andyst čet 20.8.2015 10:24

Kako 'raspariti' dva diska u raid 1 polju?
Jedandisk je oštećen, ali polje i dalje funkcionira, ali javlja greške bed sector.
Greškom sam kliknuo 'remove from mirror' i sadržaj jednog diska se izbrisao.
Molim savjet. Hvala!

CyberDemonVZ pet 14.5.2021 21:53

Hm, baš me iznenadilo da ne postoji nekakva grupna RAID tema na forumu :D

 

Ajd, onda pitam ovdje :)

 

Ima negdje napravljen dobar benchmark Windows 10 softverskog RAIDa 0? Tj. striped volume.

Ima li veze u koje se SATA potove na matičnoj priključe diskovi?

Dal uopće ima smisla?

Postoji li razlika kad se RAID podesi u BIOSu ili Windowsima?

 

Dva diska, samo za čuvanje filmova. Zaštita podataka uopće nije bitna.

CyberDemonVZ sub 15.5.2021 23:25

RAID 0, ili u Windowsima nazvan Striped Volume.

Imam tri jednaka diska. Jedan je zaseban, a druga dva sam spojio u "Striped volume" preko Disk Managementa u Win 10.

 

Ovo su rezultati testiranja:

Običan disk:

  

RAID 0:

  

 

Datoteka je snimana sa M.2 NVME diska.

 

Brzina je doslovno duplo veća.

Ja sam ugodno iznenađen :)

 

Sad se samo nadam da Windowsi uredno rade defragmentraciju na takvim diskovima :D

Valentin17 sri 19.5.2021 20:02
CyberDemonVZ kaže...

RAID 0, ili u Windowsima nazvan Striped Volume.

Imam tri jednaka diska. Jedan je zaseban, a druga dva sam spojio u "Striped volume" preko Disk Managementa u Win 10.

Imaš lakšu opciju za odraditi tako nešto u Win 10, opcija za izradu RAID polja u Win 10 se zove storage spaces, izradiš novi pool i u tvom slučaju za RAID 0 biraš opciju - simple (no resiliency).

Samo u tražilicu upišeš "manage storage spaces" i odmah ti se pojavi opcija za izradu RAID polja.

CyberDemonVZ sri 19.5.2021 20:11
Valentin17 kaže...
CyberDemonVZ kaže...

RAID 0, ili u Windowsima nazvan Striped Volume.

Imam tri jednaka diska. Jedan je zaseban, a druga dva sam spojio u "Striped volume" preko Disk Managementa u Win 10.

Imaš lakšu opciju za odraditi tako nešto u Win 10, opcija za izradu RAID polja u Win 10 se zove storage spaces, izradiš novi pool i u tvom slučaju za RAID 0 biraš opciju - simple (no resiliency).

Samo u tražilicu upišeš "manage storage spaces" i odmah ti se pojavi opcija za izradu RAID polja.

 Cool, thanks. Rezultat je isti? Nema potrebe mijenjati sad kad sam složio?

MarkecPC sub 14.10.2023 16:20

Pozdrav!

Uzeo bih jos jedan isti model HDD-a sata 3 kao i trenutni te bi ih podesio u raid 1.Maticna ploca ima samo jedan sata 3 konektor dok su ostali sata 2. Zanima me bi li onda na kraju brzina pala na nivo sata 2 i je li bi to bila neka osjetna razlika, pošto bi jeda hdd bio prikljucem na sata 3 a drugi na sata 2 konektor?

Za OS bi koristio poseban ssd disk prikljucen na mSata socket.

Također, pretpostavljam da bi kopiranje trenutnih podataka od npr. 500gb trajalo satima, danima?

Hvala, lijep pozdrav.

ihush pon 16.10.2023 15:06
MarkecPC kaže...

Pozdrav!

Uzeo bih jos jedan isti model HDD-a sata 3 kao i trenutni te bi ih podesio u raid 1.Maticna ploca ima samo jedan sata 3 konektor dok su ostali sata 2. Zanima me bi li onda na kraju brzina pala na nivo sata 2 i je li bi to bila neka osjetna razlika, pošto bi jeda hdd bio prikljucem na sata 3 a drugi na sata 2 konektor?

Za OS bi koristio poseban ssd disk prikljucen na mSata socket.

Također, pretpostavljam da bi kopiranje trenutnih podataka od npr. 500gb trajalo satima, danima?

Hvala, lijep pozdrav.

 -brzina je ograničena kontrolerom, u slučaju sata-2 na 300, 3-na-600.. + ahci je zbog fičera tad daleko brži tj ako te zanimaju performanse tad je besmisleno raditi raid-1 koji radi brzinom diska (kažeš hdd, ne ssd..) tj u rasponu od 60-100mbps dok burstovi idu 150-200mbps.. tj hdd na sata2 nije problem ograničenja ali će uvjek brži dati malo bolji rezultat + fičeri koje tad ima-ili-nema.. i prednost ahci moda upravo u tome dok raid ne koristi sve fičere.

-razlog? .. mirror-raid1 je 'kopija'.. tj koristi se pogrešno kao backup, pri čemu to nije backup.. tj ima smisla u sustavu gdje je važno kritično uvjet dostupnost bez recimo gašenja, online serveri i sl. .. ne za kućne potrebe ili manje firme. .. klasičan backup tj korištenje dva diska eliminira probleme-nedoumice i dobiješ 'pravi' backup.

-napredniji načini kao raid5 traže odgovarajući kontroler (klasu-chipset-kontroler-cijena mbo..) i više diskova, od 3 naviše.. tad to ima više smisla no navedeno nije u toj klasi-mogućnosti.

-jedini način ako su ti prerofmanse važne je radi-0-striping.. odnosno može to sve i u softmodu iz osa, čime se eliminira potreba za podrškom kontrolera no opet, čemu.. tj različite potrebe-razlozi.. može se ali uvjek ostane neki ali.. tj što više diskova to više potencijalnih problema-kvarova.. i tad pravi-adekvatan backup postane još potrebniji tj šansa da će zatrebati se poveća jednako kao da igraš loto s jednim listićem ili s dva, mada su šanse i dalje male-nikakve, ipak je s dva listića dupla.. zakon velikih brojeva, time i dupli rizik kvara-gubitka itd.. čista statistika pa i to da se od tisuću diskova jedan mora pokvariti u skoro vrijeme dok ako imaš samo jedan disk možda nećeš doživjeti kvar u desetak godina korištenja. 

+ najgori dio.. koristiš nešto staro-starije, starije od 5-10god.. (jer je sata2-3..) time već samo računalo može svaki čas crknuti, svaki konektor je već upitno pouzdan, stabilizacija napona, čitava mbo.. do banalnih kontakata tj razlike novo-staro pri čemu staro nikad nije kao novo i ne može biti. .. na takvo računalo kad dodaš diskove, dodaš opterećenje-potrošnju.. ubrzaš mu kraj tj možda bi radilo narednih +5god no s većim opterećenjem možda crkne za godinu, tj prije je veća šansa.. jer je starije i jer su svi tranzistori i kontakti-lemovi već dijelom otišli-erodirali-oksidirali.. bilo koja žarulja ti daje primjer mada ne znamo točno kad će ckrnuti postoje neki industrijski standardi kao i razlog zašto velike firme s hrpom servera-diskova to rutinski mijenjaju recimo svakih 5god.. mada možda može raditi još 5-10.. možda nije ono što žele tj prihvatljiv rizik i važnost podataka kao i problem u prekidu rada.. no za manje-kućne potrebe je takav rizik možda prihvatljiv.. pa na kraju ovisi sve o tebi, tvojem kriteriju i odluci.. samo što ja tu ne vidim za sad 'dobar' razlog, tj pogrešan pristup ili što ti je ekšli važno, performanse, pouzdanost, podatci, cijena.. optimum ili sve-ništa, učenje ili nešto deseto ...

 

edit: .. satima-danima? ne.. začuđujuće to možeš obaviti u minutama, puna brzina na granici standarda odnosno fizičkog hdd-a.. ili du-d-math ako disk radi s recimo 100mbps.. za minutu 6gb, za 50min.. ili zaokružimo na 1h koliko bi prosječni diskmanager obavio recimo kloniranje (daleko brže nego klasičan rad u os-u, fs-u.. jer se kopiraju fizički sektori pa i raw koji se recimo preskoči i time skrati vrijeme..)

MarkecPC uto 17.10.2023 11:33

Pozdrav @ihush, hvala na odgovoru.

Znam da to nije pravi backup, no nemam toliko bitne podatke za njega, ako mi je nešto već baš bitno to prebacim na usb da imam kopiju. Svrha raid1 bi bila redudancija. PC je star nekih 8.god, vlastoručno sklapan. Nedavno mi je riknuo HDD caviar blue 1tb te bih sada ipak imao neku sigurnost u slučaju da opet dođe do toga. Što se tiće hardvera, u dobrom je održavanom i očuvanom stanju te birane komponente nisu najjeftinije. Ono što me zabrinjava je da je takav jedan HDD crko koji je mirno stajao u kučištu u sobnim uvjetima, dok laptop koji je star 15+ god. i dalje radi sa ni jednom promjenjenom komponentom, koji je bio u teškom pogonu, opterečen, pregrijavan dug period, reinstaliran 100 puta, bio pokusni kunić i svašta nešto, otvaran, udaran, prenašan, da njegov HDD još uvijek radi, čak sam ga neko vrijeme držao u PC-u dok nisam kupio novi disk za PC.

Lijep pozdrav.

ihush uto 17.10.2023 12:37

-to je tako sa svime u računalu.. i opet, radit će možda godinama bez problema, možda će sutra nešto crknuti, ne samo disk, dok s dva diska imaš dvije loto-šanse mada su i dalje zanemarivo male :)

-raid nije backup, raid1 se koristi kad je takav rad poteban bez recimo gašenja nonstop dostupno dok se i dalje koristi klasičan backup za sigurnost podataka.. nije ni za zbrljavljen os jer ako se zbrlja tad ti raid ne pomaže tj samo oteža u odnosu na normalan način kao ahci..