Windows

Windows 11 Insider preview, beta, developer

ihush uto 12.10.2021 11:29
zelenapaprika kaže...
ihush kaže...

 moguća nova win12..

 Da, zato u Win 11 piše da je verzija 10 (Run, CMD, ver). :-) Ni to nisu promijenili.

 

 

 -točno.. s druge strane, da su promjenili i dalje bi os ostao isti, jer to je samo broj-naziv-oznaka, ne stvarno promjena osa...

DukeOs uto 12.10.2021 12:02
Posmatrač kaže...
DukeOs kaže...

Bye insider , Welcome full release !

 I kod mene tako. Jel to znaci da imamo finalnu verziju?

 Yeep , nakon clean install-a .Sad komp prede. Insider release je za mene bio prelos.

Nikad vise..

zelenapaprika uto 12.10.2021 13:15
ihush kaže...
zelenapaprika kaže...
ihush kaže...

 moguća nova win12..

 Da, zato u Win 11 piše da je verzija 10 (Run, CMD, ver). :-) Ni to nisu promijenili.

 

 

 -točno.. s druge strane, da su promjenili i dalje bi os ostao isti, jer to je samo broj-naziv-oznaka, ne stvarno promjena osa...

 Kao i Office. Koristio sam Office 2016. u koje je uz poruke Outlooka stajalo Office 16.0, a sada koristim Office 365 u kojem piše to isto. Ne znam što će pisati uz Office 2021.

 

Ako to nije stvarna promjena OS-a, onda se niti ne isplati instalirati. Isprobavam ga zadnjih par dana i osim činjenice da izgleda malo drugačije, nisam vidio nikakve izravne koristi, za mene, malog korisnika. Štoviše, živcira me taskbar kojeg više nije moguće unlockati i rastegnuti da ikonice budu u 2 reda. Imam podosta aplikacija, što sitnih, što krupnih koje koristim dnevno i dobro mi dođe da mi je sve pred nosom, a ne negdje u nekom meniju. K tome Win 11 nije dovršen OS. On je izgledom prilagođena verzija Win 10 nekom novom vremenu.

Posmatrač uto 12.10.2021 14:22
DukeOs kaže...
Posmatrač kaže...
DukeOs kaže...

Bye insider , Welcome full release !

 I kod mene tako. Jel to znaci da imamo finalnu verziju?

 Yeep , nakon clean install-a .Sad komp prede. Insider release je za mene bio prelos.

Nikad vise..

 Ja nisam radio clean install...

Insajder verzija i radi odlicno.....Nisam primijetio nikakve bugove....

Envy sri 13.10.2021 16:45
Korny1603987 kaže...

Kako će se dev program dalje nadograđivati? Redovni updejt svaki mjesec ili mirno do ožujka-travnja ?

Znao sam doboijati 2 BUilda dnevno, tjedno možda max 7 puta... tako da to ide redovno testiranje, što god da smisle ubace u DEV a ti testiraš.

Ili uzmi DEV ako si već u Insider Programu ili pređi na Final, nešto tu srednju (prijašnji Slow Ring) ne preferiram. ;-) 

Envy sri 13.10.2021 16:49
zelenapaprika kaže...
ihush kaže...
zelenapaprika kaže...
ihush kaže...

 moguća nova win12..

 Da, zato u Win 11 piše da je verzija 10 (Run, CMD, ver). :-) Ni to nisu promijenili.

 

 

 -točno.. s druge strane, da su promjenili i dalje bi os ostao isti, jer to je samo broj-naziv-oznaka, ne stvarno promjena osa...

 Kao i Office. Koristio sam Office 2016. u koje je uz poruke Outlooka stajalo Office 16.0, a sada koristim Office 365 u kojem piše to isto. Ne znam što će pisati uz Office 2021.

 

Ako to nije stvarna promjena OS-a, onda se niti ne isplati instalirati. Isprobavam ga zadnjih par dana i osim činjenice da izgleda malo drugačije, nisam vidio nikakve izravne koristi, za mene, malog korisnika. Štoviše, živcira me taskbar kojeg više nije moguće unlockati i rastegnuti da ikonice budu u 2 reda. Imam podosta aplikacija, što sitnih, što krupnih koje koristim dnevno i dobro mi dođe da mi je sve pred nosom, a ne negdje u nekom meniju. K tome Win 11 nije dovršen OS. On je izgledom prilagođena verzija Win 10 nekom novom vremenu.

Office 365 je pretplata ali ima trik kada platiš jednom da ti non-stop produžuju.

Office 2019/2021 je Offline verzija zadnje verzije Offica 365 s tim da možeš kroz Updateove dobiti nešto što ima 365 a možda i ne dobiješ. U 365 verziji svako poboljašnje ide kroz novi update (ili neku izmiškoljitnu čega se dosjete).

Što se tiće Windowsa što je i tema ovdje, i Win XP prvi je bio Final ali bez SP1 (ako se tko sjeća) bio je kanta od OS-a, kao ME, i 98 bez SE verzije.. tako da ti Final verzija Windowsa ništa ne znači, jer ako ti sve radi u DEV ili Beti, zašto ne ostati pri tome... jer uvijek vidiš u kojem smijeru MS ide.

Uređivano: Tipfeleri

zelenapaprika sri 13.10.2021 18:33
Envy kaže...

Office 365 je pretplata ali ima trik kada platiš jednom da ti non-stop produžuju.

Office 2019/2021 je Offline verzija zadnje verzije Offica 365 s tim da možeš kroz Updateove dobiti nešto što ima 365 a možda i ne dobiješ. U 365 verziji svako poboljašnje ide kroz novi update (ili neku izmiškoljitnu čega se dosjete).

Što se tiće Windowsa što je i tema ovdje, i Win XP prvi je bio Final ali bez SP1 (ako se tko sjeća) bio je kanta od OS-a, kao ME, i 98 bez SE verzije.. tako da ti Final verzija Windowsa ništa ne znači, jer ako ti sve radi u DEV ili Beti, zašto ne ostati pri tome... jer uvijek vidiš u kojem smijeru MS ide.

Uređivano: Tipfeleri

 Ne znam zašto ti to meni pišeš, kao da ja to ne znam. :-)

 

Kažeš, 2019. i 2021. su offline verzije, pa neki ovih dan pitaju kako doći do 2021. jer im 2019. odjednom više nije dobar. A realno im ne treba ništa novoga još od Officea 2007 koji je uveo docx format. Jer da im treba nešto novo, onda bi uzeli Office 365 koji se nadopunjuje par puta mjesečno.

 

Office je spomenut kao primjer verzije softvera koja se nije promijenila u više godina (npr. u nekoliko verzija već piše Outlook 16). Kao što u Win 11 i dalje piše verzija 10.0.

 

Ovo s DEV ili Beta je nevjerojatan savjet.  Daj odi u neku firmu, pa im preporuči da koriste DEV i Betu za svakodnevni rad.

 

Ljudi RADE i softver je ALAT, koji mora biti pouzdan i nikome nije do prtljanja više puta mjesečno s novim buildovima jer posao mora biti obavljen i naplaćen.

ihush sri 13.10.2021 19:36

.. jer 'nisi pazio'.. tj ms gdje god može gura online a korisnik treba paziti, odbiti itd. tj (trebalo bi biti) stvar izbora a ms napravi svašta, kao što radi isto-slično s ažuriranjem i željom da juzer zamjeni local-acc s online što ponavlja recimo mjesečno i češće.

Posmatrač sri 13.10.2021 21:56
Envy kaže...
....

Office 365 je pretplata ali ima trik kada platiš jednom da ti non-stop produžuju.

Office 2019/2021 je Offline verzija zadnje verzije Offica 365 s tim da možeš kroz Updateove dobiti nešto što ima 365 a možda i ne dobiješ. U 365 verziji svako poboljašnje ide kroz novi update (ili neku izmiškoljitnu čega se dosjete).

Što se tiće Windowsa što je i tema ovdje, i Win XP prvi je bio Final ali bez SP1 (ako se tko sjeća) bio je kanta od OS-a, kao ME, i 98 bez SE verzije.. tako da ti Final verzija Windowsa ništa ne znači, jer ako ti sve radi u DEV ili Beti, zašto ne ostati pri tome... jer uvijek vidiš u kojem smijeru MS ide.

Uređivano: Tipfeleri

 Koji trik?

zelenapaprika čet 14.10.2021 14:47
Posmatrač kaže...
Envy kaže...
....

Office 365 je pretplata ali ima trik kada platiš jednom da ti non-stop produžuju.

Office 2019/2021 je Offline verzija zadnje verzije Offica 365 s tim da možeš kroz Updateove dobiti nešto što ima 365 a možda i ne dobiješ. U 365 verziji svako poboljašnje ide kroz novi update (ili neku izmiškoljitnu čega se dosjete).

Što se tiće Windowsa što je i tema ovdje, i Win XP prvi je bio Final ali bez SP1 (ako se tko sjeća) bio je kanta od OS-a, kao ME, i 98 bez SE verzije.. tako da ti Final verzija Windowsa ništa ne znači, jer ako ti sve radi u DEV ili Beti, zašto ne ostati pri tome... jer uvijek vidiš u kojem smijeru MS ide.

Uređivano: Tipfeleri

 Koji trik?

 Vjerojatno one razne Web stranice koje prodaju accounte za Office 365 za 13-15 EUR-a. Riječ je nerijetko o nekim akademskim ustanovama po svijetu u kojima pojedini admini koriste svoj položaj / posao da bi zaradili neku pinku i preprodaju accounte ustanove u kojoj rade za siću. I kod njih ponekad piše da platiš jednom, a da se pretplata sama obnavlja, a de facto account ne ističe dok postoji licenca za ustanovu.

 

"This is a NEW account, there is no CD/DVD, physical copy, license key orserial code!"

 

"Q: Are these licenses legitimate?

A: Yes, the licenses are legitimate and authentic. The license is a business license which forms part of an academic license."

Envy čet 14.10.2021 17:33
Posmatrač kaže...
Envy kaže...
....

Office 365 je pretplata ali ima trik kada platiš jednom da ti non-stop produžuju.

Office 2019/2021 je Offline verzija zadnje verzije Offica 365 s tim da možeš kroz Updateove dobiti nešto što ima 365 a možda i ne dobiješ. U 365 verziji svako poboljašnje ide kroz novi update (ili neku izmiškoljitnu čega se dosjete).

Što se tiće Windowsa što je i tema ovdje, i Win XP prvi je bio Final ali bez SP1 (ako se tko sjeća) bio je kanta od OS-a, kao ME, i 98 bez SE verzije.. tako da ti Final verzija Windowsa ništa ne znači, jer ako ti sve radi u DEV ili Beti, zašto ne ostati pri tome... jer uvijek vidiš u kojem smijeru MS ide.

Uređivano: Tipfeleri

 Koji trik?

Vrlo jednostavno. Platiš prvi mjesec a ostalo samo dobijaš upozorenje da će ti Office 365 biti ukinut do tog-i-tog datuma. Kako instaliraš novi DEV verziju taj datum se vječno pomjera koa i DEV koju instlaliraš. Ukratko da ti se pomjera datum u Office 365 trebaš instalirati novije DEV verzije. (ne moraš svaku). 

Nije to tajna nikakva.

zelenapaprika kaže...
Envy kaže...
* * *

 Koji trik?

* * *

Nije, opisao sam ga gore. Evo ja imam 365 koja je de facto 2021+ Office.

zelenapaprika čet 14.10.2021 19:05
Envy kaže...
Posmatrač kaže...
Envy kaže...
....

Office 365 je pretplata ali ima trik kada platiš jednom da ti non-stop produžuju.

Office 2019/2021 je Offline verzija zadnje verzije Offica 365 s tim da možeš kroz Updateove dobiti nešto što ima 365 a možda i ne dobiješ. U 365 verziji svako poboljašnje ide kroz novi update (ili neku izmiškoljitnu čega se dosjete).

Što se tiće Windowsa što je i tema ovdje, i Win XP prvi je bio Final ali bez SP1 (ako se tko sjeća) bio je kanta od OS-a, kao ME, i 98 bez SE verzije.. tako da ti Final verzija Windowsa ništa ne znači, jer ako ti sve radi u DEV ili Beti, zašto ne ostati pri tome... jer uvijek vidiš u kojem smijeru MS ide.

Uređivano: Tipfeleri

 Koji trik?

Vrlo jednostavno. Platiš prvi mjesec a ostalo samo dobijaš upozorenje da će ti Office 365 biti ukinut do tog-i-tog datuma. Kako instaliraš novi DEV verziju taj datum se vječno pomjera koa i DEV koju instlaliraš. Ukratko da ti se pomjera datum u Office 365 trebaš instalirati novije DEV verzije. (ne moraš svaku). 

Nije to tajna nikakva.

zelenapaprika kaže...
Envy kaže...
* * *

 Koji trik?

* * *

Nije, opisao sam ga gore. Evo ja imam 365 koja je de facto 2021+ Office.

 Svašta. Takvo kemijanje i ovisnost o DEV verzijama nisam vidio nikada u životu.

 

Usput, evo nadogradnje za Office 365 po drugi put ovoga tjedna. S builda 14430.20298 na 14430.20306.


A da otvorimo temu Office 365? EDIT: Već postoji, samo tamo nitko ne piše.

Bilal pet 22.10.2021 09:24
Valentin17 kaže...
Jack Sparrow kaže...

Nisam pročitao nigdje vijest o tome, ako naletim na tu informaciju, napišem ovdje.

ps. ekipa na DEV kanalu počinje sa testiranjem Android aplikacija, napokon.

 Nije na DEV nego na Beti. A mislim da se može i na stabilnom buildu, nekim drugim putevima...

Već se može sideload. Oficijelnim putem se instalira Amazon Store sa nekih 50-ak aplikacija. A sideloadom, možeš instalirati puni Amazon Store, ili aplikacije iz drugih izvora. Tako se može zaobići i uslov da ti je PC na US regionu, kojeg zahtjeva oficijelna metoda.

Valentin17 pet 22.10.2021 10:20
Bilal kaže...

 Nije na DEV nego na Beti. A mislim da se može i na stabilnom buildu, nekim drugim putevima...

Nekim drugim putevima možeš i na DEV kanalu.

ps. isprika svima na krivoj informaciji, čovjek bi pomislio da DEV kanal prvi testira nove mogućnosti.

Envy ned 7.11.2021 13:02

Ima li netko link na DEV verziju 22494. WIndows mi izbacuje na 22483? Googlam ali nešto me neće.

Uređivano: čitav Internet postao C/P nakon 10-tak stranica a na službenim stranicama mogu skinuti samo 22483.

Envy uto 16.11.2021 16:25

Prijavljujem u novom DEV-u sledeća dva problema:

1. BSoD kada se računalo pali iz Sleepa. Prije je to bilo final fatasy, ode računar u Sleep i gasi se i napojna čak, a računalo se pali - instant. Sada ne idem više u Sleep, nego na Shut Down.
2. LED-ice na tipkovnici ne rade.

Ostajem na DEV-u jer kao što rekoh ne idem više u Slepp, a LED-ice mi ne smetaju što ne gore na tipkovnici.

Envy uto 16.11.2021 16:28
Korny1603987 kaže...

Meni je već pun kufer novih verzija. Odgađam nadogradnje svako malo. Sada samo čekam da se DEV opet spoji sa BETA linijom da se mogu maknuti. Sigurno će se to dogoditi prije idućega velikoga sezonskoga patcha.

Nisi ti pravi Insider korisnik kada smo znali tjedno dobivati između 4 i 8 Buildova.
 

Valentin17 kaže...

* * *

Ne bih rekao, ali budemo vidjeli.

Trenutni (zadnji DEV build) mi kaže da mi isti ističe tek otprilike sledeće godine u ovo doba (ili točnije 2 mjeseca ranije tj. 15.9.2022.). Nekako zaključujem da, će sve manje i manje DEV verzija biti. 

Envy uto 16.11.2021 18:33

Evo i mene sa novim 22449.1010 DEV Buildom. Ne da mi se sada provjravati Sleep mod, ali da i dalje LED-ice od tipkovnice ne rade - ne rade.

Inače sam primjetio sledeće. Jako bitno (meni):
Prilikom instalicje novih DEV Windowsa Edge mi daje reklame preko Youtubea, ali to valjda ide samo dok ne restartujem PC (a i to mi se sada ne da), jer vidim da uBlock Origigin blokira >2k reklama.

Toliko od mene za 22449.

Korny1603987 sri 17.11.2021 18:31

Nisu niti meni radile. Iskreno ja sam već odustao od dev verzije i prošli vikend kupio ključ od originalnih windowsa 11, formatirao C disk, instalirao i sada sam legalan po pitanju windowsa prvi puta u 25+ godina što koristim računala.

Envy pet 20.5.2022 02:03

Instaliran Windows Insider DEV Build: 25120, dakle daleko od prijašnjeg 22598.1, za beta juzere je na raspolaganju je 226xx ali sam ga preskočio.

Instalacija prošla bez ikakvih problema na testiranom Xeonu 15 godina starom.
Što je potrebno za instalaciju istoga za ovako nepodtdržanom uređaju jeste appraiserres.dll iz nekog starog (2019.g.) Windowsa 10 zamjeniti u Source direktoriju. ISO datoteku nije potrebno mountati (jer ona ne možete ništa raditi niti mijenjati u njoj ako istu mountate jer se ponaša kao pravi DVD ubačen u PC) nego samo raspakovati kao običnu .zip (u ovom slučajku .ISO) datoteku i pokrenuti setup.exe. U ovom slučaju donekle ćete moći raditi sa svojim PC-em dok isto ne doživi prvi restart.

Setup.exe pokrenut je sa drugog HDD diska.

+ Nema onog zloglasnoh 1 hour loopa prilikom dizanja OS-a, na starijim računarima to je preko 5 sati dizanja OS-a. Taj problem je riješen.

+ Nema trzanja u Youtubeu čak i na predhistorijskom Quadrovokom čaj ni prilikom 4K@60 FPS
+ Zloglasni proces "sistem prekinut sa radom" (zaboravio sam kako se zove na engleskom) samo na kratko cca-- par minuta je radio i onda se jednostavno ugasio.
+ Search radi jako dobro.

+ Svi programi, addonsi i ostale budalaštine su tu na mjestu.
+ Neki moj osječaj: Prozori se daleko (čitaj: instant) pokreću mada je primjetna neka u tom milisekundi vildjivom svemiru neka animacia.
+ Upravitelj uređaja (ne znam zašto mi pola OS-a ili skoro cijeli priča na HR) mi je sve prepoznao čak i računar kao Lenovo XYZG (primjer).
+ Generic Bus nema onog ludog upitnika.

- Vodeni žig se pojavljuje kao Evalution Copy iako za Isti Win 11 imam orginalnu kopiju.. rješava se sa sitnim programčićem zvanim UWD (Universal Woter Mark - valjda). U sistemu mi kaži da je Windows aktiviran.

? Ne znam za vodeni žig: "tvoj sistem nije kompatibilan sa novim Windowsima (zaboravio sam kako je pisalo na engleskom)" jer sam to riješio davnih dana kroz neki registar ključ.

Da li večras ili sutra ubacit ću 30 godina star LPT port u PCI da vidim da li će isto toliko star HP Laser prepoznati.

Ostale dojmove Editiram.

l.p. svima: