Windows

Windows 10 - problemi

ihush sri 29.6.2022 20:04
Valentin17 kaže...
čmrljo kaže...

Disk izvaditi, spojiti na drugi PC te spasiti podatke, vratiti izvađeni disk natrag i odraditi svježu instalaciju Win 10.

 -zašto? tj po čemu to zaključuješ? opis problema-mreža-wlan.. driver? tj juzer ne navodi ne bilo što drugo ne radi, a recimo da je ovo moguća posljedica mixanih drivera.. i da je tad 99% dovoljno (re)instalirati odgovarajući wlan driver, možda ispraviti user-pass za mrežu i sl. .. tj ne vidim opis kao problem računala, osa, windowsa.. prije kao nešto treće a tad ni clean to ne mijenja tj ako je mrežni driver tad je driver, ako je pass tad je pass.. i clean s tim nema veze mada će kao posljedicu imati i instalaciju možda ispravnog drivera i ispravnog passa pa će tad recimo raditi.. itd itd..

-no, vruće je i moguće da nešto preskačem.. no nisam vidio u opisu problema nešto za takav odgovor dok se zbog verzija i certificiranja driveri lako zbrljave i dobiješ frankenštajn mix koji bi čak mogao raditi jer je u osnovi isti driver no zbog verzije neće itd.

kemal_r sub 30.7.2022 08:49

Pozdrav ekipa,

 

treba mi mala pomoć - kada želim da instaliram Windows 10 (trenutno Win 7), kreiram bootabilni USB sa RUFUS, pokrenem i instalacija krene i stane na prvom prozoru (slika u prilogu)... 

 

Tako mi se dešava sa svim pokušanim verzijama desetke, ili preko USB ili preko DVD... probao sam da zamijenim RUFUS, napravio bootable USB sa drugim alatom, ali uvijek se isto dešava... 

 

Očito je nešto do laptopa - Lenovo G50-30. 

 

Negdje nešto koči?? 

ihush sub 30.7.2022 11:18

-ovisi kako je računalo podešeno (bios), u kojem modu boota, uefi-gpt-ostalo ili stari bios mod mbr particijska shema itd. .. ovisno o tome mora biti i kompatibilan boot medij da bi mogao pristupiti disku.

-pošto je u pitanju laptop i generacija oko desetak godina može biti staro-novo ili oboje (tad koristiš cms-quickboot Ftipke za boot i izbor boot moda-medija, f8-f12..)

-možda je sve ok.. ali zbog sporosti (stari-slabi cpu i spori hdd za današnje kriterije) trebaš jednostavno čekati ponekad i do 30min.. normalno ide u par sekundi dalje.

-bježi od piratedišn installera.. čist-original možeš skinuti za par minuta s ms-stranica, možeš rufusom napraviti stikić (pogledaj opcije koje nudi.. gpt-mbr) ili mctoolom (koji radi 'superfloppy' bootaj cms).

-ovisno što bios podržava i što se želi, za promjenu moda rada diska mbr-gpt treba diskpartom obrisati sve -clean.. tad se inicijalirzira u novom modu kako je bootan stikić, ako ne vidiš disk briši cleanom, ili trebaš driver (manje vjerojatno).

-naravno, da bi računalo radilo, sve mora biti ispravno, podešeno (odgovarajuće ili prema potrebi) -sukladno-kompatibilno (dio s uefijem, prije nije postojalo pa nije bilo tog problema..), sve + i sam software-installer i boot medij.

-cd-dvd.. skoro da se više ne koristi, može biti loša čitljivost.. slično, problem može biti i sa usb-stikićem, ponekad trebaš samo ponovo snimiti.. za boot je to jako osjetljivo pa i sam stikić i port na koji je spojen, usb-1.1-2.0 (stariji nemaju 3.0) .. a ako koristiš neki stari-pirat install dodatno problemi, jer pirati nisu dobroćudni pa dijele win đabe, stari install originala je skoro beskoristan, logičnije-bolje je napraviti novi-aktualan 2021-h2 (više nema proljetne verzije-polugodišta, samo jesenski), jer bi nakon installa i ažuriranja win to opet napravio tj gubljenje vremena kao dupli install-upgrade..

-ponekad je sve ok, ali je sporo.. cpu-ram-disk + usb 1.1-2.0-3-0.. i sam stikić koji može biti spor .. greške ili pregrijavanja i sl. jer staro nije novo, kvari se itd.

-razlika nije samo recimo cpu nego sve, sve se ubrzalo u desetak godina.. to je kao fićo-ferrari razlika može trajati 5min, može 15, .. ako je sve ispravno nastavit će, ako bilo što nije neće.. tako rade računala-calculatori, samo 100% ispravno može raditi a u to treba uključiti i postavke-kompatibilnost i sav soft, pirat-malware, staro-novo, driver... sve.

jopis ned 2.10.2022 11:38

Updejtam stari lap sa win 10 iz 2016e, 21h2 updejt prođe bez ikakvih problema, traži reboot, rebootam, no bootable disk device. U biosu, nema diska. U cmd-u ima, raw

Šta je najgore bio je podijeljen na 2 particije, na drugoj su svi podaci vlasnika, bili....

Spojim ga na komp, unformatted, basic mbr.

Nakon tisuću installa i updejta, haos, ničim izazvan.

Kak, zašt?

ihush ned 2.10.2022 11:59

-zato. .. jer je to 'fičer', npr update biosa promjeni neku opciju, defaulte i sl. npr uefi-gpt na legacy-mbru, sec.boot itd..

.. tj to je ''ok'' ili 'normalno', zaštita služi upravo tome što vidiš, tj ne vidiš.. (podatke). i to je fičer...

-ali, može biti i problem, kvar, zblentan čip u disku (ssd.. enkripcija, interno).

-ugl, ne vadi disk, ne spajaj na drugo računalo, ako je enkripcija-zaštita tad nećeš ništa dobrog napraviti, tj možeš obristati-formatirati i disk će biti ispravan, čudit ćeš se.. no to je tako i zamišljeno.

-ako nije kvar-crklo, ako je samo zaštita, postavke i sl., vrati disk u lap, provjeri postavke, zaključi što bi moglo biti promjenjeno-povezano, npr gpt-mbr.. ako nije jedno, probaš drugo.. i kad posložiš-podesiš odgovarajuće, .. upalit će normalno.

 

-zato treba izbjegavati, isključiti 'zaštite', jer stvore problem a koriste samo juzeru klase jamesbond koji ima tajne podatke.. do ms kao i ostali to gura-forsira, kao i tpm20 i secboot..

jopis ned 2.10.2022 14:01
Valentin17 kaže...
jopis kaže...

Kak, zašt?

Backup, backup, backup i onda kako bilo bilo kasnije. 

 Vratio sam sve minitool partition wizardom i recover partition opcijom unutar istog, ali i dalje me živcira kak može faking win updejt pojebat hdd do te mjere.

Valentin17 ned 2.10.2022 14:23
jopis kaže...

 Vratio sam sve minitool partition wizardom i recover partition opcijom unutar istog, ali i dalje me živcira kak može faking win updejt pojebat hdd do te mjere.

Ja osobno izbjegavam WU iako će mnogi reći da to nije dobro, a razlog je to što isto nemam dobra iskustva.

Drago mi je da si riješio.

Chico12 čet 27.10.2022 23:36

Zašto mrzim windowse, e zbog ovakvih stvari.
Pokrenuo sam mediacreationtool da skine win11. Win11 je skinut i kad je krenula instalacija desio se je neki error ( i ja sam kreten sto nisam skinuo win11 iso file, pokrenuo ga i prica zavrsena, nego hocu ja mct).
Uglavnom, mct mi je negdje pohranila win11 i regularno je uzeto 10gb sa ssd-a. Nigdje ne mogu naci esd folder da ga izbrisem, cak i kad ukljucim show hidden files. Da li neko ima kakvu ideju?

Cryogenic čet 27.10.2022 23:44
Chico12 kaže...
Zašto mrzim windowse, e zbog ovakvih stvari.
Pokrenuo sam mediacreationtool da skine win11. Win11 je skinut i kad je krenula instalacija desio se je neki error ( i ja sam kreten sto nisam skinuo win11 iso file, pokrenuo ga i prica zavrsena, nego hocu ja mct).
Uglavnom, mct mi je negdje pohranila win11 i regularno je uzeto 10gb sa ssd-a. Nigdje ne mogu naci esd folder da ga izbrisem, cak i kad ukljucim show hidden files. Da li neko ima kakvu ideju?

 Foldersizes aplikacija.

BlackMoon pet 28.10.2022 00:40
Chico12 kaže...
Zašto mrzim windowse, e zbog ovakvih stvari.
Pokrenuo sam mediacreationtool da skine win11. Win11 je skinut i kad je krenula instalacija desio se je neki error ( i ja sam kreten sto nisam skinuo win11 iso file, pokrenuo ga i prica zavrsena, nego hocu ja mct).
Uglavnom, mct mi je negdje pohranila win11 i regularno je uzeto 10gb sa ssd-a. Nigdje ne mogu naci esd folder da ga izbrisem, cak i kad ukljucim show hidden files. Da li neko ima kakvu ideju?

 Čudno mi je kako nije u korijenskom C:\. Probaj tražilicom, upiši .esd...Koji vas vrag tjera koristiti taj čvoljavi MCT, kad je puno lakše i jednostavnije skinuti ili kreirati ISO, mountati ga i pokrenuti install???

Gnjavator pet 28.10.2022 13:53
Chico12 kaže...
Zašto mrzim windowse, e zbog ovakvih stvari.
Pokrenuo sam mediacreationtool da skine win11. Win11 je skinut i kad je krenula instalacija desio se je neki error ( i ja sam kreten sto nisam skinuo win11 iso file, pokrenuo ga i prica zavrsena, nego hocu ja mct).
Uglavnom, mct mi je negdje pohranila win11 i regularno je uzeto 10gb sa ssd-a. Nigdje ne mogu naci esd folder da ga izbrisem, cak i kad ukljucim show hidden files. Da li neko ima kakvu ideju?

 A disk CleanUp oliti čišćenje diska po hrvatski?

 

BTW, zašto koristiš Windowse ako ih toliko mrziš?

DrNasty sub 12.11.2022 09:27

Pozdrav,

Na startupu mi se otvara notepad sa nepoznatom debug porukom, nemam pojma zašto se otvara.

Ovako izgleda:

 Neposredno prije sam instalirao zadnji Windows feature update (W10 H2 nešto kako već).

Skenirao sam comp s malwarebyteasom i avirom, nema ništa.

Ima li neko ideju zbog čega se ovo otvara? Probao sam guglati ove faze, ništa pametniji nisam.

(vidim da se spominje Chrome dll, Chrome ne koristim ali sam ga instalirao zbog ovog, ali isti k)

mislioc sub 12.11.2022 09:35
DrNasty kaže...

Pozdrav,

Na startupu mi se otvara notepad sa nepoznatom debug porukom, nemam pojma zašto se otvara.

Ovako izgleda:

 Neposredno prije sam instalirao zadnji Windows feature update (W10 H2 nešto kako već).

Skenirao sam comp s malwarebyteasom i avirom, nema ništa.

Ima li neko ideju zbog čega se ovo otvara? Probao sam guglati ove faze, ništa pametniji nisam.

(vidim da se spominje Chrome dll, Chrome ne koristim ali sam ga instalirao zbog ovog, ali isti k)

 https://www.exefiles.com/en/dll/chrome-dll/

OnTime sub 26.11.2022 22:54

Imam problema sa taskbarom i ikonama, kad se izadje iz igre ili alt taba, nestanu ikone sa taskbara, odnosno budu prazne, ostanu samo kockice, isto mi se desavalo na win 11 sad i na win 10, mislim da je do intel drivera jer koristim intel igpu 770/i5 13600k, mada mi se čini da su problemi počeli nakon nedavnog update'a. Ono što pomaže je restart windows explorera, al to nije trajno rješenje jer se dešava par puta dnevno. Čudno u pm. Koristim dva monitora jedan na display portu drugi na hdmi, windows kao da nemre refreshat taskbar kako spada. 

 

EDIT: I na laptopu se izgubila jedna ikona, neće prikazat Operu gx ikonu, do nedavno sve radilo, ko da je sve dobilo aids i širi se , uglavnom, na glavnom kompu riješio problem,  izbrisao zadnja dva updejta i ne blesira se više taskbar. Sve se pravilno prikazuje prilikom prebaca u extended i single monitor, alt tab widnows/igre itd. Jebli ih apdejti. Stavio sam sliku dolje koji update zajebava, tak da ak neko bude imao slične probleme zna di je problem.

BlackMoon ned 27.11.2022 13:43

Meni to prije djeluje kao da je nešto u systemu zbrčkano. Ne vidim što bi gpu driver imao s ikonama. Ne znam šta bi ti savjetovao, šta si instalirao…
Pokušaj s one dvije jalove komande sfc /scannow ili s onom drugom DISM restore health (ne znam kako se upiše točno, jer mi nikad ništa nije popravila), ako ne ide vrati zadnji “zdravi” backup sustava, ako si bio pedantan i uredno ga radio..,

BlackMoon pon 28.11.2022 01:05

StartAllBack imam i ja, ali ga koristim samo da bi imao sve one prozore u dark modu na koje je Microsoft izgleda zaboravio. Izgled starog Control Panela u dark modu je zaista fensi. Ostale đinđe ne koristim, ali sam ih probao i nije bilo problema. Kad MS odlući dovršiti dark mode prikaz do kraja, ukloniti ću ga...

Valentin17 pon 28.11.2022 15:18

Ovo je ono što Ihush govori u drugoj temi. Jebga, baš tako ispada.

Razne kemije i onda čuđenje kako ne radi, ajde, ovaj je uspio skužiti do čega je bio problem. Ovako nešto je gotovo nemoguće dijagnosticirati jer čak i da pozoveš nekoga da uživo pogleda,

čak ni taj ne zna kakve su sve kemije tu rađene, to mi dođe kao da ja na poslu izvadim osigurač pa me udari struja svejedno, kad je netko prebrikao i normalno zaobišao osigurač.

ihush pon 28.11.2022 15:23
Valentin17 kaže...

Ovo je ono što Ihush govori u drugoj temi. Jebga, baš tako ispada.

 -sve su to 'iste teme'... :) juzer+alat.. uz mogućnost kao bonus dobiješ problem. Zaboravi se osnovno pravilo, što radi ne popravljaj, ne diraj, pogotovo ako o tome ne znaš ništa ili dovoljno + KISS .. itd itd a može se (skoro) sve, pitanje je samo resursa i posljedica, manje alata više znanja i sl.

Valentin17 pon 28.11.2022 15:27
ihush kaže...

 -sve su to 'iste teme'... :) juzer+alat.. uz mogućnost kao bonus dobiješ problem. Zaboravi se osnovno pravilo, što radi ne popravljaj, ne diraj, pogotovo ako o tome ne znaš ništa ili dovoljno + KISS .. itd itd a može se (skoro) sve, pitanje je samo resursa i posljedica, manje alata više znanja i sl.

Također nisam fan nikakvih velikih izmjena, update kao kućni korisnik imam ugašen kako sam već puno puta rekao i nemam nikakvih problema.

U životu se držim toga da ono čega nema, ne može mi nasmetati. Čim jednostavnije, meni bolje.

ihush pon 28.11.2022 19:08

update-update.. problem pravila i pravila.. :) po kissu ili ne diraj vs ono što ms traži a juzer ekšli nema izbor, tj ms win requirements uključuje i internet vezu + ažuriranja.. pa kao juzer pristaješ na to kao s eula-om.

-nema problema .. i to zato jer ne updateaš? to bi bila točna tvrdnja-zaključak da nasuprot ako updateaš imaš problem, no ako updateaš i dalje nemaš problem, što će reć nije to kauzalnost, nešto drugo-treće.. i time loš zaključak-logika, pri čemu i dalje vrijedi pravilo da ne treba popravljati ono što radi, no moderan os i appsi traže update, ako ništa drugo za pomak sata ljeto-zima, kalendar, antivirus itd.. dok igre mogu tražiti novi gpu-audio driver, mrežni protokol koji se recimo gasi itd itd. ... računalo samo za sebe ili spojeno online-internet, to je velika razlika u početnom kriteriju, zasebno može teoretski raditi vječno (dok se ne raspadne), online nemaš taj izbor tj ne određuješ ti nego druga strana, internet... npr želiš gledati tv preko antene, trebaš t2-hevc prijemnik.. nemaš? nema slike, mada i stari prijemnik može raditi još godinama, ista stvar (slična), tj tko što uvjetuje, tko što može birati ili tko se zavarava da ima izbor :))

ihush čet 8.12.2022 22:32

-bilo koji os.. ne napravi ništa sam nego ima ili nema driver u internoj-installer bazi, generički ili pravi.. ako nema da bi radilo mora se instalirati.

-da, automatika će normalno instalirati sve, ako može, ako postoji.. ako su ispunjeni preduvijeti kao internet-mreža.. ne može instalirati driver (povući s interneta) za mrežu ako mreža ne radi, kvaka22.. tj to je jedini driver kojeg ne može obaviti automatika jer je to uvjet da bi mreža radila, nema veze s osom tj na svima je isto a razlika je samo u tome koje drivere ima ili nema u installeru, nešto novo-najnovije pa još nije dodano ili nešto staro pa je odbačeno.

 

-ponovo, mrežni driver (svejedno lan-wlan) ne može riješiti automatika, može vga, audio, ostalo.. to je jedini driver u win koji već radi koji se mora dodati ručno.

-drugi driver je u installu, chipset-kontroler, tj da bi se os instalirao na disk-drive mora ga vidjeti za što mu treba driver i tad jednako moramo imati driver i dodati ga ako ga installer nema.

-sve istako može automatika updateom s interneta.. + moguć problem s npr amd paketom drivera i sl. (kad driver nije zaseban nego setup.exe sa svim za to računalo a to ovisi o supportu pa i certificiranju oema kod ms-a kao staro-novo-support..).