Vijesti by forumaši

ACTA, PIPA, SOPA, a sad i CISPA

Znatiželjac pet 27.4.2012 21:53
Bravura kaže...
Znatiželjac kaže...

PR**M Im mater jesu dosadni sa tim retardiranim zakonima

Imaš pravo. STVARNO su dosadni i STVARNO su im retardirani zakoni!

Kolko god oni zakona uveli,kolko god puta pokušali,NIKAD,AMA BAŠ NIKAD neće uspjet osvojit internet,neka u to budu uvjereni 100%%%

g12356 sub 28.4.2012 17:17
Znatiželjac kaže...
Bravura kaže...
Znatiželjac kaže...

PR**M Im mater jesu dosadni sa tim retardiranim zakonima

Imaš pravo. STVARNO su dosadni i STVARNO su im retardirani zakoni!

Kolko god oni zakona uveli,kolko god puta pokušali,NIKAD,AMA BAŠ NIKAD neće uspjet osvojit internet,neka u to budu uvjereni 100%%%

  Da bar,ali ipak oni imaju vlasništvo nad glavnom infrastrukturom..bilo bi dobro da neki slobodari naprave vlastitu infrastrukturu i nekako ju prikopčaju na internet.

BugHacker sub 28.4.2012 23:31

ako će već uvesti te retardirane zakone,neka onda smanje cijene onoga što prodaju na normalnu razinu.Šta  Adobe misli da ja kao student mogu recimo izdvojit 5000kn samo radi jednoga programa? (uzmimo u obzir i stanje ekonomije)

OK,možda sam sada malo offtopic otišao,al mislim da shvaćate ideju.

(p.s nije da zagovoravam da se uvede ti zakoni,al velim ako će se već uvest)

 

 

captain_soap_McTawish uto 1.5.2012 14:55
BugHacker kaže...

ako će već uvesti te retardirane zakone,neka onda smanje cijene onoga što prodaju na normalnu razinu.Šta  Adobe misli da ja kao student mogu recimo izdvojit 5000kn samo radi jednoga programa?

Adobe prodaje i studentske licence svoga softwarea koji je 80% jeftiniji od retail licenci. A i većina ostalih proizvođača softwarea nudi studentske licence. Npr. Autodesk nudi besplatnu 3-godišnju licencu za studente, Microsoft ima svoj Dreamspark program. Tako da su studenti sigurno što se tiče cijena.

Možda se taj software čini skup, no onaj tko ga profesionalno koristi vrlo će brzo povratiti što je uložio u njega(npr. u Photoshop,Autocad isl). A za kućnu upotrebu postoje alternative.

proljev uto 1.5.2012 15:32
captain_soap_McTawish kaže...
BugHacker kaže...

ako će već uvesti te retardirane zakone,neka onda smanje cijene onoga što prodaju na normalnu razinu.Šta  Adobe misli da ja kao student mogu recimo izdvojit 5000kn samo radi jednoga programa?

Adobe prodaje i studentske licence svoga softwarea koji je 80% jeftiniji od retail licenci. A i većina ostalih proizvođača softwarea nudi studentske licence. Npr. Autodesk nudi besplatnu 3-godišnju licencu za studente, Microsoft ima svoj Dreamspark program. Tako da su studenti sigurno što se tiče cijena.

Možda se taj software čini skup, no onaj tko ga profesionalno koristi vrlo će brzo povratiti što je uložio u njega(npr. u Photoshop,Autocad isl). A za kućnu upotrebu postoje alternative.

 Teško da je nekom isplativo kao studentu kupiti licencu. Opet ima besplatnih alternativa.

proljev uto 1.5.2012 15:39
captain_soap_McTawish kaže...
proljev kaže...

 Teško da je nekom isplativo kao studentu kupiti licencu. Opet ima besplatnih alternativa.

Pa gledaj Adobeova studenstka licenca nije baš skupa, a ostali imaju besplatne studenske licence tako da nema tu što biti neisplativo.

 Ako je točno kaj je ovaj gore napisao da je licenca 5000 kn. Jel studenti imaju popust 80 %? Ako imaju onda im je licenca 1000 kn. Jesam dobro izračunao?

 

 Opet tu se radi o kvalitetnom programu. Treba imati dobru konfiguraciju?

g12356 uto 1.5.2012 17:24

Novi sam korisnik(više manje,osim flasha) kod adobe programa i imam tri zamjerke na njih:

1)Imaju   grdo i neintuitivno sučelje.

2)Prenametljivi su,do razine bahatosti.Jednom kada ih instaliraš ugnjezde ti se toliko duboko u registry i same windowse,gotovo kao da nam podsvjesno žele reći "Ja sam ti jedini program na disku koji je nešto važan." Oni su jedini program koji me zahtijevao da sve pogasim tijekom instalacije,šta inače nikad ne radim.

3)Neoptimizirani su.Ma koliko god taj program bio kompleksan i velik i uber(ili ne),ne mogu vjerovati da ga nemogu barem još malo optimizirati.

4)Flash je bio smeće pred 5 godina,sada je isto takvo smeće.Kratka definciija flasha:Hrpa bugova i sigurnosnih rupa(u adobeu vjerojatno kimaju glavom i govore "Working as intended.").

Naširoko:Nemogu vjerovati da se još i dan danas ljudima koji imaju najnoviji flash player,poput mene da im se još uvijek događa onaj isti bug da im piše da nemaju najnoviju verziju,to još nije toliko izraženo na windowsima koliko na Linuxu(na linuxu sam jednostavno instalirao gnash).Volio bih da otvore flash protokol pa da barem naprave bolji gnu gnash player.

5)Umjesto da neke zapreke u svojim programima riješe dobrim programiranjem,oni će to radije zabranit korisniku da to nešto radi.Po njihovoj filozofiji kupac nije kralj,dapače,ako kupiš njihov proizvod moraš postati njihov rob,radi ovako,radi onako.Softver im je previše restriktivan.Primjer instalacije.Primjer toga da moramo imati najnoviji flash itd...

6) Nemaju photoshop za Linux.To je jedna sasvim druga priča već...

Žao mi je što ih zbog faksa moram koristit.

 

Uglavnom,nadam se da im slijedeća verzija Corel suitea razbi photoshop.Jer se adobe kao tvrtka ponaša bahato.

 

Danijel uto 1.5.2012 18:33
g12356 kaže...

6) Nemaju photoshop za Linux.To je jedna sasvim druga priča već...

Žao mi je što ih zbog faksa moram koristit.

 

Uglavnom,nadam se da im slijedeća verzija Corel suitea razbi photoshop.Jer se adobe kao tvrtka ponaša bahato.

 

U grafičkoj industriji trojac Photoshop - Illustrator - InDesign je standard i to s dobrim razlogom. Pružaju sve opcije koje će ikad zatrebati nekome tko se bavi grafikom i bilo kojim dijelom grafike bio to prijelom, fotografija, ilustracije, grafička priprema... whatever,  i sva tri odlično rade zajedno. Sva tri dijele slično sučelje i grafičari se već godinama obrazuju na tim programima tako da svatko od nas poznaje Adobejevu filozofiju sučelja. Trenutno mi na pamet ne pada niti jedan mogući razlog zašto bi netko napustio Adobejev paket u korist npr. Corela... To bi trebala biti neka jako velika novost, a i tada je upitno bi li se grafičari ostavili poznatog okruženja i intuitivnog sučelja zbog jedne nove opcije. Grafičarima očito paše takvo sučelje i onog trenutka kad većina nas bude zahtjevala promjenu tek tada će ju Adobe i napraviti.

 

Adobejevi programi su zapravo super prilagodljivi sa svojim sučeljem u onom trenutku kad se oslobodiš da si svaku paletu slobodno otvoriš, izvučeš gdje ti paše, skloniš ju kad ti ne treba, itd. (U početku (1. razred) smo gotovo svi bili sumnjičavi prema paletama i pomicanju elemenata i nismo bili slobodni s njima, sve dok nam profesori nisu ukazali da si slobodno prilagodimo sučelje točno onako kako nam paše i kako je nama logično...) Recimo, u InDesignu je nekome logično imati Paragraph styles dockan desno, a recimo ja ga držim skroz u blizini dokumenta kad radim s njim, a kad ne onda ga maknem sa strane ili isključim. Fleksibilnost sučelja je još veća na Macu gdje Photoshop/Illustrator/InDesign nisu zapravo jedan veliki prozor s dokumentom, paletama i alatima, već je sam dokument zaseban prozor, a sve palete i alati slobodno "lebde" okolo na desktopu...

 

Adobe ubacuje inovacije u svoje programe onda kad su potrebne. Recimo, InDesign CS6 doći će sa fluid pages opcijom koja će automatski reflowati prelomljene stranice i prilagođavati tekući tekst definiranim formatima (format papira za tisak, iPad, neki drugi tablet, itd.) Time će riješiti trenutni problem da se digitalnim časopisima moraju baviti iOS programeri i vratit će kontrolu onima kojima to i pripada :)

 

To su programi namijenjeni za profesionalce u grafičkoj i multimedijskoj industriji i nemaju potrebe niti svojim sučeljem približavati se početnicima (iako svakom sljedećom verzijom dodaju neku autosomething opciju -.-), niti spuštati cijenu proizvoda, a nemaju trenutno niti razloga portati te programe na Linux (recimo, u Grafičkoj školi imamo i PC i Mac računala, Linuxa nigdje, pa čak nam se i serveri vrte Windows Serveru...

 

Na računalima na kojima se radi grafika Adobejevi programi i jesu oni koji su najvažniji, a često uz Office paket i još poneki programčić i jedini koji su instalirani na sustav.

 

To jednostavno nisu "kućni" programi, a to što svatko može nabaviti Photoshop s torrenta i instalirati ga (+još uz to "silovati" ga za raznorazne namjene kojima nije namijenjen, i onda se samoprozove dizajnerom... no neću ovdje o tome... to su druge stvari)

 

Moje mišljenje možda djeluje strogo, ali to je mišljenje većine ljudi koji profesionalno rade u bilo kojem Adobejevom programu, bar one većine koju ja poznajem, a posebice onih malo iskusnijih grafičara...

 

Tako da, Corel može razbijati Photoshop koliko želi, ali dok to ne bude nešto revolucionarno i vrijedno promjene kompletnog načina razmišljanja i rada na koji smo naučeni, ostajem(o) uz Adobe. A i kad razbije Photoshop onda može slobodno krenuti razbijati i Illustrator i InDesign pa kad razbije sva tri sa revolucionarnim promjenama vrijednima gore navedenog onda će Adobe imati vrijednu alternativu. :)

 

O ostalim Adobejevim programima (After Effects, Premiere, kojigod...) neću ništa reći jer ne bi bilo u redu pošto ih poznajem vrlo površno, gotovo nikako, dok ova tri poznajem moglo bi se reći u dušu :)

 

Evo i previše sam napisao, možda malo i preširoko, a i definitivno nevezano uz temu o CISPI, ali eto, kad se već našlo ovdje ;)

captain_soap_McTawish uto 1.5.2012 19:03
Danijel kaže...
 a nemaju trenutno niti razloga portati te programe na Linux (recimo, u Grafičkoj školi imamo i PC i Mac računala, Linuxa nigdje, pa čak nam se i serveri vrte Windows Serveru...

 

Slažem se u svemu osim u ovome. Pretpostavljam da ti po PC računala misliš na računala sa windowsom jer PC računalo može imati bilo koji operacijski sustav, a i neko Appleovo računalo isto može imati windowse ili linux na sebi. To što vi nemate računalo sa Linuxom nikako ne može biti argument za to da Adobe svoje programe ne mora portati na Linux. Prvo, postoji ljudi koji se profesionalno bave računalnom grafikom, a željeli bi koristiti linux, pa im je to na ovi način onemogućeno. Drugo, to što računala sa linuxom ne postoji u vašoj školi ili se nigdje ne koriste za korištenje tih alata, može biti direktna posljedica toga što ne postoji portovi tih programa na linux. Da postoje možda bi ih netko koristio, a možda bi i tvoja škola imala računala sa linuxom.

Danijel uto 1.5.2012 19:15
captain_soap_McTawish kaže...
Danijel kaže...
 a nemaju trenutno niti razloga portati te programe na Linux (recimo, u Grafičkoj školi imamo i PC i Mac računala, Linuxa nigdje, pa čak nam se i serveri vrte Windows Serveru...

 

Slažem se u svemu osim u ovome. Pretpostavljam da ti po PC računala misliš na računala sa windowsom jer PC računalo može imati bilo koji operacijski sustav, a i neko Appleovo računalo isto može imati windowse ili linux na sebi. To što vi nemate računalo sa Linuxom nikako ne može biti argument za to da Adobe svoje programe ne mora portati na Linux. Prvo, postoji ljudi koji se profesionalno bave računalnom grafikom, a željeli bi koristiti linux, pa im je to na ovi način onemogućeno. Drugo, to što računala sa linuxom ne postoji u vašoj školi ili se nigdje ne koriste za korištenje tih alata, može biti direktna posljedica toga što ne postoji portovi tih programa na linux. Da postoje možda bi ih netko koristio, a možda bi i tvoja škola imala računala sa linuxom.

Da, vidiš, moguće - zapravo i nisam razmišljao na taj način. :)

 

Ali recimo, znam da se server(i) za webere (smjer web dizajneri, tako ih zovemo) vrte na Windows Serveru, a programira se u PHP-u, koji mi nekako prirodno paše za izvršavanje na Linuxu, zapravo, općenito mi web dev paše na Linux :)

Nitro233 uto 1.5.2012 19:33
Danijel kaže...

U grafičkoj industriji trojac Photoshop - Illustrator - InDesign je standard i to s dobrim razlogom. Pružaju sve opcije koje će ikad zatrebati nekome tko se bavi grafikom i bilo kojim dijelom grafike bio to prijelom, fotografija, ilustracije, grafička priprema... whatever, 

Zavisi sto radis,npr meni za inking stripova photoshop je užasan a corel painter odlican u tom podrucju,za mangu imam manga studio i nadje se tu kad paint tool sai,comicworks to nebi ni pokusava raditi u photoshopu jer zahtjeva previse previse step-ova dok dodjem do zeljenog rezultata,a ovi mi programi omogucuju to instantno.Isto tako za concept art corel painter mi je se svidio zato jer mozes nabaciti razlicite tonove boje koze kad crtas necije lice i jednostavno mergat te razlicite tonove i boja koze ispadne prirodno a kolko bi mi posla za isti efekt trebalo u photoshopu nebi htio ni razmisljati.Nije ni photoshop za baciti kod coloringa stripova HI-FI metodom photoshop je tu majstor zanata.Illustrator sam probao ali meni osobno bolji corel draw. :P

A o Adobe-ovoj politici i naplacivanju svake nove verzije nemam komentara dabogda crkli kao firma.Sta nisu kao Pixologic mogli ponuditi besplatni upgrade svog softwera barem dvije-tri verzije(generacije).Moneygrabbing whores...

A nisu ni Gimp i Krita za baciti (samo treba znati raditi u njima) :)

http://www.youtube.com/watch?v=xHuE2_WPVgc

http://www.youtube.com/watch?v=NeTYI4MFXdg

http://www.youtube.com/watch?v=uGohEIZO6AE

http://www.youtube.com/watch?v=1U120OLj7Nw&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=NUUUiMe_SIE&feature=related

 

Danijel uto 1.5.2012 21:49
Nitro233 kaže...
Danijel kaže...

U grafičkoj industriji trojac Photoshop - Illustrator - InDesign je standard i to s dobrim razlogom. Pružaju sve opcije koje će ikad zatrebati nekome tko se bavi grafikom i bilo kojim dijelom grafike bio to prijelom, fotografija, ilustracije, grafička priprema... whatever, 

Zavisi sto radis,npr meni za inking stripova photshop je užasan a corel painter odlican u tom podrucju,za mangu imam manga studio i nadje se tu kad paint tool sai,comicworks to nebi ni pokusava raditi u photoshopu jer zahtjeva previse previse step-ova dok dodjem do zeljenog rezultata,a ovi mi programi omogucuju to instantno.Isto tako za concept art corel painter mi je se svidio zato jer mozes nabaciti razlicite tonove boje koze kad crtas necije lice i jednostavno mergat te razlicite tonove i boja koze ispadne prirodno a kolko bi mi posla za isti efekt trebalo u photoshopu nebi htio ni razmisljati.Nije ni photoshop za baciti kod coloringa stripova HI-FI metodom photoshop je tu majstor zanata.Illustrator sam probao ali meni osobno bolji corel draw. :P

A o Adobe-ovoj politici i naplacivanju svake nove verzije nemam komentara dabogda crkli kao firma.Sta nisu kao Pixologic mogli ponuditi besplatni upgrade svog softwera barem dvije-tri verzije(generacije).Moneygrabbing whores...

A nisu ni Gimp i Krita za baciti (samo treba znati raditi u njima) :)

http://www.youtube.com/watch?v=xHuE2_WPVgc

http://www.youtube.com/watch?v=NeTYI4MFXdg

http://www.youtube.com/watch?v=uGohEIZO6AE

http://www.youtube.com/watch?v=1U120OLj7Nw&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=NUUUiMe_SIE&feature=related

 

Eh da, nije Photoshop za takve stvari... Primarno je za obradu fotografije. Painter je odličan vjerojatno jer je baš namijenjen za takve stvari :) Recimo, Corelov Paintshop ti najvjerojatnije ne bi odgovarao kao što ne paše niti Photoshop.