cirezz sri 4.7.2012 15:13

Pozdrav, ako kojim slučajem ima neki ekspert da mi pomogne oko odabira klime za stan, Riječ je o stanu nekih 64 m2, i odlučio sam se za 2 x 3,5 kW ili 1 x 3,5 kW + 1x 2,5 kW . Klime su u rasponu od 2400 do 2800kn, šta uzeti od toga

 

GREE GWH12PB-K3NNA1A/l / GWH12PB-K3NN1A/0 JADE

Cijena za kartice: 2.691,75 kn | Cijena za gotovinu: 2.503,33 kn GREE Ne-Inverter ,zidni split sustav,kapacitet hlađenja/grijanja: 3230W/3250W, ekološki plin: R410A,energetski razred (h/g): A/A,automatsko čišćenje,prikaz zadane i ambijetalne temperatutre,autorestart,turb

 

SHARP AY-AP12KR DELUXE

 Zidni klima uređaj grijanje 3,8 kW/hlađenje 3,5 kW, Plasmacluster ionizator, Coanda efekt ispuha zraka, rashladni plin R410A, energetska klasa hlađenje / grijanje: A/A

 

SAMSUNG AQ12TSBN

Zidni klima uređaj, hlađenje: 3.5 kW, grijanje: 3.8 kW, plin R 410A, uklanjanje vlage, timer, turbo opcija, tihi mod, auto changeover- automatsko prebacivanje s hlađenja na grijanje i obratno, opcija uštede energije, raspon radne temperature: hlađenje 15~430 C, grijanje: -5~240 C

 

PANASONICUW-12GKE

Zidni klima uređaj grijanje 3,7 kW, hlađenje 3,3 kW, rashladni plin R410A, energetska klasa B, funkcija ukljanjanja neugodnih mirisa; filteri protiv plijesni

 

Također postoji opcija ici na 1 x 3,5 kW za dnevni boravak i kuhinju i za sobe 1 x 2,5 kW

U tom slučaju klime 2,5 kW

 

GREE GWH09PA-K3NNA1A/l / GWH09PA-K3NN1A/0 JADE

Cijena za kartice: 2.485,63 kn | Cijena za gotovinu: 2.311,64 kn GREE Ne-Inverter ,zidni split sustav,kapacitet hlađenja/grijanja: 2640W/2810W, ekološki plin: R410A,energetski razred (h/g): A/A,EER/COP koeficijenti: 3.21/3.61,automatsko čišćenje,prikaz zadane i ambijetalne temperatutre,autorestart,turb

 

SANYO SAP.CR/KR 97 EHAX

  Split klima uređaj grijanje/hlađenje • grijanje 2800 W, hlađenje 2800 W, grijanje do -9o C vanjske temperature, rashladni plin R410A, energetska klasa hlađenje /grijanje: A

 

SAMSUNG AQ09TSBN

Zidni klima uređaj, hlađenje: 2.8 kW, grijanje: 2.9 kW, plin R 410A, uklanjanje vlage, timer, turbo opcija, tihi mod, auto changeover- automatsko prebacivanje s hlađenja na grijanje i obratno, opcija uštede energije, raspon radne temperature: hlađenje 15~430 C, grijanje: -5~240 C

 

SHARP AY-AP9KR DELUXE

Zidni klima uređaj grijanje 2,9 kW/hlađenje 2,64 kW, Plasmacluster ionizator, Coanda efekt ispuha zraka, rashladni plin R410A, energetska klasa hlađenje /grijanje: A / A

 

Klime uzimam isključivo za hlađenje prostora (dok su ove nesnošljive vručine 7-8 mj)

cirezz sri 4.7.2012 15:37

Ovaj model koji sam stavio za Panasonic je klasa B, ne znam dali to nešto značilo sobzirom da bi mi klima radila par sati dnevno, a opet za Samsun kažu da se kvari dosta...

mario.L_hr sri 4.7.2012 16:02
cirezz kaže...
Ovaj model koji sam stavio za Panasonic je klasa B, ne znam dali to nešto značilo sobzirom da bi mi klima radila par sati dnevno, a opet za Samsun kažu da se kvari dosta...

Ajmo ovako. Za tvoj stan je dosta cca 5 kW hlađenja za kompletni stan. Koliko soba bi htio klimatizirati? Koju kvalitetu opreme želiš?

Što se tiče ovog panasonica njegov EER je 3,05 (dok u klasu a se ulazi sa više od 3,2) prema tome sam procjeni. Ako uređaji neće imati veliki broj radnih sati klasa A ili B nema utjecaja.

overhaul sri 4.7.2012 16:37

Samo mala digresija:
Sharpovi su uglavnom svi vanjski moduli - samo se rebrandaju,
a sanyo je neko vrijeme dio panasonica, pa je i on u biti panasonic.

Dakle, nećeš fulat sa nijednim, a napomena još samo da

obavezno uračunaš montažu klime koja je prosječno 1000 kn +pdv,

i u ove ljetne mjesece ju se čeka na red i do par tjedana. Jasno

može čovjek probati sam instalirati, ali riječ je o plinskim i električnim
instalacijama i spojevima za koje se mora bušiti vanjski zid i naravno

za oba modula učvrstiti držače koji bi u zidu morali imati tiplovanu
podršku od 50tak kila.

alankish sri 4.7.2012 18:37
overhaul kaže...

Samo mala digresija:

Ovo je sad digresija u digresiji {#} (Inception?)

 

Ukoliko se i sam upustiš u montažu klime, bitno je navesti da bez alata specijalne namjene teško da ćeš napraviti išta, minimalno alat za pertlanje bakrenih cijevi i vakum pumpa, jer montaža klime bez vakumiranja, koliko god te uvjeravali i sami serviseri, može kasnije dovesti do komplikacija. I obrati pozornost na to ako ti klimu ne montira ovlašteni servis, da gubiš garanciju.

toxic sri 4.7.2012 18:42

Ljudi može preporuka za klima uređaj treba mi za kat koji se nalazi u potkrovlju ono što bih hladio ima oko 50 kvadrata 1-2 više.. Stolarija je drvena nije pvc..

 

Cifra sa kojom raspolažem je maks 3000kn eventualno 100kn više

 

Trenutno imam mobilku 3.5kw hlađenje i mogu reci da je cista banana :(

bradonja_85 sri 4.7.2012 18:46

Za 50 kvadrata u potkrovlju je minimum 5 kW stroj, sa montažom bi te on izašao preko 6000 kn. Ako ideš na slabiji, 3,5 kW možda će to moći ohladit al stalno će radit i potrošit će više struje nego stroj od 5 kW. 3,5 kW bi te s montažom izašao 4-5000 kn.

Za 3000 kn ćeš se teško ohladiti u tom prostoru

bradonja_85 sri 4.7.2012 18:49
toxic kaže...

Trenutno imam mobilku 3.5kw hlađenje i mogu reci da je cista banana :(

Mobilne više griju nego hladu jer joj kompresor u prostoriji koju hladi. Velika je razlika između mobilne i obične klime iste snage koja ima unutarnju i vanjsku jedinicu.

 

Još bih savjetovao da se kupe inverter klime koje manje struje troše i na duge staze su isplativije

toxic sri 4.7.2012 18:58
bradonja_85 kaže...
toxic kaže...

Trenutno imam mobilku 3.5kw hlađenje i mogu reci da je cista banana :(

Mobilne više griju nego hladu jer joj kompresor u prostoriji koju hladi. Velika je razlika između mobilne i obične klime iste snage koja ima unutarnju i vanjsku jedinicu.

 

Još bih savjetovao da se kupe inverter klime koje manje struje troše i na duge staze su isplativije

pardon prostor koji bi se hladio je 40 kvadrata, dvije sobice se nece hladiti tj, kuhinja i kupaona, nego samo spavac i dnevni boravak tj. 40 kvadrata.

 

daj mi neki prijedlog.. Kako te inverter klime se ugraduju? gdje je vanjska jedinica? Ne kužim se pa ako mozes u kratkim crticama objasnit.. nasao sam neku vivax 5 kw oko 2500kn to mi je okey cijena samo sam nekak skeptican sa obzirom da je 5kw

CroatianRacer sri 4.7.2012 19:01

uzmi panasonic imamo ju vec oko 7-8 godina nikad crkla, svake godine servis uredno, klima ubija.. tada je bila najjača i dan danas je odlicčna, neces pogrijesit ako uzmes panasonic siguran sam!

bradonja_85 sri 4.7.2012 19:07

Inverter klima je ista kao i obična samo ima neku tehnologiju u sebi da troši manje struje, i može grijati ako je vani temperatura ispod nule, dok obična mislim da ne može. Ugrađivanje je potpuno isto kao i kod običnih, vanjska jedinica vani na nosače, unutarnja unutra na zid.

Za 40 kvadrata može i 3,6 kW, al pošto se radi o potkrovlju ja bih ipak išao na 5 kW.

 

Klime je poprilično jednostavno ugradit samo je problem alat, treba imati CO2 aparat za varenje cijevi, alat za rezanje cijevi itd. Cijena montaža je oko 1000 kn +-200, u ovo vrijeme ćeš teško naći ikoga da ti montira ispod 1200 kn jer su se sad svi sjetili da bi klimu i ima posla koliko hoćeš.

toxic sri 4.7.2012 19:11
bradonja_85 kaže...

Inverter klima je ista kao i obična samo ima neku tehnologiju u sebi da troši manje struje, i može grijati ako je vani temperatura ispod nule, dok obična mislim da ne može. Ugrađivanje je potpuno isto kao i kod običnih, vanjska jedinica vani na nosače, unutarnja unutra na zid.

Za 40 kvadrata može i 3,6 kW, al pošto se radi o potkrovlju ja bih ipak išao na 5 kW.

 

Klime je poprilično jednostavno ugradit samo je problem alat, treba imati CO2 aparat za varenje cijevi, alat za rezanje cijevi itd. Cijena montaža je oko 1000 kn +-200, u ovo vrijeme ćeš teško naći ikoga da ti montira ispod 1200 kn jer su se sad svi sjetili da bi klimu i ima posla koliko hoćeš.

haha gle ovo

 

http://www.nabava.net/klima-uredaji__610/vivax-klima-uredaj-acp-18ccifm50gei-5-kw-inverter__652591

 

Šta je to??

CroatianRacer sri 4.7.2012 19:12

inverter - kada klima zagrije prostoriju npr. na 25 stupnjeva ukljuci se inverter i onda klima se baca u "stand by" i štedi energiju, onog trena kada padne 1 stupanj celzijev u prostoriji klima nastavlja sa svojim radom.

bradonja_85 sri 4.7.2012 19:16
toxic kaže...
bradonja_85 kaže...

Inverter klima je ista kao i obična samo ima neku tehnologiju u sebi da troši manje struje, i može grijati ako je vani temperatura ispod nule, dok obična mislim da ne može. Ugrađivanje je potpuno isto kao i kod običnih, vanjska jedinica vani na nosače, unutarnja unutra na zid.

Za 40 kvadrata može i 3,6 kW, al pošto se radi o potkrovlju ja bih ipak išao na 5 kW.

 

Klime je poprilično jednostavno ugradit samo je problem alat, treba imati CO2 aparat za varenje cijevi, alat za rezanje cijevi itd. Cijena montaža je oko 1000 kn +-200, u ovo vrijeme ćeš teško naći ikoga da ti montira ispod 1200 kn jer su se sad svi sjetili da bi klimu i ima posla koliko hoćeš.

haha gle ovo

 

http://www.nabava.net/klima-uredaji__610/vivax-klima-uredaj-acp-18ccifm50gei-5-kw-inverter__652591

 

Šta je to??

To je stropna, nisam s njima nikad imao doticaja pa nemam pojma kako se ugrađuju ni kako hlade. I čini mi se da je to samo unutarnja jedinica, vanjsku bi trebao posebno kupiti

toxic sri 4.7.2012 19:19

Ne ljudi stvarno mi treba klima poludit cu......

 

Sad za par dana sjeda placa imam neke gotovine pa bi trebao naci najbolje rješenje za najmanje love :( ak me kužite nije baš da mogu skeširat 6 tisuća za neku vrhunsku klimu..

 

alankish sri 4.7.2012 19:21
bradonja_85 kaže...

Inverter klima je ista kao i obična samo ima neku tehnologiju u sebi da troši manje struje, i može grijati ako je vani temperatura ispod nule, dok obična mislim da ne može. Ugrađivanje je potpuno isto kao i kod običnih, vanjska jedinica vani na nosače, unutarnja unutra na zid.

Za 40 kvadrata može i 3,6 kW, al pošto se radi o potkrovlju ja bih ipak išao na 5 kW.

 

Klime je poprilično jednostavno ugradit samo je problem alat, treba imati CO2 aparat za varenje cijevi, alat za rezanje cijevi itd. Cijena montaža je oko 1000 kn +-200, u ovo vrijeme ćeš teško naći ikoga da ti montira ispod 1200 kn jer su se sad svi sjetili da bi klimu i ima posla koliko hoćeš.

 

Da jednostavno je ugradit ako ide preko zida, i recimo na duljina cijevi manjoj od 3, odnosno 5 metara. Što bi ti vario sa CO2, odnosno MAG postupkom, posebno pri montaži klima uređaja, nosač? Cijev se pertla, a ako baš treba produživati cijev, onda je hardlotaš{#}

bradonja_85 sri 4.7.2012 19:24
alankish kaže...
bradonja_85 kaže...

 

Da jednostavno je ugradit ako ide preko zida, i recimo na duljina cijevi manjoj od 3, odnosno 5 metara. Što bi ti vario sa CO2, odnosno MAG postupkom, posebno pri montaži klima uređaja, nosač? Cijev se pertla, a ako baš treba produživati cijev, onda je hardlotaš{#}

Radio sam s nekoliko ljudi na montaži klima i jedan je uvijek vario cijevi kad bi spajao vanjsku i unutarnju, pertlao bi jedino onaj spoj koji ide na vanjsku jedinicu.

mario.L_hr sri 4.7.2012 23:30

U nastavku ću navesti neke općenite stvari koje vam mogu pomoći kod odabira odgovarajućeg uređaja.

 

  • Potrebni kapacitet hlađenja za klasične stambene prostore je od 80-100 W/m2 klimatizirane prostorije. Često puta ljudi pretjeruju i uzimaju prevelike uređaje što nije dobro za usporedbu to vam je kao da uzmete šleper za prijevoz jednog trosjeda, posao će biti obavljen ali odabir definitivno nije dobar.
  • Kada govorimo o tehnologijama samih uređaja imamo Fiksne i Inverterske uređaje. Što to znači? Kod fiksnog uređaja kompresor se pali/gasi kako bi postigao potrebni učin. Inverteri nemaju tih problema i u svom radu se prilagođavaju potrebama za učinom. Što to znači? Znači da Inverterski uređaj znatno racionalnije troše energiju, brže postižu tražene uvjete, učinkovitiji su i načelno njihovi kompresori dulje traju. Nadalje inverteri kod uključivanja ne izazivaju udar na mrežu kao fiksni uređaji. Inverterski uređaji su bolji ali su i značajno skuplji (za isti kapacitet). Ukoliko čovjek ima love uvijek je opravdano i razumno kupiti Inverterski uređaj no s druge strane ako vam klima radi samo tijekom 20-tak dana ne očekujte povrat novca u kratkom vremenu.
  • Uz klasične split sustave postoje i tzv. multi-split kombinacije koje omogućavaju povezivanje više unutarnjih jedinica na jednu vanjsku. Zgodna stvar je u tome da imaš jednu vanjsku jedinicu a više unutarnjih. Cjenovno su značajno skuplje i obično se primjenjuju samo kad drukčije ne ide.
  • Montaža opreme je izuzetno bitna. Puno puta sam naišao na nestručno izvedenu montažu i probleme u radu. Čak i u situacijama kada su ljudi kupovali vrhunsku opremu zbog nestručne montaže bilo je velikih problema. Moj savjet je svakome da ni ne pokuša sam to raditi, bolje je to prepustiti nekome tko je stvarno stručan u tom polju.
  • Koji uređaj odabrati? Manje više svi rade što trebaju, razlika je u kvaliteti i pouzdanosti. Moj savjet je držite se poznatih i priznatih robni marki jer je kod njih pouzdaniji servis, nabava rezervnih dijelova i općenito vode više računa o distributerskoj mreži. Skoro svaki od distributera uz priznatu robnu marku prodaje i neku od jeftinih alternativa (kineski proizvodi redovito), osobno kod odabira bi njih preskočio.
  • Vrhunske uređaje proizvode: Daikin, Mitsubishi, Toshiba, Fujitsu, LG, Samsung, Panasonic/Sanyo, Carrier,......
  • Kvalitetni Kinez je Haier
  • I na kraju, klima uređaji se kupuju i montiraju u veljači i ožujku ili u listopadu i studenom. Zašto? Prije svega zbog manje potražnje je moguće dobiti bolju cijenu samog uređaja i montaže a i nije potrebno čekati cijelu vječnost da se uređaj montira.

 

Nadam se da će ovo nekome pomoći.

mate960 sri 4.7.2012 23:36

Imam 2.5kW Panasonic u sobi i radi otprilike 3 godine bez kvara, nije servisiran ni nista.

 

Koje sve servise treba obavljati na klima uređajima, tipa promjena plina itd. ?

mario.L_hr sri 4.7.2012 23:41
mate960 kaže...

Imam 2.5kW Panasonic u sobi i radi otprilike 3 godine bez kvara, nije servisiran ni nista.

 

Koje sve servise treba obavljati na klima uređajima, tipa promjena plina itd. ?

Najbitnije je da redovito čistiš filter, kako je periv to je vrlo jednostavno napraviti. Neki savjetuju servis jednom godišnje, po meni je to pretjerano. Ako imaš problema oni će u velikom broju slučajeva nastupiti odmah i skoro redovito su uzrokovani nestručnom montažom. Naime radna tvar (freon) je osjetljiva na curenje (tj iscuriti će ukoliko postoji i najmanja rupica na sustavu) i tako uzrokovati zastoj. Osobno doma imam klima uređaj koji je star cca 12 godina i još uvijek radi bez zamjene radnog medija.

mate960 sri 4.7.2012 23:44
mario.L_hr kaže...

Najbitnije je da redovito čistiš filter, kako je periv to je vrlo jednostavno napraviti. Neki savjetuju servis jednom godišnje, po meni je to pretjerano. Ako imaš problema oni će u velikom broju slučajeva nastupiti odmah i skoro redovito su uzrokovani nestručnom montažom. Naime radna tvar (freon) je osjetljiva na curenje (tj iscuriti će ukoliko postoji i najmanja rupica na sustavu) i tako uzrokovati zastoj. Osobno doma imam klima uređaj koji je star cca 12 godina i još uvijek radi bez zamjene radnog medija.

Filter cistim redovito, to je barem jednostavno napraviti. Koliko je komplicirano ciscenje cijele unutarnje jedinice?

 

EDIT- sad sam gleda, i nije toliko prasnjava unutrasnja jedinica {#}

mario.L_hr sri 4.7.2012 23:54
mate960 kaže...

Filter cistim redovito, to je barem jednostavno napraviti. Koliko je komplicirano ciscenje cijele unutarnje jedinice?

Gle unutarnja jeinica ti je jedan veliki izmjenjivač topline izveden iz bakrenih cijevi na koje su navučene aluminijske lamele (nešto poput toplovodnih coolera za CPU) i ventilatora. Čišćenje se svodi na propuhivanje, odstranjivanje smeća koje se nakupi na tavi za odvodnju kondenzata i brisanje ostalih dijelova (ne bavim se održavanjem već napamet pišem što sam vidio u manualima). Ako nisi siguran da nećeš nešto zeznuti, nemoj se upuštati u to.

mate960 čet 5.7.2012 00:02
mario.L_hr kaže...

Gle unutarnja jeinica ti je jedan veliki izmjenjivač topline izveden iz bakrenih cijevi na koje su navučene aluminijske lamele (nešto poput toplovodnih coolera za CPU) i ventilatora. Čišćenje se svodi na propuhivanje, odstranjivanje smeća koje se nakupi na tavi za odvodnju kondenzata i brisanje ostalih dijelova (ne bavim se održavanjem već napamet pišem što sam vidio u manualima). Ako nisi siguran da nećeš nešto zeznuti, nemoj se upuštati u to.

Ma ostavia sam se ćorava posla, usisavačem usisao što se usisati dalo i to je dosta.

 

Samo imam jednu nezgodnu stvar kod ove klime, vanjska jedninica je stavljena na otprilike sjevernu stranu kuće pa bude ponekad problema sa zagrijavanjem zimi kad bura odere {#}.

U bratovoj sobi je identicna klima okrenuta 90° istočno i na balkonu je, njegova zimi grije k'o luda.

bradonja_85 čet 5.7.2012 00:04
mario.L_hr kaže...
mate960 kaže...

Filter cistim redovito, to je barem jednostavno napraviti. Koliko je komplicirano ciscenje cijele unutarnje jedinice?

Gle unutarnja jeinica ti je jedan veliki izmjenjivač topline izveden iz bakrenih cijevi na koje su navučene aluminijske lamele (nešto poput toplovodnih coolera za CPU) i ventilatora. Čišćenje se svodi na propuhivanje, odstranjivanje smeća koje se nakupi na tavi za odvodnju kondenzata i brisanje ostalih dijelova (ne bavim se održavanjem već napamet pišem što sam vidio u manualima). Ako nisi siguran da nećeš nešto zeznuti, nemoj se upuštati u to.

Servisiranje klime se svodi na čišćenje filtera i ako je potrebno turbine i tave za odvodnju kondezata. Ja sam servisirao preko 100 klima i samo na jednoj je bilo potrebno kompletno rastavljanje i pranje turbine i kade jer je bila užazno šporka.

Savjetujem svima da ne plaćaju redovni servis jer to svi mogu sami napravit za 10 min, osim ako je garancija vezana za redoviti servis.

mario.L_hr čet 5.7.2012 00:07

E to je malo veći zaheb koji se mogao napraviti. Moj savjet je preseliti je na neko zaštićenije mjesto. U nekim situacijama smo priču spašavali na način da odsisani zraka iz prostora (putem mehaničke ventilacije) jednostavno usmjeriš da puše na vanjsku jedinicu i pomogneš joj da bolje i lakše podnosi ekstremne uvjete. Kako se radi o  obiteljskoj kući ne vjerujem da je to moguće napraviti.

mate960 čet 5.7.2012 00:09
mario.L_hr kaže...

E to je malo veći zaheb koji se mogao napraviti. Moj savjet je preseliti je na neko zaštićenije mjesto. U nekim situacijama smo priču spašavali na način da odsisani zraka iz prostora (putem mehaničke ventilacije) jednostavno usmjeriš da puše na vanjsku jedinicu i pomogneš joj da bolje i lakše podnosi ekstremne uvjete. Kako se radi o  obiteljskoj kući ne vjerujem da je to moguće napraviti.

Imalo je samo 2 moguce pozicije (duga prica..) i mora sam odabrati tu zbog toga sto je s druge strane stablo, i to ogromno.

mario.L_hr čet 5.7.2012 00:12
bradonja_85 kaže...

Servisiranje klime se svodi na čišćenje filtera i ako je potrebno turbine i tave za odvodnju kondezata. Ja sam servisirao preko 100 klima i samo na jednoj je bilo potrebno kompletno rastavljanje i pranje turbine i kade jer je bila užazno šporka.

Savjetujem svima da ne plaćaju redovni servis jer to svi mogu sami napravit za 10 min, osim ako je garancija vezana za redoviti servis.

Ne dvojim da si to radio ali onda si nešto trebao naučiti. Unutarnja jedinica nema turbinu (nema je ni vanjska) već ventilator. Možda se tebi razlika ne čini bitnom ali vjeruj mi bitna je. S druge strane ne postoji nešto što se naziva redovni servis klima to je nešto što postoji na automobilima. Ako ti klima uređaj radi cca 1 mjesec u godini za cca 12 godina će napunii 1 godinu rada.