Windows

System disk je pun, kako dalje

bozoou sub 29.5.2021 18:25

Pozdrav,

 

system disk mi je došao do zasićenja, napunio se do kraja.
Inače ništa na taj disk ne stavljam...eventualno nekakve privremene filove.

I već dugo vremena sam na oko 10GB free space (od 128GB) i to mi funkcionira tako.

Kada je došao do kraja, očistio sam recycle Bin i oslobodio sam 3GB. To mi se činilo čak dovoljno, jer zaista nemam potrebu ništa tu kačiti.

No nakon par dana je opet full, a ništa pod milim nebom nisam dodavao...osim što bi ostalali otvoreni Chrome i Firefox. Probao sam obrisati cache memoriju tih browsera i nije oslobodilo nego samo 200MB.

Što mi je najelegantnije učiniti a da stvorim malo prostora?
Opcija je i da kupim novi veći disk, ali nikako mi se ne reinstalira računalo. :/

Jel mogu napraviti nekakav image tog diska i preseliti ga na novi veći SSD disk? Bili to radilo ili bi stvorilo neočekivane probleme? :/

 

Unaprijed hvala.

Alpa Chino sub 29.5.2021 18:35

Desni klik na C, svojstva, ciscenje diska, u prozoru koji se otvori dolje lijevo imas "pocisti sistemske datoteke". Odaberi sve i klikni "u redu".

 

Druga preporuka je da svakako kupis veci disk i OBA ostavis u racunalu. Znaci ovaj 128GB (SSD?) ostavis za windowse, a drugi veci kakav kod kupis postavis pod D prticiju i gore stavljas sve "privremene fajlove". To mozes sve uraditi, a da ne moras dirati windows particiju.

ihush sub 29.5.2021 19:23

diskcleanup..

- prije je zgodno ako želiš (brže+kvalitetnije) ručno pobrisati sadržaj tri temp foldera, userskog %temp%, win-temp i soft-downloada (oba u win folderu..), sadržaj, ne folder.. uđeš, selektiraš ctrl+a (sve) i obrišeš.

vjerojanto ćeš time osloboditi više gigabayta jer tu su updateovi..

+ s diskcleanerom ne žuri, čitaj-vidi button.. sys .. tad imaš i brisanje npr upgrade-wina.. koji sam obično zauzme recimo +20gb.. .. sve možeš brisati/označiti.

 

Čitatelj sub 29.5.2021 19:34

Stavi System Restore na 1-2%, smanji kantu na 1GB i to je to.

Ostatak sto mozes je Disk Cleanup te WICleanup za micanje nepotrebnih installera.

 

Nakon toga preselis Documents and Settings na neki drugi disk,

i ako tada jos nemas mjesta, onda provjeris sa WinDirStatom sto ti najvise zdere resurse.

ihush sub 29.5.2021 20:57
VladRi kaže...

pokreni CMD kao admin i upisi

 

powercfg -h off

 

osloboditi ces prostora koliko imas rama (ako se ne varam) - ali ces izgubiti hibernate opciju (sto inako nije nesto extra u doba SSDova) :)

 -varaš se.. jer w10 nije w7 manje ali može se (+ povezano s pagefileom što ne treba čačkati), tj to nije dio koji bi se ponašao tako da mu 'nestaje' mjesto.. tj to je stalni dio, tempovi su smeće koje se skuplja (beskorisno).

VladRi ned 30.5.2021 12:46
ihush kaže...
VladRi kaže...

pokreni CMD kao admin i upisi

 

powercfg -h off

 

osloboditi ces prostora koliko imas rama (ako se ne varam) - ali ces izgubiti hibernate opciju (sto inako nije nesto extra u doba SSDova) :)

 -varaš se.. jer w10 nije w7 manje ali može se (+ povezano s pagefileom što ne treba čačkati), tj to nije dio koji bi se ponašao tako da mu 'nestaje' mjesto.. tj to je stalni dio, tempovi su smeće koje se skuplja (beskorisno).

 

da... bas gledam 40ak% ... opet dobro ako ima 8GB to mu je 3.nes extra... opet dobro...

 

 

edit 1: E i da, disk cleanup - ako se ode desni klik pa run as admin - čisti neke dodatne datoteke što ne čisti kada se pokrene kao standard user (i tu se dobije dosta prostora)

edit 2: @ihush - jebiga... bio sam na win7 - tada je bilo dosta.... poslije win 7 sam presao na linux...

 

ihush ned 30.5.2021 14:55
VladRi kaže...
ihush kaže...
VladRi kaže...

pokreni CMD kao admin i upisi

 

powercfg -h off

 

osloboditi ces prostora koliko imas rama (ako se ne varam) - ali ces izgubiti hibernate opciju (sto inako nije nesto extra u doba SSDova) :)

 -varaš se.. jer w10 nije w7 manje ali može se (+ povezano s pagefileom što ne treba čačkati), tj to nije dio koji bi se ponašao tako da mu 'nestaje' mjesto.. tj to je stalni dio, tempovi su smeće koje se skuplja (beskorisno).

 

da... bas gledam 40ak% ... opet dobro ako ima 8GB to mu je 3.nes extra... opet dobro...

 

 

edit 1: E i da, disk cleanup - ako se ode desni klik pa run as admin - čisti neke dodatne datoteke što ne čisti kada se pokrene kao standard user (i tu se dobije dosta prostora)

edit 2: @ihush - jebiga... bio sam na win7 - tada je bilo dosta.... poslije win 7 sam presao na linux...

 

1. opet netočno :) .. (zanemariva 'greška'.. nema veze s admin, run as.. nego čišćenje sys dijela koji se u 'običnom' čišćenju ne dira kao kanta za smeće vs upgrade-restore-rollback kopija win..).

tj primjer kako ne treba 'pomagati' ili referirati na desetljeće star os koji je mrtav u temi o w10 koji svakih 6mj dođe novi kao i ubuntu distra.

 

2. s konja na mag.. na zeca, uši su duge ali nije jahača životinja pa ga više nosaš u rukama nego on tebe na leđima? :) tj ne treba objašnjavati, zezam te.. ali usput, nije mi jasno što oni koji ne koriste w10 misle da trebaju savijetovati, u najboljoj namjeri.. nije to loše i u ovom primjeru je benigno, no može biti i loše.. sama želja za pomći drugima je pohvalna, 'ali'.. stvori se beskoristan 'spam' ili nejasnoće-zabune pa i problemi. sorry na recimo kritici u dobroj namjeri.. nhf.

VladRi ned 30.5.2021 17:57
ihush kaže...
VladRi kaže...
ihush kaže...
VladRi kaže...

pokreni CMD kao admin i upisi

 

powercfg -h off

 

osloboditi ces prostora koliko imas rama (ako se ne varam) - ali ces izgubiti hibernate opciju (sto inako nije nesto extra u doba SSDova) :)

 -varaš se.. jer w10 nije w7 manje ali može se (+ povezano s pagefileom što ne treba čačkati), tj to nije dio koji bi se ponašao tako da mu 'nestaje' mjesto.. tj to je stalni dio, tempovi su smeće koje se skuplja (beskorisno).

 

da... bas gledam 40ak% ... opet dobro ako ima 8GB to mu je 3.nes extra... opet dobro...

 

 

edit 1: E i da, disk cleanup - ako se ode desni klik pa run as admin - čisti neke dodatne datoteke što ne čisti kada se pokrene kao standard user (i tu se dobije dosta prostora)

edit 2: @ihush - jebiga... bio sam na win7 - tada je bilo dosta.... poslije win 7 sam presao na linux...

 

1. opet netočno :) .. (zanemariva 'greška'.. nema veze s admin, run as.. nego čišćenje sys dijela koji se u 'običnom' čišćenju ne dira kao kanta za smeće vs upgrade-restore-rollback kopija win..).

tj primjer kako ne treba 'pomagati' ili referirati na desetljeće star os koji je mrtav u temi o w10 koji svakih 6mj dođe novi kao i ubuntu distra.

 

2. s konja na mag.. na zeca, uši su duge ali nije jahača životinja pa ga više nosaš u rukama nego on tebe na leđima? :) tj ne treba objašnjavati, zezam te.. ali usput, nije mi jasno što oni koji ne koriste w10 misle da trebaju savijetovati, u najboljoj namjeri.. nije to loše i u ovom primjeru je benigno, no može biti i loše.. sama želja za pomći drugima je pohvalna, 'ali'.. stvori se beskoristan 'spam' ili nejasnoće-zabune pa i problemi. sorry na recimo kritici u dobroj namjeri.. nhf.

Ja ne vidim što sam točno krivo rekao sa obzirom da kada pokreneš kao admin se čisti dio koji se inače ne čisti / micanje hibernate datoteke povećava slobodni prostor...

 

U konačnici obije stvari koje sam rekao daju rezultate koje je čovjek tražio... al dobro ak te veseli "type yourself away..."

 

edit: čovjek/čovijek vlad dammit!

 

 

bezjak78 pon 31.5.2021 10:18

Osobno, ja bi radije (ako već nije) prebacio Documents, Music, Pictures itd na drugu particiju, vjerovatno ti folderi najviše zauzimaju, a ne trebaju biti na sistemskoj particiji. Nije komplicirano prebaciti.

 

Ode na My computer, desni klik na My Documents, onda tab Location, i dolje vidiš gdje se nalazi folder. Ako je na C:, onda klikneš na "move.." i napraviš novi folder npr na D: particiji i tako zasvaki od Music, Pictures, Video, čak i downloads.

 

Također, ovisi koliko mu je namješteno da system restore uzima prostora, također recycle bin.

bozoou pon 31.5.2021 13:24

Disk cleanup mi je oslobodio svega 150MB. Ja sam ručno pronašao još neke fileove i oslobodio 7GB prostora. No nije toliko problem u nestašici prostora, nego što je počeo misteriozno nestajati. 

U svega par sati rada na računalu mi je od oslobođenih 7.2Gb ostalo samo 4.9GB. Cure ko pješčani sat i ja ne kontam gdje i zašto. 

 

Sumnjam na Chrome...kada je on ugašen onda ne nestaje. Ali nisam 100% siguran ...i Firefox mi se učinio sumnjivim. ..tako da je moguće nešto generalniji problem od njih dvoje. 

Probat ću ih reinstalirati...mada bi volio nekako ispitati situaciju i znati što se točno dešava... 

Stric_Jura pon 31.5.2021 13:25
bezjak78 kaže...

Osobno, ja bi radije (ako već nije) prebacio Documents, Music, Pictures itd na drugu particiju, vjerovatno ti folderi najviše zauzimaju, a ne trebaju biti na sistemskoj particiji. Nije komplicirano prebaciti.

 

Ode na My computer, desni klik na My Documents, onda tab Location, i dolje vidiš gdje se nalazi folder. Ako je na C:, onda klikneš na "move.." i napraviš novi folder npr na D: particiji i tako zasvaki od Music, Pictures, Video, čak i downloads.

 

Također, ovisi koliko mu je namješteno da system restore uzima prostora, također recycle bin.

 hmmmmm

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/windows/seljenje-profila-users-mape-disk-po-izboru/250853.aspx

ihush pon 31.5.2021 13:51

možemo pljuvati po chromeu (pljuc..).. no ako ti je normalno samo 10gb slobodno.. tad ti je prblem upravo to, ne appsi-smeće pa i chrome nego nemaš dovoljno free za normalne potrebe.. pretjerao si.

 

noramalan sys? (ako postoji nešto normalno-prosječno, ..)

za os-win trebaš 15-30gb (kao minimum, tablet-mob, sd-card..) realno za pc je to 30+30 tj 60gb za win, za normalan rad, ne za appse-igre-ostalo..

-početni uptrebljiv ssd 120gb (zaokružimo na 100-110).. u normalnom scenariju imaš do 50% zazeto, 50% slobodno.. ne trpati dalje na njega, tj može nešto kao office, ali ne igre koja svaka može zauzeti recimo 50gb.. ili download itd.

-nitko nema samo 120gb ssd, tj obično posotji i hdd od recimo 1tb.. njega se koristi za storage, npr igre, download.. i tad ti chrome i tempovi nisu problem, tj to što ti je ostalo 10gb kaže da si recimo +50gb nešto instalirao ili downloadao, a to se ne radi na disku tog kapaciteta, jer .. jer nema dovoljno mjesta, + ssd-trajnost (trim) ćelije.. time mu skartiš vijek trajanja kao i performanse, jer naprosto lakše radi kad je manje smeća.

 

+ kad kažeš da ti je diskcleanup počistio samo 150mb.. da si ručno obrisao 7gb.. što si gledao, imaš li uključeno hidden-sys prikaz u exploreru i jesi li u diskclenupu kliknuo drugi button, sys... dolje lijevo? jesi li prolisato i postavio kvačice? .. jer ako nisi tu ćeš možda pronaći recimo +20gb upgrade-win-backupa.. a možda nećeš, tj ne možemo znati što ti je na disku, što si pobrisao dok to precizno ne napišeš..

 

+ za otrkivanje što-gdje zauzima više mjesta ima par zgodnih appsa, npr spacesniffer (naziv objašnjava..) i imaš portable, pokreneš-vidiš..

 

ponovo, ali sad preciznije mada postoji u bezbroj tema za win no nitko to ne lista ne traži.. pa ponovo.

 

userski (user-name..) %temp% ili %USERPROFILE%\AppData\Local\Temp .. za svakog usera kojeg imaš zasebno pod imenom usera-folder..

(selektiraš od znaka postotka do kraja, može u adressbar explorera, cmd ili napraviš shortcut za čišćenje pa ne moraš drugi put tipkati)

 

+ dva win-sys foldera,  prvi klasičan temp (u c:windows..) %SystemRoot%\TEMP kao i blizu njega download-update folder .. (apsolutna path C:\Windows\SoftwareDistribution\Download ..) ili %SystemRoot%\SoftwareDistribution\Download

uđeš u ta tri foldera i sve što vidiš možeš obrisati ctrl+a del.. ono što je aktivno ne možeš-skipaš.. i to je to što se tiče ručnog brisanja smeća na nivou osa i generički uputa, sve ostalo je spedifično i stvar neke treće app ili juzera.

-ako jednom napraviš ta tri shortcuta za brisanje, ne moraš više tipkati ili copypasteati adresu, tražiti.. kao što je moguće napraviti i batch skriptu koja će to sve recimo obrisati u par sekundi i jedan klik..

 

-diskcleanup nakon toga, jer tad ima manje posla, brže je gotov, .. pogledaš i uključiš sve kvačice + nije isto početni prozor i dodatni-sys u kojem je i backup itd.

 

-nakon što tako počistiš možeš pogledati spacesnifferom i vidjeti gdje su još nestali gigabajti.. tj normalan pc bi tad imao barem 50gb slobodno (ovisno o ramu, ostalo.. kao hyber-swap no desetak gb +/- je sporedno jednostavno moraš imati +50 gb slobodno da bi računalo bilo u kategoriji 'normalnih', ako imaš samo 10gb nakon čišćenja slobodno tad to jednostavno nije dovoljno tj moraš svaki čas čistiti npr browser keš.. a jedino igre ili download može objasniti tu količinu-razliku od snormalnog i tvog stanja free diska... ili imaš particije koje ne koristiš ili neke treće stvari npr savegame + snimke npr diskord i sl. koje mogu jednako potrošiti mjesto, kao i svi ostali online servisi, steam, origin, battlenet, epic itd.. sve to može potrošiti desetke-stotine gb lako a ti kao korisnik to vidiš tj moraš znati što imaš .. i navesti kao info ako želiš kvalitetan odgovor dok je ovako samo nagađanje gdje-što imaš ili koliko ćeš nekim brisanjem osloboditi.. npr jesi li brisao ili si deinsalitrao.. 

 

+ moja preporuka ne oristi dodatne app-programe-čistaće.. ali i to je bolje nego ništa ako pomogne..

CyberDemonVZ pon 31.5.2021 14:33
Damir22 kaže...
Temp folder, windows update folder, razno smece se nakupi vremenom....
Cak i driveri od graficke progutaju 1-2gb svakim apdejtom, ako to rucno ne brises, brzo se gomilaju nepotrebne stvari....

 LOL, ovo me sjetilo. Nvidia je imala do nedavno:

1. Skineš instalaciju drivera - 500-1000MB

2. Pokreneš i napravi se tmp u c:/Nvidia

3. Prilikom instalacije se napravi tmp starih drivera

4. sama instalacija ukoliko je veća od prošle

 

Haha, pa se ti čudi.

Ali, čini mi se da su malo popravili i tmp se briše poslije instalacije. Provjeri

Filox pon 31.5.2021 14:54

Nekad su pametni koristili TotalCommander, a ne windows foldere MyDocuments, Pictures i ostala sranja. Tako su ljudi bili naviknuti na izradu svojih foldera na zasebnoj particiji. Sad se ide linijom manjeg otpora i koristi se ono što je direktno servirano, pa su tako svi podaci po desktopu i u MyDocuments, pa su tako i C: diskovi puni. Naučite se radit svoje foldere i preusmjerit Downloads na drugi disk i nema problema, ja imam cijeli jedan disk samo za downloads i sve je tu preusmjereno, Opera i torrenti. Nvidia driveri se nakon instalacije izbrišu s C: diska, cijeli folder,tko je još vidio to držat nepotrebno na disku? Pagefile se premjesti. Čisti se cache od browsera redovno. Tako jednostavno...

ihush pon 31.5.2021 15:49
Filox kaže...

Nekad su pametni koristili TotalCommander, a ne windows foldere MyDocuments, Pictures i ostala sranja. Tako su ljudi bili naviknuti na izradu svojih foldera na zasebnoj particiji. Sad se ide linijom manjeg otpora i koristi se ono što je direktno servirano, pa su tako svi podaci po desktopu i u MyDocuments, pa su tako i C: diskovi puni. Naučite se radit svoje foldere i preusmjerit Downloads na drugi disk i nema problema, ja imam cijeli jedan disk samo za downloads i sve je tu preusmjereno, Opera i torrenti. Nvidia driveri se nakon instalacije izbrišu s C: diska, cijeli folder,tko je još vidio to držat nepotrebno na disku? Pagefile se premjesti. Čisti se cache od browsera redovno. Tako jednostavno...

 da. .. ali.

-disk je disk, kapacitet je konkretan, neovisno podjeliš li disk na particije.. tj ima ili nema mjesta (nije tad važno gdje je file, path.. ili slovo diska).

+ ssd mijenja pravila iz doba hdd-a.. pa je poželjno držati u većem komadu, trim-trajnost.. no recimo da je to sporedno.

..

-Odnosno, što god smislimo, ostaje problem da u kanister od 5L stane 5L, ne više.. tj kapacite je zadan, stane samo manje i ako ne stane sve što juzer želi, tad mora prilagoditi želje tj drugo nije moguće ili dodatni disk, veći..

bozoou uto 1.6.2021 16:38

možemo pljuvati po chromeu (pljuc..).. no ako ti je normalno samo 10gb slobodno.. tad ti je prblem upravo to, ne appsi-smeće pa i chrome nego nemaš dovoljno free za normalne potrebe.. pretjerao si.

 

Velim, godinama funkcioniram dobro i stabilno sa 10GB free. Pošto podaci idu na druge diskove... čak sam se nekada znao i približiti na 1GB free i tada je isto bilo sve stabilno. Ako bi baš zagazio ispod 1GB malo bi pročistio što se nakupilo..i stvar je i dalje bila stabilna. 

 

Ovdje je problem druge prirode jer mi je na moje iznenađenje komp odjednom javio da nema free prostora. Nisam to smatrao prvo problemom...pošto znam da godinama "živim" na rubu s tom memorijom. I tako sam ručno pročistio neih 3GB i rekao si "vozi miško dalje". No idući dan je on ostao i bez tih 3GB i opet javio da je bez slobodnog prostora... tako mi je postalo jasno da je tu nastao neki problem. 

 

U drugoj rundi sam onda pročistio 7GB ...i aktivirao se po forumima da saznam u čemu bi mogao biti problem.

Tih 7GB sam tako i svjesno pratio..te uočio kojom brzinom cure i primjetio da uglavnom cure dok je Chrome upaljen. Chrome je tako počeo trošiti nekih 1GB/sat vremena rada.  Jel on direktan krivac ili ne, to ne znam....možda je samo triger nekog malwarea ili nekakve windows greške...koja akumulira memoriju... 

 

Startao sam bitdefendera (antivirusni) da odradi ako što umije...i nije mi javio nikakvu grešku.

Nako dva dana za računalom u modu "štednog ponašanja" sam bio već na 4.8GB  ...blokirao me u poslu i mogu reći izazvao mi iz vedra neba poprilično nemilu situaciju. Jer da je došao opet do 0GB nebi imao više što čistiti da ga vratim u život... a u tom momentu su mi se neki programi krenuli raspadati... jer nemaju valjda kuda svoj cache spremati. 

 

Uglavnom...jutros se probudim i veli 27GB free space. Vojlaa...nakon misterioznog nestajanja, evo misterioznog nastajanja. Za 2min nakon paljenja kompa se čak popelo na 28.5GB free. 

(Inače nakon bitdefendera se situacija nije direktno promjenila...barem jedno dva paljenja/gašenja računala sam i dalje bio na cca 5GB free)

Isto tako prilikom tog paljenja kada se stvorilo 27GB...komp se prvo iznenadno crashao momentalno nakon paljenja. Tek nakon idućeg paljenja sam mogao vidjeti da se stvorilo 27GB prostora. Ima li to poveznicu... tko zna. Inače mi se komp ne crasha baš tako...tj. ne sjećam se kada se crashao.

 

Sad sam na 28GB ... pratit ću hoće li i dalje nestajati. 

Svakako alarm za reinstalaciju...mada mi nema veće muke nego to uraditi. 

 

Inače se radi o win8.1. 

ihush uto 1.6.2021 18:23

-nema ni jednog razloga 'za' korištenje w8.1 .. na stranu s onom poslovicom ako radi .. već to može biti 'dovoljan razlog' ili ms-ovi interesi.

-soft je teoretski vječan (nepoderiv i sl.) ali se stalno updatea, npr chrome, koji tad traži i novi os.. što lakše primjetiš na mobitelu ako imaš stariji android npr 4-5.. praktički danas moraš imati -6-7.. ako želiš koristiti soft kao browser i sl. i tad nemaš više slobodu izbora. Meni je nevažno koji os ili verziju ćeš koristiti, čisto savijet, ne vrijedi pišati protiv vjetra... (ili ni jedan os nije loš, svaki je odličan, problem je što ih pregazi vrijeme, mrtvi su.. takva su pravila koja druga strana postavlja).