Windows

Windows 11 - problemi

Valentin17 sri 30.6.2021 05:25

Vidim da je dosta ljudi na svoja računala instaliralo i koristi Windows 11 kao primarni OS, pa evo teme ako se upadne u neke probleme,

možete navesti ukoliko ste primjetili neke "bugove" npr., pa budemo zajedno probali pomoći jedni drugima.

Valentin17 sri 30.6.2021 05:28

Evo prve opaske, primjetio sam do se nekada zna zblesirati kod minimiziranja prozora, ono spustim ga na taskbar i više neće da se vrati natrag, klikam ali ne događa se ništa,

onda proradi samo od sebe odjednom.

frenky119 sri 6.10.2021 13:09

Pa dobro. Ja nisam izveo čiste instalacije sa Windows 11 iso, več sam nadogradio windows 10 na Windows 11 sa Installation Asistent. Pojavio se Windows 11 setup sa opozorenjem, da CPU (i7 5820k) nije podržan. To sam zatvorio i posle jedne minute se pojavio još jednom setup, sa opozorenjem, da mogu instalirati win 11, samo da možda neče biti updete-a.  I probno sam instalirao Windows 11. Update-i su radili.

ivozadro sri 6.10.2021 13:53

Pozdrav, pretražujem već na netu 2 dana i nije mi jasno molio bih pomoć.

Znači imam matičnu Asus H97-PRO GAMER i procesor Intel i7-4790

 

U User manualu od matične piše da ima TPM connector: , a u biosima nisam vidio s time da nisam baš istraživao puno po biosu. Zanima me da li mogu ugraditi TPM 2.0 modul na matićnu i da li bi onda mogao "službeno" instalirati win 11(dobivati update-e)?

frenky119 sri 6.10.2021 14:51

Sam imam MSI x99a SLI Krait Edition platu sa I7 5820 CPU. Nabavio sam MSI TPM MODUL 2 i sada možem instalirati win 11 sa opozorenjem, da možda neču u budučnosti dobivati upgrade. Slično je kod vas. Morali bi nabaviti tpm modul (ili instalirati sa modificiranim iso). Mislim da je za vašu platu TPM 2, samo bolje bi bilo, da pitate na ASUS podršku. Ti moduli se mogu još kupiti na EBAY DE. Sam ču za sada ostati kod WIN 10, da se vidi, kako če biti sa podrškom. Pa i Win 11 nije za sada ništa bolji od Win 10.

Kod mene se stavljeni TPM nije prikazao u BIOSU. Odradio sam reset BIOSA i evo ga.

rambox sri 6.10.2021 22:01

Nažalost očekivano, ali eto smotani Mikrošuft i AMD znaju za taj problem i određena zakrpa ili update za Windows 11 stiže uskoro.

 

Problem sa Ryzen L3 Cache latencijama zahvača sve podržane Ryzen procesore.

 

https://www.amd.com/en/support/kb/faq/pa-400

 

https://www.tomshardware.com/news/amd-windows-11-slows-cpus-up-to-15-patch-coming

 

U određenim aplikacijama primječen je pad performansi za 3-5%, a kod nekih igrica pad performansi može bit i 10-15%.

 

 

 

U praksi to zapravo i nije veliki problem.Bio bi veliki problem, kad bi prelazak na Windows 11 bio apsolutno obavezan ili ono bez W11 ne moš niti na zahod.

 

"Ne diraj ili ne mjenjaj ako nije pokvareno", dakle sa Ryzenima gurajte dalje Windows 10 i nema frke.Novi Windows 11 je prepakirani cirkus, a ovakvi problemi sa padom CPU performansi izgledaju kao šaka u nos.

 

Jedan primjer je dosta za sad, testirano na R5 3600.

 

https://youtu.be/KHUoVGzv6to

 

 

 

 

frenky119 čet 7.10.2021 13:29

Sa TPM modulom i vašim CPU bi nadogradnja išla bez problema. Vidim na Ebay, da su i Kinezi počeli proizvoditi TPM module (cca 12 EUR). Samo provjerite po shemi za vašu matičnu, da li so OK. Microsoft ima pravo, da eventualno ne pošalje neke update-e. Možda godišnje ili mjesečne nadogradnje, koje bi potom trebalo inštalirati ručno. Da vidimo, kako če biti kod drugih?