Audio i video alati

[TUT] Open Broadcaster Software

Silwncer pon 29.6.2015 12:33

OBS (skraćeno od Open Broadcaster Software) je open source program čija svrha je snimanje ekrana, gameplaya pa čak i streamanje na Twitch. Za one koji ne znaju šta je Twitch to je web stranica gdje uživo možete gledati streamanja drugih gamera potpuno besplatno. Ja trenutno pratim GoodTimesWithScar (Minecraft). Uglavnom, program je dostupan za sve i podržava Windows (Beta), Mac OSX i Linux. Softver jeste malo zbunjujući za početnike jer treba dodati izvor snimanja (snimanje igre,vašeg ekrana ili web camere). Da biste streamali na Twitch potreban vam je key - više o tome možete naći ovdje . Program zahtijeva DirectX da bi radio, tako da ga morate imati ako želite koristiti ovaj program. Program se može preuzeti s linka dolje:

 

https://obsproject.com/

 

Ja bih vam prvo savjetovao da malo podesite program ako mislite snimati ekran/gameplay. Ove postavke se ne preporučuju za streamanje, morate koristiti druge !

 

Meni je prema zadanom postavio hrvatski jezik no ja sam odabrao engleski tako da mi je lakše za podesiti i koristiti program uopće . Postavke otvarate kao na slici dolje :

 

 

 

Podesite si postavke ovako :

 

Encoding
Use CBR: Disabled
Quality Balance: 10
Bitrate: 1000
Use custom buffer size: Enabled
Buffer size: 0

Advanced Options
Use custom x264 parameters: Enabled
Custom x264 parameters: crf=X

 

*Umjesto X stavite si neki broj , mala vrijednost daje veći kvalitet ali i veću potrošnju CPU , tako da je preporučena vrijednost od 15-20. Ja koristim 20 i radi sve super.

 

Postavke za streamanje na Twitch :

 

Keep all twitch requirements like x.264, all cbr checked.

Get good stream with bit rate of 2000-3500

Filter bilnear

Class normal

700ms buffer

Cpu preset MEDIUM

keyframe 1 not 2

 

 

Dodavanje izvora za snimanje

 

Da biste snimali ono što želite potreban vam je izvor tj. šta ćete snimati recimo web kameru, igru itd. Izvor se dodaje kao na slici ispod :

 

 

 

 

Ja već imam dva profila koje vi nećete imati , tako da si ih morate dodati ako želite zasebno .

 

Kod dodavanja izvora imate nekoliko opcija a to su :

 

-Window Capture omogućava snimanje unutar jednog prozora što je korisno kada snimate npr. Minecraft ili neku browser baziranu igru ili nešto treće ;

-Monitor Capture snima cijeli ekran monitora;

-Image omogućava dodavanje slike u video;

-Image SlideShow omogućava dodavanje niz slika u video ;

-Text omogućava dodavanje teksta kao neku napomenu itd;

-Video Capture Device omogućava snimanje vaše web kamere ;

-Game Capture snima vaš gameplay .

 

Ako imate više izvora i ne želite neke koristiti samo skinete kvačicu i oni neće biti korišteni. Videi se nalaze u Videos mapi u flv formatu no vi možete postaviti u mp4 format kao na slici dolje :

 

 

 

 

Ako želite da resizate web kameru samo kliknete na nju i razvlačite je kako vama odgovara a da je premještate onda samo kliknete i držite .

 

Da biste dodali scenu imate "Add Scene" u kontekstu scenes .

 

Dodavanje hotkeyeva

 

Ako želite da si dodate hotkeyeve tokom gameplaya/snimanja ekrana/streamanja, onda si postavite ovako kao i ja :

 

 

OBS nema opciju pauziranja, no predložio sam to da bude ugrađeno u program na njihovom forumu.

 

Kada počnete snimati vaš glavni prozor će izgledati ovako :

 

 

 

 

 

NAPOMENA: Ako vam je veličina datoteke velika ali sumnjam jer ako ste postavili da je mp4 onda ne bi smjelo biti problema jer OBS ne podržava AVI, možete koristiti Handbrake da postavite još manju veličinu tj. da kompresujete taj video .

 

Kome bude štekalo tokom snimanja savjetujem pogledati ovaj video (tako sam si i ja podesio ) :

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=4ngQ7BKmi-k

 

 

 

 

 

 

Eto to bi bilo to što se tiče osnovnih stvari oko OBS. Sva pitanja, sugestije, problemi itd. sve je dobrodošlo :)

 

 

Silwncer uto 30.6.2015 10:18
Friday kaže...

Koliko opterećuje sustav u slučaju snimanja neke zahtjevnije igre?

 Ovisno kako ga podesiš . Ako imaš i7 ili 1st gen procesor nimalo no ako imaš slabiji onda si možeš podesiti pod encoding profile main i speed na ultrafast.

Friday uto 30.6.2015 10:21
Silwncer kaže...
Friday kaže...

Koliko opterećuje sustav u slučaju snimanja neke zahtjevnije igre?

 Ovisno kako ga podesiš . Ako imaš i7 ili 1st gen procesor nimalo no ako imaš slabiji onda si možeš podesiti pod encoding profile main i speed na ultrafast.

 

Ajde onda nešto snimi pa stavi na YT da vidimo. Obavezno daj i grafove opterećenja procesora. Ajde, sad nema odustajanja...

Silwncer uto 30.6.2015 10:23

Sada doručkujem pa ću staviti video popodne ;)

 

@Keops odvrti speedtest i koliki ti je upload stavi tu vrijednost pod live stream. Kome bude trzalo smanjite rezoluciju pod video postavkama unutar programa.

Friday uto 30.6.2015 10:28
Silwncer kaže...

Sada doručkujem pa ću staviti video popodne ;)

 

@Keops odvrti speedtest i koliki ti je upload stavi tu vrijednost pod live stream. Kome bude trzalo smanjite rezoluciju pod video postavkama unutar programa.

 

Ako zauzme sav upload sa streamom onda mu neće raditi igra kako spada! Treba ostati nešto za ostale procese...

Friday uto 30.6.2015 11:15
Silwncer kaže...

Friday ti misliš snimak igre ili desktopa ? Opterećenje je isto kod oba tako da ti mogu pokazati na desktopu koliko opterećuje ram i cpu tokom snimanja.

 

Ma jebeš desktop - bitno je koliko FPS-a skine igri!

Cromaki uto 30.6.2015 13:29
Friday kaže...

 

Ma jebeš desktop - bitno je koliko FPS-a skine igri!

 Uzme podosta ako imaš dual/triple cpu. Neznam kakvo je stanje na quad core procesorima ali moj FX8320 bez problema prožvače igru i encoding.

 

Ja sa svojom konfiguracijom mogu streamati BF4 720p @ 60 FPS bez problema ali moram malo smanjiti postavke u igri ako koristim CPU za encoding. Ili igrati normalno sve na najvećim postavkama ali koristiti GPU za encoding (Nvidia only) bez ikakvog performance impacta.

 

 

Friday uto 30.6.2015 13:38
Cromaki kaže...
Friday kaže...

 

Ma jebeš desktop - bitno je koliko FPS-a skine igri!

 Uzme podosta ako imaš dual/triple cpu. Neznam kakvo je stanje na quad core procesorima ali moj FX8320 bez problema prožvače igru i encoding.

 

Ja sa svojom konfiguracijom mogu streamati BF4 720p @ 60 FPS bez problema ali moram malo smanjiti postavke u igri ako koristim CPU za encoding. Ili igrati normalno sve na najvećim postavkama ali koristiti GPU za encoding (Nvidia only) bez ikakvog performance impacta.

 

 

 

Performance impact uvijek postoji, to je sigurno kao smrt!

Perki uto 30.6.2015 13:52
Cromaki kaže...

Koliko vidim Radeon - ne podržava (barem ne još ?)

Nisam siguran imaju li njihove kartice ugrađen takav neki encoder kao što ima i Nvidia.

Ima i Amd encoder, stvar se zove AMD VCE, ugrađen je u sve (ili pak samo) GCN kartice. OBS ima posebnu granu za to, doduše ne znam u kakvom je stanju :

 

OBS+VCE

 

 

 

Edit :

 

Čisto usput, onaj AMD Evolved i Bandicam potržavaju VCE nativno, za ostale programe, a koji podržavaju odabir codeca, tu je :

 

OpencodeVfW

Silwncer uto 30.6.2015 14:23
Cromaki kaže...

Ako budeš imao GTX 780 onda da.

 

Također bitno je i da imaš dobar ostatak konfiguracije da gura igru na 60+ fps ukoliko želiš snimati u 60 fps naravno.

 Ok. Trenutno ću kupiti 2GB kantu na kojoj ću vrtiti Ubuntu Mate sad zasad jer nemam puno novca za dijelove :) Matična je LGA775 hoće li ona moći koristiti GTX780 ? Procesor ne znam koji je baš najjači od 775 serije ali vidjeću. Mislio sam također da izmijenim matičnu (1155) ali nemam puno novca jer bi onda morao kupovati i CPU i RAM odmah.

Friday uto 30.6.2015 15:54
Silwncer kaže...
Cromaki kaže...

Ako budeš imao GTX 780 onda da.

 

Također bitno je i da imaš dobar ostatak konfiguracije da gura igru na 60+ fps ukoliko želiš snimati u 60 fps naravno.

 Ok. Trenutno ću kupiti 2GB kantu na kojoj ću vrtiti Ubuntu Mate sad zasad jer nemam puno novca za dijelove :) Matična je LGA775 hoće li ona moći koristiti GTX780 ? Procesor ne znam koji je baš najjači od 775 serije ali vidjeću. Mislio sam također da izmijenim matičnu (1155) ali nemam puno novca jer bi onda morao kupovati i CPU i RAM odmah.

 

GTX 780 na 775 konfiguraciju je kao da na fiću staviš 22'' kotače...

Silwncer uto 30.6.2015 16:01

Damn Mislim stavljati možda Core Quad (775) i GTX 780 ali izgleda da neće moći :/ Onda ću morati kupiti novu matičnu (1155), 8GB RAM i Pentium G2030 . Aj da sad ne idem u offtopic pitaću to u predviđenoj temi za to.