Telemach Hrvatska (bivši Tele 2)

Telemach – Fiksne i mobilne usluge [Rasprava]

BinaryJesus sub 21.5.2022 21:11

Primjetio sam u CellMapperu da mi se Telemach u zadnje vrijeme spaja na Band 28 LTE. Znam da je to 5G band ali ja nemam 5G mobitel. Zar je moguće da puštaju LTE preko tog banda sada?

Brzine su mi oko 24 Mbps download i 14 Mbps upload.

DDavorin sub 21.5.2022 21:41
BinaryJesus kaže...

Primjetio sam u CellMapperu da mi se Telemach u zadnje vrijeme spaja na Band 28 LTE. Znam da je to 5G band ali ja nemam 5G mobitel. Zar je moguće da puštaju LTE preko tog banda sada?

Brzine su mi oko 24 Mbps download i 14 Mbps upload.

 Da to je B28 4G frekvencija

Marko :D ned 22.5.2022 19:22
srco1978 kaže...

Ističe mi ugovor sa operaterom pa me zanima ima li netko iskustva sa ovim Telemach paketima? Cijene su stvarno prihvatljive...

https://telemach.hr/opticki-internet

Imaš na PCEkspert forumu dosta njih koji koriste njihovu fiksnu uslugu. Ukratko; stabilna usluga, konstantna brzina, ali navodno za port forwarding treba kontaktirat službu za korisnike (u ovo ne vjerujem).

Streetpunk uto 24.5.2022 18:38
srco1978 kaže...

Ističe mi ugovor sa operaterom pa me zanima ima li netko iskustva sa ovim Telemach paketima? Cijene su stvarno prihvatljive...

https://telemach.hr/opticki-internet

 Ja ti koristim mob na pretplatu kod njih i pre zadovoljan sam, polje mene i stara je prešla na Telemach a vjerojatno će i sestra.

 

A kroz par dana mi stiže optika, napakon ću sa ušljivih 20 Megabita VDSL preć na 1 Gigabit mislim da ću slavit.

Marko :D sub 28.5.2022 10:49
robogo kaže...
Evo i Telemach krenuo sa zaokruživanjem na euro, idu cijene gore od 1.7.

Bit će raskida bez naknade...

Da, ali ovi bar daju nešto za uzvrat. Svim će korisnicima bit uključena zaštita prilikom surfanja (blokiranje malicioznih stranica), a Top paket dobiva TIDAL na dvije godine. Povećanje cijene za 3,13 kn je doslovno ništa jer je konkurencija povećala bar od 5 kn pa na više. 

  

Time skoro pa izjednačavaju ponudu s Telemachom Slovenija. Neke cijene će biti identične kao kod njih, te oni također dobivaju TIDAL na dvije godine u srednjem paketu. Jedino što nije isto je broj GB u najmanjem paketima. U Sloveniji se u najmanjem paketu (VEČ=Start) dobiva 10 GB, u srednjem (ŠE VEČ=Top) i najvećem (NAJVEČ=Unlimited) dobiva se skroz neograničen internet, te je razlika samo u brzini istog.

 

Što se raskida ugovora, koliko vidim nikakav raskid bez naknade jer se cijena za korisnike pod ugovorom ne mijenja. 

 

Više informacija o svemu: https://telemach.hr/upload/documents/5G/Promjene_u_paketima_0107.pdf

zelenapaprika sub 28.5.2022 12:08
Marko :D kaže...
robogo kaže...
Evo i Telemach krenuo sa zaokruživanjem na euro, idu cijene gore od 1.7.

Bit će raskida bez naknade...

Da, ali ovi bar daju nešto za uzvrat. Svim će korisnicima bit uključena zaštita prilikom surfanja (blokiranje malicioznih stranica), a Top paket dobiva TIDAL na dvije godine. Povećanje cijene za 3,13 kn je doslovno ništa jer je konkurencija povećala bar od 5 kn pa na više. 

 Joj, daj. Daju nešto zauzvrat. Kao i bonbon (u ranijim poskupljenjima). Eto, cijena je viša, ali smo vam dali više megabajta... Kuna po kuna = prazan džep kupca. Jedna domaća banka više ne da fizičke tokene (jako ih je teško nabaviti u bilo kojoj poslovnici) i tjeraju ljude na m-bankarstvo. Zašto? Zato jer token nisu naplaćivali, a m-bankarstvo naplaćuju. Kuna po kuna - milijarde profita (nakon oporezivanja).

 

Zaštitu pri surfanju možeš imati i sam. Cloudflare: Two Flavors: 1.1.1.2 (No Malware) & 1.1.1.3 (No Malware or Adult Content).

 

TIDAL?

Marko :D sub 28.5.2022 12:34
zelenapaprika kaže...

Jedna domaća banka više ne da fizičke tokene (jako ih je teško nabaviti u bilo kojoj poslovnici) i tjeraju ljude na m-bankarstvo. Zašto? Zato jer token nisu naplaćivali, a m-bankarstvo naplaćuju. Kuna po kuna - milijarde profita (nakon oporezivanja).

Koja to banka nije naplaćivala tokene? 

zelenapaprika kaže...

Zaštitu pri surfanju možeš imati i sam. Cloudflare: Two Flavors: 1.1.1.2 (No Malware) & 1.1.1.3 (No Malware or Adult Content).

 

TIDAL?

Pa možeš, ali misliš da si to prosječni korisnik smartphonea zna namjestit? Doduše, bilo bi lijepo kad bi dali mogućnost da se to na određenom broju isključi. No, ne dira me previše jer ionako koristim AdGuard + Cloudflare DoT. 

 

Nekako mislim da je cilj ove "zaštite surfanja" da mogu blokirat one phishing stranice Pošte, lažne nagradne igre i to. Jer masa ljudi na to pada. Baš mi je nedavno dobio nekoliko poruka s linkom nagradnu igru DM-a. 

zelenapaprika kaže...

TIDAL?

Ne vidim što je tu loše. HT, Bonbon i A1 naplaćuju Deezer zasebno. Ovdje ga dobiješ TIDAL doslovno besplatno u Unlimited tarifi, a sad i na dvije godine u Top tarifi.

zelenapaprika sub 28.5.2022 15:07
Marko :D kaže...
zelenapaprika kaže...

Jedna domaća banka više ne da fizičke tokene (jako ih je teško nabaviti u bilo kojoj poslovnici) i tjeraju ljude na m-bankarstvo. Zašto? Zato jer token nisu naplaćivali, a m-bankarstvo naplaćuju. Kuna po kuna - milijarde profita (nakon oporezivanja).

Koja to banka nije naplaćivala tokene? 

zelenapaprika kaže...

Zaštitu pri surfanju možeš imati i sam. Cloudflare: Two Flavors: 1.1.1.2 (No Malware) & 1.1.1.3 (No Malware or Adult Content).

 

TIDAL?

Pa možeš, ali misliš da si to prosječni korisnik smartphonea zna namjestit? Doduše, bilo bi lijepo kad bi dali mogućnost da se to na određenom broju isključi. No, ne dira me previše jer ionako koristim AdGuard + Cloudflare DoT. 

 

Nekako mislim da je cilj ove "zaštite surfanja" da mogu blokirat one phishing stranice Pošte, lažne nagradne igre i to. Jer masa ljudi na to pada. Baš mi je nedavno dobio nekoliko poruka s linkom nagradnu igru DM-a. 

zelenapaprika kaže...

TIDAL?

Ne vidim što je tu loše. HT, Bonbon i A1 naplaćuju Deezer zasebno. Ovdje ga dobiješ TIDAL doslovno besplatno u Unlimited tarifi, a sad i na dvije godine u Top tarifi.

 Najveća banka u državi. Mislim na mjesečnu naknadu. Predzadnji fizički token trajao mi je valjda 15 godina. Zadnji niti 2. Novi ne mogu dobiti, forsiraju korištenje m-tokena na mobitelu. Da bih mogao koristiti m-token, morao sam ugovoriti m-bankarstvo koje sam izbjegavao godinama jer mi nije trebalo. Internetsko bankarstvo je pokrivalo baš sve što mi je trebalo. Sada moram dodatno plaćati još jednu uslugu.

 

"da mogu blokirat one phishing stranice Pošte" - čisto sumnjam da sami imaju neke popise takvih stranica.

 

 

 

deda-cro sub 28.5.2022 20:01
Marko :D kaže...
 Time skoro pa izjednačavaju ponudu s Telemachom Slovenija. Neke cijene će biti identične kao kod njih, te oni također dobivaju TIDAL na dvije godine u srednjem paketu. Jedino što nije isto je broj GB u najmanjem paketima. U Sloveniji se u najmanjem paketu (VEČ=Start) dobiva 10 GB, u srednjem (ŠE VEČ=Top) i najvećem (NAJVEČ=Unlimited) dobiva se skroz neograničen internet, te je razlika samo u brzini istog.

 

Pa nije baš isto kao u Sloveniji: 

A što se zaštite tiče, meni je nextdns ipak top, tak da mi ovo njihovo isto ništa ne znači.

Marko :D ned 29.5.2022 10:46

Ide se na to da cijene završavaju okruglo, ali cijena Top tarife (jedan broj) je identična onoj u Sloveniji. Cijena našeg Start paketa s više povezanih brojeva, jednaka je jednom broju u Sloveniji. Pretpostavljam da su usluge kod nas skuplje jer netko treba financirat izgradnju optičke mreže. 

 

Sve u svemu, ovo je ono poskupljenje koje su svi najavljivali s uvođenjem Eura, ne radi se tu o nekoj inflaciji. Sva sreća pa je poskupljenje minimalno.

deda-cro ned 29.5.2022 16:03
Marko :D kaže...

Pretpostavljam da su usluge kod nas skuplje jer netko treba financirat izgradnju optičke mreže. 

 

Sve u svemu, ovo je ono poskupljenje koje su svi najavljivali s uvođenjem Eura, ne radi se tu o nekoj inflaciji. Sva sreća pa je poskupljenje minimalno.

 

Pa i u Sloveniji netko financira izgradnju optičke mreže.

Znam da je kod nas veća površina koju treba pokriti, ali svi znamo da će pokrivanje ići po većim gradovima, a ne po selima.

Nema veze, ne ulazim u njihove razloge što se razlike u cijeni tiče, ali meni osobno ovo poskupljenje znači 50 eura više na godišnjoj razini.

Imam cajta do 1.7. za razmišljanje, ali bi se lako moglo dogoditi da im se zahvalim na uslugama.

 

Marko :D ned 29.5.2022 16:15

Meni nešto nije jasno. Imam Start tarifu po cijeni 69 kn (redovna cijena, spojeni brojevi) i došla mi je poruka da ista poskupljuje za 3,13 kn.

 

Računica je jednostavna;

69+3,13=72,13 kn

 

ALI u tablici piše da je nova cijena 74,59 kn što je 2,46 kn više. Drugi brojevi su na Top tarifi za 114 kn, te su dobili poruku da je povećanje 5,80 kn. 

 

114+5,80=119,80 kn

 

Ovdje računica štima i tu je sve u redu.

 

WTF?!?

deda-cro pon 30.5.2022 13:15
Marko :D kaže...

Meni nešto nije jasno. Imam Start tarifu po cijeni 69 kn (redovna cijena, spojeni brojevi) i došla mi je poruka da ista poskupljuje za 3,13 kn.

 

Računica je jednostavna;

69+3,13=72,13 kn

 

ALI u tablici piše da je nova cijena 74,59 kn što je 2,46 kn više. Drugi brojevi su na Top tarifi za 114 kn, te su dobili poruku da je povećanje 5,80 kn. 

 

114+5,80=119,80 kn

 

Ovdje računica štima i tu je sve u redu.

 

WTF?!?

 

U SMS poruci je napisano povećanje samo za 1 broj, a ako imaš više brojeva upućuju te na onaj PDF u kojem je tablica. Malo blesavo složeno.

mariclius pon 30.5.2022 13:26

Pozdrav. Da li znaš kako onda ide sa plaćanjem mobitela?
Platiš odjednom preostali iznos za mobitel (uređaj) kad raskineš ugovor?
Ja sam uzeo prije 6 mj mobitel i ugovor mi je na 24 mj.
Sad dobio tu poruku za povećanje cijene tarife.

Marko :D pon 30.5.2022 13:42
deda-cro kaže...
Marko :D kaže...

Meni nešto nije jasno. Imam Start tarifu po cijeni 69 kn (redovna cijena, spojeni brojevi) i došla mi je poruka da ista poskupljuje za 3,13 kn.

 

Računica je jednostavna;

69+3,13=72,13 kn

 

ALI u tablici piše da je nova cijena 74,59 kn što je 2,46 kn više. Drugi brojevi su na Top tarifi za 114 kn, te su dobili poruku da je povećanje 5,80 kn. 

 

114+5,80=119,80 kn

 

Ovdje računica štima i tu je sve u redu.

 

WTF?!?

 

U SMS poruci je napisano povećanje samo za 1 broj, a ako imaš više brojeva upućuju te na onaj PDF u kojem je tablica. Malo blesavo složeno.

Čekaj, ali tarifa Top košta 114 kn kad su tri broja. I na ta dva broja koja koriste Top tarifu u SMS-u je pisalo da ista poskupljuje za 5,80 kn, te kad to sve zbrojiš dobivaš cifru koja piše u PDF-u (za tri broja koja piše).

 

Cifra se ne poklapa za Start tarifu koja dođe 69 kn (ponavljam, kada su tri broja povezana). U SMS-u je korisnicima start tarife došla obavijest da poskupljuje za 3,13 kn, ali ta cijena ne odgovara onoj u tablici u dijelu s više brojeva. Razumiješ?

 

Ako cijena odgovara za Top tarifu, mora odgovarati i za Start tarifu. Jer u protivnom mi nisu mogli napisati u poruci da tarifa poskupljuje za 3,13 kn kad poskupljuje za 5,59 kn.

DrowningWitch kaže...
Znači i mobitel i tarifu ne moram ništa platiti ako raskinem ugovor? Pa kak im se to isplati?

To što si raskinuo ugovor ne znači da si oslobođen plaćanja. Raskidom ugovora i dalje nastavljaš plaćati preostale rate za mobitel (ili jednokratno ili po ugovorenim mjesečnim ratama), a isto je i s tarifom. Jedino što ti više ne mogu naplatiti penale za raniji odlazak nekom drugom operateru.

mariclius kaže...
Pozdrav. Da li znaš kako onda ide sa plaćanjem mobitela?
Platiš odjednom preostali iznos za mobitel (uređaj) kad raskineš ugovor?
Ja sam uzeo prije 6 mj mobitel i ugovor mi je na 24 mj.
Sad dobio tu poruku za povećanje cijene tarife.

Ili jednokratno ili nastavljaš dalje u dogovorenim mjesečnim ratama. To provjeri s njima...