Televizori

Stari Toshiba LCD i kućna antena

ashala2202 sub 5.8.2023 16:33

Dragi forumaši,

 

na raspolaganju imam stariji Toshiba 39L2333D na kojemu bih htio gledati TV.

 

Koje su mi opcije?

 

Ako sam dobro guglao i razumio, taj TV u sebi nema DVB-T2 prijemnik, što znači da mi kućna antena bez da dodatno nabavim i prijemnik ne bi pomogla. Koliko se kanala može uhvatiti pomoću kućne antene i na što sve trebam paziti / znati? Neke preporuke za antenu i risiver?

Vavoom sub 5.8.2023 17:20
ashala2202 kaže...

Dragi forumaši,

 

na raspolaganju imam stariji Toshiba 39L2333D na kojemu bih htio gledati TV.

 

Koje su mi opcije?

 

Ako sam dobro guglao i razumio, taj TV u sebi nema DVB-T2 prijemnik, što znači da mi kućna antena bez da dodatno nabavim i prijemnik ne bi pomogla. Koliko se kanala može uhvatiti pomoću kućne antene i na što sve trebam paziti / znati? Neke preporuke za antenu i risiver?

 Bilo koja antena će biti dobra za prijem, uključujući i one koje nemaju DVB-T/T2 naljepnicu (marketinški trik ), recimo ova Phillipsova će poslužiti svrsi, evo u mojoj viksi na moru lovi naše MUX-eve bez ikakvog zakucavanja/štekanja

 

A vidim da tražiš preporuku za prijemnik, best buy brandovi su Strong i Xoro, njihovi prijemnici nisu puno skupi, čujem da imaju jak tuner i da dobro hvataju signal, recimo pogledaj si ovaj model 8222, ima twin tuner, znači moš snimat istodobno 2 kanala sa istog MUX-a i gledati 3. sa drugog: https://www.links.hr/hr/tv-tuner-strong-srt-8222-dvb-t2-hevc-scart-usb-hdmi-twin-tuner-zemaljski-759800025?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

Za koliko para ti se nudi ta Toshiba? Ak lik traži 300€ i više, bolje za te pare kupi novi TV sa T2 tunerom, nisu više tak skupi, ali za to se javi u temu za preporuku TV-a

AF139 sub 5.8.2023 17:40

Za vanjsku je lakše sa UHF logaritamskom antenom cca 1m dugom ( do 100kn)  a unutarnje mogu biti i one od prije 50god. ako su ispravne bolje su od današnjih. Na oznake pojačanja pojačala (dB) ne obraćaj pažnju jer trgovci pišu gluposti.

Za odluku vanjska ili unutarnja antena vidi sa susjedima koje odašiljače gledaju tj. udaljenost i koje antene i njihov smjer koriste. 

Za DVB-T2 / HEVC H.265 tv receiver ima ih za 150-200kn Strong , Denver itd... a na TV se spajaju sa HDMI ili SCART ako nema na TV-u HDMI ulaz.

 

ashala2202 sub 5.8.2023 20:30

Unutarnja, sobna antena je u pitanju. Izgleda mi to sve skupa kao dosta para. Nadao sam se da će biti jeftinije. Vidjet ću mogu li ubosti negdje nešto polovno možda. Gdje da nađem one podatke u kojem smjeru okrenuti antenu da bi se uhvatila određena grupa programa? To sam nekad davno imao negdje...

Vavoom sub 5.8.2023 21:47
ashala2202 kaže...

 Gdje da nađem one podatke u kojem smjeru okrenuti antenu da bi se uhvatila određena grupa programa? To sam nekad davno imao negdje...

 Pogledaj si na OIV stranicama ili pitaj na drugim forumima

ihush ned 6.8.2023 13:45

-svi prijemnici na našem tržištu u maloprodaji moraju biti dvb-t2+h.265 tj standard + dekoder-kompresor.

-jeftikaner prijemnici od 150-160kn što će reći od 20€ naviše, dok je do 30€ već ok, kao strong i sl. modeli pri čemu bi svaki morao raditi (biti ispravan) no daljinski, opcije kao sortiranje i sl. znaju biti blentave ili ih nema.. a to zna biti nezgodno za tipkanje-traženje nekog tv kanala pri čemu je u fta-slobodnom-zemaljskom emitiranju cca 15 tv kanala + poneki duplić, poneki lokalni više, kao i otvoreni reklamni evotv i sl...

 

-evotv, odnosno od kad je kupljen tcomovo, kriptiranj-zaključani-komercijalni tv kanali, dostupni kad se ima ne-fta prijemnik koji ih preskače.. i to je moguć razlog za kupnju evotv-prijemnika od tcoma pri čemu imaju bez ugovorne, na bon i sl. ili ovisno o akciji .. i može biti slične cijene dok je posljednja bila 300kn tj 40€ uz 3mj otvorene sve tv kanale (cca 70 programa-kanala).. pri čemu je moguće birati-plaćati komercijalne, bonovima i po potrebi-želji ili gledati free kanale kao s običnim fta prijemnikom + par kanala koje evotv daje 'zauvjek' free-kodirane ali dostupne samim posjedovanjem prijemnika kao davinci dok nešto ne promijenje.. no za same fta je sad neisplativ + loše opcije-sortiranja i sl. no kad se gleda više kanala tad je 'bolje' naviknuti se na zadane rasporede jer su tad isti na svim prijemnicima, tj umjesto sortiranja po želji nekog tv kanala kao npr htv-4 na recimo 4.to programsko mjesto, to tad stoji na broju 6.. za primjer rasporeda.

 

-antene, sobne ili vanjske.. uz marketing koji ima 'jače' i svašta kao digitalne, sve rade isto, na istoj osnovi, tj antena lovi signal, dok o lokaciji, smetnjama ovisi što-kako lovi..

-moguće s pojačalom.. pojačalo ne lovi ništa, pojačalo pojačava ono što antena lovi, signal i smetnje.. tj primarna stvar je loviti dobar-čisti signal a to ovisi o lokaciji, odašiljaču, preprekama, orjentaciji stana-zgrade-kuće pa tko vidi sljeme kroz prozor može lakše nego na suprotnoj strani.. i zato su vanjske-krovne antene 'bolje' tj bolja pozicija, optička vidljivost bez prepreka.. po ostalom iste, osim potrebe za montažom na krov.. pa su sobne praktičnije jer to eliminiraju ali u pravilu je tad problem lokacija. .. + moguće biti na suprotnoj strani od odašiljača i loviti ok, jer svaki predmet-površina kao suprotna zgrada može služiti kao reflektor-tanjur za loviti signal pa i to da recimo otvoren-zatovren prozor + zavjese utječu na to što će sobna antena loviti.. pri čemu naravno zavjesa = smetnja..

 

-za početak, prvo paljenje prijemnika, krenuti od nule.. tj najveći problem je prije pretraživanja postaviti antenu u dobar položaj u kojem lovi najbolji mogući signal za tu lokaciju.. tj dok ne vidimo sliku-signal to ne znamo..

-za razliku od stare analogne tv (ne digitalan kompresiran signal).. to je bilo lako, spoji se tv-antena i okrećemo-tražimo program dok vrtimo antenu.. s dvbt je to problem tj prvo inicijalnno traženje mora pronaći kanale a to može ako ih lovi, ne ako se vrti-traži tj nekoliko sekundi mora biti čisti signal i tek tad ga lovi.. a to se ne vidi ako vrtimo rukom antenu, .. tj tad se ne vrti kao goinometar nego po malo, pa stane-čeka.. tj prvo odokativno-intiutivno gdje bi mogao biti odašiljač i tako se obavi prvo traženje..

.. koje će prijemnik defaultno pokrenuti prvim paljenjem jer su to defaulti-automatika ili nakon reseta.. pri čemu će se ponuditi izbor jezika-regije i sl. opcije.. i zato to prvo paljenje nije zgodno za traženje pozicije antene.. tj bilo bi suprer da već imamo antenu za koju se zna da lovi.. i da ne moramo tražiti signal, nego samo pustiti automatiku da odradi svoje.

 

-ako se mora tražiti, tad prvom prilikom koju automatika početnog traženja ponudi, prekinuti.. pronaći u opcijama indikatore stanja signala, snaga+kvaliteta.. to su indikatori od 0-100% i sl. .. potreban signal je +60, poželjno 80-90%.. dok je jačina stvar pojačala, manje važno .. i to je obično iznad 80-90%.. tj ista priča kao pojačalo-antena, antena je važna tj čisti signal.. a pojačalo pojačava sve, signal i smetnje..

-s 30-50% su mogući-česti prekidi, gubitak signala recimo prolaskom oblaka ili zavjesa na prozoru.. i to vidite kao kockice-smrzavanje slike.. ili na idnikatoru signala ispod 50..

-tad se uz pomoć tih indikatora traži smjer-pozicija antena.. opet, ne vrtiti nego u koracima, postaviti antenu u neki položaj i sačekati 5-10sec.. ovisno o indikatoru pomakne se za recimo 30-stupnjeva i opet sačeka 5-10sec.. i ovisno što indikator prikaže nastavite.. tad pronađete neki dobar signal tj optimalan recimo iznad 60% i što veći.. i tad obavite ono početno traženje tv kanala, jer tek tad će biti moguće, do tad bi bilo nemoguće ili pola nema.. i to ako je u tih nekoliko minuta dok traje pretraga-automatika sve bilo bez dodatnih smetnji-prekida, npr oblaci i sl... ako do tog prekida dođe, vidjet ćete manje programa kao pronađeno ili ništa i treba ponoviti, podesiti antenu, pojačalo itd... i to može biti sve u nekoliko minuta gotovo ili nekoliko sati, tj svaka situacija je za sebe ovisno o lokaciji i sreći.. nije isto kišni dan ili vedro vrijeme jer to je tako s radio-tv signalom i odašiljačima, jer to nije kabelska-žica..

 

-zato ne pomaže 'meni radi' jer to ne znači da će na bilo kojoj drugoj lokaciji jednako raditi, tj moraš probati, tražiti-vrtiti.. i netko lovi super, netko slabo.. većina vrlo dobro tj pokrivenost hr je vrlo dobra, no to ne znači da neka ulica-kuća-kvart ima dobar prijem, jer to je tako.. tj ne možeš pomaknuti kuću-stan recimo 10m u stranu ako postoji neka smetnja-prepreka ili zid..

-usporedivo sa satelitskim prijemnicima, uz razliku, satelit je na nebu-gore, južno.. dok je lokalni odašiljač za neko mjesto kao zg na sljemenu, učki, biokovo itd. odnosno dovoljno je pogledati susjedne antene i smjer kamo su okrenute pri čemu netko možda okrene prema slo ili bih da bi bolje lovio i njihove kanale.. dok su većina ipak okrenute prema lokalnom odašiljaču, to je prvi smjer za vanjsku antenu dok sobna-unutarnja ovisi o samom stanu, strani svijeta.. i sreći.

ashala2202 ned 6.8.2023 17:19
Vavoom kaže...

 

Za koliko para ti se nudi ta Toshiba? Ak lik traži 300€ i više, bolje za te pare kupi novi TV sa T2 tunerom, nisu više tak skupi, ali za to se javi u temu za preporuku TV-a

 

Ma moja je Toshiba, imam ju od davno prije, ali ju na prošloj lokaciji nisam morao koristiti jer je stanodavac imao svoj TV, a sad sam ju iskopao iz naftalina i reko da vidim šta mogu s njom. Ne bih kupovao takav TV danas.

Vavoom ned 6.8.2023 21:12
ashala2202 kaže...
Vavoom kaže...

 

Za koliko para ti se nudi ta Toshiba? Ak lik traži 300€ i više, bolje za te pare kupi novi TV sa T2 tunerom, nisu više tak skupi, ali za to se javi u temu za preporuku TV-a

 

Ma moja je Toshiba, imam ju od davno prije, ali ju na prošloj lokaciji nisam morao koristiti jer je stanodavac imao svoj TV, a sad sam ju iskopao iz naftalina i reko da vidim šta mogu s njom. Ne bih kupovao takav TV danas.

 Moš ju iskoristit kao drugi monitor za PC, ja za drugi koristim 26" LED TV (glavni mi je onaj od AiO PC-a) ili ga prodat u ispravnom stanju, takvi TV-ovi se prodaju od 50-200€ na Njuški

ashala2202 ned 13.8.2023 16:26

Koristim ga za gledanje filmova i povremeno gejmanje preko HDMI-a, ali htio bih da ima i funkciju TV-a, a ne izdvajaju mi se veći novci i ne da mi se mešetarit po Njuškalu. Pogledat ću ako uleti nešto polovno i to je to...