Windows

Instalacija Windows 10 sustava na novi laptop

Marijano22 sri 10.2.2021 23:29

Pozdrav,

 

naime, pokušavam instalirati Windows 10 preko boot USB-a na novi laptop koji je pod FreeDOS-om. I sve mi prolazi ok dok ne dođem do odabira SSD diska, gdje mi uopće ne pokazuje niti jednog za odabrati, znači kao da ni nemam diska na laptopu (slika u prilogu). Molim pomoć, u čemu bi mogao biti problem?

 

Model laptopa je:

 

HP 15s-fq2014nm

15,6 FHD IPS

Intel Core i3 1115G4

8GB RAM

256GB PCIe NVMe SSD,

Intel UHD Graphics

Free DOS

 

Hvala unaprijed na pomoći!

pr0n_addict čet 11.2.2021 00:26
Marijano22 kaže...

Pozdrav,

 

naime, pokušavam instalirati Windows 10 preko boot USB-a na novi laptop koji je pod FreeDOS-om. I sve mi prolazi ok dok ne dođem do odabira SSD diska, gdje mi uopće ne pokazuje niti jednog za odabrati, znači kao da ni nemam diska na laptopu (slika u prilogu). Molim pomoć, u čemu bi mogao biti problem?

 

Model laptopa je:

 

HP 15s-fq2014nm

15,6 FHD IPS

Intel Core i3 1115G4

8GB RAM

256GB PCIe NVMe SSD,

Intel UHD Graphics

Free DOS

 

Hvala unaprijed na pomoći!

Imao sam mislim sličan problem, disk ili uopće nije imao particijsku tablicu (laptop bez ikakvog OS-a) ili je bila MBR. Vidi ovaj link.

Prije toga, postavi u BIOS-u boot mode u UEFI (ako već nije odnosno ako je na Legacy BIOS mode-u) i vidi je li ti postavljen AHCI ili IDE standard komunikacije s diskom. 99% da je AHCI (što i treba biti u 2021. godini), ali vrijedi i to provjeriti.

ihush čet 11.2.2021 10:15
Marijano22 kaže...

Pozdrav,

 

naime, pokušavam instalirati Windows 10 preko boot USB-a na novi laptop koji je pod FreeDOS-om. I sve mi prolazi ok dok ne dođem do odabira SSD diska, gdje mi uopće ne pokazuje niti jednog za odabrati, znači kao da ni nemam diska na laptopu (slika u prilogu). Molim pomoć, u čemu bi mogao biti problem?

 

Model laptopa je:

 

HP 15s-fq2014nm

15,6 FHD IPS

Intel Core i3 1115G4

8GB RAM

256GB PCIe NVMe SSD,

Intel UHD Graphics

Free DOS

 

Hvala unaprijed na pomoći!

-kad installer (os) ne vidi uređaj, disk, to znači da je jedno od moguća 2 uzroka (i treći-kvar).

 

-1., pogrešan mod, uefi-gpt i legacy-mbr .. boot medij, postavke biosa i trenutno stanje diska moraju biti identični, ili gpt ili mbr.. tj disk obrišeš diskpartom (clean) i tad se reinicijalizira željenom modu ili je tvornički neinicijaliziran (prije izrade particije i formaitranja filesysa..) + za boot obavezno koristi f-tipke, CMS-boot meni, ne order i sl. jer tad ovisiš o 'sreći' (kako će koji bios imati redosljed-prioritete uefi-legacy + legacy se izbacije pa često nema ni opcije mada postoji meni-izbornik .. glupo, jedna stavka u izborniku, nema druge.. + možda noviji bios itd.

 

-2., nemaš odgovarajući driver, jer sve, svi uređaji-komponente rade kroz driver, što je moguće s novim tehnologijama kao chipset-mbo.. i tad trebaš ponuditi odgovarajući driver installeru (ili čekati par mjeseci dok ga uključe u install-bau drivera).

 

edit: .. kao pravila, nova računala, pogotovo laptopi.. često nemaju izbor starog-mbr moda, tj isključivo novi-uefi-gpt (+ ostalo kao sec.boot..) i tad install medij mora biti bootan u gpt modu a to znači ako je rađen nrp rufusom, mora biti napravljen kao gpt ili ako je rađen kao suppoerfloppy (nema mod) tad mora CMS-menijem biti izabran, tj tad se boota u gpt sve ostale kombinacije su 'sreća'. BIOS sve češće ne nudi izbor, uefi-gpt za većinu sad znači x64bitni os dok se 32bitni gase-nestaju.. itd. pa tako stikić koji je do sad radio ne znači da je za novo jednako dobar, tj napraviti novi + F-tipke za boot.

60nine čet 11.2.2021 14:22

ovo s gpt-om mu je 100%...

imao sam nedavno sličan slučaj kad sam frendici instalirao win10 na potpuno novi laptop, ista situacija je bila - nvme nije bio vidljiv, a kak do sad nikad nisam koristio gpt - to mi je bilo novo skroz...

 

malo zguglao kaj bi moglo biti, napravio novu usb instalaciju s Rufusom kao gpt - prošlo bez problema...

 

ak se ne varam, ne tak davno je netko na forumu imao također sličnu situaciju...

Marijano22 čet 11.2.2021 15:49

Hvala na pomoći svima, problem je u konačnici bio u ovim driverima za SSD što je kolega Spacecraft objavio (dodatna zahvala!). Čim sam ih instalirao, installer je prepoznao SSD i normalno mi je dalje sve prošlo. 

 

E sada trebam još jednu pomoć, kako sam čeprkao po tomu svemu, postavio sam lozinku za boot zbog enablanja Secure Boot-a (na kraju bzv, ali dobro), pa mi treba neki jednostavan način da maknem te lozinke (radi se i o administrator i power on lozinki)?

 

Marijano22 čet 11.2.2021 18:31
ihush kaže...

-jednako kao kad postavljaš pass .. (prazno).

 Super, uspio sam riješit tako. Hm, sada imam problem i s WIFI-jem, očigledno da nisu ni za njega driveri instalirani, pokušavao sam instaliravati neke, ali bezuspješno?

Dlaka čet 11.2.2021 18:37

Pa nije li kad na HP support upišeš serijski broj laptopa oni ti izbace sve drivere za taj model i operativni sustav koji želiš. Pa tamo skini sve networking drivere i sigurno je među njima taj koji ti treba

ihush čet 11.2.2021 19:46
Marijano22 kaže...
ihush kaže...

-jednako kao kad postavljaš pass .. (prazno).

 Super, uspio sam riješit tako. Hm, sada imam problem i s WIFI-jem, očigledno da nisu ni za njega driveri instalirani, pokušavao sam instaliravati neke, ali bezuspješno?

 isti odgovor kao prošli post.. moraš instalirati sve drivere koje inače ima installer ali kad je nova serija tad nije u win driverima...

 

Dlaka kaže...

Pa nije li kad na HP support upišeš serijski broj laptopa oni ti izbace sve drivere za taj model i operativni sustav koji želiš. Pa tamo skini sve networking drivere i sigurno je među njima taj koji ti treba

 kvaka 22.. tj sve drivere može odraditi update automatika ali ne može za mrežu lan wlan.. tj to mora imati prije kao za chipset.. sve ostalo je lako.. tj ostalo može internet update..

 

do win 10 to nije bio problem ali sad su win svakih 6mj zapravo novi i proizvođači to moraju pratiti ali tek kad izađe win build .. kao i problem za hw koji izađe između jer nije prije postojao ali je problem bio manji jer nije svakih 6mj bio novi vin i proizvođači su u suradnji s ms odrađivali.. sad je kurcšlus kašnjenje i ovakvi problemi koji su prije bili za linux. paradox i to je krivac sam ms jer forsira ubijanje legacyja..

Marijano22 pet 12.2.2021 17:14

Evo, danas sam se tek uspio uhvatit malo toga. Drivere za WIFI sam uspio instalirat i to funkcionira, ali ne mogu nikako osposobit zvuk, pokušao sam sve one Realtek na službenoj stranici, čak i updejtat Biose, ali ništa ne pomaže?

Marijano22 sub 13.2.2021 13:31

Riješeno, normalno da je na kraju bilo najjednostavnije moguće rješenje, odnosno trebalo je samo pustiti ovaj novi update za Windows 10, 20H2. Zatim su se svi potrebni driveri sami poskidali i instalirali.

 

Hvala svima za sugestije! 

Marijano22 sub 13.2.2021 22:33
ihush kaže...

-trebao si krenuti s novim win, uvjek koristiti posljednji dostupan winver-build, pogotovo za novo + update opet gurne na upgrade.. pa nema smisla odgađati ili dva puta isto...

A da, vidim i ja sada, samo sam si bzv zakomplicirao život, ali dobro, bitno da je sve funkcionalno sada, znam za drugi put. 

Envy ned 14.2.2021 10:14
Marijano22 kaže...
ihush kaže...

-trebao si krenuti s novim win, uvjek koristiti posljednji dostupan winver-build, pogotovo za novo + update opet gurne na upgrade.. pa nema smisla odgađati ili dva puta isto...

A da, vidim i ja sada, samo sam si bzv zakomplicirao život, ali dobro, bitno da je sve funkcionalno sada, znam za drugi put. 

I mogao si sa desktopa pripremiti USB da ti upola pripremi instalaciju za TVOJ PC i pokupi neophodne drivere.
Sada u opcijama Update uključi obavezno sve NON-MS proizvode i pusti da ti povuče sve što treba od Updatea. 

Dud ned 14.2.2021 10:27
Envy kaže...
Marijano22 kaže...
ihush kaže...

-trebao si krenuti s novim win, uvjek koristiti posljednji dostupan winver-build, pogotovo za novo + update opet gurne na upgrade.. pa nema smisla odgađati ili dva puta isto...

A da, vidim i ja sada, samo sam si bzv zakomplicirao život, ali dobro, bitno da je sve funkcionalno sada, znam za drugi put. 

I mogao si sa desktopa pripremiti USB da ti upola pripremi instalaciju za TVOJ PC i pokupi neophodne drivere.
Sada u opcijama Update uključi obavezno sve NON-MS proizvode i pusti da ti povuče sve što treba od Updatea. 

 Pozdrav, evo da se uključim u raspravu s pitanjem. Zanima me baš to, da li na laptopu dati da isntalira neke Lenovo drivere (lenovo laptop je) koje nudi u optional updates ili da ostavim od microsofta. Jer ovi od microsofta su noviji nego ovi od Lenova?

ihush ned 14.2.2021 12:43

-ne postoji više drivera, uvjek samo jedan, proizvođačev.

-proizvođać chipa, konkretne komponente, ne OEM (laptop-pc-mbo-vga..) nego intel, realtek, amd, nvidia, broadcom.. ali drivere isporučuje oem, rebrenda + mora dati zakonski support kao i jamtsvo tj trošak-obveza je na tom oemu, kao lenovo.

-naravno, postoje verzije, noviji uvjek ima prednost + certificiran (certifikiacija je posao, trošak, to radi ms za win i svaki proizvođač koji želi imati win logo to plaća ali jednako želi što prije prekinuti + drugi novi proizvod..) dok ms u install bazu ubaci većinu drivera za većinu komponenti ali često ne full-driver nego generički tj bez nekih dodataka-opcija tj i dalje je to isti driver, ali dodatci-appsi su ograničeni. Driver je nužan za rad s uređajem-komponentom, dok su opcije-dodatci samo dodatci.. npr za printer ili audio lako vidljiva razlika no u 90% nepotrebno tj ako se ne koristi tad ne nedostaje ta opcija.

-važno, installer (sam win) traži certificirani driver, odbija one koji nisu (kao da se ništa nije instaliralo).. i za takav driver se mora rebootati u odgovarajući (kao safe) mod win, F7.. + pošto su sad win svakih 6mj novi, novi os-build = kao da ih nazovemo win11, 12, 13.. traže i odgovarajuću verziju drivera, tj od 1703 imamo situaciju da na stranici za driver npr MBO imate nekoliko drivera-buildova win za 'isti' win10 i isti uređaj-komponentu, mbo-vga-audio-chipset..

-novo-staro ili 'srednje', npr kad je nešto novo, tad kao u ovoj temi možda nije uključen generički driver pa treba dodati, možda driver još nije dostupan ili certificiran .. + kašnjenja svih u lancu.

-kad je nešto 'srednje', npr ne tek izašlo, do 5god, tad je 99% driver uključen u win i postoji ažuran support OEMa. Tad se može birati a jedino je moguć problem ako u tom buildu ms napravi promjenu, kao za vga (novi wddm model driver 2.0, od xp-dx90c je desetljeće bio 1.0, nepromjenjivo-isto (može se koristiti npr driver od xp-a ali je ugl 32bit pa ne može na 64bit), tad zbog kašnjenja oema koji tek po izlasku osa ima sve specifikacije + nema želju jer je to trošak + radi na novom + ms je kasnio s datumima par mjeseci itd.. + ratovi-krize) i tako se prije par godina desio problem s driverima za nove vga najviše radeonke i to je trajalo mjesec dana.. tj radio je generički driver u kompatibilnom modu ali nije prolazila instalacija bilo kojeg dostupnog drivera a time ni potpuna funkcionalnost tj fičeri.. + ms povremeno izbaci legacy + ubija sve što može za stari win, dos, xp-w7.. jer naprosto ne želi omogućiti rad soft-appsa mada je soft vječan-nepoderiv, kompatibilan jer je to sve ista-kompatibilna platforma x86 .. kao npr uefi-boot i problemi s tim.

-kad je nešto stato, 5-10-više .. tj kad više nema normalan support-ažuriranje, nema driver za win10, nema za noviji build.. tad se snalazite, može od w8.1, 8, 7.. pa i xp ali tad ugl 32bit.. + tad ne možete s installer-app (setup.exe) jer ne prepoznaje winver nego treba običan-inf ili textualni-raspakirani driver, tj ono što vidite kao dll-sys + inf/config fileovi. Često za printere-skrenere i sl. ako se do sad nisu raspali ili ih tad bacite zbog win10 ili promjenite os (lin-stariji win..).

 

-na pitanje, koji je bolji, ili koji driver instalirati.. ne postoji bolji, nego jedan-jedini, + važno da radi. Zatim verzija (datum) i kriterij certifikacije (ako nije tad svaki upgrade opet isti problem jer upgrade zamjeni..)

-po tome je bolji čisti generički driver tj ms-ov i smao je pitanje ima li sve potrebne opcije-izbor npr za audio izbor izlaza-ulaza za npr slušalice-popup prozor i to recimo generički driver ne nudi dok oemov nudi..

-bilo bi jednostavnije reći proizvođačev, oemov.. ali oem često upakira i smeće-diodatke-višak, neku svoju reklamu, npr za narudžbu tinte-printera.. ili bilo što što nema veze s radom uređaja, neki wizadri-updateri i sl tj to je interes tog branda kao reklama, ne interes-potreba korisnika. Pogotovo su updateri višak jer to sve već radi win.. ali ponekad je i praktičnije tj oem može posložiti sve zajedno, može biti jedan klik-automatika (uz smeće-višak) i većina kroisnika će instalirati full-oem driver (višak-smeće ne mora smetati..).

-ali, što kad tog nema, kad driver oema ne podržava posljednji win-build i ne instalira se.. tj tad takav paket treba razbiti-rasplakirati (klasičan zip/selfextract i sl.) i instalirati ručno ono što treba..

-ponekad je koristan installer oema jer doda neki update kbxxxx koji je recimo važan (i koji bi možda win obavio automatikom korz update.. možda ne bi..) no za najnoviji win to nije potrebno tj prisjetiti se da su win sad stari do 6mj + promjene koje mogu biti takve da traži noviji driver i starije tad ne radi.

-najgore je s laptopima koji dolaze s predinstaliranim win, pa još kad je od w7-8-81.. stari win i driveri za njih, recovery-repair particije koje u slučaju problema naprave veći problmem (stari-novi os..) i poželjno je riješiti se svega, clean install .. ali tad ponekad neka opcija-fičer ne radi, nema app-utilsa za neku komponentu npr hp-led indikatori za audio-wlan.. poslejdnji win7 sve radi ali su indikatori pogrešni tj ako se radi install može w7-upgrade i tad nasljedi, ali ne može clean jer nema 'drivera' tj nema setup.exe koji podržava w10 i ne želi se instalirati ali driver je ok, tj radi i već je u win.

 

-treba razlikovati sam driver, stvarni driver i app-installer-setup.exe oema koji to instalira + često i dodatke, koji su ponekad potrebni, ponekad smeće .. tj idealno je ako taj setup radi i ako nudi custom-install izbor ali često nije tako.

 

-najgore je korištenje nekih univerzalnih-installera, tj juzeri često ne znaju kako pronaći driver i takve app možda to i riješe ali uvjek ubace smeće, ponekad i malware..

 

-optimum? prvo sam čisti win, vidi se što radi, što podržava.. i tek tad ako je potrebno dodatni-full driver, koji prvo tražimo na str oema, pa tek ako nema (starije-nema support) tad na stranici pravog proizvođača ili ms-catalog.. tj pravi proizvođač kao npr intel, ne želi biti support juzerima, recimo da 'skriva' drivere tj ne olakšava pronalaženje pravog drivera jer je to inače posao-obveza oema koji je rebredao uređaj kao hp-lenovo-asus-gigabye..

-ako se već jednom traže i nađu driveri (kao i dobiveni na cd-dvdu za npr mbo-vga..) je poželjno sačuvati, logično držati na usb stikiću s win.. jer već sutra ih možda neće biti za download, jer nitko ne želi vječno davati support tj trošak + prodaja novog. To je tad posljednji-dostupan driver, ako se pojavi noviji .. tad noviji ima prednost, možda necertificiran, možda neki stariji (za radeonke..) koji radi s nekom igrom ili patch za tu igru, apikaciju... tj sve se mora updateati na neku noviju-zajedničku verziju da bi radilo ok, samo je pitanje postoji li i imamo li sve dijelove slagalice jer ne ovisi o jednom proizvođaču nego lančano, wintel-oem i interesi svih koji su suprotni interesima korisnika.

-korisnik bi bio najsretniji da instalira jednom i to radi vječno-savršeno.. no odavno računala-os-soft nije takav, tj to su izuzetci koji mogu (izvan interneta i sl.) dok win10 mandatorno traži update i svakih 6mj je ponovo ista priča sam noviji brojevi builda a time i drivera.

-ako u ovoj 'rundi' kažemo da je bolji oem driver, već za 6mj će možda jedini odgovor biti MS ili snalaženje ili bacanje komponente itd.. a driver je pri tome uvjek jedan-isti dok se za neke komponente nije promijenio ni za jedan byte desetljeće (npr mrežne kartice-driver) tj driveri su često kumulativni a sama osnovna funkcija chipa je nepromjenjiva-ista-stalna, tj samo se doda u popis novi chip ako izađe i takav driver zapravo neovisno o broju nije novi, nego je samo ponekad nadodana nova komponenta-chip-support i takav driver je vječan, dok ms ne odluči drugačije..) .. tj broj koji vidite pod ndis, 5, 6.. može biti za hw star desetljeće, samo ovisi jel proizvođač izdao novi certificiran driver ili to radi sam ms jer mu je to interes-želja ali mreža nije printer ili audio.. pa nema tih dodataka koje možda želite-trebate.

 

-najbolji driver je onaj koji radi.. a svakih 6mj to može biti ponovljeno pitanje i tad ovisi odgovor o tome tko će ponuditi noviju kompatibilnu verziju tj platiti certifikaciju ili ms naprosto odluči izbaciti pa tad juzer kupuje novo, printer, nešto.. jer to nije stvar izbora-slobode, nego uvjet za rad win.

 

-drugi kriteij je koji installer-izvor će ugurati manje smeća, tj svoje interese, ne nešto korisno-korisniku pa i to da većina rebrendanog softa-drivera se ne želi installirati na drugom hw-brendu mada je driver isti-jedan. Po tome je predinstalirano najgore, ali za početnike i prosječne juzere upališ-radi je najbolje.. dok radi.

 

-ni jedan oem ne proizvodi ni jedan dirver, lenovo, hp, asus, gb.. ali recimo lenovo ima pristojan support, korisnik može tražiti-naći, hp je po tome katastrofa (kao za ovaj primjer-tema).. ali naravno neće se npr asusov audio installer intalirati na gigabyte .. tad ako nema oem drivera morate na npr relatekovu stranicu za 'pravi' ili generički-nebrendan ili ms-catalog koji ima isti driver već u installu ili ako je izbačen iz instala možda jedino mjesto za pronaći driver ali to zna biti problem jer tad morate znati što tražite točno chip za točnu winver-buld.

 

-nitko to ne olakšava, nema interesa, no 99% radi pa nema ni prave potrebe za nekom promjenom, tj samo oni koji imaju problem i mada je to uvjek 'velik' broj korisnika, realno-relativno je to zanemariv postotak u masi.

-neki odgovor 'ovo je najbolji driver' ne postoji tj možda danas, a sutra? .. podsjetnik, win10 je svakih pola godine novi win, jedino što sad nije 11, nego build-godina-datum + ms ili wintel imaju svoj cilj-roadmap i tempo kojim to guraju pa tako imamo etape pormjene i pauze.. sad je pauza za većinu.

 

-najtočniji odgovor nije koji driver, nego najnoviji-posljedni dostupan win-build tj sve starije će u neko vrijeme morati na novo i tad je to samo odgoda-datum a problem je tad isti, .. tj jedino ne valja biti 'prvi' jer su tad mogući problemi, dječje bolesti, bugovi-greške.. tj u prosjeku od 6mj recimo nakon 3mj je prosječan juzer najsigurniji da će sve ili 99% raditi na klik-next shemi tj sam win obavi većinu a juzer tad vidi što radi i treba li nešto dodati kao neki full-driver. npr z aprinter, win povuče-automatika, radi ali nema opcija order-duplex-preview.. tj tek kad se printa kompliciranije vidi se razlika generičkog i full drivera ovisno o printeru, tj ni to nije za sve printere jednak odgovor, dok za mrežne kartice praktički nikad ne treba noviji jer se mreža praktički ne mijenja, dok se vga fičeri svaki dan dodaju ili novi chipset-kontroler ili sata ili usb..

 

-pošto je prosječno računalo spoj desetak raznih dijelova-komponentata + preriferija.. jasno da ne postoji jedan odgovor za sve, tj ovisi upravo o tim dijelovima, tj driver je ono što spaja sw-os i hw tj korištenje i naravno da je važan, tj mora raditi ali nije to samo jedna stvar.

-npr u ovoj temi, prvi korak je chipset-kontroler.. tj taj driver je nužan u instalalciji jer os mora vidjeti disk, jer je to instalacija. Ne može biti kasnije dodan kao npr vga-audio.. jer je to prvi korak, ne drugi.

-idući po logici, sve više i po važnosti, je mrežni driver, lan-wlan. Kad ga installer ima, tad automatika može povući sve ostalo potrebno, kad ga nema, ne može.. logično, tj da nam internet služi samo za to bio bi samo logičan razlog, medij, ali sad je većina ovisna o korištenju interneta-mreže pa to postaje i važan za rad kriterij, zato drugi nakon chipseta, pa čak prvi po potrebi-želji korisnika.

-kad prođe ta dva koraka, dolazi do ovog pitanja.. tj prvo pustiti os da odradi sve, update-upgrade, nekoliko restartova.. pogledajte što radi, podesite. Tek tad razmišljati o trećim driverima, prije nema koristi-smisla.

-dio juzera ne zna ni gdje je button-update-ažuriranja.. potražite u meniju, kliknite ga.. ažurajte, ne treba čekati timer-okidač ili odgađati bar ne u ovoj temi, tj sad to radite 'ručno', nema smisla odgađati.. tj install-podešavanje je recimo tema, ne normalno korištenje nakon što ovo sve obavimo.. tad ažuriranje možete stistnuti-obaviti po želji, jednom mjesečno ili kad vas natjera timer..

-druga sitnica, npr dodatni uređaji kao printer.. ne žuriti, jer os možda paralelno skida-instalira .. tj treba proći ažuriranja-restartove i tek kad stvarno win nije sam to obavio napraviti ručno, dok se često desi da istovremeno to radi automatika i user.. a tad je moguć problem. Problem je što za neke stvar nema obavijesti ili ovisi gdje-što gledate, npr controlpanell-uređaji-printeri.. i koliko vam znači prikazana oznaka kao zelena kvačica ili ''sat'' .. tj većina prosječnih juzra ne zna da to znači upravo to da win instalira-pokušava naći drive.. tj automatika radi svoje. Ako je sve ok i driver postoji nakon nekog vremena se pojavi slika + sve opcije za uređaj (print-skener..) itd. a jedino je problem što to nije jasnije objašnjeno juzeru nekom obavijesti ili čak ako obavijest iskoči, juzer ne zna što znači.. npr da se sustav ažurira, da ne gasi itd.. tj previše poruka se u početku pojavi na ekranu, browser, svaka app za sebe, cloud, skype, .. svi nešto javljaju i juzer recimo ne primjeti poruku da se npr printer upravo instalira.. a neke promjene će biti vidljive tek nakon restarta itd.

 

-zato kao 'pravilo' ne žuriti, os će obaviti ono što može .. većinu ili sve. Tek tad razmišljajte o 'boljem' kad imate konkretan razlog npr nema neke opcije zvuka ili printera.. ne kao pravilo koje ste pročitali online + datum jer to sve se mijenja pa tako i odgovor što je 'najbolje' i za kog se odgovor odnosi + razlike u računalima-hw.

Envy ned 14.2.2021 12:50
Dud kaže...
Envy kaže...
Marijano22 kaže...
ihush kaže...

-trebao si krenuti s novim win, uvjek koristiti posljednji dostupan winver-build, pogotovo za novo + update opet gurne na upgrade.. pa nema smisla odgađati ili dva puta isto...

A da, vidim i ja sada, samo sam si bzv zakomplicirao život, ali dobro, bitno da je sve funkcionalno sada, znam za drugi put. 

I mogao si sa desktopa pripremiti USB da ti upola pripremi instalaciju za TVOJ PC i pokupi neophodne drivere.
Sada u opcijama Update uključi obavezno sve NON-MS proizvode i pusti da ti povuče sve što treba od Updatea. 

 Pozdrav, evo da se uključim u raspravu s pitanjem. Zanima me baš to, da li na laptopu dati da isntalira neke Lenovo drivere (lenovo laptop je) koje nudi u optional updates ili da ostavim od microsofta. Jer ovi od microsofta su noviji nego ovi od Lenova?

Brendirana marka Lenovo sa svojim Lenovo driverima.. meni logika kaže da bi ih uključio.

Dakle sve MS Updateove i Optionalne Updateove UKLJUČI poskidaj i vidi kako ti se PC ponaša.. Za Lenovo kao radnu stanicu imaju neki neophodni driveri ali manje više ne opterećujem se sa tim.
Toshiba ima toliko tog svog Bloatwarea da je to bože sačuvaj.. Morao sam raditi Clean install i onda uključiti Optional Updates da bi neke tipkice ili šta već Toshiba ima. Imala je poslije toga svoh 5% (ni posto više od toga) od prijašnjeg Bloatware a Toshiba koja je došla sa Windows 8 radi bolje nego sa novim Win 10 (pisao sam tamo o tom slučaju).

Delivery Optimization pod opcijom Update & Security - ISKLJUČITI. Služi samo da se kroz LAN kada se novi Updaateovi instaliraju rastereti Intgernet mreža: Logika bolje da jedan ili 2 računara povuku nove Windowse i podjeli ih krzo LAN nego da svih 50 računara u firmi vuče jednu te istu instalaciju.

I na kraju najvažnija kartica... RTGDM (Read The God Damn Manual) za skoro sve u životu.

Tu sam.. pitaj što god trebaš.. ako sam dobro zapamtio imaš 11. generaciju Intela.. vjerujem da Lenovo kao OEM mora se svojim snagama izboriti kroz Microsoftove, Intelove i vlastite fičure koje ti nude uz taj Laptop.

PS: Današnji Windowsi koji su meni u Inseder programu su više OS za mobitele nego za PC... doslovce: svaka opcija koja postoji od Find my Phone do ograničenje o Limitu podataka ima na Windowsima. Imama i PCIe karticu u kojoj se može SIM kartica napraviti. Ubacit ću ju čim nađem dobar mikrofon i kameru.

Uređivano: ihushovi postovi su zlato i nemoj se ljutiti ako ih ne razumiješ.. ali sa vremenom hoćeš, samo čitaj polako i sa razumjevanjem.

ihush ned 14.2.2021 15:56
Envy kaže...
..

Brendirana marka Lenovo sa svojim Lenovo driverima.. meni logika kaže da bi ih uključio.

..

 -da, tj to kao pravilo vrijedi za sve kad je komplet, novo, usklađeno-kompatibilno.. uključujući i inicijalni bios (jer je to najprovjerenija kombinacija koja radi, kasnije updateovi u hodu to poremete tj nije idealno..).

-problem što se sad prebrzo mijenja sve, ne samo novi hw (što je klasičan ciklus npr nove mbo-chipset ili vga.. svakih recimo godinu nešto novo, + svakih par godina jedna nova komponenta standard ili skok s npr usb 2.0 na 3.0 .. sata-1-2-3 itd pa i promjena konektora napajanja kao atx ili standarda štednje energije-snage atx 2.3 + uefi bios za win itd.). .... uz te hw promjene na koje smo navikli, korisnici se moraju naviknuti na 'novi' win10.. tj nije više os nešto dugotrajno nego suprotno, čak i kad promjene nema sad su ciklusi 6mj.. ponekad samo ikone-desktop izgled, ponekad sasvim drugi driver-model tj srž osa.

-tad prvo pravilo više ne vrijedi, mada je do sad vrijedilo.. tj tad više takav paket drivera nije ono što najbolje radi, tj može ne raditi itd. dok sama logika kaže da takav paket ne može sadržavati budući driver.

-da proizvođači žele, bilo bi i dalje lako.. tj na jednom mjestu bi bili posloženi svi potrebni driveri za uređaj-os.. no to im je trošak, posao koji žele što prije prekinuti i prodati novo + svi u to uguraju reklame i svoje interese, jer to je najvažnija stvar kod branda.. a to prečesto nije nešto korisno ili za korisnika, tj smeće-višak .. dok dio korisnika vjeruje (misli) da je nešto nužno za računalo ili bolje od drugog drivera koji ne postoji, jer uvjek je samo jedan driver, aktualan kompatibilan s osom za konkretan hardware, koji radi, sve ostalo je reklama+smeće i priče ..

-nema odgovora što je bolje, paket takvih drivera koje 'preporuči' proizvođač-oem tj vjerovati mu da neće to zloupotrijebiti i ugurati bloatware-reklame ili malware makar slučajno-greškom.. ali da je sve idealno-pošteno-čisto tad bi to bio logičan odgovor, jer oni najbolje znaju tj bolje od prosječnog korisnika .. problem je samo vjerovati im + promjene + legitimni interesi koji su suprotni interesima korisnika (što prije prekinuti support i prodati novo, odnosno pod jamstvom to ne žele jer je tad na njihov trošak pa to sve mijenja za novo-pod jamstvom i nakon isteka jamstva s granicom od recimo +5 godina..).