dax-lax pon 6.3.2023 12:02

Dobra su oba sistema, s time da je na kraju ikea malo jeftiniji.
Pošto sve to radi na zigbee protokolu, ja sam ikeine žarulje i daljince spojio na home assisatant, bez ikea gateway-a, pa mogu sa svim uređajima upravljati s jednog mjesta i daljincima dodati više funkcija kao klik, dvoklik, hold za svaku od tipaka.

Mana je što setup traži neki learning curve i komp (rpi?) koji radi 24/7, ali je zato mnogo više mogućnosti nego u osnovnim kitovima

Nuclear_Phoenix uto 19.12.2023 10:05

Stara tema ali pitanje je baš primjereno...

 

Gdje mogu kupiti kod nas (ili na AliExpress/Amazon, ali da je pouzdan seller) E27 LED žarulju koja dimenzijama odgovara onim spiralnim štednim žaruljama? Plafonjera je previše "plitka" za normalne E27 žarulje i ne stane unutra. Treba mi neka koja je tog oblika (možda ona corn cob?), snaga nije bitna ali ne treba baš biti brodski reflektor u spavaćoj sobi.

 

Druga opcija, oni adapteri sa E14 na E27, jesu li oni ok? Jer E14 stane unutra bez problema samo grlo ne paše, naravno. Da li itko prodaje te adaptere kod nas, da ne čekam kineze tamo do 3. mjeseca sada u ovo blagdansko vrijeme?

ajimerej uto 19.12.2023 22:26

@najdix hvala puno, tražim to već godinu dana i nigdje kod nas po trgovinama, a služit će vani za ukrasnu lampu da smanjim svjetlinu e27 su mi sve prejake (e14 imaju manje wata 👍) 🙏

ContoNick sri 20.12.2023 09:40
Samarzija kaže...
Vidi nije žarulja nego led modul. Izvadiš grlo van i staviš ga. Ja tako napravio po cijeloj kući. Odlična stvar


https://pevex.hr/rasvjetni-pribor-ferotehna-led-modul-24w-2000lm-6500k

Evo neka moja iskustva s ovim modulom. Imao sam ovaj LED modul (i mislim da baš 24w) i osobno ne bi taj više nikad stavio (imao sam na svim stropnim lampama u kući i sve povadio i bacio u smeće). Radio je otprilike 3-6 mjeseci (od kupnje i montaže) i kad je krepalo to se grije ko vrag.

Sva sreća pa sam bio kod kuće kad se to desilo. Nastavi na pola svijetlit, ali se jako grije. Na stropu mi stropne ploče stiropora. Ugasio sam, tražio par minuta neke rukavice da to skinem jel je bilo jako vruće. Ne kužim, kad krepa neka krepa i ugasi, zero nula off, a ne da se pretvara u grijače tijelo.

Mislim da još imam taj jedan koji je pregorio, morao bi potražit negdje da uslikam (potkrijepim dokazima).

Samarzija sri 20.12.2023 11:33

Ne znam što da kažem, ja imam to već par godina cca 4, tu negdi, do sad mi je pregorila jedna u hodinku, nakon cca 2 god. (odnesao pod reklamaciju - dobio drugu, jer je gara 5 god) i u wc-u nakon cca 3 god... Imam klasične plafonjere, dodouše malo veće, unutra je lima na podlogi, izvana staklo, nisma primjetio nikakvo grijanje...ovo drugo još radi...

ContoNick sri 20.12.2023 14:17
Nuclear_Phoenix kaže...

Jel taj modul cijeli od plastike? Ako je, ništa čudno, nema se kako hladiti i još ako je u plafonjeri, zatvoreno je unutra i "kuha" se.

Koliko pamtim misli da je cijeli plastični. Da logično je da se grije kad radi, ali kad je krepao to je bilo baš jako jako vruče. Znam da sam išao po rukavice neke debele sto imam kuci da mogu to drzat i maknut s lustera.

 

Samarzija kaže...
Ne znam što da kažem, ja imam to već par godina cca 4, tu negdi, do sad mi je pregorila jedna u hodinku, nakon cca 2 god. (odnesao pod reklamaciju - dobio drugu, jer je gara 5 god) i u wc-u nakon cca 3 god... Imam klasične plafonjere, dodouše malo veće, unutra je lima na podlogi, izvana staklo, nisma primjetio nikakvo grijanje...ovo drugo još radi...

Pa vjerujem da radi. Mislim ne znam možda je u ovom mom bila neka greška. Baš se pokvario krepao, nekako je napola svijetlio / titrao i odmah rekoh uzet ljestve da vidim i sve. Kad sam skužio kako je to vruće, rekoh, ništa od toga skidam i aj bok.

Taj modul se za luster montira na magnet, iza ima 3 nožice i samo stisneš gore na luster, spojiš žice i to je to. Te nožice su cca 2 - 4 cm pa služe kao "odstojnik" od tijela luster-a (vjerojatno jel se grije pa da iza ima nešto kao "zraka" iako je to sve tak-tak).

Ne znam. Samo eto htio sam podijeliti iskustvo. Nemam ništa protiv LED-a, te firme, marke ili šta već. I ja sam inicijalno s lusterom dobio LED modul 12 ili 18W i odlucili smo kupiti taj u pevexu i eto sitaucije koja je nastala. Evo čak sam našao i neke slike (u prilogu) iz pevexa kad sam bio :D išao sam u pevex prvo vidit kakve module imaju, prvi puta sam poslikao, da ću pogledat online jel ima neki review i tako to.

Evo provjerio sam kod kuće, otišlo sve u smeće.

siljo90 sri 27.12.2023 22:17

Pazi sad glupog pitanja.

Isao sam mijenjati LED ugradbene panele. Kupio neke tu u ducanu, nebitno, i idem spojit driver. I nekom logikom smeda treba biti L a plava N a pogledaj na slici kako je oznaceno. Svijetli i ovako i svijetli ako zamijenim zice. Jel to moze stvorit kakav problem? Sumnjam da ce me ubit struja ali vrijedi pitat.

 

edit: vidim da je ubijena kvaliteta slike. Na driveru je L plava a N smeda.

yaya23_08 ned 28.1.2024 20:06

Kupila led plafonjeru u Lesnini za 30 eura, plafonjera zuji, sto joj je , nije tolko jako al zuji, u kuhinji je , sutra cu ic mijenjat, najradije bi da mi vrate novce , ide mi na njonju kadodma moram mijenjat..o cemu se radi jel o firmi rijec?

mbaksa ned 28.1.2024 20:23
yaya23_08 kaže...

Kupila led plafonjeru u Lesnini za 30 eura, plafonjera zuji, sto joj je , nije tolko jako al zuji, u kuhinji je , sutra cu ic mijenjat, najradije bi da mi vrate novce , ide mi na njonju kadodma moram mijenjat..o cemu se radi jel o firmi rijec?

Zujanje obično znači loši keramički kondenzatori, ili barem loše zalemljeni keramički kondenzatori, koji onda vibriraju, a zavijanje dolazi od zavojnica.

 

Ima li ta plafonijera regulaciju intenziteta svjetla? Ako ima, onda je jedan od uzroka zujanja vjerojano PWM, tj. preniska frekvencija PWM-a, koji uzrokuje brzo iskljujčivanje i uključivanje LED-ica radi regulacije prosječne svjetline. Ako se i ne može regulirati intenzitet svjetla, možda svejedno koriste PWM ili koriste prenisku frekvenciju kod switch mode napajanja.

yaya23_08 pon 29.1.2024 09:26
mbaksa kaže...
yaya23_08 kaže...

Kupila led plafonjeru u Lesnini za 30 eura, plafonjera zuji, sto joj je , nije tolko jako al zuji, u kuhinji je , sutra cu ic mijenjat, najradije bi da mi vrate novce , ide mi na njonju kadodma moram mijenjat..o cemu se radi jel o firmi rijec?

Zujanje obično znači loši keramički kondenzatori, ili barem loše zalemljeni keramički kondenzatori, koji onda vibriraju, a zavijanje dolazi od zavojnica.

 

Ima li ta plafonijera regulaciju intenziteta svjetla? Ako ima, onda je jedan od uzroka zujanja vjerojano PWM, tj. preniska frekvencija PWM-a, koji uzrokuje brzo iskljujčivanje i uključivanje LED-ica radi regulacije prosječne svjetline. Ako se i ne može regulirati intenzitet svjetla, možda svejedno koriste PWM ili koriste prenisku frekvenciju kod switch mode napajanja.

 Ne koristi nikakav regulator, ne prigusuje se , a treba li je zamjenjivat ili je to normalno , to zujanje

mbaksa pon 29.1.2024 09:41
yaya23_08 kaže...
mbaksa kaže...
yaya23_08 kaže...

Kupila led plafonjeru u Lesnini za 30 eura, plafonjera zuji, sto joj je , nije tolko jako al zuji, u kuhinji je , sutra cu ic mijenjat, najradije bi da mi vrate novce , ide mi na njonju kadodma moram mijenjat..o cemu se radi jel o firmi rijec?

Zujanje obično znači loši keramički kondenzatori, ili barem loše zalemljeni keramički kondenzatori, koji onda vibriraju, a zavijanje dolazi od zavojnica.

 

Ima li ta plafonijera regulaciju intenziteta svjetla? Ako ima, onda je jedan od uzroka zujanja vjerojano PWM, tj. preniska frekvencija PWM-a, koji uzrokuje brzo iskljujčivanje i uključivanje LED-ica radi regulacije prosječne svjetline. Ako se i ne može regulirati intenzitet svjetla, možda svejedno koriste PWM ili koriste prenisku frekvenciju kod switch mode napajanja.

 Ne koristi nikakav regulator, ne prigusuje se , a treba li je zamjenjivat ili je to normalno , to zujanje

Ha gle, oni će ti valjda reći da plafonjera ispravno radi. A sad je na tebi da im kažeš da nek si ju onda oni stave na plafon, a tebi daju drugu koja ne zuji. To ti je slično kao s zacvikanim pikselima na LCD televizoru ili monitoru. Iritira, no ne podliježe garanciji, ali ako se čovjek spreman boriti, možda uspije izvojevati proizvod bez defekta.

 

EDIT:

Prije (pokušaja) reklamacije snimi zujanje plafonijere mobitelom, da imaš dokaz da zuji.

 

ajimerej pon 29.1.2024 16:59

Nije normalno, vrati im to nazad, reci da jako zuji i da se jako grije.
Vjerojatno ćeš dobiti drugu takvu. Ali ako želiš novac nazad probaj, možda bude.
Tako te sitne tehnike kad sam reklamirao trgovci nisu ni provjeravali, samo dobijem drugi proizvod.