Dex.inc čet 30.12.2021 19:29

Pozdrav,

s obzirom da sam u potrazi za jednom takvom, a nema specijalne teme, pa reko da otvorim temu o pametnim bravama / smart lockovima za ulazna vrata.

Dakle, imam ulazna vrata koja se s vanjske strane otvaraju samo s ključen. Htio bi nekakav pouzdani sustav, a opet jeftin i lagan za instalaciju.

Kako stan nije moj, htio bi nešto što neće zahtjevati bušenje zida, rezanje vrata i sl. stvari. Idealno bi bilo da je uređaj na baterije koji stoji s unutarnje strane vrata te da okreće ključ. Vrata su protuprovalna s dva stupnja zaključavanja.

Da li netko ima iskustva s pametnim bravama?

Zahvaljujem.

Posmatrač pet 31.12.2021 07:52
Dex.inc kaže...

Pozdrav,

s obzirom da sam u potrazi za jednom takvom, a nema specijalne teme, pa reko da otvorim temu o pametnim bravama / smart lockovima za ulazna vrata.

Dakle, imam ulazna vrata koja se s vanjske strane otvaraju samo s ključen. Htio bi nekakav pouzdani sustav, a opet jeftin i lagan za instalaciju.

Kako stan nije moj, htio bi nešto što neće zahtjevati bušenje zida, rezanje vrata i sl. stvari. Idealno bi bilo da je uređaj na baterije koji stoji s unutarnje strane vrata te da okreće ključ. Vrata su protuprovalna s dva stupnja zaključavanja.

Da li netko ima iskustva s pametnim bravama?

Zahvaljujem.

 Nemam licna iskustva ali sam zainteresovan i sve sto sam na netu gledao provali se za par sekundi...

Pero Dinamit pet 31.12.2021 09:06

Pouzdano, jeftino i lagano za instalaciju - nemoguće. Ako imaš protuprovalna koliko toliko si siguran.

 

Svaka bolja brava ti košta jako puno stoga se okani toga što želiš, pogotovo što nije tvoj stan. Ako nisi na prizemlju ili zadnjem katu siguran si koliko toliko.

Riotinjo uto 11.1.2022 08:11
Wespen kaže...

Jel radi koja od tih smart brava sa protuprovalnim cilindrima/vratima?

 

Neke rade sa ovim obicnim EU bravama, vecina je samo za one djecje USA style brave.

 

Koliko vidim, Nuki radi s EU bravama.

Podržava dva stupnja te otvaranje vrata preko ključa.

No brava ti svakako mora podržavati to da možeš otključati dok je s druge strane ključ u bravi.

 

https://nuki.io/en/installation-check/#1

Adoon sri 12.1.2022 08:09

I mene zanimaju iskustva sa ovakvim bravama ako netko ima. Nije mi cilj neka posebna zaštita od provale jer sam u prizemlju i već mi je jednom provaljeno u stan i to preko balkonskih vrata. Zanimljiva mi je opcija automatskog zaključavanja brave i zvučnog signala ako vrata nisu dobro zatvorena radi djece. 

Pero Dinamit sri 19.1.2022 14:06
Adoon kaže...

I mene zanimaju iskustva sa ovakvim bravama ako netko ima. Nije mi cilj neka posebna zaštita od provale jer sam u prizemlju i već mi je jednom provaljeno u stan i to preko balkonskih vrata. Zanimljiva mi je opcija automatskog zaključavanja brave i zvučnog signala ako vrata nisu dobro zatvorena radi djece. 

 Bolje napravi neku zaštitu za balkonska vrata, prije će ti tako upasti nego kroz ulazna. 

 

Imaš senzore za vrata/prozore koji te mogu upozoriti da su vrata otvorena, dođe ti notifikacija na mob.

Recimo sonoff, xiaomi senzori. Treba ti samo možda neki gateway koji je kao centralna točka za to. 

 

Dodaš još neke razne stvari pa ako se npr. prozor otvori neka se upale sva svijetla ili ti javi neki zvučni signal preko gatewaya. 

 

Recimo ne bi bilo loše staviti i kameru, pa makar i neku fejk čisto da se osiguraš koliko toliko.

Posmatrač sri 19.1.2022 14:21
Pero Dinamit kaže...
Adoon kaže...

I mene zanimaju iskustva sa ovakvim bravama ako netko ima. Nije mi cilj neka posebna zaštita od provale jer sam u prizemlju i već mi je jednom provaljeno u stan i to preko balkonskih vrata. Zanimljiva mi je opcija automatskog zaključavanja brave i zvučnog signala ako vrata nisu dobro zatvorena radi djece. 

 Bolje napravi neku zaštitu za balkonska vrata, prije će ti tako upasti nego kroz ulazna. 

 

Imaš senzore za vrata/prozore koji te mogu upozoriti da su vrata otvorena, dođe ti notifikacija na mob.

Recimo sonoff, xiaomi senzori. Treba ti samo možda neki gateway koji je kao centralna točka za to. 

 

Dodaš još neke razne stvari pa ako se npr. prozor otvori neka se upale sva svijetla ili ti javi neki zvučni signal preko gatewaya. 

 

Recimo ne bi bilo loše staviti i kameru, pa makar i neku fejk čisto da se osiguraš koliko toliko.

 Sto fake kad su prave kamere relativno jeftine. xiaomi kamera je 70 eur vanjska a 50 unutrasnja... Za te pare se ne isplati zezati sa fake kamerama.....

Posmatrač sri 19.1.2022 14:52
Pero Dinamit kaže...

Ako mu se ne da dovlačiti struju onda može i ovako. Ali se slažem s tobom.

 To je relativno jednostavno rijesiti... Ako ima neku uticnicu koj je na vanjskom zidu probusi iz same uticnice prema vani a i kablovi koji dodju uz kameru se relativno dugacki a debljine kao kabel za punjenje telefona....

rambox sri 19.1.2022 15:13
Pero Dinamit kaže...

Pouzdano, jeftinoi lagano za instalaciju - nemoguće.Ako imaš protuprovalna koliko toliko si siguran.

 

Svaka bolja brava ti košta jako puno stoga se okani toga što želiš, pogotovo što nije tvoj stan. Ako nisi na prizemlju ili zadnjem katu siguran si koliko toliko.

Sa naglaskom na pravim protuprovalnim vratima, a ne protuprovalnim vratima koja služe samo za ukras.

 

https://youtu.be/StSlHdvRMv4

 

Kaj se tiče EU cilindar brava, nema bolje od Abloy Protec 2 disk brave.Dalje sve ovisi kakve su kombinacije, ovisno o potrebi kupca ili nekoga tko ima viška love+hoče uložit u sigurnost.Samo kao primjer, Kaufland na svim ulaznim ili bitnim vratima koristi Abloy Protec 2.

 

https://tonkovic.com/proizvodi/abloy-protec2/

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/bicikli-elektricni-romobili/zastita-bicikla-krade/205057.aspx?page=2&jumpto=4508997&sort=asc&view=flat

 

Pametne brave, to je obična sigurnosna bižuterija ili samo za lakovjerne i naivne kupce.

 

 

 

 

Adoon čet 20.1.2022 14:15

Imam Xiaomi vanjsku baterijsku kameru na balkonu, Xiaomi 2k 360 unutarnju u dnevnom i još jednu D-linkovu u dječjoj sobi, sve imaju detektor pokreta. Lampa u spavaćoj sobi je na pametnoj utičnici i još jedna u dnevnoj tako da ih mogu paliti preko mobitela ako nas nema doma ili napraviti schedule pa da ide automatski. Dodatno, i ulaz u samu zgradu je pod videonadzorom i pokriva dio moje terase. Ironija je da mi je provaljeno u stan dan prije nego su kamere na zgradi profunkcionirale. Banda je iz Bugarske, poznati su policiji i ne mogu ih uhvatiti već godinama. Ukrali su moju i ženinu putovnicu, drugo ih ništa nije zanimalo.

 

Što se tiče ulaznih vrata od kuće/stana, po meni je relativno svejedno jesu li obična, protuprovalna, skuplja ili jeftinija. Neće nijedan lopov ići mlatiti macolom po vratima i praviti nenormalnu buku osim ako kuća nije usred ničega. Obit će bravu ili ući preko prozora/balkona ako mu je dostupno. Što se brava tiče, svaka se može obiti relativno brzo pa i Abloy Protec2 ako se radi o profesionalcima. Kvalitetnija brava može biti problem jedino kakvom narkomanu ili amateru. Ja u stanu nikada ne ostavljam ništa vrijedno niti meni bitno ako me nema duže od 24 sata, ne znam što bi mi mogli ukrasti da se pretjerano iznerviram. 

 

Kamere koje sam postavio mi ne služe da odbiju provalnike nego da mogu upaliti sirenu ako ih vidim na kameru, pa tako eventualno uzbuniti susjede. Što se videosnimki sa kamera tiče, nikakve posebne koristi od njih ako se lopov nije nasmiješio direktno u nju i pri tome držao svoju osobnu kraj glave :-). Sa policijom je ista stvar, dok oni dođu ovaj je već daleko.

 

 

Verden sri 28.12.2022 15:14

Zanima me da li zgrade koje imaju daljinsko otvaranje ulaznih vrata zgrade putem mobitela (vidim to sve više po gradu), jel to imaju paralelno sa opcijom oldschool ključa, pa biraš sam sa čim ćeš otvarati ili možeš samo sa mobom?

Meni bi uvijek trebala ta opcija sa klasičnim ključem.