Televizori

Koliko ste dugo koristili TV dok se nije pokvario?

ddarknessfairyy sub 19.8.2023 07:46
Marko :D kaže...

Prašak s kalkulatorom? 

 

Čitao sam negdje da se uz talijanski prašak dobivao prijenosni tranzistor, te da su ga mnogi na frontu koristili za slušanje vijesti,  stanja s ratišta. Ali za kalkulator još nisam čuo da se dobivao. 😂

 Je, kalkulatore je davao Dash i čini mi se da Dixan. Nisam ziher za ime, al znam da je bio u jako čvrstoj kartonskoj kutiji koju sam kasnije obukla u tkaninu pa mi je još godinama služila ko koš za smeće

Mi smo dobili ogromni tamno plavi sa šarenim velikim tipkama. Išla je u njega 1 AA baterija. Imam ga još uvijek negdje u ladici, čini mi se da čak i radi još uvijek. 

notloB sub 19.8.2023 14:27
ddarknessfairyy kaže...

 Je, kalkulatore je davao Dash i čini mi se da Dixan. Nisam ziher za ime, al znam da je bio u jako čvrstoj kartonskoj kutiji koju sam kasnije obukla u tkaninu pa mi je još godinama služila ko koš za smeće

Mi smo dobili ogromni tamno plavi sa šarenim velikim tipkama. Išla je u njega 1 AA baterija. Imam ga još uvijek negdje u ladici, čini mi se da čak i radi još uvijek. 

 Meni je dash služio kao bubanj, mislim da je baš dash bio u prikladnom obliku.

nkdz sub 19.8.2023 19:05

Trenutno primarno koristim Grundig 55 7900B koji je star 3 godine i solidan je, potovo za te novce za koliko je kupljen (oko 300 eura). Za kupnju je presudilo 5 godina garancije

Imam dva Grundiga 32-6831 koji su stari oko 15 godina, oba rade i povremeno se koriste, jedan je u spavaćoj sobi, drugi u vikendici.

Tijekom godina popravio sam dosta televizora različitih marki i godišta od prijatelja i rodbine, većinom su kvarovi bili na pozadinskom osvijetljenju ili ploči napajanja. Moje mišljenje je da je za dugovječnost televizora ključno ne držati backlight na 100% kako to mnogi ljudi rade.

midzan21 sub 19.8.2023 19:10

najstariji ispravan tv je neki stari samsung crt 32inch, kupljen u ranim 2000-im, koristi na djedovini uz spojen dvb-t2 prijamnik i još dan-danas radi ko mali, idući po starosti je ova toshiba iz moj pc, meni taman za old-school gaming, dok je naš glavni grunding sad već skoro 10 god u pogonu, samo mijenjamo dvb-t2/stb-ove i ne treba nam ništa više. uskoro nabavim neki android box ili pak firestick pa da se vrate opet "smart" funkcije te telke, ne rade više ugrađene smart mogućnosti iste (ne da je konekciju na iste, tj radi browser ali je neka modified verzija opere mini, sve u raspadu kad otovorim bilo što, yt je prestao raditi prije 2 godine, weather zafrkava i ne očitava dobro, multimedija tj gledanje s usb-a ili vanjskog diska još koliko toliko radi za h264 filmove, za novije spojim laptop i gledamo)

Marko :D ned 20.8.2023 09:41

Da, pogodio si. U Japanu se koristi NTSC standard, dok se u Europi koristi PAL. 

 

Probaj promijeniti format slike na televizoru. Sjećam se da moj Quadro LED TV ima neku opciju koja samo odreže odreže liniju viška, ali ne znam kako se zove.

Jelash13 ned 20.8.2023 10:56

Da, to mi je i forćen rekao jer sam i tamo pitao. Morao sam u opcijama promijeniti sa 1080 na 720p i staviti screen size 96% (jer na 100% neke stvari idu "preko" vidljivog ekrana). Nije idealno rješenje, ali je ipak rješenje.

https://ibb.co/fC7K7Qt

 

Nisam nikako drugačije mogao provjeriti jer svi drugi televizori u mojoj kući su 720p

Bitno je da znam da mi TV ne crkava. Ironično, samo par sati nakon onog posta...

pqweasdyxc ned 20.8.2023 13:45
Jelash13 kaže...

Da, to mi je i forćen rekao jer sam i tamo pitao. Morao sam u opcijama promijeniti sa 1080 na 720p i staviti screen size 96% (jer na 100% neke stvari idu "preko" vidljivog ekrana). Nije idealno rješenje, ali je ipak rješenje.

https://ibb.co/fC7K7Qt

 

Nisam nikako drugačije mogao provjeriti jer svi drugi televizori u mojoj kući su 720p

Bitno je da znam da mi TV ne crkava. Ironično, samo par sati nakon onog posta...

 Mislim da imaš uključen overscan na televizoru. Sve igre na Switchu su region free, nema više pal, ntsc i sl sranja.

tiki pon 21.8.2023 07:53
nkdz kaže...


Tijekom godina popravio sam dosta televizora različitih marki i godišta od prijatelja i rodbine, većinom su kvarovi bili na pozadinskom osvijetljenju ili ploči napajanja. Moje mišljenje je da je za dugovječnost televizora ključno ne držati backlight na 100% kako to mnogi ljudi rade.

 Yup. Pozadinska rasvjeta je dio tv-a najpodložniji kvarenju. Recept za katastrofu je staviti backlight na 100% i onda pustiti tv da radi 26h dnevno, kako mnogi vole...

Apachy pon 21.8.2023 10:10

Phillips is 2013. i Hisense iz 2021. - oba rade i u pogonu svakodnevno. Imam još stari samsung crt iz 1997.-e koji je šljakao do 2013. i ovog Phillipsa - junački se drži, makar mu je kolorit prešao u crveno/narančasto. Nekad ga znam iz fore upaliti i upogonit snes na njemu, malo super maria nabacit i još uvijek radi!

nkdz pon 21.8.2023 10:51
tiki kaže...
nkdz kaže...


Tijekom godina popravio sam dosta televizora različitih marki i godišta od prijatelja i rodbine, većinom su kvarovi bili na pozadinskom osvijetljenju ili ploči napajanja. Moje mišljenje je da je za dugovječnost televizora ključno ne držati backlight na 100% kako to mnogi ljudi rade.

 Yup. Pozadinska rasvjeta je dio tv-a najpodložniji kvarenju. Recept za katastrofu je staviti backlight na 100% i onda pustiti tv da radi 26h dnevno, kako mnogi vole...

Ljudi obično stavljaju backlight na 100% i kontrast na 100%. Nevjerojatno je koliko se u takvim uvjetima povećava potrošnja struje. Na mom televizoru kada sam mjerio vatmetrom bilo je oko 50-60w pri postavkama backlight 50% i kontrast 50%, a pri postavkama backlight i kontrast 100% bilo je 110-120w. U tzv. "Demo mode-u" troši još i više.