tablica na gepeku i kad zatvaram udara mi metalni okvir po gepeku a i sama tablica unutar okvira ima lufta i to je katastrofa za cut svaki put

Nuclear_Phoenix ned 29.5.2022 14:02
theJurke kaže...

Ima ko kakvu inf o najavljenom novom sistemu za naplatu autocesta? Lagano se priblizava ljeto i odlazak na more pa sam mislio uzeti ENC. Ako sad uzmem neznam dal ce "podrzavati" novi nacin naplate, naravno ako ga uvedu kako je najavljeno unutar 2 god.

 Ako ti treba samo za jedno/dva putovanja, skoro se i ne isplati - ENC uređaj nije besplatan, ja sam ga platio prije 2 godine 150-200kn. Isplati se ako ideš jednom mjesečno ili više, meni je svaka treća vožnja "free" tako da sam ga za manje od pola godine otplatio.

 

O novom sustavu se za sad ništa ne zna, bar mi nismo našli, definitivno da će biti neki LPR (prepoznavanje tablica, kao u SLO i Mađarskoj) a sad, da li će ostaviti i ENC antene ili samo zatražiti od vlasnika ENCa da dostave tablice kako bi samo nastavio koristiti uslugu preko istog računa, to se ne zna, vjerojatno niti oni ne znaju. To je ogroman posao, velika količina opreme i neće biti trivijalno, pogotovo sad dok baš i nema tog hardvera za kupiti. Sama montaža je pothvat za sebe, koliko imamo naplatnih postaja u HACovoj nadležnosti?

Nuclear_Phoenix ned 29.5.2022 14:04
domac5 kaže...

Ima ko da je skinuo okvir od tablice i zaljepio tablicu dvostranom trakom? Gledam ovako nesto uzet s alija al ne znam kako bi drzalo nakon nekog vremena, poslije pranja, kise, zime..

Smeta mi sto mi je tablica na gepeku i kad zatvaram udara mi metalni okvir po gepeku a i sama tablica unutar okvira ima lufta i to je katastrofa za cut svaki put

Okani se tih aliexpress gluposti, koliko uštediš na traki toliko ćeš platiti kad izgubiš tablicu ;)

 

Samo 3M trake. Ako drži ogledalo od kilu-dvije u kupaoni (toplina, vlaga, promjene temperature...), onda drži i tablice. Zalijepi i povremeno provjeri da li se drži. Samo dobro, dobro očisti obje površine (branik i tablicu).

kicmabrajker ned 29.5.2022 14:27
Tincha kaže...
Nakon godina pazenja i mazenja, neki dan nisam stigao reagirati i auto mi je sj*bala tuca (Vž). Prednja hauba i krov su dobili i to dosta. Molio bih preporuku servisa/limara koji se bavi popravcima bez lakiranja (Vž-Zg) i podijelite iskustvo ako imate. Naravno i info o cijeni je dobrodosao jer ne znam uopce kak se krecu cijene..

 pa u VŽ-u u ulici braće Radića nakon petrola imas Galića koji se bavi time, i kolko sam ja upućen stvarno vrhunski odradi posao....